Edi Rama eshte nje burre i gjate dhe i pashem, eshte piktor dhe elokuent i lindur; Ai eshte edhe nje debatues sfidant dhe nuk perton te futet ne replike me cdo kundershtar dhe kritikues te politikave te Tij. Ai nuk ka lene rast pa iu perveshur vendce medias dhe gazetareve, ne bllok dhe vec e vec, duke i kamzhikuar me batuta te forta qe i ka hazer xhevap. Fjalimet e Tij te lene pa fryme me krahasimet qe perdor, me perzgjedhjen e fjales qe godet fort, dhe qe shpeshhere e ka nxjerr me faqe te bardhe, edhe atehere kur punet jane duker vertet keq.

Opoziten e ka telendisur keq me ironin e tij therese. Duket se strategjia e Tij eshte mbeshtetur fort tek imazhi dhe fjala, por jo shume tek rezultatet konkrete per njerezit, te cileve tek e fundit, fjalimet dhe gojtaria e Tij nuk u kane ndryshuar jeten per mire. 

Qe te mos i biem rrotull, sa mund te mbijetoje nje Kryeminister si Edi Rama, qe ngjan me shume me nje "One Man Show", qe nuk ben Kryeministrin fjalepak dhe puneshume, por burrin trendi dhe garip, e qe se fundi ka arritur deri sa te beje edhe komente me ngjyra te forta seksiste per politikanet e opozites? 

A do te kthehet Ai te beje Kryeministrin edhe per ne shqiptaret, pasi nuk mendoj se do te behet dot lider boteror?

Ai pretendon se do te beje shtet ne nje vend tejet te varfer si Shqiperia duke i detyruar njerezit te paguajne taksa dhe detyrime, para te cilat ata (njerezit pra) nuk i kane, per njemije e nje arsye. Tani njerezit e shkrete kane tre mundesi: 

1. Te kthejne ne ushqim shpirteror fjalimet e "One Man Show" dhe te durojne me vetemohim te gjitha problemet e tjera njerezore,

2. Te largohen nga vendi sa me shpejt qe te jete e mundur, 

3. Te mendojne seriozisht mundesine e rrezimit te ketij burri te pashem nga froni ku ka hipur, duke ia falur me te dyja duart te huajve, si modelin e nje udheheqesi ndryshe, te vecante, qe di te shkruaje fjalime brilante, qe ka batuten me te goditur ne planet, me pak fjale, si One Man Show-un e politikes boterore!

P.s. Ju lutem, mos me shani pse po i bej keto pyetje per Kryeministrin tone!

98 Komente

Ben mgjs kerkove mos te te shajme une po e nis me te shame. Pytje kot fare smiley

Shqiptaret o Ben po i bojne te treja keto qe thu ti. Rilindaaaasit po i perserisin pafund batutat e Rames dhe biles edhe kur u ankohen grate ne krevat u thone "fajin e ka Saliu". Te pashpreset po largohen ku te munden dhe fatkeqesisht disa fukarenj te genjyer po ikin edhe ne Siri. Te tjeret po e mendojne seriozisht rrezimin e Rames. Po vetem po e mendojne ama. Kjo edhe sepse cfaredo qe te besh do perballesh me akuzen se "te ka marre malli per  Saliun".

Pra pa u pakesu k@qet e pyetjes tende te pare, pa u ndergjegjesu te dytet se kane te drejte te luftojne per mbijetese ketu, te tretet jane te destinuar te rrine e te "mendojne" (dmth enderrojne).

o Lizandro, se s'te kam pyetur, ala ne Shqipni je, mer?

Sigurisht mer Cim. Po ky flamuri del se jom ke pjesa e integrume m'Evropt smiley

paske kalu me LSI-n?

s'na kan thon gjo neper qarkore. mos di gjo Roni se ai osht mo i mrencem.

Jo jo mos u lodh me pyte kot se nuk di gjo njeri. Jom arma sekrete, asi nen monge i shtatshkurtesise se tij Tau Tau. (shif revisten e funit televizive ate boj)

Mire mor Sarac, me shaj sa te dush por une e them me bindje se ky eshte orator i lindur, ai ka te drejte te merret me piktura sa ti luj fene, te merret me replika dhe shkrime kritike per gjithcka ti doj e bardha zemer, por jo duke bo edhe Kryeministrin.

Jo per gjo tjeter, por per dreq nji piktor ne Gjermani, me sa duket refugjat nga Austria te merrte ne qaf me fjalime, sa realisht per pak e dergoj ne ferr gjithe njerezimin. Ti do te thuash se calon si krahasim, ku Piktori jone e ku Piktori i Gjermanve! Ke te drejte, por a nuk po e kercenon edhe ky Europen me destabilizim...? 

Dhe per ne shqiptaret mjaftohet me batuta te tipit "Skeni pa gjo hala"...

Beno, Edi eshte tipik tironci i bulevardit te viteve 80. Eshte nga ata tipa qe athere i thojshin "valute". Valutat ishin tipa qe te majshin 24 ore ne ajer me gallata, rrena etj. por nuk ishin te zot per kurrfare pune konkrete. Dhe megjithse shpesh ja fusnin gishtin edhe shoqnise se ngushte per gjona kot ata prape nuk i merrte inat njeri. Nuk e ke per gjo por te pakten te knoq me muhabet 

smiley

Une them te bojme Gent Pjetrin, President. Ka qene njish per batuta, te kenoqte me rrena qe nuk i hate asnji po t'qitshin mallin e prralave. Biles kercete ene break dance te Taivani, pavaresisht se ishte metalar. Ishallah s'i prish karrieren politike fakti qe s'ja ka fut njeriu!

E di, i kam parasysh ata tipa. Por ka patur dhe ka edhe nje kategori tjeter. Po perpiqem ta shtjelloj se per cilet e kam fjalen. 

Besoj te ka ra rasti te njohesh nga larg ose nga afer njerez qe jane te sukseshem ne ambientin ku jetojne, qe gjenerojne njelloj epersie prej forces, pamjes ose kamjes, qe kane njelloj ironie therese per bashkbiseduesin, qe percmojne dhe fyejn me batuta te goditura cdo njerin qe perpiqet te jap nje mendim, te afirmohet. Pikerisht kjo kategori njerezish ka arritur suksese ne Shqiperi ne biznes dhe politike. Dikush me shume e dikush me pak, por perpara ka ecur pikerisht kjo lloj kategorie. 

