Pas një aktiviteti mbi aksionin kundër informalitetit që zhvillohej sot në ambientet e Fakultetit të Shkencave Sociale, një grup studentësh aktivistë kanë shfrytëzuar momentin e daljes së kryeministrit për ta kundërshtuar atë në lidhje me Reformën e Arsimit të Lartë dhe për ta goditur me vezë. Studentët e kanë quajtur Kryeministrin "Hajdut", "Të shitur" dhe "Plehrë". Prej më shumë se një viti studentët aktivistë kanë kundërshtuar me forcë reformën në arsimin e lartë, që sipas tyre është një reformë klienteliste që shkatërron Universitetin Publik për të pasuruar shkollat e larta private. Protestat e tyre janë injoruar nga Kryeministri

Sipas raportimeve Kryeministri Rama u ka shpëtuar goditjeve pasi asnjë vezë nuk e ka zënë, por ato kanë bërë pis makinën e tij. Pas kësaj, 8 studentë janë shoqëruar në Komisariatin nr. 2 në Tiranë ku ndodhen ende. Sipas aktivistëve të tjerë të "Lëvizjes për Universitetin" të rinjtë janë keqtrajtuar fizikisht. "Pashë njërin dy metra, qe qellonte si përbindësh studentët, për veprime që i kap vetëm nota në sjellje" - shkruan në Facebook pedagogu Ervin Goci, i pranishëm në ngjarje. Studentët e kanë konsideruar një rikthim në vendin e krimit, ardhjen e Ramës në Fakultet dhe e kanë akuzuar atë për organizime private, propagandistike ku nuk janë lejuar asnjëherë të marrin pjesë, edhe pse Fakulteti është ambienti i studetëve, jo i politikanëve.

Sipas Lëvizjes për Universitetin, të ndaluarit nga policia janë: Anita Lushi, Bora Mema, Klodi Hoxha (poshtë në foto), Viki Çipi, Liri Kuçi, Durim Jasharaj, Dardan Konjufca dhe Valton Marku.‎ 

VIDEO: https://www.facebook.com/reporteralbania...

350 Komente

Provokacia!!!

femrat qenkan bo me trime me trime ne kete vend,

vetem po bone nje gjest mediatik u marrke seriozisht nga media ne kete vend, se keta kane 2 vjet qe kundershtojne reformen per univesitetin, me te drejte, dhe askush nuk i perfilli, aq me pak qeveria shurdhe qe ka vesh vec per klientelen e biznesit privat.

Levizja per universitetin duhet te kthehet ne "levizja per res publiken", jo ate te much nanos..

E pra, gjuha qe kuptokan qeveria dhe mediat e korruptuara qenka #Fërgesë, #OverRamaEasyEggs. Heren tjeter le ta provojne edhe me domate, mbase qeveria dhe mediat kane afinitet me shume per #Omeletë. 

Dmth duhet te tentojne t'i gjuajne me veze Ajatolles se Shqiperise qe te degjohen nga palo-qeveria per kerkesat e tyre. 

- Faqja e studenteve ne Facebook 

- Artikulli per ngjarjen nga BIRN: 

Policia e Tiranës nuk lejoi një avokat të të drejtave të njeriut të kontaktojë tetë studentët e ndaluar nga policia për protestën ndaj kryeministrit Edi Rama te fakulteti i Shkencave të Natyrës në Tiranë....Njëri prej aktivistëve bëri të ditur se një avokat i ofruar nga Komiteti Shqiptar i Helsinkit nuk u lejua të kontaktojë studentët e ndaluar.

- Video e vezes dhe nderhyrjes se Policise per te vene veze-rendin 

Vezet dhe domatet blihen shume me lire sesa votat qe sjellen mafiozet ne pushtet. Duhet vetem pak kurajo qytetare  dhe pak guxim per perballjen me kafshet e Policise qe "mbrojne" qeverine nga vezet, sic illustruan keta studentet. Bravo! 

 

P.S. O Stalker, dro ja fus prap kot une per protestat, mos ma vere re. Nga ana artistike, c'mendim ke per vezen ne vendet Ajatoll-iste, meqe ke vizituar Iranin? smiley

bej autokritike per 21 janarin dhe gjithe e drejta eshte me ty smiley

Qasja jote me 21 janarin me kujton baraseleten e Nastradinit qe thoshte qendra e botes eshte ketu ku e kam lidhur une gomarin. Ndryshe nga ty qe nenvlereson cdo proteste pervec 21 janarit, Nastradini vazhdonte ta lidhte gomarin edhe kur gjendej ne vende te tjera smiley   

Speaking of, ja u la Rama 21 janarin si gomarin ne balte, tani e keni vec si steme per xhaketat virtuale n'internet; pervec xhiros ke bulevardi nje here ne vit, Rilindasi s'kujtohet te flase me per drejtesine qe premtoi per te, as te akuzoje gjykatesit e korruptuar nga Saliu (sic ben per ceshtje te tjera qe i interesojne) qe s'e shqyrtojne padine e prokurorise per 21 janarin. 

Per me teper veze-janar-koincidence shiko kete temen e Peshkut per protesten me veze te MJAFT ne 13 janar 2011. Ja dhe ca Peshk-reagime te tjera veze-proteste, p.e.n. (para eres se ngjales):  

- 13 shtator 2012: Qëllojnë me miell makinën e Berishës, pranga 2 ish-të përndjekurve politikë 

- 21 shtator 2012: AK qëllon Berishën me vezë në Romë. Nuk arrestohet askush!

Per veze-Ramen, s'paska bere pune as konsultimi i Tony Blair; Anglia ka goxha tradite te gjuajtjes se politikaneve me veze ne forme proteste, ata s'e paskan keshilluar Ramen si te veproje ne te tilla raste eggzemplare.

OK me veze e domate, por duke ditur qe ushqimi si proteste politike ka histori te hershme boterore, lipset qe disa prej protestuesve shqiptare te jene me kreative, p.sh. ta protestojne me ushqime autentike, fjala vjen fergese ose tave kosi smiley

 

P.S. Back to my earlier point, per protesten apolitike te te rinjve 2 vjet me pare ndaj helmeve te Sirise dhe frymezimin e saj dhe per protesta te tjera qytetare: VIDEO: Si lind një protestë

Po lereni ore Xhibolen rehat te trokase gishtat ne Tastiere. Ka deklaruar qe 'do i thyej " po jo per kunderthenie e humbje te spichave nga Dosjeri  .

Pse nuk bindeni o burre .Derstilen njeh , aty eshte edhe Drejtoreshe .Dashke dhe konsekuence e mend nga Yp Xhibi .

Interesant persona dun o fotografin e vet o s'ka smiley

Levizja "Per Universitetin" me disa deklarata ka falenderuar sot publikun per vemendjen, ka sqaruar aksionin e tyre me veze kunder Ajatolles qe privatizon fondet & interesat publike per korrupsion dhe ka shprehur me force distancimin nga perpjekjet per te politizuar aksionin e tyre, si nga PD ashtu dhe nga bebelinat e pushtetit te djeshem e sotshem, tip Mero Baze. 

Peshku do bente mire t'i jepte pak me shume oksigjen ketyre deklaratave te tyre ne nje teme me vete.

1 - KOMUNIKATË E LËVIZJES PËR UNIVERSITETIN 

...Me të dalë prej takimit, studentët i janë drejtuar me akuza dhe kritika kryeministrit, i cili është përgjigjur me batuta fyese. Në ato çaste, civilë me pamje badigardësh kanë shtyrë dhe kërcënuar studentët, madje studenten Vitori Çipi e kanë pështyrë dhe shtyrë duke e rrëzuar. Fill pas këtij konfrontimi të parë, disa prej aktivistëve kanë qëlluar me vezë në drejtim të kryeministrit. Menjëherë shpura e badigardëve, policëve dhe të tjerë keqbërësve të pranishëm u është sulur dhunshëm studentëve dhe, në kundërshtim me ligjin për paprekshmërinë policore të mjediseve universitare, kanë marrë zvarrë, qëlluar me shpulla dhe grushte studentët e pranishëm. Tetë prej tyre, Klodi Hoxha, Anita Lushi, Bora Mema, Liri Kuçi, Vitori Çipi (nga Lëvizja Për Universitetin), Dardan Konjufca, Valton Marku dhe Durim Jasharaj (nga Klubi Politik i Studentëve në Kosovë) janë futur me dhunë në makinat policore. Brenda makinave studentët meshkuj janë qëlluar edhe me grushte. Me grusht janë qëlluar në shpinë edhe studentët Bora Mema dhe Valton Marku në korridoret e komisariatit nr. 2 të Tiranës nga një civil që hamendësohet të jetë punonjës policie. Si në mjediset e komisariatit nr. 2, ashtu edhe në ato të Drejtorisë së Policisë së Tiranës, studentët janë dhunuar psikologjikisht me kërcënime nga punonjësit e policisë. (...) 
Në ndihmë të studentëve kanë ardhur edhe përfaqësues të Avokatit të Popullit të cilët i kanë kërkuar policisë të zbatojnë detyrimin ligjor dhe t’i lejojë të vizitojnë të ndaluarit për të inspektuar nëse ndaj tyre ishte ushtruar dhe po ushtrohej dhunë fizike dhe psikologjike. Avokatët nuk janë lejuar të kryejnë detyrën e tyre për më se një orë. 

2 - Reagimi i Klodi Hoxha. 

3 - Duke distancuar Lëvizjen "Për Universitetin" dhe aksionin e saj nga baltovina e partive politike, shkruan Redi Muçi, pedagog dhe aktivist.

Anita Lushi, Bora Mema, Klodi Hoxha, Viki Çipi, Liri Kuçi

Kuci, Cipi, Hoxha, Lushi, Mema...te gjithe mbiemra komunist!

Jo falje qe nuk kerkune kurre, por vazhdojne me grushtin lart!

Nuk ka faj Lizandri!

smiley

Kush pret ti boje opozite rames?

Komunistet po luftojne komunistet. Zhvillim i ri ne Shqiperi.

Pa pike nishoni. Boni mer icik stervitje. 

Nuk ishin keta studente qe protestonin para kryeministrise per reformen ne arsimin e larte dhe  mbylljen e universiteteve private?  Nuk ishin keta qe nderprene mbledhjen dhe ben debate me Ramen, biles u futen dhe ne greve urie kunder mbylljes se universiteteve private dhe favorizimit qe ju behet atyre shteterore..

Sot hedhin veze kunder te njejtes reforme e cila sipas tyre fuqizon universitet private dhe dobeson ato shteterore.. Per me teper nuk e kuptova se ca lidhje kane studentet e Kosoves me kete gje..Hajde e merre vesh kete pune, jane 101 probleme ku mund ti hedhesh veze Rames keta zgjedhin ate me poshterusen per opoziten politike ne vend..

Nuk kam pare anjeher ne Shqiperi ketu 20 e ca vjet por edhe ne asnje vende ne Evrope qe te urrehet opozita, zakonisht eshte forca ne pushtet. Vetem ne shqiperi ndodh qe opozita injorohet dhe perbuzet nga njerezit ne rruge dhe lavderohet pushteti..  

Jo. Nuk ishin keta. Te mos i ngaterrojme gjerat.
Keta jane nga "Levizja per Universitetin", jane te gjithe ne Universitetin Publik, te organizuar kunder Reformes qe ata e gjykojne shkaterruese. 
Ata qe kerkonin mosmbylljen e universiteteve private, ishin ata qe shpresonin te merrnin diploma ne ato skuta. Them skuta, sepse disa prej ketyre Universiteteve private kane shitur me mijera dhe mijera copa letrash me nga 2000 euro copa, duke diplomuar fiktivisht juriste, ekonomiste, financiere qe nuk dine te shkruajne, dhe i kane bere Shqiperise nje dem qe do ta vuajme per dekada. Ke mijera injorante me shkolle, kudo, madje me grada. 

Nuk jam i sigurte nese nuk jane te njejtet sepse thjesht po identifikohen si "studenta". Po mire tani, qeveria dhe Rama cfare duhet te bej? Studenta ata, studenta dhe keta... Reforma mbron universitet publike dhe kufizon ata private. Eshte dicka e dokumentuar kjo, nuk jane intepretime. Pikerisht sepse kufizonte dhe forconte rregullat e uni private u sulmua egersisht nga opozita dhe "studentet" qe u futen dhe ne greve urie mesa me kujtohet..Kesaj i bie, me nje llogjike te thjeshte, po gjuaj Ramen me veze sepse ka te drejte me reformen qe ben.  

 

Une disa prej tyre i njoh personalisht. Reforma ka te mira por ka edhe te keqija. Keta cunat dhe gocat i kane injoruar paturpsisht, ne vend se t'i degjonin, kundershtonin, bindnin (nese e kane gabim). Nga sa duket, vetem kjo metode funksionon.

Blendi, kot per info meqe je atje. Degjova qe tre nga keta ishin kosovare, nga "Levizja studentore ne prishtine" pra pak a shume 1/3 meqe nente vete ishin gjithsej. E vertete kjo? Dhe nese po, cfare kerkonin pikerisht keta studente te Prishtines? 

Di qe studente aktiviste kendej dhe andej kufirit kane marredhenie te vazhdueshme dhe organizojne aktivitete bashke, por nuk kam ndonje informacion konkret mbi kete te sotmen.

Nejse, pyeta ngaqe the se i njeh. Shpresoj te mos jene nga ata trimat e VV-se qe hedhin bomba me gaz lotsjelles ne parlament.Mbase ja vlen nje hulumtim.

ç'lidhje ka serbia ? 

