Konsultimi publik për reformën në drejtësi është zhvendosur në ministrinë e Drejtësisë, ku ka folur edhe ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu. Shqipëria, tha ai, ka nivelin më të ulët të ndjekjeve penale.

“Persona të rrezikshëm që kanë bërë krime lëvizin të lirë, si Arben Frroku, Emiliano Shullazi, Sokol Mjacaj që u lirua kur vrau për herë të parë. Personat që i tremben reformës janë kriminelë”, tha Lu.

Në tryezë marrin pjesë ekspertë të nivelit të lartë, prokurorë, gjyqtarë, dhe ekspertë të drejtësisë penale.
 

20 Komente

Lu-ja per sherif. smiley

Me pelqen ky ambasador.

lu-ja po fliste shqip.   imagjino  shtangjen e shqipove qe kane qene bere gati te flisnin anglishtsmiley.   ndoshta ka dashur ti c'kompleksizoje !  te shohim a do kete rezultat,se ti heqesh shqiptarit gjuhen e huaj eshte si ta kesh lene pa bukesmiley.

Lu-ja ka folur shqip qe kur ka ardhur dhe fjalimet te gjitha i mban ne shqip.

ore kur i sillni keto deklaratat  e Lu-se, sillini tamam dhe jo permbledhje te thata  me 1 fjali e gjysem, sa per te thene...

p.sh Lu-ja tha dicka me te forte dhe direkte:  ''Arben Frroku u lejua të largohej nga vendi'' !!

Po pse o Belul, mbasi gjykata e nxori te pafajshem dhe e liroi direkt nga salla e gjyqit, mos  valle I vuri kusht qe te mos largohej nga RSH?

mire e ke ti Kozi, po thuaja Lu-se kete si dhe sistemit   TIM-S- kaqurrelit  qe ska regjistruar asnje hyrje-dajle  te qytetarit te lire  Arben Frroku  nga Albanie,  jo mua..smiley

Nese sistemi TIM nuk ka regjistruar asnje hyrje -dalje te qytetarit te lire Arben Froku, atehere i bie qe ai nuk ka dale jashte Shqiperise, te pakten nga pikat e kalimit zyrtar te kufirit, apo jo? Gjerat duken te thjeshta, nuk po e di pse ti dhe LU-ja kerkoni ti komplikoni ose sic thote populli yne liridashes - pse kerkoni te futni shkopinje nen rrota-. 

jo jo, "gjeja eshte e thjeshte" sipas teje. shume bukur!
por ka edhe mundesi tjeter, (qe e bene "gjënë te perbere"), qe Arben Frroku ka dale nga Shqiperia dhe nuk eshte regjistruar fare ne sistemin TIM kaqurrel. -pse? -po ja, ishte si pergjumsh roja i kufirit, e plot arsye te tjera..

ore, ke parasysh urdhrin per arrest qe kishte disa muaj qe kish ardh nga Belgjika per Frroçkun e vogel (gjithmone keta Frroket), ti.? -mirepo atij musteqes, kryepolicit, nuk i donte qejfi te hapte emalin .smiley. ja keshtu, edhe per kete Frroçkun tjeter. nuk i donte qejfi rojes ta regjistronte ne sistemin TIM, ose mbase ska ditur ta perdori sistemin, edhe kjo ka mundesi.smiley

Belulo, ti mund te merresh me hamendesime, nuk ka asnje gjo te keqe, se zhvillon imagjinaten. Por Lu-se si dipllomat karriere qe osht, nuk i lejohet. 

E boni Müller.

 na ka marre lumi her per he , LU-ja po mundohet te na e kujtoje.

ruajuni deklaratave te Lu-se , se do tju dalin per hundesh

jo se tallesh.

dmth, ne rrepubliken e mafjes mafjozet levizin lirisht.

e ku esh kontratikta?

 

BE

S'kemi per te bere ndonjeher shtet ne

Mua me vjen neveri nga titujt e shtypit tone te tredhur, te cilat sshprehen habi se si vallaha per here te pare nje ambasador amerikan na paaskerka folur me emra....pffffff. po Peer çfare emrash ben fjale ky ambasadoroguvernator...??? Flet per Frrokun dhe Shullazin te cilet as qe kane haber nga reforma dhe qe as dun me dit se bohet apo nuk bohet reforme ne drejtesi. Reforma ne drejtesi nuk behet per kriminelet ooo njerez... por behet per vete njerezit e sistemit te drejtesise. Asnje krimineli ne bote nuk i rruhet se behet apo nuk behet reforrme ne drejtesi, por a blihet apo nuk blihet filan prokuror apo filan gjyqtar, ndaj mos u mastruboni kot. Lu-ja do bente mire qe te permendte emra politikanes, njerezish me imuniitet e te mos perpiqej ti fuse te gjithe ne nje thes. Edhe ai ambasadori Hofman i dojçerve, kur flet per makina lluksoze te gjyqtareve apo pasurimin e tyre do bente mire qe te permendte emra konkrete, pasi fjala e tyre nuk gjykohet per shpifje pasi kane imunitet diplomatik. Por ky Luluja perse nuk flet per Ilir Meten qe te gjithe e pame me ze dhe figure duke i dhene rryshfet vartesit te tij??? Perse nuk flet per Priftin te cilin e pane te gjithe shqiptaret duke ndare para nga thesi i tij, qofte edhe te ligjshme, por te qena jashte sistemit bankar jane ne rruge te paligjshmerise, perse nuk flet per vrasjen ne gjueti te Kosta Trebickes, ku ai palo hetues qe sollen po vete keta nga pertej detit, u perdor per te argumetuar vrasjen e tij ne menyre qe te mbulonin pislleqet e tyre...??? Ja pra per keto te flase Luja e jo per emra te sterlakuar dhe te konsumuarr te botes se krimit... Keta na dine per budalllenj more zot...??? Kaq trapa u dukemi ne ketyrre...??? Na jane bere me keq se Rama duke dale çdo dite ne tv...

Pse mer plak c'a osht Lu-ja, kryeplaku fshatit apo i plotfuqishmi lagjes? Mos doni te shkoje Lu personalisht t'i arrestoje ? Nuk e di Lu-ja qe edhe numrat e serise se lekve qe kane vjedh  po t'i shpalli, asigjo s'ka per te bo vaki ? Kush do i gjykoje, Gjin Gjoni apo Aqif Kapertoni ? ... dhe sa per dijeni, atyre juve iu dukeni aq trapa dhe icik me shume, sa qeshin duke tall bythen se e dine qe nuk iu hy gjo ne kome ... Me dhimbje ...

 

Se mos e nxjerrim edhe Lu-ne per gjah, se e kemi si zanat ne andej.

pu pu pu ne cfare niveli kemi arritur. Turp!

domosdo kur verdiktet e drejtesise i jep kryeministri

Gjithmone amerika i thote gjerat troc dhe eshte ne krahun tone.

Zëri i Amerikës: Mesazhi i ambasadorit Lu ishte për qeverinë dhe konkretish per Ministrin Tahiri i akuzuar per lidhjet e tij me kriminelin Shullazi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).