Për ne ata janë thuajse “të padukshëm”. I hasim përditë, por s’para ua hedhim sytë. Këta janë njerëzit e rrugës. Ndiqni historitë e atyre që e shohin botën në një dimension tjetër: nga poshtë lart. Rrathë III është konkursi dhe prodhimi i video-dokumentarëve nga të rinj profesionistë dhe amatorë të fushës  së gazetarisë dhe videos, mundësuar nga Fondacioni Shoqëria e Hapur për Shqipërinë. Punimet e Rrathë III u realizuan përgjatë periudhës Shtator 2014- Janar 2015.


 

19 Komente

Kryevepër. Bravo Emiljo Leka.

Kto lloj deshmish te lejne nje shije shum te hidhur, nuk bohet gje me e hidhur, nje koktej hidhesirash: ndjenja e nje impotence pa cak, ankth i tmerrshem se mund te perfundosh edhe vete ne kete gjendje, ose te dashurit e tu (gje qe eshte me keq), turpin e te qenurit i privilegjuar si mbi gjemba (ne Amerike, faleminderit Amerike!) qe per vete merr rrogen ne fund te 15 ditshit dhe te rre menja sikur me qene derr i kenaqur se tere jeta zgjat 15 dite.

E vetmja ndjenje pozitive, meshira per te mjeret sivellezer, dmth e vetmja ndjenje e omel, hidherohet edhe ajo kur gjysma e sivellezerve te tjere qe e kane te garantuar 15 ditshin, leshojne bajga politike nga goja: "Njerzit nuk jane bere per te qene te barabarte", ose ndonje tjeter bajge darviniste te ketij lloji.

 

Heretik, eshte e vertet ajo qe thua per shijen e hidhur. Po ashtu eshte e vertet qe shume kollaj, ne nje kombinim rrethanash, secili mund ta shofi vehten te rene prej "fiku", bile pavaresisht milionave. Por mbase kjo lloj "frike" do t'i bente robt me humble, me pak te eger, me zemergjere etj. me tjetrin, qe mund apo eshte po ai vete. Dhe bota mbase do ishte nje grime me e mire. 

Ne pamje te pare, dhe deri ne nje fare mase, eshte e vertete ajo qe thu ti. Por pare me holle eshte shume rrenacake, ose me sakte nje perzjere e rrenes me te verteten me sfumatura qe mund te jene shume rrenacake, por njekohesisht edhe shume te verteta, pak a shume si lekure zhapiku, gje e papercaktuar, kurre e percaktuar. Ndjenja e simpatise ka egoizmin brenda, dmth ne ndjejme "sikur te ishim ne vend te tjetrit", duke u identifikuar me tjetrin, gje qe nuk eshte e keqe ne vetvete (e si mund te ndjenim ndryshe?).

E keqja ne vetvete eshte se asgje e mire nuk vjen prej frikes, e neqoftese frika eshte motivi shtetit social (ka edhe motiv tjeter daha me altruist dhe frikacak acdc1: i japin nje cope buke qe te mos bejne revolucion e na marrin pronat, paret, dajak etj), kjo tregon qe shteti social eshte i denuar qe ne nisje (dhe prandaj shenjat e cofjes se tij ngado ne "boten e zhvilluar"). Edhe Karitasi i pasunareve, megjithse me dinjitoz edhe pse i mbeshtetur ne ndergjegje te lire, mund te shpjegohet ne rastin me te mire per te çliruar ndergjegjen nga ndjenja e te qenit i privilegjuar. Eshte nje lloj skorje teknologjike e domosdoshme per mekanizmin e pasjes, pasunise.

Prandaj modeli perfekt eshte modeli familjar, carità ne menyre te natyrshme si shprehje dashurie pa fund, dmth eshte pikerisht e kunderta e çfare mendojne peshqit, elitat botrore, dhe intelektualet e shquar ne kater anet e botes, eshte tribalizmi (restaurimi i tribalizmit) dhe jo perfeksionimi i shtetit, i cili eshte nje perbindesh edhe ne Svicer.

Edhe drejtesi duhet ribere ne strukture tribale, nuk ka drejtesi objektive ne hava, nuk ka as logjike matematike ne hava.

Tani me e sqaru kete eshte pak e veshti ketu, aq me teper qe duket skandaloze. Por kshu e ashtu osht nje pune:

E verteta do jete skandaloze!

                                                   i Modhismiley

Nuk mund ta vazhdoj me teper diskutimin, se ashtu osht nje pune, por ti lene po te dush ndonje koment, e te pergjigjem me vone.

 

i Modho, mo na fut ne politike mer. Kush foli per shtet e bilmeme. Se hala hap osht ajo tema e diktatures, dhe megjithse e dime qe osht onderr prap nei e dridhme na kalo. Une e kisha thjesht muhabetin, me u tregu icik mo i mire ne nivel personal, n'dac per fryke (se ne ferri per ate pune osht) n'dac per ideal a tribalizm, a veji car emri t'i dush.

