Po jetojmë një epokë dhimbjesh, aq sa duke perifrazuar një thënie profetike, na duhet të themi se ato që ikën nuk janë asgjë para këtyre të sotmeve, e ndoshta nuk do të jenë asgjë para atyre që do të mund të përjetojmë nesër. Kështu pra, na u desh që gjumin e natës ta bëjmë përsëri të trazuar dhe qetësia të na merret peng nga krimi monstruoz i terrorizmit, që s’ka as fe e as moral.

Këta kriminelë po na marrin peng jetën, besimin, qetësinë dhe gjithçka të mirë për të cilën ne kemi nevojë nga kjo botë.

Ata po tentojnë të na marrin peng besimin, duke folur në emër të tij, me interpretimet e tyre vrastare tekfiriste.

Ata po tentojnë të na marrin peng të drejtën islame, duke përligjur monstruozitetin e vrasjeve të tyre të padrejta.

Ata po tentojnë të na marrin peng luftën, duke e shpërfytyruar emrin e saj në simbolikë të krimit dhe terrorit.

Ata po tentojnë të marrin peng traditën, kulturën dhe trashëgiminë e një qytetërimi të tërë islam, duke i veshur atij dhunshëm petkun e monstruozitetit.

Ata po tentojnë të marrin peng vetë Islamin dhe mesazhin e tij hyjnor e të mëshirshëm për botën.

Po kush janë këta kriminelë, këta havarixhë të kohëve moderne, që kërkojnë të marrin peng vetë historinë dhe të ardhmen e myslimanëve dhe të njerëzimit?!

A nuk e shohin këta çunakë mendjelehtë se me çmendurinë e tyre absurde kanë marrë peng politikën rajonale dhe atë globale, duke u bërë katalizatorë të shtimit të vuajtjeve të myslimanëve?!

A nuk e shohin këta kriminelë se me veprat e tyre po përligjin vuajtjet, dëbimet, emigrimin, vrasjet, përdhunimet, grabitjet, diktaturat, indiferencën dhe papërgjegjshmërinë e botës karshi çdo gjëje që ka emrin Islam e mysliman?

A nuk e shohin këta njerëz të çekuilibruar se po i hedhin benzinë zjarrit të islamofobisë dhe ksenofobisë antimyslimane kudo në botë?!

A nuk e shohin këta delirantë se po provokojnë fantazmat e kryqëzatave, epokën e Luftës së Ftohtë dhe ideologjitë e përplasjeve mes qytetërimeve?!

Por pse duhet vallë që çdo herë të shfajësojmë vetveten, duke e distancuar veten dhe fenë tonë prej këtyre kriminelëve të pafytyrë?! Pse vallë na duhet përherë të deklarohemi për çfarë nuk jemi, e jo se çfarë jemi?!

Pse vallë sa herë që njerëz të marrë bëjnë marrëzira, ne si myslimanë na duhet të dënojmë marrëzinë e tyre, sikur ajo të ishte pjesë e jona?!

Pse vallë na duhet të ulim kokën dhe të na vijë turp për këtë fe që kemi, ndërkohë që Zoti na e dhuroi atë për ta mbajtur kokën lart?!

Kush janë, pra, këta pengmarrës që guxojnë të na marrin peng identitetin dhe dinjitetin tonë islam?!

Këtë kancer që kërkon të marrë peng gjymtyrët tona duhet ta mjekojmë vetë së pari, në njërën anë duke e delegjitimuar teologjikisht dhe moralisht ideologjinë e tyre vrastare tekfiriste nëpërmjet debatit dhe ligjërimit të brendshëm dhe atij publik, dhe, në anën tjetër, duke çuar në vend porosinë e Profetit tonë karshi tyre, duke i shkurtuar këmbët aty ku nuk bën punë as këshilla dhe as debati, gjithsecili sipas pozitës dhe mundësisë që i ka dhënë Zoti në këtë botë.

Pengmarrjes nga ky grusht injorantësh, dhe kauzave të drejta e të padrejta që ai shfrytëzon, i duhet dhënë fund drejtësisht, dhe, për këtë, si vendet muslimane ashtu edhe pjesa tjetër e botës duhet të ndajnë si gabimet ashtu edhe përgjegjësitë për ndryshimin e situatës.

tesheshi.com        

 

*Kreu i Lidhjes së Hoxhallarëve të Shqipërisë

135 Komente

A nuk e shohin këta kriminelë se me veprat e tyre po përligjin vuajtjet, dëbimet, emigrimin, vrasjet, përdhunimet, grabitjet, diktaturat, indiferencën dhe papërgjegjshmërinë e botës karshi çdo gjëje që ka emrin Islam e mysliman?

Edhe i vrisni edhe jane te papergjegjshem o hoxhe efeni ? E merr hogje, mer hogje.

Armir, temen e solle e mire bere. Tesh po vjen gjib idioti  dhe ky psikopati i Vitalit dhe filloni nga Bleri , Izraeli e deri te Janullatosi.

hahahahahahahahahahahahaha, po nuk e kuptoni se keta i polli Amerika? Dhe ashtu sic i polli, mbasi te realizoi qellimin per te cilin i polli, do ti zhduke dhe me kete rast te gjithe do thone "wow ku ka si Amerika"! Deri atehere Allahu ju rujt!

Po qellimi kush ishte kuazo se une s'para e kam ndjek kete diskutim?

Ku di me teper ky. Kaq i kan then nacut qe qethen. Prit se do i pyes neser per qellimit e ta kthen pergjigjen.

lol, i modh je. Sigurisht qe une qellimin nuk e di, dhe as pretendoj qe ta di. Por me veprimet e tyre ne keto 15 vitet e fundit ne Lindjen e mesme e me gjere, e pollen vete shejtanin. Mundet te kete qene edhe rastesi, por une nuk e besoj se nuk eshte pune pidhi kjo!

Kuazo, kur thu "e bene vete" ose duhet te kesh fakte, qe dihet qe nuk do i kete asnjeri edhe sikur te jete e vertete kjo qe thua, ose duhet te kesh arsyetim relativisht bindes mbi motivet e mundshme.

Cfare faktesh kerkon swed? "Pranvera arabe" e Obames prishi cdo ekuiliber. Grenxave ju prish foleja dhe tani po pickojne ku mundin. Lufta e Sirise u mbeshtet fuqishem nga amerika per rrezimin e Asadit. Keta jane nje tufe bythqirash te neveritshem qe nuk shohin me larg nga hunda e vet. Kerkojne te lene gjurme ne histori me marrina. Nuk mjafton qe kontribuan ne lindjen e ISIS por nuk bejne asgje per ta eliminuar. Cfare presin?! Apo nuk i pelqen qe Rusia po aktivizohet? Franca dje sulmoi nje nga qendrat e ISIS. Pse nuk e beri para te premtes, cfare priste?! Nuk mbarojne pyetjet. Vete i stimuluan vete do i eliminojne kur ti doje bytha. Deri athere mjere kush do e kete kismet plumbin e kallashit.

Ekuilibri u prish qe ne 2004 kur Amerika i shpalli lufte Irakut dhe pushkatoi apo me duket vari Sadamin. E pse? PSE pyes prape? E ne ate kohe ishte zoti Xhorxh Bush president. Amerika prishi/shkermoqi pa te drejte nje keshtjelle. E kur prishet nje keshtjelle e vjeter, nga renojat dhe themelet e saj dalin gjarperinjte e gjithfaresoj egersirash. Nuk u mjaftua me kete, po shkoj te shkateroj edhe keshtjellat e tjera ne Siri, Tunizi, Libi e Egjypt. Dhe keshtu gjarperinjt dhe egersirat jane shtuar mbi toke. Kerkojne edhe ato teritorin e tyre. Nese i bezdis sigurisht qe reagojne pasi instiktet si njerzit i kane. Te dyja palet frymore jane dhe frymore ka sa te duash bota e do kete pambarim derisa te shuhet.  

"perça e sundo" eshte devize e vjeter Romake.

dhe nuk eshte amerika (presidentet kukell te saj te zgjedhur demokrativisht) qe ndjek kete stil politike, po trusti i lulelakres qe fshihet pas emrit te saj.

me kete emer qe ka ky mendova se do ishte ndonje peshkop bizantin paleoimeorologjit.smiley ne hierarkine e klerit, jo "kreu i lidhjes se hoxhallareve te Shqiperise".smiley

Shpresoj qe kjo te mos jete thjesht nje opinion individual, por mendimi dhe opinioni i gjithe botes Islame te pa radikalizuar ane e mbane globit.