Edi Rama ka shume cilesi te tjera me te forta se keta njerez qe permenda une, dmth tek ai jane bashkuar ne nje karakteri konfliktual, ironizues, percmues, moskokcares; aftesia per te corientuar bashkbiseduesin me gjeste dhe fjale qe te zene perfund, aftesi kjo asgjesuese per cdo njeri qe ka te bej me te. 

Sikur ai te ishte thjesht nje person ne punen e tij, kjo ska asnje te keqe, sepse njerezit do te largoheshin prej tij dhe nuk do donin te benin me te. Puna eshte se ne nuk kemi nga ti ikim, edhe po te duam te mos kemi te bejme me te, ka ai te bej me ne! Na ka zene frymen, na ka zene ngusht, na ka rrethuar nga te gjitha anet.

Ky ka aftesine qe me lehtesine me te madhe te kaloj situata nga me tragjiket. Eshte e pabesueshme se si largohen mijra e mijra shqiptar nga pamundesia per te bere nje jete minimale dinjitoze dhe ky birbo, pa piken e turpin e injoron kete fakt si pa te keq. Nuk po i shkruaj ketu te tjerat se ky halldup ka kaq shume, sa nuk do mbaroja deri neser. 

Tani problemi eshte se kryeminister mund te jete vetem nje njeri. Dhe tragjedia eshte se ne tre milion shqiptar, ne shkojme e bejme Kryeminister kete (ketu nenkupto dhe lexo te gjithe fjalorin negativ qe mund te kete gjuha shqipe dhe angleze se bashku)....

Po me Beno, po kush e dinte qe ky ishte kallp?! Pastaj mos harro qe ky u votua si e keqja me e vogel. Kur ske pulen do hash sorren. Taksirati eshte qe sorra do pertypet edhe 2 vjet dhe pastaj me kismet t'zotit.

Po jo mor vlla, puna eshte se ky e mori PS-ne pikerisht me kete stil, dmth duke perdorur te gjitha menyrat per qellimin e tij, sigurisht me metoda gebelsiane. Tashi do te thuash se e njejta gje ka ndodhur edhe tek PD...

Si mund ti behet qe te cmontohet ky sistem qe pjell monstra te tilla? 

Se eshte po ky dreq sistemi qe lejoj te ngrihet Sindikata tjeter, LSI. Dhe te mendosh se Kryetari i saj eshte nje cop injorant hajdut, pa moral, pa skrupuj, pa fytyre, pa asnje vlere njerezore... qe drejton nje organizate te mirefillte kriminale!

Kesaj si tia vem emrin??!!

Dreqi e mori nuk do rrojme 300 vjet, na iku jeta duke duruar plehra te tilla!

Beno e shamja per ty qe ne fakt ironi per mungesen e reagimit. Sidoqofte une jom plotesisht dakort me ty. Ene ajo puna e piktorit nuk o e ekzagjerume hic se ne po qajme hallin e zullumeve qe mund te na boje ne ky piktori jone i deshtume. Po te ishim tu qa hallet e botes do te thoja mos e ekzagjero se kush pjerdh per te neper bote.

te tretet jane te destinuar te rrine e te "mendojne"  

Po te kishin mend te mendonin keta te tretet, do ta kishin vene re qe Rama eshte me autoritar dhe me gadafist sesa Ajatollah i Iranit, dhe se ata evropiane kane vetem ate copen e Tokes ku jetojne (gjeografine); shtetin e kane LindjeMesmor, minus te ardhurat nga nafta. 

P.sh. e perfytyron dot Ajatollen e Iranit duke promovuar veten ne udhetime zyrtare me shitje pikturash ne Gjermani (apo Rusi, per analogji politike), nqs ne te njejtin moment ne Gjermani do kishte me shume iraniane duke kerkuar azil (si perqindje popullsie, po shpesh dhe si numur) sesa siriane te ikur nga lufta? Aq me teper duke u krenuar qe keto i kishte bere ne kalendarin dhe orarin e punes? Ja qe Ajatolla islamist-ekstremist i Iranit eshte ku e ku me pak gadafist gjel-mbi-plehist sesa Rama. 

Ose, e perfytyron dot Ajatollen te delegoje aq pak pushtet dhe kompetenca tek instancat e tjera shteterore/administrative sa Rama? Min i jashtem i Iranit bente negociata me gjithe Perendimin ne Vjene, kurse ne Shqiperi mediat nderkombetare (pas dronit ne Beograd) nuk gjenin dot institucion t'i kthente pergjigje per trillimet Serbe se Rama akoma s'ishte zgjuar nga gjumi ne Boston. E njejta gje kur plasi skandali i CEZ (dhe ky ishte perseri ne Amerike, se vetem ne Shqiperi nuk shtyhet koha si Kryeminsiter), askush nuk reagonte nga asnje institucion, apoq ofte dhe nga Partia/PS, s'ja mbante pa i ardhur telegrami nga Ajatolla. Bile dhe thirrjet "te futen ne burg" per ata qe lidhin dritat pa leje i ben vete Ajatolla...i Shqiperise, jo ai i Iranit.

Te vetmen gje qe kane te drejte te bejne qeveritaret dhe parlamentaret e Rames eshte percjellja e bautave bajate te tij, tip Erjon Brace ndaj amerikanit "mos u bej Lul", apo "mensa e SHQUP-it". Edhe atehere kur e angazhoi Bushatin te perhape lajmin e helmeve te Sirise, e dergoi ta perhapte lajmin ne France (nderkohe qe mediat shqiptare dhe mileti ne Shqiperi zienin) a thua ishin francezet ata qe e kishin sjelle ne pushtet dhe ndaj tyre ka pergjsine me te madhe per ti sqaruar. 

Do thuash ti pse e krahason Ajatollen e Shqiperise me Ajatollen e Iranin dhe jo me mbretin e Arabise Saudite. OK, ke te drejte, aty-aty eshte me te dy, ca here me keq ca here me mire. Meqe i ka qejf krahasimet, dikush duhet ti beje ca krahasime edhe me shifra me keto shtetete lindjemesmore.  

