Me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”, kreu i opozitës, Lulzim Basha ka ftuar qytetarët t’i bashkohen protestës së 17 dhjetorit.

“Ngrihuni toskë e ngrihuni gegë, ngrihuni shqiptarë t’i tregojmë vendin. Vendimi për largimin e Edi Ramës është popullor, kombëtar dhe i pakthyeshëm! Të enjten më 17 dhjetor para Kuvendit! Shqipëria NGRIHET e nuk prapset. Të gjithë në shesh për të ndalur qeveri-fatkeqësinë”, shkruan Basha.

Më tej në postimin e tij në “Facebook”, Basha ka ngritur edhe një herë akuza ndaj Kryeministrit Rama për ndërtime të paligjshme, ku përmend edhe bunkerin pranë Ministrisë së Brendshme.

“I mbushur deri ne fyt me mllef, urrejtje dhe përçmim për popullin e tij, njeriu që ndërtoi pa leje në mes të Tiranës simbolin e izolimit, terrorit dhe mjerimit, ky që bekoi sarajet pa leje të Kokëdhimës me shokë dhe dhjetëra ndërtime të tjera pa leje të familjarëve dhe klientëve të tij në mes të Parkut të Tiranës, në lulishtet e pallateve të Tiranës, në bregdet e kudo. Ky që për vete ndërtoi një vilë bunker 56, metra të gjatë pa bërë asnjë transparencë para shqiptareve; ky zhvatës përsëritës i përbuzur nga mbarë vendi e kombi, shpreson të gjejë strehë në jug duke sulmuar veriun, por më keq për të”.

Basha shkruan më tej se me Edi Ramën në krye të vendit shqiptarët janë bërë më të varfër, ndërsa e cilëson edhe si “aksident të historisë sonë kombëtare”. 

“Ai është njësoi i neveritur, kudo sepse prej dy vitesh shtyp e varfëron çdo shqiptar, në Vlorë, në Sarandë, në Shkodër, Tropojë, Elbasan e Durrës, Korçë e Lezhë. Një i paturp që tregon popullin me gisht si hajdut, por për vete ndalon me ligj hetimin e vjedhjes së shekullit prej 600 milionë euro, ky për të cilin raporti i punës së OSBE shkruan se ka një pasuri prej 200 milionë euro, ky aksident i historisë sonë kombëtare me pasoja të rënda, i fryu sot nga Bregu i Shqiptarisë ndarjes dhe përçarjes midis shqiptarëve”, shkruan lideri i opozitës.

61 Komente

shum dakord

Faleminderit që nuk na e fsheh urrejtjen zoti kryeministër

Me deklaratën e tij në Sarandë, i mbështetur plotësisht nga Koço Kokëdhima, Rama i shkoi deri në fund misionit të tij:

Rama shpërthen në fyerje raciste. “Ta pastrojmë më tej Shqipërinë nga veriorët”

Sipas tij pronat e pronarëve i kanë zaptuar njerëzit e ardhur nga Alpet (shpellat) që atë ditë që Saliu mori pushtetin. Alpet dhe Berisha jënë në të vërtetë një sinonim I njëri-tjetrit. Unë e kam ditur gjithmonë se Sali Berisha është sulmuar që ditën e parë, jo si opozitar, por si “malok”, nëse do të përdornim zhargonin që Edi Rama përdor jo zyrtarisht.Kjo luftë biologjike është zhvilluar sistematikisht, çdo ditë, çdo orë, me një regji perfekte, me regjisor, skenaristë, aktorë, dhe figurantë të shumtë. Janë paguar miliona për suksesin e kësaj lufte. Me para nga aferat e korrupsionit, trafiqeve dhe spiunazhit. Qëllimi ka qenë i njëjtë: Rrëzimi i Berishës nga pushteti ose pamundësinë e marrjes së pushtetit prej tij. Megjithatë artikulohej me disa definicione relative si “primitivë”, “arkaikë” etj. Edi Rama dhe zëvendësi i tij, Koço Kokëdhimë i dhanë fund sot narrativëve të tilla. Ata dolën hapur, prandaj meritojnë falënderimet e mia të veçanta.

