Prej orës 11:00 mbështetës të opozitës vijojnë protestën. Deri në orën 13:00 protesta ishte para kryeministrisë. Për gati 30 minuta ka pasur tension kur protestues kanë goditur me vezë dhe shkopinj. Në protestë janë përdorur edhe mjete tymuese. Kryetari i PD-së Lulzim Basha deklaroi se mosbindja civile ka nisur dhe nuk do të ndalet deri kur të shporret qeveria Rama- Meta. Me zhvendosjen tek Ministria e Brendshme mbështetësit e PD-së kanë nisur të thyejnë xhamat e ministrisë dhe të djegin e më pas të qëllojnë me mjete të forta bunkerin që po ndërtohet si instalacion pranë kësaj ministrie. 

372 Komente

Çere çunash, e?

shqiprija çka qenë, është, e do të bëhet

E natyrshme qe do te shfrytezojne rastin per te qelluar ate gjene e shemtuar.

E natyrshme. PD-ja njihet per anti-shemti... He tiku? 

smiley Te dhem dhembi e? Ryanair tiku. .. ... go & smell the roses. 

E kuptoj militantizmin nga Shkaba i cili me siguri e ka per pune, por me cudit nga njerez qe jetojne me mijera km larg nga Shqiperia. Do te ishte fani po te mos ishte sed.

Pikerisht ate gje mendova kur te lexova ty. smiley 

...

lol, une kam nje biznes privat ne pronen time private dhe PD e kam kliente shume te mire. Por sjellja e PD ne qeveri, qdmth anarkia, mungesa e barazise se ligjit ne pagim taksash e pagim dritash drita, me krijon konkurrence te padrejte e me demton biznesin. Imazhi i keq qe i jep PD vendit duke e bere gjithe shqiperine te duket si malokeria prej te ciles vjen PD, ma pengon biznesin gjithashtu, mua por edhe te tjereve qe me rrethojne e qe kane biznese te qyteteruar e te drejta, duke paguar taksa nje me nje e qe konkurrohen nga anarkistet e sales. Po ty e refugjatet e tjere qe kane shkuar te lypin pune tek qeverite e vendeve te tjera, c'jy lidh qe dilni e genjeni neper forume? I bie qe vetem budallalleku. lol

Asnje i vrare ! 

Po mos e nguc mer! Ta bo Shkoder 2 Ai!

Kete, shkaterimin e kan per zemer.

Le të ketë thyerje xhamash. Edhe zjarre, punë e madhe! E rëndësishme është që shteti të mos vrasë më protestuesit. Kurrë!!
Ajo qe mendjelehtesisht nuk kuptojne organizatoret e "Pizza me furre druri" eshte qe dita sot i ve ne kontrast te forte me ato vrasjet qe bene me 21 janar 2011.

Problemi kryesor eshte qe po thyejne e djegin xhomat e ministrive e skelat e pagume nga ata vete. Ne fund te fundit xhamat do zevendesohen, skelat do ringrihen me parate e demonstruesve gjithashtu. Me shume tendera per rregullime ambientesh.

Problemi dytesor eshte qe Qunat e Shqupit ngjajne me Islamiket ne sjellje e simbole, si psh flamuri i Zi e veshjet e zeza. Kohe e gabuar per gjeste te gabuara. 

krahasimi eshte pavende.. Nuk mund te krahasosh nje proteste me mijera njerez si ajo me 2011 me kete te sotmen qe ka 200 veta ( se 200 jane polica). Nuk mund te krahasosh nje grup te semuresh psiqik e analfabetesh letrare qe i udheheq Don Kishoti i SHQUP-it dhe hidhen ne lufte me bunkeret...

A i shikon me varre i bihen bunkerit kane 3 ore? ME VARRE HIPUR MBI BUNKER! Edhe Don Kishoti do ta kishte per turp. 

 

 

Krahasimi eshte disi me vend sepse Qunat e Shqupit treguan edhe sot se jane BARBARE.

Ne shesh nuk u dolen as 30 000 njerez. Nje Force qe ka 600 000 votues u perfaqesua vetem nga disa mijera Barbare. Qeveria Rama paska pushtu zemrat e Demokrateve te vertete.

Tironci, vetem nje tufe analfabetesh e te semuresh psiqik i bihen me varre bunkerit nga lart pasi i kane vene flaken nga poshte... Ata i ka ruajtur zoti sepse mund te binin brenda ne zjarr apo me keqe te shperthente si bunker. E gjithe kjo behet ne syrin dhe ne mbeshtetjen e Don Kishotit te tyre ne mes te turmes. Nese vertet do te ishim shtet, duhet te kishte nderhyre  e jo te hiqet policia duke i lene idiotet te bejne vretvrasje masive ne mes te Tiranes. Duhen izoluar se po marrin ne qafe veten.

 

e keni llogaritur ndonjeher sa sa shqiptare, nder ta prinder qe lane femije te vegjel pas, kane vrare veten keto 2 vjet sepse ishin te pashprese e te pamundur e per te paguar faturen e dritave ?? mirepo shteti ua vuri lakun te fyti... jo per gje, po shteti te vret ne shume menyra..

ndersa para 21 Janarit ishin bere 100-dra protesta te tjera pa me te voglin problem fare!
tashi pa mohuar absolutisht pergjegjesine dhe keqorganizimin e shtetit dhe kryesisht policise per te perballuar protesten e 21-Janarit, duhet thene gjithashtu se organizatoret e kesaj proteste ishin pergaitur per zullum ! ndryshe 21-Janari do te kish ndodhur ne protesat e meparshme.

Dmth viktimat e 21 Janarit e kerkun vete. Bravo Belul. 

Po kafsha sali ju tha se - dilni prape por keshtu do e pesoni. Qenie primitive, por ja qe vazhdojne te jene shume ndonese jetojne edhe ne perendim njepjese. 

mos thuaj fjale qe une nuk i kam thene Bame, as mos i shtremero fjalet e mia..
lexoje mire ate qe kam shkruar, perndryshe jepi sipas qejfit tend.

Standby zoteria per te te kapur keq.

Zhardin, rakordohu me tikun. 

Nuk di ne e ke vene re, por te ka ne shenjester prej kohesh, ndaj preferencat e tij mund te kene ndryshuar. Shih e eksperimento dhe ti bame, meqe te kruhet.

Nuk te citova Belul. Fjaline e nisa me DMTH. Ne kete konkluzion dal une kur lexoj se fajin e nda midis liderave te opozites qe e paskshin nda menjen per zullume, dhe shtetit te keqorganizum. 

PO sa eshte ky numuri o Belul ? Ndersa jane mbi 350 mije qe i paguan nje me nje detyrimet per korentin si dhe lidhen marreveshje per likujdim te pjesshem per nje periudhe kohore te caktuar. Ja ky eshte shteti qe disiplinon njerezit, ndryshe kthehemi prape ne xhunglen e sali kafshes.

Po pra shteti disiplinon te varferit dhe vellain e deputetit Kapurani te Korces qe kish borxh nga 300 milion lek si prek qimen,jo me ta ftue ne burg.

me 21 janar nuk vrau policia, por garda me urdher direkt te don kishotit kryeminister qe bridhte me kallash ne dore neper shkallet e kryeministrise. 

Jane 300 mij abonente te energise  qe paguan faturen e dritave ne shqiperi vetem si pasoje e skemes se kamatave qe u be kete vite. Beje llogarine vete sa nga ata ishin ne proteste.

 

 

Blendi, cdo dy jave i bente protestat Rama ne vaft. Hypte mbi makina Sajmir Tahiri ndersa Ngjela dilte m'televizor dhe imagjinonte se sa veta do vriteshin.

Eshte vertete nje kontrast i thelle i klimes qe krijohet nga opozita. Po tamam tamam do duket kur tu vije koha per te leshu vendin smiley

Jene.. cunat ,,e Azemit.Duhet te ne tregonin, qe i ngjejne heroit te tyre!

Ka lezet , Proteste model , as Police te plagosur , as molotov , as makina qe shperthejne dyert e Kryeministrise me dhune .

E rendesishme eshte qe Policet te mos plagosen . Kurre !!

Jepi nje dore atij plakut me vare qe po thyhen bunkerin.  smiley  smiley

Protesta u mbyll me fjalen e Lul Bashes , kto me bunkera jane te Persekutuarve.

As protestues të vrarë...

Sigurisht , po nuk pati Police te plagosur s´ka si te kete Protestues te vrare.

Brado, 

Ke ka vendos me dekoru Arben Broci ose Azem Hajdari sot ne proteste? 

Amon jepuni ca vare per te qene se u bene telef me ate bunkerin, kane dy ore qe i bien me hekurishte. Do rrine aty gjithe naten.

Do zoti nuk i kane shqyer zbukurimet e bashkise pergjate bulevardit dhe tek sheshi Skenderbeu. Jo, per gjo, por di i vihen ne ngarkim PD-se e gjithe vlera e demit. Ka shtet or taj!

Ngelen tu bo foto ke bredhi vitriut me thane. Aty e kishin humb gjysmen e turmes. smiley 

MADHESHTORE

PROTESTE MADHESHTORE!!!

Proteste qe tregoi se ky popull akoma nuk eshte shnderruar ne dele dhe se ka gjak ne deje per te reaguar ndaj neokomunisteve qe po udheheqin.

FITORE!!

Per cfare delesh e ke fjalen oj lefterije, se ju jeni vetem ujqer nga ata te uriturit.

smileysmileysmiley

E vetmja gje qe treguat o Leftie eshte qe ju jeni KAFSHE,dhe qe kurre nuk duhet te vini me ne pushtet.

PROTESTE MMADHESHTORE

Qeveria ra, bunkeri u prish, bijve te eterve ja treguam vendin. Bravo, ikni pini nje caj tani se u bo ftohte se nuk hidhet qeveria me 20 veta te veshur si motociklista. 

 

S'dulen gjo dhe bunqeret dmth. Dhe Veri qe mbante shpresen ne to. 

Eshte ndryshe te dhunosh nje institucion,sic bere ti zoti Rama ne 21 Janar, ndryshe te dhunosh nje bunker.Nese bukeri eshte institucion eshte pune tjeter.

ne fakt, dhunimi i atij bunkeri ishte gjeja me pozitive e kesaj proteste.

Kjo do ishte protesta me e bukur e gjithe ketyre 24 vjetve sikur lulashet dhe salinjte te heshtnin, te mos dukeshin fare aty ne bulevard, biles.

Ne vend te tyre te ishin vetem te persekutuarit qe te benin nje "sulm" simbolik ndaj nje simboli te diktatures. Nje parabole e 8 dhjetorit 1991.

Nuk do kishte festim me te bukur.

Institucion i egos madheshtore te km-se dhe derivateve.

Dy prej prodhimeve më të njohur në seri të Edi Ramës, Taulant Balla dhe Saimir Tahiri, janë shqetësuar sot nga ajo që ata e quajnë dhunë dhe shkatërrim të opozitës. Pothuajse në të njëjtën kohë dhe me të njëjtën përmbajtje, dy personazhet që imitojnë më së shumti kryeministrin, shprehën shqetësimin për "protestën e dhunshme të opozitës". 

 

 

Vetë Taulant Balla dha udhëzime se si duhet vepruar kundër protestuesve. "Dhuna dhe dhunuesit të fotografohen dhe të identifikohen të gjithë. Ligji të godasë me forcë. Policia dhe prokuroria të bëjnë detyrën në kushtet shkatërrimit të pronës publike", thotë Taulanti. Po, po Taulanti, i njëjti individ që dy vjet e ca më parë, bllokonte rrogët e Shqipërisë, digjte goma e makina, urdhëronte goditjen e policisë së shtetit. Ndërsa Sajmir Tahiri, djaloshi i fondacionit "Qemal Stafa", që sot drejton ata policë që dikur i sulmonte fizikisht, që kryente aksione guerrile në çdo protestë, sot shkruan: "Kjo sot është fytyra e të shkuarës! Shfaqje e shëmtuar e fytyrës së vërtetë të shkatërrimtarëve! E shkuara nuk mban dot peng Shqipërinë". Këto fjalë i shkruan Sajmir Tahiri. 