Nen kete perspektive, ndoshta duhet qe ky opinion te mbeshtetet me veprime konkrete atje ku luftohet.

Nuk e di, a ka ndonje organizim, nen flamurin e islamizminit joradikal, qe ka dale hapur ne lufte ne terren kunder ketyre barbareve te ISIS-it ?

Kjo do te bente qe bota mbare ta kuptonte qe keta flamurzinjte nuk jane islami i vertete. Ne te kundert, zor se beson njeri...

Shume mire deklarata, tani konkretisht, duhet zoteria te beje publike dhe masat konkrete qe bashkesia dhe liderat e saj do marrin te neutralizojne problemin e radikalizimit qe fatkeqesisht ka sjelle si rezultat bashkimin me Isis dhe te disa shqiptareve. Shoqeria e tere perreth duhet ta mbeshtese bashkesine myslimane ne perpjekjet e saj, se eshte e vertete qe isis ka lidhje me islamin aq sa ka Anjshtajni ose fizika me bomben ne Hiroshima.

"Ata po tentojnë të na marrin peng luftën, duke e shpërfytyruar emrin e saj në simbolikë të krimit dhe terrorit."

Pra kreu i hoxhallareve te Shqiperise pranon se Islami eshte ne lufte, por ai nuk eshte dakord me metodat terroriste te praktikuara nga bashkebesimtaret e tij?! Ne lufte me ke?

Me vjen mire qe eshte marre mundimi per te shkruar kete shkrim, por me thene te drejten gjysma e tij eshte nje reklame per "Islamin e paqes" dhe gjysma tjeter apologji apo distancim nga aktet e dhunshme te bashkebesimtareve islame.

Pak, per te mos thene asnje fjale ngushellimi per viktimat.

Si gjithmone edhe myslymanet e ashtequajtur te moderuar, shikojne interesin e tyre dhe harrojne te marrin ne konsiderate qe ai 20% bashkebesimtaresh ekstremiste qe vrasin njerez te pafajshem ne te kater anet e planetit jane rritur dhe formuar brenda ideologjise, dogmes, librit dhe xhamive myslymane.

A mos ndoshta ka ardhur koha qe te pyesin veten se ka dicka qe nuk shkon me dogmen e tyre fetare? A mos eshte pikerisht ajo dogme qe prodhon te tille monstra?

Sipas Hamed Abdel-Samad dhe Ayan Hirsi Ali qe e njohin dhe e kane studiuar shume mire Islamin po, eshte e vertete kjo qe shkruan. Problemi nuk eshte tek 10% i ekstremisteve po te Kurani vete.

Pse valle, pse valle, pse valle... Sepse nuk beri as edhe nje gje ndersa fara e keqe hapej mes jush. Ne mos edhe e keni mbeshtetur, direkt dhe indirekt. Se lufta e Spanjes zotri...

https://youtu.be/bV710c1dgpU

E kam sjell edhe me perpara kete videon e mesiperme.
Te pakten ky e thote hapur. Degjoni sqarimin qe ben hoxha. Forum i hapur ky.

Ja cfare shperndan tjeter ky shoku i gjibit, i Armirit dhe atij psikopatit qe sheron kancerin e pankreasit :

"Perëndimi ngadhnjeu botën jo përmes epërsisë së ideve të tij ose vlerave apo fesë, por për shkak të epërsisë në zbatimin e dhunës së organizuar. Perëndimorët shpesh e harrojnë këtë fakt, joperëndimorët asnjëherë nuk e harrojnë.

Nuk harrojne joperendimoret a kupto ti a jo.

Shyqyr te madherishmit zot qe jena perendimor thuj.
E nigjove hoxh efenine ti? Ne nuk jena ekstremista tha, po ne e lexojme kuranin fjale per fjale... Tek e tek e tek, femra nen burr, denimi sipas kuranit, sharia etj.

Kete qe shkrujta une e ka citu diku ky kreu qe ka ba shkrimin. E ka citu me spond, po nuk e ka thane ky i pari. smiley

Pikerisht Bame. Nje myslyman jo radikal, nuk eshte myslyman. Prandaj duken kaq hipokrite a pa bosht logjikor shkrime si ky.

Ja edhe nje tjeter video qe ne pak minuta sintetizon cfare eshte Islami. Edhe une nuk e sjell per here te pare ketu: https://youtu.be/fgsrnmzxEUY

"...To get you started we’d like to present you with three things you probably didn’t know about Islam.

 1. Islam has not been hijacked

That Islam has been hijacked is what non-muslins assume because they assume all religions are the same. The reason non-muslins are so easily confused is because they don’t realize the difference between Quran and every other religious book we are familiar with. The Christian Bible is a collection of writings from various authors sometimes hundreds of years apart, with parables advice and dreams, all collected together into one book. Same with the Jewish Torah. Even though us in West who are neither Christians nor Jews, are still familiar with those religions to know this much  therefore we assume the same is true for Quran. But Quran is only one book written by one man in his own lifetime. It is meant to be taken literally and is not full of symbolism or vague analogies. It is mostly direct commands.

Of course, Quran contains contradictory statements just like other religious books, but the Quran itself provides the reader with the way to know what to do with the contradictions. It’s explained in the Quran that if you have two passages that contradict each other, the one written later supersedes the one written earlier. Most westerners are unaware that the peaceful tolerant passages were written earlier in Mohammad’s prophetic career. According to the Quran those passages have been abrogated by later more violent and less tolerant passages. So when most westerners hear jihadists quoting violent passages from Quran, and then peaceful muslins quoting peaceful passages, they interpret it the way they would if someone is quoting Bible or Torah and they think to themselves: oh they must have been many different than contradictory passages like there are in other religious books. So muslins can pick and choose what they like so they can justify whatever actions they want to take. But Quran is nothing like that, there’s no picking and choosing. It says very explicitly and in no uncertain terms that the Muslim must not alter or ignore any part of this very clear and direct message, or they will burn in a fiery torment forever."

vijon

2. Striving to institute worldwide Sharia law is a religious duty.

Many people don’t realize how politically oriented Islam is at its core. In fact Islam is less of a religion than it is a religious ideology. It includes a mandatory and highly specific legal and political plan for the whole society – Sharia. There is no separation between the religious and the political in Islam. Rather Islam and Sharia constitutes a totalitarian means of ordering society at every level, including:

 • Ritual worship
 • Transactions and Contracts
 • Morals and manners
 • Punishments and beliefs

In Quran, Allah makes it clear that man-made governments (such as a democracy) and free speech (such criticizing Quran) are abominations and must be eliminated.

The modern expression “Creeping Sharia” is used to describe the slow, deliberate and methodical advance in non-Muslim countries.

Official Sharia courts already operate in UK, handling cases ranging from divorce and financial disputes to domestic violence.

Attempts to introduce Sharia in the legal system in Germany Sweden and European countries are ongoing.

While Sharia already has the foot in our door in the form of minor disputes like inheritance and domestic violence, it should concern you that Sharia commands that:

 • drinkers and gamblers should whipped
 • allows husbands to hit wives
 • allows an injured plaintiff to exact legal revenge, an eye for eye literally
 • that a thief must have hands cut off
 • that homosexuals must be executed
 • orders unmarried fornicators to be whipped
 • adulterers to be stoned to death
 • orders death for both Muslim and non-Muslim critics of Muhammad, Quran and even Sharia itself
 • orders apostates to be killed
 • commands offensive, aggressive and unjust jihad

As written in Quran, Sharia is the law of Allah. Any other form of government is a sin. It is the duty of a Muslim to keep striving until all governments have been converted to Sharia law."

vijon

" 3. Muslims are allowed to deceive non-muslins if it helps Islam.

For non-muslins, this principal called Taqiyya is another surprising concept of Islam. While all other religions speak highly of truthfulness, Quran instructs Muslims to lie to non-muslins about their believes and political ambitions to protect and spread Islam. There are many examples of today’s Islamic leaders saying one thing in English for the Western press, and then saying something entirely different to their own followers in Arabic a few days later. Deceiving the enemy is always useful in war, and Islam is at war with the non-Islamic world, until the whole world follows Sharia law. All non-Muslims living in non-Islamic states are therefore enemies. So deceiving westerners is totally acceptable even encouraged if it can forward the goals of the spread Islam. As a recent example, The Islamic American relief agency was seemingly raising money for orphans but in fact giving the money to terrorists. They deceived good-hearted western infidels into giving money to organizations that were actively killing western infidels. Do the research yourself. This is not an isolated case.