Edi Rama dhe Koço Kokëdhima, ndoshta duan të përgatisin një 1997-të të dytë. Kjo nuk do të ndodhë. Sepse “malokët” nuk kanë kurrfarë fobie përballë askujt në këtë botë. Produkt i civilizimit (apo shpellarizmit, sipas Ramës) në Alpe dhe rreth tyre ishte Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Pjetër Bogdani, ai që ndërtoi shtetin e parë shqiptar, pra Ahmet Zogu, bamirësja më e madhe e të gjitha kohërave dhe në të gjithë botën, Nënë Tereza, pacifisti i rangut ndërkombëtar dhe njëkohësisht nacionalisti I thekur, Ibrahim Rugova, liberatori më i madh në historinë tonë moderne, Sali Berisha, heroi i demokracisë shqiptare, Azem Hajdari. Prandaj zoti Rama nuk e komplekson dot Veriun, nuk mund të injorojë produktin e Alpeve Shqiptare. E.Bytyci

 Kapo , hoqet dore nga bunkeri mer? Kjo teza verior jugor e ka marre me qafe PD-ne sepse sa here eshte votu keshtu, pra veri vs jug,  PD-ja e ka ngrene deri ne fut e  i ka nel vetem qyteti antikomunist i Kukesit si fitues dhe tashme dhe qyteti me i djathte i Shqiperise , qyteti i Kamzes. smiley

O Kapo pse cfare ka aty qe nuk eshte e vertete? lol

Sikur te beheshin vertet zgjedhje te parakohshme te ikte per lesh Basha me gjithe Salen qe tani, sic iken per lesh te bashkia, e kush te vinte tjeter ne opozite do te kuptonte qe kjo lloj politike primitive s'pi me uje me shqiptaret.

Rama as me pak as me shume eshte nje sadist, nje njeri qe se pari ka problem me vetveten, nje njeri i papergjegjshem, dhe nuk kemi pse habitemi pse urren verioret kur ai urren familjen e tij: babe, nene, bir, grua!!!! Turp jo vetem per ata klysha qe kishte ne podium kur gojen e ka kthyer ne organ jashteqites, por turp edhe per ata qe kane guxim ta mbrojne...rilindja uroj te vij me vdekjen e eDrames. 

Rama as me pak as me shume eshte nje sadist,

Ku i ke provat, ke ka vrare  ?

lol, e ngateroi me mbretin saluk! smiley

Ky eshte nje fenomen 25 vjecar, (vetvrasja )qysh prej viti 1997 ! keta qe dalin sot, kane qene ne pushte 15 vjet , ne keto 15 vjet kemi shume ngjarje , histori makabre, 1997, 1998, Gerecin, 21 Janarin, me mijra te vrare, te vetvrare, nga skamja, dhe gjednja psikologjike qe ka krijuar qeverite e pafta shqiptare me ne krye PD !

Tani po te aludojme kete qe aludon ti,  del se sadist dhe bir sadisti eshte Sali Berisha ! Qeveria Edi Rama nuk eshte por ngjan si nata me diten me ate te Partise Demokratike ! Mos prisni mrekullira nga Edi Rama, denoni fajtoret e qeverive te meparshme ! Pse nuk ngrihet PD per lirimin e Fullanit ?

Prape miting? Po per cfare protestojne mer aman? Duan te vijne me zor ne pushtet? Po kush ju voton juve mer maskarenje, mer kriminela me brire. Po ju jeni vec qelbesira.

Kjo opozite eshte destruktive, destruktive edhe kur ishte ne opozite, Rama prandaj fitoi, problemi eshte qe pesha qe i ka lene Basha/Berisha Edi Rames, eshte shume e madhe dhe do nje burre te forte qe Shqiperia te dali nga kjo gjendje e keqe, se pari ky burre duhet te rregulloje sitemin e Drejtesise, kollana me e kalbur e ketij shteti qe Edi Rama trashgoi, ne se do te rregullohej kjo Basha dhe Bersha duhet te ishin ne burg !