 

 

Do të mjaftonte një material i shkurtër i arkivës së afërt për të nxjerrë zbuluar hipokrizinë e çunave entuziastë apo krenaristë të Edi Ramës. Njerëzit kanë memorie dhe sigurisht i gjykojnë politikanët e deformuar të llojit të mësipërm.
Të dy këta individë, përfaqësues tipikë të një qeverie të zhytur në skandale, vjedhje dhe dështim, duan të largojnë vëmendjen nga thelbi i protestës. Dy xhama të thyer dhe pak bojë mbi kërpudhën e Ramës, nuk mund të mbulojnë revoltën dhe zemërimin qytetar. Njerëzit po dalin në rrugë për shkak të frymës antipopullore të qeverisë së paaftë të Sajmirit e Taulantit, për shkak të vjedhjeve, korrupsionit, mashtrimit dhe rrënimit ekonomik. Për këtë dy çunat llafazanë, duhen të thonë dy fjalë. Hipokrizia me dhunën dëshmon se janë në hall të madh. Duan t'i vinë në ndihmë shefit të tyre, por e diskretitojnë edhe më keq

burimi: Lapsi.al

fjalim fantastik i z.Basha.

jehone e madhe ne shtypin boteror per protesten

E paskan demtuar keq fashizmin "Lulkuqe mbi mur". Po protesta e rradhes kur eshte dhe cfare tematike do te kete. smileysmiley

Tek protesta e rradhes avash i cike , pushimet jane drejt fundit smiley

Hekuran Isaimirit i iku bukeri para syve, populli nuk i duron dot cibanet e huaj smiley

ende ne kembe ajo furra e pices me dru zjarri

Shkaterun bunkierin me i mor hekurin ene me e shit per skrap. 

edhe ata qe marrin hekurin per skrap e dine qe bunkerit nuk i vihet flaka nga poshte dhe i bihet me varre nga larte... 

ku ti gjenin varrete, vetem iphone mbanin ne duar.

prova e bunkerit dolli me sukses

Ore qe mbanin iphone ne duar e di une, por mbushi mendjen belulit ti qe mendon se nuk kane buke te hajne e te paguajne dritat. smiley smiley

megjithate robi nuk proteston vetem per te ngrene buke.

Ceshtja eshte qe imazhet e protestes se sotme nuk artikulojne nje pakenaqsi apo alternative genuine. Pakenaqsi ka mjaft por Pd hi nuk eshte ne gjendje te beje analizen e situates dhe te perfaqsoje zhgenjimin popullor jo vetem ne qeveri por edhe ne sistem politikberes.

Nje pjese te vendimeve politike te qeverise qe me oportunizem po i anatemon sot, i ka mbeshtetur me po te njejtin zell kur para 2 vitesh ishin ne qeveri, si koncesionet, privatizimet e Heceve, babezine pushtetare etj. Cfare kredibiliteti mund te krijosh te populli kur me te njejtit njerez me te njejtat ide perpiqesh te hipesh serish ne qeveri.

e varfrun miletin deri ne ket pik derrat smiley

Në protestën e sotme të opozitës ndër të tjera u dogje dhe një poster ku ishte stampuar fotografia e kryeministrit Edi Rama.

Dhe personi që e ka bërë këtë është një gjyshe. Nuk dihen shumë detaje rreth identitetit të së moshuarës.

Edhe nje gje te mire qe mund te benin, te shkaterronin bunkerin, nuk e bene. Bunkeri i bijve te eterve vazhdon te qendroje aty, i plagosur, por i forte si shkemb graniti.

Sulmi ndaj bunkerit, pavarësisht se u kërkua nga një përfaqësues i ish të përndekurve politikë, më shumë sesa një kundërshti ndaj rikthimit të simboleve të së shkuarës, ishte një mëri ndaj pushtetit të personalizuar që është mbyllur në kullën e hajdutërisë dhe ka humbur aftësinë për të dëgjuar shqetësimin e shoqërisë.

Në këtë kuptim, pas dy vjet e gjysëm të këtij pushteti, PD ia ka arritur të tubojë njerëzit e saj dhe jo vetëm ata, rreth idesë se vendi ka rënë në duar të pasigurta dhe e ardhmja rrezikon të jetë edhe më e zymtë.

Ky miting ishte suksesi i saj për të treguar se Rilindja tashmë është diskretituar.smiley

Na kish marr malli te shifshim cecenet ne aksion... 

po shume dobet po me duken... kane zene dhjam nga mireqenia e madhe...

PD-ja duhet te paguaje per demin me te madh qe I ka bere kesaj qeverie,per bunkerin ! smiley

Ndryshe nga opozita e meparshme qe bllokonte rruget kombetare,digjte goma,rrihte policet,mundohej te hynte ne zyren e Kryeminsitrit "edhe duke ecur mbi kufoma"-sic u shpreh Rama ne 20 Janar 2011,kjo opozita e sotme duhet pushkatuar se nuk ka plagosur asnje polic dhe ka bere krimin me te madh:Ka djegur nje bunker...
Jeni ne vete more qeveritare?
Kur ju perfaqeson Taulant Balla,Mero Baze,Lorenc Vangjeli,Anila Basha,Andrea Stefani,Muc Nano dhe funderrina te tjera,shume pak opozite ju ben kjo opozite...

Provo te besh nje liste me emra nga opozita qe do ishin perfaqesues te denje.

Qajme bashke po deshe.

Se paku me te denje se keta qe permenda jane.

Arben Skenderin psh po ta permend si eksponent qe merret me problemet e kultures.

Shume me lart se Kumbaroja e sotme dhe shume me lart se sahanlepiresit e Rames qe ti kam permendur me siper,

Dhe njerez te denje si Arben Skenderi ka plot ne opozite.

Kac Islami, Komunist

Sali Berisha Komunist

Arben Ristani Pijanec

Po qe puna per lista 1 emerore, ka plot njerez te mire edhe nga ana tjeter. Por Arben Skenderi, meqe ti e paske per zemer, vjen nga bishti i nje liste plot derdimene e koqe kanari.

Ok faleminderit per dredhimin qe bere.

Po c'dredhim zeza. Po opozita eshte per faqe te zeze o burr i dheut. Shiko kush te del ne ate foltoren e PD-se, e flet me leter, e s'di as me lexu kater rreshta. Eshte ku therret qameti, dhe kjo nuk me gezon. Une po i bie drejt. 

Rekordin e mba djali i Hajdarit Azem : Te dashur Tropojane ! smiley Shife se mos te ka shpetu.

S'na the gje. Keta qe thu ti jane projeksionet e Jashar Menzenxhiut dhe Xhelil Gjonit qe shkuan ne France se ashtu ishte nje pune ne kohen kur t'i haje buke me tollona nga keto.

Jane dibranet e Nexhmijes keta or mik qe tani jane bere antikomuniste.

..armiku i armikur tem, oshte miku jem smiley

Dakort, po ketu behet fjala per krushqi. Ky Skenderi kur thote bijte e eterve e ka fjalen per burrin e motres. smiley

Tani mos me thuaj qe do merrni ne PD dhe kete psikopatin tone te Vitalit qe e coi Xhelil Gjoni ne France se ashtu ishte nje pune. smiley

smiley populli mposhti friken dhe gogolin e burgut.

nji rreze drite e befte doli nga sketerra e bunkerit te rregjimit.

ky eshte vetem fillimi

liri demokraci

Bunkeri hesht - dhe ne heshtje qesh.
E une vuej - dhe ne vuejtje vdes.
Po une, kur? heu! kur kam per t`u qesh?
Apo ndoshta duhet me pare te vdes?

O, si nuk kam nje matrapik te fuqishem!
Bunkerit qe hesht, mu ne zemer me ia njesh!
Ta shof si dridhet nga grusht i paligjshem...
E une te kenaqem, te kenaqem tu u qesh.

“U fsheh biri i atit vrasës, derisa opozita mbylli mitingun, dhe nxori kokën të bënte ciu ciu nga kushedi cili bunker”, shkruan Ristani.smiley

Ambasadori gjerman ndjek live prishjen e bunkerit

ambasadori-gjerman-kr

bunkeri ne zjarr vezet akoma ne kryeministri smiley

E di qe s'osht ide e keqe me e kthy bunkerin ne piceri. Piceria Rilindja, pica, qofte dhe piktura qeveritare. smiley

sa gje e peshtire.. cudi si ka njerez qe besojne akoma te santa ??

Perse e peshtire?

se nuk plagosen asnje polic?

e peshtire situata e  komunitetit shqiptar qe eshte i destinuar te jetoje nen genjeshtra mashtrime manipulime for years and years.

 

Dava kok palaresh smiley, tha dikush ne krah te Sales, times ago ...

 

Prit..prit..akoma s´keni pare gje tha , kjo e sotmja qe sa per nxemje smiley

me ate zerin e ngjirur eshte nxehmja? Nejse, me krahe te lehta, jane edhe 699,999 bunkere neper Shqiperi... 

Po ca zerngjirur mor mik , protesten tjeter e cila mendohet te jete dhe e fundit e pagezuar me emrin " Goditja e tmerrshme " e udheheq vete Komandanti . smiley

ti je me i zgjuar se kaq or mik, komadanti ne darke permes FB do shpallet dashnor i paqes dhe kunder dhunes. Nga kjo goditje e tmerrshme Luli nuk e merr me veten.

Me kte proteste populli mori vesh qe po te votoje PD-ne punet ne administrate do i zene ata maloket e inatosur qe protestonin atje . Me pak fjale , bej proteste per te prishur pune  vetes . Un cuditem ku i gjejne leket qe organizojne gjith kto protesta , shpresoj te mos vijne nga ndonje shtet i huaj qe na do te miren .

Urno foto pas Protestes , duke i vene guret perseri ne vendin e vet .

prandaj kerkohet qeveri teknike se kjo qeveri as punetore per shtrimin e pllakave nuk ka smiley

...sa ma more nga goja ...smiley egoistja e Partise. 

Une edhe ktej si e pavarur jam e regjistruar. S'votoj dot as per Hillaryn se New York ka closed primariessmiley.

Tek uniteti Parti - Popull qendron forca jone ! Forget pavaresine dhe voto Bernie ...

btw c'a osht Golfi Kac ( "c" me bisht si ciftelia )   ?

O Plak, qe osht makine Golf e mor vesh une po ajo Kac , mos osht Kac Islami ?

Volkswagen Golf IV 1.9 TDI | Auto.al
 

Me i fjale " Katersh " e thene ne zhargonin myzeqar ?

“Sot u shemb simboli i tyre dhe nesër vetë qeveria, – tha Basha, – sepse sëbashku sot nuk kemi kryer vetëm një protestë më madhështoren në histori, por kemi shembur simbolin e korrupsionit, e krimit dhe izolimit që përfaqëson bunkeri në zemër të Tiranës.smiley

Donald Trump for president!

Paska zbrit ne Tirone edhe Shenasi Rama alla Ed Selami dhe ka bo thirrje kunder protestes !!!  Somebody check if he's been laid off from his job ?

Ja si i pergjigjet udheheqsi legjendar Sali uturak qenef Berisha thirrjeve te spiunit te sigurimit :

Neser Tirana dhe Shqiperia ne revolte!

Bijte mafioze e hajdute te shtetit, qe rehabilituan Enverin, Hitlerin shqiptar te Pasluftes dhe xhelatet hoxhiste, do kene fatin e turpshem te eterve te tyre mizor.

Drejt Tiranes sot jane nisur dhjetera mijera qytetare shqiptar nga te kater anet e vendit. Ora e revoltes popullore, ora e revolucionit demokratik na fton.sb.

Hajduti del vetem me hajdut ... ( si puna plumbit).

 

Ma shpjegoni edhe nje here ate punen e betonit qe merr zjarr...

Betoni nese mbahet ne zjarr disa ore dhe ftohet pastaj me uje shperbehet me lehte. Eshte teknike jevgjish qe prishnin bunkeret per t'u marre hekurin.

Ah ok.

Tani keta pse jane te pakenaqur me qeverine Rama? Se po paguajne ca drita me shume? Se mungese sigurie, kriminalitet, korrupsion etj. kishin edhe ne kohen e Berishes, jo vetem tani..