Islam as a religion of peace.

Muslim organizations worldwide often declare that Islam is a religion of peace. But what does really mean? It seems easy for a Muslim to quote a peaceful verse from the early parts of Quran, while by following the principle of Taqiyya, neglecting to mention the fact that it has been officially abrogated by later, more violent verses. According to Quran, the world would be at peace only when Islamic Sharia will reign in every country and never until then. This is why every Muslim can truly say that Islam is a religion of peace."

Quran on abrogation:

Sura 2:106

We do not abrogate a verse or cause it to be forgotten except that We bring forth [one] better than it or similar to it. Do you not know that Allah is over all things competent?

Sura 16:101

And when We substitute a verse in place of a verse – and Allah is most knowing of what He sends down – they say, “You,[O Muhammad], are but an inventor [of lies].“ But most of them do not know.

Sura 17:86

And if We willed, We would surely do away with that which We revealed to you. Then you would not find for yourself concerning it an advocate against us.

Ne te pakten, artikull sa per larje goje. Ose pershtatur me gjuhen peshkore "lashe nje artikull aty."

Pse Monda te duket ashtu? A nuk te duket i sinqerte sentimenti i hoxhe Justit, i cili ne kete rast po percjell sentimentin e shumices se besimtareve muslimane ne kete rast dhe ne raste te tjera marrezish te tilla qe kryhen ne emrin e shtrenjte te fese sone?

A mendon se eshte kollaj te jesh musliman sot, kur, ne nje ane perballesh me nje pakice te tille te dhunshme qe jo vetem vret me mijera muslimane e jo-muslimane cdo muaj, por ka marre peng cdo lloj diskursi rreth fese sone, e cila per ne eshte nje nga pjeset me te cmuara te jetes dhe ne emer te se ciles ne aspirojme ti sherbejme e bejme mire njerezimit, e ne anen tjeter perballesh me politika te mbrapshta te fuqive boterore ndaj vendeve muslimane qe u krijojne hapesira ketyre te marreve te ekzistojne?

kujt dhe per ku i refererohesh kur thua "politika te mbrapshta te fuqive boterore ndaj vendeve muslimane qe u krijojne hapesira ketyre te marreve te ekzistojne" 

keta te marret e rastit konkret te lindur dhe rritur ne vende perendimore ishin. 

ka mundesi qe ai nenkupton faktin qe po te mos kishin hapesira atje, ku ta tregonin me vepra nje fare Dominimi Territorial (qe solli entuziazem) do te ishte shume me e veshtire qe te rinjte arabe e zhgenjyer te perendimit te ktheheshin ne ekstremista.

vetem problemi eshte me i thelle se kaq. feja sidomos islami (duke qene me te varfer, muslimanet kane me nevoje sociale) rekuperon individe te deshperuar dhe i riaktivizon. ndoshta ky eshte roli i vertete i fese, te jete ushqim shpirteror, t'u heqe njerzve deshperimin t'u jape moral te perballojne veshtiresite e jetes. deri ketu eshte mire, veshtiresia fillon atje ku ka shume fe, ose shume raca. ne raste te tilla komplikohet puna.

islami duhet t'i heqe altopolantet prej xhamive dhe te behet diskret. jo te mundohet te rekuperoje terren dhe njerez, po te prese qe njerezia te drejtohen vete tek ai. prej miresive apo veçorive qe tregon, ne lidhje me format e tjera ekzistuese te ndihmes sociale, ose asaj shpirterore.

me nje fjale, mos t'i interesojne te gjithe njerzit e dheut, por vetem njerzit e mire, me taban.

ne fakt pozicioni i fese nuk duhet asnjehere te jete NE BALLE te situates. feja e ka vendin nje kat me poshte se forca e pushtetit. nje kat me poshte Mbretit. vetem ne kete rast ecen puna mire.

kur Dogma triumfon, del ne balle te vendit, degjeneron direkt. nuk eshte balli vendi i saj.

ata qe vrane jane te lindur ne france (apo perendim), s'kane lidhje me hapesirat qe u krijuan ne lindje te mesme. 

ne anen tjeter perballesh me politika te mbrapshta te fuqive boterore ndaj vendeve muslimane

 

per hir te se vertetes : fuqia nr1 boterore i ka vaj mardheniet me shtetin më HORR te planetit (per hir te petro$, e di ti mo), kshuqe ate "politika te mbrapshta" merre mrapsht

 

Politika te mbrapshta si pushtimi dhe shkaterrimi i Irakut, gje qe dhe vete Obama po e pranon me ne fund se ishte nje nga shkaqet kryesore te lindjes se Isis, apo si mbeshtetja e roberimit te popullit palestinez nga izraelitet, gje qe barazon me zero n syte e muslimaneve gjithe pretendimet e Perendimit per drejtesi e moralitet kundrejt tyre. 

Ti nuk je perendimor? 

po vendet araba cfare kane bere per palestinen, meqe po e permend. cfare ka bere arabia saudite, kuvajti, yemen, egjypti, irani? mos arabia saudite ka marredhenie me te mira me izraelin se me vete palestinen?

s'kane çfare te bejne. dhe ato marrdheniet e mira jane prej zorit me teper.

sepse oksidentalet me ato vendet e golfit bejne njesoj siç bene me vendet Magrebit. i permbysin direkt po te duan. i bejne lesh.

prandaj dhe ata sheiket financojne kudo ne bote (neper sporte, kompanite ajrore, etj), jo prej qejfit (do te blenin vetem margaritare, gjona qe shkelqejne, po te ishte keshtu. siç kane bere gjithmone). me rujt ate fare pak pavarsie te brishte e pasurie qe kane sot. s'kane force me shume.

A mendon se palestinezet, apo muslimanet ne pergjithesi, e shohin veten te perfaqesuar nga Arabia Saudite apo Kuvajti, keto regjime gati diktatoriale dhe jo-islamike qe ne themel (islami nuk rekomandon monarkine si forme qeverisjeje por zgjedhjen e liderit nga besimtaret), keto regjime qe mbushin lajmet e perditshme me ekstravagancat e tyre duke mbyllur plazhe te tera ne France e hotele luksoze ne Turqi apo me arrestimet e princerve te tyre t degjeneruar? E nderkohe kane marre brenda vetem nje fraksion te refugjateve siriane qe po vershojne drejt Europes. Per t mos folur per armiqesine e tyre paranoiake me Iranin qe eshte ne thelb te shume konflikteve sot atje. 

Per t mos folur per shkaterrimin e trashegimise se hershme islame nga gjoja puritanet vehabi te AS, qe e perdorin petkun fetar per t ruajtur pushtetin e tyre, dhe arrijne ne traplliqe te tilla si ndalimi i femres nga vozitja e makines gjoja per t ruajtur nderin e saj dhe e detyrojne ate te marre shofer me pagese per ta cuar ne destinacion. Per t mos folur per trajtimin mizerje qe u bejne punetoreve e qe i trajtojne si sklleve.

Te kish mbet Islami tek shembulli i AS, do isha i pari qe do thoja I'm out bitches

Palestinezet ne fakt nuk ndihen te perfaqesuar as nga Mahmud Abasi e jo me nga regjimet e tjera arabe

po mire si e shpjegon ti perandorine Osmane me Sulltanet e saj,  sikur islami te mos e lejonte Mbretin ? apo Shahun e dikurshem te Iranit ? Mbretin shqiptar te egjyptit, etj, etj ?

apo Sulltanet i zgjidhte populli demokrativisht ?

Leji mer kto budalliqe po me shpjego si mund te jete nje nga gjerat me e rendesishme te jetes tende dicka qe te thote te genjesh kur ndodhesh ne rrezik, pra te mohosh vetveten qe te shpetosh koken. Po c'te duhet ajo koke kur ke mohuar vetveten?!