Lizander, me duket pak i sforcuar ai shembulli i fukarenjeve shqiptare qe ikin ne Siri. Se i bie qe edhe ata te tjeret qe ikin nga Anglia e vendet e tjera te zhvilluara me nje sistem mjaft te mire welfare-i ikin sepse jane fukarenj. Pra ka dicka qe nuk shkon ne kete logjike.

Mua me duket se ata qe ikin ne Siri e bejne per bindje te qarta fetare. Bindje islame ne rastin konkret.

Olso nuk o fare qellimi i kesaj teme ky diskutim. Mgjth po te jap ca argumenta. E para shumica e atyre qe ikin ne Siri per tu isisizu jane nga shtresa te varfra te shoqerise. Ky eshte fakt per te gjitha vendet dhe jo vetem per Shqiperine. Ne rastin e Shqiperise une mendoj se keta halete qe marrin njerzit ne qafe do kishin shume me pak shance te bindnin kedo, nese varferia nuk do ishte kaq e theksuar.

veeeezzzaaaa smileysmiley

iFiqo e di ti c'bo veza kur rilind?smiley

Glasa.

Ke xhomi i xhaguarit

Taksirati i Tau Tau qe s'ka makine te veten po do kete vetem xhaguarin me qira

Megjith ato tifoza qe ka vec ne peshk, do ia blejne ne mos xhaguar, i moce. 

Problemi i rames nuk eshte karakteri i tij impulsiv, qe nuk mbetet me mister tashme, dhe te cilin shpesh e perdor ne avantazh te tij, as vetem makiazhi apo tundimi i tij per ta fut pisllikun nen tapet.

problemin objektiv e sqaron mjaft permbledhtas ky paragraf;

Në lexim të parë të situatës duket se Rama – i vendosur përballë pamundësive për të prodhuar zhvillim e mirëqenie (kjo për shkaqe të shumëfishta, siç janë historia ekonomike e Shqipërisë, kriza globale dhe ngërçi i prodhuar nga neoliberalizmi i zbatuar), por edhe nën presionin e madh për “të lënë gjurmë” (presion që prodhohet prej karakterit të tij, gërshetuar me hovin e ngadhnjimit vendimtar në zgjedhjet e fundit) – është fokusuar në vendosjen e shtetit ligjor. Pra, meqë nuk mund të përdorë edhe aq dorën e majtë të shtetit (punësimi, siguritë shoqërore, standardet e mirëqenies), ka vendosur t’i “luajë fenë” të djathtës (rendi, kontrolli i territorit, luftimi dhe dënimi i sjelljeve të kundërligjshme, vendosja e standardeve në administratë etj.)

Për këtë “lojë” me një dorë Rama ka gjithë bekimin e aktorëve ndërkombëtarë perëndimorë, siç është FMN, BB, por edhe të BE, SHBA etj. Pasi kanë kaluar fazat e domosdoshme kur është dashur të mbyllet njëri sy, që të ndodhë “akumulimi primitiv i kapitalit” i cili është një fazë mobiliteti të lartë social, në të dyja drejtimet, përmes përvetësimit me e pa ligj i pronës së përbashkët, tashmë janë krijuar (apo forcuar) klasat e epërme, dhe nuk ka nevojë të “tolerohet” më. Në vend të mobilitetit të çasteve të para, tashmë nevojitet ngurtësim. Kapitali që hodhi shtat (aq sa hodhi), tash duhet të forcojë eshtrat (dhe muskujt).

Pasi kanë kaluar fazat e domosdoshme kur është dashur të mbyllet njëri sy, që të ndodhë “akumulimi primitiv i kapitalit” i cili është një fazë mobiliteti të lartë social, në të dyja drejtimet, përmes përvetësimit me e pa ligj i pronës së përbashkët, tashmë janë krijuar (apo forcuar) klasat e epërme, dhe nuk ka nevojë të “tolerohet” më. Në vend të mobilitetit të çasteve të para, tashmë nevojitet ngurtësim. Kapitali që hodhi shtat (aq sa hodhi), tash duhet të forcojë eshtrat (dhe muskujt).

E ke vene re qe, kritiket e tipit Shenasi Rama & co, kurre nuk vene ne diskutim krijimin e ketij kapitali (apo largqofte te flasin per punësim apo sigurime shoqerore !!) por vetem per shkallen e ligjshmerise se krijimit te ketij kapitali.
Thene ndryshe, nje forme xhelozie pse nuk moren pjese dhe ata ne te !

  

99 perqind te kritikave jane moraliste te tipit shenasi rama, lubonjen perfshire deri diku, te i cili nuk perjashtohet nje fare xheloziesmiley

Mos harroni edhe ndikimin e madh qe ka pasur tek brezi jone, (pra dhe Rama) teatro te tilla madheshtore si Arturo Ui. Megjithese Rama personalisht anonte pak me shume nga dashuria per aktorin borgjez Marlon Brando. Gje qe shpjegon dhe preferencen e tij per margarinen, karshi gjalpit.

shkelqim basha vs. marlon brando. s'ka pas faj edhe edi, them un.

ps. thon qe e ka pas lujt kadria ne fillim fare. para se ta hante.

Eh mer Cim. Ishin kohe te tjera ato, jo si sot qe ulen njerezit me tavolina me honger qofte veresije per barom ke dera e teatrit, kurse mrena salla eshte bosh. Te kujtohet si shtyheshin njerezit mo nen shiun e dimrit qe binte papushim per te pare "Nje nate me hene". Une kisha njonen qe e lutsha gjashte muj te me dilte ne takim, dhe nuk vinte. Sa i thashe qe kam dy bileta per teater, erdha me tha. Ku do takohemi? Ke shpia ime, i thash un.

smiley

teatri popullor ka qen qendra reale e disidences, ne fakt.

natyrisht, po te perjashtojm shoshorin.

Teatri dhe Kinostudio. E mban mend si na i conte zemrat peshe Rajmonda Bulku kur fliste tek studentet asokohe?

te bente te hidheshe ne flake. per demokraci.

ate qe e ka, e ka! Ene tani me bohet mishi puçkurriza puçkurriza, kur thoshte "tik..tak..tik...tak": me bohej sikur nga momenti ne moment kishte per t´pellcit si kokoshk!

me mos me i honger hakun, ate qe kishte ner mend me e bo, e boni: Ramen e hoqi prej opozite! Jo po ta dish! smiley

tek last tango Brando perdori gjalp, jo margarine

qe se fundi ka arritur deri sa te bej edhe komente me ngjyra te forta seksiste per politikanet e opozites? 

smiley

Sa te ndjeshem jeni bo mer!

