Ka ndodhur tanimë në Australi, dhe pak e nga pak e gjithë bota do të përfshihet në vitin e ri 2016. Një xhiro tjetër rreth diellit nis në orën 12:00 dhe si qenie mrekullisht emotive që jemi, shpresojmë në fillime të reja dhe urojmë gëzim për të afërmit, miqtë e kolegët tanë. Është një traditë e bukur e njerëzimit ndaj edhe për ty lexues, qoftë një vit i mbarë.

81 Komente

Per shume vjet gezuar peshku!

Gezuar 2016! Ardhsh i mbare per te gjithe ne! Paqe dhe lumturi per cdo njeri ne cdo cep te globit! Gezuar! smiley

Lum si ata qe jane ne Shqiperi per vit te ri smiley i kam zili. Kam 15-16 vjet qe nuk kam qene per vit te ri atje, thjesht per te pare se si i festojne, se une per vete ne fakt e kam çdo nate vit te ri smiley

Mos genje qe ha gjel deti cdo nate! smiley

Gezuar Pjer!  Cfare te doje zemra le te sjelle ky i riu! 

Po mishi i gjeldetit ketu e dashur, eshte 3,79 euro, pra me 15-20 euro blen nje gjel deti. Puna eshte tek pijet, tek vererat smiley

Si keto te atdheut qe jane rritur me shuka nuk ke andej ti Pjer smiley

 

Ka dhe si keto e dashur, por eshte kilja 11-12 euro, dhe jo 3,79 - 4 euro kilja smiley

Po jo mo Pjer se keto dun voj ullini nga memedheu te behen te shijshme ..smiley 

Cilesia Pjer cilesia ...pak e sakte ..sidomos ne ushqim ...

une jam italianizuar mjaftueshem e teprueshem ne kete drejtim lol

ç'ne vaj ulliri moj, gjeli i detit bohet pershesh moj, pershesh. Ndersa ky gjeli i detit qe rritet ne stalle smiley e qe kushton lire 3,5- 4 euro kilja bohet me çfar te duash, me patate apo pilaf smiley 

Gjelat e detit si ato ne foto, ketu vijne nga Franca, Turqia, Maroko etj vende. 

Keto jane gjela Myzeqeje  me fame lol 

Me  sollen veç  nje foto ata te shoqates Lushnja  smiley

Gjeli detit pershesh behet ate e di ...

por e kisha fjalet qe te bohet i shijshem mishi i gjelit ne rritur ... ushqime me shukat don  dhe voj ullini ..

kam pietur e informuar mire ..smiley

 

9 mijë lekë kg i kaposhit më datën 31, në një kohë që para dy ditësh ishte 6mijë. Si nuk ndryshoi ky mentaliteti i shqipeve? Si nuk e kuptojnë që për festa robt duhet të jenë më bujarë, xhanëm ?!  Ngelëm duke nxjerrë dhjamë e nga pleshti

Merry Crisis and a Happy New Fear !!!

Iu erdhen dritat ? Apo ...futbolli i sotem luhet pa top ( ka pas thone Bixh Balerina) ?

Gezuar 2016 peshku smiley

Gezuar, dhe me zgjedhje te parakohshme.

Gezuar e per shume vjet ! Qofte nje vit i mbare !!

Zelanda e Re, Sidnei, dhe Taipei (Taivani) kishin alamet fiksheziaresh, gje shum e bukur, sidomos Taivani dhe Zelanda e Re. 

gezuar 16-n shqiptareve!

smiley

me shume dinjitet dhe me pk servilizem

Gezuar te gjithe komentuesve te Peshkut.

Gezuar vitin e Ri! Paçi shendet e lumturi ne shprirtrat tuaj. Uroj me gjithe zemer qe viti qe po vjen te jete vit i ktheses se madhe te konsolidimit te shtetit që aq shumë e deshiron njeriu i ndershem, njeriu i mire.

Gezuar, e kalofshi bukur nderrimin e viteve (pa e vrare mendjen per gjerat qe s'i realizuat dot gjate 2015-es*) e nje vit te mbare! 