Shiko, qe ata jne te rinj dhe nuk pretendohet qe i dine te gjitha kjo kuptohet. Por, edhe qe qellojne me veze mire bejne se fundja nuk eshte fundi i botes. Edhe po nuk paten nje kauze te vecante perseri nuk eshte krim. Problemi qendron qe reforma ne arsim do i prek si keta sot dhe ata qe do vine neser e me vone. Ndaj, kerkohet me shume pergjegjsi dhe me shume se nje koqe veze te hedhur mbi makinen e Rames apo edhe vete kokes se tij. Edhe me teper, kerkohet me shume se 8 veta ( nder ta 3 qe nuk kane fare lidhje) ne numer. Si fillim, keta studenta duhet te fitojne debatin midis tyre, te bindin shoket e tyre e pastaj te mendojne per protesta. 

 

Filloi...

uragani popullor...

che hasta la victoria siempre

popullin e kemi me vete...

hajdut me çizme

mjaft më me nëmje, o Fiqo.

Do zemer populli tani. Do hosten Rama, jo pickime pleshti. Se cizme keshen edhe kuajt meksikan, qe thua ti...

Sot nisi revolta e studenteve. Veze te prishura mbi Edi Ramen!

Te dashur miq, sot studentet e Universiteteve te Tiranes, ne nje akt revolte te thelle gjuajten me veze te prishura Edvin Kristaq Ramen, njeriun qe ne nje akt urrejtjeje ndaj te rinjve mbylli me antireforemen e tij, dyert e universiteteve per te varferit e vendit. Me kete ligj, Edi Rama dekapitoi autonomine e unversiteteve dhe kundrejt ryshfeteve te majme bllokoi gradat shkencore ne universitet publike per llogari te universiteteve te klienteles se tij private.

Policia me dhune ka arrestuar tete sudente dhe keqtrajtuar shume te tjere. Denoj me ashpersine me te madhe dhunen dhe terrorin shteteror ndaj studenteve, revolta e te cileve eshte shkaktuar nga ligji klientelist i Edi Rames per arsimin e universitetet, i diktuar nen per nen nga universitete private, dhe kerkoj lirimin e studenteve te ndaluar.

Ju bej thirrje qytetareve te te gjitha bindjeve politike, te mbeshtesin studentet ne perpjekjen e tyre te drejte per te hapur dyert e universiteteve dhe shkollave te larta edhe per femijet e shtresave te varfera dhe mbrojtur pavaresine e universiteteve te vendit! sb

Ka prekjen e Midas, vetem se, jo me ar.

Blendo ti je ne Shqiperi dhe lehtesisht mund ta pergenjeshtrosh ket qe do them nese nuk eshte e vertete.

Me kan ardh fjala nga Tirona qe njerezit  po kane frike me pjerdh me zhurme sepse po qelloj aty afer ndonje nga keta te PD-se fillon dhe bertet "te dashur qytetare, filan fisteku sapo nisi revolten kunder dyshes Rama-Meta....

E vertete eshte qe nuk pjerdh mo njeri me ze o Blend? 

Me zë ndoshta jo, por zhgënjimi është i ndjeshëm. Kanë votuar për të parë kriminelë në burg, por kriminelët e paskan pas muhabetin e omël...

PS. Dhe nuk i ka marre malli fare, po hic fare, per kaloresin. Mos nigjo larot.

shum pis po tregohet (Rama, them). me vje turp qe esht cun borduri. ca dallimi ka nga keta vemjet parveny qe mesyn tironen. asnji!

Ka sharm mer Cimo, eshte i fisem, ka lezet kur e shef, ke qef me e nigju. Tamam xhentelmen, di si me u mbajt tjetri. Nuk eshte faji i tij qe nuk di me punu. Si veni dhe kuveni. Kush ka punu atje qe do punoje Edi!!!?

E pse duhet te kete dallim nga paraardhesit?  Per te njejten pune aplikoi, te njejtat kualifikime paraqiti.

Do b@le ajo Blend, dhe fatkeqesisht nuk mund te shpresosh per b@le tek ky qe i rref shpatllat te "fortit" te rradhes.

@ Emo, me qene cun bordure nuk te ben automatikisht burre shteti. Ka me ton nga ata cunat e dikurshme te bordurave qe jane thjesht "cuna te mire" por qe nuk jane, e nuk mund te jene "burra shteti". Do stof tjeter ajo pune, e ai stof i mungon cunit te Kicos, fatkeqesisht.

se ka fajin edi po demokracia. sistemi politik ne te cilin ndodhet shqiperia. nuk ka çfare te bej nje i forte, perveç varrin e vetes.

sistemi eshte bere te eci VETE. vetem teknokratet duhen dhe nje kaste poplitike sa per sy e faqe. 

ne amerike ke per kandidate grune e ish presidentit qe ja fuste ne goje, stazhiereve te tija, qe kishin moshen e goces se vet. dhe asnjeri nuk shqetsohet por bile pret qe ajo te udheheqe ameriken. 

imagjino tani ne shqiperi, çfare do te kete per kryeministra te ardhshem. Rama me Salen jane lule, perpara atyre qe do vijne. 

ketu del sali berisha i shpirtit te 68-essmiley

bej pall o Ed Rama, bej. Del flama edhe e ben cdo levizje te pegere me prekjen e vet (duke marr shkas nga Blendi).

kta studentat duhet te kishin edhe ca pankarta te tipit: "PS. Sal, te lutemi shum mos na duj. Biles, sikur t'mos na dush hic, na bo goxha nder"

Cudi se km-ja sikur bridhte pa roje. Apo do jene popull keta qe terheqin studentet zvarre. C'u bene ato policet simpatike, apo jane kondra dietes me proteina.

"sharlatan"

smiley

goditet KM me trendi qe kemi patur? Tamam bob si pati thene njeri ketu te peshku. Eshte gjynaf. Personi qe na solli rilindjen (te llumit por gjithsesi nje tip rilindje), u be mik personal me Vucicin, na solli Merkelin, na shau Grekun, arrestoi me mijera nga gjiri i popullit dhe shkeputi energjeine per mijera te tjere debitore duke perfshire dhe pleq te braktisur 100 vjecare, duke cuar disa ne vetvrasje ndersa bobi i tij minister fali disa milione euro ndersa ministri tjeter jep dializen me koncesion nje gjelltoreje ne Berat etj etj

Te nderuar studente mos u inkurajoni nga qendrimet e disa emigranteve te rrjedhur mavi qe e kane nisur sic dine me mire te bejne me biografine por mendoni mire perpara se te merrni shenje here tjeter me veze

smiley

 

 

"kryeministër plehrë"  smiley

Nderrrojeni doren jo vetem veze smiley

gjuajten me veze te prishura Edvin Kristaq ( po Kriminel ? ) Ramen ..kostatim babasqapor nga "na kem feisin e bukit or tie "

dekapitoi smiley Xhibolizem populist qe nuk kuptohet nga "studentet " e Kosoves ne Shqiperi ..

Mejtonj qe edhe shqetesini pkomunist per ...per femijet e shtresave te varfera ..duhet plotesuar me jo femijet e mij milionereve...smiley

Dhe qershia mbi Torte e Fshatit Vucidol ..Universitetet e vendit ..smileysmileysmileysmiley

Gjithsesi teknikisht pajtohem me Mejtimin ..Individe pa pike Llishani smiley

Sikur te mos komentoje Ky KryePlehre alias sali Qenef berisha si Kryeintrigant e frymezues i akteve rrugacerrore ,Vagabobdeske deri me turma kriminale ,  .ngjarja mund te veleresohet pa asnje medyshje kurajo Civile .

Pavaresisht nga kjo , ky akt tregon se Shqiperia ka Rilindur me te vertete atje ku eshte pika me e forte e nje sistemi Demokratik ..Protesta civile dhe Kurajua qytetare kunder anarshise . Megjithse nje shembull i vogel ishte dhe Peshtyma kunder Berishes e Bashes ne protesten kunder LHL .

Protestoni njerez .Nuk eshte me Krimineli Berisha qe tu vrase smiley

 

Protestoni njerez .Nuk eshte me Krimineli Berisha qe tu vrase

smiley

smiley  smiley

ahahahaa... ho mer Ron, humbet ky? a vihet nji kaliber i till nen surdine?

megjithse me duhet te them qe edhe umori i shokeve te opozites (dmth opozita e hapet dhe te baralargumit) eshte brilliant me raste. smiley

smiley​ e boni kryministri vezën, apo veza kryministrin?

statusi i fundit ne facebook i vajzes qe hodhi vezen;

Statusi i saj para 16 oresh!

Ç’do të ndodhë kur gjimnazistët të mos mund ta vazhdojnë arsimimin e tyre në institucionet e arsimit të lartë për shkak të tarifave të kripura? Atëherë nuk do të pijë më ujë fakti se ata janë gjimnazistë dhe nuk mund t’i bashkohen protestës sonë studentore. Askush nuk do që të punojë në call-center apo fasoneri. Të gjithë duan të arsimohen. Ç’do të ndodhë kur universitetet e rretheve të falimentojnë? Nuk do të jetë më justifikim fakti se nuk mund t’i bashkohesh dot protestës në Tiranë për shkak të largësisë. Atëherë protestën do ta bëjmë në secilin qytet ku ka një universitet publik. Ç’do të ndodhë me pedagogët kur t’u hiqet edhe ajo pak liri akademike nga burokratët qeveritarë apo, më keq akoma, kur të fillojnë t’i shkurtojnë për shkak se nuk janë agjentë të mirë marketingu? Nuk mendoj se do të shqetësohen më për vendin e punës, por do t’i bashkohen edhe ata masivisht protestës. Disa prej studentëve nuk do të jenë më bijtë dhe bijat e nëpunësve të frikësuar të administratës, por qytetarë që kërkojnë të drejtat e tyre themelore. Kur padrejtësia dhe pabarazia të dojë të ngulet dhunshëm në universitet, as indiferentët nuk do të jenë më indiferentë; as skeptikët më skeptikë.

Askush nuk do që të punojë në call-center apo fasoneri.

Te gjithe shqiptaret avokate. Ose gazetare.

"hajdut pulash" smiley

Kushedi sa shko cmimi i vezes tashti. Fati i Dukes thuj. 

smiley

Ja ku u gjeten dhe parate e stadiumit. Me nje veze vret dy zogj.

Kush nuk enderron te qelloje nje politikan me veze?! 

Cuditesh, se nuk e kupton frymen cegevariste zoteri!

Ashtu si thua ti duhet te jete. Me mire te heshtur teksa qeveri pas qeverie tallet me to. 

"turp turp"

vez me dy te kuqe biles

Komunisteve Ju runi Bishtin per arsim se kishin lexu Nolin edhe ti Halim pa kendim je minister per Drejtesi se nuk hapnin Universitete sa te dush mer Jahu , per qejf te Cilerise .

Nje dhe e ka teper Shqiperia .Per sqeperit kohet kane ardhe si tha ai i Italise qe mori DHIpllomen e Kristalit

"Me i dore Pare merr i dhiplome per mos me te sha media kur bohesh Shtetar , pa po qe per tru e kane mire kavajotet

Me jep mend sa ai kur ha i fiqte, dmth me lidh Oshkuret ...smiley

Shoqja Lenka kishte shume per zemer Frojdin.  Po eshe shoku Pilo nuk mbetej mbrapa.

Duhen pytur mamate perkatese per sh Pilo se jane fshire emrat kur ka bere autokritike , qe efali Partia se "keshtu kemi ber ete gjithe " Uou 200 mije anetare ...smiley

Fillove ti .. ngrenes me fshese mbrapa ! Apo ke merak se ku e ka bishtin e fshese Ani smiley

me pare merret dimploma dhe ne perendim. po ti s'ke si ta dish kaq.

ai italiani erdhi ne shqiperi, per ta marre SHPEJT, pa harxhuar kohe, jo se dimploma shitet me pare, se ajo me pare shitet kudo. po s'ta jep njeri pa kaluar disa vjet. 

po shkollen sot kush futet e merr. s'ka asnje veshiresi. kush ka leket e udh lumin. shkolla e sotme eshte dyqani qe shet dipllomat.

me dhjet leksh fallcifikoi dipllomen e shkolles se mesme, njoni ne paris, qe nuk e kishte mbaruar (bonte liceun naten) dhe eshte sot me dipllome ne xhep. te njejtin univeristet (8 te parisit) qe kish mbaruar edhe Rugova.

Bile thuhet se Berisha paska honger veze jo me larg se dje. 

Ore se kjo hyn ne tregeti vezesh. Dhane gje kupon kto studentet? Rrasi mer mrena armiqt e Partise.

Ndodh edhe kjo, Vetëvendosje gjuan me vezë Kryeministrin Edi Rama në Tiranë

Gazeta Ekspress

​Siç duket për protestat duhet të kërkojmë ndihmën e shqiptarëve të Kosovës.

Eksperienca e tyre me vezë dhe gaz lotsjellës ka mbërritur edhe në Tiranë.

Disa nga studentët që qëlluan me vezë në drejtim të makinës së kryeministrit Edi Rama, vinin nga Kosova dhe protestonin kundër ligjit për arsimin e lartë.

Të ndaluarit nga policia janë: Anita Lushi, Bora Mema, Klodi Hoxha, Viki Çipi, Liri Kuçi, Durim Jasharaj, Dardan Konjufca, Valton Marku.

Ja me ne fund meqe e kerkuat, Albin Kurti vjen te shpetoje Shqiperine.

dhe ketu, heshtje e thelle edhe opozita e ppu-se smiley

vjen te shpetoje Shqiperine.

kjo m'kujton nji poezi te rilindjes 

Paska ende shprese ne kete vend.

Paska ende njerez qe guxojne.

Paska ende disa pak qe guxojne te thone me ze te larte ate qe shumica mendon me ze te ulet: hajdut/sharlatan/pehre!

