Sipas britanikes 'The Daily Mail' pjesëmarrësit e një feste krishtlindjesh organizuar nga Partia Laburistekanë mbetur të çuditur kur lideri i majtë radikal i kësaj force madhore politike në Britani citoi gjatë përshëndetjes së tij fjalët e Enver Hoxhës, "ky vit do jetë më i vështirë se ai që shkoi". Corbyn e ka quajtur Enver Hoxhën një "sundues të fortë", para se të përmendte frazën e Hoxhës. Media britanike që e shoqëron lajmin me sqarimin se kush ishte Enver Hoxha, shkruan se udhëheqësi komunist vrau dhe burgosi rreth 100.000 shqiptarë midis viteve 1944 dhe 1985.

69 Komente

".... citoi gjatë përshëndetjes së tij fjalët e Enver Hoxhës, "ky vit do jetë më i vështirë se ai që shkoi"

po pse, E.H e ka thene kete ? - per nga filozofia dhe largpamesia qe permban shprehja, kujtoja se e kish thene N.N

e meqe ra fjala, na dhe nje kuote tjeter nga E.H : "Imperialzmi amerikan eshte tiger prej letre !"

Ne ne goje te ujkut hedhim valle smiley

Lungo, kjo tingellon disi folklorike..smiley na duhen me te thella, me filozofike.: "ata na kane ne gryke te pushkes, ne i kemi ne gryke te topit".smiley

same shit !! na fal ! -mbaj mend qe e kam lexuar dikur te vepra nr: 1257 e sh.Enver, po nuk e dija qe paska cituar sh.Mao .smiley

une qe thu ti Belul, kurre nuk kom pas lexu veprat e Dulles! I kam pas alergji. Ama disa 'vepra' te disa shokeve te tij te idelait çoç i kom lexu keto 20 vitet e fundit, kupton ti, dhe kom ngel pa fjale nga fakti se si mund te lexosh ne menyre te ndryshme ne kohe te ndryshme te njejten 'veper' smiley 

smiley i madh Stalker ku e mbajte mend...

ku e mbajte mend thote....
-po Stalker eshte marksist i oreve te para e te fundit, me ate pune merret.. me veprat e klasikeve te m-l te koka e ze gjumi..smiley

Ky eshte i lexuar me shenime, jo thjesht per te kaluar kohen smiley

shenime .. dhe shenime kospektive, me lapsin kinez (shume e rendesishme kjo), gjysem i kuq e gjysem blu... me blu nenvizon ato te rendesishmet, ndersa me te kuqe ato tezat e rendesishme fare, fareee..smiley

Lapsi eshte Korean , thjesht per ta ditur.

smiley ku me kujtove ate lapsin gjysem te kuq e gjysem blu.

Belulo, Stalkeri eshte marxist Hollivudi mer. Keta i ka buke me djathe burgjezia, u hudh nga nje muvi ne jave, i co dhe ne palester, dhe u kry. smiley 

burgjezise i intereso te mbaje gjalle matricen marxiste (e cila ka ngordh anej ka parafuni i shek XX) qe te mbaje gjalle idene e marxistit pabuks, pamuvist e te papalestrum te shek XIX

smiley

Ho iher te shofim sa maxist i forte je, sa e ke giren mo te modhe qe perdor, se muvit e dime qe i qa. smiley

PS. S'bo qeder macja e ngopme mer. E kena provu iher kalamoj. I cume je mi nje mace shpije, nga ato qe i blehej mish kasten, as i hudhi syte fare. smiley

Na nji per nje marxist te vertete hollivudi, nuk qe i keq. 

nuk duhet te jete keq, e paska bo Jay Roach (qe ka pas realizu Meet the Parents, me De Niron si Greg Focker - nje nga komedite e mia amerikone me te preferume, ever! smiley )

ne fund janari del knej nga noija jon

Sidomos, akori kryesor (Bryan Cranston) e ka qa fare. Ky osht tamom talent naturor. 