Si i tha ai tjetri opozites? Jot moter, i tha, te shkerdhehet moteleve apo hoteleve?

 

 

nuk vdesin vasil laçët.

kur u nis, e pyeta: ku po shkon, bir?

do qëlloj kryeministrin, tha. në më ndodhtë gjë mua, në m'u kalbtë rripi i pushkës, ti nënë nuk do ta vazhdosh luftën tonë?

të lumtë, bir, i thashë. mos t'u mbarofshin fishekët ne vezme...

the rest is history. ehhh... mbaj mend e pëlqente shumë kimën... na bëj ndonjë kimë, thoshte, pa e plotësuar se me çfarë...

 

Prej vitesh Shqiperia i ka dhene prioritet edukimit akademik, duke lene ne harrese formimin profesional, per te cilin tregu i punes ka shume nevoje.

Ambasadori Gjerman, Hofman. 

Me fjale te tjerea gjermoni po ju thote boll u hapet bythve por kapni lopaten se punet akademike ka kush i bo. (me duket se e ka me Muc Nanon, qe cdo vere e qendis nga nje studim akademik.) 

rilindjen na i shajn pikrisht njerz qe talleshin me parrullen glorioze "plani dy vjecar do na sjell begatine" te autorit antikomunist teodor drajzer.

po kerkojn qe me dy vjet ta bejm shqiprin zvicer, kur per te sheruar plaget e sistemit te vjeter do te duhen e pakta tre mandate (me nje vlersim optimist), dhe normalisht kater.

Po pranej e la qakalli toke te djegur! Puna eshte qe palloshi po tregohet shume qull.

Imagjino te te beje kakerdhi KLSH? Mban apo ai holbja i SHIKut qe i pergjon nate e dite.

Ka shumicen absolute ti shfarosi fare, qizmen te gryka te gjithve.

le te themi qe nuk esht bonapart, megjithse republika e drobitur gjysmagjele e donte nje dore te forte.

si vazhdonte kenga:

"sa kish pritur nen e dashur,

ta shih' lule shqiperine

nje mengjes te bardh me zgjojti

po me lule trendeline...

(kori): tren-de-lin o trende-lin...

(orkestra): vap vapavam-vam vap vapavap..."

Si cdo populist, kerkon merita per gjera qe nuk ka ndonje merite dhe shpesh i vene fajin per gjera qe s'ka faj. Ai e ka marre parasysh si fakt, pse duhet te vrasim ne mendjen?

Po dakort e heqim, po mos me thuj qe do veme gjibin apo ndonje perdorus vitali. smiley

Tani kam une nje gjys pyetje nese me lejoheet : ke shikon si alternative per kryeminister ?

vdiq pd-ja per i cik ben blush smiley

Rama nuk ka qene "çun bordure", per faktin se nuk ishte abonu tek bordura, mund te ulej ndonjehere ne senet (me teper ne kohe te adoleshences), sepse miqsite e tij te atehershme nuk kane qene ne nivelin llapaqeneve te atij mileti qe sot e paraqisin si shik. Kush ishte i abonuar tek bordura ishte niveli me i ulet i kotesise njerzore, ata qe rrinin neper mejhane te bere bythe me raki ishin ne nivel me te larte, kishin me tragjicitet ne jete, kurse mileti i bordures ishte karikature e elites intelektuale, turpi i Zotit.

Nuk mund te dale kurre nje kryeminister nga ky lloj mileti, kurre, eshte njesoj qe te supozosh qe jeta mund te krijohet nga bajga.

Megjithse çfar nuk ben vaki, çimi ka teorine e perjetsise se bajges se perjetshme parmenidiane qe ben vjersha.

 

Nuk mund te dale kurre nje kryeminister nga ky lloj mileti, kurre, eshte njesoj qe te supozosh qe jeta mund te krijohet nga bajga.

Ka dale President nga ky lloj mileti, pse te mos dali nje kryeminister.

Petroninse, kush eshte Presidenti i dale nga bajga "çun bordure"?

 

Bomja ashtu si kur ishte, tek bordurat e bulevardit rrite, apo e maj men gabim?

Ah po, ke te drejte, e terheq komentin.

Por mos kujto se terheq "Lind sa anej-knej si t'i teket $... Perendimit".

 

Per ate pune ne Sala marshonte her pas here, kushedi per ku nxitonte, kishte halle Partia. 

" .....Kush ishte i abonuar tek bordura ishte niveli me i ulet i kotesise njerzore, ata qe rrinin neper mejhane te bere bythe me raki ishin ne nivel me te larte, kishin me tragjicitet ne jete, kurse mileti i bordures ishte karikature e elites intelektuale, turpi i Zotit...." 

 

Heretiko, je nga Tirona apo periferia e saj, se ata qe rrinin tek bordurat rreth bustit te Skenderbeut, ishin me intelektual se shpura qe ndiqte PPSH. Edhe une (ne ate kohe) kisha nje mendim te gabuar, per ata qe rrinin aty, se ne shetisnim, dhe na dukej sikur ata na vezhgonin neve, dhe automatikisht ktijohej nje antipati per ta. Na dukej sikur ata ishin sigurimi qe vezhgonte. Mirpo kur fillova te ulem naiher aty, vura re se ata nuk ishin ndryshe nga ne, biles ishin edhe hokatare, çoku hudhnin noi batute kundra socializmit, ishin njerez te thjeshte si ne qe shetisnim. 

Ku ta gjesh qe Palloshi te ishte çun i bordurave, se une kam frike se mos ai eshte çun i skuteve. 

Nga Tirona jom qe mos qofsha, gjithashtu "çun bordure" kam qene qe mos qofsha, dhe vazhdoj te jem perderisa komentoj ne Peshk si "çun bordure virtual" qe mos qofsha.