Aq i pakuptueshem eshte ky koncept per ne (Europianet) saqe genjeshtren e kemi ngritur ne nivelin e te keqes absolute duke identifikuar me te Djallin. Fjale qe s'do te thote gje tjeter pervecse genjeshter, mashtrim, i pavertete. (sipas faustit te getes qe po lexoja keto dite)

kjo eshte nje pergjigje shume e sinqerte dhe e drejte, dhe une e respektoj. eshte edhe shume e vertete kjo qe thua. 

shkrimi i justinin eshte shume i duhur, po ne keto kohe eshte "damn if you do and damn if you don't". kur nuk flasin, thone pse s'flasin, kur flasin, thone ca po thu ti, futja kot.

armir, te falenderoj per kete pergjigje.

o armir, qe me dukesh si i ri entuziast. lexo postin tim lart po kuptove gje (ke dhe rast me mesu ndonje gje) se e shpjegoj ne fund te tij.

nuk eshte se krijoi hapesira territoriale. por dobesoi Forcen e Pushtetit, duke e nxjerre Fene ne balle te situates. kjo e solli degjenerimin (estremizmin) e islamit (apo forcen e tij, merre si te dush) dhe jo politika e drejtperdrejte amerikane.

perendimoret nuk kane politika afatgjata as per veten e tyre, jo me te kene per boten mbare. nuk i bejne pra me ndonje qellim keto budalliqet e zakonshme. ka mundesi aq dine. luftuan te gjithe diktatoret se nuk u pelqenin, u dolen prej duresh, nuk po u bindeshin me. pa u menduar me gjate.

tani do nderhyjne kundra Isis siç nderhyne ne kosove, per te ndaluar refugjatet. prap pa mendu me gjate se çfare mund te dale neser. 

Cila eshte audienca e Hoxhes?  Kujt i drejtohet ky "mesazh" sipas teje?  Qe ne varesi te pergjigjes te te them perse e gjykova ne ate menyre artikullin. 

Po derisa esht botuar tek sheshi, ku hyjne lexues nga publiku i gjere besoj, e per nga nevoja e ketij shkrimi adresuar pikerisht publikut te gjere shqiptar, besoj se kjo ka qene audienca e tij. Megjithese duke pare edhe perdorimin e disa termave fetare, si havarixh apo tekfiriste, pa dhene shpjegimin e duhur per publikun, duket sikur edhe mund te kete pasur ne mendje nje audience me te ngushte te besimtareve. Ose ndoshta thjesht nuk esht mesuar te shkruaje per publikun e gjere dhe harron te sqaroje termat qe ne audiencen e tij te perditshme nuk kane nevoje per shpjegim. Nuk e di. Po ia gjeta kontaktin po e lus te vije e te pergjigjet vete e ndoshta rezulton nje bisede e frytshme

i cili ne kete rast po percjell sentimentin e shumices se besimtareve muslimane ne kete rast dhe ne raste te tjera marrezish te tilla qe kryhen ne emrin e shtrenjte te fese sone?

E verteta eshte qe ne s'e dime qe sentimenti eshte i shumices se besimtareve muslimane. Deshira ime personale eshte qe te jete, por s'e di.

Nese eshte keshtu si thua ti, perse nuk ka me shume veprime - e jo vec fjale - per te parandaluar keta te marre? Sic e di ti shume mire, te rinj nga Shqiperia, Maqedonia dhe Kosova, pergjithesisht nen ndikimin e disa hoxhallareve ekstremiste, kane luftuar, luftojne e jane vrare per ISIS. Cfare ka bere hoxhe Justi dhe te tjeret, meqe ky eshte kreu i hoxheve te tjere, per te parandaluar kete gje?

Ku e di ti psh qe hoxhe Justi nuk ka parandaluar sa e sa te rinj nga hyrja ne ate rruge pa krye nepermjet keshilles se tij private ndaj besimtareve te bazuar ne teologji te shendoshe. Ku e di ti sa veta kan parandaluar nga vajtja ne Siri ata 99% te hoxhallareve qe nuk jan ekstremiste tekfiriste? Hoxha kete pune ka, dhenien e keshilles, kjo esht vepra e tyre, dhe hoxhallaret shqiptare kete e kane bere sipas mundesive te tyre te kufizuara, si ne fonde, dhe ne aftesi teknologjike e mediatike. Zakonisht keshillat e tyre kufizohen ne derse (mesime) ne xhami, ligjerata ne youtube, postime ne fb e gjera te tilla te ngjashme jo me shum impakt apo dukshmeri jasht rrethit te ngushte te besimtareve qe i ndjekin ata. Do doja dhe un tej mase ne fakt qe organizatat e shoqerise civile muslimane, si Ezani i Nalte, Forumi Musliman, Aiitc etj te ishin me aktive, me mire te financuara e me adap me komunikimin ne media ne menyre qe mesazhi i tyre poszitiv te ndihej me fort si mes besimtareve, edhe mes publikut te gjere. 

Pastaj, sikur te na lejohej te imagjinojme edhe ca me shume, sikur te ishte Kmsh nje institucion modern, me njerez mese te kualifikuar per ate pune, e ne perfaqesim legjitim mes besimtareve, them se do kishte shume me teper duk puna e mendjeve te drejta dhe zemrave te pastra te atyre qe permes Islamit kerkojne te sjellin vec paqe e miresi mes shqiptareve. 

Ku e di ti psh qe hoxhe Justi nuk ka parandaluar sa e sa te rinj nga hyrja ne ate rruge pa krye nepermjet keshilles se tij private ndaj besimtareve te bazuar ne teologji te shendoshe.

Nuk e di ne fakt. Por di qe jane lejuar xhami ku dihej (dhe ende dihet) qe ka predikues ekstreme. Komuniteti Mysliman e ka ne dore t'i mbylle keto xhami e qendra fetare apo jo?

Do doja dhe un tej mase ne fakt qe organizatat e shoqerise civile muslimane, si Ezani i Nalte, Forumi Musliman, Aiitc etj te ishin me aktive, me mire te financuara e me adap me komunikimin ne media ne menyre qe mesazhi i tyre poszitiv te ndihej me fort si mes besimtareve, edhe mes publikut te gjere. 

Ate po them dhe une.

Pengmarrjes nga ky grusht injorantësh, dhe kauzave të drejta e të padrejta që ai shfrytëzon, i duhet dhënë fund drejtësisht, dhe, për këtë, si vendet muslimane ashtu edhe pjesa tjetër e botës duhet të ndajnë si gabimet ashtu edhe përgjegjësitë për ndryshimin e situatës.

 

-ne fillim fol per veten tende, hiresi. pra per  vendet muslimane dhe konkretisht muslimanet e Shqiperise:  çfare gabimesh  keni konstatuar ne komunitetin e tuaj..?  -cilat jane pergjegjesite dhe si ka reflektuar komuneteti musliman? 

-sa hoxhallare dhe imame ekstremiste keni   bere lanet  nga komuniteti  paqedashes dhe i nderuar musliman dhe i keni denoncuar zyrtarisht ata ??

 

 

Belul, ja psh qenkan nja 7 "xhami" te bera lanet. Po mbyllja e tyre e venia e drejtuesve perkates para drejtesise i takon shtetos. Mbase dhe ligjet dune nei te qethme karre per kete pune. Dmth mos rras kot rob mrena per kupon, por zogj, e kryesisht kllocka terroristesh. 

shteti duhet te bej punen e vet.. por ka ardhe koha  (ne fakt  ka shume..shume kohe qe ka ardhur koha) , qe muslimanet duhet te distancohen hapur dhe me vepra  nga ekstremistet !  jo thjesht  me sllogane tip: ''jo ne emrin tim''. 

p.sh, ketu ne Hollande kemi nje intelektual te shquar musliman, Ahmed Abudaleb,  qe eshte njekohesisht edhe kryetari i bashkise te Roterdamit..  ja  sa qarte  foli  (dhe vezhdon te flase)  pasi ngjarjes te Charlie Heboo..

Belul, po mire mo s'jam kondra punes "edukative" une. Po ka thone njoni knej qe eshte me mire te "speak softly and carry a big stick." Po dhe kjo puna edukative vlen per viktimat potenciale, se atyre qe u jane shpelare trute tashme, e sidomos shpelarseve te truve nuk iu ben me fajde. Bile dhe burgu duhet te jete special, se ashtu thuhet qe ky ISIS-si ne burgjet e Irakut i ka fillesat. 

Edhe Justinian edhe Hoxhe ?

hoxha eshte Profesion, s'ka lidhje me emrin qe ta vene prinderit. 

 

Ça është "havarixhi"?

Eshte nje femije i paligjshem midis Mitat Havarit dhe nje arixhofke smiley

 

smiley

smiley

"Po kush janë këta kriminelë, këta havarixhë të kohëve moderne, që kërkojnë të marrin peng vetë historinë dhe të ardhmen e myslimanëve dhe të njerëzimit?!"

D.m.th. ky kryqëzimi i Havarit me arixheshën është kriminel sipas autorit të këtij titulli?