Thirja qe ben Basha eshte nje fakt qe kjo parti nuk eshte per rrugen parlamentare dhe te stabilitetit politik per te zbatuar reformat, por eshte per rrugen e e marjes se pushtetit me ane te dhunes  dhe kaosit ! Sic ka bere deri tani

Ngrihuni toskë e ngrihuni gegë, ngrihuni shqiptarë t’i tregojmë vendin. Vendimi për largimin e Edi Ramës është popullor, kombëtar dhe i pakthyeshëm!

Ne cilin vend ndodh kjo,   qe,  nje  kryetar Partie ben thirje per dhune per rrezimin e Qeverise ? !!

 

Vetem ne Siri, Libi,Egjyp, ect mund te pranohen keto lloje thirjesh

sot ne 2015 mbas 25 vjet demokraci ! :smiley Basha ben thirje per rrezim me force, te nje qeverie qe eshte zgjedh me votat e shumices ! Basha Berisha kerkojne nje karrike, per te te vjedhur edhe me shumme ate popull fukara , nga menjda !

Populli ne fakt duhet te ngrihet dhe te kerkojje drejtesi per Bashen,  Berishen dhe te gjithe suiten tjeter te PD qe jane akuzuar nga opozita e djeshme, ku Edi Rama fitoi zgjedhjet !

normalisht kur i detyron shqiptaret te lene shtepiat domosdo qe do i druhesh zemerimit popullor por me shume frike ekziston nga zgjedhjet e parakohshme sepse sa here eshte perplasur Basha me Ramen ka fituar Basha. Ka shkollim perendimor Basha dhe shqiptaret gjithmone shikojne nga perendimi.

Ka shkollim perendimor Basha dhe shqiptaret gjithmone shikojne nga perendimi

smiley cfare argumenti ?, shkollim Perendimor? , dhe pastaj, kjo do te thote se ai eshte i afte ? Cfare experience ka ai jashte, ku ka punuar ai jashte shtetit qe te kete fituar nje sikses dhe eksperience ?  smileyPo e di sa veta kane mbaruar shkollen ne Perendim ? Vetem Basha ka mbaruar ? Pse nuk behen te tjere kryetar Partie Bashkie minister i brendshem , minister i transportit ?   Po rrofte babi i shoqes se klases thuaj !

Po pse genjeni veten me keto gjepura , edhe ne Shqiiperi nuk pi uje ky argument, sepse te gjithe e njohin Bashen si mashtrues, dhe i akuzuar per aferea , me Rugen e Kombit ect ... Basha i vodhi Rames nje vote dhe fitoi Bashkine athere, deshtoi perseri tani u shpor si Kryetar Bashkie, qe ka Bashkine me borxhe dhe ne shkatrim tani kerkon Pushtet !! Maskarenj, eshte koha e tyre !

Jo vetem kaq, por qendroi 4 vjet kryetar bashije dhe nuk beri as edhe nje gje per te permiresuar jeten ne qytetin e Tiranes; perkundrazi e perkeqesoje akoma me shume. Pra, perpos kriminel dhe hajdut eshte edhe i paafte per te menaxhuar. Me nje fjale i ka te gjitha te keqijat. Por jo sa te mbretit saluk te kuptohemi.

Por eshte e vertet mor gomar, si ka mundesi te marr nje toke  dhe te behet pronar ai qe jeton ne Dajt, apo ne Vermosh para atij qe jeton ne bregun e Detit ?

Ke par ti qe nje jugor te behet pronar ne veri, te ndertoj vila dhe rruge truristike atje ?  Mundesite jane, por kush te le aty te ndertosh paleje ? Pse nuk ndertojne jugoret pa leje ne veri ?

Lefti ju jeni te semure si doktroi ! E keni shkatruar shqiperine e keni vjedhur !