me De Niron si Greg Focker

 

lapsus besoj... Ben Stiller eshte Greg Focker.. ndersa De Niro quhet njefare Jack  (mbiemri nuk e mbaj mend).smiley,  ne kete film..

lapsus:

dhe (Greg Focker)

De Niro osht i modh fare, atij i mjafto surrati, edhe sikur mos boj gjo tjeter. smiley

Gaylord Focker gjate. "So your name is Gay Focker??"

smiley

smiley

 

 interesant, si duhet ta kete zgjidh marksisti i shek. XXI kontradiken midis tij, marksistit 'klase e mesme' (perfitimit qe ai ben te te mirave tangible & intangible), dhe shfrytezimit te punes a sherbimit (service) te papaguar. Apo mbase ka nje klecke tek 'marksisti'...

marksizmi hollivudian eshte i rreme, e ka me te futur, citoj;

Paradoxically, then, the very condition of freedom is the “awareness that the Other regulates the process in which I participate . . . since I know I am not involved. ” Hollywood today, I claim, is that stand-in for the symbolic other that believes for us so that we can avoid being involved and continue the detachment of our daily lives. Indeed, one might say that we are willing to pay increasingly exorbitant admission fees at the theater not simply to be entertained but to be relieved of the act of believing. In many ways, we hire an other, Hollywood to be precise, to believe for us.

 

vrau dhe burgosi rreth 100.000 shqiptarë

 

smiley

jo per gjo, por dhe vete e nerumja Gazeta 55 qe cito Qendren Shqiptare te Rehabilitimit të Traumës dhe Torturës

 

Të ekzekutuar politikë: 5037 burra dhe 450 gra, gjithsej 5487 njerëz
 

Të vdekur nga torturat në burgje: 988 burra dhe 7 gra, gjithsej 995 njerëz (nuk përfshihen të vrarët që u munduan të kalonin kufirin nga toka apo nga deti).
 

Të ekzekutuar politikë dhe të vdekur nga torturat nëpër burgje, gjithsej 6482 njerëz
 

Të burgosur politikë: 26788 burra dhe 736 gra, gjithsej 27524 njerëz

 

THE VOICE OF REASON, NEWCASTLE, United Kingdom, about an hour ago

 

Keep going Corbyn, every time you open your mouth, you lose Labour Voters. With you in charge, the Labour Party is FINISHED.

Do jete nei kompani kamuniste, nga ato qe nuk i pine gjakun proletariatit, sa i merr icik ere.smiley 

Jeremy Corbyn nuk ka thene nje gje qe nuk dihet  ose qe nuk eshte e vertet ! 

Ishte "nje "sundimtar i forte "   eshte ne konteksin qe ai nxorii Shqiperine nga varferia dhe veshtrisite e medha ekonomike mbas L2B.

Shqiperia ishte ne krize te thelle ekonomike, dhe ja doli .

Qe Britania dhe shtet e tjera te fuqishme jane ne krize te madhe ekonomike dhe qe kjo krize rendon dhe do te rendoje me shume tek puntoret, tek emigrantet tek njerzit pa prone , kjo eshte e vertete !

Sigurisht qe viti i ardhshem do te jete me i veshtire !

A e ka thene Enver Hoxha apo Corbyn kjo ska rendesi ! Ai thjeshte mbron interesat e klases puntore angleze dhe ato te  emigranteve ! Thote te verteten as nje gje me shume. 

Jeremy Corbyn and Albanian Communist Dictator Enver Hoxha

 

Jo sundimtar i forte por DIKTATOR.
Nejse per ju komunistet ashtu eshte ne kohen e xhaxhit ishim me tavolinat plot.

Prandaj perfunduam rrugeve te botes se xhaxhi Enveri na trajtoi shume mire.