Plasi ne Kucove!

oh shit! Cun tirons dhe e gjujn me veze?!

Bravo cuna!

me mire ca veze sot se sa nje pule e premtuar ne kalendat greke.

Salen as pas tete vitesh se gjujti njeri me veze.O sali o hero...

 smiley Zakonisht kur nuk je dakord me nje reforme ne sistemin arsimor sulmon ministrin e arsimit , kta cpaten qe vajten direkt te Rama ? Te gjith hallet ai i shkreti do na i qaje ?

Ministri i Arsimit nuk sulmohet se ka thene se Sal Bërisha ka dhene kontribut per shoqerine demokratike.

ehee eshte e re kjo.remo arkivat kur  pas 97 dhe grushtit te shtetit 98 Majko karagjozi tha " opozita (lexo berisha) eshte pasuri kombetare.Monument kulture !

po per monumentet e kultures kush duhet te qellohet? Mund te perdoren veze pashke ?

Ben Blushi

"o i shpifur" smiley

Pff nga keto gjerat qe bohet me shume buje se c'eshte.

Tani keta vocerrakut "revolucionar" alla che guevara kush i perdor, kjo eshte e rendesishme te merret vesh...

Nderkohe ministria e Arsimit, pervec rendesise jetike te reformes, duhet realisht ti takoj studentet, se s'i bene dem.

Shih, shih, te merret vesh kush i perdor, kjo qenka e rendesishme?!

Totally True

qe video me e qarte,

ta priste mendja qe do vinte dita te solidarizoheshe dhe ti me anarkistet e majte ere Leftysmiley

Ra qeveria. 

Paska te pime me te vjellme te keqe Babasqapi .Mjer LefGOPEJA se cfare heq per ti mbeshtjelle e per ti vervitur si Bravekidio .

Ta qaj hallin Left me ...iiiiii ne fund !

haj gezuar pashkët iher

Vete ua hapi syrin km-ja kosovarve. Mrojti Kosoven ne Beograd. Shoket kosovare dhe vellezrit kineze ka qene formulla e Partise. 

Vllai nuk kihet ..Shoket po ..thoshte Partia e Saliut .Dhe doli se jane shtuar sholoket shume ..smiley

Kot nuk i tha Balla ..UDB-ashi fundit ...dhe iku pak sa nen musteqe buzeqesh cobani smiley

rregjimit ja bon doren hajdute me jakì sot

A ha xhaguari veze thu? Apo vec organike.

Brez i llastum vez/shperdorues. Nji bikerine veze ne muj per familje te jepte xhebrahili, qe iu bofte vorri dyqon fruta-perimesh, iu bofte. I gjo e dite ustai. S'te vite rradha me i more ere, se maroheshin, jo me gjujt dynjone me veze. Tu bestakfirullah. Iu zonte syte djersa e katunarit, ishallah.

Bytha e pules, per saktesim.smiley

Eh mer Qemol po nuk i kane jetu ato kohe te veshtira keto, kur te gjunte plaka me shapke nga funi i koridorit edhe hajshe edhe i dru mrapa se i bone dredha dhe u thy vazoja lules.

Si tha Maksuti : Ta prisje gurin si burrat dhe po te te binte, vije ne komune te ankoheshe ...

...Sa erdhi kali ...

Normal.

Brez i llastum. Bejne pis me veze makinat e popullit.

Po pra, te kishin mor mundimin me i zi te pakten, nuk shkoshin dom ... brez dembel, too .

Mbase jane lidh me Hozrashotin dhe kane marre veze te prishme...

"turp o zagar"

Mosni mer,se nuk gjuhet Veziri i Madh me veze te pules smiley

Ne anen tjeter,sikur ato veze te ishin te qyqes...hmm... smiley

10 Alternative Uses for Eggs

 

1. Face mask

2. Glue

3. Leather cleaner

4. Biscuit decoration

5. Hair conditioner

6. Fertilizer

7. Seed holders

8. Pest repellent

9. Fabric whitener

10. Kick  arse.

 

ehhhhh hiken koherat kur bie ne gjak me kryeministrin. ky eshte zhvillim, do kidh thene Ruli.

nji opozit dhe barazlargsa te ngazellyer eshte nje dit e shenuar. per kte leftuam.

le te gezojn dhe ata.

Po mire ku eshte e shkruar qe te sulmosh kryeministrin dhe te mos ndalohesh nga policia apo rojet e tij? E kunderta do te ishte skandaloze! Keta 9 apo 10 te rinjte qe sulmuan kryeministrin, qofte edhe me veze, por mund te ishin edhe gure apo granada, duhen ndeshkuar ashtu sic jane ligjet ne fuqi. A po duam shtet ligjor?

ta din mir te dergumit e VV-s qe ktu nuk esht kuvendi kosovs. ne i pajisim punonjsit tan me leje arresti.

n'arrest, n'arrest!

Jo vetem kaq kuazo por vezet mund te ishin te prishme dhe te vijshin ere. Kjo do ishte problem them une. Zoti e ruajte kryeministrin (arqipeshkvin) tone smiley

i ka demokracia keto gjona.

to be fair, keta te pakten ne nivel organizativ jane nga 35 vjec, jo fiks studente.

Mos i merrni kaq lehte vezet, veza ben goxha dem. Nje komshies time adoleshentet i hodhen 3 veze ne fasaden e shtepise ne naten e Halloween. Jane ne kamera dhe tani kane pune me policine ose do duhet prinderve te tyre te paguajne lyerjen nga fillimi. E verdha e vezes qeka e keqe fort se po tu njiska tek boja e rrjep. Ndoshta ky ka qene qellimi i ketyre trimave, t'i nxjerrin bojen Kryeministrit. Nuk jane shakara keto smiley

Fati i tyne qe s'ka marre akoma xhaguarin.

po c'e keqe mund te na vije nga nje xhaguar. qeveria tregon shije dhe klas. sala mbante mercedes 700K dhe te tjeret kapshin ndonje ARO. ai i zi mercedes i olldashit sikur bente nja 100 petlla... nejse, iken ato kohe... shyqyr...

Kam hyp nja 2 here ne ARO. Sikur kisha kapur qiellin smiley Bah sa te vorfen kena qene smiley

e qelluan me veze zotin Kajtaz smiley

Paskemi qene populli me i pakuptueshem se askush popull tjeter

Arsim falas ka vetem ne Socializem !

. I pini lengun Sali Berishes, se Edi Rama nuk ka faj !

parti socialiste sikur quhet ajo e rames.

Mos ngatro sitetemin me partine socialiste, Partia socialiste nuk ndryshon dot sistemin ! 

duhet te nderroje emrin atehere.

Megjithate me duhet ta pranoj se nuk e kuptoj ket llogjike prej primadonash. I gju tjetrit me veze, pastaj kur ballfaqohesh me pasojat e aktit tat bertet "mos me prek". Nje akt nuk mund te jete kurre heroik nese heroi nuk ballafaqohet me pasojat e aktit. 

Nobody told me that'be days like these

Nobody told me that'be days like these

Strange days indeed 

John Lennon 

konjufca... eh none non smiley

tregoja i cik Artit kte kur ta shofesh, tregoja. se ai maro mas nanes merkel smiley

"mos ik ashtu o frikacak"

Ktheje byrazer dhimbjen në forcë. Ata vezë e ti skica mbi moleskinë!

 Arsimi publik  falas,   eshte njesoj si njoftimi  i spikerit : 

Valle dyshe burrash kercejne dy gra  !! 

Une jam shume dakord me protesta te tilla, madje edhe me shume se kaq. Politikanet duhet te fillojne te kene frike.

Problemi ama eshte qe ne kishim nje monster si Sala per 2 legjislatura dhe nuk pati ndonje guximtar te tille. Studentet jo e jo, por si nuk doli nje nga ata te afermit e atyre 4 te vrareve ne 11 janar.

Troc muhabetit, jemi popull pa bole.

Troc muhabetit, jemi popull pa bole.

 Hmmm. Kjo vajza qe hedh veze duhet pare mire nga poshte. Ku i dihet  ?  smiley

Nejse, hidhni veze neper Mercedesa se jane te bute dhe paqedashes. Kur te vijne Jaguaret, mendohuni mire se ju  bejne fertele...

Per me teper, kontraktori i Jaguarit do kerkoje rritje cmimi, se siguracioni i nje makine qe behet objekt vandalizmi kushton me teper...

C'do gje  po ne kurriz te fukarase bie smiley

Po qe nuk i ke keq ti keto llogarite.

jeni msu keq ju. knej nga ne ka kshu.

Kaq prane Italise Emo, nuk i kam marr ndonjehere ne konsiderate alternativat ketu. smiley Dmth. nuk e di per cfare behet fjale. "Cazzi loro" si me thene. smiley Por nga ana tjeter, me pelqen ideja e protestave te tilla.

sinqerisht s'e kam iden pse protestohet. smiley

po meqe pash ate parrullen e madhe "arsim falas". 

 

Me duket se ka te beje me financimin shteteror te universiteteve private, por s'jam i sigurt.

well, pervoja ime me kto gjona eshte tjeter. ne kohe te enverit, falas ishte. po degen ta caktonin ata (mu me doli per agronomi psh). dhe do punoje ku te thoshin ata. kjo e fundit esht nji teme qe meriton letersin e saj; del gjo shum me e bukur se "letersia burgut".

kur erdha ktu, fitova stipendium, per nji vit ama, pastaj e kam fitu buken e gojes si teaching assistant i departamentit per nja 3-4 vjet te mira. me 1000 dollar ne muj, o Olso! ja kshuna. boja edhe dy degree periher qe s'kishin lidhje me njona tjetren. per te dyja bashk, mesatarja e kombinume 3.5 nga 4 maksimumi. ja kshu, me pun, dmth, duke ia thy koken dushmanit me gjongul dhe me ore te gjata e pafund studimesh. kishte jave qe kishte me shume provime se sa dite jave. se si e kam bo, nuk e di.

dy cunat e motres erdhen ktu, nga 17 vjec, i hyn shkolles tu punu gjat dites, pun radhiko, e kon pagu shkollen kokerr me kokerr, njeri mbaroi harvardin (atje e ke, ne shqipni tani, edhe pse qytetar i ktuhit). jom shum krenar per ta. do gjoks teatri, tha kadri roshi, jo pordh me i llaf.

po secili e di vet xhanem. ju ne europ keni mentalitet tjeter, cgl, cisl e uil. smiley

Shiko se ne na i ka shkaterru instiktet Amerika. Ne sa na thote njeri qe merre ket se e ke free, ose ke fitu free stuff a ku di une cfare ne marrim pernjehere arratine: noooo thank you...thank you...i don't want that...thank you...

Me e forta se isha ne nje garazh sale para nje jave. Edhe kishte njoni nja dy kinkalerina qe me pelqyn. Sa bojn i thashe se si kishte vone cmim. You now what, me thote mu. Take it for free. Do ti ngela i zone ngusht. Ti lejsha, nuk doja. Nigjo i them. Thanks, po a ta jap nji dollar per te dyja qe dhe une te ndihem mire. No problem tha. I dhashe dollarin dhe i mora. Po pastaj ne makine rrija dhe mendoja me vete: Po si na ka bere keshtu kjo Kanadaja jetooo?

Emo edhe une kam punuar, cfare kujton ti. Jete e shtrenjte ne Milano. Por nga ana tjeter, taksat ishin sipas te ardhurave familjare. Kuptohet minimale per ne shqiptaret, 500-800 Euro/vit. Gjithsesi fakulteti im ishte shume i shtrenjte ne shpenzimet e tjera, bibliografia e ilustruar, materialet e punes, etj.

Plus qeraja, se harrova, ne Milano eshte zeri me i rendesishem.

sala e la popullin e lire, PA TAKSA, s'kishte pra ky pse protestonte (as pse emigronte). socialisti Rama po e takson dhe fut ne burg popllin, plus qe po i shkurton te gjitha sherbimet Falas. po e kthen vendin ne OLIGARKI (vetem per ca vete). qytetaret duhet te mbajne mbi kurrizin e tyre shtetin e Rames (vetem ata pak vetet e zgjedhur). 

normal qe qytetaret do protestojne. si dhe mos i ngaterro keto protesta me ato te janarit, te udhehequra nga opozita. ato ishin protesta politike TE DHUNSHME. prandaj dhe u vrane, se s'te vret njeri kot. 

ndersa keto jane protesta QYTETARE. s'jane politike, nuk duan te hedhin poshte ramen. vetem nuk pranojne reformat qe ai po ndermerr.

si dhe ne fund, ajo per te cilen ti e kritikon, eshte vetia ME E MIRE, e popullit tone te vjeter. tregon qe ky nuk eshte turme, si popujt e tjere te botes, por ka BON SENS. 

keta studentet qe protestojne kundra rames sot, as tek te afermit e tyre, nuk jane te afte te ndikojne. s'eshte pra çudi qe vete familjet e ketyre studenteve, prape per ramen te votojne. siç votuan, vetem pak kohe me pare, per socialistin qe eshte ne bashki.

Rama e di mire, ku s'duhet te preke (ata qe e qerrojne direkt). te tjerret se rrujne, i zgjidhin hallet e tyre INDIVIDUALISHT. nuk presin gje t'ja u zgjidhe qeveria me ramen.

se s'te vret njeri kot.

tipike logjike idiote. te kane rrafur bir? po mire ta kane bere se nuk te rref njeri kot..coc ke bere. ate e perdhunuan..ehe mire ja kane bere, eshte krujt vete ajo se nuk te perdhunon njeri po t shofesh punen tende.

pashe videot e asaj e kohe. te isha une polic, do t'i kisha vrare po njesoj. (ne usa, te vret polici per shume me pak se kaq)

dhe ramen e ke ne pushtet sot, shko dhe kerkoja atij TE DREJTEN. po e di pse edhe ai nuk vepron, se pse ata leshkot qe hodhi ne bulevard, ishin MISH PER TOP.