Jo, se po denohen me burg te varferit per 10 mije lek mospagim,dhe vellai i deputetit te Korces kishte 300 milion lek mospagim dhe nuk ju prek qimja jo me te futej ne burg.

Kuptove tani?

smiley 

Ah po rrumpalle per te gjithe, si per te medhenjte ashtu edhe per te vegjelit. Cfare llogjike...

E o bageti te mjera po pse ju ngeli mendja ne te prishur dhe ne te shkaterruar.....

Pse nuk u bete nje here njerez o kafshe njethundrake,

Pse e beni veten t'ju tregojne me gisht....

100 e kusur komente dhe asnji te dhene mbi perkatsite fetare te shumices dermuse te protestusve ??? Peshku pa Uje zhgenjen perseri ! I want my money back !

Na myti fare political correctness, mo. 

Muslins?

Mos mashtro kot. Kete personin une e kam komshi dhe u eshte pronar i 3 dyqaneve mbas ministrise se drejtesise. Ai u zu me tatimoret se nuk kishte kontrate qeraje me te nje dyqani qe e kishte mar me qera nje berber. Nga kontrolli u pa se asnje nga tre dyqanet nuk kishte kontrate qeraje dhe e arrestuan per kundershtim te policise dhe evazion fiskal. Gje tjeter pastaj se shtypi dhe njerez si puna jote e interprotojne ndryshe, po kjo eshte vetem e verteta. 

Rrushi i partise, shko merru me shtypin qe e ka nxjerre. Po gjykatesen qe ka dhene vendimin (foto ne artikull) ca e ke? Mu as me plas, bile shume mire ua bojn se vete e deshen. Hasta la vista xhogu, e thuj partise qe kto propagandat dylekeshe s'bojn mo fajde.   

O lefto, 

Na sill noi foto me dron o burr i dheut. Me duket me shume ka mbledh luli ne peshk se ne shesh. smiley 

vezet popullore i kujtuen rregjimit sot se keku i tij nuk hahet më.

 

kryeministrisë i doli boja sot

Pse e beni veten t'ju tregojne me gisht...

Për herë të parë para një proteste të paralajmëruar, madje një protestë pa kthim, ambasada e SHBA në Tiranë nuk ka paralajmëruar qytetarët  e saj të kenë kujdes apo të rrinë larg grumbullimeve.

Pse nuk reagoi Donald Lu dje?

A kishte marrë garanci nga Lulzim Basha se protesta nuk do të ishte e dhunshme?

Sigurisht që po, por çdo opozitë e kishte dhenë këtë garanci deri më sot. Gjithsesi ambasada e SHBA ka paralajmëruar qytetarët e vet duke bërë detyrën.

Dje dhe sot nuk e bëri.

Jo vetëm kaq, por ambasadori gjerman sapo u njoftua se policia do të ndërhynte për të ndaluar prishjen e bunkerit, la takimin tek Hotel Tirana dhe shkoi vetë si dëshmitar për të parë prishjen e simbolit komunist.

Ish-ambasadori gjerman i viteve 1987-1990, nga hotel Sheraton ka bërë thirrje për dënimin si vrasës i shumëfishtë i një hetuesit që Edi Rama ka dekoruar këto ditë. Duket se Edi Rama nuk po provokon vetëm shqiptarët, por edhe perëndimorët.smiley

smiley fotoja e prurjes me bunkerin famkeq te rregjimit te kulisave, shum famoze.

Lul Basha, ose: politika si ritual.

 

E kape nei cope bunker apo jo, se ka per tu shit si diamant. Ose ia le nipave per histori. smiley

Nga bunkeri i xanun? smiley 

Si tha km-ja te barcaleta (po e dite), mo mire ti nji ne tule (bunker) se une ne lule.smiley 

Lul-e qe kerkojne shufra bunkeri ne tule? smiley 

C'histori thua Tirona... religjion mer, religjion. Mit! Transcending history, tha.

Ka per t'ardh koha kur ne ebay do tregtohen copa bunkeresh me ankand, sikurse jane ato te murit te Berlinit.

Pranej po them. Vec mos u nxito ta sheses, se vecse do i rritet vlera. Po e more pastaj firmato prej km-se, thuj ik pirdhu Trumpit. 

Jane ma te thella keto pune. Dmth Edi ishte tu i ndertu tempull eterve te tij. Vjen Luli me qasje dekonstruktive dhe ia shemb tempullin ne emer te atit te tij. (Edi ka shume eter -- ata qe ndertun diktaturen, Luli vetem nji-ate qe e shembi diktaturen kamuniste).

Holle-holle, kjo m'ngja si perplasje mes politeizmit dhe monoteizmit. Gjeje kush fito n'fund.

Dihet ajo mo, nje Zot ka, perndryshe bohet miting. smiley

jo po se u bon t'gjith si komt e dhise!

ahaa po thoni more shoke te qeverise qe me mire te na e kishin fut vetem me veze se ashtu na pelqen smiley

TIRANE - Ambasada e Shteteve të Bashkuara në vendin tonë e ka quajtur shkelje të vlerave demokratike protesën e sotme të opozitës. Përmes një njoftimi zyrtar të shpërndarë për mediat, ambasada e cila drejtohet nga kryediplomati Donald Lu thotë se dënon dhunën që demonstruesit e thirrur nga Partia Demokratike përdorën gjatë protestës, duke qëlluar me sende të forta ndaj kryeministrisë e duke dëmtuar pronën publike. Në përfundim, ambasada i bën thirrje PD-së që të marrë të gjitha masat në mënyrë që protesta të tilla të dhunshme të mos përsëriten më.

http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/lu...

tani keta te ambasades per te qene korrekt dhe formale, opozita thone. Se per opozite hakshe hakshe, pd sikur ncuq...Te djathten ja u ka zene rama. te majte keta po s'pranojne qe jane. kshu qe realisht kane ngel ca ne hava. De fakto, nje clegjitimim juridik ju duhet se edhe ju takon me merite, me vepra simethene, por dhe i sjell ne paqe se brendshmi kshu. edhe, ta mbyllin ciklin.

Do isha i gezuar qe ky vit te mbyllej me kaq. Vitin tjeter, se bohet edhe nje demostrate perseri me 8 dhjetor, nuk prish pune. Nje here ne vit, sikur i shkund te gjithe, por jo me teper. 

Eshte vota ajo qe duhet te percaktoje ekipin drejtues te qeverise dhe pushtetit lokal. 

pupupu pu,

me ta heq bunkerin bunkerin Luli,

ik mytu mo mire se sje per ket pune smileysmiley

Bunkerin sot, qeverine mot!!!! smiley 

Si nuk e nigjoi njeri o Fiqo? U ngjir tu gerthit, rrezoni qeverine!!!!

Shkriu bunkeri Fiqo, edhe iglu-te e eskimeze rezistojne me shume. smiley

Bunkeri kerkon kurban!

Ose dhe nei kong, qe km-ja thote e ka pas kenu dikur ne bunker Ina Ina ... E di vazhdimin?smiley

Na iku dhe bunkeri i vetem qe kishim, na u shua nje pjese e historise. smiley

Renia e bunkerit te fundit... dhe te mendosh se u deshen 25 vjet.

"""100 e kusur komente dhe asnji te dhene mbi perkatsite fetare te shumices dermuse te protestusve ??? Peshku pa Uje zhgenjen perseri ! I want my money back !"""

Ke dyshim qe nuk jane myslymane?!

smiley 

E pe ate nenen me shami qe dogji foton e kryeministrit?

Nona ishte e keqkuptume; nuk lejohen fotot e profetit!!!! smiley 

e dynja dynja, bota e ka mendjen ke dashnia, neve na ngeli huri ne dore 

Ca hipokrizie duke fillu edhe nga Blendi...protesta e 21 janarit qe ishte nga fillimi e projektuar per te dhunuar policine dhe institucionet, por protesta e sotshme nuk eshte e legjitimuar. PS ishte e legjitimuar ne ardhjen ne pushtet me funderrina dhe kriminele me dosje ne europe dhe me tej, por PD nuk eshte se nuk ka njerez, nderkohe qe une dhe Blendi kemi shume miq te perbashket demokrat qe i ka pasur edhe ne emision qe jane shume here me lart se i gjithe kabineti Rama se bashku. Sot flitet per arritje te qeverise qe nuk u vra njeri, kur asnjeri nuk kishte dale per ta hedhur ne bythe qeverine, por per ti dhene mesazh Rames qe keshtu nuk vazhdohet. E nese Blendi (dhe ne kete rast po te referohem si fenomeni shqiptar i te pavarurve dhe jo si individ) mendoni qe jemi ne drejtimin e duhur, ndoshta jetojme ne dy realitete te ndryshme, por kjo nuk shqiperia qe duam. 

Une nuk jam i kenaqur me qeverisjen. Ka nje liste shume te gjate gjerash qe nuk shkojne, shume korrupsion, shume arrogance, shume amatoriezem, shume "show", shume justifikime - per pritshmerite e mia, e per ate qe i duhet Shqiperise sot. Po i theksoj, meqe u more me mua personalisht, perndryshe, keto mendime i kam bere te ditura ne plot raste te tjere.
Po, e vertete, kam miq ne PD, qe jane djem (dhe vajza) shume te mire, qe i konsideroj te ngjashmit e mi, nga mosha, botekuptimi etj. Por keta nuk kane ndonje gje ne dore, ne PD. Ne vend te ketyre cunave dhe gocave te mire, PD perfaqesohet me ca leshko, me ca tipa e tipesha qe me ngjallin neveri. Qe kane vjedhur deri dje si derrat, dhe sot bejne si te ndershem, pika qe s'u bie, kujtojne se gjithe mileti eshte hajvan si ata vete. Shpresoj te te kallin krrupen edhe ty. Kjo me bezdis realisht, sepse opozita eshte jetike, dhe mungesa e saj, eshte faktor per keqqeverisje. Perndryshe, si i thone keta miqte, "I don't have a dog in this fight". Njerez te mire ka ne te dy forcat politike, por letyrat jane ngjitur lart.

Pikerisht duke u shprehur qe "I dont have a dog in this fight" padashje tregon edhe hipokrizi...nuk ka turp qe te pranosh qe je socialist, prandaj thuaje hapur vlla ska gje te keqe... Nga ana tjeter, sot shqiperia ballafaqohet me nje situate tmerresisht delikate ku edhe sikur te leme menjane ekonomine, korrupsionin dhe keqqeverisjen, kthimi i simboleve te komunizmit eshte tragjedia me e madhe qe po i ndodh vendit. 

aman qetesohu o Blendi qe do pesosh infarkt. Jo per ndonje gje por ne sapo kemi filluar. Cfare hipokriti

Ahu! Lol! Or cunat e PD-se, kur nuk je me ju, nuk do me thene se je me PS. Se ka plot si une qe s'ndihet i perfaqesuar as tek, as PD-ja as te PS-ja. Freddy vs. Jason, po ta keni parasysh ate filmin.

Pastaj per tu qetesuar, edhe qetesohemi. Por keto kaka jane fatkeqesi kombetare! Pushka top e b!the te forta!

Blendo pasi eleminove nje grup Rilindashesish si Ronin , Emigrantin , PF , Xaken , Monden , po flitet lart e poshte qe do me i marre te gjitha per vete atributet Rilindashese ne peshk .Shiko se po te te prish pune I lebetitmi me Liqenin smiley

Shife nga mbiemri per ta kuptu per cil puno. smiley

10 pikë për kreativitetin. Po vazhdove keshtu ta ngul dekoraten dhjetorin tjeter Jari. smiley zzzzzzzzzz

Qe kur e ka abandonu Peshkun oidriso , mazallah se kujtohet mo njeri per John Lennon ! 

smiley

smiley

smiley

 

Provo te besh nje liste me emra nga opozita qe do ishin perfaqesues te denje.

Qajme bashke po deshe

Ju pozitaret dhe tam-tamet e tyre, ne mungese te nje alternative te vertete, sulmoni kundershtaret tuaj si "jo te denje", jo vetem kur jeni ne opozite, por dhe tani qe jeni me pushtet.Cfare kupton ti me "te denje"?