*Ndjese nese deri tani s'ju kishte vajtur mendja per to. 

ke te urosh me pare , te uriturit, te zbathurit, te papunet,  , te mashtruarit apo te semuret qe paguajne te jetojne dhe ca.  

hajde ishalla viti tjeter ju gjen barkplot, te veshur, te punesuar, jo te mashtruar dhe te sheruar.

ja kty eshte urim . smiley

check this  :

My goal for 2015 is to accomplish the goals of 2014 which I should have done in 2013 because I made a promised in 2012 and planned in 2011  smiley

Gezuar cuna e vajza 2016!

Gezuar! 2016 ju sjellte vec gezime.
Uroj t'ia kaloni bukur sonte, hangover pa zarar.
 

KP me siguri do te kete patur drita.

Ju uroj Gezuar Vitin e Ri o Peshq , vec Gezime paci, ju dhe Familjet tuaja.

Djema, po me rendohen qepallat, e teprova me vere, ne vend te 1 gote, piva dy. Naten, dhe takohemi vitin tjeter. 

Me 2 gota vere dhe u dehke ti o Pjer? Po ti sikur hiqesh si pijanec i forte! Nuk do priske as mesnaten?

M'varet se çfar gote perdor e dashur smiley

Ti perdor gota birre per veren?

Fatkeqesisht po e dashur smiley

Po pse na hiqesh atehere si njohesh i madh vere kur s'ditke te perdoresh as gotat qe duhen?

po eshte tallur deri tani, biles edhe VQ nuk eshte e shkruar nga ky person qe po debaton tani i ashtuquajtur Pjerin.

Si eshte puna me vepren Vizione te qarta? Kush ka shkruar çfare dhe kush merr meritat? Po na ngaterroni keq.

Ky lajm trondites i Zeqos i ve minat themeleve te grupit tuaj ne Kanada qe mblidheshit per konspektim te VQ (vol. 1).

Gjembo ne nuk e kemi vene ne diskutim asnjihere autoresine e vepres VQ. Perkundrazi ne gjithmone kemi besuar te autenticiteti i saj! Nga ana tjeter une me Zeqon njihemi prej shume kohesh, qe ne Shqiperi dhe e di shume mire se ai nuk flet kot e jo me te genjej. Pjerin nuk e njoh personalisht vec ne menyre indirekte( shume info kontradiktore). Tani per mua eshte Pjeri ai qe duhet te na siguroje se eshte Ay dhe askush tjeter qe ka hedh ato ide aq vizionare ne VQ. Une pres nga ay nje gjest qe shkon nenkete drejtim!

Atehere sqarohu me Zeqon qe flet nga rrenja e thanes smiley

lomsh para porte smiley 

Si eshte puna me vepren Vizione te qarta? Kush ka shkruar çfare dhe kush merr meritat? Po na ngaterroni keq.

Po, dhe kjo nga burime te sigurta, ma ka thene nje komentator ne pm,  tani nuk shkruan me,

Gotat, e dashur , ngaqe jam koleksionist, mbledh gota te veçanta, te rralla, mirpo per rastin ne fjale, pertoj te çohem nga divani apo kompjutri disa here, dhe e mbledh menien me nje gote birre smiley

Sa shpejt u erdhi ju ne Europe viti i ri smiley Viti i mbare per te gjithe ju..Ne akoma tek pregatitjet per ta festuar ne lokal jemi..

Ketlina moj vajze, ç'ne ne lokal smiley pse jo ne shtepi moj. 

Po sikur ka lezet me shume me muzike live me Eli Faren dhe Ylli Baken. Si i ekonomise qe je Pjer $150 dollare per person a eshte pak shtrenjte, kater veta $600. Na grine keta kengetaret e shqiperise! smiley

Ueeee Eli Fara ka kenge te bukura shume. Ja vlen shpenzimi.

Ka nuk them qe s'ka, por dje ajo me shume perdridhte belin se kendonte..smiley Para nje jave ishin Petrit Lulo, Irini Qirjako, Rovena Ibrahimi, dhe nja dy kengetare te tjere qe e ndezen atmosferen me shume se keta te dy dje..

Prit nje sec. tashi se po na ngaterron. Ajo dhe kendon dhe tund belin dhe shkel syrin smiley .
Ça problemi ke ti qe ajo ben tre pune ne nje kohe. Lere tani mos u be xheloze kot smiley
Kurse per Irini Qirjakon, me ftuan ca miq ne Montreal ne nje dasem para ca vitesh, o nene o nene ..... Irini i merr para me gjoks te gjithe keta zhurmusat. E ka mbajt dasmen vetem fare dhe na ka kenaq sa mal na e beri zemren.