Epiri te zaptoje Ilirine?! Ja-ni budallik.

smiley( Nuk ju del mer cone, nuk ju del!!! Me lev nuk jua qit dot! 

aty te ngordhni - kollaj kur dilte ai pinoku cdo dite qe nga viti i larget i '92 smiley 

 Qytetarët shqiptarë ju përgjigjen thirrjes së opozitës me 8 dhjetor. Këtë aset Lulzim Basha nuk duhet ta rrezikojë për ndonjë fjalë të mirë nga Donald Lu apo Romana Vlahutin. Në të kundërt do përfundojë duke lozur buling me ta, me Ed Selamin, me Delina Ficon e Ben Blushin. E sigurtë që do ketë rastin edhe ti japë dorën ndonjëherë kryeministrit Rama.

ne mos keni arme gjeni

ja rembeni atij qeniiiiii...

Ketu duhet te dale ne pah dora vete Pr Dr Sali Berisha, nuk mund ta lere ne dore te Bashe faqe petlles kete indinjate mbare popullore ndaj palloshit! Nese e kane vertet seriozisht .

"PROTESTOJ PER PARTINE ,JO PER VARFERINE"
Shqiptar, ti nuk ke lidhje me protesten. Nuk e kupton! E keqkupton! Dhe nuk nderron metode. E mban mend heren e pare qe protestove? Hodhe bustin perkrah pasardhesve te tij te drejtperdrejte dhe pas bustit, po me te njejtin nivel britmash, shkove e shkaterrove uzina, fabrika, sera, ferma e ç'te zuri dora, duke mbyllur qindra mundesi pune. Keqkuptim i madh! Te rrezosh sistemin nuk do te thote te shkaterrosh materialisht vendin tend! 
Pastaj vazhdove te ndertosh e te zaptosh ku te mundeshe, e te vjedhesh e te merresh me politike alla-shqiptarçe ne nivelin e nje foshnjeje, sepse s'dije (dhe ende nuk e di) as kuptimin e fjales. 
Pastaj mendove se po ta mbjellesh lekun mbin si fara e gramit dhe shtohet begatishem dhe re ne qender te piramides, si nje mumje (se per mendimin tim, me t'u kthyer ne mumje humb koncepti i Faraonit edhe per me te madhin syresh). Dhe kape armet, ne nivel kafshe, krijove nje terror alla-ISIS, shkaterrove, shkaterrove... 
Asnje lidhje me sistemin! Ne krye qendronin e nderroheshin me radhe te njejtat hedhurina, qe ti i mbajte lart me dy gishtat e tu, ose me grushtin me trendafil. Dhe sa here te thirri kreu yt per proteste, ti vrapove! Shkule guret e trotuarit e i hodhe ku munde. U plase atje ne shesh e vdiqe! Dikush tha se vdiqe si deshmor, por une preferoj te mendoj si Elsi G, qe thote se vdiqe si kelysh k**ve pas k**vareve te tu!
Dhe i vdekur mbete, ose rron kot! Rron i gatshem per te dale prape ne proteste sa here te therret nje nga kreret e tu, qe nderrohen mes tyre me turne, por nuk shnderrohen, as nuk ndryshohen. Ti vrap pas tyre! Digj, thyej, shkaterro! Keqkuptim total! Se dhuna mbase te ndihmon te shkarkosh frustracione e represione, por po ta orientosh siç duhet mbase do na beje nder (p.sh. t'i bije kokes secilit prej krereve te tu te vjeter e te rinj)...
Protesta jote madje njihet ne zhargonin e mases si miting! "Jena tu shku ne miting"; "A dole ne miting"; "Mitingu Rom's"; "Mitingu Sal's"... dhe ke per te vdekur pa e mesuar kurre se çdo te thote fjala "meeting" e aq me pak pastaj fjala "protest".
Dhe s'ke per te bere kurre hajer as per vete e as per femijet e tu, sepse protesta jote nuk nis nga truri yt, nga shpirti yt, nga mungesat e tua te pamasa, por nis nga grushti me trendafil dhe nga gishtat perpjete. 
vijon.

Dhe une protestoj kunder teje, shqiptar! Protestoj nga thellesia shpirtit tim! Por s'dal dot ne rruge. Do me pyesnin me ke parti jam. Do me nxirrnin ne media si nje aspirante qe po kerkon te krijoje ndonje grupim te ri. Ose ne rastin me te mire, do me tregonin me gisht per te çmendur. Prandaj, protestoj ne te vetmen dritare ku mund te te kundervihem siç dua. Ne Facebook ( well dy, edhe te peshku pa uje ) Protestoj kunder gomarllekut tend shqiptar! Mbetsh e vdeksh gomar!...
- Anonim.

