Unë nuk marr vesh nga kontabiliteti. Megjithatë kur bëra ca mbledhje-zbritje të thjeshta me excel për të llogaritur pasurinë vjetore të Arben Ahmetajt më dolën ca gjëra të cuditshme. 

Të dhënat janë publikuar tek Opendata.al http://spending.data.al/sq/moneypower/vi.... Nëse tabela ime excel është në rregull, atëherë ai ka fituar rreth gjysëm milioni euro, prej të cilave ka shpenzuar rreth 193 mijë (së bashku me gruan e tij). 

Në vitin 2012, Ahmetaj kishte deklaruar të ardhura (përfshirë gruan, pagën e deputetit etj.) rreth 120 000 euro; tani ka kërcyer me disa qindra mijëra euro dhe ka rritur po aq edhe shpenzimet. 

A ma shpjegon njeri si mund të bëhem edhe unë i pasur? Mundësisht me metodën e Arben Ahmetaj. 

    

                       2014               2013               2012

Të ardhura    485,444           77,778            119,277

Shpenzime    (193,028)         (15,552)         (60,623)

Mbetje           292,415            62,226           58,654

 

21 Komente

Po tu duk e veshtire ,te bie me lehte te pasurosh mendjen!

mund te jesh po aq injorant e arrogant sa edhe Arben Ahmetaj, po te leverdiska me c'duket. 

Dmth ndermjet pareve e arrogances te zgjedhesh mendjen,te duket thjesht e leverdiseshme?!

Po ky qenka per ti qa hallin mer, ca thu ti? Ca jane keto kacidhe te ardhura, Minister Ekonomie burri botes, Rilindas po, me OSSHE po, me miniera, Kombinate, hidrocentrale, KESH, me gjithcka ti doj e bardha zemer, dhe ti thu paska fitu 300 mij euro ne vit...

 

Shi shi si i merr era e cudise cullufet!

Dakort qe je munduar, por cfare kerkoje te thuash me kete ?

Je duke thene qe ato depozitat jane kriju me 14-n apo qe deklaratat e 13- dhe 12-s nuk jane dhene?

Pra nese te ardhurat qe reflekton ti jane depozita te mbira keshtu vetvetiu ky i paska bere varrin vetes me duart e tij. Kam frike se nuk eshte keshtu.

Do shikosh se depozitat ky i ka krijuar kur i ka shitur biznesin e vet nje ish anetari te KOP-it te Berishes. Ke parasysh ata qe do ndryshonin Shqiperine me 2005 e deri ne vazhdim?

 

shihe pra tabelen - nuk figurojne ato te ardhura ne 2012 dhe 2013 

p.sh shih ne tabele A25 - figurojne nga asgje nje llogari bankare me 114 000 euro 

5) Gjendja e llogarisë personale, në një bankë të nivelit të dytë, 114 000 euro.

Keto pasuri te llogari dhe te patundshme nuk figurojne ne deklaratat e viteve 2012-13 

1) Të ardhura nga shitja e një ap. te "21 Dhjetori", 03.12.2014, 80 000 euro, pjesa takuese 100 %.
2) Të ardhura nga shitje e një automjeti, 14.01.2014, 25 000 euro, pjesa takuese 100 %.
3) Të ardhura nga shitja e një toke, arë 2000 m2, 08.03.2014, 65 000 euro, pjesa takuese 100 %.
4) Gjendja e llogarisë personale, në një bankë të nivelit të dytë, 138 787 euro.
5) Gjendja e llogarisë personale, në një bankë të nivelit të dytë, 114 000 euro.
6) Gjendja e llogarisë personale, në një bankë të nivelit të dytë, pakësuar me 188 700 dollarë.
7) Gjendja e llogarisë së përbashkët, në një bankë të nivelit të dytë, shtuar me 82 168 euro nga shitja e ap.

Pra je duke thene qe ne vitet 12 dhe 13 nuk jane disa deklarime.

Po kjo eshte shume e thjeshte more se nuk mund te shpikesh te ardhura ( depozitat ) se shkon ne burg me kembet e tua sepse xhibi me i madh i planetit nuk mund ta beje keshtu deklarimin. Pra te vjedhe , ti coje ne banke  keshtu befmas e mbas deklarimit keto te behen te pastra.

Kete dhe nje juristi te vitit te pare t'ja japesh e fut ne burg. Shif se mos kete ndonje mosdeklarim te ardhurash ( depozitash ) pa apartamentet e makina tani ka cdo shqiptar nese ben deklarate pasurie.

Po megjithate cer nuk ban vaki.

amon mor mos na hapni kshu muhabetesh me mjes se do na ndani nga gratë smiley

Mos u merzit se te mban humori ty!

Luftetarja e Ed Rames po ben ironi smiley

Ironia eshte cilesi e ironmen-ve.

një ndërtesë 1 264 metër katrorë në Tiranë (dhuratë nga një person i panjohur

Paraja tek paraja shkon. Si s'na bie ndonjehere fati neve te na jape dikush dhurate 1m2, lere me 1264. smiley

Jo per gje po ta marre shvesh... probabilitet i miljona vjeteve ..qe je nje gje e Peshtire , frikacak dhe maskara ne thelb pasi i hap kembet para cdo pagese per te krijuar nje Faqe si Gelbaza Lapsi .al , si mjet sulmi kunder individeve, pe te cilet jo vetem nuk ke asnje haber , po dhe nje mendje feminore kupton qe je e POROSITUR me nivel ZERO intelekti ne raport me Administrimin e ish se nderuares  PPu disa kohe me pare .

Plus qe kjo menyre e keto lloj postimesh jane  nga me te ndyrat per te nxitur njerzit "kush di me per Belulin "smiley nga Pekaret qe mbajne ere Hale akoma

Dhe u bete ju kerbythje do mbani neper goje ish sistemin se mbeshtetej ne raportimet .Ubete JU te postoni artikuj kunder shtypit te kapur .....

Te mbajtshin kopetencat dhe fermanet e Sulltanit , dhe si zakonisht "Fshesen Aga " , se po qe per tu ballafaquar je mender nje InteliDjent  si gjithe te tredhurit mendore qe vijne anonim si kake e lyer me vija .

Vetemky rast fshirje te mjaftonte per te kuptuar se ti vjen kur shkruan Oidrisi jo kur shkruajne SIKARET e tu .

Atehere te biej zilja e alarmit tye smiley

Shokeni na ofenoi Bashkimin Sovjetik nga Guljanovet a i qivja udhet "

e mos na e shpifni mjes dreke darke i muhabet

Si të bëhemi të pasur si Arben Ahmetaj?

Se pari duhet te kesh mbaruar per anglisht dhe te behesh minister ekonomie ne nje vend qe vetem ekonomi nuk ka. Per te gjithe te tjerat ... eshte Mastercard.

smiley

Kercimet e Ahmetaj: nga dega Anglisht, ne dege Tregeti Nderkombetare, pastaj Siguri Energjitike (kush e di se cfare do te thote kjo). Diku gjate rruges ka mesuar dhe finance prandaj u be "Drejtorit të Përgjithshëm në Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve të Shqipërisë dhe ka qenë përgjegjës për hartimin e politikave dhe legjislacionit të ri fiskal (Kodi Fiskal, Akcizat dhe legjislacioni i ri për taksën direkte)". Nga Tirana, ne Kentucky dhe ne Bukuresht per Doktoraturen.

Po ky qenka me i varferi nga politikanet shqiptare smiley

                                                                                                       smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).