Ndryshimi im qe mosqofsha nga ju qe jeni e kujtoni se çfar jeni, eshte se nuk me duket ndonje gje kushedi se çfar te jesh sa me siper, biles tamom tamom eshte per te ardhur turp.

Ti paske nejte rreth e rrotull Jotit, por ne fakt ne shperndarjen intelektuale sipas Gausit, probabiliteti me i madh i intelektualizmit i bie te ishte ne borduren perballe Komitetit Ekzekutiv, ndersa rreth e rrotull Jotit, me i ulti.

 

Po ajo ka qene Shkolla Peripatetike e Tirones, aty filzofoshin robt, tu be dhe nga nje shetitje te vogel.

Shiko se kishte nje dallim te madh dhe esencial midis atyre qe peripatetizonin dhe atyre qe ishin abonuar tek bordura. Psh Kadareja xhironte, por nuk mund te imagjinohej te ulej tek bordura, as i vdekur.

Fenomeni eshte akoma gjalle ne shume qyteza bregdetare rreth e rrotull Mesdheut. Sa here e kam ndeshur me ka prekur shum, e jo vetem per arsye nostalgjike, eshte shenje civilizimi te ralle.

Xhiroja ne thelb, pavarsisht nga kontesti, ka qene fenomen mesdhetar, dhe eshte per te ardhur keq qe tani eshte zhdukur, nuk ekziston me.

.........................

Tirona do te behet qytet civil, kur te rilinde Xhiroja (pa Bordure), dhe kur te kete 12 çezma pa rubinet qe derdhin kot uje debore te konservuar nga ShenGjergji.

                                                                                                                  i Modhismiley

 

Une kam pas nejt naiher tek bordura perball bashkise ne fillim, e noiher ne ansore te Skenderbeut, perball 15-kaçit apo Pallatit te Kultures. Varet se ku gjejshe vend, se fillun me u zon dhe ato smiley

Ka pas edhe nje vend tjeter te veçante, ne kembe pergjate murit te Bashkise (ndonjeri ulur tek bordurat e penxhereve te zyrave ne bodrum te Bashkise), vendi i me snobave te Xhiros dhe vendi me snob i Xhiros, nuk denjonte te peripatizonte si Kadareja dhe as te ulte sumen ne Bordure si ty Pjer dhe si Presidenti e Kryeministri. Ketu rrisha une (bashke me t'Modhinsmiley)

Por qe te aboheshe ne kete vend duhet te ishe kompjuterist, dmth nuk ishte vend per ty Pjer, as per Kadarene qe ne fund te fundit ishte nje katunar gjirokasterli qe ecte me shputat e kembeve hapur si dystabon dhe me pardesy frenge te bardhe si Sartri ne kohe te Rezistences.

 

" ....Por qe te aboheshe ne kete vend duhet te ishe kompjuterist, dmth nuk ishte vend per ty Pjer, as per Kadarene qe ne fund te fundit ishte nje katunar gjirokasterli qe ecte me shputat e kembeve hapur si dystabon dhe me pardesy frenge te bardhe si Sartri ne kohe te Rezistences...." 

 

smiley  smiley 

Ate dite rilindi Zoti -thote Rama.smiley

. Fjalët e para liturgjike të belbëzuara nga Dom Simoni teksa niste meshën e parë në Shqipërinë treguan se atë ditë këtu rilindi Zoti," tha Rama.

fiksimi o gjo e modhe kot nuk thone, edhe grune me emrin riLinda e gjeti

ne gabimisht mendonim se Zoti eshte i perjetshem deri sa degjuam Edin.smiley

Duke lexuar komentet, e harrova fare artikullin konçiz te Cullufkes smiley tani me duhet ti hedh perseri nje sy te shpejte, vertikalisht, artikullit te tij. 

Ah, u koncetrova smiley Cullufke, pika 1 dhe 2 kane dy vjet qe fuksionojne, ndersa per piken 3 (hedhjen poshte te Palloshit nga arena politike), te them te drejten, sot e ndjeva se po formezohet ne mendjet e shpirtin e shqiptarve, dhe ketu kam parasysh jo ata te PD (qe e duan ate poshte) por shqiptaret asnjanes. E duke qene keshtu, Palloshit i duhet te punoje dyfish per permisimin e situates ekonomike, e ne kete mision te veshtire ai duhet te bashkpunoje me ter te interesuarit e prosperitetit te Shqiperise. Nese ai nuk deshiron te ndigjoje zerat, idete qe i ofrohen, ketu ai eshte i humbur. 

Eh mer Pjer Toma, puna eshte se ne Albani i kane bo partit politike mirefilli organizata krimi, sipas hierarkise kriminale, prej tek ushtaret deri tek Ustallaret  Kumbar, njesoj si tek Oktapodi. Dmth te shkretet ne se partite politike kane humbur kuptimin dhe qellimin pse jane, dmth keta derdimen na shkerdhyen demokracine, prandaj ka humbur shpresa...

Sa per palloshin sic e quan ti, une nuk kam me asnje shprese se degjon nga ai vesh, atij i eshte mbushur mendja top se i di te gjitha, eshte me i bukuri, eshte me i zgjuari, dhe meqense eshte i tille, do te mbetet ne histori dhe do te bej shtet...

Shtet me nje popull prej 2.8 milion banor, ku 100 mij kane ikur per nje vit si azilkerkues dhe nja 500 mije te tjere jetojne me 2 dollar ne dite!!!

Ketyre po, do tu marre shpirtin per leket e dritave, lek te cilat nuk i kane, fshatarin do ta dipsilinoj me nipte kur do te shes nje shport me speca, ndersa gjate dimrit do te shperndaj makarona dhe batanije per te permbyturit ne juq dhe veri...

Ne histori e ke, ka hyre, por do te kujtohet per faqe te zeze!

Cullufke, ne rreshtat e para shjegon pse ka humbur shpresa. Une e shoh nga nje kendveshtrim tjeter, se edhe keta bandite, ne fund te fundit (me gjith vjedhjet dhe demagogjine qe bejne) duan te bejne diçka te mire qe te duket, qe te ngelen ne histori, dhe kjo me jep shprese se keta bandite me kollare, nuk do e pengojne progresin te vije ne Shqiperi. 

