Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 107

322 Komente

Zv/ambasadori izraelit: Zhgënjim që Shqipëria votoi pro flamurit palestinez në OKB

“Sigurisht që ishim vërtet të zhgënjyer sepse ne besojmë në bisedime direkte dhe jo duke u përpjekur të ndërkombëtarizojmë konfliktin. Bisedimet direkte janë mënyra e duhur dhe ne ishim vërtet të zhgënjyer nga vendimi i Shqipërisë. Përpos kësaj palestinezët as nuk e kanë njohur Kosovën”; shprehet zëvendës ambasadori i Izraelit.

Reagimit të gazetarit se as Izraeli nuk e ka njohur Kosovën diplomati izraelit i përgjigjet se vendi i tij ka një qëndrim pragmatik ndaj kësaj çështje.
“Ne nuk po themi jo dhe kjo është shumë e rëndësishme. Përpos kësaj ne kemi marrëdhënie kulturore dhe ekonomike me Kosovën dhe kemi marrëdhënie shumë të mira me Shqipërinë. Vitin tjetër ne do të festojmë 25 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve mes dy vendeve tona dhe ne kemi marrëdhënie të forta dhe historike ndaj shpresojmë t’i ruajmë dhe sigurisht t’i zgjerojmë ato” ; thekson zoti Saar

pelqej gjellt e katundarvet. nji cingare pas buke të bën mirë. hmmm

 

"Unë besoj se hyj tek ata kryeministra që në këtë detyrë jetojmë ngushtësisht me ndjesinë e vështirësisë së njerëzve dhe sa më në vështirësi njerëzit aq më i fortë është kryeministri."

shprehje legjendare te km-se sqiptar.

"sa më në vështirësi njerëzit aq më i fortë është kryeministri" ja keshtu km i celnikte na duhet. 

Kete shprehje e lexova dhe une Gaia, por kam pershtypjen se do jete ngatarruar me fjalet e veta smiley

Berisha: I kërkoj falje publikisht Ramës nëse i del testi i drogës negativ!

Ish-kryeministri Sali Berisha, duke postuar një foto të Edi Ramës në faqen e tij në Facebook shkruante: “Ja pse kerkohet dhe duhet doemos testi i droges, por ne rast se Rames i del negativ, ç’ka duket e pamundur, une do ti kerkoj atij te falur publikisht!!”.

http://www.mapo.al/wp-content/uploads/20...

Hajde gol hajde, shah-mat prej xhaguarismiley

i ka hyre frika thone, sa te me bej hesapet peshku, me mire po iki.smiley se mos po meson notin per kokodrilo.smiley

ua thashe dje: i ka taksur Petos ministri palloshi.... ja ku me doli fjala. -Shpetim Gjika minister i drejtesise, njeriu i duhur, kopetenti qe do bej reformen e shumepritur ne drejtesi!!.smiley

Pse trap eshte Peto, te shkoje ne zyre perdite, ta shaj km-ja parc e mrapc, e per cfare? xhaguarin e morri duke pi kafe. pensionin po te mire e ka smiley

me duket se kaubojsi po i nxjerr "sekretet", eshte pare duke vajosur maliherrinsmiley

Ne mes te perpilimit  te reformes me te rendesishme ne vend e dha "doreheqjen", jo shaka e?

Them se do jete ndonje manover e Likes, perndryshe ky me eshte dukur ministri me i kualifikuar qe ka pasur LSI.

Berisha: Vali Leskaj, “mami antistres”!

Lumturorja Vali Leskaj nuk eshte vetem “zonja lokomotive” por eshte edhe “mami antistres”!!

Te dashur miq, nenkryetarja e Parlamentit, Valentina Leskaj nuk eshte vetem “zonja lokomotive” por eshte edhe “mami antistres”.

Kryehajduti Edi Rama se bashku me njerin Leskaj (Arjanin) merr me koncesion Hekurudhen Ballsh-Fier-Vlore, kurse me Leskajn tjeter (Besnikun) fiton tenderin antistres me 700 milione leke nga krimineli, hajduti i tij Ardian Çela, i emeruar ne detyre ne krye te OSSHE, sipas burimeve shume te sigurta, nga vet familja Rama.

Tenderi prej 700 milione lekesh, qe Rama ndan me Besnik Leskajn, parashikon ç’tensionimin, perdorimin e praktikave psikologjike antistres, tajnimin per nje periudhe 4 mujore te punonjesve te OSSHE.  smileyPer keto qellime kriminale, Edi Rama perdor nje vegel te ulet familjare, Ardian Çelen, njeriun qe me arbitraritetin e faturave te tij ka shtyre ne vetvrasje, burgosur ose larguar per azil politik dhjetera mijera qytetare shqiptar.

Eshte rasti dhe nje here t’u drejtohem qytetareve shqiptare qe te ngrihemi siç u ngriten rumunet, sa me pare per te shporrur kryehajdutin Edi Rama dhe banden e tij kriminale nga pushtetit, qe po grabisin cdo dite pasurite publike te qytetareve shqiptar!

Eshte rasti dhe nje here t’u drejtohem qytetareve shqiptare qe te ngrihemi siç u ngriten rumunet,

smiley Tani, kalum nga pranvera arabe, tek uragani ukrainas e po vazhdojme me perroin rumun...

per 3 vota (92 ne vend te 95) Kosova nuk hyn ne UNESCO ?

qeveria kosovare te jape doreheqjen

Te mbushim Sheshet dhe te Largojme Qeverine me "RRevolucion Demokratik"

Jozefina Topalli --Lider antikomunist.

 

--smiley  Dridhuni Komunista ,, O prite o Jozefina Topallin o hejjjjj...

http://www.gazetatema.net/web/wp-content...

Plak Topall dhe Ashik

Fan S. Noli

Dale, moj, se kam një fjalë, 
Se më rrjedhin djersët valë; 
Dale, moj, se s'jam më djalë 
Dhe më s'ecënj dot.

Dale, moj, se më kapite, 
Më këpute, më sfilite, 
Prite, moj, ashikun, prite 
Që të vjen me not.

E arriva dhe ia thashë, 
Asnjë gur pa tundur s'lashë, 
Dhe mëgjunjazi i rashë, 
Ç'u mundova kot.

Hapi gojën, dhe vajtova, 
Qenkam plakur, e kuptova, 
M'ardhi keq, po s'e mohova, 
Syri m'u-përlot.

Dhe nga jeta u mërzita, 
Dhe nga lumi u vërvita 
Që të vdes, se u korita 
Dy-tri herë sot.

Po ti, Zot, më ngushëllove 
Pas një tjatre më lëshove, 
Dhe nga mbytja më shpëtove, 
Lavdi paç, o Zot.

Dale, moj, se kam një fjalë, 
Se më rrjedhin djersët valë; 
Dale, moj, se jam i çalë 
Dhe më s'ecënj dot.

 

 

Eh c'shkence ka patur dikur.

Nuk e kisha germuar ndonjehere historine e saj, qenka shume interesante. 

"vendosi të ndërtojë një kështjellë në pronën e tij" lesh lesh me hile s'na e merr njeri kuroren, dmth hiqe jo-ne, mbetet e madherishme "vetem ne ..." 

Rudolf Marku, fitues i Çmimit Kadare............... urime!

Cfare parashikimi, gjenialsmiley

Un pershnes gjembin dhe tere gjembat e tjere gjema gjema qe dashurojne Ameriken sepse kane perfituar nga bujaria e saj.

Nga drandofillja del gjembi, dhe nga gjembi del drandofillja!

                                                                                               i Modhismiley

 

Po mos te ishte Amerika, ai qe ti e quan i Madh nuk do ishte sot ketu duke debatuar me ty. Keshtu qe pershendete dhe ti Ameriken e thuaja nje faleminderit se s'te lodhet goja.

Faleminderit Amerike qe u bere bujare me gjembin, dhe i dhe mundesine heretikut qe te mos me lodhet goja mua!

                                                                                                                i Modhismiley

 

Epo jan ftof robte ne tajare.sa mire do te ishte qe rama te me perkethente librin tim nga frengjishtja ne shqip thote shqiptarka qe e ka lene shqiperine ne moshen 22 vjecare e pretendon se nuk e di mire shqipen?!!edhe kjo ishte manget sikur nuk mjaftojne gjithe ata karagjoze qe jane already there.smiley

http://www.gazetatema.net/web/2015/11/10...

 

Ti besoj nuk e njeh Ornelen, as Edin, as Institutin e Arteve ne vitet 80, as jeten e marredheniet studentore e shoqerore te asaj kohe qe te kuptosh layers te kesaj kerkese. Not that is anything wrong with that.

SERVILIZMI S'KA KUFI.....

Ti perpara shoku Zylo, ne mbas teje !  smiley Kokra e gomarit !