Ambasadorët paralajmërojnë PD-në: Jo dhunë, policia të reagojë!

Top Channel ka mësuar nga burime diplomatike për një takim ditën e djeshme (14 dhjetor) ku kanë marrë pjesë disa ambasadorë mes tyre ai amerikan, ambasadori francez, anglez, gjerman, numri 1 i BE-s në Tiranë Romana Vllahutin dhe ai i OSBE-s.

Në fokus të takimit ishte shqetësimi i përbashkët në lidhje me protestën e paralajmëruar të enjten nga opozita.

Ata u dakortësuan se çdo lloj dhune gjatë protestës është e papranueshme, ka theksuar i njëjti burim.

Gjatë takimit mësohet se ambasadorët ranë dakort të inkurajonë policinë dhe forcat e sigurisë për të ndërmarrë veprime maksimale gjatë protestës së ardhshme.

Ata janë shprehur se partitë politikë dhe figurat e tyre udhëheqëse që organizojnë protesta në të cilat ka dhunë duhet të vihen përpara përgjegjësisë dhe të përballen me pasojat.

Në mënyrë të veçantë çdo përpjekje përmes forcës për të ndaluar punën e Parlamentit do të shihet si një përpjekje e qëllimshme në nëpërkëmbjen e institucioneve demokratike dhe do të përbënte një vijë të kuqe të pakalueshme për këto vënde dhe organizata.

Kot Lodhen Ambasadoret perderisa Shqupi sot eshte ne duart e Talibanve. U ka ardhur dita me u zdrugu dhe nuk ka perendi qe ti bindi ndryshe. Palloshi te beje gati te gjatin me gunga dhe tu nxjerri dufin e popullit Plehrave te Cunit te Sheqeres.

Jo, jo nuk eshte vetem pune talibanesh. Ka plot ne mos qofte shumica e atyre qe dalin jane ose socialiste ose njerez pa parti qe kane thiken ne kocke. Mos te te duket cudi. Do kishte shume me teper njerez nese nuk do kishte dhune. Nuk dalin per Lulin e Salen por per hallet e veta.

Me bohet shume qejfi nese dalin Socialiste se tregon qe Rama spo i pjerdh mo dhe mire ja u bo. Populli te jete me men, pret kur te filloje e zimja me policat e duhet tu dali nga mbrapa dhe tu tregoje vendin minjve te Shqupit qe e shkaterruan ate vend. 

Mitingun e fundit pashe Zenin dhe Giten ne Miting e ti thu nuk eshte pune Talibanesh. Ata qe te vjedhin dhe te vrasin femijet i ke neser ne protesten e leshit keshtu keshilloj te solidarizohesh edhe ti dhe nje molotov ta hidhni mes Shqupistave.

Mua shoku nuk me rruhet as per Zenin as per Giten as per Ramen as per leshin. Kush i ka hy ne hak njeriu e gjen belane ne mos sot neser. Une thjesht po du me te thone qe shqupi ka thjesht luksin te drejtoje pakenaqesine e shume shtresave te popullsise se sa per mbeshtetje ata e kane me pak se kurre. Pas me shume se 2 vjeteve ne pushtet nuk mund ti hidhet akoma faji salihit & co. Dhe sa per hapje sysh po te them qe keta zengjinet e sotem kane rrujt per 2 vjet me shume se c'vodhen kelyshet e berishes ne 8 vjet. Ne dac besoje ne dac jo. 

Kush i ka hy ne hak thu ti, une sdi ndonje Shqupist qe ska bo krime ndaj atij vendi apo populli, ne dac beso ne dac mos beso. Une ende se morr vesh se si guxojne Shqupistat me dale neper rruge e aq me shume garumbullohen neper mitingje te gjithe ndryresirat bashke.