Prandaj...prandaj ..prandaj,...   prandaj duhej qe ne keto 25 vjet Shqiperia te kishe kaluar standrtet e atij regjimi, por c`e do eshte aoma mbrapa ne boten e trete , me keq se afrikanet ne Afrike ! 

 Many areas in the previous regime worked better then than they do today. Market economy and democracy have brought chaos, corruption and improvisation to the young and dynamic republic. To be remembered institutions, public transportation, the educational system in the three levels primary, secondary and university all worked much better during the communist regime. Even culture was better funded and society was characterized by a total absence of corruption

 

Albania is today a country where corruption is manifest in every single level of society, from the individual to the group, from the poorest to the richest.

 

Everyone without exception tries to find the shortcut to obtain an unfair competitive advantage exploiting the system at its best and most.

 

Pressure from parents in the schooling system forces teachers and professors to inflate the grades of the children of the better off and the powerful.

 

Members of parliament run private universities of questionable quality selling diplomas the youth will never be able to exploit while using the proceeds to finance their children's education at top institutions abroad.

Youth unemployment and a buoyant informal economy challenge the nation's ability to raise taxes. Unable to raise taxes properly the political establishment chooses to engage in a rising taxes policy.

Those living in rural areas migrate to the city in search for a better living which they shall not find. Those in Tirana who realize the lack of opportunity is here to stay choose to migrate abroad where they will usually remain underemployed in the services sector. In the meantime politicians try to dictate how society should be without excelling by example.

 

There are no role models to follow or be inspired with

Me duket se po i vjen rradha lajmeve "Ciljeta zbulohet" per tu vendos tek ballina e Peshkut.

E mush peshkun me Daily Fail o blend

smileyPo shprehjen:

Bini burra, Komunizma rae!

Kush e tha?

Sevdaja e ketyre angleze per Enverin eshte si hamshorlleku i musli-terroristeve per 72 virgjereshat ne Parajse, minus angazhimin per ta arritur (ne rastin e anglezeve).

Fundja, thene nga injoranca qe ofron distanca e anglezeve (per cka ishte Enveri dhe komunizma ne Shqiperi) kjo s'perben aspak cudi krahasuar me relativizmat qe i bejne vete shqipot qe e kane vuajtur nen lekure, te cilet akoma dhe sot p.sh. e ndajne festen dhe perkujtimin e Skenderbeut me ate te Enverit. 

Shkemb Graniti ne brigjet e Aderiatikut......

B*tha te dhemb kur behesh kaps....

ok, kush eshte me e rrezikshme, batuta nostalgjike e corbyn, apo qellimi paralajmerues i Trump.

ah dhemokraci dhemokraci, nuk jetojme ne periudhe dhe aq liberale after all. rrezikojme te digjemi nga qulli dhe i fryjme kosit

The Bill Gates ka per t'i thone: Go fuck yourself UP.smiley 

edhe mund tia thote. Gates tek e fundit 

nuk eshte nje figure dominante dosido;

Reflexivisation has transformed the structure of social dominance. Take the public image of Bill Gates. Gates is not a patriarchal father-master, nor even a corporate Big Brother running a rigid bureaucratic empire, surrounded on an inaccessible top floor by a host of secretaries and assistants. He is instead a kind of Small Brother, his very ordinariness an indication of a monstrousness so uncanny that it can no longer assume its usual public form.

Gates me shoke, po lane kete te behet president, me mire te kerkojne azil ne Albanie. 

Trump citon .

"But people are fed up – they are fed up with incompetence, they are fed up with stupid leaders, they are fed up with stupid people.”

Ja ka kja nonen ! Kur ne amrik keshtu, po ne Shqiperi  ?!

per 25 vjet me radhe Shqiperia ka patur dhe ka lidera komplet kar-ruca !

