Eshte marre nje vendim drastik nga firmat e avioneve qe te pezullojne perkohesisht fluturimet ne vendet turistike te Egjyptit. Ky veprim eshte bere edhe per rastin e Tunezise para ca kohesh, ku turistet qe kishin pronotuar me kohe aty, i çuan ne Turqi. Mirpo klima politike ne Turqi tani sikur nuk po i ngroh keto shoqeri te ndermarrin nje veprim te tille perseri. Gjer me tani, mendohet Maroku, si vend stabil, dhe qe i ka vene per shpatulla per muri ter radikalet islamike qe perpiqen te destabilizojne keto vende. Greqia eshte e perjashtuar thjesht per shkak te shtrenjtesise, nuk korrospondojne vlerat e paketave te shoqerive te fluturimit me paketat qe ofron Greqia, pasi njerzit/turistet europiane i kane blere te lira paketat per Egjypt, 2 here me lire se paketat per Greqi apo Spanje. Keshtu qe perveç Marokut qe eshte vend aspak i shtrenjte dhe ofron paketa te lira, kush vend tjeter mund ta beje/ofroje kete gje. 

10 Komente

Duhet me patjeter te beje robi pushime ne vendet arabe? 

asiher nbote , as ne enderr  jo

-ne Albanie, Pjero..smiley

po sa e vret mendjen per pushimet e botes mor burre.. ne te sëmës ti çojne !.smiley. -shume shume do tu kthejne parate. edhe agjensite turistike, edhe turistet, jane te siguruar per situata te tilla. kshuqe fli i qete Pjero, mo e çaj shume koken..smiley

Po pse te mos i marri Albanie , Belulo, agjensite turistike aty ç'bejne, ministria e Turizmit ç'ben, flejne gjume.

Tamam c'ben ministria e turizmit. Rrijne e hapin fushate reklamash me fotografi plazhesh nderkohe qe askund nuk shoh fushate reklamash per qofte. Turp. Pervec turizmit per plazhe, une mendoj qe shqiperia duhet te reklamoje dhe turizmin gastronomik. Ti si ekspert cfare mendimi ke Pjero?

Gjembo, ti leme qoftet, por duhet te dish e dashur, se; per firmat turistike kendej, eshte nje problem, shqetesim, akomoditimi i turisteve qe kane blere paketat turistike 3-6 muaj perpara. Kesaj radhe firmat thane se do ju kthejne leket njerzeve nese nuk zgjedhin noi destinacion tjeter. Mirpo kjo destinacioni tjeter, ka nje bisht nga mbrapa, se kur njerzit shkojne tek agjensia qe kane blere paketen, zonjat/punonjeset aty iu thone se eshte me keto kondici/kushte, pak me shtrenjte, etj, prandaj njerzit naiher i bien per shkurt, kerkojne leket. Nese shoqerite turistike aty, lidhen me Jetairfly, Thomas Kook, Neckermane, etj firma turistike ketu, athere mund te behet nje pune e madhe, biles vete ministria e Turizmit tani ka shancin te levizi. Pse i ka ter ata punonjes te rinj qe e dine kompjutrin perfekt.

smiley

smiley

 

Iqaluit! Dore me nje per ata qe iu tremben rreziqeve

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).