Aktorja e shquar Meryl Streep ka ndarë me ndjekësit e saj në facebook një foto të vjetër ku ajo shihet në një metro pas një audicioni për filmin King Kong, nga i cili ajo u përcoll me fjalët, "je tepër e shëmtuar për rolin". Aktorja tregon shumë shkurt sesi nuk e braktisi ëndrrën për të qenë aktore, dhe sesi e konsideroi opinionin e tyre mbi pamjen e saj, veçse një të tillë në një det me mijëra opinione të tjerë. "Sot kam 19 kandidime për Oscar", shkruan ajo në mbyllje.

"This was me on my way home from an audition for King Kong where I was told I was too "ugly" for the part. This was a pivotal moment for me. This one rogue opinion could derail my dreams of becoming an actress or force me to pull myself up by the boot straps and believe in myself. I took a deep breath and said "I'm sorry you think I'm too ugly for your film but you're just one opinion in a sea of thousands and I'm off to find a kinder tide." Today I have 18 Academy Awards."  - Meryl Streep

35 Komente

Ndodh qe vlereresimin per nje rol, ose pozicion pune "nuk te pershtatet" per arsye komike qesharake dhe njerez te papregatitur qe kan fat dhe opportunity te  jene menagere ose ndihmes-menagere qe vendosin , po kjo sdo te thote  se ti nuk i ke ato vlera apo skills. thjesht nuk u shkon atyre per shtat per edhe shume arsye te tjera te vendosin per ty ne ate moment.

ndodh psh qe nje non-for profit organization te mos dije te vleresoje dike qe punon per to , dhe e mbajne me kontrate ose vullnetare.

ndodh qe ky person per 4 muaj behet permanent ne government , dhe per per dy vjet specialist full time po ne government.

ndodh smiley

never give up smiley

E lezetshme po , e bukur ska qene asnjehere.

as e shemtuar

Kur thuhet e lezetshme sigurisht qe nuk  nenkuptohet e shemtuar.

për filmin King Kong, nga i cili ajo u përcoll me fjalët, "je tepër e shëmtuar për rolin".

 

jo me jo , i kane thene dikur

" je teper e shemtuar per rolin "

Nuk ja thashe une , une thashe qe eshte e lezetshme .

nuk eshte e bukur the, dhe thash as e shemtuar meqenese ka  lidhje me temen dhe akuzat lart .

po ty e dime ne qe je paqesor dhe pro-femeror smiley

E bukur nuk eshte por me kete nuk nenkuptova qe eshte e shemtuar , pra per mua quhet e lezetshme .

Pro femeror , sigurisht smiley

E po pastaj, kujt i hyn ne pune bukuria dhe shemtia e nje aktore. Mir thone disa ketu, qe Peshku sikur po deformohet. 

Ka plot qe i hyjne ne pune Pjero , blogu eshte gjithperfshires ku hyjne , bukuria , shemtia , politika , shkenca , Ekonomia etj...etj...

tema me duket me shume se ka te beje jo me bukurine e nje aktoreje , por se si vendosen fatet e njerezve - kur ata dorezohen moralisht ose jo pavarsisht problemeve, gjykimeve apo shtypjeve. sidomos femra ne boten kapitaliste.

pjero mendja vetem te reformat ekonomike te rri ty smiley

 Ne disa filma apo role kjo "shemtaraqja" ka nje nur te vecante, nje bukuri  dhe sensualitet jogerthites prej femre natyrore, te pallangosur me make up dhe silikon.Eshte rrezatim i brendshem , etik dhe estetik, qe sfidon standartet e sotme me cica Ciljete dhe bythe Kardashiane.

"je tepër e shëmtuar për rolin".

-bravo Sherif ! -po Maks Velo ça tha?

E mo se do kete spiunuar dynjane kjo. 

Meryl Streep eshte pa dyshim nje artiste e madhe. Por me te madhe e ben ate vendosmeria dhe besimi, ne ate moment kur ajo mund te thyhej njehere e pergjithmone.

Meryl, ti je moj?! smiley

Mua me pelqen si aktore. Ka nje plastike te mrekullueshme ne mimiken saj. 

Po e la burri ate ne film.

I beri naften. smiley

She is great! E talentuar, emeton miresi, dhe sigurisht lum ai burre qe ajo ka.

Aktore e mire eshte po mua nuk me ka mahnitur ndonjehere. Me ngjan me shume me Margarita Xhepen qe e vinin gjithmone te luante role mamash. Normal qe nuk ka ate lloj bukurie qe duhej per filmin e Kong Kongut. Aty duhej ndonje si Pamela Anderson m'vaftit.

+1.

Per mua roli me i mire i saj eshte tek Shtepia e Shpirtrave.

Faleminderi, casau bon!

Danny DeVito eshte nje burre shemtaraq, i shkurter, tani i kane ra edhe floket, llafazan te zoti, por eshte nje aktor i madh, madheshtor ne rrole tipike, i paperseritshem.

Meryl Streep eshte nje grua sharmante, plot klas, nuk eshte femra seksi, por te magjeps me karakteret dhe personazhet qe ka krijuar. Aktoret jo domosdoshmerisht duhet te jene te bukur, por duhet te jene tipik, dmth portreti i tyre duhet te kete dicka te vecante, te afrueshme, cilesi keto qe nje regjizor i mire di ti dalloj menjehere.

 

 

Perpos talentit, ka nje hijeshi e shprehi qe e bejne fytyre kult ne kinematografine amerikane. Roli ne te cilin me ka pelqyer me shume ka qene tek The Devil Wears Prada. Fantastike!

 

Te gjitha rolet i ka qare ajo.

Eshte vertet artiste klasi.

Si quhej ai filimi qe luante perkrah Robert Redfordit rolin e nje amviseje qe bie ne amullin e jetes prane nje ure druri dhe stepave  per hire te familjes ?

Personash me te gatuar , me te ngjeshur e me bukur te interpretuar , s'me ka pari syri deri me sot .

..vetem per ate film aq me mjeshtri te realizuar do e nominoja me 19 Oskare.

Nene e 4 femijeve,superyll,diva...

Megjithate,une jam me teper i dhene pas bukurise europiane,te asaj qe nuk ka nevoje per grim.

Sofie Marceau,Monica Bellucci,Penelope Cruz,Mila Kunis... uf...

Mila Kunis eshte e bukur por eshte akoma e re per te krijuar profilin e saj me role.

Me thene te drejten perces rolit tek "That 70s show" dhe disa role tek filmat me kartona sme kujtohet te kete bere ndonje hata.

Monica Belluci eshte aktore e mire dhe femer sexy.

 

Bukurinë asaj ja ka dhënë loja aktoreske.Kujtoni filmin "Të jesh i dashuruar", me de Niron, sesi, pas një ngatërrese çantash marketi në tren, e shndërron veten nga një grua e rendomtë në një femer që mbart bukurinë e peshës emocionale që përjeton.

 

Aktore talentuar, te gjitha rolet i ka qare...

kur shef ata robt te ajo foto, ajo duket si marsiane, nga bote tjeter. 

me ate komentin ne facebook, me siguri tall sumen, me ata qe benin zgjedhjen e aktores te king kongu.

ose nga debillleku, ta kishte ne dore vetveten kushedi sa te shemtuar do ta kish qendisur. ka pas fat, qe ka pas krijues dike tjeter. (si ajo ke tema modilianit, qe pyeste : ku e ka bukurine kjo piktura ? shyqyr qe s'ja ka lene njeri ne dore asaj te merret me bukurine, se do ta dhiste per gjithnje)

Pse, kur u bo e bukur? 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).