I jan tha atij popullit gelboqet kur te del Zeni me Giten ne shesh per te prur demokracine e drejtesine? Eshte Rama frikacak se po tja u hyj ne dajak kur protestojne dhunshem shife si ka per tju rrit reputacioni. Rama mund te jete edhe Katovicist e nuk prek me dore te katapultuarin e Xhelil Gjonit ne PeD.

Po mire mo une nuk po them qe ata qe drejtojne protesten jane engjej une po them qe edhe keta ne krye te qeverise sot te fikin deren por ama s'te vrasin ose te vrasin indirekt me t'rrasme ne burg per pune dritash. Rama ka luksin qe perballe ka akoma Berishen qe poplli nuk e shef dot me sy por edhe ketij i ka dale boja krejt.

Populli nuk i votoi jashte Kryeministrise Shqupistat qe ti shihte pas 1 viti ne shesh tu denoncu korrupsionin e qeverise aktuale apo padrejtesite shoqerore.

Populli votoji qe ti shihte shqupistat ne burg e jo te shkembejne shaka e batuta me Ramen. Rama si fut ne burg se ka frike se i vje rradha atij me vone e prandaj nuk del njeri ne miting vec militanteve. Per me teper Shqupistat jane te pavotueshem dhe kjo i ben te dhunshem e anti-shtet.

Bukur!

Shqiperia, Republike Ambasadoriale.

Keto jane pasojat e perballjes me shkaterrimin qe lane pas Talibanet. 

pse vetem talibanet?

 

po specialistet para tyre?

po rilindasit vetem per dy vjet pas tyre?

po njeriu i ri i diktatures se proleteriatit?

 

shiko, ajo republike u themelua nga ambasadoret dhe po mbahet ne kembe nga ambasadoret.

eshte turp i madh!

Mesa duket pranaj na kane pranu ne si migrant alleatet, te pakten te pagujne me taksa rrogat e mbasadoreve.smiley 

Nese nuk duan dhune keta nderkombetaret mos te lejojne blerje apo vjedhjen e votes. Ky eshte shkaku kryesor i dhunes si me 21 janar si tani.

O rrit nojicik cmimi ksaj rradhe, apo prap 5000 lek t'vjetra + transport.

Sidomos, kujdes me vezet, se mund te kete dhe rob vegjetariane. Se dhe deputetet e ministrat rob jane, kane te drejtat e tyre dietore. 

Basha takon Merkel: Qeveri teknike dhe zgjedhje të parakohshme

“Revolta popullore që ka shpërthyer në të gjithë vendin dhe numri i lartë i azilkërkuesve shqiptarë është dëshmia më e qartë e situatës së rëndë ekonomike, papunësisë që shtohet dhe dhunës qeveritare ndaj të pamundurve.

Buxheti i ri me rritje taksash, dhe shpenzime për luks qeveritar dhe asnjë investim për hapje vendesh të reja pune, tregon se qeveria ‘Rama’ nuk ka asnjë plan për nxjerrjen e vendit nga kriza, por do ta thellojë atë dhe vjedhjen e korrupsionin.

Të gjitha kategoritë shoqërore ndihen të goditura dhe të poshtëruara dhe ndaj vazhdimi i kesaj keqqeverisje është një humbje më e madhe, një kosto shtesë për vendin, për çdo familje, për çdo shqiptar dhe një rrezik i madh që i kanoset demokracisë dhe shtetit ligjor”,- theksoi Basha.

Kreu i demokratëve paraqiti para drejtuesve të CDU dhe PPE programin qeverisës të Partisë Demokratike, sipas të cilit synohet rritje ekonomike, krijimi i vendeve të reja të punës dhe një klimë më pozitive për biznesin vendas e të huaj.

Në takim u fol edhe për procesin e dekriminalizimit, ku Basha akuzoi sërish Ramën që kishte futur në listat e zgjedhjeve persona me të kaluar kriminale.

