25 vjet më parë në "Qytetin Studenti" nisën protestat që çuan në transformimin e sistemit politik dhe social në Shqipëri. Pas rënies së Murit të Berlinit një vit më parë dhe rrëzimit të Çausheskut dhe regjimeve të ngjashme në vendet e Europës Lindore, edhe në Shqipëri njerëzit nisën ta kundërshtojnë haptas regjimin. Atë vit Scorpions kishin nxjerrë këngën "Wind of Change", një Dhjetor më vonë Bashkimi Sovietik do të shpërbëhej, por ishte pikërisht Qyteti Studenti, dhe lëvizja e të rinjve ajo që katalizoi e më pas simbolizoi ndryshimet. 25 vjet më vonë Shqipëria ende nuk ka gjetur portën hyrëse të Bashkimit Europian, në një përpjekje të stërgjatur e që vijon për të ngritur një shtet funksional të së drejtës. 

40 Komente

Ne fakt sot, si dite feste, duhet te gezonim diten e ardhjes se demokracise dhe jo te degjojme pordhet e lulit e te ndotim qytetin me jashteqitjet e PD-se. Policia nuk duhet te japi leje per tubime ne ditet kur jane festa kombetare. Pasi njerzit duan te dalin e te festojne dhe jo te bezdisen nga pellitjet e gomereve.

ej, pse dite pushimi sot ë?

Si thoshte Hasan Bardhi: pushojme pa pushim?smiley

smiley  e mbake mend? 1m1cm burre

Po mendoja: edhe te kisha qene paguar, nuk do me kish shkuar ne mendje qe po dilnim per te fituar nje 'holiday'. Por ndofta kane qene paguar ata qe e organizuan smiley

eshte e padrejte te shfrytezohet injoranca e nje populli nga injorantet 'LIDER" te saj me lojen vigani shkurtabiqi vit per vit neper mitingje kaotike cudiberesish.

Fati akoma po luan me ne .

 

E kishte zene i here inati Ali Pashen me nje fshat ne pashallukun e vet dhe i con taksidaret. Supozoni qe ky eshte fshati i gjibit.

- 90 % takse keni, pra ne 100 kile vaj 90 pashai e 10 ju. Ne 100 kile drithe 90 kg pashai e 10 ju - japin urdherin taksidaret. I pagujne taksat nje per nje fshataret. Habitet Ali Pasha. Vitin e dyte, po nje lloj me taksat pra 90 me 10 po u shton dhe nje ndeshkim tjeter. 

- Te q... ne b.... te parin e cdo familje ne fshat.

Shkojne taksidaret dhe kthehen mbas vjeljes se taksave. 

- He, si shkoi - pyet pashai.

- Asgje e vecante pasha - pergjigjen taksidaret. - Jo shume veshtiresi si me taksat ashtu dhe me ndeshkimin.

Habitet pashai dhe niset e shkon vete ne fshat.

- Si i keni punet ? Po me taksat ?

- Nuk ankohemi pasha, na vret Allahu, - i pergjigjet nje i moqem i fshatit - por kemi nje kerkese: ate ndeshkimin te mos e vini vetem per te parin e familjes po sikur ta shperndani dhe ke te tjeret. smiley

Aman re grida mos te kerkoj rritje takse se lodhet rilindja

Po flamujt e zinj ç'ne në krye te mithingut? Apo per kombinim me.floket e lym te Krietarit?

Ca qenkan ata me te zeza me amon si grupim motoristesh po me duket. Ra qeveria Kapo e hodhi shoku Sali komunisti i devotshem qe ka dal ne foto me gjithe antaret e byrose politike ne Paris gjate kohes se persekutimit politik. smileysmiley

Pastaj nje parti gjasme e djathte qe ka hero nje ish-sigurims, hajdut, vrases perdhunues dhe lider historik te saj nje komunist (ndoshta i fundit aktiv ne evrope) , vrases, hajdut dhe shberes te shtetit dhe kombit shqiptar eshte tallja tragjike 25- vjeçare per bashkkombasit e mi perfshire dhe mua per periudhen qe kam.jetuar ne shqp.

Nje pyetje kam per ty une vlonjat-o, si i vetmi vlonjat ne bote qe je, " A je ti me PD-ne dhe nderkohe te shqeteson fakti, pse ne krye te partise qe militon ti, eshte nje vrases dhe per hero te saj ka po nje vrases, apo je kundershtar i saj dhe po kerkon te hedhesh balte mbi te"?

Ishte pyetje retorike, s'ke nevoje te pergjgjesh.

Te te them une qe Bardhoshja ka ditlindjen? Jo jo kete s'ta them!
O Maks o flori, kishte ndonje pasaktesi ne ato qe thashe me lart apo jo? Mos u pergjigj se eshte pyetje retorike.

Pasaktesija ka emrin vlonjat.

Po behet miting. Po flet Luli e per dreq u ngjir serish. Nuk ka fat.

qenka dhe Teuta...

Libri me i mire i vitit! 
Perkthimi me i mire i vitit!

Takimi ne date 12 dhjetor ne ora 18.00

Urno ti adhurus i Teutes paraprakisht. Shif kur dhe qmimin si perkthyesja me e mire t'ja jape vetes.  Pra ose Shqina, ose Tupja ose ai antikomunisti Tufa. smiley

Znj. Kumbaro është përkthyese, publiciste dhe eksperte ndër­kombëtare për projekte ndërkulturore dhe për pro­grame kërkimore universitare, të ndërmarra nga organizatat ndërkombtare si Bashkimi Evropian, Or­ganizata Ndërkombtare e Frankofonisë.

website zyrtar ky, ti tani si zevzek qe je e gjen budallekun ketu...

Miting kalamaqsh . .. turp I zotit populli jetim pa opozite.

deri m'tash kemi nje polici qe vetem zbythet.

protesstuesit zotet e okolles. smiley

Spikerja e abc news : Protestuesit i jane qepur Bunkerit si Skenderbeu Turqve smiley

Nje fortese po bie,bunkeri testi i pare u kalu me sukses. 

Tash,kush e ka radhen?

1- Beqka

2- Erjonka

3- Gjiknurja

4- Edushka

pasi shumica e buxhetit po shkon per fasada kane nevoje dhe per pak pune vullnetare

 

4-5 dite me majt kete temp,e rrezune. 

I ka ra cmimi ketyre dyerve prej druni.

Keni material tek VQ djema . 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).