Sipas nje interviste qe lexova dje, Franca ka 6 milion myslimane. E vetmja rruge qe nuk kalon permes luftes -- me thene te verteten, e vec te tjerash, s'shoh ndonje gjase qe ndonje nga anti-myslimanet e Peshkut te ngreje menderen nga jasteku i bute i shtepise e te ngjeshe vezmet ne brez -- eshte ajo e perkrahjes se Islamit te moderuar. Krishterimi e ka kryer kete proces neper shekuj. E njejta gje duhet t'u mirekuptohet edhe myslimaneve.

Kshuqe, sic thone kulleret e krishtere anembane: Kudos z.Topulli.

Pra ti mendon qe 64 milion Franzeze duhet te perkrahin me patjeter Islamin se ndryshe kta 6 milion myslimanet do bejne namin , pfffffffff.....finis me zhgenjeve smiley

Ti thu te bejne gati gijotinat??? smiley

Gazi eshte treguar me praktik. 

smiley

Thashe tjeter gje, po nejse.

Schatzi - Gogoli i myslimanizmit ka filluar andej nga 1994-95 kur Turqia beri aplikim e shprehu interes per t'iu bashkuar BE-se. Ti keto i di, po po i ripermend, pa u acaru me turmen e perfundim me sharje. Atehere ishte frika e marrjes se tortes se pushtetit vendimmarres nga muslimanet, pasi me ndarje te shumes se zgjedhesve, Turqia i binte te kishte shume MP, afer me numrin e MP te Gjermanise. Turqise ju tha jo per Europe me politese, dhe si muslimane te moderuar, e moren mesazhin dhe nuk e bene ndonje problem diskutimi. 

Ne 1996-9 kemi Bosnjen dhe Kosoven, ku ne Bosnje u lejua masakra me e rende, pas Hitlerit, ndersa Kosova i shpetoi kesaj. Masakra u be dhe u tolerua ne emer te fese (de facto). 

Der me tani e kishim problemin musliman ne kufij shteterore, dhe sic thone, larg asaj times, zere se nuk ekziston, dhe hajt ta diskutojme ne terma te te drejtave humane me nje gote vere e djath. Ose me nje birre per ata te zemres tende. 

Sot Europa e krishtere e ka problemin musliman ne gjirin e vet dhe te brendshem, keshtu qe ato qe thote Fin mu me duket se qendrojne, dhe do ta zgjeroja me teper, qe Europianet duhet te kulturohen shume me islamin e moderuar, sic jane turqit, shqiptaret, bosnjaket, dhe ta bejne shembull qe duhet te inkurajohet, sesa te bejne gogolin e islamit me interpretimin ekstremist. 

Fakti eshte qe interpretimi i islamit nga alegjerianet eshte ekstrem, por ata kane dhe marokenet qe jane te moderuar. 

 

 

s'ma ha mendja se di gjo ai. 

Nuk ka te beje me Islamin kjo pune. Nuk jane fetare keta dhe zgjodhen nje rryme ekstremiste te fese se tyre. Keta jane te rinj te humbur, qe tek kjo rryme gjejne nje ze per ate qe i zjen nga brenda (inat, zemerim, urrejtje, zili). Me Islamin e moderuar qeshin. Biles dhe une qesha me kete hoxhen.

Ajo qe mund te bejne xhamite perendimore per te ndihmuar jane gjera praktike. P.sh.:

Te flasin per realitetin e luftes dhe tablone gjeopolitike. Te kanalizojne pra inatin ne rruge me te leverdisshme (Protesta, takime me politikane etj.). S'ma do mendja qe hoxhat kane kapacitet intelektual ta bejne kete, plus zakonisht kjo behet nga organizata jo fetare.

Dhe e dyta te krijojne mundesi per ti perfshire ne aktivitete. Pune pas shkolle, ndihme me detyrat, klube te ndryshme etj. Te mundohen te pakten ti integrojne ne komunitetin e tyre te ngushte se as aty nuk e gjejne veten.

Kaq mund te bjene te moderuarit ne perendim. Dhe nuk mendoj qe kjo ka per ti ndryshuar shume gjerat per aq kohe sa ne Lindjen e Mesme ke shtete te medha e te fuqishme qe kane ndertuar filozofine e shtetit ne Kuran. Pa ndodhur ndarje e fese nga shteti (ne menyre organike) ne ato vende, nuk besoj se mund te kete progres te madh. Perendimoret njehere s'kane asgje ne dore, perqafoje sa te duash ti Islamin e moderuar.

 

O Fin,

Shkurt fare, nuk ka islam te moderuar ashtu si edhe nuk ka krishterim te moderuar. Ka popuj perendimore ne pergjithsi te moderuar te cilet vene kulturen perpara fese, ndonese kuptohet roli i krishterimit ne kulture etj. Por, myslimanet e perendimit po nuk u vet-quajten mbi te gjitha perendimore jane ne kundershtim me vlerat perendimore! Feja u kerkon perhapje dhe implementim nenshtrimi me cdo kusht! Hidhi nje sy videos qe solla; forum i hapur.

Shqiptaret meqe na i solle per shembull, pervec pakicave, une nuk i quj myslimane, as te krishtere per ate pune. Se te shkosh me kurva, te pish alkol, te hash mish derri, te vjedhes, te vesh baste nga mengjesi ne darke, dhe te vish te gricesh ke peshku per fene e gjyshit, pa e hap as edhe iher kuranin nuk te bo mysliman, maksimumi terk.

Popuj perendimore te moderuar, hehe. Sot ka vetem popuj perendimor ne pushtet. Kur te humbin pushtetin do shohim, po historia nuk flet dhe aq mire.

Mire qe justifikimin na e nxore paranteze, por mbaroje te pakten. He, se presim...

Perendimoret qe vene shtetin para fese, edhe ata kane kaluar nje proces te gjate e te pergjakshem laicizimi ne shoqerite e tyre. Boten vetem Zoti e beri per shtate dite (gjashte holle-holle), njerezve u duhen me shume.

Epo Fin, kaq eshte jeta jone, nje perpelitje qepallash. Nuk kemi luksin te presim per evolucionin natyral islamik,ox-m ne vetvete. Modelin e kane gati, mjafton te duan te jene pjese e tij.

Po pikerisht pse eshte aq e shkurter, me aq sac varet nga ne, duhet te perpiqemi te mos e shkurtojme edhe me. Kshu me duket mua te pakten. Plus, duhet menduar edhe se cfare bote do t'u lesh femijeve. 

Pikerisht, per femijet. Nuk mund tu leme me pake, e tja u leme me keq, se cna eshte lene ne.

Krokodili qan pasi ushqehet me gjah mire thone , i prodhon syri dhe disa gjendrra nen te 

e keshtu krokodili vazhdon te qaje edhe sot  smiley ja mu si kto hoxhallarkat

na vuri ne dukje anti-muslimanizmin Salloni i Sinjorave te peshkut. Theksuar gjuhen letrare, si gjithmone. kesaj radhe per  menderen pacifiste qe paskemi ulur mbi jasteke e shilte.  Ku je gjembi, smiley te uroj te hene te mbare & jave te mbare.

Gjithe opinioni i mesiperm eshte mbushur me karamele me helm. Hap vend per komente te cilat ne nje fare menyre kerkojne te zbusin qendrimin ndaj barbarive te flamurzinjve 

Ja p.sh.

Ata po tentojnë të na marrin peng luftën, duke e shpërfytyruar emrin e saj në simbolikë të krimit dhe terrorit.

 

Kunder kujt Islami eshte i supozuar te luftoje dhe per cfare arsye ? Kush eshte armiku ne kete lufte ? - Nenkuptohet bota joislame ? 

D.m.th. ne jemi per lufte, po je per lufte te tille. At'here cfare lloj lufte predikon Islami yt? 

 

 Ata po tentojnë të marrin peng vetë Islamin dhe mesazhin e tij hyjnor e të mëshirshëm për botën.

Njerzit e ksaj bote nuk kane nevoje per meshiren tuaj more zotri. Bote ka ligje, ka rregulla, ka norma, ka drejtesi. Nuk ka bere Bota ndonje gabim karshi jush qe ju ta meshironi.

A nuk e shohin këta çunakë mendjelehtë se me çmendurinë e tyre absurde kanë marrë peng politikën rajonale dhe atë globale, duke u bërë katalizatorë të shtimit të vuajtjeve të myslimanëve?!

"Cunake mendjelehte" ???!!! - Keta jane barbaret me te ndyre qe ka njohur njerzimi more zotri. Cunak mendjelehte eshte ai qe ben shurren poshte Ures se Lanes dhe e kap Erioni. Keta jane mizoret me te medhenj qe ka njohur globi historikisht. Sinqerisht nuk ta uroj te kesh patur ti, femijen tende ne ate salle Teatri. A do t'i quaje "çunake mendjelehte" te shikoje trupin e femijes tend te shqyer nga bomba ?