Ne paragrafin e dyte, thua se Palloshi (vertet kete emer ia kam ngjit une dhe do ti mbetet deri ne pension) do te beje shtet, e ne fakt ai do te disiplinoje e te krijoje nje fare shteti, administrate te rregullt. Te pakten mua keshtu me duket dhe kjo me jep shprese. 

Ne paragrafin e trete, eshte e vertete ajo qe thua se kane ikur me mijra dhe varferia vazhdon te jete e pranishme ne vatrat shqiptare, por kjo vjen per shkak te miopise se tij dhe kabinetit te tij. Nje çifute e ketij blogu ka pas thon nje fjale te mençur (ne fakt çifutet kane nxjerre shum fjale dhe ide te mençura), se; Shqiperise i mjafton vetem 5 euro te ngrihet ne nivele te larta.  Shum nuk e kuptuan ne ate kohe, dhe e pyeten se ç'eshte kjo gje. Dhe ajo u tha se 5 euro kushton "Vizione te Qarta" ku pasqyrohen ide dhe vizione per rimekembjen e Shqiperise. Ketu, Palloshi dhe Erion Miushi (Braçja), si megallomane qe jane, nuk preferojne te pyesin, te ndigjojne, te presin, te ftojne, te vijne, te therasin, te lexojne, pikerisht se iu mungon aftesia e liderit. Ata jane rrogetare, ku te kapin noi cope, por jo per te diskutuar idera. 

Ne paragrafin e katert, do te lutesha te mos i paragjykoje ashper per disiplinimin qe duan te bejne edhe ne fshat, se keto jane tezat e VQ, ata qe e kane lexuar i dine keto pune. Por do te shtoja, se keta po i bejne pergjysem, sikur dikush qe e ka lexuar nje rresht po e nje rresht jo, po ua rekomandon.  

Ne paragrafin e fundit thua se keta do kujtohen per keq. Mundet, por ajo qe do te shtoja eshte se, keta pallosher, nese do zgjidhnin rrugen e shkurter, ate te konsultimit me autorin e VQ, ne vend se te degjonin ata qe i bejne çorap punet e shtetit, do iu dilte me mire, per ta dhe per Shqiperine. 

I pashem ?

ktu e lashe .

Amon lexoje per hatrin tim smiley

Se i pashem eshte dreqi, por eshte kallf komplet

Ore per ta lexu do e lexoj une me po rob mo te shemtut se bo nona mo smiley

Per burra te pashem na heq dera. Vetem Salen kemi pas te shemtut, me profilin si brime celesi burgu. smiley

Beno, kot, si e perfytyron ti udheheqesin ideal te shqiptareve te sotem? Si duhet te jete ai me nje llaf.

Po pse jo "ajo" ?

Pyetje me vend Pjer. 

E perfytyroj nje burre rreth 50+ vjec, me profil shume njerezor (sepse duhet nje i tille per ate popull ne buze te mjerimit), perbashkues dhe jo konfliktual, me profil te fort finacieri ose ekonomisti, patjeter me titullin profesor...

Shkurt, nje njeri qe di te perhap mesazhe shprese, qe di te bej kompromise, qe di te sheroj traumat e medha qe ka ai popull.

Burra te tille ka Shqiperia sa te duash, puna eshte te gjejm menyren per ti nominuar dhe pastaj per ti votuar. 

Une psh, po te kisha gje ne dore, (mbyll syte dhe mendoj se jam une Ai) pike se pari me buxhetin e ri te shtetit do te planifikoja kete shpenzim per 500 mij te varferit e Shqiperise:

500 mij x 100 Euro ne muaj x 12 muaj = 600 milion euro ne nje vit fiskal.

Kaq para duhen per te nxjerr Shqiperine nga mjerimi. Me shume se dyfishi i ketyre parave vidhen me formen e "invetimeve publike" ose me 1000 menyra te tjera.

Kaq para do te shtonin konsumin, do te stimulonin ekonomine, do te nxisnin sektorin privat... etj etj etj, sepse mund ti shkruaj te gjitha te mirat e ketij planifikim...

Njerezia do te paguanin dritat, do paguanin taksat... njerezit do jetonin si njerez...

Ju zoti Pjer, a jeni gati te merrni persiper nje rrisk te tille?

Nuk e di per Pjerin  o Ben, po une per vete nuk e merrja pushtetin me kondita te tilla. Nga ana jote, me ato plane qe ke ti, as ty nuk te votoja. Une per veten time shtetin e shoh si nje ndermarrje te perbashket. Investitoret jemi ne; une ti, njerezit e tjere qe punojne, shpikin, i japin makines, sherojne njerez, te heqin dhemballen, te nderrojne gomat e makines etj. Per me teper ne kete ndermarrje ne kemi futur gjithe c'kemi: pronat, shtepite, edukimin e kalamajve, pensionin e pleqve etj, etj. Tani ne duam te zgjedhim dike qe t'i kullandrise keto assete dhe pervecse qe te na i ruaje mundesisht te na i shtoje, dhe mundesisht sa me shume. Nderkohe ti vjen, burre 50 vjecar, me me CV per financier dhe thu qe une kam nje plan solid se si nga pasuria juaj te harxhoj cdo vit 600 meleon x 4= 2 bilion e gjysem; po nuk kam ndonje plan se si mund te bej ndonje lek per vete dhe per ju... Si thu ti, e kap venin e punes? 

Po ska nevoj me shpik rroten o burr, e ka shpikur me kohe Evropi, thjesht duhet me vjedh me pak, me zbatu ca rreglla ma shume, mos me lan ropt te uritun, mos me investu ma ne rruge se asfalti nuk hahet, mos me bo chekup me 120 melon, mos me ble xhaguara, me ua shit naften ma lire fermerve, mos me vjedh serverin e tatimeve, me zbulu vrasesit e Artan Santos, me arrestu Ilir Meten dhe Ilir Beqen, Sali Berishen mos me e lan me dhan ma intervista dhe me fol ne Parlament, Lul Bashen mos me e lan ma me i ly floket me xhel, Nard Ndokes me ja mbyll facebokun, Bleona Qerretin mos me e lan me bo foto cullak, Luan Rames me ja bo me be Cazinot... edhe ca pune te tjera qe nuk kam kohe me i thon te gjitha sonte, dhe ja ku u bo Shqipnia lule!