E di ate barcaleten me ate qe hante te restorianti i toreadoreve?smiley

e di une.

He pra se po presim , thuajeni te shkreten.  smiley

po ja ta thote Tirana 4 ever njeher,  se mbase nuk eshte e njejta.

Ok , te presi dhe 7 min se po dal me ble cigare.

kjo e tirones ishte apo tjeter!!!

Po te presim Belulo.

Jo. Si shkon? smiley

Shkonte njeri gjithmone tek nje restorant afer stadiumit te demave. Dhe mbas betejes shijonte nje delikatese me tope demi (rene deshmor). Kur nje dite racioni ishte goxha me i vogel. C'ne? pyet ky. Epo s'humb gjithmone demi, i thane. smiley

smiley

smiley 

Kush humbi? 

Kemi muaj qe presim me padurim per shkrimin e Pjerit por ai po na zhgenjen.

me padurim

Duroni perderisa po duron dhe Pjeri! smiley

Kujdes se do fillojne meshkujt te hapin thashetheme per charmin e Pjer ose te xhelozohen. 

Me falni per vonesen vajza, por do perpiqem ta mbaroj sa me shpejt, megjith angazhimet e tjera. Ika se po shoh filmin smiley

Pjero, vajzat i kabo kollaj ti me marifetet qe di vetesmiley, po na thuj c'bo gatu anej nga Albanie, termet ne qeveri thuhet, po e tun me duket me ate qeverine ne ekzil. 

Pjero, ti po vec filma sheh dhe injoron kerkesen e antareve te peshkut per shkrimet e tua. Dmth "angazhimi" yt aq i rendesishem qenka shikimi i filmave. smiley

Cfare filmi po sheh Pjero?

Sapo maroi, How to lose Friends and Aliena ... 

Ishte film i bukur, perplasja (ndryshimi, me sakt) ndermjet dy qyteterimeve, asaj angleze dhe asaj amerikane. 

LSI largon edhe dy ministra. Meta propozon Andis Harasani tek Transportet smiley dhe Shpetim Idrizin tek Bujqësia smiley

Këto lëvizje të shpejta e të befta e vënë kryeministrin Rama para miratimit të emrave të rinjë dhe një fakti se LSI e PDIU janë bllok brenda mazhorancës. Por kjo përshpejton edhe ndryshime të tjera ndër rradhët e PS në kabinetin e Ramës.
Nëse Edi Rama nuk i pranon emrat e propozuar nga Ilir Meta atëhere priten zhvillime interesante në mazhorancë. smiley
 

Denohesh per vrasje ne 2006, del nga burgu (nuk thuhet sa vite burg beri). Vazhdon trimerite duke bere sherr me dike qe guxoi te te parakaloje. Por prape denohesh me pak, vec 2.6 muaj, megjithse me precedent. Tjetri qe te parakaloi denohet me 15 vjet burg. Shqiperi.

"Secili shqiptar, që më të vërtetë e don atdheun, duhet t’i bajë vedit e kombit këto pyetje 1. “Pse kemi mbetë të izoluem prej Europës?” 2. “A jemi nda na prej Europës apo Europa na ndau ne?” 3. “A na pranojnë ne kombet europiane në gjinin e vet me individualitetin e mentalitetin tonë armiqësor ndaj Europës?” 4. “Ç’ka na mungon ne që të mos jemi si europianët e tjerë? Toka –jo, dielli e deti-jo.” 5. “Si mund e duem Shqipninë kur secili shqiptar mendon se vetëm ai ka të drejtë mbi Shqipninë dhe intrigojmë e tiranizojmë njani-tjetrin?” E “Ati ynë”, kalitur sakrificash, sigurisht e kishte një përgjigje: “shqiptarët kanë për të ba ma shumë për atdheun, në qoftë se kanë për t’u dashtë ma tepër ndërmjet vedit”.

 

At Zef Pllumi,1993, editorial i parë i Hyllit të Dritës

prite tani furine e idrizit smiley

smileysmileysmiley perballe smiley

Ore mentori i tyre e kishte perkufizimin qe ne emer Mollah Kre-kar,

Car te te bejme ty qe te mungon ndonje shkronje ne fillim te "emrit" 

Ti ke vene detyre me i vene kapote durex ketij Kre-Karit qe te mos semure dynjane islamike?

Mjaft se e lodhe gjuhen Lizard-o ..e ke bere furce fare kur vjen puna ke keta islamiket

Jo me .art une nuk merrem me detyra te tilla. Nese i kam vene detyre vetes ajo eshte te perdor durex nese me qellon te frekuentoj ndonje njeri qe qendron afer haleve raciste. Thone ruhu nga rrotartizimi i ...

Kurse per akuzen e dyte nuk e di se kush nga ne merret me islamiket. Une jo i here.

Ik shko bo nje veper te mire tani. Futu te faqja e asaj goces australione e shprehu qe te ndihmohet UNICEF. Kam besim te ju do e falimentoni ate vajze. smiley

E kam vene re qe je teper i zellshem ne avokati sa here qe vjen puna tek keta.

ngjaka alamet burri ai kosovari i isit

Kre-kari nuk eshte nga Kosova, por kurd. Kosovari i permen nuk dihet kush eshte. Mund te mos jete shqiptar fare. Ne fakt shqiptarë s'meritojne te quhen as ai as halete qe shkojne pas mostrave ISIS. 

qeka i pashem kurdi atehere. une prej pamjes i njoh njerzit me mire sesa prej shtypit. se turini tregon gjith ç'je, thote khajami ne nje varg te tij. po po pertoj ta sjell ate strofen per ilustrim.

Ja dhe emrin dhe surratin

 

O .art qe s'mesove as lajmet ne internet t'i lexosh. Eshte prape Kre-Kari ky.

Tahiri, Gjiknuri dhe Beqja mesa duket po i leshokan kolltuqet, ose do i kene kerkuar falje Ilir Metes qe ne fshehtesi kane hetuar per aferat e ish-ministrave te LSI qe mbanin nga 2009 - 2013 pikerisht karriget e Gjiknurit dhe Beqes. Kurioz jam per pozicionin e Rames ne takim, a ka qene ai qe i ka thene ketyre te vetve "kerkojini falje xhaxhit tani, thojini xhaxhi Liri na fal se nuk do e perserisim me"?

Uroj qe tani qe i lexoi arsyet, kali i qyqes te beje ndryshimet e duhura ne jete.

E hongri patllixhonin edhe John Jihadi. C'te duhet qe del m'rruge ne Friday the 13, po me cin e ke. 

It was only a matter of time. Te gjithe ata qe i lyejne duart me gjak amerikani e kane pak a shume vdekjen e firmosur. We're not the best democracy around, but we're still the military superpower biatches!

Gabim. Kishte kerku vete transferim. Sexual related. Tani ka arrit ke virgjenesha nr 7 ... edhe 63 to go.

Si na e quani djalin kriminel?-tha .ai ka bere vetem nje vrasje ..?!!!

smiley

Nuk ka kuptim limiti per vetem 5 komente ne 24 ore, nderkohe qe dopelgangeri nuk di me çfar te thote, perveç se Kangen e Kangeve:

 

Faleminderit ORon!,

qe me nuk komenton!

                                                                                           i Modhismiley

 

C'ndodhi me oenvero-n ? I jeni qep si Skenderbeu turqve. Sa fillova me ia perkthy flete-rrufene e funit, ia hoqet. Fjalet mrapc oenvero, se do me kesh shajt mu aty... une me buke e ti me gure.

Revolucionin e bejne masat, Partia i ben ato te ndergjegjshme. 

Poshte Komunizmi.

Poshte Bijte e Eterve.

Liri Demokraci! 

hajt futjani shurres tani..smiley

dhe boni kerkese per teseren ne partine Anti-Komuniste..

Plani i dyte 5-vjecar do sjelli begatine. 

Me ate shurren me kujtove i shokun tim te hershem. Ishte ANTI i terbum dhe i shpetoi burgut per qime. Edhe ne autobuz fillote muhabet me rob pa njoft : Na q... nonen, po na pijne gjakun, Afrika e zeze ne mes te Europes ... 

Ne  emes te rruges kendote kongen e B.Currit :

Bajram Curr, o Bajram Curr

hajd t'ia fusim bashk ka i shurre

Bajram Curr i ri -e

une po rri pa q*** -e

Qemolo , ja pa Hajrin ANTI-t ky shoku yt ?

Se nje shoku im edhe ky ANTI i terbum mo ( zakonisht keta ANTI nuk ja shifnin deren UT , vetem llogje kavaje gjithe diten , dhe perserisnin nje vit 2 here ), Kur e mori PiDhi pushtetin u bo Drejtor Drejtorie. Tash ka ngel pa pune , dhe e ke tere diten ne FB. Poshte Komunizmi andej ene Poshte Bijte e Eterve Ketej. E ka bo Komunzme Elaq e ka bo.