Do t'i dalin vezët ëndërr.

me duket se puna e rames mori funt.

 

Pirros se Epirit i erdh fundi nga nje tjegull. Rames i erdh nga nje veze. smiley

Nje veze e thyer sot, nje pule e humbur mot.

"o kryeminister plehre"

si shkoi ky muhabet...myllni hunet se po kalo kryeministri

He mer se mishi kuq hyni ke lista e kancerit, vezet hala jo. 

PS. Gjithashtu u morr vesh pse i do qeveria gjithe ato xhaguare. Nje e merrka Sala per cdo postim, kur duhet dmth, jo kshu kot per laraska.

duket dora e rusit smiley

shqiptaret s'e kane bo iher se nuk i harxhojne vezet per kete pune , as serbet se edhe serbet thane qe e dune shume.

 o rusi o amerikoni kane ngel, biles ky i funit coc ka fillu nji levizje te grave dhe intrevistuseve kunder pushtetit

Gati te gjitha komentet flasin per gjithcka, qe nga "i shtyn PD, i shtyn VV, jane komunista, te cfare marke ishin vezet, etj.". Ndonje koment per ate ceshtje per te cilat po protestojne keta studente? E perkrahni apo jo?

Une per vete jo, s'me intereson fare. Nje pjese duan diplomat e vitrinave qe i pezulloi qeveria, a dicka keshtu. Faksioni tjeter studentor do arsimin falas. Qeveria e beri 1000 usd ne vit nga 100-200 qe ishte me duket. Ka 1 vit qe protestohet me shkeputje per keto. Shume pak interes nga njerezit, as vete studentet nuk dalin. Ceshtja e tyre ne cdo rast.

Keshtu po, me mire se komentet e deritanishme smiley

As une s'e di shume mire per cfare po behet protesta. Thuhet per te kundershtuar ligjin e ri te Arsimit. Gjeta kete por s'kam mundesi tani ta lexoj te gjithin.

Plotesisht perkrahje, ne mos per kauzen, per iniciativen ne nje kohe qe siç thote dhe Andri, studentet e tjere  kane treguar indiference ne lidhje me rritjen e tarifave. 

Ketu ku jetoj une, viti shkollor eshte rreth 180 euro ne nivelin Bachelor, 250 per Master, 400- 500 per Doktorature. Ne universitetet mbare vendit zhvillohen rregullisht protesta te fuqishme per te parandaluar rritjen e tarifave; gje qe deri tani ka ecur mjaft mire. Ne pjesen me te madhe te rasteve kane edhe mbeshtetjen e pedagogjise se fakulteteve ku studiojne.

Me rritjen e tarifave dhe ne mungese te nje sistemi te dhenies se borxhit, universitetet shqiptare kane rrezik te kthehen ne elitiste, te paaksesueshme per te gjitha grupet sociale e krahinore. Nuk di sa e informuar je mbi jeten studentore ne Shqiperi, por eshte nje fenomen tejet i perhapur i vajzave te ardhura nga krahinat qe prostituohen per nevoja nga me baziket si nje vakt ushqimi apo nje pale pantallona. Nuk di sa me sukses do te permiresoje cilesine e arsimit kjo reforme, por do te shuaje endrren e shume studenteve per t'u arsimuar dhe besoj qe nje pjese e mire e tyre do te aplikoje ne vende te tjera ku te pakten niveli i arsimit eshte me i larte. 

 

Arrestimi edhe lejohet ne te tilla raste, por jo keqtrajtimi i studenteve. Avokati i popullit duhet te interesohet per keta studente. 

Na i thane sharlatan

 

te vrane me veze o Edi te vrane oiiii oiiiii

mu ne buze te jaguarit te felliqen oiiii oiiiiii smiley

Ne cilen bote jetojne keta te rinj qe kerkojne universitet pa pagese? Ose edhe me pagesat aktuale te universitetit publik xhanem. Nuk ka arsim te larte falas mor zotri. Arsimi i larte nuk eshte i detyrueshem. Nuk eshte per te gjithe. Eshte per njerez qe kane synime te qarta dhe specifike ne jete, dhe qe duan te specializohen per tregun e punes.

Rama ka te meta te tjera, por ne arsimin e larte ka bere reforma te domosdoshme qe i ka lujt trullin. Eshte ne rruge te mbare aty. Ec perpara.

Nje sistem qe me ka pelqy mua eshte ai i ca vendeve skandinave. Psh po te duash te studjosh per inxhinieri nafte, minerare ose mekanike le te themi, te jep shteti burse. Kurse po te duash te studjosh per bachelor of arts apo shkenca sociale, paguan ti. Fair game. Mund te aplikohet me se miri ne Shqiperi

Mire e kane, hiq ca ketej e shto ca pare andej. Duhet lujt icik, por edhe ketu eshte lujt xhanem. Psh mjekesia ketu kushton nja tre here me shume ne vit se historia, ta zeme, a dicka e tille. Tashi shteti duhet te nderhyje dhe t'i subvencionoje ca keta te mjekesise bie llafi.

Me duket se protestuesve i ka hyp inati me faktin qe ligji i ri per arsimin do beje qe shteti te financioje pjeserisht te gjithe studentet ne republike, perfshi edhe ata qe do pagujne big money te privati. Mua me duket llogjike, por nuk eshte mireprit ne popull. Sa te mesohemi me kapitalizmin dhe marredheniet publike-private, I guess.

shteti vetem nxenesve me te mire te vendit duhet t'u paguaje bursen. te tjeret me pare ta kene shkollen. sa me pak me shkolle aq me mire do te jete.

ne kohe te zogut, nxenesit me te mire çoheshin jashte shtetit me burse. njesoj ne kohe te partise deri sa krijuam universitetin tone, qe i dha edhe fund njehere e mire, cilesise se shkolles se larte. specialistet me te mire shqiptare jane ata qe studiuan para viteve 60-te.

Ne amerike eshte me pagese por ka edhe shume bursa e ndihme funanciare.nje universitet shteti kushton rreth $25 mije ne vit.nese shenon mbi 30 pike me ACT tuition dmth $10 mije e ke falas .ka pell grants I qeth edhe nja $4 mije ne vit me te.plus ka plot bursa $1000 ketu $500 atje nga fondacione kompani te ndryshme .nje student I mire mund te perfundoje komplet falas .

Arsimi i larte nuk eshte i detyrueshem. Nuk eshte per te gjithe. Eshte per njerez qe kane synime te qarta dhe specifike ne jete

Qenka si puna e p!@!& te bukur dmth, s'qenka per te gjithe, vetem per ata me ambicie specifike smiley 

Ceshtja pike se pari eshte qe kerkesat e ketyre studenteve dhe aktivisteve jane injoruar totalisht, deri me sot kur plasi veza. Aq me teper kur shteti merr nisma qe favorizojne dhe/ose subvencionojne 137 universitete private alla-Kristal, rrjedhimisht ne kurriz te atyre publike. 

Se dyti, natyrisht qe tema meriton diskutime publike. Po qasja jote eshte pak skic; arsimi publik s'eshte vetem perfitim per individin, eshte investimi me i cmuar qe mund te beje nje shtet per veten/vendin. 

Se tretri, gjerat duhen vene pak ne perspektive. P.sh. kerkesat e studentave per arsim publik s'mund te mos shikohen ne kontekstin e shpenzimeve dhe prioriteteve te tjera te shtetit, s'mund te injorohet p.sh. kur shteti cdo vit "humb" miliona dollare neper "investime" (nenkupto projekte te bera me qellim korrupsionin, alla CEZ etj) e miliarda ne favorizimet e mega-bizneseve "mos me pyet si e bera milionin e pare" qe s'taksohen si duhet, ose s'taksohen fare. 

Fundja, nese do ta qitem lupen tende shpenzim-parimore nga xhepi i jelekut, pse te mos shikojme dhe shpenzimet 8 Jaguar-she te Kryeministrit, apo qofte dhe shpenzimet per biletat e hotelet e Metes dhe stafit te tij i cili shkon ne Amerike per te promovuar veten neper samite kongresmenesh per terrorizmin boteror?

O Xhibo, kot me te pyt meqe ti je i Kosoves. Po ato studentat e Prishtines cfare kerkonin ne demostrate, qe t'u paguhen edhe atyre bursat nga Tirana?

Kot me tu pergjigj pavaresisht se e kam bezdi dhe pavaresisht se kjo s'ka lidhje fare me temen: Nuk jam nga Kosova. 

P.S. Meqe pas kaq vitesh nuk besoj se ti do mesohesh t'i drejtohesh te tjereve ne kete blog publik si njeri dhe jo si nje qehaja mesjetar ne cifligun tend, je i lutur te shikosh punen tende dhe te mos me replikosh me; ka plot komentues te tjere blogu me te cilet mund te debatosh a te kruhesh. 

Po jo mer Xhib une nje pyetje te bera, pse kaq i trembur dhe ku e shef qehajjllekun a cfare i thua ti. Pastaj edhe me qene nga Kosova nuk eshte turp, ketu ne blog njerez qe te njohin e thane dhe ti tani po thua qe nuk jam. Jo se kjo ka kushedi se sa rendesi, po nese ishe vertet nga Kosova (qe ti nuk qenke) mbase mund te na kishe sjelle ndonje pergjigje per ato studentet kosovare. Ja kaq ishte. S'e kuptoj pse te dhembi.

Ai shënimi Juaj i nderuar Pf ..sh Xhibi  pasi jep udhëzimet dhe sqarimet përkatëse , mbledh spichet në një dosje dhe largohet me flokë të shpupuritur ....smiley është jo i plotë se më duke nul xëbërthen pasojat që la.

​Në se më lejon dua ti shtojmë dhe diçka si çsh ..fjala e Eli..ares Yp Xhibi  u drodhi Loqkëzat e këmbëve të gjithë partive për sistemin arsimor dhe mobilizoi studentët për aksione të reja "smiley

Aq me teper kur shteti merr nisma qe favorizojne dhe/ose subvencionojne 137 universitete private alla-Kristal, rrjedhimisht ne kurriz te atyre publike.

Kjo qe thua eshte pa baza. Uni. private qe jane aktualisht po formojne nje profil te mire. Kane shtu konkurrencen akademike si dhe konkurrencen e tregut te arsimit. Ministria i monitoron dhe i ndjek nga afer. Me kalimin e kohes sektori privat i arsimit te larte do marre formen qe i takon, si kudo ne bote. Nuk mund te mbahemi vec te nje shteteror si ne kohe te sovjeteve. A e rrok sa mbrapa jemi se nuk kemi investuar ne universitete private??

Fundja, nese do ta qitem lupen tende shpenzim-parimore nga xhepi i jelekut, pse te mos shikojme dhe shpenzimet 8 Jaguar-she te Kryeministrit

Nope. S'ka lidhje. Pse Rama ben autogol me xhaguaret, kjo nuk kancelon perparimet e ministrise se arsimit. Ato reforma ne arsim jane te domosdoshme. Nese duam te pergjithesojme nje fenomen, atehere le te pergjithsojme: ne shqiptaret duhet ta marrim seriozisht boten globale ku ne fakt jemi. Ne kete bote ose je student megjithemend, dhe e paguan, ose nuk mund te jesh sa per numer, dhe qyl. Dikush duhet ti bente keto reforma te dhimbshme, dhe Rama ia hyri kesaj rruge. Te shohim ku do te dali, se eshte e komplikuar. Ama cdo qeveri ne Shqiperi heret a vone duhet t'i bente ca reforma te tilla. Eshte realiteti qe i kerkon.

 

Tek cili prej tyne qeke ankoru? Pytje retorike, mos me bo reklam.smiley

Ehe jam dekan ke njoni, po s'e them ku smileysmiley

S'ka nevoje se e gjej vete. Si ta lejme parullen: Une do te them Magus ti pergjigju barbun. smiley

Duke pare artikujt e BIRN (reporter.al) per levizjen "Per Universitetin" bie qamet ne sy shurdhesia, oligarkia dhe skutheria e Ajatolles Edi Rama: 

- 20 tetor 2014: Studentët kundërshtojnë reformën për arsimin e lartë

Sipas lëvizjes Më 7 korrik të 2014-ës, Rama prezantoi raportin final për reformimin e arsimit të lartë dhe kërkimin shkencor, sapo të gjithë studentët u larguan nga auditorët.

 

Lëvizja nënvizon që raporti për reformën e arsimit te larte është “produkt i të njëjtit procesi antidemokratik dhe të nisur përsëmbapshti duke i përjashtuar Universitarët nga ky proces.

“Prodhimi i dokumentit nuk duhet të ishte i mbyllur, duke i kthyer Universitarët në konsumatorë, por i hapur,” thotë komunikata.

 

“Retorika e ulët e kryeministrit dhe gjuha e emergjencës, ashtu si kur thuhet se ‘kjo reformë duhet të kalojë me çdo çmim’, na bëjnë të mendojmë se procesi aktual për reformim e arsimit të lartë nuk i përgjigjet nevojave dhe kërkesave të vërteta të gjendjes tonë – nuk është serioz,” lëvizja shtoi.