Psh ti ke sha nonji mo pak sot c... apo figlo di... smiley Apo s'shani ju taljont sidomos kur bi shi e ka qamet trafik. Kom qene nje prej jush pranej.smiley

Tiku oggi ha visto iPapa, codesto Papa!

fin, siç u lodh duke riperserit heretiku, dhe ju te nderuarit duke ridegjuar, bota eshte duale, me dy fele, dhe per kete arsye eshte edhe dialektike, pra demokratike.

Konkretisht ne rastin tone: neqoftese Respubika boton nje studim shkencor te feles majte, Avenirja boton nje studim shkencor te feles djathte:

http://www.sciencedaily.com/releases/201...

http://www.apa.org/pubs/journals/release...

http://www.apa.org/pubs/journals/release...

                                                                                         i Modhismiley

BallistDraperÇekan, ta kam thene edhe here te tjera, nuk me ke nga codesto Papa mua, kom tjeter papa un.

 

Nuk hyn bota duale ketu, thuaji te Madhit qe po citon. Rashomoni, mbase, po desh.

Je duke cituar nje studim (ne fakt eshte nje eksperiment) qe s'ma do mendja e ke lexuar. 

Ne USA ka shifra konkrete, cdo vit, se kush dhuron me shume. Dhe differenca eshte e madhe smiley

heretiku osht lodh me ju, nuk merret mo me ju qe hidheni sa ne nje fele ne tjetren, m'ka lon mu me u mor me ju. Ai tani po studjon matematike, astrologji, alkimi, nuk merret me gjojne t'vogla, si psh studime shkencore: kush pi cinare ma shum: ateistet, apo teistet? Dmth Marksi apo Kirkegardi? Nga kjo pyetje varet Avenirja e Botes.

http://www.tio.ch/News/People/Curiosita/...

http://scienceblog.com/1354/more-religio...

http://www3.scienceblog.com/community/ol...

Meqe ju tani jeni ne poziten e feles se majte te resPubikes, un automatikisht, meqe "osht dialektike", kaloj ne felen e djathte. Ju botuat studime shkencore per felen e majte te familjes, trak u pergjigja un me felen e djathte te familjes. Un botova studim shkencor per rolin e cinares ne felen e djathte, ju nese jeni te zotet botoni per rolin e cinares ne felen e majte (te Skalfaros).

Pregatituni per me te forten studim shkencor amerikan: ndikimi i seksit neper fela sa majtas djathtas, sa anej-knej. Kjo osht beteja e vertete, perleshja seksuale, e imituar nga politika, e qe kushtezon politiken.

                                                                              i Modhismiley

 

Aman, paci Zotin qe besoni, nderrojeni ate thelen me f-e me ndonje figure tjeter metonimike. Po ju drejtohem ne shumes, meqe paski vendosur te jeni nje, njeqind dhe njeqind mije. Faleminderit!

http://www.marlenaagency.com/prints/selc...

Nuk ka art t'Modh ngambrapamodern dhe artist t'Modh ngambrapamodern neqoftese psikika e personit nuk ndahet ne dy fela qe kerkojne identitetin e tyre evropian neper felet e te tjereve.

                                                                                                     i Modhismiley

 

Ne shoqerin kapitaliste keto rrethana mund ti vijne ndokujt, pamvarsisht rroges se mire apo gjendjes se mir ekonomike per momentin. Njerzit duhet te jen te pregatitur per keto fatkesi dhe te ndihmojne njeri tjetrin

Kesaj i thone te jetosh vetem per sot, jo per te ardhmen. Asnje nga keto nuk jane te siguruar, nuk kane gje ne vije, dhe me e keqja eshte se ne kete menyre, kjo gjendje,  do t  trashgohet, nga prinderit tek femijet, se kaq te vogla jane mundesite .  nuk kane asnje shance prespektive apo zhvillimi te nje brezi nga brezi tjeter ! Cfatkeqsi ! Jo vetem kaq, Ka me 100 ra familje qe nje kane pune te rregull, por , nuk sigurojne me minimalen 5dollarshin ne dit ! Kjo teme ka lidhje me temen tjeter ate te ati 200 mijshit qe ka aplikuar llotarine Amerikane , Jam i sigurte qe edhe kjo shtrese po te kishte pak leke me shume do te kishin aplikuar per llotarine Amerikane, per te sakrifikuar, per femijet e tyre !

Ehh, keshtu eshte jeta, keshtu ka qene e eshte. Prandaj duhen ato politikat e Socialit qe ti zbusin keto plage. 

Mire fort, si realizim dhe si permbjatje. I jep ze dhe fytyre atyre qindra a mijera "hijeve" qe mbushin trotuaret e Tiranes, por edhe "margins" te shoqerise. Tregon dinjitetin e tyre njerezor, qofte dhe faqe skamjes dhe pamundesise qe i ka kapur.

Mjerimi eshte nje kafshate qe nuk kaperdihet dot, o vella! -ka thene dikush qe ju e njihni mire.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).