Donald Trump do te behet president sepse njerezit jane lodhur me korrektesine politike qe perdoret nga liberalet per "gjueti e shtrigash".
Donald Trump flet komplet jokorrekt politikisht dhe nuk ka perse te shkoje tek Xhesi Xhekson,Al Sharpton,Rabini i New York-ut apo kryetari i LGBT qe te kerkoje falje.Dhe per kete te gjithe e admirojne.
Liberalet kane abuzuar me kete punen e korrektesise politike,dhe tani po vjelin frutet e zellit te tyre te madh per te pare armiq kedo qe nuk mendon si ta.
 

Donald Trump flet me ze te larte ate qe te gjithe amerikanet e thjeshte, nuk e flasin dot me ze te larte se kryqezohen si politikisht jokorrekt.
Prandaj edhe numurat e tij jane gjithmone ne ngritje.

Nese 25% e muslimaneve qe jetojne ne SHBA sipas sondazhit,jane per xhihad dhe lideret politike thone ska problem,se duan te jene politikisht korrekt,Donald Trump jep nje zgjidhje,ndonese nuk eshte perfektja,por ska frike te thote se ky eshte problem.
Ata duan te vrasin lajmetarin dhe nuk shikojne mesazhin qe 25% e muslimaneve qe jetojne ne SHBA jane per xhihad???!!!...

Pikerisht kjo mefshtesi ne trajtimin e ketyre problemeve kan sjelle ato fenomene qe po ndodhin ne Europe tani dhe do te ndodhin edhe ne SHBA,nese lideret tane kane frike te veprojne se nuk jane "politikisht korrekt".

Ku e lexoi ky kete citatin, te "Rreziku Anglo-Amerikan per Shqiperine"?
 

Both the imperial governments of Great Britain of past centuries and its royal governments in recent years have always been hostile to the Albanian people. The Tories and the different political currents that kept the Empire going, and the two parties, the Tory Party and the Labour Party, which have taken turns in running the country more recently, have always regarded Albania as a token for barter in their countless deals with the other great powers to maintain the world hegemony of the «British Lion». 

U bon kto! - me nje fjale.

Ka patur ENVER dhe Enver Hoxhe (sikurse ka patur STALIN dhe Josif Xhiugashvili). Corbyn citon ate me shkronja të medha (dhe jo ate me emer e mbiemer, sikurse kujtojne shumica e peshqve ketu). Ai me shkronja të medha (të cilin citon dhe Corbyn), nuk ka ekzistuar ndonjehere (si i tha Stalini vajzes se tij të vogel kur kjo e fundit tregoi me gisht nga fotoja e të jatit në mur? smiley ). Në kete menyre, Corbyn me se shumti citon nje filozofi të menduari (të misheruar, mirë a keq, tek nje person, tek nje njeri i vdekshem). Pra pa merak, Corbyn nuk citon Enver Hoxhen (siç kujtojne jo pak ketu)

Ose njesoj mund te thuhet se ka pas nje stalin te imagjinuar e idealizuar nga majtistet perendimor te asaj periudhe, dhe nje real. Ngjashem dhe per stalinin e vogel Enver.

edhe keshtu..

ALBANIAN SOCIETY MEETINGS

On January 26th,1985 the North-East England Branch of the Albanian Society held a meeting in Newcastle. The Secretary of the Society, Bil l Bland, spoke on "The Albanian Economy", illustrate d with colour slides , and the colour video "40 Years of Socialis t Albania" was screened.

On January 27th the Scottish Branch of the Society held a meeting in Edinburgh with the same programme.

On February 19th the South Wales Branch of the Society held a meeting at the University College of South Wales in Swansea. Norberto Steinmayr spoke on "Education in Albania" , Bil l Bland spoke on "Socialis t Realism: The Albanian View of Art" , illustrate d with recordings and colour slides , and the colour video "40 Years of Socialis t Albania" was screened. On March 3rd, the London and South-East England Branch of the Society held a meeting in London.