Pa u hedhur tek opozita, le te ndalemi pak tek ata qe qeverisin, cili do klasifikoni ju si "te denje", Edi Ramen, Taulant Ballen, Saimir Tahirin, Gramoz Rucin, me thuaj cilin?

Apo, per arsyen qe ty te mungon nje liste me opozitare "te denje", ligjerohet e drejta per lukunine e siperpermendur, per te ruajtur pushtetin.

Eshte e habitshme, se si njerez si ti, e heqin masken, menjehere kur formacioni politik, qe ata ju sherbejne, ndihet i rrezikuar, sidomos ne raste protestash.  

Ke shume te drejte maksi. Tani fillo e puno me popllin qe te te votoje zgjedhjet e tjera. 

Bame, une personalisht nuk kam aspiruar per te pasur pushtet. Pushtetin e duan dy kategori njerezish, e para, ata qe duan te perfitojne prej tij dhe e dyta, ata qe jane idealista dhe vene veten e tyre ne sherbim te njerezve. Une natyrshem do zgjidhja te dyten, por njerez te tille duken anakronike ne Shqiperi.

 

deshiron te vihesh ne sherbim te njerezve dhe zgjedh nje parti te djathte per kete smiley

PD-ja eshte parti e majte praktikisht, kurse PS-ja partia e hajdutave dhe spiuneve.

Lulzim Basha

 mosbindja civile ka nisur dhe nuk do të ndalet deri kur të shporret qeveria Rama

Nuk duhet te ndalet ne fakt, deri sa te futeni edhe ju ne burg, per krimet ne te shkuaren, vecanrisht 21 Janarin dhe Gerdecin ! 

me duket se dmth qe shteti ka te drejte te perdore forcen t'u hyj ne dajak smiley apo jo...

duhej edhe kjo smiley

Donald Lu

Dënojmë dhunën,që demonstruesit e thirrur nga Partia Demokratike përdorën gjatë protestës, duke qëlluar me sende të forta ndaj kryeministrisë e duke dëmtuar pronën publike.

Ata kane vite qe po e shkatrojne po vjedhin dhe po e dhunojne qysh prej 1997-1998  ! Kjo s osht asnje gjo ! 

Kaosi dhe vrasjet qe shkaktoi PD  ne 1997 nuk duhen haruar ! 

https://www.youtube.com/watch?v=IKsxa48G...

Duhet te nxirret jasht ligjit si Parti sepse dominojne eksponetet kryesore te atyre viteve ! 

 

Kafshet  kane shkaterruar edhe zyrat e Ministrise se Transportit nen vrullin patriotik.

A vulosi sot perfundimisht PeDi fatin e saj ne gjedhe me kafshet, dhe jetegjatesine e pushtetit te lartegjatesise se tij perfundimisht????

Talibane ne kthesen e gabuar te Shqiperise. 

e moj PD qe i ngele si kancer ketij populli mjeran

Si ka mundesi?
Ne kohen e ketij kanceri kane ndodhur te gjitha ngjarjet madhore integruese europiane dhe euroatlantike te Shqiperise,nderkohe qe ne kohen e engjejve te PS-se edhe nje sekratar shteti i SHBA-ve injoron Shqiperine?

pash zotin mos i hy muhabeteve te kota - nga ky grup politik ky popull ka pas vetem rrenim rrenim rrenim

....dhe nga grupimi tjeter eshte bere bace me lule

ooo maksim - grupimi tjeter ka 1000 te meta, ka fasada, ka pordhe, ka vjedhje e ca s'ka po njekohesisht tregon edhe pak pergjegjshmeri. PD'ja e ckerdhen ne shpirt kete popull, e plackit e bastis e genjen e kriminalizon. I jep shtytje dhe nxitje krimit mer krimit. Vetem ne shqiperi qe nga 1990 e ketej identifikohen qafleshat kriminel me 'demokracine'. Hajde ma shpjego pak kete fenomen. Kjo fal sales dhe alabakeve te pashkoll te PD'se. 

Flet shume ne pergjithesi dhe je kontradiktor, por meqe jemi tek kriminelet e PD-se me numero ca emra, e le te flasim me ngjarje konkrete.

Mos ofendo grupimet politike or zotni. PeDi ka pushuar se qeni parti qe me 1996. Tashti eshte nje mozaik Talebanesh, Islamikesh e Qamilistesh. Shif si qeshin ene femrat deputete te PeDit se demtojne pronen publike si ne Afganistan...jo per te ardhur ne pushtet por per te pasuru me paret e tyre ndertuesin e rradhes se tenderuar qe do rregulloje demet. Prap nuk arrijne ta kuptojne se cfare dhurate i kan bo ciftit Rama - Meta per Krishtlindje. Jane teper teper Idiot e te pashprese.

Po pse or i Lebetit, ne qenkemi talibane dhe islamiste? E ke per te gjithe apo ca syresh?

Maksi ti je i perjashtuar nga PD vite me pare e nuk di se cflet. Ti kurre nuk do rrije tek Pedi  po te kishe ndejtur ne Shqiperi ose do te kishin thyer dhomet si Selamit me shoke ose do te  kishin perjashtuar se  do kishe ngordhur ne dajak  Enveristat si Bodja, e Nishani apo Lulthimin me shoke qe si lidhte gjo me PeDin.

Jane Talibane te thekur se njohin dhunen e pakices mbi shumicen konfuze Shqiptare, kane besnikeri te verber ndaj familjes dhe zbatojne si bolsheviket urdherat e Mullah Berishes, jane te pabese, te vrasin dhe kufomen e viktimes ta hudhin ne oborr qe te mcefin autoresine, kane futur Shqiperine ne konferencen Islamike dhe kan perkrahur Importin e Islamit radikal ne Shqiperi me xhamira. Shif sa katila jane me fukarenjte....i shtyne te futen zyrave ne Ministrira qe ti vrasi Palloshi...cpun kishin talibanet te shkaterronin zyren e keshilltarit te Haxhinastes qe e kane pasur 2 vjet me pare ne qeveri? 

Kujto dy simbole...therrjen e qindra qingjave kur fitoi Luli bashkine si edhe veshjet me te zeza e flamuret e zinj me pak te kuqe qe te linin pershtypjen e Isis. Jane turpi i atij vendi dhe komplet idiot.

Festo mer daj 8 dhjetorin dhe lufto te sjellesh nismetaret e 90 ne politike...ata qe i perjashtun keto 20 vjet pa pushim. Rama as e ka imagjinu dhuraten qe do i bote Lulthimi ket vit te ri, edhe Likja do jete nxi prej xhelozie, mbaje mend cer te them.

Po flet ne menyre shume hipotetike. Praktikisht mua nuk me largoi njeri nga PD-ja, une u largova si emigrant nga vendi, pas revolucionit te 97-s kur vendi u dogj dhe u plackit, qe te vinte forca jote ne pushtet. Tani, une nuk e di per Nishanin, por Lulzimi dhe Bodja, duken si gjithshka tjeter, vetem enveriste nuk duken. Tani cili eshte per ty imazhi i personit te pranueshem qe duhet te drejtoje PD-ne dhe a mendon ti, se ju takon juve kundershtareve politike, te zgjidhni ke do keni kundershtare? 

Kundershtar politik me Kaq Islamin e Boden i bi te jesh edhe ti. Nuk shpetohet me PeDi si Parti, ka morr fund...eshte teper vone...

Selami, Bylykbashi, Bregu, Alibea, Patozi e Tabaku mund te fillojne ndryshimin por Parti demokratike nuk ekziston me. Mos u xhelozo se edhe Socialistja kur te kaloje ne opozite do shperbehet se eshte teper e madhe.

Nuk duhet te kete me ish-ministra ne politike, cdo rotacion duhet te shoqerohet me futjen ne burg te 30-40% te Ministrave kur forca del ne opozite, PD-PS, kurse Ministrat e LSI duhet te arrestohen ne detyre se do jene perjete ne pushtet.   

Po mire o i lebetit, nese ti beson qe PD-ja ka marre fund, te pakten leri te tjeret te arrijne vete ne ate konkluzion. Pastaj ti shkon me tutje, jo vetem qe ja mohon PD-se lidershipin qe ka zgjedhur vete, por vendos dhe preferencat e tua, ne krye te saj. Ti je kundershtar i PD-se, nuk te takon ty te zgjedhesh kush militon ne rradhet e saj, qofte ai dhe nje i juaji i dikurshem.

Lebetitsi qenka me teser partie? 

e mer maks ja pra kush eshte PD'ja ... rob qe mendojne se PD nuk eshte per lebetitsin se qenkerka kundershtar

e kupton anti-demokracine e kesaj qe ke thene vete? 

Ja dhe keto epitete kishin ngel pa u thene per pd...nuk e kuptoj ku e shikon talebanizmin dhe islamizmin e protestuesve??

Djegia dhe shkaterrimi i nje vepre arti eshte talibanizem. Ne asnje vende ne Evrope nuk eshte pare e tille idiotsi dhe do ngelet si turpi me i madh i nje partie. 

Ajo mund te jete veper arti, por kendveshtrimi per artin eshte relativ. Shume pak njerez ne Shqiperi, do ta vleresonin nje bunker ne mes te Tiranes te barte vlera artistike. Me shume ai duket si simbol i ushtrimit te fuqise se pushtetit, mbi njerezit e vuajtur, qe 'mbajten' peshen e ketyre bunkereve dhe kundruan shemtine e tyre per dhjetera vjete me rradhe. Njerezit e kane te veshtire, te vleresojne artin tek ai bunker. Ne shtepine e te varurit, nuk duhet permendur litari.

Ajo eshte veper arti , jo mundet. Eshte nje projekt i financuar nga BE. Ne fakt une nuk e di nese ti ke qene ndonjeher ne Tirane por vetem 500m nga ai vende eshte nje bunker tjeter i ndertuar nga qeveria e meparshme si veper arti per te kujtuar te kaluaren. Perballe dhe prane piramides eshte edhe nje veper tjeter arti qe kujton te kaluaren dhe ish te burgosurit politik. Njerezit i kuptojne shume mire keto vepra arti dhe i kane vleresuar se nuk jane shpellare te PD-s te gjithe. 

Vetem nje i semure nga mendja tip Don Kishoti sheh armiqte tek bunkeret dhe hidhet ne sulm. Te djegesh nje veper arti eshte turp dhe tregon barbarine. Nuk eshte hera e pare qe ajo parti dhe ata njerez tregojne nje urretje te theksuar ndaj artit dhe te bukures. Kishin shkul dhe tabelat ne rruge, shkul mbajteset e bicikletave, mire me pllakat ne rruge e xhama te thyher. 

Shume delikate dhe shume artedashes, tani me pushtet. E kunderta 4 vjete me pare, te lamaksur per pushtet:

https://www.google.ca/search?q=21+janar+...

 

Po, une kam qene ne TIrane, kam studjuar dhe banuar ne te, bile jetoj aktualisht ne nje qytet shume me te zhvilluar nga ana urbane dhe artistike se Tirana, por kurre nuk kam pare, nje veper arti si ajo e Edi Rames, qe u ndertua 5 here me e madhe prane Ministrise, per ti bere karshillek nje vepre te vertete arti, me permasa te vogla dhe te vendosur, ne nje vend te posacem per simboliken e saj.

E mire mire.. eshte veper arti komuniste ndersa ajo tjetra eshte veper arti demokrate. smiley

Po me gjithe mend, ckuptim kishte ai bunker aq i madh prane ministrise, nderkohe qe egzistonte nje veper e ngjashme, pak metra me tej, me permasa te pranueshme dhe vend te posacem? Vertete nuk e kuptoj.

Pse ai bunker ishte veper arti?  Une parimisht s'jam dakort me asnje lloj shkaterimi por s'me duket e drejte te etiketosh me kete term gjithe ate mase simpatizantesh.

Po eshte veper arti. Me konkretisht hyrja e nje muzeu. Si ti etikoj ata qe djegin muzeume apo vepra arti ? 

ke pare ndonjehere muze ne jeten tende?

dmth sipas teje i teket disave te ngrejne nje bust te dulles, dhe ne te tjere duhet te vendosim kurora me lule?

ka nostalgjike dhe nostalgjike.

o roland sot po jep dekorata kapteri qe organizoi protesten tek shkolla e bashkuar per te vendos bustin e hoxhes ne tirane 25 vjet me pare ... dhe ja jep dekoraten doktorit qe bridhte me shurren e hoxhes ne xhep neper evrope e hante e pinte ne familjen e tij.. Ik o roland mos na hap barkun me idiotsi te tilla  me tregon enverin tani.

