A mund të më thotë ndokush se kush e ka kënduar këngën "Në parkun që mbuluan fletët" për herë të parë në fund të viteve 80-të?

22 Komente

Sikur mbaj mend qe e ka kenduar Ritfolk.

Ne fund te viteve 80 Ritfolk , nuk bohemi jo , nuk eshte pune Partish.

S'e dija qe ishte kuic smiley

Ritfolk ne 91-shin dolen per here te pare!!!!!!!!!!!!!

Po ca lidhje ka ky titulli i kenges qe ke vene ti me titullin e kenges qe pyet postimi???!!!!!!!!!

Dashnor Diko.

Ndue Shyti .

Grupi i Lapardhase.. 

kujtesa zero smiley

 Pullumb Tare

Jutjubi thote Gjergj Leka dhe Mira Konci.

Nertila Koka 

Shirli Polena

sakte

Jo!

Në parkun q'ë mbuluan fletët Të dy ne ecim qetësisht,
Pas shijes saj ka shtruar vjeshta Qilim të verdhë natyrisht. 
Dhe ndoshta si një ëndërr e zbehtë Ju fanit një muzg i vonë 
Ky park q'ë kan' mbuluar fletët Ku pas kaq shekujsh ti po shkon. 
Nga vagabondët me cigare Ti mos u tremb e dashur kot 
Imazhin tënd as dinosaurët Shekuj më parë s'e shtypën dot. 
Që ti të vije kaq e bukur Me këta flokë, me këtë hap 
Toka të egrën klimë e zbuti Dhe akullnajat ktheu mbrapsht. 
Dhe s'kish se si të ndodhte ndryshe Të ndodhte ndryshe s'kish se si. 
U desh të zhdukeshin përbindshat Që te kjo botë të vije ti...

https://www.youtube.com/watch?v=tTm4SQNVcEM

https://youtu.be/xEkdf3owLEY

ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ
οταν του φθινοπωρου η πορτα ανοιξει, οταν θ' αποδημουνε τα πουλια
θα φτανει ενα αερακι ν΄αποδειξει τι ειναι μια αγκαλια
θα 'ναι σεπτεμβρης μηνας μπορει κι οκτωμβρης
θα 'σαι στην πολη εσυ και εγω στο νησι
και ποιος θυμαται πιο πολυ θα το 'βρεις οταν θα παιρνεις το γραμμα μου το θαλασσι
δεν υπαρχουν συνορα μου λες, τα καραβια κανουν κυκλο στις καρδιες
τα δελφινια ομως θα μου πουν οποιος μενει πισω δεν τον αγαπουν
καθως κοιτω να παιζεις με το κυμα να μου φορας κοχυλια στα μαλλια
νιωθω πως δεν αργει το πρωτο βημα που σε παει μακρυα
σ' αλλη αγκαλια
αυγουστος μηνας θα λεει η φωτογραφια μα ο δεκεμβρης θα 'ναι στην ψυχη
και μενα που με λενε απλως μαρια θα φτιαχνω μια ιστορια απο την αρχη
δεν υπαρχουν συνορα μην πεις
το δελφινι το 'πε στις ακτες κρατα την καρδια σου απο τους πειρατες
το 'πε και στο κυμα χαθηκε οποιος μενεις πισω
παει, ξεχαστηκε
δεν υπαρχουν συνορα
μου λες, τα καραβια κανουν κυκλο στις καρδιες
τα δελφινια ομως θα μου πουν οποιος μενει πισω δεν τον αγαπουν

  VJESHTE
Kur vjeshta te hapi porten e saj,kur zogjte te largohen
do te fryje nje ere per te te treguar se c'eshte nje perqafim
do te jete shtator,mbase edhe tetor
ne qytet do te jesh ti,ndersa une ne ishull
dhe se kush mban mend me shume,do ta kuptosh kur te marresh letren time blu
Me thua qe s'ka kufij,varkat vertiten si rreth ne zemer
delfinet vec,do te me thone qe ate qe mbeti pas nuk e duan
Tek te shoh te luash me dallget e te me zbukurosh floket me guacka
e ndiej qe nuk do te vonoje hapi i pare qe do te te coje larg
ne nje tjeter perqafim
Per gushtin do te flase fotografia,por dimer do te jete ne shpirt
Dhe mua qe thjesht me quajne Maria,do te ndertoj nje histori te re nga fillimi
Mos me thuaj qe nuk ka kufij
Delfini e tha ne breg "Ruaj zemren tende nga piratet"
E tha dhe humbi mes dallgeve,kush mbetet pas harrohet,
Nuk ka kufij,me thua,varkat formojne nje trajektore rrethi ne zemer
Por,delfinet do te me thone qe kush mbetet pas e harrojme!

E ka kenduar Gjergj Leka dhe nje vajze me kitare qe nuk ka qene e famshme dhe nuk doli me ne TV. Per fat te keq video origjinale nuk gjendet ne jutub. Me siguri fle ne arkivat e TVSH-se qe paguhet kot gjithe keto vite me programe bloze. Ne jutub gjenden disa versione te kesaj kenge ku Gjergji shoqerohet nga evis mula dhe ne nje version tjeter nga samanta karavello. Versioni origjinal ka qene kryeveper po me ke merresh thuaj...I kane kycur e burgosur kenget e bukura per 25 vjet... si copa mishi me dy sy qe jane neper tvsh-ra e neper qeverira e neper ministrira....(rant over!)

Ghergj leka ne spektaklin"nota ne pemtagramin tim,dit'e shtun. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).