Ska nevoj me ken shume i squt per te kuptu ca gjona!

Sa pak qedere i paske atribu krahut djathtist. vetem mos flasin e mos luhen me xhel. smiley 

Aaaa po nuk bohen kto pune me te vjedhme, o Ben, po me te dhonme, po hajde mo. Edhe ti me kopje do e kesh marre shkollen me duket. smiley

Kush e tha ate llafin, ta heqim. Mazallah, prit o vlla se kemi pune fillu e pa myll. Dhimokrazia aty osht s'iu prish gjiza. Pa neglizhu icik gallate, vec investimit ne pulari.smiley

Sic tha Gucja tek tema tjeter, edhe te doje te ike s'e lene ata qe i kane financuar pushtetin e qe tani po bejne pasterma financat e projektet publike per dimrin kur te mos jete ky n'pushtet. Mgjths ky po te mos e deshte kaq shume pushtetin s'e hante ngjalen e Likes sa krahu, biles duke buzeqeshur e duke kenduar si nuse kengen "fajin s'e kishte Likja, e kishte sistemi". 

Kush do te iki mer Xhib. Kto jane si sulltane aqe. Parja, pare, pushteti pushtet ... ajo gjoja tjeter as bohet hesap mo. Me miletin tallin trapin, icik humor ne parlament, ca batuta fb, nei qok ke Fevzija, dark ke krokodillua, ne u kry. Dillin e kan bo qe s'e ha njeri, se ia kon letrat e shiritat njoni-tjetrit. Kasaveti i militanteve te shkrete, po dhe te tille zor se gjen me ne Albanie, vec memedhetareve te "ju lisa te gjate e ju bregore bukuroshe." 

Indeed. Kur lexon keto raportet e brendshme ose kritikat publike qe burokratet e Evropes bejne per mafio-politikanet tane, thua valle a nuk ndihen here pas here pakez xheloze ata per keta ujqerit tane? Imagjino rrogat standarte te burokrateve te Evropes te degdisur me pune ne Tirane vs thaseve me pare tek bankat evropiane te "kolegeve" te tyre shqiptare, apo rrumpallen tip po shkon prap KM te shese piktura me nje vizite zyrtare, kete here tek ishujt e Karaibeve, se u bene 3 jave qe s'ka dale te shese piktura ne bote. smiley

P.S. Prite kur nga zilia te filloje te shese objekete arkeologjike Meta smiley

E ngjyjn dhe keto te jashtmit aq sa munden. Na nje storje para ca vjetesh, se dun ca kohe qe te deklasifikohen. Vje nje pertej detit dhe i fut nje lluster qeverise. Cudi i thash njonit sa mire foli. Sa? Pesqinmije, tha.

Kush qe ky, Donald "known unknown" Rumsfeld apo Howard "Yeah!" Dean? smiley

Po Ilir Meta sa thua qe ka paguar per te bere kete foton me kongresmenin republikan Robert Pittenger? 

http://s21.postimg.org/jnqrh457r/20151030115825_art.jpg

Ketij Likja ia permendi emrin tek intervista e VOA sikur Pittenger e kishte ftuar zyrtarisht Meten si Kryetar Kuvendi ne SHBA per samitin kundfer terrorizmit. 

Likja tha gjithashtu ne interviste (dhe tek faqja e Kuvendit) qe ai pati takime zyrtare me shume kongresmene te tjere, po p.sh. emri i Likes s'figuron fare gjate muajit (apo vitit) te fundit, as tek faqja e Pittenger (http://pittenger.house.gov/) as tek faqja e pergjithshme e Kongressit amerikan (http://www.house.gov/). Ne fakt te vetmet faqe interneti qe qisin lajme (shqip apo anglisht) per takimin e Likes me Pittenger jane faqet e mediave shqiptare. 

Me siguri qe do ta kene pritur zyrtarisht tek ndonje restorant aligatori, se dhe ky kongresmeni njeri eshte, s'ka alergji ndaj ngjalave (sic e paska vene re dhe sycka pik net)

Per nanon thoshin esht pjesh some. Ja falshin qe rrite tap dhe lute bixhoz, qe vidhte lekun e pafar.
Edit po ja falin te gjitha me betonim tirane e me paaftesi ne qeverisje, ngaqe esht cun trendi e ben humor.
Kto deri diku pranohen se njeri e krijoi ps e tjetri u rrit ne te politikisht.
Po erit cne qe ja falin jam kurioz?

Po vrasesit tutoret hajdutet deputet pse i falin?

Asnje nuk eshte as i zgjuar as trendy as humorist orator por falen ngaqe jane pjese e ps. Edhe sali berishen po ta vesh ne krye te ps do ta falin duke i propaganduar anet pozitive.

 

Po pse trap qe Edi qe kapi PS-ne. Mund te kishte krijuar dhe ai particka si miku vet Avokatisimo. 

Nga e doni Kryeministrin, nga  Gjirokastra,, nga Tropoja,, Korca,  Skarapari , Mallakastra, Vlora,Peqini, Kavaja, Durresi , Dibra, Mirdita, Saranda, Konispoli, Vemoshi, Malsia e madhe ? Nga e doni ?

500 mij x 100 Euro ne muaj x 12 muaj = 600 milion euro ne nje vit fiskal.

Kaq para duhen per te nxjerr Shqiperine nga mjerimi.

Jo 600 milion po edhe 1 miliard e 200 mije ti japesh ti prap mjerimi aty e ke !  Problemi eshte si te krijosh punesim dhe biznes ! Ka shume menyra kapitaliste se si mund te krijosh punesimin ! Por kjo do nje manaxhim teknokratik, profesional te larte te atyre qe kane ne dore, parane buxhetin ! Paraja duhet te gjeneroje pune dhe jo te krijoj benefite p apunuar ! Nje problem tjeter eshte se sitemi i mardheneve ne pune ne Shqiperi eshte i kalbur, informal, i korruptuar ! Aty njeriu gjen punen, ( duke paguar para ) dhe punes i mungon njeriu i duhur !

Po sigurisht o Ilir (amon nderroje nofken ketu se nuk e duroj dote!). duhen teknokrat, duhet kombinu idete, pervoja dhe ndershmeria per te bo perpara, por qe thash eshte vetem nje nga ato gjonat qe duhet bo, tu sigurohet buka e perditshme robve, se jane te uritun, me beso! 