.

 

me madhorja e ngjarjeve o acdc, tranzicioni cerek shekullor prapa kthehu total

Debate te zjarrta...

dava muhabet pd-je, ja sa t'kalojme pushimin e drekes smiley

Eshte historike cfare po ndodh.

dava muhabet pd-je

dava muhabet ps-je

Ose thjesht:

dava

kisha pershtypjen se nuk i merr gjerat kaq ngushte (pd ps).

(sepse edhe s'eshte per t'i marre ashtu)

pikerisht, pikerisht, une po i marr te tera si 'dava'.

a mos eshte kjo rrenja e fjales 'davaritet'...

muhabeti davaritet ne ajer

politika davaritet ne protesta

tema davaritet ne komente

personaliteti davaritet ne anonimitet

te kuptova,

e kush eshte kjo diçka jashte davase?

Filmat?

kurse un nuk kuptove se si ti e kuptove mbas nje minute dhe ndryshove komentin, e ma le mua thate.

çer filmi osht ky?

 

Ti shoku e ke lodh kete dialektiken ne fjale me shume se c'e ka lodh ndonje rob tjeter i gjalle qysh nga Luce Irigaray e knej!

une vetem deshmoj lodhjen tuaj ne realitetin dialektik te lodhur, e fare te shteruar ne realitetin anarkik ngambrapamodern, dhe asgje tjeter he per he.

Alan Sokal and Jean Bricmont, in their book critiquing postmodern thought (Fashionable Nonsense, 1997), criticize Luce Irigaray on several grounds. In their view, she wrongly regards E=mc2 as a "sexed equation" because she argues that "it privileges the speed of lightover other speeds that are vitally necessary to us". They also take issue with the assertion that fluid mechanics is unfairly neglected because it deals with "feminine" fluids in contrast to "masculine" rigid mechanics. smileysmileysmiley

E mer Emo ç'na ke bo qe nuk komenton me, e me ke lene vetem ne kete humbetire shkencore dypllomjeker!

 

Njoftimi i ambasadës amerikane
 

Ambasada e Shteteve të Bashkuara dënon dhunën e ndodhur gjatë protestës së sotme në Tiranë.

E drejta e qytetarëve për t’u mbledhur, për t’i bërë kërkesa qeverisë dhe për të protestuar paqësisht është simboli i një shoqërie të lirë dhe të shëndetshme. Sidoqoftë, akte të tilla si hedhja e gurëve, vënia flakë strukturave dhe dëmtimi i pronës publike nuk përputhet me vlerat demokratike.

I bëjmë thirrje Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe të gjitha partive të tjera t’i hedhin poshtë këto akte dhe të marrin  të gjitha hapat e nevojshëm për t’u siguruar që në të ardhmen protestat të mbeten paqësore dhe konstruktive.

 

 

 

 

 

 

-medemek  Lu-ja po thote, vazhdoni protestat  por....., pa dhune.smiley

tragjedine e keni  nen kembet tuaja,  tha,  -po  si nuk e shikoni valle ?!      

ka filluar del, ne grup, naten  si kapuçonet e zinj...   po ky tipi tjeter ne majte,  Erjon Braqe eshte ?  -qenkan rrjeshtuar si  vellezerit Dalton..smiley

Menjëherë pas kësaj proteste, madje që në studiot e mbrëmjes do të ngrihen propagandistët e qeverisë që do të fillojnë rolin e relativizuesit. Ata me siguri do të thonë se ndryshe nga 21 janari, policia nuk u soll si vrasëse. Ata do të vazhdojnë me tej (sikurse bënë ditët e fundit) të tregojnë lejet korruptive të Bashës. Ata do të flasin gjithashtu për tenderat dhe koncesionet e Berishës. Për familjarët e tij. Për Gërdecin gjykatat, zgjedhjet e vjedhura të Tiranës dhe batakun ku u zhyt Shqipëria për tetë vite...

Dhe pavarësisht nga keqbesimi i tyre, në shumë nga gjërat që do të thonë do të kenë të drejtë. Sepse ato i kanë parë dhe jetuar të gjithë....

Ky është misioni i dytë i Bashës, pas atij të realizuarit për diskretitimin e kësaj qeverisjeje...

Kjo dramë mund t'i ndodhë edhe Bashës nëse nuk kërkon falje për të shkuarën dhe nuk di ta shikojë në mënyrë kritike trashëgiminë berishiste.

Ai do t'i lërë shqiptarët të jetojnë për një kohë të gjatë, nën bunkerin e përmjerë të Ramës.

 

Andi Bushati gazetar karruc, kur thote :

, PD ia ka arritur të tubojë njerëzit e saj dhe jo vetëm ata, rreth idesë se vendi ka rënë në duar të pasigurta dhe e ardhmja rrezikon të jetë edhe më e zymtë.

Njerzit ne fakt nuk jane tubuar se i solli pd-hi, por Pd-hi ka shfrytzuar, dhe kekron te vjedh, edhe njehere ate popull, qe e ka rrjepur me pare dhe aty nuk ka ka asnje lloje arritje sic thote karruci Andi Bushat nje plere gazetar, palaco !

Populli nuk ndihomohet keshtu, mor maskara, duke i ven merita PD e cila nuk meriton asnje nje rresht , per "sukesein" e tubimit !

Kush i solli keta njerez Ilirjan?

Ata njerez jane ne hall te madh, kane dal per nje shprese qe PD kurre nuk do tja realizoj ! Eshte e pamoralshme kemi nje popull qe po degradohet menderish dhe nje faktor eshte PD ! Ata njerez jane si ai i mbyturi qe kerkon te kapet mbas fijes se barit, kashtes ! Protesta duhet  po eshte e pa moralshme te udhehiqet nga PD  me ato slogane bajate !

Por per ti sjelle ne shesh, i solli PD-ja apo jo, pavaresisht pastaj predikimit tend per mosrealizim endrash nga PD-ja ne te ardhmen.Nderkohe ti je i nxehur me gjithe ate mase njerezish, duke i gjykuar ata te cmendur?

Bushati eshte zari i vetem i Bashes ne media, te tjeret i ka Meta, Rama e Sala. Do kete edhe Lulthimi nje ne media ta perkrahe.

Ue sa rëndë Bushati.

ja dhin keq me ket bunkerin, ske ça thu smiley

Edhe sa here duhet te digjet Tirana qe shqipot te kuptojne se nga politika e tipit "njehere ma hype njehere ta hypa " njerezit e thjeshte nuk fitojne absolutist asnje gje.

"njehere ma hype njehere ta hypa" eshte shprehje qe deshmon strukturen dialektike te realitetit, te cilit i nenshtrohen me shume deshire edhe njerzit e thjeshte, (kurse njerzit e komplikuar bejne sikur nuk nenshtrohen, por ne fakt njehere nenshtrohen, e me pas mbishtrohen, e keshtu me tej ritmikisht duke bere qef dialektikisht).

                                                                                                                  i Modhismiley

He Magus, a kam faj un?

 

tamam e goditen regjimin aty ku i dhemb me shume, te simbolet dhe simbolika, deshen me bo bunker...i doli furre pizash smiley

popull idiot.....

 

problemi ashte se na nuk behemi njerez kurre

 

Basha Berisha duhet te paguajne te gjitha demet materiale  publike qe jane shkaktuar nga protestusit, te paguajne nga xhepi i tyre !  Ata jane pergjegjes , per kete pjese shkatrimi ! Kur do ta mesojne kete rregull PD ja ? Kush do te paguaj per demet materiale ? PD ja e ka edukuar nje pjese te popullit te ushtroj dhune vjedhje plackitje, vrasje ne menyre te paligjshme, gjate gjithe 25 vjeteve, prandaj duhet te shpallet parti e paligjshme !, eshte parti qe ofron vetem dhune .

haxhi3

Ne sulmin kunder Pallatit te Dimrit ne Revolucionin e Madh te Tetorit jane bere deme shume me te medha, e qe akoma nuk jane pagu.

Gjithçka ne kurriz te taksapaguesve!

 

Athere PD duhet te  ndroj emrin t`ja vej - Partia Komuniste !

Nuk mund ta beje sepse ne Komunizem nuk paguhen taksa!smiley

 

po damet qi i bon diteperdite rregjimi pasurise dhe psikes se vendit te vojtun kush i paguen? smiley

po ti fol per vete njehere, c'ne per vendin ti smiley

Sot hipen njerez ne shkallet e kryeministrise dhe valeviten flamurin e PD. Te njejtet komentues ketu thoshin me 21 janar qe nese tenton te hipesh tek ato shkalle, meriton te vdesesh. Po t'i kishte lene PD me 21 Janar protestuesit te ngjiteshin ne shkalle, do te dilnin protestuesit keq. Por i vrane. Dhe sot bene te njejten gje per te cilen thane se populli qe dilte per PS meritonte te vritej. Dhe bene pikerisht ate qe i ben te duken keq. lol

Sot ne mbremje Tirana gelonte mes zbukurimeve per festat e fundvitit. Njerezit, ashtu si mbreme, kishin dale ne mase per fotografi tek dritat qe zbukuronin qytetin. Pastruesit tek kryeministria dhe tek ministrite e tjera hiqnin plehrat e protestuesve nga rruga. Hiqnin veze, gura, boje, bloze. 

Ne te njejten ore, me 21 janar, pastruesit hiqnin kufoma nga rruget. Hiqnin videot nga serverat. Hiqnin gazetaret e plagosur nga puna. Mjeket sajonin genjeshtra se ishin vrare nga afer e jo nga larg. Protestuesit e mbetur rrugeve rriheshin ende barbarisht. Tirana ndihej ne shtetrrethim, shqiperia pa fryme.

Shqiperia ka evoluar ne shkallen e demokracise. PD, jo. Ka mbetur vendnumero.

Jam kenaqur sot neper TR sepse edhe shoket e mi PD-ista te flakte e pranuan qe kjo opozite ka ikur per shele. Nuk e krahasojne dot as me protesten e Rames ne 2011, sepse  kur protestoi Rama, PD ishte ne mandatin e dyte dhe PS kishte nje kauze. Vjedhje votash e videon e metes.  Ne mandatin e pare 2005-2009 PD ishte lene e qete, asnje proteste. Keta sot s'kishin kauze, as shume mandate per t'u varferuar. 

Me budallallekun me te madh, mungesen e plote te strategjise e mencurise, Luli vazhdoi politiken qe e beri te ike nga bashkia me 50 mije vota. Kjo egersi ne fjalime i dha rezultatin me shperfytyrues ne historine e bashkise, pas nje mandati. Te tjeret ikin pas dy mandatesh.

Po perseritet historia, sepse ai vazhdon politiken e 25 viteve me pare qe nuk e do njeri. Sic u ndeshkua ne bashki, ashtu do ta pesoje prape tani. Sapo vertetoi qe nuk ka asnje aftesi intelektuale si parti, ndaj i jane kthyer dhunes. 

Jam kenaqur sot, po e shihnim live nga Sophie tek TVSH qe mqrf ishte plot me femra te bukura gjate gjithe kohes qe keta uniformat e PD benin rremuja ne TV. Gjynah qe s'hyne ne ministri e te plackisnin brenda. Do te kishte qene ideale per te treguar  ndryshimin PS-PD.

Hila: Hallall xhamat e thyer, t’i kishin nxjerrë themelet bunkerit!

Ai bunker pas Ministrise se Brendshme eshte simboli i nje periudhe amoku qe kaluam, nga e cila duhet te nxjerrim mesime por nuk duhet t’ia deshmojme botes. Ai bunker eshte simbol i shijeve banale te kujt e ka dashur dhe vendosur aty. Ai bunker eshte nje shemti artistike qe nuk mund t’ia tregojme botes si nje nga atraksionet e Tiranes, pasi ne si popull nuk jemi kaq medioker. Ai bunker eshte provokacion i njerezve qe nuk dine te qeverisin dhe ti ofrojne shqiptareve pune, mireqenie dhe standart jetese, ndaj krijojne politika konfliktuale. Me vjen keq qe protestuesit nuk ja nxorren dot themelet.