I ben te tera..smiley E forta ishte njeri nga shoqnia jone i dha $50 dollare qe te kendonte nje kenge. Ajo mbaroi dhe nuk e kendoi kengen..Ai qe nga tavolina..O Eli mos ik se te pagova per kengen qe se kendove..smiley

Pastaj Ylli Baka si baka e vinim ne mes kur kercenim ai kendonte..Me martoi neneja larg ne Amerike..smiley

Ne fakt eshte pakez shtrenjt e dashur, pakez, por per vitin e ri, falet. Megjithate, rendesi qe dollaret paskan shkuar ne xhein e po shqiptarve smiley kjo ka rendesi, se ata i çojne ne ekonomine shqiptare. 

Edhe une per ekonomine shqiptare po mendoja ne ato caste..smiley

Gezuar peshq, mbaresi edhe per blogun,
E mos shiqoni kisha e partia feja juaj eshte peshqeria.

Gezuar pra

smiley

 

Gezuar vitin e ri Pjer dhe ju djema!

gezuar dhe ju squarepusher dhe ishalla me xhepat plot dhe shpirtin plot smiley

"ishalla"

po pse s'thua.. ti qenke islamizuar fare mer Pjer..?!

smiley  Belulo, ç'ne ne Greqi, qenke greqizuar komplet more smiley

u greqizova, sepse pashe ty qe u islamizove ne mes te Belgjikes.. ne kete rast ndodh natyrshem ajo qe quhet: "kompensim forcash".

Eh, rrofte Ryaneri per ty smiley

t'hengert goja mjalte o Pjer!

Gezuar vitin e ri. Shendet, miresi e sa me shume dashur. Do jete nje vit gri ku politikanet do vazhdojne te vjedhin dhe njerzit e thjeshte mezi do ja dalin.

http://www.shekulli.com.al/  

Bashkia e Tiranës mban premtimin për bonusin e bebeve. Bonusi prej pesë mijë lekësh të rinj do të shpërndahet nga Bashkia e Tiranës për të gjithë prindërit që sjellin në jetë fëmijë. Fëmija i parë për vitin 2016, Ambla Shahi, e ka marrë këtë bonus nga vetë kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili vizitoi vogëlushen në spitalin “Mbretëresha Geraldinë”. “Bashkia e Tiranës, 5 000 lekë për çdo bebe. Mbajmë fjalën për çekun e bebeve si Ambla, që kur të rriten ta përcjellin solidaritetin te gjenerata tjetër! Gëzuar!”, shkruan Veliaj në “Facebook”, duke postuar bashkëngjitur fotot e vizitës në spital dhe takimin me punonjësit, që janë 

Kesaj i thone mirqenie smiley 

Po provoj se mos ngel dhe une para se te vij klimaksi smiley ahahaha

do ja kete thene ndonje keshilltar se s'besoj ta kete lexuar kte te bonusit te VQ ky, Pjero. Se ky lexon vec anglisht. Si Obama

Bredho sekretarja e pare e K/bashkise se Tiranes eshte komentuese e rregullt ketu te peshku (me flamur amerikan). Po deshe (si pjestar i rendesishem i grupit) ta çoj ne privat emrin dhe username-in.Mos te te duket çudi qe ajo ta kete informuar si per librin por edhe per komentet qe behen ketu ne peshk.
Une i thashe para.ca.kohesh dikujt ketu qe BQSH ka hapur 117 vende si advisers ne stock market, foreign currency, macro /micro specialists por nuk e di si vazhdoi me tutje. E vetmja pengese per ndonje nga ne qe jetojme jashte eshte se duhet te jemi rezident ne Shqp. Tani nqs ke ndonje prone(app.ose shtepi) ne emrin tend edhe mund te kualifikohesh.

smiley ku ma gjen te lexoje, se kam pershtypjen se atij i iku jeta politike, nga mengjezi ne darke smiley

Pjero, lexoje kte qe thote lart vlonjati se ky eshte i besushem. Dreqi ka kontakte ne hierarkine politike. Ti ke apartament ne Tr apo vec garsonieren ne Dr?

Ti tani e lexove Bredharako, se kete lajmin e burses, rifillimit te saj, ai ka nja ca muaj qe e ka sjelle. 