Politikanë gjermanë dhe europianë gjatë diskutimit më kreun e PD, u ndalën edhe tek raporti i OSBE-ODIHR për blerjen e votëve në zgjedhjet e fundit vendore. Basha theksoi edhe njëherë nevojën për krijimin e një qeverie teknike që do të organizojë zgjedhje të parakoshme, si rrugëdalje për situatën e rëndë ekonomike e politike të vendit.

ja paska dredh me Lulin smiley

kjo qeveri do binte qe neser sikur opoziten kunder saj ta udhehiqnin njerez per se mbari.

p.s.: o kapo, po ky lulashi jot pse e fsheh ate baxhen e konferences pas kollares?

Fiks

Vallaj i erdhi funi ktyne Gono. Po ja bo poplli rrup sup. Ksaj here po vjen megjithmen Lirija smiley

me mire faqen e bardhe dajosho, si i ze gjumi naten xhanem smiley

Ambasada Franceze lajmeron te gjithe qytetaret e saj ne Tirane qe neser te mos kalojne nga Parlamenti se ashtu osht i muhabet smiley

Qe te kuptohemi - neser upuzita pret qe nepermjet demonstrates popullore RamaMeta te leshoje qeverine aktuale dhe menjehere te krijohet qeveria teknike. 

Keto jane expectations? 

Nuk eshte aq i thejshte insitimi i Lul Bashes dhe i Berishes per te nxituar renien e qeverise dhe nuk eshte aspak ceshtja e varferise se popullit smiley luhet nje biznes i madh  me kompany private qe rezultojne me borxhe te medha dhe nivele te larta korrupsioni , mund te kete me 10 ra , qe ndiqen nga Prokuroria .por qe kane patur lidhje politike me Parti qe kane qene ne pushtet , ose jane ne pushtet !

Një kontroll i Crown Agents në qershor 2015 zbuloi shitjen në treg të naftës virgin, e cila duket se vijonte prej kohësh, ndërsa autoritetet doganore rezulton se kryen kontrolle false apo gjetën justifikime të ndryshme për të mos parë evazionin fiskal në shkallë të gjerë. ..

.Në korrik 2015, një përmbarues privat vendosi masën e sekuestros mbi aksionet e debitorëve Ardian Xhillari dhe Teuta Xhillari mbi kompaninë Tea, për shkak të një kredie me vlerë 510 mijë euro që këta dy shtetas kishin marrë nga banka Raiffeisen në vitin 2013.

Përmbaruesi gjyqësor i shkroi Qendrës Kombëtare të Regjistrimit në shkresën për bllokimin e kuotave të aksioneve se nuk kishte arritur të kontaktonte debitorët në adresat e tyre të deklaruara.

Në të njëjtën kohë, një kompani tjetër përmbarimore kërkoi bllokimin e kuotave të aksioneve për llogari të një kompanie private që kishte ngritur kërkesa për detyrime të pashlyera nga Tea.

Pikërisht rreth kësaj kohe, raportohet se biznesmeni Xhillari është larguar nga Shqipëria.

Tani e kuptoni ju pse duhet nje rremuje neser me 17 dhjetor 15 , si thoni nuk ka fenomene te tjera te ketij lloji, qe kompani private, abuzive korruptuese  qe kane fituar miliona dollare, ne menyre te palishme (vjedhje ) d uan ti shpetojne drejtesise duke gjet mbeshtetje politike A nuk kane lidhje me Partite politike, me keto lloje biznesesh  ?Se Lulit dhe Berishes i rruhet fort per populin shqiptar fukara !

http://www.reporter.al/maja-e-ajsbergut-...

 

o ilir-jan te kam bere nje pyetje te pacensura

nuk e kam pare bohe ketu me qe jam ketu  !

ok. ke pas sjelle nje diagram piramide te pushtetit, ku psh. korporatat ishin jashte piramides dhe permbi qeverine. ate desha, po e ke parasysh. s'e gjej dot temen ku u postua atehere

me thone te drejten nuk me kujtohet,  sorry smiley

para nja dy muaj a kshu ishte. po s'ka problem, thx.

Nga nje ane palloshi nga ana tjeter albana e PD me ato veshet si bebe elefanti qe leshon klithma luftarake si tringa e kelmendit.i mjeri popull ce ka gjet.smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).