- 27 tetor 2014: Studentët bllokojnë universitetin Politeknik të Tiranës, kërkojnë uljen e tarifave

- 3 shkurt 2015: Si lindi lëvizja ‘Për Universitetin’ 

- 10 qershor 2015: Aktivistët e lëvizjes “Për Universitetin” shoqërohen nga policia 

- 22 korrik 2015: Parlamenti voton ligjin për Arsimin e Lartë mes protestave 

Ligji i ri hap mundësinë që universitetet private të deklarojnë veten universtete publike dhe si të tillë, të përfitojnë financime shtetërore të cilat do të mund t’i ndahen atyre nga buxheti i shtetit në forma të ndryshme, si psh, fonde për kërkim shkencor. Shumë profesorë nga universitetet publike e kritikuan ligjin si një hap prapa për autonominë universitare duke thënë se ai në praktikë rrit mundësinë e ndërhyrjes së shtetit në jetën akademike.

- 12 tetor 2015: Viti i ri akademik nis me protesta studentore kundër Ligjit të Arsimit të Lartë 

Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave, shpenzimet për arsim janë grupimi më i shtrenjtuar i buxhetit të familjeve shqiptare. Gjatë 12 muajve të fundit, shërbimet arsimore janë shtrenjtuar me 10.5 për qind, veçanërisht për shkak të rritjes së tarifave të arsimit të lartë publik në tetor 2014.

 

Në vitin 2014, familjet shqiptare shpenzuan mesatarisht 2,900 lekë në muaj për arsim nga vetëm 1,327 lekë që shpenzonin në vitin 2009.

Xhibo, aferim per linqet qe ke sjelle, madje edhe per keta aktivistat xhanem dhe kauzen qe kane ndermarre. Debati qe ata hapin eshte pjese e demokracise. Per mu ceshtja qendron te menyra si ne populli i ketushem i avitemi ceshtjes se arsimit te larte: eshte nje produkt i zgjedhur, i kuruar, qe ka nje qellim dhe funksion ne lidhje me tregun e punes, me profesionet, ekonomine etj. Nuk eshte per te gjithe, nuk eshte nje 'e drejte' qe te ofrohet lirshem per kedo qe deshiron. Ketu cedojne dhe universitetet private, nga ane e tyre, pasi nuk i kane ne rregull filtrat e pranimit, pra konkurset. Shteti do bente mire te nderhynte nga kjo ane, po qe per ti kontrollu ca me shume.

Po c'demokraci zeza aty ne Shqiperi, edhe oligarki ti thuash eshte goxha kompliment se oligarkia nenkupton nje shtrirje te zhdrejte vendimarrjesh (si dhe interesash) tek nje pjese te caktuar te kastes. Ne Shqiperi keni Ajatolla-kraci; per listen e Kuvendit, ligjet elektorale e cdo gje tjeter te rendesishme vendos personalisht 1shi. Bile po 1shi del me megafone neper studiot televizive dhe jep deviza "ne burg" per ata qe lidhen dritat pa leje (si ai familjari qe varri veten ne burg), a thua se ky eshte gardian, a thua se s'ka instanca te tjera shteterore e ligj-zbatuese.

Keshtu ishte dhe me Berishen, edhe me Nanon, etj, por me Ramen ne kete drejtim po behet me keq dhe me shpejt, ne vend qe te behet me mire. Nderkohe kemi 25 vjet "demokraci". Hallall Rilidja, tha.

E kam llafin OK teorikisht per ato qe thua ti si proces, por ama ti s'mund te flasesh me doreza te bardha demokracie teorike sikur jeton ne Suedi a ne France e jo ne Shqiperi smiley Plus, ti ke mendimin tend keta kane mendimin e tyre, i cili u injorua totalisht.

Sic duket nga artikujt e BIRN qe referova me lart, keta studentet kane mbi nje vit qe ngrene zerin, protestojne dhe kerkojne pikerisht ate debatin e munguar publik per gjera qe i perkasen atyre me shume se cdo shqiptari tjeter (me gjase perfshi shumicen e atyre qe komentojne ketu, edhe nga Shqiperia, sic ti). Rama as "te fala Sandrit" nuk begenisi ti thote, e beri ligjin sic i deshte palla. Tani keta ose mund ta mbyllen gojen--sic bejne gjithe delet ne Shqiperi qe hane bar partie te blu a lejla, a qe e mbyllen gojen per cfare qe i ndodh--ose mund te protestojne edhe pasi u be ligji.

Mbi te gjitha, duke protestuar e sollen ceshtjen perseri ne vemendje te mediave, e kesisoj dhe te publikut (ketu ama i ndihmoi fort policia me arrestimet dhe qasjet ajatolliste, si ndalimi i avokateve). E ata kane kohe qe protestojne "me qetesi e dashuri", s'pinte shume uje, bile u arrestuan dhe me pare nga policia edhe kur s'e gjuajten Ajatollen.

Ja pra qe ata gjeten menyren se si te degjohen edhe ne Shqiperine ajatolliste me media mafio-klientaliste te shurdheta. Nje super-bravo per kete! Mbi te gjitha, ata ndihmojne per te zgjuar edhe tek te tjeret ndjenjen e qytetarise dhe per te vrare friken apo antipatine (te vete-demshme) qe kane shumica e shqiptareve ne Shqiperi per te reaguar ndaj pushtetit, edhe kur ai ja fut sa krahu.

Xhibo, ti ke bo perparime plako, deri ne 2013 merreshe me opoziten, qe mbas korrikut 2013 ke filluar shan qeverine

Po c'te beje dhe Xhibolja e shkrete .Derstile njeh ate drejton..

Keta studentet kane njevit qe ngrejne ....

Po pse ata te paret e tyre Cfare ngriten qe mezi bene NJE Universitet dhe ke 25 vjet qe hedh vickla e bajga .

Apo keta jane me te fisem se digjojne mecerimate babasqapit dhe zilkate lesht e Derstiles Yp Xhibit

Ashtu eshte Swed, jo si ti qe ke bere praparime, p.sh. ke kohe qe nuk sensibilizon per situaten soc-ekonomike te nene Feridese smiley 

Juve jeni quna t'lezeqem shume (do thoshin ata terroristet nga Vetevendosja qe paskan inspiruar omeleten n'Tirane, sipas spartakbrahoisteve...se kur i bente MJAFT-i keto gjera ishin protesta te bukura qytetare, tani jane prapambetje kosovare), vdisni te merreni me biografira dhe me komentues. P.sh. une komentoj per ceshtjen, ti komenton per mua, dikush tjeter komenton per komentet e komenteve te komenteve...nderkohe qe tiganet e vezeve sot i kane ngelur per ti lare vetem Gjembit. 

Dmth ok Koth-Kothere-Komentuese qe mban familjen me buke duke bere agjitprop qeveritar n'Peshk, po ju te tjeret kaq te veshtire e keni per te pasur mendjen n'mesim? 

P.S. Nderkohe mileti n'Facebook vazhdon me foto-komente.

Gjib, swedi nuk ka kurajo smiley me ta thon si puna ime, por ti je jo vetem aga Drenove por edhe idiot. Kombinim me te keq nuk ka ne kete forum, pas atij psikopatit te Vitalit qe eshte i pakonkurushem. smiley

Ke te drejte ne fakt, i kam lene pas dore moshat e thyera, edhe nene Feridene edhe ate qivacin nga Saranda qe ta beri muajin ferr atekohe smiley 

Kur i thash Belulit qe me Rilindjen rilindi dhe opozitarizmi i barazlargum, nuk me besoi... smiley

nuk ka te vertet ajo qe thu. agresivet (te majtet) jane ne pushtet sot. te djathtet jane opozite. normal qe ka opozite te shtruar, jo agresive. te majtet jane revolucionare ose anarshiste, jo te djathtet. 

prit kur te majtet te kalojne ne opozite, dhe veshtro edhe nje here situaten. po pastro syzat perpara qe mos gabohesh prap.

keta qe protestuan sot, studentet, jane po TE MAJTE. ndaj dhe rama tregohet paqesor. i ka te krahut vet.

Tamam. I majte qe levdohet se ne vendin e tij nuk ka sindikata.

s'ka nderrmarje te medhaja atje, çfare sindikatash do te kete. ndermarjet shqiptare jane me baze FAMILJEN. kujt ti bejne greve femijet, prinderve ? 

shumica punojne ne shtet.

pastaj te sindikuar edhe ne bote jane pakica punterove. sindikatat jane sa per emer. shume pak punetore paguajne per sindikatat. keto i financon shteti ne france. se ndryshe s'do kishte me asnje. nuk mbajne dot as selite, me paret qe fitojne nga (kuotat) sindikalistet.

Ndoshta nuk e mban mend, por po te kujtoj qe deklarata u behej sipermarresve italiane. Keta ftoheshin te investonin ne Shqiperi, ku vec lehtesive te tjera, kishin edhe ate te mungeses se sindikatave. C'lidhje ka sipermarrja familjare ketu?

Po edhe sikur, nje politikan me bindje te majta, e di qe disa gjera, si: arsimi dhe shendetesia publike, sindikatat dhe mbeshtetja sociale e kulturore, jane vije demarkacioni mes se majtes dhe se djathtes.

Rama eshte liberal i qendres. Shume- shume. Kurse anarshistet mund te jene edhe te djathte.

mire po shembulli qe dhe ç'lidhje ka me majtizmin apo jo te Rames ? u tregua racional ne rastin me te mire. beri reklame duke treguar realitetin shqiptar ? (kete te shpjegova me ndermarjet familjare dhe bile eshte me thelle se kaq. shqiptari eshte individual si qenie, s'ka pasur kurre shtet te tijin, pra asgjo s'pret prej shtetit.  nuk e ka refleks, e zgjidh problemin duke emigruar ne rastin me banal. çfare, do ngreje sindikate dhe beje pastaj demonstrate ? i bi shume gjate keshtu)

ti deshe me thene qe rama nuk eshte i majte ? 

si dhe s'ka te djashte anarshist. se i djathi ka PRONA normalisht. anarshia nuk i intereson se humbet pronen. pra ka çfare te humbe. anarshist eshte ai qe nuk ka se çfare te humbe. vetem po fitoi prej rremujes.

 

Shqiptari pret shume nga shteti, megjitheqe nuk e respekton shtetin.

Natyrisht qe doja te thosha qe Rama s'eshte i majte, ne kundershtim me cfare ti pohoje me siper.

Mbase i ke perdorur revolucionar dhe anarshist si sinonime. Nuk jane. Mbivendosen ne disa cilesi dhe shembuj historike, por nuk jane e njejta gje

Kaq e kisha per sot. Tung.

shqiptari lagjes tende. 

ata te jugut qe kane qene nen beun tere jetes. dhe qe perkrahen partine. ata qe mbeshtesin ramen, ata presin prej shtetit. 

rama eshte arumun, si berberi i ketij blogut. eshte i majte NE ORIGJINE, ne GEN. megjithse pasurine e ka qejf, por e ka veç per kostumin. pa shtet ta mbroje Rama e ka luften e humbur, se nuk eshte per lufte. do te kete dike per BEJ, qe do t'ja shtype koken. kjo e ben te majte gjenetikisht.

si dhe si fund, nuk e percakton pasuria te majtin dhe te djathtin, po FORCA !

i forti eshte i djathte, ndersa i dobti i majte. prej vete natyres. psh çifutet jane te majte si natyre, pavarsisht se jane te pasur. shqiptaret e vertete te djathte, pavarsisht se jane te varfer.

duke pasur me shume te dobet se te forte, s'ka me sot te djathte e te majte, por te gjithe te majte. edhe te djathtet zbatojne politika te majta. se s'kane me force. 

Ti nuk para lexon me kujdes.
Sa per cka ke shkruar me siper, thjesht nuk ka kuptim. Ti quan Berishen te djathte, ca me tej, te shtruar dhe jo agresiv. Oret e vona kam pershtypjen. Ika, mbase shifemi neser ne France.

lexoje dhe nje here komentin e fundit se e shpjegoj me sakte.

smiley     smiley     uh sa kom qesh !!! 

data per zgjedhjet e parakohshme eshte shpallur?

Gjithe kete pasion Keto aktivista ta transformonin ne pasion per libra, mesimet , Te mbarojne shkollen sa me mire mbase japin dhe bursa, por prape mendja ne mesim, e jo jashte me gjujt me veze. Ore jam kurioze kam pyet dhe me pare Po asnje sme thote - per ca tarifash behet fjale ? Sa do paguajne??! Sa bejne gjithe Keto protesta mos pini mer kafe per 1 muaj dhe ja , nese sdoni me kap ndonje Pune part time! 

 

ti nuk e di po ne shqiperi nuk gjen pastruese. se te gjithe kane diplloma sot.

P shume mire. Gjen pastruse me dipllome atehere. Ta bejme shtepine "Kristal".

smiley

ti thu kshu meqe s'ka universitet "Pasqyra". apo ka? se cdo gjo bo vaki.

Jo po universitet "Llapa".

nuk tallem he. kam vellain atje te instaluar, donte nje person te pastronte nje studio te nje shokut qe banon ketej dhe kish vite pa pastruar. nuk gjen pastruese me tha, ta paguash sa te duash.  

pranej bile perpara, me punu tokat merrnin te huaj. s'gjenin shqiptar me punu tokat. e kemi tradite mesa duket. punet e ulta i bejme vetem jashte, jo ne vend tone.

Me jep m'u numrin ti jap nje katunare nga Vaqarri qe e kishim ne pastruse, Hurmaja. Sa nji bisht luge ishte , po e kapte kolltukun tresh, e nxirrte jashte ballkonit dhe e shkuntte si me qene nji cope batanije. 5000 lek te vjetra ate kohe, per 4 ore pastrim. U tmerrun bakteriet po te them dhe nuk afroheshin mo ne shtepi per muj te tera.

ka 20 vjet kjo qe thu ti. prej enverit (kolektivizimit dhe heqjes se prones private) te gjithe punonin. po nuk eshte me njesoj sot. s'gjen me njerez per pune te ulta ne shqiperi. ka veç specialista, 25 € me te rregullu lavamonin.