Deri tani bota islame nuk ka vuajtur hiç. Perkundrazi, po ben te vuajne te tjeret nga dashamiresia apo mendjelehtesia. Myslimanet po vuajne vetem nga njeri-tjetri, nga deshira per te sunduar sho-shoqin dhe te tjeret.

po përligjin vuajtjet, dëbimet, emigrimin, vrasjet, përdhunimet, grabitjet, diktaturat, indiferencën dhe papërgjegjshmërinë e botës karshi çdo gjëje që ka emrin Islam e mysliman?

Ne menyre indirekte ketu zotria i jep te drejte ragimit barbar, vetem se duhet bere jo me vrasje po disi ndryshe. Si ?

Kush po i vret, kush po i grabit, kush po i perdhunon ? Te gjithe e njohin politiken e hapur te prendimit karshi arabeve, muslimaneve dhe kujtdo. Nuk eshte rastesi qe miliona myslimane gezojne demokracine, qyteterimin dhe luksin e vendeve te perparuara. Por, te vish ne vendin tim dhe te kerkosh t`me ndalosh Krishtlindjet se ofendohet islami jot, sic po ndodh ne Kanada? E po dreqi ta haje, kjo nuk pertypet.

 

Shyqyr qe qenke mire , i thashe Belulit , ka ndodh ne Teater dhe jo ne Kinema.

Brado, mendoj qe Stalker duhet tu rri larg kinemave ca kohe, eshte me zarar.  vet ministri i brendshem francez tha:  priten sulme te tjera

 

nderkoh, Kombetarja luajti dobet, por tregoi karakter !  barazoi 2-2 ne minutat e fundit,  kur ishte  per nje kohe te gjate ne dizavantazh 0-2.

Ehhh...se ke vone re qe kur i vjen ngushte ja mbath ne Kore tek vellezerit Komuniste ?

kot lodhesh, s'kom shku noihere ne kore te veriut. Eshte 2500€/java, veni me i shtrejt ne Azi; do dojsha, se jugu s'ka noi gjo; po ja, po presim sa ta rrezoje disidenca pushtetin e urryer koreano-verior

Bradi e ngaterron Korene e Veriut me Iranin, Stlaker.

Mos e kruj kot se mos bohesh kot zahire dimri, le qe dhe filmat s'i kane gjo. smiley

ej, po iranianet futen tek popujt tradicionalisht kinofile. Fiks si amerikont, indiont, francezt, italijont, egjiptjont... etj etj (e jo, si psh spanjollt, kinezt, indoneziant, etjer etjer)  

Pashe kete, do ia vejsha detyrim cdo albanezi, sidomos disave ... 

O stalker,

Se e di qe sa duhet ti pergjigjesh pytjeve qe te kam bere me pare, por kur ti vije rradha dhe kesaj, ata te ajo vidjo qe solla me siper, a i quan myslimane normal ti? Dhe nese po, si te duket skeleti i vlerave te tyre, kundrejt atij evropian, dhe kundrejt tendit gjithashtu?

ti don te thuash se vetem islami eshte prozelitist ?? (se po pertoj te kerkoj ato videot me predikues evangjeliste - psh)

Si zakonisht e ke te pamundur ti pergjigjesh pyetjes. Pergjigjen e di vet ti; mbase vetem ti...

Nga ana tjeter ti perforcon edhe njehere idene se myslimanet, ata te pastrit, safi, jo radikal, te vet deklaruarit si ne video nuk mund te perqafojne vlerat perendimore.

Me lart thash gjithashtu se nuk ka islam te moderuar ashtu si edhe krishterim te moderuar, por dime qe ka perendimore te moderuar.

Do pergjigjesh tani, apo ke piketu ndonje dege tjeter?

te them te drejten nuk po te kuptoj; me the te shoh nje video dhe e pashe;  por dhe ne 'vlera perendimore', nuk kam pretenduar ndonjehere se besoj.
Nese ti mendon se ka 'perendimore te moderuar', pa dyshim qe ka dhe 'orientale te moderuar'. Por sinqerisht, nuk kuptoj se ku na con kjo llogjike. une po e le

Gjynah, une te kuptova shume mire. Ata ne video jane kundra vlerave te asaj zonjes te cilen ti e quan franceze safi. Jane kundra barazise gjinore, jane kundra te njejtes berthame nga ka lindur cdo kushtetute perendimore, pro sharias si te vetmit skelet legal, etj.

eshte mire qe i vure perballe te dy videot. Zonja fr. e gatshme te harroje se cila eshte, vetem per hir te whatever makes french accept what's going on in their country. 

M'u duk madje brainwashed nga e folura si me vetemohim e saj. Si me qene nje koreanoverior absurd. Tek video e forumit islamik pastaj, sic e thua vete. 

moderimin ja  jep fese, shkalla e dyte hierarqike (vendi i saj). duhet nje pushtet me i forte (shkalla e pare) se feja, qe kjo te jete e moderuar, mos i kaloje caqet e veta. qe Dogma mos i paraprije Arsyes, as Forces. 

ka moderim me shume ne perendim, pikerisht ngaqe feja ndodhet ne shkallen e dyte. nuk paraprin. ndryshe Inkuizicion ben prap direkt. per nje fjale goje te zhdukin, ose per nje nishan ne kurriz iken ne turre drush perseri.

Po degjoja ne BFMTV nje francez po aq te vertete (e megjithate mysliman smiley ) teksa thoshte: pikesepari jam francez, jam prind, jam gazetar, besoj ne zot,..., ndjek islamin por nuk ndjehem rehat te flas publikisht per besimin tim sepse eshte çeshtje tejet private, dhe jam i lodhur te identifikohem si mysliman para te gjithash. Them po aq i vertete sepse siç edhe francezet ne pergjithesi, besimin fetar e konsideron çeshtje private, jo identifikues te personit te tij. 

Nje propozim do kisha. Peshku te hapi kendin e luftes se shenjte fetare, ku qeflinjte apo ekspertet perkates te shpalosin njohurite e thella teologjike (me vule Meke, Vatikani a alieni), urrejtjet patollogjike a ca t'iu doje e bardha zemer. 

"We will eradicate terrorism," he declared at the end of a 50-minute speech

sa me shume flasin, aq me pak besohen, the french.

a eshte menyra sesi, a fjalet e shumta, ... ec merre vesh

Para ca kohesh ky kercenonte ortodoksit albaneze, mos ta krujne shume se do t'i perzeme si pakice, thoshte, sic ka bere turku. Po e kompesoka tashti me bumjet atomike anti-islamike. Dmth i luka zari sa ne nje ane ne tjetren.  

kendin e luftes se shenjte fetare,

Franca , qe te premten ka nisur sulemt tajrore ne Irak Siri kunder .IS,  sot Presidenti francez deklaroi lufte kunder jihadisteve ! Sot e tutje do te kemi buletinin e luftes cdo dite .Ja kshu mos tju duket cudi , Filloi ! 

 

Bertisni sa te doni ju myslimanet e tjere, por instikti njerezor i mbijeteses ne kete rast eshte i thjeshte, i qarte dhe i pakundershtueshem. Diskriminimi ndaj emigranteve myslimane do te thellohet instinktivisht, dhe, fatkeqesisht, do te jete i justifikuar. Femijet e emigranteve myslimane me prirje per t'u bere ekstremiste do te shtohen pasi do te jene te lene menjane vetem me njeri-tjetrin. Distancohu sa te duash ti si 90% i mire, por nuk i ve dot faj nje europiani po te futet ne nje vend publik me femijen e vogel per dore, te shohe nje arab me cante aty perballe, e te trembet se do t'i vrase femijen. Sikur 99% i myslimaneve te jene te mire, fakti real, i vertetuar ne menyre te patundshme, eshte qe myslimani para teje mund te jete pjese e asaj pakices se lige qe do te te vrasin femijen. Kush eshte ai idiot, ajo gjallese me instinkte te shendosha, qe do ta linte femijen e vet aty ku ka mundesi t'ia vrasi tjetri? Sado e vogel qofte ajo mundesi? Do te ike instiktivisht qe aty, dhe eshte krejtesisht i justifikuar. Le te ankohet ai emigranti mysliman per diskriminim sa te doje. Europiani do te nderroje lokal, do te nderroje lagje, do te nderroje politikanet qe i sjellin emigrante te tjere si keta. Do ta mbaje femijen larg emigranteve. Pastaj, femija i atij emigrantit mysliman do te linde si europian, i lumtur dhe i qeshur si cdo bebe tjeter. Por sapo t'i formohet truri ne moshe per te kuptuar realitetin, do te mesoje qe ai s'eshte europian. Eshte pjese e nje kategorie qe shihet si e ulet, te ciles i percmohet ekzistenca, tradita familjare, tabani. Do te shkoje ne arabi, por dhe atje do ta mbajne larg, sepse ai s'eshte arab. Do te perpiqet te integrohet me europianet, por me lehte e ka te integrohet me ekstremistet te cilet europianet i kane qartesisht frike. Nese s'behen dot personat e mire te cileve u japin vemendje te gjithe, mund te behen te keqijte qe ua kane friken te gjithe. Vemendje mbetet. Sa raste te bardhesh te krishtere ka ne Amerike kur te rinjte e lene menjane kalojne ne faze e vrasin shoket e klases? E bindin veten me arsye pa piken e logjikes. Ndersa keta kane qindra historike arsye qe tingellojne logjikshem per t'u bere ekstremiste. Ky eshte realiteti i hidhur, qe do te pershpejtohet po vazhduan sulmet.