Edhe mos me vjedh amon, se e kane bo grop fare o burri dheut!

Se mos keqkuptohesh o plak, kom alergji nga Like Florini, pa ti je ne rregull komplet smiley

E di ate perallen me gjysma gjelin ti dhe pulen ? . ne shqiptareve na ka ra per pjese gjysma gjeli, filandezeve , u ka ra pula qe pillte flori ! smiley

Nuk ka shume te pa-pune ne Filnand, prandaj jane ashtu.. te ftohte!

Gjonat do te rregullohen ne Shqiperi, por pak me vones, me dhimbje, dhe kusure te medha qe ka lene mbrapa Salihi ! Ky Edi Rama me shume eshte romantik, se kryeminister, ka deshire, te madhe te bej dicka ndryshe, por kaq nuk mjafton duhet pak vizion pak force pak trimeri ashpersi, vetmohuese per te bere histori, se hyri me nje emr te modh "Rilindje"   me pak fjal pak diktature bazuar ne ligje, por jo per te varferit, por per ata qe kane ne dore paren e modhe, pesjhkaqenet ! Ky eshte gabimi i madh i Edi Rames ! Ne kete drejtm eshte i plevitosur ! Imungon radikalizimi vertikal !

Si ndryshohet emri , nuk ka opsione ,per ta modifikuar ,   vetem me vu llagap tjeter dmth llogari tjeter  ! smiley

Gjërat ishin në regull në Shqipëri po mungonin këta lapërdharët me Anale . Dhe shembulli dyndjes së Barbarëve të salierëve pas 90 , vërtetoi Historikisht se çfarë Brumi u ka dash të Mbruhej !

Dhe vur re se si gëlojnë kur bie fjala për prurje Makro , të thush ti  "e po të ka faj Musaraj"

Ku ish gjer dje kjo Farë Sokoli

Të gjithë këta që japin mend "figurativisht mender të hanë Munë " dhe arsyeja e vetme pandashme për Sot e për Njëmijë vjet është se Fshati Ynë aq e ka . Ndërsa analët dhe ata që bëjnë llogje ose Vepra ekonomie ( përjashtuar V....Q ..smiley  janë të kategorisë "

Na jem pengue me e përdorue vedin si Qendër e Botës "

Ama për bLoqe e Dërstila janë e duhet të shtohen si Ozon i pastër që mba gjallë mendjet e vrara që vërtiten si miza pa kokë smiley

​Sh Gjëmbi në më shumë se një rast i ka paraprirë me anale kësaj prurje .Por vjedhësit e Ideve smiley janë shumë mospërfillës ndaj krijimtarisë sh Gjëmbi !

A eshte Edi Rame One man Show ?

.....edhe kondrabandist i zoti   sepse dihet qe Rama eshte edhe katoliku qe shiti  ikonat e vjedhura ne monumentet e shkateruara nga eterit e tij.

monumentet e shkateruara nga eterit e tij.

etrit e tij - o Papagall kanadez,  , i Berishes Edi Rama ka vetem nje at, dhe ai eshte baba i vet, eterit, fute ke suma e berishes smiley

 

Edi Rama mund te mbetet enderrues i mire dhe realizues i veprave private ne lemin e artit dhe ato ekonomike. Por te besosh se do te behet ndonjehere kryeminister, kjo do te thote te jesh ti enderrues!

Karl Marks, po me duket se ai eshte kryeminister, apo jeton akoma ne shekullin e 19 . 

Opoziten e ka telendisur keq me ironin e tij therese.

 

O Ben, me kete fjali i ke thene te gjitha. Kjo tregon se sa siperfaqsore jane nje shtrese e shoqerise shqiptare dhe sa e pelqejne fasaden dhe injorojne permbajtjen.

Edi Rama s'eshte gje tjeter vecse nje djale i perkedhelur i "elites", pozant per shkak te shtatlartesise dhe pamjes agresive, i pajisur me nje zgjuarsi aspak te dobishme nga ajo qe quhet "streetsmart", sidomos per rolin qe ka si lider kombetar. Anarkik, i eger, i etur per pushtet, i pabalancuar dhe aspak idealist, i gatshem te bej cdo kompromis te ulet per te arritur qellimet e tij,  ai eshte kombinimi me i keq i mundshem, i atij qe njerezit do deshironin te kishin ne krye. Eshte konsideruar e keqja me e vogel, nga nje shtrese njerezish te perkedhelur te sistemit, te ngjashem me te per nga mentaliteti, por ne pikepamjen e shume njerezve te paperzier, ai eshte nje e keqe e madhe, qe arriti me metoda makiaveliste, te dale ne krye te politikes duke sulmuar me te gjitha format, jo vetem kundershtaret natyrale politike, por dhe ata brenda llojit qe i dhane mundesine, per te hyre ne loje. Nuk eshte as i pari as i fundit, qe del ne krye ne menyre te piset, por Shqiperia, nuk ka pasur pisanjoz me te madh si kryeminister. 

E merr dot me mend sa keq do te ishte Shqiperia po te mos ishte Berisha jo elitar (megjithese mjek me emer qe perpiqej te hynte ne Bllok - si sherbetor sigurisht) qe flet vec per gjera me thellesi motelesh?

Nuk e kuptova mire cfare deshe te thuash, por nese po mundohesh qe te imponosh idene, se per shkak te 'sali-fobise', duhet te pranojme cdo te keqe tjeter, pavaresisht permasave te saj, me duket se e ke gabim. Une shpreh mendimin tim, per aq sa mund te shoh dhe gjykoj vete, per Edi Ramen, ato qe thashe une jane shume evidente, per Sali Berishen nga ajo qe shoh tek ai, duke gjykuar bazuar ne veprimet dhe sjelljen e tij, po kam pak veshtiresi, ta perceptoj ate si figure, ne menyren qe ju e pershkruani, perkundrazi me duket njeri me vlera te larta. Une ndoshta e kam gabim, por Sali Berisha, nuk me duket ai personazhi i sofistikuar qe arrin ti mashtroje te gjithe dhe mbi te gjitha, i urrej teorite e "conspiracy", qe aplikohen kur nuk e rrezon dot imazhin e dikujt.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).