Jo mor njeri, mbas 2000jes ky muhabet.

“Akuza ndaj nesh është ‘Krim kundër personit’, me sa morëm vesh në polici. Nuk ka patur as police gra, por civilë që as nuk janë prezantuar. Nuk jemi trajtuar si duhet. Gjithçka ka qenë jashtë etikës profesionale”.

Civile qe nuk prezantohen!!!! E boni Rama me rob shpie! I boni shqiptaret me protestu per etike profesionale. Ne kohe te Saliut protestat boheshin o per viktima shperthimesh qe rrafshonin fshatra, o per manipulim vote, o kunder korrupsionit, o per homazhe per njerez te vrare ne bulevard.

E boni, me rob shpie! E boni!

Emri me shkronja te arta ne histori! 

Degjove???

jan porosit germat ne allemanj si dhaskal todri. kallepet per te derdhur arin. nuk di a e ke parasysh sa e veshtire eshte germa "R". Duhet marifet qe te mos keputet bishti. Duhet nji skulptor ose argjendar i zoti.

Gure dekorativ kemi plot ne Skraparin heroik qe i eshte mirenjohes perjet bijve te tij bashkqeverises. Edin e kemi si djalen tone.

Nuk po te prezantohem tha se jam i policise sekrete, dhe po ta thashe emrin do te detyrohem te te vras.

Me.kujtove 97' ne vlore. Ka qene gusht dhe sapo kishin hyre ne qytet forcat renea. Te gjithe te maskume me.kapuc qe mbulonte fytyren. Vec kishin harru nji detaj. Kishin lene emrin te ngjit perpara te.gjoksi.

Me sa kuptoj keta cunat e gocat e organizates politike, levixja per universitetin jane goxha te kendum, dhe si te ri e te pakorruptum nga sistemi mjaft idealista, per keta ka vujt rinia jone, se palluqe te rinj e pa ideale gjen sa te dush neper tirane. Me rujt hapsiren e vetme publike ku prodhohen mendje e ide te reja, te paperlyme eshte mision fisnik. Un them se duhen perkrah qofte per shembullin e aktivizmit qe japin qofte per kurajen qytetare si dhe per kauzen e tyre shume te rendedishme per mosprivatizimin e dijes dhe mundesite e arsimimit per te gjithe
Reforma e arsimit qe ka adoptu qeveria eshte nga me klientelistet, praktikisht kthehen universitet ne qendra tregtare dhe qendra te formimit profesional.

qeveria NUK KA buxhet (duhen pagu per çdo muaj profesoret  e universiteteve SHTETERORE). nuk i ben keto reformat prej qejfit mnjf. s'ka me lek per rrogat e administrates shteterore. shteti po mbytet ne borxh te huaj. mbahet ne kembe nga Bota me hua.

Per tia kalu leket privatit ka, se ate tenton reforma paska, per te forcu univ publike nuk paska.
Nuk behet fjale vetem per financimin por edhe per autinomine, kreditimin dhe ca gjona te tjera medemek reformuese. Me vone do te sjelle nje link rreth debatit.

Shume te dobeta i kemi prezantimet ne. Po te ishin me terheqese do i degjonin me teper njerez. Dhe nuk eshte se s'ka para apo s'ka njerez qe duan te paguhen per te bere ndonje pune te mire me ndonje animacion apo infografik. Keshtu si jane keto vetem ndonje dishepull apo zealot mund t'i degjoje.

Ne fakt ligji per arsimin e larte nuk eshte i keq. Une do te doja qe ti vinte kuota per universitet private qe mos te kemi super prodhim diplomash, pasi ne privat kalueshmeria eshte shume e larte se tek shteterori. 

Ka plas gallate e modhe ne BlOqe ..Y none ça gallate  ..Ku o kalamoni Pallatit smiley

Kishte bo dr Flori i kongë ..Rp pastë i ziu , mbeti në Histori nga handikapatët që vërvit LefTKopeja .U vërvistë dhe vetë , bashkë me këtë turmë gazmore të "stomaqeve të prishura " nga tymrat që lëshonin Arot e komunizmit  smiley Gjynof vallaj smiley

Dihet që edhe Pula i ha iFiqtë dhe të tjera gjëra para se të prodhojë Vezën.

Po sholokëve nuk u bëri përshtypje që babasqapi e dinte se " Vezët ishin të prishura "smileyiFiqië ta kenë pas fajin apo Saliu ?

 

po ti ndertoje njehere ate te shkrete shtet, te kete fuqi te rrijne ne kembe, te mund te beje njefare detyre mbrojtjeje a ligji. Lere te vere pak mish mbi brinje, pastaj hajde vijme edhe e kritikojme.

Ti ende antishtetin ke me te fuqishem atje, kujt ia kerkon llogarine, te dobetit? Apo ta godasim thua, t'i thyejme ndonje gjymtyre, ta leme handikapat ne wheelchair gjithe jeten...

o sa keq, tani po na rrjedhin lotet rreke smiley

kush do ta beje shtetin , shpellaret hajdute me cizme? Ka njeri te besoje se e ashtuquajtura reforme ne arsimin e larte nuk eshte e sponsorizuar pikerisht nga oligarket qe kane paguar ne xhepin e caktuar 

money money money s'ka asgje tjeter qe vlen nen sundimin e llumit te tanishem ne pushtet

PS. Peshku eshte bere nje pellg i qelbur bashke me ato qe e "ujisin"

Te ata oligarket punonte Argita dhe fitonte 100 milion ne vit. Ai Naim Cili eshte sot mentori i Bashes qe nuk tha asgje per ligjin e arsimit te larte. Naten tani dhe gjej ndonje kauze tjeter. 

prit prit se nuk keni pa gjo akoma smiley

Mos me thuj qe do i gjujne me pula...smiley

Rruges per ne Parlament, ( ka pas Gezim Kruja i skec) populli, nga hareja' na priten me lule nga dy krahet e rruges. Por kishin i zakon te keq qe na i hudhshin me gjithe saksia ...

mbase me zogjte e pules...

gjela...

etj....

Jam i sigurte se nderkohe do kete dale Sala ne facebook, ka leshuar ate deklaraten e tij groteske qe jua sjell njerezve zorret te goja duke dashur te dali dhe ai ne foto dhe kauza ka vdekur pa lindur mire. Rezultati, asnjeri s'ka per ti mbeshtetur ata studentet megjithese mund te kene shume te drejte. Persa kohe do jete Farmaku qe mundohet te fusi turinjte, nuk ka aksion politik me mbeshtetje popullore.

me mire nje veze sot, se nje pule mot..   

Po qe për seriozisht ..duhet sqaruar se çfarë kërkojnë Njëherë.

A e dinë në çfarë sistemi jemi ?

Apo janë Don Kishotë anarshistë të çfrenuar dhe të lëshuar rrugëve si kuaj të hazdisur , duke njohur vetëm pjesën e Benfickave të demokracisë..

Lirinë për të protestuar .

Të paktën e të paktave të mësohen të marrin leje të protestojnë , që të mos harrijnë tu vënë garth me shqope si këtu , e tu caktojnë dhe Perimetrin se sa e kanë për të ardhur vërdallë . Pastaj të shohën i digjon njeri apo jo .

Faji ëstë i matarpazëve Politikë sharlatanë të pas 92 ,që bënë Universitet dhe në Burrel e kushedi ku ka debilë të tjerë që e dinë Universitetin si Plotoret e kohës së Zogut !

Duke e shkëputur protestën nga përmbajtja sharlatane , mbetet ajo që është e vetme për tu Vlersuar

Protesta Kurajo qytetare e civile , jo pa pasoja !

Por thelbësorja e kësaj Kurajoje Qytetare duhet parë në SY Realisht , si merit kryesore e këtij grupimi që përzuri me shpulla atë Vrasës e Bandit me bandën e tij !

 sali Krimineli nuk është më në Pushtet që ti Vras !

e more vesh o i neruum qi i kishte rreshkit koma meros dhe kishte ra ne det te hapur? smiley

inderuari oidrizo, ne kohen e internet, twiterit dhe fb, me nje veze te hudhme, bohesh i famshem !

Moooooos, KM me ne fund u be protagonist!!!!

Prof. Doc. Sali Berisha behet gati te marre pushtetin , ( nuk tha njeri me dhune ) me ne fund Populli Shqiptar e kuptoi qe Prijesi i Shqiptareve duhet dhe njehere per here te trete.

smiley

gjith gjonat e mira jon tre, brado smiley

Po mire me se ne presim , s"qe e thone treshi , vjen katra smiley

tani qe e menoj, me mire qe nuk u bo ajo biografia. do ishte e paplot.

kom menu titullin: "Rajhu i Treti i Verteti".

cmimi nuk luan: nji vil ne spanjen bregdetare te jugut.

Kjo han diskutim .

Pasi skuadra e specializuar e vezeve ne policine e Ajatolles ka punuar instensivisht per 8 ore qe te verifikonte se shteti nuk kercenohet me nga studentet, i liroi ata, thjesht per parim dhe aspak nga zhurma qe u gjenerua pas arrestimit te tyre. 

Studentja qe qelloi me veze Ajatollen ka percjelle nje mesazh per qytetaret dhe per te.

Po dhe pula kakarit sikur pjell ndonje asteroid o i nerum ..po ne fund nje KOQE ve ben

Jo me studentet e Maltezit .

Te dhjefsh Portokalline smileysmiley

 

Omleti  "lideri i ballkanit"  smiley

(shkeputur nga fejsbuku)

Ne fakt edhe tenxherja edhe tigani ne koke i shkojne me mire sesa Berishes apo Bashes. A mjafton kjo per ta pare si rilindas? Po pse jo, jetojme ne epokat fotozhenike, me nje Kryeminister qe s'di te beje selfie te bukura s'na pranojne ne Evrope! 

Jemi në vitin e tretë të pushtetit të së majtës dhe klima e përgjithshme, psikologjia ushqen një ndjesi se kemi të bëjmë me një pushtet në epilogun e vet. Arroganca dhe mania për luks e mbingarkon paaftësinë si perceptim unik për qeverisjen. 

 

Le të marrim në vështrim edhe disa aspekte të tjera që i japin një peshë të shtuar atyre vezëve që u hodhën sot: një opozitë mund të protestojë kundër kësaj qeverie, por historia e këtyre viteve e kompromenton rëndë besimin se nga partitë diçka mund të vijë. Një ekip deputetësh mund të kenë akses në dokumentacion e të bëjën çështje në Parlament, por me sa kemi parë dhe jemi dëshmitarë, aty gjendet menjëherë kompromisi. Aksioni ndaj informaitetit mund të shënjestrojë biznesin edhe si viktimë të akteve të përgjithshme represive, por a mund të pritet ndërgjegje dhe reagim nga kjo kategori që ka operuar deri më tani në kushte paligjshmërie? Ç’mund të thuhet për mjekët dhe profesorët e universiteteve, miq të çdo pushteti? 

 

Media është mëkatare e madhe në këtë që ndodh si rutinë, ndonëse akuza ndaj saj adresohet shpesh në mënyrë të gabuar dhe pa kuptuar se i mvishen përgjegjësi që nuk i ka. Duket pra se peizazhi socialpolitik shqiptar është nën pushtetin e amullisë dhe limontisë së kompromisit moral dhe besimit të ulët ndaj së ardhmes. 

 

Ndaj një reagim, një zë i ngritur, një dalje nga rreshti i arsyetimit se “me dikë duhet ta mbajmë patjetër mirë” pa llogaritur se e ardhmja nuk ndërtohet me psikologji militanti partiak,  është i vlefshëm dhe i dobishëm. Nuk ka rëndësi emri i personit apo teprimet e një proteste: rëndësi ka që një dorë u ngrit, aty ku zakonisht ato lidhen me kartëmonedha, një zë u shfaq aty ku ulen sytë. Protesta e sotme,  edhe në qoftë naive, e kurdisur etj., jep kurajën e duhur për të kuptuar se pas hijes së pushtetit nuk ka ndonjë gjë të përjetshme dhe të imunizuar përfundimisht. Ka njerëz që tremben, dyshojnë, druhen, gabojnë dhe kanë dilema. Shumë dilema. Duhet t’i ndihmojmë me çdo protestë që të shtojnë dilemat deri sa të detyrohen të dëgjojnë. 

 

- Hallall ish-media e Muc "koalicioni i qelbesirave" Nano

Xhibi,large nga militantizmi partiak dhe tere pislleku qe del prej tij,por pse s'del nje bir none qe e pyet Kryeministrin se ,si eshte e mundur qe numri i shqiptareve po zvogelohet,gjersa numri i te papuneve po rritet?

Qofsha i gabuar,por me "selfie" dhe PR nuk sherohen komplekset,e aq me pak udheheqet me nje shtet.

like.

kur nje lider ktej, suporton ironi si kto ne social media, i thone very friendly & sociable smiley

Gallata Modhe mer jahu ka plase bLoqeve ( tm Left me ..iiiiiii ne fund )  .Ka bLoqeare te dallum sa te dush .

O njoni qe i ka vu i kusi Edit..rapadam rapadam .dipi dopa me ringdong ...Ca gallate ..Ca te te them mer jahu . Sikur po dhjet basqapi Bravekidio me nik tjeter dhe vu LefGopeja nga keta me Jakove smiley

O bo Peshku si kuzhine derrash ...apo jo Bravekidio i LeftGopese smileysmiley

Le cfare Gallate ka plas ke Nuc Nano ...vetem Yp Xhibi i kupto anarshistet ...O da Byreku o XHibole .Kap ndonje ngaster dhe mos prit te dhjes Petulla Muci smiley Apo nuk te qas njeri ne dosjer me fal ne ndarjen ne copa smiley

E mo mire se cuna e goca te reja jane. Po nuk bone keto kshu gjonash ne kete moshe, kur do i bojn? Kur te bohen me nga tre kalamaj? 