 

ah Paris..  Paris, qe si ke punet hiç mire... prape sulme, (me sa duket),  terroriste ne Paris..

Janë 40 të vdekur . 

TE KISHE MUNDUR...
................................................
Pak 
sikur te kishe mundur
pak me shume
ta ruaje veten prej urrejtjes.
Akoma do kish sy
kjo dashuri e shembur
se sheh mjafton nje fije hene
dhe ndizet ne cast.
Une nuk gjeta 
asnjehere arsye
per te qetesuar veten
renda pas vazhdes se yjeve.
Me shpresen 
se diku hapat ndal
a kthehesh
e sjell nje buzeqeshje prape.
Por ti ...
ti se bere te shkreten
dhe shojte nje diell
qe djeg neper gjak.
Pak
pak te kishe mundur
te ruaje veten
prej asaj ndjenje qe dashuri shemb.
Ndoshta tani do ta terhiqja
doren ne anen tjeter
tek floket anon pjerresise se gushes 
ne te majte.
Nuk di akoma
se c'kane dashurite
dicka qe i mban gjalle
dhe pse zgjedhim larg.
E gjitha kjo per...Pak.

nice the new font themes ne faqe te pare

neandertalasit raciste bejne mire te ndjekin ;syria's second front ne netflix.gjithe ata femije te bukur e te zgjuar qe  jetojne ne tmerr mes shperthimeve te bombave e raketave.10 mije femije sirane kane humbur jeten.

Franca ndodhet ne lufte. Ka deklaruar lufte. Nuk e di sesi mund te quhen 20 000 ushtaret franceze qe gjenden neper zonat e nxehta te botes (luleshites?), pa llogaritur operacionet sekrete dhe detyrimin ish-kolonial per angazhimin ne Afrike, Siri dhe Liban. 

Sipas Wikipedias - French military deployment - https://en.wikipedia.org/wiki/Deployment...

Africa Central African Republic   2,000
Chad (Opération Épervier)  950
Djibouti  2,470
Gabon 1,000
Mali 2,000
Senegal 430
Lebanon/UNIFIL 1,100
 

http://www.imdb.com/title/tt1242521/?ref...

Nje bande muzikore qe i kendon djallit dhe ca salafiste ekstrem me kallashe ne duar ... Cfare miksi! Killer combination.

Pavaresisht nga emri, i cili eshte nje "inside joke", Eagles of death metal nuk Jane nje bande qe i kendon djallit. Ne fakt pjesa e pare e emrit sqaron me shume se pjesa e dyte. Eagles dmth grupi Eagles (Hotel California). Pra, si Eagles te Death Metal. D.m.th aspak death metal. D.m.th "fun rock".

Ka dhe Queens of the stone age, nje anetar i se ciles eshte dhe anetar i Eagles of death metal.

Nese me kane rrejt, po rrej. Por lexova ne internet qe kur kane filluar te shtenat keta po kendonin kengen kiss the devil (youtube it). Mu duk ironi e fatit, apo si te ishte nje film i Tarantinos, tip dusk till dawn. 

Sigurisht se makabriteti i njerezve me kallash eshte komplet cnjerezor dhe i lemerisshem, pavaresisht se cfare kenga keta tipat po kendonin. Por dhe makabriteti i ironise ne fjale nuk kalon pa u vene re.

Mund te ishin duke kendu edhe teletabis. Keta duket e kishin planifiku me marre pjese ne nje koncert te ndonje grupi amerikan. 

Po. Deri tek minor details.

"Zbori ishte kombinimi më i lartë edukativ dhe fizik” ./Panorama/

Mrena munsive, nuk thote me patjeter. smiley

u kualifikua dhe Hungaria.

TB12

çar loje mor amon, vintage. U knoqem. Go Pats!

smiley  I modh njoni ke Neshja Seatle-Arizona : Gjate minutes se heshtjes per Parisin, ia jep vllai ( tifoz) : ISIS sucks ! U nigju deri ke living roomi im...smiley

Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirbërësit

Ju (kryqtarët) po e fyeni profetin tonë, po e sulmoni shtetin tonë, po i mbysni fëmijët tanë dhe po i përdhunoni grat tona. Dhe ju vërtet mendoni se ne harrojmë?

Jo, pasha Allahun! Ushtarët e Hilafetit do të sulmojnë vazhdimisht pamëshirshëm dhe ky ishte vëtëm fillimi.

Rrugët e juaja do të mbushen me gjak në lindje dhe perendim. Dhe kush do të na ndal neve?

Kush do ti ndal flakët e luftës të prekin kryqtarët në Amerik, Britani, Rusi, Gjermani, Kosovë, Itali, Maqedoni dhe Spanjë?

Prandaj ju përgezojmë o ushtarët e Hilafetit për këto sulme të fuqishme!

Është koha për hakmarrje dhe lufta sapo ka filluar.

Dhe Falënderimi i takon Allahut, Zotit të botëve

Përkrahësit e Hilafetit në Shqipëri

 

si ka mundesi, shqiperia ka tolerance fetare, dhe njerezillek mbi te gjitha. Ne jemi mikprites dhe iu qajme hallin vuajtesve neper bote njelloj si per vete.

Mire Blendo,bravo qe ndihmoni te varfrit,po te lutem kur ndernerni veprime te tilla bujare,mos merni aparate fotografike e kamera me vete,se duket sikur po perdorni fukarallikun e atyre te mjereve si sfond,per te nxier ne pah gjenerozitetin tuaj. Duke te njoh,aq sa te njoh virtualisht,nuk dyshoj ne sensibilitetin tend per kete shtrese dhe besoj se e ben me zemer,po kjo reklama mrapa ,gjithmone len nje shije jo te mire.

Me kujtoni gjyshen time qe thoshte per nje shoqen e saj moshatare; Mrika e Gjin Prenges,thoshte gjyshja ime, asht boll bujare,po ka ni t'mete,qe rri e i permen nerat qe ban. smiley

e ka shkrujt dikush tjeter por eshte e vertete, e ka shkrujt keq.

Sal, Bilal, Ahmed, Sami, Ismail, Ibrahim...

Keta pisa kishin emra te gjysherve tane, apo edhe te figurave tona kombtare. smiley

Ka nja 1-2 breza qe shqiptaret kane filluar te mos vene me femijeve emra te tille. Deri djali i halles, qe eshte nja 55 vjec, e ka emrin Hasan. Ndersa djali i tij quhet Flavio.

 

 

U zbulove dhe ti qe qeke Xhemol dmth.smiley

Po ti kush je, kunati shokut Xhemol? aka Zef D.

Hajt se qekemi tanet. smiley

(-_-)

 

Kinez?  smiley

ej, se s'po i bi ne men: mire qe Ramizi osht Ramses dhe Pali osht Paolo, po Zefi ça osht ?

Xhuzepe mer. Me thote njehere nje shok taljon, te ne gjysma jane Xhuzepe, edhe ke ne i thash. smiley

Zhos profesionisti. smiley

po dhe une, si nuk e lidhe me Jozefinen! shkoder per shkoder smiley

Boje Zhozin deputet, mer. Ju dridhet dora per icik pushtet. Sot po mos jesh deputet i be qe s'je askushi, dmth as burgut s'ia ke pa deren, bo hesap. 

Katnari Noka, ish minister i rendit ne kohen e salukut. Per kollajllek shikoni videon aty tek minuta 1:35. Dhe kur mendon qe keta na drejtonin punet e shtetit. Pika qe sna bie!

Gjithe keta Tiranas ketu ne peshk e s'kujtohet asnje nga ju te uroje festen e clirimit te Tiranes.

ata qe ishin partizane kane vdek tashme. normal qe s'ka me kush kujtohet per çlirimet.

Ne fakt une ne mengjes kisha nder mend te hapja nje teme, pastaj u terhoqa. Data, dhe ata qe luftuan per clirimin e Tiranes nuk meritojne te ndyhen komenteve nga disa te gjith e perhere gjendur puseta pa kapak te peshkut, mendova. 

Urdhero?

Ishte kujtu Velo Partizani dhe Taotao.

Kurse ti kaktus ke qene me 17-nenDorin kshu qe do kujtohesh per kete date. Una jom me Partizonin, kshu qe une e kom perdite feste smiley​ sidomos tani qe jena te paret ene 10 pike para jush. smiley

Prit te te kallxoj nje te forte mrome ne stadium. Ishin bo bashke si perhere ke 10-shja Plisat me ca tifoza te Tirones ene kur u mush stadiumi me robokopet e Tajares dhe Lad Laskajt fillune tu knu :

"S'jena polica, s'jena oficera
Kena le Tironca, jena gangsterra"

 

Kurse ti kaktus ke qene me 17-nenDorin

smiley

Pulaxhiu stiffed lojtaret e kombetares me premion e kualiiifkimit.