Sa per ca shishe me boje dhe xhama qe thyen, e paçin hallall. Protestat dhe ndeshja me policine jane palester e demokracise. E kam cilesuar te shendetshme kur e bente PS-ja ne opozite; e konsideroj te tille edhe sot. Madje do te deshiroja te beheshin ca me shpesh. Athina u dogj tre vjet rresht dhe askush nuk u ankua. Pushtetet ne Shqiperi, kane nevoje te mbahen nen presion. E vetmja brenge qe kam, eshte se ca nga ata ish ministra qe protestonin jane dhenes koncesionesh, qe bertisnin kunder ca te ngjashemve te tyre qe ju ka rene ruleti pushtetit dhe rradha te japin koncensione.

vezet dhe boja qe i doli kryeministrise aq shpejt eshte sepse si u pat thene atehere qe kryeministria eshte rregulluar me me pune "vullnetare" pa harxhuar asnje lek te popullit. 

BASHA: SOT TRONDITËM THEMELET E NGREHINËS SË EDI RAMËS, MARSHIM DERI NË ÇLIRIMIN E VENDIT NGA PLAÇKITËSIT

..e po shyqyr qe do vazhdoka deri ne clirimin e vendit,dhe jo si heret e tjera qe nje miting sot e nje miting mote smiley

Basha sot duhet te jape doreheqjen se eshte Idiot. Paralajmeroi Vote plebishitare ne zgjedhjet e para 4 muajve dhe hengri te gjatin....paralajmeroi permbysjen e rames me 8 Dhjetor dhe hengri perseri te gjatin me gunga. E ka fut ne siklet Andi Bushatin se perjetoi nje deshtim e gafe te papame, e duhet me e mbrojt ne media. Nuk nxorri dot as 30 000 veta ndonese i pagoi autobuzet si gjithmone. 

U rrezua Rama mo? Urime per Qeveriun Teknik.

S'e ka vene Luluja ate bunkerin. E kane vene ca artista me Tos Lubonjen ne krye. Osht instalacion bashke me ate copen e murit nga Spaci.

dacka e dyte qi ha rregjimi brenda pak ditesh smiley

maspari u zbyth nga ligji per kanosje me burgim per ata qi nuk duartrokasin funksjonaret e rregjimit. smiley

"""Bataku ku ka rene partia e idealeve te dhjetorit (pidh’90) sonte na fanepsi e na kujtoi shtatorin e 1998-ës por me nje ndryshim te vogel. Fanatiksat nuk mbanin mbi supe arkivol por kishin dale me sopata, matrapike, e hunj per te bere plaçkë. Sot opozita dhe Luli nuk ia nguli mllefin kolektiv as makuterise se Kokedhimes, as tatimeve groteske te Brimseldes, as shendetesise se semure te Beqes por kjo opozite u soll sot si zgjatim i Al-Kaedes dhe Isis-it ne trojet evropiane."""

ok, ky nuk duhet marre shume seriozisht

Qe ne 2006 dy vellezer te persekutuar nuk kane marr asnje ndihme te vogel financiare si familje e presekutuar , kur PD ishte ne pushtet, tani gjendja e tyre eshte edhe me e mjerushme si pasoje e neglizhences , si nje pjese shume e madhe e popullsise !

https://www.youtube.com/watch?v=KS1HOBfQkJQ

Kryeministria nuk u dogj, asnje polic i/e plagosur, se kisha shume frike se mos plagoseshin padashur ato policeskat femra. Po per c'fare proteste behet fjale? Keta paskan shkuar per parakalimin e 1 Majit, vecse gjynof paskan ngaterruar daten qe ishte 8 dhjetor.

Po nuk kerciti automatiku, dhe po nuk shprethyen eksplozivet nuk e rruan qeveria.

Rradhen tjeter bejini nje ftese edhe KM se mbase i hipen frymezimi dhe ben ndonje pikture te re gjate parakalimit.

Sepse policet ben ate qe ben cdo polici e qyteteruar, u terhoqen dhe nuk i vrane. E pa dhe vete ambasadori gjerman, meqe e cituat. Ishte lemerisur me kafsherine. keshtu kishte thene. Ambasada e shbase qe s'ju rrihet pae  degjuar sapo tha qe kjo e sotmja s'kishte lidhje fare me demokracine. PD i ben gropen vetes. NUk ka rob ne tr qe te mos e kete treguar si veprim qesharak e prej maloku kete qe beri PD sot, gjuhe dhune, percarje kombetare pa asnje kauze specifike.

Asnji protestues nuk u vra, nuk u plagos, nuk u rah , perkundrazi ishin te lire te digjin te thyenin, xhama, bunkere dekorativ, nen udheheqjen e Bashes i cili shume shpejt duhet te paguaj faturen e shkatrimit te prones publike qe eshte demtuar Kete radhe me fature ! Ndryshe nga here e tjera ! Duhen mesuar qe kush demton pronen publike private , vjedh duhet te paguaj !

 

e ka gabim erioni. Qysh fillimisht kur merret leja per aktivitet pd-ist, mbahet kolaterali nga bashkia si garanci (security deposit). jo tani pas pilafit. Sa te shkoje erioni ne banke, e ka zbrazur llogarine "partia".

Heqje pusetash. Sasia 41.  Paskan qene te gjithe Herkula ne mitingun e PD-se.

Zbrazje plehrash jashte konteniereve: 3.5 ton. smiley Paskan zbrazur tere kazanet e Tiranes me duket.

Shkulje pemesh 58      smiley

Tani kete zerin " urinime publike " si e ka llogarit Eri mamit , per cope car apo me litra , se po abuzohet ktu me duket.

Jo me litra se nuk i masin dot, por me cope organi seksual qofte femeror apo mashkullor pa dallim apo diskriminim.. 

Ok , qenka knoq eri mamit sot dmth , 87 cope  .

-per  loqeshurre..smiley, e ka llogaritur, ndofta...  po nejse, 20 mije leke per urinim, dmth rreth 200 dollare,  goxha cmim i kripur duket...

Eri duhej tu kish bere skonto,  te pakten, per urinim me shumice..smiley

per loqeshurre

smiley

Ene te gjitha urinimet qe jane faturuar jane te kopsitura me foto, pra me dokumentacion vertetues. Pati dhe raste kur urinimet nuk u arriten te fotografohen, ose cilesia e fotos nuk ishte e mire. Keto raste nuk jane perfshire ne vleren e demit.

Po ju dalin horrlliqet kozi , keni bo foto te punetoreve te bashkise duke vadit .

Jo, jo, se nuk bohet dot me ai lloj mashtrimi. Fotot se bera rishtazi, pra duke urinuar i fusin ne sistemin e ID-ve dhe gjejne emri dhe numri i identifikimit te personit shureberes. I ka bo saliu kartat e identitetit aq mire sa ske ku lu tani.  

O gjembo po shkulje pusetash, shkermoqje bunkieresh, prerje pemesh etj, jane zanatet qe kane fituar gjate ketyre 25 viteve demokraci, dmth katrahure. E keta lloj rrobsh nuk mund ti disiplinosh dot ndryshe pervec se me hu.

i milion shuplaka jo nga opozita, nga populli po, se opozita duhet te futet ne burg ose te largohet nga skena politike se nuk eshte per asgje, !

Ambasadori amerikan dhe ajo e BE­së , kanë bojkotuar sot pritjen e presidentit Nishani me rastin e 8 dhjetorit.

smiley

http://lexo.al/ambasadori-amerikan-dhe-a...

E shef Brado qe as 17 000 vete nuk paskan dale. Nejse ti faleminderit per fotot demaskuese.

Dava alabakesh e malokesh..u duket rregulli e disiplina  komuniste !! Keshtu e nisen qe ne fillim,edhe sot pas 25 vitesh,bie dardha mbi dardhe..pikerisht ateher  lindi..i ka kapitalizmi keto .. smiley !

Qeverria paska numru dhe sa demostrus kane bo shurren. smiley

rinia

Sot një grupim i ri i Partisë Demokratike bëri debutimin e tij në protestën e 8 dhjetorit.

Grupi në fjalë quhet “Korpusi Rinor Azem Hajdari”.

Portali Syri.net ka mësuar se cilat do të jenë detyrat konkrete të këtij grupimi.

“Korpusi Rinor Azem Hajdari” mësohet se ka marrë përsipër dy detyra kryesore. E para është ajo e ruajtjes së votës në çdo zgjedhje që do të zhvillohet dhe e dyta është “siguria dhe mbarëvajtja e çdo aktiviteti të PD-së do të jetë detyrë e këtij korpusi”, – shkruan Syri.

Kapo, sikur ishin mire me ate ngjyren blu te qelet. Ka e psoniset kete ngjyren e erret ?

 

Se me ke me ngjakan... Ah po, e gjeta!

mos hudh shashka tymyse kot o gjemo .....navy blue, si alaatet smiley  

kapo, une s'shoh gje navy blue, shoh te zeza. Ja po ta bej qefin te them qenkan navy blue. Qellimin njelloj si ata qe te permenda me siper e paskan. Ngjyren mund ta kishin dhe pink, kush do i ndalonte (TM Bradi)?

Hitler youth rally

Haha kete do te shkruaja edhe une.

Hajdarijugend. Ne shqip: Rinia Hajdare.

Interesante zgjedhja e ngjyres se kapotave nga Hajdaret. 

E mbushi grupin parlamentar te PS me kriminele dhe konsideron vandalizem thyerjen e nje xhami.Delikatese banditesh. smileysmiley

smiley

si puna e asaj barcaletes se xhentelmeneve si Kristaqi qe sidoqofte firmosen vdekjen e qindra shqiptareve gjate diktatures

delikatese prej derrkucesh

Urinime Publike,

Sasia 87

smiley

Pa perfshire Ate te voglin qe e ben gjithmone ne breke. smiley 

Eri  vojeristi u ka mbajtur kandilin, i numeroi nje me nje.. madje edhe kur  e shkunden, drejtimin gjeografik nga rane pikat e fundit..smiley

.

O popull hiqini syte nga pd ps, asgje e mire nuk mund te vije orej tyre.
Duhen kriju parti te reja, te palidhura aspak me te vjetrat, qe te mund te shpetojne ate cka mund te mbetet nga republika parlamentare. Perndryshe do sillemi rrotull si kali ne leme tere kohes. Si dhe mediave aktuale mainstream, beuni topin.

booo sa paska ra PS-ja

Brado me ta thon troc, mu me erdhi gjynof sot vetem per faktin se ty nuk te dul fjala. smiley 

Fjala per ca.

Heroi i protestes 8 Dhjetor 2015.

Ka edhe Rilindas te zhgenjyer shoku smiley

Aty te gjithe jane te zhgenjyer  me e keqja eshte se njerzit jane te ndare ne demokrat dhe rilindas, nje shperfytyrim i degjeneruar i luftes se klasave qe la mbrapa sitemi i kaluar, kete radhe i perfaqsuar nga klanet e grupeve qe luftojne te marin pushtetin ose ta mbajne me cdo kusht !

Nuk ka degjenerim me te madh te asaj shoqerie sesa ndarja e publikut , ne rilindas, demokrat leseist te cilet perfasohen nga lideri dhe jo nga shtresa e tyre sociale qe perfasojne !

Jo me, ca heroi i shkreti. Kishte ngateru mitingun. Kujtonte se bohej per shqiperine e modhe. 

Boooo sa peshe paska hum Sazan Guri??!!! Qeka fut ne uje krejt!!

Miresevjen ne Epoken e Hekurit xhaje.smiley

era qofte vijke Bunkeri sot smiley

era shurre thane. smiley E kishin ngrit rradhe komen. 

87 urinime pra.

kjo opozite u soll sot si zgjatim i Al-Kaedes dhe Isis-it ne trojet evropiane

 

dhe te mendosh qe Sala u thote nderkombetareve qe "me mire te kete ne shqiperi sherre politike sesa fetare" !

 

Politike !!! smiley

O Brado po mos na sill lajme nga gazeta e PD-se, apo jane te pavarun ata?

