Mbi Jiri Kajane dhe Gazmend Butken

Shkrimtari Jiri Kajane dhe Gazmend Butka jane nder shkrimtaret me te njohur ne Shqiperi nder shtepite botuese, edhe pse jo ne publik. Jiri Kajane eshte cilesuar se fundmi nga Time Out Scotland si shkrimtari i dyte per nga rendesia. Libri i tij i fundit Dimer ne Tirane eshte shitur me mijera kopje ne boten e gjuhes angleze, edhe pse ne Shqiperi ketij autori nuk i dihet emri, perjashtuar ata qe e kane nxjerre periskopin siper realitetit injorant shqiptar. 

Kajane's stories were only very slyly political. Most featured two protagonists, a narrator known only as the Deputy Minister of Slogans, and his friend Leni, the sous chef at the Hotel Dajti. Against a grey background of travel restrictions and shortages, the stories followed the two friends helping each other through the universal problems of love, family and boredom. Many US editors liked and published them. In the 1990s, they appeared in serious literary journals such as Glimmer Train, the Chicago Review and the Michigan Quarterly Review. A high point was his inclusion in The Killing Spirit: An Anthology of Murder-for-Hire, which was published by Canongate in 1996 and two years later by the Overlook Press in New York.

In that book, Kajane's story took its place alongside pieces by Ian McEwan, Joyce Carol Oates, Patricia Highsmith, Graham Greene and Ernest Hemingway. A review by Time Out Scotland declared him "Albania's second greatest living writer" (after Ismail Kadare, later to win the Man Booker International prize).

- [Guardian]

Nje tjeter shkrimtar shume i panjohur, prej te cilit thuhet se edhe B. Blushi ka marre pjese te romanit te tij te fundit, ose se paku eshte parashikuar nga i pari per kete te fundit, eshte edhe Gazmend Butka. Me nje stil dhe veper teper kontroverse e komplekse perballe realitetit te thjeshte e brutal shqiptar. Aq kompleks sa normalisht i duhen pese lidheza dhe fjali te bashkrenditura te shprehe se po kryen nje veprimtari te rendomte sic eshte ajo e te ngrenit ne pranine e qenit te tij besnik, vdekur kohe me pare, e qe si shenje te ekzistences ka lene vetem nje skelet tek pragu i deres - kjo nje tjeter peshqesh nga udhetimi i tij i fundit ne planetin Zircon.  

8 Komente

edhe pse ne Shqiperi ketij autori nuk i dihet emri, perjashtuar ata qe e kane nxjerre periskopin siper realitetit injorant shqiptar.

Te dhjefsha periskopin!

 

Albania's 'second greatest living writer' was a hoax*.

...We needed to meet or at least talk to him before we could publish – a condition none of his publishers, before or after, seems to have made. Phelan then confessed that Kajane didn't exist. Phelan and a friend, Bill U'Ren, had invented him. The two had met as creative writing students at the University of California in Los Angeles.

 

here tjeter, mos perto dhe lexoje artikullin te cilit i referohesh deri ne fund. ose te pakten lexoji vetem titullin dhe nen-titullin.

apo ke ngaterruar 1 Nentorin per 1 Prillin? smiley

 

"24 karat" pra - duhet lexu edhe rubrika them un.

E kam takuar disa here Jirin. Super njeri. Super shkrimtar. smiley

Kurse unë kam takuar JT Leroy para ca ditësh...ça vajze/djali/vajze/djali... smiley

O Bulkth, ti mire qe nuk lexoke librat, po ti nuk shikoke as kopertinat!!! smiley

Ka qene nje nga keta gazetaret e vjeter italiane, ne mos gaboj, qe u thosh kolegeve te mos perdornin ironine ne artikuj, sepse me shume gjase, nuk do te kuptoheshin.

jiri kajane, vetem shqip nuk tingellon. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).