Mire o mire ti bejne edhe me kalamaq edhe pa kalamaq zgjedhja e tyre, por vecse mos te flasim per ligjin e arsimit se vecse per arsim qe nuk jane keta.. E keqja eshte se keta po identifikohen me opoziten, nje grup kaotik dhe te deshperuar per vemendje. Opozite qe indetifikohet me anti-ligjin, rrugacerine dhe kaosin vetem ne shqiperi po ndodh.

eh rilindje. edhe opozita gezon. iken kohet e erreta. "me ne gezojn te gjith"

shih sa te ngazellym jon. kto i rreke me nji omlet... smiley

vez, vez, ia bojn... yh ca qejfi.

si ka qen ajo: voj me kanoce, voj voj voj

Kjo qupa qe po ferkojne keta tani me kujton ate Palomen e Fiksit qe e ndersente Filipi per te marre pershtypje nga individe per qeshtje banale. I here intervistonte nje fakir fukara qe ishte dhi ne breke aty ke halja ke Partizani.

Po si vojt , ata qunat e Kosoves i kishte ndersy VaVu-ja apo ishin keshtu spontane aty ne proteste dhe vezet u kishin ardh pa dashje neper duar?

 

Del qarkorja per pulat qe bejne veze pa leje qeveritare. 

Faleminderit polici e rilindur ! 

https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/12111921_10153385556878371_1304074440019559216_n.png?oh=e655dbd2aa7bb79786cbd0af0ce68b48&oe=56C04229

Jarebi te kene shpetuar vezeblereset e tjera (kuptohet nqs i blene me kupon).  

P.S. Mbase eshte koincidence, por aksionet e trustit te vezeve u rriten me 69% sot ne burse. 

yyyyfffffff era veze e prishme smiley

Makinen e paska derguar ne lavazh. Shperndahuni tani. smiley

" Ashtu kan llogjikuar ashtu kanë vepruar studentet, nuk jam ne dijeni nese ka patur student nga Kosova por nuk eshte ky problemi...fundja jemi vend i lirë... Shqiptarët e Kosovës do të kenë gjithmonë përkrahjen time... makinen e dergova në lavazh (qesh) ska vend për panik...studentet do lirohen kane te drejtat e tyre te protestojnë...thjesht do me vinte keq nese perdoren politikisht'

| Edi Rama |

 

Ja ku maroi dhe kjo pune.

e dhine edhe kete temen, e bone veze komplet smiley

Ramada Inn Bacon and Egg smiley

Ca thote kapitalizmi? Mire eee? I ka..i ka keto !! ..ashtu me grusht lart,duke mallkuar baballaret tuaj per sistemin qe ngriten pas 90'.. ben muhabet pastaj  e te thone qe baballaret tane kane vuajtur shume ne komunizmin e keq..sa mbaronin universitetin i conin direkt ne pune,me rroga te larta e njerzit i tregonin me gisht rruges gjithe zili..ca ti bejme? Hic ..asgje..shtyje ta shtyjme !!

Hahaha, po kur te conin mesues anglishteje ne Reps, si t'ia boje. smiley Se nuk ishin te gjithe cunat e Simon Stefanit.

Ateher kaloje direkt ne VIP..nga ata te vertetit ..te tregonte me gisht gjithe krahina..le qe ca gishti..kenge o kenge kendoheshin per ty !! Me ra llafi, se po behesha gati te postoja me lart.. ke shkruajtur qe po nuk i bere tani keto gjera kur do i besh? Ne moshen e ketyre ketu peshtyja ne posterin e "Lega Nord"(Itali) perdite sa kthehesha nga puna..deri sa e grisa fare nje dite..e me erdhi njeri nga ata e me tha..Ma che sei comunista? Comunista di merda!! ..e non e finita ..u pergjigja..sono anche albanese..ma come? Comunista e anche albanese??? Desh i ra te fiket..shyqyr qe isha ne kapitalizem !!

Kurse une punoja me ca gazetare te RAI ne 91-shin ne Shqiperi. ​Edhe ra muhabeti i kengeve italiane dhe une i thashe qe vdes per Lucio Dalen, Francesko de Gregorin dhe Giorgio Gaberin. Po ti qeke i majte, me thote mu. Booo edhe sikur te me kishte thene qe isha froccio nuk do isha skuq ashtu. smiley

mmmm..po qe je i majte je..ate mbaje smiley !! p.s. sa kane vuajtur njezit ne komunizem..me kujtohet kete vit ne behar nje komshiu  im qe punon mesues ne Vlore.. me thoshte qe donte te shkonte te punonte kamarier ne itali ne restorantin ku ishte kur kryente studimet vite me pare..ka mbaruar italia i thosha..ketu nuk rihet ma kthente..anti-komunist i tmershem tjetri..smiley

vetem se ai sistem ra shpejt. keshtu do bjere dhe ky, perpara se t'i dipllomoje te gjithe. 

po qe m'duket se e ka pas me ter men zysh anglishte nusen e cunit smiley

E shof qe e paske gjujt edhe ti...smiley

shum i modh smiley

cudi se ne ket or te dites perqindja e komenteve inteligjente sikur bi smiley

I mesoje komunizmi keq me shkolle te larte keta qafira. Folu mer arb, folu. Ne malet me debore kish jete ahere, e mire o mire. 

hidhni valle e knoni cika

agronome na u kthye Mrika

e kish rritun o vet malsia

drit e jet i dha partia, o-o-hej...

ja tata krenohet,

gzohet lokja nane

se Mrika e kreu 

shkollen ne Tiran...

Me e forta ka qene nje poezi e njonit nga keto mesuesit e Repsit. E kishte shkrujt ne ditarin e vet dhe e kishte spiunu shoku dhomes tek sekretari i partise. Poezia ishte

Ngrihem ne mengjes

Laj dy syte e zez

tund dy here k*

edhe bej ditarin.

Per qime i ka shpetu burgut fakiri.

smiley

 

di ti mo Endri si bënet omleti mo? Ja ta thom u. Na e hedhin vezen studentet mo, e marim dhe hiç bënet vet ajo...

di ti mo Endri si tundet dibeku mo?

smiley

Kam alergji nga veza. Mos je gje rilindas?smiley

Shekspiri ka bo Hamletin, Rilindja ka bo Omletin smiley

Lexon o Cim? 

opozitare qe i referohet Shekspirit. 

E boni me rob shpie, e boni!!!

po jo ore se nuk te fal tjetri... te rri te pret der sa ta bosh smiley

 

ballkani ne pike te hallit, njonit lider i thyne zyzet tjetrit ia thyne vezen

Ja dhine dhe ketij Temen ...smiley

Me ke do luj topa Gropthi ky Rapadami . Po kur njeh edhe Dybekun ..dashka dhe ne Reps mesus ky me shkolle Falas dhe me Insenshell smiley

Ky nuk ka zbrit nga Dhite akoma do dhe mesus anglishtje . Dun dhe arsim keta smiley Ku e ke ate me ding dong Cohu Enver ..smiley

  Teta edukatorja  ka nje konkurs me kenge te bukura per Jue

https://youtu.be/iUxBiLYgI4g

Jo po je djali Pf ti smiley pse njesoj me Ifiqte e Erionit dashke te emrohesh zotrote .

 

1 prilli dita rrenave, 3 maji dita e hisllave edhe 2 nentori dita vezes mahen men.

ujku vezen e nderron po omletin njisoj e bon smiley

ktyne t'PDs tani iu erdh veza smiley

hajt se ka edhe mo keq, tritanit i futen prasin

E boni me rob shpie, e boni!

Pasi i gjermanizoi shqiptaret ne mardheniet me detyrimet karshi shtetit tashti po i anglezifiko ne politike. Ke lezet o vlla me lexu komentet e opozitareve. Gjith humor, gjith krype. Ska mo banalitete, ofendime. Te duket vetja sikur po lexo komente ne parlamentin britanik.

Me shkronja ari o Ed Rama! Me shkronja ari!

Degjove?

kon shpalos nji umor te papam. smiley

Ne nje te shkuar jo for te larget shpalosnin antitankun para kryeministrise. 

Zhvillim, do kish thone Ruli

 “Në një miting në Sheshin e Flamurit, ku ishte mbledhur e gjithë Vlora, unë mora fjalën i pari dhe shpreha dëshirën për të shkuar vullnetarisht në fshatin nga kisha ardhur. Kjo gjë bëri bujë të madhe. Për mua shkruajtën gazetat e kohës, “Bashkimi” e “Zëri i rinisë”. Meqenëse isha shembull për të tjerët, më nisën për në fshat me makina shoqëruese e orkestër. Edhe kur mbërrita në Vajzë, më bënë një pritje madhështore”.

Rinì, rinì...jo rini muti si kjo e sotmja.

 

Kritika për Prokop Murrën

“Në vitin 1990, përpara se të fillonte fryma pluraliste, kam patur dhe një debat me shokët e Komitetit Qendror që erdhën në regjimentin e raketave. Sipas udhëzimit të Ramiz Alizë, duhet të flisnim hapur për problemet tona. Madje dhe mbledhjet e organizatës-bazë bëheshin të hapura. Në sallën me kuadrot kryesorë të regjimentit, unë u ngrita dhe thashë: “Kam dy probleme. I parë është se më vdiq babai në fshat pa pirë një gotë qumësht. Së dyti, akoma do të na drejtojnë pleqtë? Kopi po shkon 75 vjeç”. L.H thotë se i dërguari i Komitetit Qendror mbeti i shtangur, kur dëgjoi emrin e shkurtuar të ministrit të Mbrojtjes, Prokop Murra dhe i ka tërhequr vëmendjen.

 “Në seancën e fundit, kur do të zgjidhej Byroja e Rinisë, në sallë hyn Enver Hoxha. Për gati një orë rresht të rinjtë brohorisnin dhe duartrokisnin me sa fuqi që kishin. Aty Enver Hoxha mbajti një fjalim ku foli dhe për “skorjet”. Menjëherë pas këtij fjalimi filloi propaganda jonë, ku u përdorën sloganet: “të heqim ndryshkun në ndërgjegje”, “të heqim skorjet, jo vetëm nga teknika, por dhe nga mendimet”, apo “të heqim skorjet nga shoqëria jonë socialiste”.

Per ato qe kon qef statistikat, ky nuk eshte i pari qe ha veze, ka qene Petrit Vasili para ketij, se kshu kur i relativizo gjonat duket veza mo e omel smiley

pu pu pu ca bona, e krahasova me Petrit Vasilin mooos smiley

“Kam patur rast të replikoj edhe me Hito Çakon. Ai më ngriti në këmbë në një sallë me 400 ushtarakë, që të gjithë kuadro politike kryesore në ushtri. Më kërkoi llogari për një oficer të regjimentit tonë, i cili ishte ndarë nga e fejuara, por ajo ishte ankuar duke shkruar një letër në Komitet Qendror. Hito Çako më la porosi që t’i thosha oficerit, të kthehej sërish te ajo, se përndryshe do ta çonte me kazmë në kooperativën e Koprënckës” - rrëfen L.H.

Shpetoi per dreq dhe ai atehere, te kishte plas ajo mut bombe do kishte sot Shqiperia 18 vjet halle me pak

Nuk esht zgjidhja vrasja. E vrane azemin dhe tani duhet te shohin bustin e tropojanit ne tirane ne perjetesi.

Azemin e vrane ata qe e vrane per punet e veta, politikisht Azemi kishte vdekur pa lindur, nuk i prishte pune njeriu. Ate mavrine e perdoren Ramizi e Saliu se kishte ze shume per te bertit dhe e mbylli misionin qe 5 dite pasi e filloi, egzistenca e tij politike e publike e mevonshme deri diten e vrasjes ishte kocka qe i kishte lene Sala per shperblim. 

PS. Gjithe bustet ne Tirane te te ardhurve jane, o nga jugu, o nga veriu, o nga anadolli e pakistani

s'ka tirons te shquar, prandaj. tironsit vete jane turq ose perse. tiron ngjan me teheran.

Po ca lesh persesh, o turq o pakistaneze

jo vetem tirana po te gjitha qytetet shqiptare kishin hije turke (500 vjet nuk jane pak). perveç korçes dhe shkodres qe u "oksidentalizuan" vetem pas ikjes se turkut. 

mnjf nga rob te shtru prej ligjit (te turkut apo dikujt tjeter çfare rendesie ka) nuk ke çfare pret. u ka vdek individualizmi. keshtu normal qe ne bustet ne qytet do vendosesh personalitete te tjere. njerez agresive, ambicioze, qe luftojne per pushtet, me lone emer. vendalinjte kane cof ka kohe. jane dystu. 

Kam qenë në plenumet e rinisë atëherë kur ka folur Mehmet Shehu, duke i quajtur djemtë që mbanin flokët e gjata “qafëleshë”. Ishte një entuziazëm i paparë. Fliste udhëheqja e lartë e partisë për “prerje flokësh”. Arritëm derisa u prisnim rinisë pantallonat e gjëra, bluxhinset dhe vajzave maksifundet e minifundet. Pastaj dolën fletërrufetë, që u importuan nga Kina”.

eh kshu qeka kjo bote, vezake

Fiqo, Vezir quhej Kryeministri ne kohen e osmaneve, me duket..

smiley

vezet e pularise te atij sacjalistit tjeter do ken qrn. tom doshit.

smiley

Ju gezofte zemra o vellezer opozitare!

keshtu te qeshur ju pafsha gjithmone!

se mos hedhin vezë me dron her tjeter mor amon smiley

Ho mre ...E hoqe te dhimen nga tema ..smiley

U omelsun vezet si duket .Qeka nje debil nga mbiemri Topollaj ke Uturaku ..o none o none ..." Jom pedagog Una" ..thae  !Cfare rinie po vjen . Le nje "marksist " me mjeker qe po ringjall Revoltat e 68 te studenteve...Anarshistet e Spanjes e c'te te them sa ngjarje kishte lexuar smiley

Gjynaf per zotin ..i moret ne qaf me keto filosofite e Nices qe thote Strazimiri me flamur Noken  .

