Papa Françesku paralajmëroi 1.2 miliardë katolikët e botës që të mos ‘intoksikohen’ nga materializmi, në predikimin e Krishtlindjes.

Sipas BBC, ai bëri thirrje që njerëzit të jenë më ‘esëll’ dhe të mos fiksohen pas ‘komsumerizmit, hedonizmit, pasurisë dhe ekstravagancës’.

Duke festuar meshën e Krishtlindjes në bazilikën e Shën Pjetrit, Papa tha se kjo është koha kur njerëzit duhet të zbulojnë se cilët jemi.

Ai u bëri thirrje besimtarëve të tregojnë të njejtën thjeshtësi si Jezusi fëmijë, ‘i lindur në varfëri’.

“Stili ynë i jetesës duhet të jetë devotshmëria, ndjeshmëria, dhembshuria dhe mëshira”.

“Në një botë, e cila është shpesh e pamëshirshme ndaj mëkatarit dhe e butë ndaj mëkatit, ne duhet të kultivojmë një ndjenjë të fortë të drejtësisë, për të dalluar dhe bërë vullnetin e Zotit”.

12 Komente

papa ben mire te shikoje katedralet e te gjitha religjioneve  lare me florinj, dhe sa miliona harxhohen  e sa mijra budallenj hane qyl ne "emer" te Zotit.

eshte kollaj me dhene mendime  per fukarallukun  nga karrigia floririt.

Papa e ka ne rregull, se e prune ne "pushtet" ato miqesite e vjetra te krijuara ne kohe te turbullta andej nga Amerika e Jugut.

Sidoqofte Elba, ky Papa, me pelqen, eshte me i thjeshte dhe me i dashur se ata te tjeret para ketij.

intoksikimi  i religjionitsmiley

my name is muchsmiley .   much nanosmiley 

Stili ynë i jetesës duhet të jetë devotshmëria, ndjeshmëria, dhembshuria dhe mëshira”.

smileysmileysmileysmileysmileysmiley

Lumturia vjen nga love, kindness dhe joy of helping others. Kush nuk eshte kind, humble, loving, compassionate, patient, righteous, serene nuk mund ta preke dot lumturine.

Lumturia eshte gjendje mendore momentale, jo e perhershme (perjashtohen budallenjte nga aksioma) dhe ne vlere absolute, dikush qe nuk ndihmon dike, apo qe nuk eshte i devotshem, ndihet po aq i lumtur sa ata qe aplikojne ato qe shkruan ti me lart. Eshte po aq bukur te hakmerresh, apo te shenosh nje gol ne porten kundershtare bie fjala, pra te mundesh ate qe ke perballe, te fitosh ndaj tij, etj etj. 

E gjitha kjo, pa i dhene lumturise nje kuptim te vlefshem per kedo, pa e perkufizuar. Ka njerez qe ndihen te lumtur me gjera qe per dike tjeter jane teresisht te paperfillshme. 

Ka gezim te madh, ka kenaqesi te madhe...ka dhe lumturi.

Kur njeriu arrin te dyshoje se vdekja eshte ngjarja e fundit, imagjino c'behet me cdo gje tjeter smiley

Sheno gola sa te duash ti, thjesht do ndihesh high per momentin. Bindja qe te tjeret e duan eshte lumturia supreme e njeriut, shkruan Hygoi. Gjithcka rreth kesaj vertitet, edhe pushteti dhe seksi, edhe golat tek shmangia e frikes se te qenit vetem ne kete bote.

Ne fakt nuk ka shkruar tamam keshtu. Ka lene hapesire per interpretim duke shtuar "pavarsisht sesi jemi". Duke qene se dashuria, ashtu si ndjenjat e tjera, nuk eshte e matshme, atehere vetvetiu cdo bindje... bie, ose eshte e rrezueshme. Kete e shkruaj une.

Gott ist nur Liebe
wagt für die Liebe alles zu geben
Gott ist nur Liebe
gebt euch ohne Furcht.

God is only Love smileysmileysmiley

Eshte muzike e paster si kristali, kaq e dlire, kaq e bute, e qe rrezaton kaq shume dashuri...smiley

Dare to give everything for Love.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).