Sipas një studimi të ri që u botua së fundmi në ditarin shkencor Social Psychological and Personality Science, çiftet që bëjnë dashuri së paku një herë në javë ndjejnë se janë në një marrëdhënie të lumtur. Udhëheqësja e kërkimit është Amy Muise, e cila kishte kryer në të shkuarën një studim që tregoi se pasuria e madhe nuk ishte domosdoshmërisht e lidhur me lumturinë e çifteve. Muise më pas vrau mendjen nëse e njëjta gjë ishte e vërtetë për seksin, "pasi ky aspekt lidhet shpesh me lumturinë", thotë ajo për revistën TIME.Bazuar në sondazhet e 30.000 amerikanëve përgjatë 40 vjetësh, u zbulua se çiftet që kanë marrëdhënie një herë në javë ndjejnë se kanë sasinë e duhur të intimitetit në lidhje. 

Kërkuesit gjetën se çiftet që bëjnë dashuri më shpesh se një herë në javë janë edhe më të lumtur, por kjo nuk shoqërohej me mirëqenie më të lartë. Studiuesit gjetën se çiftet që bëjnë dashuri më pak se një herë në muaj raportonin pakënaqësi më të madhe se çiftet që kanë vështirësi financiare, duke dhënë kështu indikacionin se intimiteti në çift është më i rëndësishëm se të ardhurat. "Problemi i madh" i studimit, thotë kërkuesi i papërfshirë në studim, George Loewenstein për The Gurdian, "është se tregon lidhje dhe jo shkak. Njerëzit bëjnë aq seks sa duhan, dhe për një arsye, ata që e bëjnë rreth një herë në javë janë më të lumtur.

41 Komente

-e kush ua mbajti pishen.

Nsa-ja

Kërkuesit gjetën se çiftet që bëjnë dashuri më shpesh se një herë në javë janë edhe më të lumtur

smiley

lol, eshte perkthyer gabim. Ne fakt autori/ja thote se "Couples having sex more than once a week do not report being any happier, " - pra, ciftet qe bejne seks me shume se nje here ne jave nuk raportojne se ndihen me shume te lumtur.

Si mor nje here ne jave dhe jane te lumtur ? Epo nuk qenka kjo lumturia qe une njoh .

ua ka mledh amerika rrup sup. nji her n'jav t'lamen & Co

Mendoj se eshte e mjaftueshme, sipas studimit. 

knej duhet me ja gjet damorin grus, anej mos me ja kercy cdo dafllaku qe del n shteg.dorianen se paskan kap hic kto statistikatsmiley

Universitetit te Torontos ti vish anash Shkabe. 

Ca do te thush o shkabe; qe edhe ti i lumtur je, ndonese...? smiley 

 ...kryer në të shkuarën një studim që tregoi se pasuria e madhe nuk ishte domosdoshmërisht e lidhur me lumturinë e çifteve....

E lashe sa lexova kete fjali per ket palo-studim.

Me mire te dish se sa te kesh-thoshim ne kohen e Enverit.

Tani eshte kthyer qe pasuria nuk te sjell lumturine. smiley

Ndoshta por varferia a te ben te lumtur?Perse nuk e beni kete pyetje tek keto ciftet?

...kryer në të shkuarën një studim që tregoi se pasuria e madhe nuk ishte domosdoshmërisht e lidhur me lumturinë e çifteve....

Ke nje "domosdoshmerisht" aty, qe ben gjithe ndryshimin.

Gjate anketes ata qe e benin perdite dukeshin goxha te lumtur, ata javoret me pak, mujoret perdhe, kur vje nje me buzen vesh me vesh. Po ti i thane? Une nje here ne vit. Po pse je kaq i lumtur. Po sot eshte dita. smiley

smiley

Ka ndonje studim, ne cfare moshe ndalon jeta seksuale?! 

Perafersisht ne moshen e berberit smiley

Cfare moshe ka berberi gjemb? smiley

 

smiley Moshe qe ka ndaluar jeten seksuale.

Ndonje numer per te prishur moshen s'ke? smiley

Nuk ka moshe te caktuar per nderprerjen e seksit Gjembo. E vetmja menyre per ta kuptuar nese je apo jo i afte eshte banko prova, qe ne kete rast , minimalisht duhet te kete nje krevat mundesisht dopio, nje shishe vere nga ato te qilarit te Pierrit dhe nje femer terheqese. Une jam gati ti nenshtrohem proves!

Po ilacet ?

Ilacet duhet Brado kur e boj me shume njeheresh. Por per nje apo dy simpatike nuk e kam te nevojshme akoma.

Sidomos pastaj kur ju flet anglisht, kushedi si te vijne vete me simpatiket.

smiley

E ben si pune e xhajes qe shkoi per te blere viagra ne farmaci dhe e pyet shitesen se sa te mban dhe sa kushton,  ajo i thote 4 ore dhe kushton 1500 leke . E po per 15 minuta me shume nuk ja vlen te harxhoj 1500 leke, thote xhaja. smiley 

smiley  

Sa shpesh e bejne singllat e lumtur smiley

Ska dale akoma anketa. Megjithate nuk e di merret per baze pervoja personale! smiley

smiley

You can't double dip girl!

E megjithate videot rap sugjerojne qe ka lidhje te vetkuptueshme mes parase dhe erotikes (lumturise). 

po dashnorja mirret parasysh ??  po te ''krishteret'' qe jua ndalon feja seksin jashte martese si ndihensmiley?    le pastaj myslot e zinj qe ka 4-5 grasmiley

pune e ngaterruarr kjo,,+ doriana  e qi-me-derr-itsmiley

merrni shembull nga lepurushat e mi ( kam dy smiley ) mjes drek darke .....qef  dhe nje tufe kalamaj mbrapa smiley

Studiuesit sikur thote qe nder kafshet, vetem delfini e perdor seksin per qellime jo te riprodhimit. Sipas kesaj i bie qe lepujt e tu thjesht sa kujdesen qe te mos u humbe fisi e fara.

Po edhe ti mba nje cike shembull per vete, mos na e jep ne te gjithin. smiley

nuk e di per ca kujdesen po kam dy kafaze , i pashe qe benin 'zarar'  dhe bleva dy qe ti ndaja....kur ngrihem nje dite ne mengjes dhe dal ne ballkon  ( gjate kesaj vere )  dhe shoh 5 beba te vegjel ....para 1 muaji lindi dy te tjere por i ngordhen.

you know what, duhej ndal kjo pune se s'ishte gje . po beheshim per zgjerim smiley

Meqe ra llafi ke lepurushat. Ishin nje burr e gru te moshuar. E bene me llafe qe kush te shkoje i pari ne parajse t'i tregote detaje tjetrit. Nejse vdes burri i pari. Dhe nje nate, simas llafit e therret ky , o gru o gru. Ti je mer i thote kjo. Po po une jam, dhe po boj qef te modh. He mer amon me trego icik per parajsen. Car parajse mi, me kon cu ne toke si lepurush e po knoqem tu ...smiley

Qeflije i paskemi gocat e peshkut!!! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).