Kur komanandi vjedh nje koker molle, ushtaret djegin te gjithe pemen ! Sdo mend !

ia kishin djegur portretin duces

PO keta kaushat e qeverise, bunkier prej verteti kon ngrit aty? Po ai eshte vetem per simbol, jo per lufte. Po ene ata ndertuesit sa korrekt paskan qene, i kishin zbatu nje me nje te gjitha paramentrat e ndertimit te fortifikimeve. Paskan punu pa hile. ERa shtet jo per gjo! 

Prej verteti? Ai eshte prej letre o Kozi. Edhe te menosh se keta mezi e ciflosen; dun me hedh shtetin pale.

Jo mer jo, se per te shem bunkier jane te vetmit. Kon 25 vjet qe me ket pune jane mare, djegin goma mrena neper bunkiera e pastaj kur gjejne i hedhin uje kanalesh nga siper, e betoni shkermoqet. E pastaj ja mershin hekurat per te ndertu shtepite ku te mundeshin. Ndonjeri qe ishte pak me i kamur blinte nitrate amoni e perzjente me nafte dhe e shperthente mrena ne bunkier. Kjo forme ishte me e shpejte dhe me efikase. 

Era shtet o posi jo. Juve jeni specialiste per te ndertuar bunkere prej verteti, bile dhe vendin e bete nje bunker te madh qe as futeshe as dilje dot. Problemi i vetem eshte, qe kaq eshte e gjitha ajo qe dini te beni, te ndertoni shtet-bunkera dhe te vdisni njerezit per buke, duke ju pire gjakun.

Qepe ti! Kush nuk jeton dot me regulla le te iki. Rruget e hapura i ka. Ja le te vije atje ne Kanada e te boj sic ti teket bytha, por ne me ne fund kemi shtet dhe shtet do te thote regull e disipline.

Ashtu eshte, njesoj si ne Kanada e keni shtetin, korrupsionin dhe listat e bukes. Bile Kanadaja ben mire te marre ca shembull nga ju, sepse eshte shume e padisiplinuar. Thone qe ne baze te ketij shembulli, do heqe gjobat per ata qe nuk lidhin rripin e sigurimit dhe flasin ne celular, kur ngasin makinen dhe shume gjera te tilla te ngjashme, qe duke marre eksperiencen shqiptare, jane gjykuar te panevojshme.

1

Po opozita eshte per faqe te zeze o burr i dheut. Shiko kush te del ne ate foltoren e PD-se, e flet me leter, e s'di as me lexu kater rreshta.

smileysmileysmiley

Shiko 25 vjet Partia Demokratike por dhe ajo Socialiste kane rene ne llumin e korrupsionit , ne llumin e injorances, shume te pafte per te manaxhuar edukimin dhe arsimimin e administrates, edukimin dhe arsimimin publik ! Njerzit ne administrate nuk dine te shkruajne shqip. nuk dine te mbushin formularet, nuk dine te bejne nje format formulari, nuk dine te hedhin firmen ! Skandaloze ! Ne formularin e mesiperm mungon data , mos te flasim per shkrim,  bukur shkrim  e kendim mbiemri ne formular shkruhet me te vogel !

Se tani e pashe ne lajme, ore ky Basha eshte qesharak fare me ate zerin qe i rreshket here pas here kur flet neper mitingje.

edhe Ian Gillan po te kishte ardhur nuk do kishte mbledhur dot kaq shume njerez, edhe po ti mblidhte nuk do i elektrizonte dot keshtu

Partia Demokratike dhe jo vetem duhet te pergjigjen separi per gjendjen ku ndodhet nje pjese e mire e rinise shqiptare, e cila eshte skandaloze.

Analfabetizmi eshte ne rritje te vazhdueshme paralel me varferine ! Po rritet nje kontigjent qe do te jete problematik per shoqerine e ardhshme shqiptare ! Ne se nuk punohet per te luftuar injorancen dhe varferine neser do te kemi me shume krime, dhe me shume pasiguri ne vend nga ky kontigjent !

Nje fakt .

http://www.gazeta-shqip.com/lajme/2013/0...

Ka trecerek shekulli qe i @!ne trute miletit me bunkerin, si miti i Sizifit, bej, prish, perdor per diversione, si ujku mjegullin.

Dhe nuk eshte se ne shqipet s'e hame bunker-diversionin si lopa barin. Peshku p.sh. kohet e fundit ishte thare nga komentet si keneta e Maliqit, me tu hapur tema e cic-miceve krejt pabukse te shqip-politikes, vershuan si lume (shpresoj qe shqipet ne Shqiperi, ndryshe nga ne ne blog, te jene me pak diversion-ripertypes).

Mire milideleve ne te dy anet e gardhit lejlablu te blogut qe bejne rutinen, po per Blendin ca te thuash qe sot ndihet i satisfaksuar sepse...nuk u vra njeri? Blendo, shpresoj qe nga viti i dyte i mandatit te dyte te Rames te mos thuash "te pakten s'kemi akoma nje Gerdec te dyte", se me kete formule i bie qe nga viti 2027 te ndihemi mire per faktin qe akoma s'kemi perseritje te '97-es, e lum kush do jete gjalle qe ne vitin 2063 te gezohet per faktin se Enveri s'eshte ringjallur akoma. smiley

P.S. Foto e fundit ketu, shikimet e policeve dhe te atij cunit per cucen me pantallona lekure dhe bluze kauze-iste...gjeni dicituren.

Blendi, eshte i gezuar qe nuk ka Gerdec te dyte, pra, qe nuk do vdesin 26 njerez nga nje aksident gjate punes, por nuk eshte i shqetesuar qe mijra te tjere mund te semuren e vdesin, nga keq-ushqyerja, mungesa e kujdesit mjekesor, ndotja etj si keto, qe me ardhjen e rilindasve ne pushtet, jane bere alarmante. Pra per rilindasit vetem fasada te jete ne rregull, asgje tjeter nuk ka rendesi

ore qenke loqe me vertet ti .... hahahaha .... gjib foli ketij se ju demaskoj komplet

Loqe ne te satemes.

Stop dhunes. Te kishit prishur vetem bunkerin do kishte qene e mjaftueshme. Nese do e rindertonte atehere te shkonit ti prishnit shtepine bunker qe ka ne surrel.

sot kishte dal ambasadori gjerman vete ne terren per te pare gjendjen, sa te rinj kane mbet akoma ne Shqiperi pa shku refugjat ne Gjermani keto dy vjet. 

kurse ish-ambasadori gjerman ka kërkuar që të hapet dosja e gjykimit të At Zef Pëllumbit dhe nqs hetuesi, i cili mori dekoratë me rastin e festës së Jugosllavisë më 29 nëntor, ka kryer krime, atëherë t'i hiqet dekorata dhe të dënohet.

 

inshallah - thonë arabët

Interesant. Si gjithmone PD ne sinkron perfekt me Beogradin. Ky i fundit i rreshqiti amendamentet ne rezoluten e KE mbi Kosoven.

Në reagimin e Arjan Çanit në facebook të bie në sy thirrja që ai i drejton shqiptarëve për të protestuar, nesër në ditën që opozita do të dalë në shesh.

"Me mijera familje qe duhet te levizin per punet dhe hallin e tyre te perditshem, jane kapur ne kurthin e funderinave qe kane bllokuar qytetin. Kaloni po deshet pas stadiumit qemal stafa dhe ne rrugen e elbasanit! Funderina e gjate dhe bytheci veliaj po e mbysin kete qytet te shkrete. Funderinaaaaaaat! Reagoni neser o ditezinj se ndryshe do ju futen dhe ne kravat..." 

Oj s'u plagos asnje polic,thonëëë,po c'pune kishin me policet,policet iken,iken dhe ju lane fushen dhe topin! Po sikur policet te kishin urdher te vepronin, si do vente halli i policeve,din njeri te thotëë?

strategjia ishte e mire nga ana e policise. praktikisht u krijua nje kend lojerash i rrethuar ku disa njerez luajten ca ore dhe ne fund u pre fatura "pa open-bar", pra pagese per njesi smiley

ose do dorezoheshin komplet, ose me gjasa do vetmbroheshin.. qe dmth: edhe mund te nxirrnin koburen si te vetmin mjet qe kishin per tu mbrojtur, kjo edhe ligjerisht, se dy duart per nje koke jane, tha..

ndersa nuk e kuptoj dot kete organizimin "cool" te policise shqiptare ne rast protestash te tilla... ne cdo vend te Evropes kur ka protesta mijera njerez, do shohesh nje kordon te madh policash, nga ata me skafandra shkop gome etj, qe jane aty per te shperndare protestuesit e dhunshem.... keta ose jane ne balle dukshem, ose vendosen ne nje linje te grupuar, gati per cdo eventualitet...

ndersa ne Albanie jane "cool", vene ca police gjynafqare te pambrojtur, me duar ne xhepa, se medemek "do provokohen protestuesit", edhe pastaj normale qe skane asnje lloj kontrolli kur situata percepiton ndryshe..

Iku rama. Si do kishte perfunduar ngjarja nese rama do ishte ne kryeministri? Sigurisht qe do e mbronte policia dhe do kishte te vrare.

Ne fakt kjo qe gjoja mo me men qe beri Rama. Mesa duket zuri men nga Berisha.

Mesa duket zuri men nga Berisha.

Mendesia e Kulles se Xanun (kortezi e PF-se) eshte unike e Berishes.  Ate mendesi s'e ka pas njeri tjeter, Nano perfshire.  Sikur 10-here (tm Basha) te marrin ndertesen e Kryeministrise protestuesit, ndertese eshte.  

Vecse Nanja s'e morri me vehten prej asaj te mathmes. Prandaj Rama i ra shkurt dhe e evitoi. Kundershtaret ia dinin koken Berishes and the rest is history ...

Aha, dmth bixhozlliku i Nanos ishte pasoje e "mathmes"?  Sa vjet ishte ne kryeministri pas 98? 

Nqs protestuesit do ishin futur brenda ne kryeministri dhe do e kishin shkaterruar, PD humbiste edhe ate fije legjitimiteti qe i ka mbetur.  Ne sy te publikut shqiptar dhe atij te huaj.  Kete e dine mire, ndaj edhe.  E tha dhe Lubonja per 21 Janarin, "beri budallallek* Berisha qe vrau protestues, dhe s'i la te futeshin brenda."  

*qe tingellon edhe sot keq, por sa per shembull. 

Ishte, ishte, po i mbeti xanxa e hikesit (aq do miu te kaloje njehere se e ben rruge) , dhe i dolen (kuptohet jo vetem prej xanxes) Metat, Ramat me shoke derisa e zbythen. 

S'diskutohet qe Berisha do t'i kishte lene dopio gjashten po mos te vriste. Gjithe dhuna do i faturohej sulmuesit. Por prandaj thashe qe ia dinin koken Berishes. Po me e mira fare do ishte mos shkonte ne zyre, sic beri Rama. Jo se kete radhe do sulmohej, po me mire safe than sorry, tha. 

kuptohet jo vetem prej xanxes

Nanoja ishte per te zbythur.  Edhe kryeministri i sotem eshte per t'u zbythur.  Por nuk ka asnje lidhje zbythja pse iku Nanoja nga kryeministria ne 98.  Per me teper, Nanoja perfitoi nga ajo zallamahi.

Jo se kete radhe do sulmohej, po me mire safe than sorry, tha. 

Ashtu thu ti, them dhe une, po ja Basha sot:

Është falë PD që dje ai vërshimi i madh popullor që mund të merrte përpara edhe 10 Kryeministri, u përmbajt.

Kete fjali ku ta nxësh e ku ta lësh. Vazhdon dhe qy me kulla te xanuna. 

Tashti historia s'behet me if. Po meqe jemi ne peshk, edhe mund ta kemi ate lluks. Nanja ia mbathi e pushtetin faktikisht per pak kohe e moren te tjere (prit se tiger prej letre qenkerka ky), ose popullorshe u 10, dhe s'i iku era me. Me beka te pastra mbase e shtynte me shume. 