Zhvillimet e fundit:

 

Two of the seven terror suspects detained in Wednesday's raids in Saint-Denis are hospitalized, Interior Ministry spokesman Pierre-Henry Brandet told France Info radio. The woman who blew herself up during that operation is a cousin of suspected Paris attacks ringleader Abdelhamid Abaaoud, according to Belgian state broadcaster RTBF.

The terror threat level in Sweden has been raised to its second highest level -- from 3 to 4, on a scale up to 5 -- according to the Swedish security service.

Authorities in Europe are being asked to be on the lookout for Salah Abdeslam, a 26-year-old Frenchman wanted in connection with last week's attacks in Paris. According to an alert from Spanish authorities obtained by CNN, French authorities believe Abdeslam may be driving a Citroen Xsara car in the southwestern part of the country, near the Spanish border.

Russia's armed forces will organize joint military operations with the French navy "to combat terrorists in Syria," Russia's state-run TASS news agency reported, citing army official Andrey Kartapolov.

Qe ashtu si "Alkaeda" e ka qendren e serverit informativ ne Tel-Aviv te Izraelit,dhe Bin Laden ishte agjent i CIA-s, dihet qe edhe koka e Hamasit apo "Princi i Gjelbert" ka dale haptazi boterisht qe ka qene dhe eshte vetem agjent i sherbimit sekret Izraelit,ashtu edhe forcat opozitare kunder Bashar Al Asad ne Siri i drejtonte dhe furmizonte USA dhe Izraeli,ashtu edhe kjo e fundit qe quhet ISIS eshte vazhdimesi e sherbimeve sekrete amerikano-izraelite.

Perse gjith ky konspiracion terrorist? Arsyeja eshte fare e tjeshte,te gjejne pretekst per te hapur lufte,sepse vetem gjaku i derdhur i kenaq HIENAT e politikes boterore.

Nga eshte shkeputur kjo pjese?

Jo nga VQ. Nga nje pjese e trurit tim ndoshta.. smiley

Po dhe ti, mbaj kokore. 

Jo pse dua ti them gjerat troc! smiley

E ka bo copy/paste prij Facebook. Lol

Ajo e para shume e dhimbshme. smiley

Nuk e dija qe ketyre fukarenjve u duhej licence.

Sinqerisht eshte pertej fjaleve realiteti i tyre.

Neser te kthej pergjigje .

Nuk e nderroj neser cfare kam shkruar.

E di , por me mire neser kur ta lexosh cfare ke shkruar smiley

Taksa e luksit, një gjetje e re e buxhetit, do të penalizojë të gjithë ata që kanë makina të mëdha.

E sa qenka ajo e shkrete takse qe u dashka me u bo kaq shume merak ?

FORWARD THIS PLEASE IT CAME FROM MY COUSIN THATS A POLICE OFFICER

Subject: U.S.Department of Homeland Security ALERT !!
U.S.Department of Homeland Security ALERT !!!!!
UPS Uniforms
Government Warning regarding purchase of UPS uniforms:
There has been a huge purchase, $32,000 worth, of United Parcel Service (UPS) uniforms on eBay over the last 30 days. This could represent a serious threat as bogus drivers (terrorists) can drop off anything to anyone with deadly consequences! If you have ANY questions when a UPS driver appears at your door they should be able to furnish VALID I.D.
Additionally, if someone in a UPS uniform comes to make a drop off or pick up, make absolutely sure! they are driving a UPS truck. UPS doesn't make deliveries or pickups in anything, except a company vehicle. If you have a problem, call your local law enforcement agency right away!
TAKE THIS SERIOUSLY! Tell everyone in your office, your family, your friends, etc. Make people aware so that we can prepare and/or avoid terrorist attacks on our people! Thank you for your time in reviewing this and PLEASE send to EVERYONE on your list, even if they are friend or foe. We should all be aware!
Kimberly Bush-Carr
Management Program Specialist
U.S.Department of Homeland Security
Bureau Customs and Border

Në vazhdën e këtyre ngjarjeve, pas pothuajse katër orëve, arriti në kufirin e Kosovës një përfaqësues i Policisë nga Kukësi, i cili është vetëm 20.7 kilometra larg kufirit të Kosovës, që të merrte deklaratat tona. Normalisht, ne nuk pranuam të deklaronim para se të vinin shoqet tona nga Lezha për t’u siguruar që janë shëndosh e mirë. Me arritjen e tyre, kuptuam se një poli, që sipas tyre ishte një ndër kryesuesit e rajonit të Policisë së Lezhës, e kishte arsyetuar sulmuesin me fjalët: “Duhet ta kuptoni se ndoshta njeriu ka hallet e veta, mund të ketë punuar gjatë tërë ditës, ka pirë nja dy gota alkool dhe në fund të fundit fiton alkooli”! 

http://www.mapo.al/2015/11/leter-blendi-...

smiley 

Ja Fevziu, k..., e uturaku, tani u be edhe polic, edhe edukator qendre riedukimi etj.. 

http://www.panorama.com.al/fevziu-u-kthe...

Cupat- Meqë ishim në veturën të cilën e kishin sulmuar, vendosëm të mos ndaleshim askund deri te kufiri i Kosovës. Në ndërkohë, shoqet tona u ndaluan nga Policia e Lezhës për shkak të telefonatës së bërë nga ne duke kërkuar kështu më tepër informacion, gjë që është shumë e logjikshme. Çka nuk më dukej e logjikshme ishte fakti se ata insistonin që ne, vetura e sulmuar, të ktheheshim në Stacionin policor në Lezhë, në të kundërtën shoqet tona nuk do të liroheshin.”

 

Fevziu - Kjo sipas policisë, nuk rezulton e vërtetë. Në momentin që keni kërkuar ndihmë, duhej patjetër të jepnit shpjegime dhe të bënit edhe denoncim në polici. Kështu është ligji. Sipas policisë, Operatorja e shërbimit që keni telefonuar ju ka marrë mbrapsht disa herë dhe ju keni refuzuar të bashkëpunoni, madje edhe t’i jepni të dhënat se ku jeni. Për fat, të gjithë telefonatat në polici regjistrohen dhe avokati juaj mund t’i marrë dhe të dëgjojë se cili ka qenë komunikimi juaj me një vajzë të policisë që kërkonte të dërgonte në ndihmën tuaj patrullën e gatshme. Më pas vijoni:

Blendi fevziu : krimbi qe le grate shtatzena ( materiali ne facebook)

ja nje koment i " mire shqiptarizuar"  : 

Ty te ka ikur turni krejt more fejzo,, mos hyn ne gjyna me zotin se ai i fal femit ,,e i sjedh ne jet me ndihmen e qifteve qe jan burr e grua ,, e jo me krymba si thua ti ok,, hahahaha

smiley

Edhe bebat qe kane vdek te reja, allahu i marto me mysliman... 

Nderkohe shoku i Artit ndihmon refugjatet.

Nesër pritet heqja e mandatit të Koço Kokëdhimës, gjyqtarët të ndarë 5 me 4, Rama nis lëvizjet orët e fundit 

Orë ankthi dhe pasigurie për superdeputetin e Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima, i quajtur ndryshe edhe si Pashai dhe Bimbashi i Jugut. Ditën e hënë, pra nesër, Gjykata Kushtetuese do të mblidhet për të vendosur për përjashtimin ose jo të Koço Kokëdhimës nga Parlamenti Shqiptar. Të gjitha burimet, indiciet, precedentët dhe zërat në korridoret e politikës, thonë se Gjykata Kushtetuese do t’i heqë mandatin e deputetit Kokëdhimës, me argumentin se ka përfituar fonde publike, duke dhunuar nenet e Kushtetutës, të cilat e bëjnë të pavlefshëm mandatin e tij. Një versioni të orëve të fundit, shumica e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese janë pro përjashtimit të Koço Kokëdhimës nga Parlamenti.Gjithsesi, më në fund, anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, duket se janë ndarë 5 me 4 në favor të heqjes së mandatit të deputetit Koço Kokëdhima. Pavarësisht lobimit të fuqishëm dhe presionit të madh, një vendim i kundërt, do të binte ndesh me vendimin e tre viteve më parë për Ilir Beqajn, i cili ashtu si Kokëdhima, përfitoi nga fondet publike. Gjithsesi, fati i mandatit të Kokëdhimës nuk është përcaktuar. Gjithçka mund të ndodhë dhe të luhet në prapaskenë deri ditën e hënë, në orën 10:00, kur të nisë seanca. Në fund të muajit tetor, Kokëdhima arriti ta shtynte vendimin e gjykatës për mandatin e tij, për shkak se ishte i pasigurtë si dhe për shkak se Edi Rama nuk ishte në Tiranë, por në Kinë. Siç dihet, Edi Rama është mbështetja e vetme politike e Koço Kokëdhimës. Në këto kushte, në orët në vijim, kryeministri Edi Rama pritet të vihet në lëvizje, në përpjekje për të shpëtuar mikun e tij të vjetër, i cili po kalon një moment të vështirë politik. Me anë të telefonit apo ndërmjetëseve, Rama pritet që të hyjë në komunikim me gjyqtarët, për ta kthyer shumicën në favor të mikut të tij.    Interesat    Nuk është më sekret se, njerëzit më të interesuar që Koço Kokëdhima të përjashtohet nga Parlamenti janë krerët më të lartë të Partisë Socialiste (përjashtuar Edi Ramën), janë deputetët e PS, sidomos të Jugut, janë ministrat, anëtar forumesh etj. Kokëdhima nuk e ka luftën me Berishën dhe PD, por betejën e vërtetë e ka me elitën drejtuese të Partisë Socialiste. Rrethi i persianeve politikë të interesuar për ta “djegur” Kokëdhimën është i madh. 

keto i thua ti apo komandanti? cfare ka bere ky kocoja konkretisht? ke ndonje link?