A concert of Albanian music was presented by the Progressive Cultural Association, Laurie Prescott spoke on "Democracy in Action in Albania" , the colour video "40 Years of Socialis t Albania" was screened, and the photo-exhibition on the same theme was on display

. On March 5th, Ron Gregory, Secretary of the South Wales Branch of the Society, gave a talk on Albania, illustrate d by colour slides , at the Ogmore Vale Miners'Club. On May 4th the Midlands Branch of the Society organised a literature stal l at the May Day Parade in Birmingham.

On May 8th the Scottish Branch of the Society held two meetings in the University of Glasgow. In the afternoon a talk and discussion was held on "Recent Scottish Press Reports on Albania" and in the evening Martin Rogan spoke on "The Albanian Soul in Atheist Literature" .

The colour video "40 Years of Socialis t Albania" was screened at both meetings, and a colour video on the Albanian mediaeval painter  Onufri at the evening session. 

-FUTURE MEETINGS

Sunday, September 29th at 3 p.m. at TOLMERS SQUARE COMMUNITY CENTRE, Hampstead Road, London NW1 (Opposite Capital Radio) (Nearest Underground stations: Euston, Warren St. ) Norberto Steinmayr wil l speak on "EDUCATION IN ALBANIA" Dr. John Puntis wil l speak on "HEALTH AND SOCIAL SERVICES IN ALBANIA" ADVANCE NOTICE A meeting to commemorate the 41st. anniversary of Liberation, the 73rd anniversary of Independence wil l be held in London on Sunday," November 24th at 3 p.m.

 

kjo eshte lapanjoze, qe ka bere listat fshehurazi,hajduçe, dhe meqe i doli padashje, tregon historira te egra nder vite..
eshte zakoni i mashtruesit , te 10-rit, you see, qe kjo zonja se ka per turp ta bej qe nga momenti qe ja 10-u keq fare Ben Imami.. "Mimii, letra higjenike", e mban mend ti besoj..smiley ka humbur cdo besueshmeri zonja...

edhe Temen mos ma sill si shahit, he te keqen, se here me del , me kujton ate shprehjen e lashte: "çi qi temen"...smiley

smiley 

Dhe te mendosh qe e ka origjinen nga thethi.

m'u lexua 'lapsi yt pisanjos'

do e meritonte nje yllke.

You know what, yours is a winner. Let's keep it!

Lapsi im ?? well, i hedh ndonjehere nje sy, po nuk eshte burimi im i informimit.. po ti lexo Mimi genjashtaren aty.. sa me fort e thekson fjalen "xhelatet", (fjale shume lakuar kohet e fundit kjo), aq me mjerane duket.. thame... letra higjineke..smiley

nejse, nje gje skam kuptuar kurre me ju Enveristet: "ju jeni edhe me shokun Enver, edhe me Memet Shehun".smiley

sidoqofte te perdhendes me kete kenge....smileyhttps://m.youtube.com/watch?v=-USUZG8hFlQ

" U zbythen lapanjozet "

Po te le Stalkeri ? Ja doli kondra Mimit tani pse po pastron listat .

Tare: Dakord, do të  ketë një iniciativë të tillë?

Kodheli: Pse të mos ketë?!

Tare: Do ta bëni ju?

Kodheli: Pse të mos e bëjmë?!

Tare: Kur do ta inicioni?

Kodheli: Ju intereson koha apo produkti?

Shum cool dhe e relaksuar znj. ministre ne  pergjiget e saj. 

 

Belulo, i i tha nje fjale qe i keputi shpirtin ajo presorja per ameriqiesmiley. Hajdutlliku eshte shume mo u nerun se xenxa pollitike, tha.smiley

Po ate punen e patates dhe buke dhe gjelle kur do ua thote anglezve ky Kurbini?

Ej, shokeni...mori flake Beluli!

pse se dime ne Belul qe ti ke qene pioner iEnverit?

Po ky iEnver cfare eshte, iphone i ri?

Dhe dhurate e Koledhit per vit te ri (per ata qe e meritojne ...)

Nani morè...se na kapt!

ju qivqja mendjen dhe Kodhelin bashke.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).