Terroristet e isis kercenojne shqiperin pas frances. Ky lajm vjen sot si email i derguan ministrit te brendshem ku kercenohen luft e isis kunda shqiperis. sa eshte evertet nuk e di ka ndonje informacion per kete cfar ben sherbimi sekret

E lexova tek tema , i kishin kap ata qe i kishin derguar email ministrit te Brendshem , ishin dy barinj nga Kashari.

Ai ka shkruar në librin e tij 5 shekuj më parë se “Lufta e Madhe do të fillojë në Francë dhe më pas gjithë Europa do të goditet. Ajo do të jetë e tmerrshme dhe e gjatë për të gjithë. Më në fund do të vijë paqja por do jenë të paktë ata që do ta shijojnë”, shkruan Nostradamus.

http://zhurnalexpress.com/?p=228

Sikur 99% i myslimaneve te jene te mire, fakti real, i vertetuar ne menyre te patundshme, eshte qe myslimani para teje mund te jete pjese e asaj pakices se lige....

 ke nai Burim per kto "vertetimet e patundshme" ?( pervec gernetes reuters etj. bullshit).

 

me duket i kam pare emrat e dy vajzave ne listat e viktimave te dielen ne mengjes, o stalker, i mbaj mend vjecet dhe qe ishin prane e prane.

Këtë kancer që kërkon të marrë peng gjymtyrët tona duhet ta mjekojmë vetë së pari, në njërën anë duke e delegjitimuar teologjikisht dhe moralisht ideologjinë e tyre vrastare tekfiriste nëpërmjet debatit dhe ligjërimit të brendshëm dhe atij publik, dhe, në anën tjetër, duke çuar në vend porosinë e Profetit tonë karshi tyre, duke i shkurtuar këmbët aty ku nuk bën punë as këshilla dhe as debati, gjithsecili sipas pozitës dhe mundësisë që i ka dhënë Zoti në këtë botë.

One of the most irritating liberal-tolerant strategies is to oppose Islam as a great religion of spiritual peace and compassion to its fundamentalist-terrorist abuse – whenever Bush or Netanyahu or Sharon announced a new phase in the War on Terror, they never forgot to include this mantra. (One is almost tempted to counter it by claiming that Islam is, as all religions, in itself a rather stupid inconsistent edifice, and that what makes it truly great are its possible political uses.) This is liberal-tolerant racism at its purest: this kind of “respect” for the other is the very form of appearance of its opposite, of patronizing disrespect. The very term “tolerance” is here indicative: one “tolerates” something one doesn’t approve of, but cannot abolish, either because one is not strong enough to do it or because one is benevolent enough to allow the Other to stick to its illusion – in this way, a secular liberal “tolerates” religion, a permissive parent “tolerates” his children’s excesses, etc.

thene ndryshe, po nuk pate pulen do hash sorren fondamentaliste. Cfare duhet me rujt disa vlera te arritura;

So what about the core values of liberalism: freedom, equality, etc.? The paradox is that liberalism itself is not strong enough to save them against the fundamentalist onslaught. Fundamentalism is a reaction – a false, mystifying, reaction, of course - against a real flaw of liberalism, and this is why it is again and again generated by liberalism. Left to itself, liberalism will slowly undermine itself – the only thing that can save its core values is a renewed Left. In order for this key legacy to survive, liberalism needs the brotherly help of the radical Left. THIS is the only way to defeat fundamentalism, to sweep the ground under its feet.

 

Keta nuk kuptojne qe Islami vete, eshte kanceri.

Islami eshte shovinizem Arab i fshehur nen petkun e ideologjise fetare. Ideologji totalitare qe kushtezon cdo aspekt te jetes te ndjekesve te tij.

Per analogji me fashizmin Kurani mund te ishte shume mire Mein Kampf ndersa Muhamedi nje Hitler i atyre koheve.

A e keni vene se si arabizohen qofte edhe ne pamje besimtaret myslymane? Dhe nuk ka rendesi nga vijne. Edhe nje myslyman britanik mbas shume vitesh duket si nje arab.

Fete pergjithesisht jane nje kancer per njerezimin. Krishterimi aktualisht eshte mposhtur nga humanizmi, iluminizmi, revolucioni industrial. Ndersa Islami vazhdon te shperndaje metastazat e tij anembane botes.

Une mendoj se gjithmone e me teper njerezimi po shkon drejt nje lufte finale ku fete monoteiste do te mposhten perfundimisht. Islami ende reziston fale injorances dhe mjerimit te asaj pjese te botes ku eshte zhvilluar.

Por do te vije dita qe edhe Islami do te mposhtet dhe drita e shkences dhe e njeriut te lire nga cdo zinxhir kontrolli fetar do te ngadhenjeje mbi kelliren fetare qe prej me shume se 2000 vitesh mban boten ne erresire dhe terror.

Se cfare mund t'i moderohet me tej thenies kthej faqen tjeter nese te qellojne ne njeren faqe, apo duaje armikun tend... kete vetem ketu te peshku e kam degjuar. Prandaj o Bame korrigjo mendimet sepse nuk jane te moderuar perendimoret por eshte i moderuar Krishterimi (nenkuptuar si mesazhi qe percillet me figuren e krishtit) dhe qe perendimoret qe ty te duken te moderuar jane vecse fillimi i perngjasjes me ate ideal njerezor qe krishti perfaqeson.

Nga ana tjeter (o Bame) e ke mire kur thua qe s'mund te kete islam te moderuar sepse atyre keshillave qe perpara armikut jo vetem mund te mashtrosh po e ke madje te detyruar te nxjerresh kordhen e t'i keputesh koken ne rastin me te pare si nen shembullin e vet Muhametit...!!! kesaj po qe s'ke se cfare t'i besh. Si ta kthesh e ta rrotullosh per ta bere me te pranueshme. Kesaj vetem po e ndryshove fare, ta zhbesh e ta riformulosh edhe njehere nga e para duke dhene keshillen e dashurise si me siper. por s'do ishte me islam por krishterim. Pra te flasesh per islam te moderuar ne kete momente eshte thjesht jo logjike. Flet vec nostalgjia per gjyshet qe jane pas quajtur Hajdar e Ibrahim.

Me pak fjale, vete e keni ne dore si do i edukoni femijet. Ng njera ane eshte nje ideal dashurie, ne tjetren nje liber me histori xhihadesh e mashtrimesh sikur te mos ishim vete ne vrases e mashtrues te lindur.

Thepi, 

Perendimi ka bere me kohe ndarje shtet-fe. Si e shpreha me siper nuk mund te mohohet influenca e krishtere ne kulturen e sotme perendimore, por kjo si nje zgjedhje e shoqerise se sotme per te marre e perdorur mesazhin pozitiv si te vetmin mjet qe siguron paqe. (Faqet e historise se krishterimit jane te njollosura me gjakun e te pafajshmeve)

Perendimi ka derdhur gjak per te keputur zinxhiret tiranike te fese institucionale. Besimi eshte personal dhe aty duhet dhe do te rrije. 

Myslimanet akoma nuk e kane arrit stadin e te perzgjedhurit. ISIS ne nje fare menyre i ka vene perballe zgjedhjes finale. 