Kokëdhima nuk e ka luftën me Berishën dhe PD, por betejën e vërtetë e ka me elitën drejtuese të Partisë Socialiste. Rrethi i persianeve politikë të interesuar për ta “djegur” Kokëdhimën është i madh. smiley

Mo u merr me madhesine e arsenalit te Bames. 

no one leaves home unless
home is the mouth of a shark
you only run for the border
when you see the whole city running as well

your neighbours running faster than you
breath bloody in their throats
the boy you went to school with
who kissed you dizzy behind the old tin factory
is holding a gun bigger than his body
you only leave home
when home won't let you stay.

no one leaves home unless home chases you
fire under feet
hot blood in your belly
it's not something you ever thought of doing
until the blade burnt threats into
your neck
and even then you carried the anthem under
your breath
only tearing up your passport in an airport toilets
sobbing as each mouthful of paper
made it clear that you wouldn't be going back.

you have to understand,
that no one puts their children in a boat
unless the water is safer than the land
no one burns their palms
under trains
beneath carriages
no one spends days and nights in the stomach of a truck
feeding on newspaper unless the miles travelled
means something more than journey.
no one crawls under fences
no one wants to be beaten
pitied

no one chooses refugee camps
or strip searches where your
body is left aching
or prison,
because prison is safer
than a city of fire
and one prison guard
in the night
is better than a truckload
of men who look like your father
no one could take it
no one could stomach it
no one skin would be tough enough

the
go home blacks
refugees
dirty immigrants
asylum seekers
sucking our country dry
niggers with their hands out
they smell strange
savage
messed up their country and now they want
to mess ours up
how do the words
the dirty looks
roll off your backs
maybe because the blow is softer
than a limb torn off

or the words are more tender
than fourteen men between
your legs
or the insults are easier
to swallow
than rubble
than bone
than your child body
in pieces.
i want to go home,
but home is the mouth of a shark
home is the barrel of the gun
and no one would leave home
unless home chased you to the shore
unless home told you
to quicken your legs
leave your clothes behind
crawl through the desert
wade through the oceans
drown
save
be hunger
beg
forget pride
your survival is more important

no one leaves home until home is a sweaty voice in your ear
saying-
leave,
run away from me now
i dont know what i've become
but i know that anywhere
is safer than here.

"HOME," by Somali poet Warsan Shire

Ti  thuhet nje shkrimtari ,ah , ju jeni autori i keti libri ? Me vie mire , botimin e juaj e kemi vendosur ne tolaletin per mystafire ne shtepine tone ; eshte forme komplimenti apo ironizimi ?

 

Policia vazhdon te kerkoje autoret qe kane shkaktuar mungesen e poezise dhe lirikes ne politiken shqiptare gjate vitit 2015. 

Ahmed Sahatxhiu kerkon $15milione demshperblim dhe nje falje publike me shkrim

Une them qe shyqyr per ju qe nuk di shqip se do jua kishte mat koken me pe! 

Nejse car pret nga refugjate qe pasi kalojne lumin per vete ulerasin "minojeni uren qe mos kalojne te tjeret" 

Obobobobo po na rrifet Olimpikosi... dhallë po na e bejne. smiley

France has stepped up its airstrikes following the Paris attacks, relying in part on U.S. intelligence to hit targets in Raqqa, the Islamic State group's stronghold in Syria.

reagim sh. i keq nga ana e france dhe belgium, ne pergjithesi, mendoj. Dicka si ai personi i pasigurte, qe me nje provokim te vetem kurdiset ne defensive mood e t'i zbraz te gjitha batarete ne nevrik e siper. nxjerrja e ushtrise ne rruge keshtu si po shohim, sh. fashiste me duket. Kjo qe theksova ne bold eshte jo vetem handikap por dhe indikativ i joseriozitetit te shteteve me emer te madh europian. Pa zene me goje te tjera mangesi madhore ...

Do hani ndonje kofshe gjeli neser? smiley

Idiot komplet kush e ka shkrujt dhe kush e ka leju per botim. Mbiemra kosovare me -vic ne fund dhe myslimane nuk ka

Ke te drejte, qenka me origjine boshnjake. Nuk me beri pershtypje mbiemri sepse vete kam degjuar mbiemra me -vic dhe myslimane shqipare si psh Osmanovic.

Ka plot ne Kosove (Lladrovci, Rakovica, Rashica, Shahiqi, Kojçiqi, Koplica, Bytyqi, Rexhepagiqi....) .

Sllavizimi (por dhe albanizimi) i emrave ka funksionuar ne te dy senset

 

 

swedo, ka mbiemra myslimane me 'viç' ne Kosove dhe keta jane zakonisht nga nje minoritet i vogel boshnjak qe jeton atje...
tek tuk gjendet edhe ndonje familje shqiptare qe i mbaron emri me 'viç'.. keta jane rezultat i martesave mikse.. ka mbet mbiemri nga babai apo njeri gjysh.. nje rast klasik shqiptar nga Kosova me kshu mbiemer, eshte basketbollisti i famshem i Pejes dhe Sigal Prishtines, Samir Shaptahoviç... ky ka lozur edhe me Kombetaren shqiptare te basketbollit. .organizator, lojtar i shkelqyer!

ndersa keta qe kane shkruajtur kete shkrimin, jane komplet trapa! -se qe keto vajzat austriake jane me origjine boshnjake, e morrem vesh qe ne behar, kur keto u larguan nga shtepia, dhe prinderit e mjere i kerkonin neper media... eshte lajm i vjeter dmth.

Idiotet, kjo ishte boshnjake

nje shofer hungarez ne Calais te Frances dhe emigrantet. uau. dhe te gjithe meshkuj te rinj, as familje me femije ne rrezik. shikoni pak tek min 4, i gjuajne me gure kamioneve qe nuk i marrin. https://www.youtube.com/watch?v=2WuAGjBQX0A

Qenka ndare nga jeta prof. Jorgo Bulo, vertet me vjen shume keq, e kam njohur. Ngushellime familjes e te njohurve! 

Të keqen e tërkit. U çamë me tri-leçe prëmë. Kos e ujë (jo dhallë) për një muaj.

dieta pas turkey-it ka po aq rendesi sa dhe tavolina e turkey-t

Rrofte perjete 29 Nentori 1944 - Dita e Clirimit Kombetar nga okupimi nazifashist!
Rrofte trimeria partizane! I paharruar lufta dhe gjaku i herojve dhe deshmoreve te Luftes Antifashiste Nacinalclirimtare! Poshte ballistat, kolaboracionistet, e gjithe tradhetaret e luftes! Lavdi Ushtrise Antifashiste Nacionalclirimtare nen drejtimin e Partise Komuniste te Shqiperise dhe komandantit te saj Enver Hoxha!

Ke harruar te permendesh Gjeneral-major Spiro Moisiun, te emruar ne Labinot te Elbasanit Komandant i Pergjithshem i Ushtrise Nacional-Çlirimtare, te cilen e organizoi me ish-oficere te Zogut, siç qe edhe vete.

Enveri u be Komandant i Pergjithshem mbas pilafit, ne Kongresin e Permetit (deri atehere nuk e njihte njeri, perveç elitessmiley partizane), mbasi shkarkoi Spiro Moisiun, e disa vjet me vone e gradoi Kryetar i Shoqates se Gjuetareve te Shqiperise.smiley

Eshte shum interesante historia e Kapterrave te Shqiperise, tjeter pune se eshte akoma sekrete, mbyllur me dry ne kasaforten e te nderuarit Oidriz.