Po Luli qe kerciti Dhomet mo keq se i ndjeri S.Stefani .Mos ka lexu ate qe hante gure ( ficorre , zall ) lumi per tu bo Ciceron smiley

O u dhjefsha mu ne Portokalli ore ..smiley Nji ngjarje e kesaj Natyre dhe shperthyn Gjirizet e SHQU-pit

duhet te filloj zbori me se s'bo, si mer 9 veta asnji nuk gjujti ne shenj!!!?

opaaa doli raporti i funit i OSBE-se: jane 200 meleon veze qe nuk gjinden me ne treg, mendohet se kane ikir offshore

Lajm i ores se fundit pas deklarates se O-Se-Be

LuldaThKurbanibaThkis,  ka dergu mbledhes vezesh Pinguini ne brigjet e Kilit .Sqarimi perse deri n; Kili i eshte pergjigjur Sek Ristani .

Ne kili te falin nje km breg per me mbledhe veze .

Kerkum nga militantet te benin veze me shume dhe me te mBedhaja. me oferten 1/2 leku me shume ..Pergjigja Masive edhe nga llogjexhijt e bLoqeve te ndryshme ishte 

Nuk e cajme Bythen per i gjys leku smiley

he me se me veze i kane gjujt, veza eshte edhe buke edhe gjelle

i vezullonin syt shokut kryeminister sot

Gjelle edhe eshte , po buke nuk e besoj .

Ne kujtimet e tij te moshes pubertetit Babasqapi thote se "para se te bente Pula veze i fusja Gishtin .Dhive u fusja gje tjeter " smiley

Tani sumpaThithesve mund te kete nderruar veglen po per buke nuk besoj se e hani smiley

Qe rrota e historise, e boni xhiron. Qe poplli konservator tu u mledh grusht rreth gjalmurise komuniste!!!
Pa vesh Fiqo opingat ama, une nuk ja heq kozmolinen pushkeve. Xhibin kam pershtypjen do ta shesin shoket per pune p...ushteti. Keshtu parashikon otorakulli Fevzo.

smiley

Ai e ka Karlos ose Karlito Tevez, mer ziliqar bajernist shok me Rajmonden smiley

edhe sa u kthy nga vezita ne hong kong

prej Tivari gjer ne Preveze

ku lshon dielli vape e rreze

asht i joni  amanet na e kane lane

kush mos ta prekin se desim te tane

qesh ti qesh po e kishin kap njonen sot ne flagrance per vezmbajtje pa leje.

plot dy bikerina

me eshte bo vez i keq me qesh smiley

pi ti shoku pi, cerveza mas fina smiley

vetem ky edhe Chavezi o fiqo smiley

eeeeh kot sthone Chervez La Femme

Ne shqip-internet vazhdojne veze-frymezimet...qenka veze-Migjenezuar ngjarja. Ishalla s'i shkon kujt mendja qe te beje per humor ndonje statuje veze me shkume deti tek Qyteti Studenti se do i ike truri fare vezengjalisteve te Peshkut, do fillojne te bertasen Hapni bikerinat e vezeve! smiley 

Ata qe qelluan Ramen me veze ne mos qofshin te Vetëvendosjes do jene te Vezëvendosjes, ne ne Shqiperi s'i shperdorjme vezet keshtu, jemi nikovezëq!rë - kishte thene Mero Baze, po keta ngjalëvezanikët e Peshku s'e paskeshin marre si duhet vezëmesazhin. 

Edhe Associated Press e paska raportuar kete lajmin e pa-vezë-vërtetë, pa u keshillur paraprakisht me Idrizin ose Bamen n'Peshk. Bile thote qe Rama s'ka dhene koment per ngjarjen se ishte duke vizatuar nje vezore per galerine e artit ne Vjene. 

Students object to a law adopted two months ago that will increase modest tuition fees at state universities, while at the same time providing partial funding for private universities with taxpayer money.

 

Rama declined to comment on the incident.

Nderkohe Zeri i Amerikes vazhdon te beje agjitacion Berishe-tropojanist kunder Rilindjes: 

Përfaqësuesë të Lëvizjes për Universitetin, ka akuzuar policinë se ka ushtruar dhunë ndaj tyre. Njëra prej studenteve të shoqëruara, Viki Cipi, nga mjediset e komisariatit të policisë ka shkruar në Facebook se “na trajtuan kafshërisht dhe na dhunuan turpësisht” duke konfirmuar se reagimi ndaj kryeministrit kishte të bënte pikërisht me kundërshtimin e reformës së Arsimit të Lartë

u kenaq opozita me vezet e aktivisteve o albano. ta gezoni saliun, aleancen e re.

Bravo qe insiston me partishmeri kaq te devotshme, por ndryshe nga muhabeti midis ngjalisteve n'Peshk, tek shumica e njerzve ne Shqiperi nuk ben me efekt alibia "fajin e ka Saliu" dhe vazhdimi i te sjellurit si opozite i kesaj qeverie, tashme qe po vjen viti 2016 dhe kemi hyre ne vitin e trete te mandatit rilindor 1 milion Berishe-shuplakor Rama-Meta. Aq me teper qe ata sot qeverisen me nje supermaxhorance te paprecedente dy-partiake e mund te bejne cdo ligj e reforme qe duan. 

Ti ose do ta kesh harruar fare qe ka me shume se dy vjet qe Rama kendonte me dajre kengen "Ra Sala nga fiku", ose do kesh alergji fiqte, ose e ben kete gje nga zilia qe ke per Veliaj meqe ai u pasurua duke shitur fiq.

Ose, s'ke cfare tjeter te shpikesh dhe ngjale-instiktivisht do t'i paraqesesh keta studente dhe aktiviste sikur jane masha te Saliut (jarebi mos vdeste Saliu sa eshte Rama ne pushtet se juve ngjalistet do pesoni goditje ne tru, s'do keni me cfare te ngjale-justifikoheni me). Sic e ka vene re Blendi me lart duke referuar kete artikull, e verteta eshte krejt e kunderta.  

Thuje troc o gjibo, ka hik koha e frikes. Jarebi mos vdekte kurre Saliu, jarebi!!!!

po pse t'i bi shkurt?  

kush do mushi paragrafet masanej? smiley

po tabllot sinoptike?

Studimet mjekesore te viteve te fundit tregojne  qe marrja me teprice e subtancave omega-3 ka lidhje me rritjen e rrezikshmerise se kancerit te prostates, keshtu qe te pakten per hir te shendetint tuaj beni mire qe here pas here ta qisni ngjalen nga prapanica smiley

Te pakten tani qe Sala s'ka vdek akoma dhe juve s'jeni te detyruar te ngjaleroni neper internet vetem me batuta pabukse erjonbraciste tip "Mos u bej Lul". Pika fjalim-shkronjesve qe puneson qeveria, s'prodhojne dot batuta me per te qene sesa ato tip "mensa e shqupit", ju kane lene ne dite te hallit.

P.S. Paska ardh dhe Lenka Cuko e Peshkut, mesa duket s'kishte shume fjalime te Trump-it sonte tek Fox News. O trapmpist, o vlere idrizore, mos i harxho germat duke ma marre mua ne goje, prit sa te te te vijne shoket e tjere smiley

bame, amon se esht mir me kaq. se mos fillo si me kutit. s'guxoje me hap peshkun. dilte xhibua para me kuti ne goje smiley

 

na e qelbet peshkun fare lloj lloj psikosh

ja dhe nji doktor tjeter, qe futet si xhol smiley

degjo mor birbo: te me intimidojne lloji yt mua, e hap vet gropen une. s'ka nevoje hic per tyja.

Eh c'fare ben dashuria per dije ... te detyron te zesh KM'ne me veze. Ah more KM qe kerkon tu privosh te drejten per edukim ketyre mendjeve te etura! Poshte Qeveria! 

“Hajdut, sharlatan”

Fillimisht ata e kanë sulmuar me fyerjet; si ‘hajdut’, ‘sharlatan’, ‘i shitur’ dhe ‘kryeministër plehrë’, ndërsa me pas kanë vazhduar duke hedhur veze mbi te.

prot1

-Zoti katnar, keni veze?

-Jo

-Po veze rilindje?

-Parrullen!

-smiley

-Sa te dush. Te prishme dhe xhaguar ready.

ueh paskish qen e pervlume opozita, s'e paskshim dit smiley

ky rremb orinitologjije i mcef kaq mire smiley

opozit pulastrene smiley

ahahahahaaa

smiley po mire, po ça donte te thoshte fjala 'pulastrene' ??

ku e kane kuponin kto qe kane ble vezet ?

hajt se dite e re ... veze e re. 

umor! smiley

Keto lloj aksionesh guerrilse alla blosheviku - che guivara me nderim grushti nuk nxjerrin asgje ne drite perkundrazi i turbullojne ujrat akoma me keq smiley

 

Ne kemi nje jeter politike te shkutrer.Si popull,jemi kalamaje ne punet politike.Keshtu shpjegohet pjeserisht dhe peripecia me te cilen trajtohen disa koncepte politike me rendesi themelore per jeten tone kombetare.Struktura politike e nje vendi nuk eshte nje fakt natyral,por materializimi i nje koncepsioni.Domethene me perpara ka ekzistuar si ide dhe me pas eshte konvertuar ne nje veper konkrete te dukshme.

Ata qe ngrihen sot dhe proklamojne me te madhe qe Shqiperia nuk mund te rroje dot me diktature,thone gjene me paradoksale,qe eshte thene ne gjuhen shqipe!Sepse ne realitet Shqiperia me perjashtim te disa rasteve te shkurtera(te cilat kane provuar qe Shqiperia pa diktature eshte nje kaos i vertete) nuk ka qene vecse nje diktature.Ata qe mundohen ta mohojne kete gje,kane shume kurajo.Bota e endrres eshte shume e embel dhe duron vetem nje moment  dhe vetem ne mendje...kurse realiteti i ftohte eshte si shkemb perpara syve,i paluajtshem dhe i pandryshueshem.

Rama i meriton ato veze ne koke dhe gjetke vetem per faktin qe nuk ka prangosur arkitektet e vertete te ketij shperfytyrimi arsimor i orkestruar nga disa individe te cilet sot marrin dhe godina te reja per te vazhduar perseri shkaterrimin ne themel te sistemit universitar shqiptar.Sinqerisht asnje nuk duhet lengezuar kur sheh veze qe fluturojne siper kokes se Kryeminstrit ne vend te Veliaj e co.

Kush do shkolle falas te iki ne vendet skandinave. Duhet nje cike b..... me msu gjuhen.

Po cne b.....me gjuhen ?

Se nuk eshte e lehte ajo gjuhe. 

mire.

Suedishtja si anglisht eshte.

Mentor Kikia:

Shqipëria, vendi që ka çuar dëm një gjeneratë
(Ose vendi ku nuk gjen më këpucarë)

E përse duhej të bënim shkollë për agronom, veteriner, inxhinier nafte e minierash? Pale të shkolloheshim për zanate si hidraulik, marangoz, xhenerik, elektricist? Cdo të thoshte fisi? Halla që e kishte djalin për juridik do të tallej. Po kunata që e kishte dërguar vajzën për sociologji?
Për cfarë shkolle studion djali, po vajza? Juridik, psikologji, sociologji, ekonomik, mjeksi… Bravo ju lumtë.
Po për punë? Aha, punë nuk ka. Ata që mundën të zënë punë u anatërësuan në PD, PS dhe LSI. Ata përbëjnë sot atë që quhet administratë publike dhe për të cilën zhvillohet e tërë lufta politike në vend. Të filloh punë në administratë ka kritere të rrepta politike. Por administrata ka një limit. Të qënit në PD, PS e LSI nuk pi ujë në kompanitë private.
Kështu, pas 25 vjet arsimi rrumpallë, me diploma të rregullta e të blera, sa në universitete publike në ato private, shqiptarët po kuptojnë se duhet të dish ç’punë bën, para se të kërkosh punë. Por ndërkohë një gjeneratë e tërë është tashmë pa punë dhe pa zanat, pa punë dhe pa ditur se ç’punë mund të bëjë.
Pas mbarimit të juridikut apo ekonomit, një kurs për hidtraulik është shumë i këshillueshëm. Ndërsa ato që kanë studiuar për psikologji, këshillohen të bëjnë kurs për parukiere.
Sa kohë u humb, sa para dhe sa energji u shpenzuan? Ky është shembulli më tipik i një vendi që vetëqeveriset sipas parimit “të dalë ku të dalë”. Ky është shembulli i një vendi ku qeveria nuk i ka orientuar asnjëherë njerëzit as ku dhe çfarë të ndërtojnë, as ku dhe si ti invetojnë paratë e tyre, as edhe si dhe për çfarë të shkollohen.
Tani ja ku jemi.
Nëse keni ndërmend të këkroni azil, apo aplikoni për punë në Gjermani, atje kërkojnë profesioniste, nuk duan jurist, pale gazetarë.

1.

Foro ka te drejte Fiqo. Veza te rrit shume kolesterolin. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).