Historine e Perendimit para Iluminizmit s'e kemi as ne arabisht qe te thuash qe s'e lexojme dot. Edhe Testamentin e Vjeter e gjen me nje klik ne internet. Shihe nje cike sa bujar tregohet me armiqte, jobesimtaret dhe grate.

Ca ishte s'e s'morem vesh?smiley

Duhet te ish 1 munute heshjte ne nder te viktimave te Parisit. 

Kam frike se Milloshevicin do ta rehabilitoje historia me shpejt se ce mendonin serbet. 

Gabelhone

Pa dash me justifuku askend, po a thu qe te kete lidhje me miqesine Serbo-Franceze?

nuk ekziston më miqesia serbo-franceze. franca eshte pro politikes amerikane qe pas ikjes se Shirakut, dhe amerika me sllavet ka marredhenie te ftohta. 

per me teper me kualifikimin tone per europian, ne treguam de facto qe jemi vendi me stabel (nga te gjitha ata qe na rrethojne, te pakten) ne ballkanin perendimor. e çuditshme mund te duket por futbolli eshte sporti (ndoshta) i vetem qe eshte i lidhur drejtperdrejt me stabilitetin e nje shteti. 

 

Shiko se duhet te mesohemi qe ne kete bote ka dhe njerez qe nuk e qethin per te tjeret sikurse keta boshnjaket kundrejt frengeve, frenget kundrejt boshnjakeve; kosovareve; shqiptareve; ruset kundrejt polakeve; serbet kundrejt shqiptarev;kroateve;boshnjakeve; gjermanet kundrejt hebrenjeve, anglezet kundrejt aborigjeneve te amerikes se veriut aoo dhe botes ne teresi. Dmth nuk lindi makabriteti ne Paris dhe njerezit befasisht zbuluan anen e tyre humane. Te enjten qe shkoi dy sulme vetvrasese ne Bejrut nderprene jeten e 44 libanezeve. Demet mund te kisbin qene me te medha po te mos ndalohej kamikazi i dyte nga babai i disa femijve qe tani jane jetime. Para disa javesh 90 persona te vrare ne Turqi dhe kjo kaloi ne nje apo dy dite dhe u harrua. Nuk ma ha mendja se turqit u zemeruan me francezet pse nuk dolen dhe te manifestonin mbesbtetjen e tyre ndaj qytetareve turq. Keshtu qe nuk besoj se duhet te bejme moral mbi sensibilitetin e secilit.

Mire qe skan dal idiotat me heshtega per te falenderuar Rilindjen ... 

Armir ske vajtur ne kalifat akoma ti? 

120 franceze u vrane dhe e filluan luften menjehere dhe mire bene.por ne bosnje kur muslimanet shfaroseshin ne mase europa e mori avash avash. jo po te bisendojme njehere  , ta marrem shtruar jo po ti mbushim mendjen atij e ketij nderkaq 200 mije njerez kishin humbur jeten.

mendonin se dikush do ta fitonte luften, dhe keshtu do te zgjidhej vetvetisht problemi akoma i pazgjidhur i atij vendi.

puna eshte qe serbi nuk ishte aq i forte sa e mbante veten, dhe nuk arriti dot te spastronte, apo te dominonte fqinjet. keshtu u detyruan te nderhyjne siç do bejne edhe ne siri, ku asnje pale nuk eshte aq e forte, sa ta fitoje perfundimisht luften.  

sa paqesore e diplomatike ishin europianet kur thika priste ne kocke te botes..

europianet nuk jane paqesore. kush ta ka thene kete teori. vetem dukjen kane, edhe kjo u vjen prej mireqenies se momentit. kane gjona me humb me shume se popujt e tjere me te varfer. kjo i ben paqesore. po mos kene me mireqenie (siç po fillojne ne kete moment). lufte direkt bejne, siç kane bere kurdohere. 

eshte periudha e vetme kaq e gjate pa lufte ne europe. e prap ka pas luftera lokale sa te dush. nuk ra komunizmi pa lufte kudo. nuk u bo lufte vetem atje ku kish nje fare mireqenie. 

Pavaresisht se cfare po ndodh lindja e mesme eshte ne rruge te drejte .Ajo ndodhet ne kapercyell te epokave.po del nga nje menyre te menduari e vepruari mijera vjecare ne nje tjeter keto ndryshime nuk ndodhin brenda nate por duan dekada.fakti qe refugjatet muslimane shkojne drejt vendeve te pasura kaure e jo atyre muslimane tregon se eshte qyteterimi perendimor ai qe do ti ngreje keta njerez ne nivelin e vet e jo anasjelltas.

veji nje miut du copa djathi, ai do shkoi aty ku copa eshte me e madhe. s'ka lidhje fare me qytetrimin.

ata qe shkojne ne perendim shume shpejt do zhgenjehen. me perçe do mbeshtillen dhe do jetojne me keq, e do te behen edhe me fanatike se ne vend te tyre, ku ka te pakten diell gjate gjithe vitit. 

jane toça. e kane ngrene per djathe prapaganden qe Tv ketej ben per vendasit, qe t'ju duket qe jetojne mire. kur te gjithe marrin ilaçe, ose drogohen, qe ta shtyjne jeten.

 

he re si u beti qopune lidhjes mesme, u zgjidhti u beti su beti. 

Nuk ka kuptim qe nje muhaxhir ta mirepres ne shtepine time dhe mbas ca kohesh ai te me imponoje rregullat e veta. Ndersa te me vrase as qe do me shkonte ndermend. Por per fat te keq po ndodh.

Terrori ne popullsine civile nuk vendos drejtesi. Kete duhet ta dije hoxhe efeniu nese eshte hoxhe perendimor. smiley

 

 

Nuk ka kuptim qe nje muhaxhir ta mirepres ne shtepine time

te pelqen apo jo, je i detyrum "ta mirpresesh" nese ske Femije se ste punon "motori" ose e ke "marmiten" sportivesmileyJan femijet e muhaxhirit qe po mbajn ket Sistem ne kembe.

 

 

 

Jan femijet e muhaxhirit qe po mbajn ket Sistem ne kembe

Deri diku ... ama mos ta teprojme tani.

deri diku (!)....natürisht, deri te Administrata...... Ama duke fillu nga Pastruesja e Mjedisit, Punetoret e Fabrikes, Shoferet, Infermieret, cdo Sektor i ekonomise shko mrena dites per lesh po iku Muhaxhiri ose nuk vijn Mushkaxhire te tjere, here pas here. 

Me djersen e Muhaxhirit esht ndertu ky vend ku jam une dhe han permanent dhe nja 4-5 Milion surrogato vendali te papune, trushprish nga Hormonet , nga Media ose Alkoholi i tepert.

Kto jan Fakte. Naten e Mire.

 

smiley

Pse vallë na duhet të ulim kokën dhe të na vijë turp për këtë fe që kemi, ndërkohë që Zoti na e dhuroi atë për ta mbajtur kokën lart?!

Arsyet jane te shumta per kete mor hoxhe-effendi. Nuk jane vetem keta cunaket tru-shpelar. Na thuaj ti hoxh pse Zoti u tregua kaq bujar dhe na dhuroi jo 1 po 700 fe te ndryshme? Sepse te gjithe ne jemi pak te semure nga trute i nderuar hoxh dhe na pelqen te sillemi si kalamaj pavaresisht civilizimit dhe arritjeve qe jane bere. Sepse akoma ne 2015 shumica i shpjegon dukurite natyrore me pordhe te ftohte alla vatikance, hinduince, apo hoxhiste, etj etj. 
Mirepo nga te gjitha keto budalliqe ai myslymanizmi yt, i nderuar hoxhe eshte me grindaveci, eshte feja me 'kalama' sepse esthe e vetmja fe qe sot e kesaj dite ne 2015 cirret si femi i keq e justifikon vrasje e krime te ndyra sepse keshtu ka thene muhameti. Eshte feja qe te ben te ulesh koken sepse dhe ti hoxh e di qe sot e kesaj dite me myslymanizmin asocohen vetem vendet e prapambetura, ndersa ti hoxh ke qef ta praktikosh myslymanizmin si i moderuar ne toke te kaurrit neper evrope. Sepse e vetmja gje qe beni juve myslimanet e mire eshte te solidarizoheni kundra ketyre idioteve te kalifatit mirepo nuk beni asnje gje konkrete kundra tij. Ka 700 mije arsye perse te jesh mysliman te ben te rrish kokeulur. Realisht te vetmit myslyman koke-lart jane ata atje ne siri qe ju ka marre koka ere. Te gjithe ju te tjeret e keni nje fije dyshimi nga brenda.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).