 

Kur ben keshtu komentesh, je i pazevendesueshem. Cheers. 

nuk me ka lene akoma mendja te klikoj linqet e tua, por ju maskarenj qe drejtoni blogun po t'jua mbante e hapnit temen qe i takon dites. e t'a perseris, mos me hajde pas neper komente.

smiley

July ke harruar smileyoshte imperializmi amerikan dhe sherbetoret e tyre revizionistet sovjetike.lavdi marksizem leninizmit fitimtar.smiley

Që shqiptarë po ikin nga atdheu, kjo nuk ka diskutim. Këtë e konfirmojnë edhe fakte statistikore, që tregojnë ulje abonentësh për telefoninë mobile dhe mbyllje masive numrash telefoni…
Por, nuk ikin thjesht nga varfëria, jo… Mos u bëni naivë… I varfëri kur ndjen se është në vendin e vet punon dhe ja del të keqes.

Puna është shumë më e thellë. Kombi po humbet forcën magnetike ndaj individit që i del nga orbita. Kjo është drama. Nuk ka struktura mbajtëse që duhen. E përzë toka e papunuar, sipërmarrjet që nuk punësojnë, atdhedashuria e zbehur, mosbesimi te politika, padrejtësitë, mosbesimi te fqinji, miku, prindi, jetesa në një mjedis egoist dhe armiqësor, braktisja nga shërbimet sociale të shtetit, lënia në dorë të fatit, shëndetësia vdekjeprurëse, shkollimi pa pikë vlere te kioska universitare, zhveshja nga kultura dhe traditat kombëtare që janë rrënjët e kombit, edhe kalatë ja rimori turku e i vu zjarr, nga Sula i lavdishem, ikin si ikën çamët, hebrenjtë, arbëreshët, ikin, ikin, injorimi nga elitat politike, mërzia urbane, i veçuar nga pasuritë e kombit, i fyer nga pushtetarët, i ndjerë si qytetar i dorës së dytë përballë militantëve dhe klientelistëve, mërzitet shqiptari me Shqipërinë, ik, ik, ik, jo mo jo, nuk është varfëria thjesht jo… 

Artan Fuga

Paskan filluar edhe sorrosistet te vleresojne kombin!
Po cte beje jurgeni nga kurbini ,qe ushqehet me muchnanizem gjithe diten?
Shkon te behet "evropian" ne kampet e gjermanise!

Gezuar 29 Nendorin !

 Ata qe kerkojne andallim loje, sa me shpejte ta kuptojne aq me mire per shendetin e tyre mendor.

 Per ata qe kerkojne 28 nendorin , prap asnje gje nuk ndryshon, humbes atehere , humbes tani'. Dmth si do qe ta levizni prap brenda e keni, ne 28 apo 29 .

Data 29 Nentor është kremtim i instalimit të pushtetit të komunizmit/Bllokut dhe jo ditë çlirimi. Dhe kushdo që ketë ditë e quan ditë feste, po feston instalimin e komunizmit, po i gëzohet vendosjes së këtij pushteti me kriminal e barbar mbi shqiptarët se edhe vete pushtusit.Data 29 është një festë thellësisht partiake e komunistëve. Dhe nuk ka vend për fraza të tipit “Po grindeni për një datë, 28 apo 29”. Askush nuk po grindet për një datë. Ne po grindemi dhe do vazhdojme te grindemi sepse një pjesën pranon ta festojë instalimin e komunizmit, ndërsa pjesa tjetër nuk pranojmë të festojmë instalimin e komunizmit. Kaq e thjeshtë është.

What an idiot

Të dekorosh për mirënjohje në 25-vjetorin e lëvizjes antikomuniste: hetues të diktaturës, gjykatës politik që kanë dënuar me pushkatim apo varje në gjyqe të montuara gjatë komunizmit, zv/ drejtorë të Sigurimit të shtetit-tmerrit të shqiptarëve, shefave të sigurimit të Byrosë Politike, gjykatës ushtarakë politik … Prokurorë kriminel …etj, nuk është vetëm një provokim bastardësh, as edhe vetëm sadizëm i Ramës, as vetëm një hakmarrje për rrëzimin e baballarëve të tyre 25 vite më parë.   Mirënjohja ndaj diktaturës dhe veglave kriminale të tyre është pikësëpari identifikimi me secilin prej tyre në modelin e tyre të dhunës!   Identifikimi në kulturën e tyre të ushtrimit të drejtësisë në emër të "popullit".   (imagjino që këto bastarde do bëjnë reformën e drejtësisë!!!)   Identifikimi në ushtrimin e pushtetit përmes dhunës.   Të dashur miq   Unë nuk jam e surprizuar as nga këto dekorata. Ndjej thjesht neveri!   Por kam bindjen më të thellë se kombinimi i një kulture totalitariste me atë mafioze të pushtetarëve në krye të vendit është një kërcënim real për vendin!   Ndaj ka vetëm një zgjidhje: T'i përmbysim! J.T.

J.T. - misherimi i tolerances dhe antidhunes se koheve postmoderniste

smiley

Me duket mu apo peshku ka ngordh fare keto javet e fundit?

jooo pnluarasi , po rilind, shife tek rubrika; Te Zgjedhura, tregimin; Perzierje aromash dhe sjelljesh. Eshte me disa pjese. 

ISIS leader killed in Black Friday stampede at Walmart !

ISIS leader Abu Bakr al-Baghdadi’s determination to score a cheap big-screen TV proved fatal this holiday weekend, as the Caliph was trampled to death at a Walmart Black Friday sale outside Tallahassee, Florida.

Baghdadi, who traveled to the United States specifically for the sale, arrived at Walmart to find a long line had already formed outside the store, while just a limited number of highly-discounted flat-screen televisions were for sale. Baghdadi tried to force his way to the front of the crowd but was soon crushed by a mob of determined shoppers.

“All he wanted was a 60-inch LED HDTV so he could watch Youtube videos of his friends’  executions in high definition, and these barbarians trampled him to death,” said one of Baghdadi’s friends and fellow jihadis, who witnessed the event from the Walmart parking lot. “These Americans just have no respect for human life.”

The tragedy yet rose to another level as the televisions were also destroyed in the stampede.

Don't mess with Florida. ( me)

-Satire.

What thou lovest well remains,
                                                  the rest is dross
What thou lov’st well shall not be reft from thee
What thou lov’st well is thy true heritage

Whose world, or mine or theirs
                                            or is it of none?

First came the seen, then thus the palpable
        Elysium, though it were in the halls of hell,

What thou lovest well is thy true heritage
What thou lov’st well shall not be reft from thee...

-- Ezra Pound

kur do na sjellesh ndonjegje te re letersie o Magus?

Po, se shpejti. Me ardhjen e festave te fundvitit.

v. nice!

Thote qy i shqip-preokupuari qe jetoka se fundmi in the land of the shkaba-free: 

The country's protagonists and intellectuals must hear my call and join our efforts to launch post-politics as an alternative governance paradigm. 

Je ne metro mo? Me mire hiqi nje racion buke sesa poli-cicmic-tiken atij mileti. Ose te pakten beji gati resurset per terapi politike-withdrawaliste.

 

Tani e nxoren keta qe u debuar Vlera nga PPU?

good for you, no?

 

Me duket se Tuqia e e Erdoganit do ta pesoje keq keshtu si e ka nisur. Trupat Turke kane pushtuar zonen e Mosulit ne Irak e cila gjendet nen kontrollin e ISIS. Sipas Hurryiet Turiqt po pergatisin nje baze permanente ne zone (per te mbrojtur transportin e naftes kontrabande me ISIS). Qeveria Irakiane i ka leshuar ultimatum 48 oresh per largimin e forcave turke duke kercenuar se do te perdorin forcat ajrore duke i trajtuar si rrezik iminent nq  se trupat turke nuk terhiqen brenda 48oreve.

drejtuar Barack Hussein Obames me rastin e fjales se djeshme nga zyra ovale:

* It was you who spoke these words at an Islamic dinner -"I am one of you."
* It was you who gave $100 million in U.S. taxpayer funds to re-build foreign mosques.
* It was you who wrote that in the event of a conflict -"I will stand with the Muslims."
* It was you who assured the Egyptian Foreign Minister that - "I am a Muslim."
* It was you who bowed in submission before the Saudi King.
* It was you who sat for 20 years in a Liberation Theology Church condemning
Christianity and professing Marxism.
* It was you who exempted Muslims from penalties under Obamacare that the rest of us have to pay.
* It was you who purposefully omitted - "endowed by our
Creator" - from you recitation of The Declaration Of Independence.
* It was you who mocked the Bible and Jesus Christ's Sermon On The Mount while repeatedly referring to the 'HOLY' Quran.
* It was you who traveled the Islamic world denigrating the United States Of America.

* It was you who instantly threw the support of your administration behind the building of the Ground Zero Victory mosque overlooking
the hallowed crater of the World Trade Center.

* It was you who refused to attend the National Prayer Breakfast, but hastened to host an Islamic prayer breakfast at the WH.