Siç duken bathet nuk e paske lexuar shkrimin me pershtypjet nga viti 2015 ne Shqiperi. Lexoje dhe do e kuptosh pse-ne. 

Ah, se harrova, shkrimi quhet;  Perzierje aromash dhe sjelljesh . Eshte me 6 pjese. 

 Më shumë shqiptarë t’i shtohen debatit për reformën në drejtësi

Gezuar Ambasadori Lu por shqiptaret;

“Nuk kan shpresë tek Rilindja, por vetëm te Zaho që të rritet sa më shpejt dhe të dalë më në fund një burrë që ta mbledh më shumë se Ilir Meta”. smiley

Gezuar kalamaja!
smiley

Mirë se erdhe 2016! Nëse nuk na bën më mirë seç na gjete, të paktën mo na përkeqëso

Viti 2016

Dhe ky vit, si çdo vit pati shenjat e tij. Sipas kalendarit kinez, 2016-ta është viti i majmunit. Hëm! Ta shohim sa imitime do kemi në Shqipëri, pasi dhe viti që sapo lamë pati në këtë vend me bollëk majmunllira!

Sipas UNO-s (OKB-ës) 2016-a është viti i Gjeografisë, Gamiles dhe Bishtajave (bizelet, fasulet, thjerzat, etj.). Nuk duket keq edhe për shqiptarët, mendoj unë. Brezi i ri nuk e njeh vendin e tij. Ndaj disa eksplorime me prindërit nëpër krahina dhe fshatra të ndryshëm, nuk do tu bënte atyre keq, të mësonin gjeografinë e vendit të tyre! Gamilet gjithashtu mund të duken këtë vit në vendin e shqiponjave, pasi valuta e vendeve arabe i ka dhënë rezultatet e saja, varësia e Albanistanit nga ato vende është thelluar. Dhe, bishtajat janë simbol i zhdukjes së urisë. Ka shumë mundësi që qeveria socialiste e Ramës të programojë për 2016-ës disa tryeza falas me ushqim bishtajash për familjet e varfëra.

Viti 2016 është njëfarësoj edhe viti i Lajbnicit, filozofit, matematikanit, shkencëtarit gjerman të para tre shekujsh, për shkak të 370 vjetorit të tij të lindjes dhe 300 vjetorit të tij të vdekjes. Patjetër klubi i filozofëve shqiptarë me në krye Takun do të shkojë në Llogora e do të diskutojë për monadat lajbinciane. Ah, se meqë ra fjala për monadat (atomet me shpirt), ky vit simbolik Lajbincian mund ti shkojë mjaft këtij vendi të vogël e të humbur, sepse më kanë rënë në dorë disa libra nga një autor i ri (e po ashtu i humbur) i këtij vendi, në njërin prej të cilve shpjegohet aq bukur dhe saktë ai “shpirti” i atomeve lajbinciane, e pikërisht nëpërmjet dy-polarizimit, duke u shpjeguar kështu biles edhe ajo që u ka shkaktuar kaq kokçarje studjuesve dhe shkencarve, Graviteti. (Por për këto gjëra do ju flas një herë tjetër, për t’mos e individualizuar këtë shkrim mbi vitin 2016, vit që na përket të gjithve!)

3.1.2016

Akoma s'paska ardh viti i ri tek Peshku, qika ende duke e pritur 2016-en. Do kete rene ne ndonje vrime te ngrohte (kohehapesinore), ose babagjyshi ose Peshku. 

4.1. 2016 Spartak Ngjela i drejtohet ambasadorit amerikan per te dhene emra mbi te korruptuarit. Ja si nisin fjalet e tij: 

"Leibniz-i na tha: “liria nuk mund të ekzistojë pa mundësinë për të abuzuar. E keqja hyri në botë përmes abuzimit njerëzor për lirinë e tij vetjake. Asgjë tjetër nuk është e keqe, vetëm kjo”.

C'ben telepatia kolektive!?! (E kam fjalen per vitin e Lajbnicit, qe permenda une nje koment me lart, 3.1.2016, ne lidhje me grupin e filozofeve me ne krye Ngjalen! Patjeter Taku do ta ezauroje Lajbnicin kete vit ne maje te LLogorase! Me behet qejfi per filozofet qe kemi!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).