Por me kryesorja, ngjashmeria e 21 Janarit me Nanon shkon deri diku. Ky eshte muhabet dimri, e une s'kam ndermend ta bej ketu. Po mbase pyetja pse nuk ndiqet 21 Janari, coc thote. Jane shume aktore, dhe interesi i "pergjithshem" i ka vene kapak. Psh Berisha ka pike te dobet Gerdecin, dhe sa here acarohen ia permendin, por jo 21 Janarin (dmth keta lupot e medhenj, jo Brace e co.)

Po pse ca do thote Basha, prit sa te bej nje koment te peshkusmiley. Ai ate detyre ka te mbaje vlagen gjersa Rama ta 10si fare. E kam thene dhe here tjeter, keshtu merret, ose me mire, vjen pushteti ne Albanie.

po si keshtu u lejokan protestuesit, madje te dhunshem, te futen ne kryeministri a ne cdo institucion tjeter ?!    -nen moton:  kryeministria i dorezohet protestuesit me te pare ??

 

-po mire, se kam vene re qe kur behet fjale per 21-Janarin, Greqia qe ka  pas qene e perfshire ne protesta te dhunshme shpeshhere ne ato vite, eshte marre si shembull  per reagimin e policise... (well, ska te krahasur policia greke ne eksperience e profesionalitet per te perballuar te tilla situata, me ate shqiptare)

...sidoqofte, ndodhi edhe dicka tjeter ne Greqi : protestuesit, nje grup i dhunshem i tyre,  sulmoi nje institucion/ nje banke private me  bomba molotv, i vune zjarrin.. perfundimi tragjik. 3 punonjes te bankes te vdekur, 2 gra dhe nje burre.. te tjeret per fat shpetuan... nderkoh, policia nuk u gjend e pranishme te mbronte kete institucion..

 

tashi, na garanton ti, a kushdo tjeter,  qe grupi i protestuesve te dhunshem ne 21 Janar, dhe e kam fjalen per ata  te mireorganizuarit qe sulmuan dhe thyen deren e hekurt me makine e donin te futeshin patjeter ne kryeministri, nuk do ti vinin zjarrin nderteses, apo do vrisinin punonjes te zakonshem te kryeministrise, qe nga drejtora e llogaritare, e deri te pastrueset dhe banakieret e kafes ?

 

Versioni i ri ky cone? Njerzit u vrane nga kaprico e Sales per te pa protesten nga kryeministria? 

Skishte lidhje me protestuesit por inat personal i berishes me tom doshin sipas gazetarit hoxha i news 24. Toma kishte thene qe do e nxirrte berishen zvarre nga kryeministria ate dite dhe saliu e sfidoi. Ndersa sa per ramen ai eshte thjeshte nje skuth qe nuk perballet dot me kundershtaret por ka tipin qe mbyt ke ze poshte vetes sic po ben me popullin.

Kaq dobet garda dmth? Shenjester Doshit, por poplli mullar? Lexoje naihere veten Cone. 

Nuk do futej toma vet o tutkun por kishte sjelle njerez te organizuar per ta bere kete. Kaq nuk kupton? Dhe berisha e sfidoi duke mos i lene te hynin ne kryeministri.

Cone, mo e trego kaq hapur bastardllikun. Ti kthehemi temes; Toma ne fakt ka qen edhe me afer kryeministrise se personat qe u goditen. A po thua tani se keta u goditen kasten, per te perhap panik ne popull? Je tu nderru versionet si flamuret.

Brado, 

Se ti e njef nga afer, 1.63 o i gjate Luli? smiley 

Themeluesit e PD në Kavajë reagojnë ashpër kundër skenarit për të hequr protestuesit nga bulevardi dhe për të djegur betonin. Ata pretendojnë se historia përsëritet njësoj si 25 vite më parë kur Neritan Ceka i hoqi nga bulevardi për të shkuar me rrëzuar betonin e diktatorit. Ja çfarë thotë Pishtari Demokracisë Dritan Kanapari tek Buletini i Kavajës:

HISTORI QË PËRSËRITEN

●E mbaj mend si sot ditën kur u përmbys busti i Enverit dhe u terhoq zvarrë. Po para se të shkonim tek busti: a ju kujtohet ky thinjoshi, me megafon, hipur mbi një veturë, që i bënte thirrje turmës së revoltuar: “mos shkoni tek blloku, kthehuni tek sheshi, te rrezojmë monumentin .. unë jam Neritan Ceka, ju bëj thirrje.. të shmangim gjakderdhjen..”, i cili edhe sot krenohet nëpër intervista duke deklaruar se ai bëri një veprim “spontan” duke “shmangu gjakderdhjen” ..
Jo..!! Neritani allas “Arkeologu”, ishte me mision special nga byroja politike për të shpëtuar kokat e udhëheqjes së inkriminuar: që të devionte turmën e zemëruar.. dhe ja arriti qëllimit..!!
Turma e kishte të qartë drejtimin e tyre, byroistët kishin bërë gati helikopterët dhe valixhet për tu larguar nga vendi nëse turma do të sulmonte bllokun apo udhehëqjen. Ata nuk do guxonin kurrë të qëllonin mbi popullin sic bërtiste Neritani-Arkeologu, sepse e kishin para syve përfundimin e Causheskut në Rumani që e bëri atë gabim. Ata do të largoheshin nga Shqipëria si hajdutë dhe kriminele dhe shqiptarët do të shpëtonin njëherë e përgjithmone nga metastazat e perandorëve të kuq që komandojnë vendin ende sot.. dhe do të quhej një kapitull i mbyllur.

●Sot, mbas 25 vitesh, para syve të mi, mu paraqit i njejti skenarë, (uroj që ishallah të jemë i gabuar në krahasim e qëllim)..
Njerëzit kishin ardhur për revolucion, për të rrethuar kryeministrin dhe bllokmenët e rinj, që t’i detyronin të merrnin edhe këta ashtu si baballarët helikopterët dhe valixhet, ndërsa dikush, i bën thirrje se turma të zhvendoset nga “blloku”, tek Monumenti (bunkeri)..
PS: A nuk ju duket edhe ju si një skenarë i ngjashëm shpëtimi?

Nga Dritan Kanapari

Kanapari thote: "E mbaj mend si sot kur shkova n'Belgjik me not" smiley

S'ka me revolucion kapo. Edhe ai revolucion puro i 25 viteve me pare u uzurpua nga Berisha dhe ish komunistet e tjere. Argumenti i rrezimit te bijve te eterve nuk ka kuptim kur ngrihet nga ata qe ishin vete eter. Kot djersini dhe shkumoni. Nuk jua var me kush. Per me teper i keni liderat aq koqe sa kur dalin tu prijne turmave te fukarenjve vishen si lorde me firmato dhe marrin edhe poza. Jeni keq fare, po ia zgjasni jeten ne pushtet Ed Rames pertej edhe asaj qe e kish dashur ai vete. Mblidhni mendjen ose me mire ushkuret.

Arsyet janë të njëjta si 25 vite me pare. Mungesa e lirisë , varfëria ekstreme, burgjet . abuzimi i pushtetit , izolimi , eksodi masiv, djemtë e bllokut dhe kriminelet e komunizmit ne pushtet dhe bunkeri si simbol i rilindjes se tij. Pra asnjë ndryshim thelbësor përveç distancës kohore 25 vjeçare. Antikomunizmi , ishte pjesë e rëndësishme e te gjitha fjalimeve politikaneve dhe folësve ne shesh , madje edhe Arben Ristani nuk e shmangu dot këtë . Kundër komunizmit thërriste edhe turma nga kryeministria në sheshin Skënderbe. U fol për krime te komunizmit dhe dekorim të kriminelëve , te vrarë me dhe po gjyqe ende pa një vend varri ,burgje e internime . U fol për bllokmenë e këlyshë te bllokut , për vrasje grabitje ve vjedhje te pasurisë se popullit nga qeveria për integrim Evropian nje soj si atëherë: “ E duam Shqipërinë si gjithë Evropa “ . smiley

 

Kapo, 

Per kur e ke pre bileten e avionit? Te te coj nja 2 pushke e nja 2 valixhe municion. Nje per ty, e nje per conen. 

Respekt per kembenguljen ne luften ndaj komunizmit por po luftoni me eren. Komunizmi nuk ja ngref dot me askujt. Ka plot tema pikante ku mund ta kapni qeverine por fatkeqsisht ju drejtojne ose diletante si Lul Bolja ose ish komuniste te zhytur deri ne gryke ne llum si Salija, ose karakurva pa din e iman si AV apo GD. Po ti i ke degjuar edhe me pare keto keshtu qe nuk te hyjne ne vesh. Te jete per ju Edi Rama behet mbret. Kot lodheni. 

Dobet kapo dobet. Nuk permyset komunizma me Nebil Qiken. E shef sa ngjashmeri ka me Debil Ciken e Standartit ? smiley

Neritan Ceka osht qen e bir qeni, megjithate me urdher nga lart ose pa vetedije, une per vete jam i bindur se jane shpetu jete njerzish ate masdite. Ne Austri kishim nji cun i nji Sekretari te Pare te nji rrethi po qe rrinin afer Blookut dhe shume miq me nipat e Haki Toskes. Kane qene duke dhi ne breke, por kishin marre urdher per te qelluar po te kishim care Bllokun. Pastaj Neritani vetem nji megafon ne dore kishte. Cubat qe ia vejne fajin Neritanit, e kishin harru qe rruga nga bulevardi te nxjerr ne Bllok vetem me nja dy kthesa te vogla ...?

Qemol, na e thane ushtaret para Neritanit, mos ecni se kemi urdher me qellu. Dhe ajo qe bllokistet po 10 eshte fare e vertete. Kishim i cun prej tyne, gati po qate. Dhe shume mire u bo qe u evitu gjakderdhja. Meno sot robt do thoshin, u vrane gjithe ato rob per i lesh. 

Une nuk gjykoj dot se si do shkonin punet. Ate asnjeri nuk e di. Ka shume qe mbrojne tezen qe po te kishim sulmu, do ishte shkul komunizmi nga rrenjet. Ka mundesi. Por kam vu re qe kete teze e mbrojne me teper ata qe nuk ishin fare aty. Me i fjale : M'plasi bytha per ai ...

Po pra trima Interneti. Asigjo s'do ndryshote. Vecse do kishim nje kala me te vra. Pastaj kur te kerciste mitralozi e te kositeshin robt do vazhdote sulmi? (Edhe kur kerciste ne ajer te dridheshin gjunjet.) Shto uj e shto mill do bohej nje amisti per vrasesit, edhe po ku jemi do ishim. Amon mer ku i kishim ne keto lidera, laj thaj po ato jon. 

Nejse turma e shifte Ceken si lider dhe iu bind. A u be mire apo keq askush nuk e di. E verteta eshte qe shume do ishin vrare dhe duke pare cfare mostrash kemi qene keto 25 vjet them se nuk ja kishte vlejt. Pike.

Tamom Daje, do bohej hiqja Lenes veja Prenges. Asnji nuk e njifte Neritanin. Megjithate me kujtohet nji episod ke Studentet : Ishte nji nga mitingjet mbas formimit te PD. Athere kur sa filloshim ne Enver-Hitler, demokrati Sal qenefi me shoke veshin gishtin ke buza. Ia japin fjalen edhe N. Cekes dhe e kom si sot parasysh, nji meso burre gati me lot ne sy duke u lut kush kishte vesh me e nigju : Amoni, vetem ate mos e fusni ne ket levizje. Ai osht 99-c. Osht kelysh i atyne qe doni me rrexu. E njof mire Neritan Ceken... etj, etj.  Po te gjithe e shifshin sikur sa kishte zbrit nga Kozmosi... 

Me at yrysh qe ishim ne athere dhe aq pak sa dinim normal qe do na fusnin gishtin Berisha, Ceka & Co. Njeriu mund te thote mund te kishte dhe mo keq por nuk besoj me keq se kaq. Ndoshta vetem po te kishte pat viktima do kishte qene me keq. Mu per vete me duket sikur kam qene personazh filmi athere. M'vje keq per veten qe me bone per budalla nji tufe bqimash.

A u mor vendimi kush e fitoi tenderin per Rindertimin e Bunkerit ?

Prit iher se po bojn hesap domet e currilave te shurres. Thuhet qe Saliu u paska dhone me pi acid ketyne shurranjoseve. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).