* It was you who ordered Georgetown Univ. and Notre Dame to shroud all vestiges of Jesus Christ BEFORE you would agree to go there to speak, but in contrast, you have NEVER requested that the
mosques you have visited adjust their decor.

* It was you who appointed anti-Christian fanatics to your Czar Corps.

* It was you who appointed rabid Islamists to Homeland Security.

* It was you who said that NASA' "foremost mission" was an outreach to Muslim communities.

* It was you who as an Illinois Senator was the ONLY individual who would speak in favor of infanticide.

* It was you who was the first President not to give a Christmas Greeting from the WH, and went so far as to hang photos of Chairman Mao on the WH tree.

* It was you who curtailed the military tribunals of all Islamic terrorists.

* It was you who refused to condemn the Ft. Hood killer as an Islamic terrorist.

* It is you who has refused to speak-out concerning the horrific executions of women throughout the Muslim culture, but yet, have submitted Arizona to the UN for investigation of hypothetical human-rights abuses.

vijon

* It was you who when queried in India refused to acknowledge the true extent of radical global Jihadists, and instead profusely praised Islam in a country that is 82% Hindu and the victim of numerous Islamic terrorists assaults.

* It was you who funneled $900 Million in U.S. taxpayer dollars to Hamas.

* It was you who ordered the USPS to honor the MUSLIM holiday with a new commemorative stamp.

* It was you who directed our UK Embassy to conduct outreach to help "empower" the British Muslim community.

* It was you who embraced the fanatical Muslim Brotherhood in your quest to overthrow the Egyptian President, Hosni Mubarak.

* It was you who funded mandatory Arabic language and culture studies in Grammar schools across our country.

* It is you who follows the Muslim custom of not wearing any form of jewelry during Ramadan.

* It is you who departs for Hawaii over the Christmas season so as to avoid past criticism for NOT participating in seasonal WH religious events.

* It was you who was un-characteristically quick to join the chorus of the Muslim Brotherhood to depose Egypt's Hosni Mubarak, formerly
America's strongest ally in North Africa; but, remain muted in your non-response to the Brotherhood led slaughter of Egyptian Christians.

* It was you who appointed your chief adviser, Valerie Jarrett, an Iranian, who is a member of the Muslim Sisterhood, an off-shoot of the Muslim
Brotherhood.

The above provides the basis for virtually everything Obama does

You must have been in a KKK rally with a bunch of rednecks.

jo nuk kam qene ne te tille rally. Por fjala e tij dje ish demoralizuese jo qetesuese, sic ndoshta e paramenduar. Situaten nuk do e kene nen kontroll for some time... Kete zbuloi ai mbreme. Aventurat e tyre me islamin (se edhe Bush, njelloj) si duket have become current debts to be paid ... by us.

Vras mendjen te kuptoj kontradikten e brendshme te dikujt qe kur vjen puna per Shqiperine, jane - ose me mire hiqen - si ultra te majte, por kur behet fjale per vendin ku jetojne (Ameriken), jane bere ultra te "djathte". Ngreme ne qiell Enver Hoxhen dhe diktaturen e tij "socialiste", apo Edi Ramen (qe ne fakt s'eshte i majte) por shajme pa dorashka presidentin "socialist" te Amerikes.

- Ramiz Alia: Tashti..

- Arben Imami: Një minutë ju lutem. Sepse përsa kohë është organizatë, apo është shoqatë apo parti politike, atëherë forcat e djathta, që aktualisht kanë potencial në shtetin tonë…

- Ramiz Alia: Në shtetin tonë?

- Arben Imami: Forcat e majta, më falni, më falni, pardon, pardon. Forcat e majta. Burokrati që do të mbahet në atë mënyrë në karrige, për mua është i majtë, është e majta ekstreme.

- Ramiz Alia: Është e djathta.

- Arben Imami: Për ne është i majtë.

- Ramiz Alia: Si është i majtë? Është i djathtë.

- Arben Imami: Varet si e shikon. Për ne, ju jeni në qendër ( Ramizi qesh, edhe salla) Për ne janë e majta ekstreme, unë kështu e perceptoj. Megjithëse e majta, e djathta varet nga e shikon.

- Ramiz Alia: E mirë, mirë.

- Arben Imami: Duhet ta nisim nga kategoritë bazë në qeveri. Neve nuk kemi kohë për t'u marrë me këtë punë.

- Një vajzë nga salla: Kush është burokrat, e pengon këtë gjë. Jeni me ne apo jo?

- Ramiz Alia: Jo në këtë situatë, por në çdo periudhë të shoqërisë burokratizmi është frenim i zhvillimit. Edhe këtu është e njëjta gjë.

 

Edhe Ramizi, fiks 25 vjet me pare, e dinte kete pune smiley

Rrusho vre ato filma, nigjo muve. Ramizi do shpetonte bycen e vet e te sorrollopit, dhe nje rruge e dy pune, apo fillim rruge, s'po shkojm kot per dhjam qeni si Caushesku. Kaq ishte muhabeti i Ramizit. I mut dite me shume, se te dite (e ku do e kishte msu iher) e te kishe koqe, kishte fillu shqepjen per te mos u bo grisje, sic u bo. 

prap dakort une me ty (Çaushi etj etj), por s'mund tja mohojm se te pakten e dite çer oshte djatht e çer osht e majt (jo per gjo, po s'kemi çer ti bojm provave ne imazh e zõ  smiley )

Majtas, djathta, lart, posht, (pse jo midis) si ta dush mer UStasmiley, vec na le ta myllim ne krevat. Kurse ne Imamit me shoke kot me i ra m'qafe, ato po fluturojshin qe s'po i rrasshin mrena, ky qe sinjali qe rregjimi po i vete kapak. 

gjithe cfare ishte ne mendjen e Ramos ne ato kohe ishte shpetimi i familjes se Hoxhes dhe elites komuniste.ketij  qellim ia harriti dhe ata duhet ti jene mirenjohes perjete.por ne si qytetare te thjeshte s'ia kemi per borxh asgje se na la komplet zbuluar.kur te vjedhin makinen ashiqare apo te bien me thike dhe policet ne stacion te policise te keshillojne mos te besh denoncim se bandidos   jane te armatosur apo  vijne te hakmerren eshte shenje se vendi eshte kthyer ne xhungel e vetmja menyre per te mbijetuar eshte t'ia mbathesh prej andej.

Cfare lidhje kishte Ramo ne fillim te viteve 90? Ai s'kishte as dhe nje fuqi apo pozicion. Shpetimin e familjes se Hoxhes dhe elites komuniste e kemi dhurate nga dv Sali Rame Berisha qe i hodhi sy popullit me gjyqe per kafe.

Per kuriozitet, noicik je suis san bernardino, apo fare? 

Liberalet po i zene me shuplaka ne pothuajse cdo vend te Evropes...Le Pen kryeson ne zgjedhjet e fundit, fitore historike(sipas Frontit Nacjonal) .E djathta ekstreme perfshin Evropen si uragan...Libtared bejne si te shokuar nderkohe qe ky rezultat ishte paralajmeruar qe kur Mutti hapi kufijte per boiten e trete dhe e coi Evropen drejt katastrofes.

Me sa po shoh bathet Trump ka per te fituar edhe nga SHBA gjedhjet e ardhshme 

Naplaby se kush fiton, felja e majte apo felja e djathte. Po njesoj eshte, çer ndryshimi ka midis feleve? Çer ndryshimi ka midis qendres se feles dhe skajit te feles? Vetem per te droguarit me politike perben ngjarje se kush fiton. Edhe atyre nuk u mban me teper se nje jave emocioni i fitores ose humbjes. Tamom si ne neshje futbolli.

 

Obama????????smileysmiley A ske lexu ti se ckane shkrujt xhibi me shoke ne peshk???!!!!

"The President also had some criticism for those on the left and in the Muslim world who are not prepared to say that the Muslim community both in the United States and overseas needs to do considerable self-examination about why the ideological virus of bin Ladenism has seized the imaginations of so many of its young people. Obama pointed out that "an extremist ideology has spread within some Muslim communities. It's a real problem that Muslims must confront without excuse."

 

Pooor: 

"If we’re to succeed in defeating terrorism we must enlist Muslim communities as some of our strongest allies, rather than push them away through suspicion and hate." Vecse, harroi te falenderoje xhibin me shoke. 

Edhe ti ne llogore me xhibin &co? Se dija...

Nuk e di se per cfare na e ke sjelle kete citim-aksiomen e mesiperme. Meqe terroristet rrjedhin nga gjiri i komunitetit mysliman, pra jane nje nen grup, eshte ne interesin tone, timit e tendit, qe sa me i vogel ky nen grup, aq me mire.

Risia e kesaj deklarate eshte ajo qe kam sjelle me siper, venia e pikave mbi i persa i perket pergjegjsive kolektive te komunitetit, dhe nevojes per te vepruar. smiley 

Une jam ne llogoren time per ate pune. Keto punet e kopeve i kam zet. 

Tashti meqe po flet kumandari, fillimishit bej nje gatitu e ndero. Pastaj nje qetesohu. Dmth ti thu qe kumandari, ate qe e ke pru ti e ka mire e ate qe kom pru une e ka keq? Edhe bo vaki, ia ka fut Michele pa dit gjo ky. smiley

Tashti ne tone me serioze, risia "jote" osht shume e vjeter. Kete e di gjithe bota, prej dekadash qe ky lloj terroriszmi po perdor fene islame per tu perhap, radikalizu etj. Dhe Problemi eshte si do zgjidhet, Dhe per mu edhe ajo s'eshte ndonje risi, pra ky komunitet a komunitete, se edhe ata s'jane homogjene, duhet ta mbysin. Por jo duke i "push them away through suspicion and hate." Qe na bi te muhabeti i peshkut, ku shpesh muslimanet shahen par e mrapc edhe kur terrorizmi s'hy fare ne hesap. Bile ka qe mburren se jane islamofober, kshu per sport. Tashti meqe me pyte, po te pys dhe une ty, a hy tek keta peshqit e fundit ti?

 

Nuk e di cer pret me nga kumandari pervec se asaj qe tha, "an extremist ideology has spread within some Muslim communities. It's a real problem that Muslims must confront without excuse", per te kuptuar se me ne fund u tha nga dora vete, kumandari i SHBA-se. MYSLIMANE, KENI PERGJEGJSITE TUAJA!!! Apo ti e do ta thote pikerisht si e thash une, qe mos te ngelet qafkuq pa rrok arme pastaj e te dale per "gjah"? Mo keqkuptohemi, nuk o kumdandari kapos ky, o kumandari yne. 

"Kete e di gjithe bota, prej dekadash qe ky lloj terroriszmi po perdor fene islame per tu perhap, radikalizu etj." Ketu nuk bime dakord, dhe duket nuk bi dakord as kumandari. Ky lloj terrorizmi ESHTE pjese e fese islame, pra eshte feja islame e praktikuar ne kete ekstrem. 

Nuk e di a e ke pare kete, eshte versioni i moderuar i kuranit. Akoma diskutohet se kur eshte OK te priten koka njerzish; sipas verisonit te ri eshte OK te presesh koka njerzish ne beteje!!! Mblidhen mendjet me te ndritura islame per te reshutu kuranin dhe i fusin nje nuance roze prerjes se kokes nga xhihadistet. Kjo, sot, ne ket shekull, ne shekullin e XXI!!! 

Une kam te njejten qasje edhe kundra atyre qe akoma perifrazojne denimet qe duhet te marre nje burre kur shtrihen me nje tjeter, por per aq kohe sa nuk fillojne presin koka duke cituar librin, nuk na jepet rast per ti diskutu ne peshk. 

Persa i perket zgjidhjes, nuk do te kete te tille gjer atehere kur njerzit te heqin dore nga perrallat me nastradin. Kurani eshte liber politik. Per aq kohe sa nuk hiqet dore masivisht nga ky element i tij, gjithmone do te kete element qe do ta lexojne fjale per fjale. Ca me keq bile, gjithmone do te kete analfabet qe do te jene gati per xhihad nese nje hogj i pjerdhur menc do tjua kerkoje me lote ne sy. 

Une iu pergjigja pytjes tende, ti jo times. Pastaj keta diskutimet me kuran e bibel, s'jane fusha ime. Per mu robt te besojne cfare te dune, pa shkel ligjin dhe pa bezdis te tjeret. 

Une sju pergjigja tendes? Une shkrujta nje carcaf per tju pergjigjur tendes. Apo deshe thjesht nje JO ti? JO atehere.

Is·lam·o·pho·bi·a
izˌläməˈfōbēə,is-/
noun

dislike of or prejudice against Islam or Muslims, especially as a political force.

Ky eshte perkufizimi i islamofobise. A ka islami element politik? ABSOLUTISHT! Cdo liber Historie Feje (jo Besimi) qe trajton islamin flet per elementin politik te Islamit. Edhe ai robi ne video te thote pikerisht te njejten gje, Muhamedi perdori fene, per te ndertu shtetin!!

Robt le te besojne cer te dune patjeter, mjafton mos te vrasin ne emer te besimit, e mjafton mos te shkojne kudra vlerave tona!! Keta derrat qe thone se jane myslimane, e qe ju thoni se nuk jane (dmth ju e dini me mire se ata se cjane e se cbesojne), po vrasin ne emer te fese e te besimit islam. Une nuk jam islamofob, por njekohesisht nuk e rruj fare nese dikush me quan islamofob per keto qe kam shkrujt me siper. 

Jo-ja me mjafton. Sa per perkufizime, nje kumandar tjeter tha: varet se c'kuptojme me "is."smiley

Kot lodhesh me carcafe, Muhameti, nipi e mesa.  Mu s'me duhen fare ca jane. Muslimane, te krishtere a aliene kur bejne krime jane kriminele, dhe i cafesht ligji.   

O Bame! a ma ke pa gjo O Rono!?

... ... ... 

E di qe emocionohem kur me drejtohesh direkt, dhe me pikecuditse. .. ...? 

Paska vdekur Gjergj Filipi .ai komentonte here pas here ketu.ngushellime families.

ueee, PSV  dhe Wolfsburg  e fundosen Mancester United..

Libri i Fred Abrahams "Modern Albania" duket se u dashka lexuar patjeter (flm Gjergj!). Qenka perkthyer dhe ne shqip. 

Ne anglisht ama, per ne qe duam ta lexojme orxhinalin, e paska cmimin alla-shqiptarce, futja tia fusim

Kjo duket si faqja zyrtare e librit.

 

http://www.lapsi.al/dossier/2015/12/08/%...

Në Gjirokastrën e largët, tridhjetekatërvjeçari Bashkim Fino ishte në shtëpi duke luajtur tavëll me një shok, kur ra telefoni. Ai ishte i shkurtër, i shëndoshë e me kokë të rrumbullakët, me syze të mëdha e flokë të dendur të zinj.

Meidanit i ishte ngjirur zëri, kështu që ai ia kaloi telefonin Namik Dokles. “Të mora në telefon për të të thënë një gjë”, kujtoi Dokle fjalët e veta.

“Dhe kur ta mbaroj fjalinë, do të mendosh se jam çmendur.

A je gati?”. “Vazhdo”, iu përgjigj Finoja.

“Në këtë moment ti je kryeministër i Shqipërisë

Nje m... dika Fredua, Finon e zgjodhi Berisha. Me sillni listen e komitetit drejtues (a si quhej) te PS dhe i vuri gjishtin atij. 

Historia eshte e mbushur me gjysem rrena dhe gjysem te verteta, gje qe eshte akoma me e nyte se e tera rrene.

Berisha i vuri gishtin Komiteti Qendror te PS, Komiteti mori gishtin e Berishes dhe ja futi Finos, i cili e ricikloi dhe ja futi Berishes e kujt mundi tjeter, deri tek vera dhe gishti i Tosit, e pertej Tosit me rikthim perseri tek hallatet e Berishes.

                                                                                                                                   i Modhismiley

 

Me thone te drejten, Fino nuk ia futi Berishes (dhe ky pranej e zgjodhismiley), bile thote se e shpetoi, po edhe kjo eshte gjysem e vertete, gjysmen tjeter s'po e themi se ashtu osht nje pune (ia kishin pru helikopterin per ta morr ne cete), i Modho.smiley

Në Gjirokastrën e largët, tridhjetekatërvjeçari Bashkim Fino ishte në shtëpi duke luajtur tavëll me një shok ...

Ne fraza te tilla e kupton sa e larget eshte Shqiperia, shume me e larget se nje mejhane e humbur e nje romani rus te shek 19-te.

 

fred moisiu ishte ne rradhe te vajgurit kur e lajmerun se e kishin bere president .smiley

palloshi ishte tu pallù!

 

maloku tu malokù!

 

Nje tjeter artikull i mire ne Vox ku (ndryshe nga shume media neper bute ku i bihet me dore duke luftuar virtualisht terroristet me batuta tip "jemi ne lufte mer te q!sha fene"), pershkruan realisht cfare (dhe si) konkretisht mund te beje SHBA (dhe bota) per te luftuar ISIS. 

Gjithashtu tek Project Syndicate, nje artikull i shkelqyer nga ish min i jashtem i Australise ne lidhje me perpjekjet per te luftuar rekrutimin e terroristeve, si dhe dy artikuj me ide pjeserisht te kunderta (por te dyja ide me merite) per anen operacionale te aksionit ushtarak kunder ISIS, respektivisht nga dy ish-zyrtare te Anglise dhe Izraelit

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).