38 Komente

government manual policies sa te duash every day, sa per 30 libra

Une per vete nuk lexova asnje.

u trishtova kur pashe nga jashte vetem 2 komente (thashe me vete: kaq pak peshq paskan libra per te na sugjeruar??), s'ma mori mendja qe paskerkesh pasur akoma me shume per t'u trishtuar...smiley

Shume interesant me jane dukur:

Fjalori Kazar, Millorad Paviq

Kapedan Mihali, Nikos Kazantzakis

 

 

"Darka e gabuar", Ismail Kadare.

Nje kurorezim i stilit dhe temave te Kadarese, i shkruar bukur.

Without you there is no us

The Martian

All you need is kill

Sessanta racconti

Sipas radhes se leximit:

Never Let Me Go, Kazuo Ishiguro

The Man Who Mistook His Wife for a Hat, Oliver Sacs

Submission, Michel Houellebecq

The Thief and the Dogs, Naguip Mahfouz

Manual of Painting and Calligraphy, Jose Saramago

Per kete te fundit liber me siguri jam bere shkak une.

Dhe e meritoj!

Edhe une lexova dicka nga Oliver Sacks... Musicophilia... smiley

hoooo , sa te duash, por gjysmat e titujve i kam harruar, keshtu qe po kufizohem ne 6 muajt e fundit -- shoh qe Finisterre ka lexuar librin e Sacks, une lexova edhe ate te Lurias - shih edhe ketu 

1. me beri pershtypje ky i C. Andrew - the Sword and the shield, i kam filluar edhe nja dy libra te tjere, njeren mbi MI6

2. M. Crawford, The World Beyond Your Head: On Becoming an Individual in an Age of Distraction

3.a Pandeshkueshmeria ne fushen e prokurimeve publike, Fondacioni Soros, D. Matia, nje nga pak raportet me te mira qe kam lexuar ne gjuhen shqipe mbi korrupsionin ne Shqiperi -

3.b ne shqip lexova edhe Besa Myftiun, Drejt te Pamundurs nje liber mbi fillimet e saj ne Zvicer - nuk ishte i keq  

3.c- Libri i ardian vehbiut, Bollero, ishte gjithashtu i mire, nga te paktet rrefime moderne ne Shqiperi, shume i komplikuar

4. Diane Ravitch, Left Back - nje nga ekspertet me te ndricuara mbi arsimin ne SHBA

5. Nick bostrom, superintelligence - duhet marre seriozisht cfare thote ky tipi mbi AI, sugjeroj ne kete vazhde edhe R Kurzweil, edhe pse eshte me optimist - keto dy autore shoqerohen me filmin Ex-Machina

Mund te permend nje liber, qe ne fakt me duhet edhe pak per ta perfunduar, dhe qe do t'ia keshlloja cdokujt qe do nje pikepamje jo propagandistike mbi "Perendimin e Eger" Amerikan...

The Not So Wild, Wild West: Property Rights on the Frontier - Terry L. Anderson

http://www.amazon.com/The-Not-Wild-West-...

Kam lexuar plot, edhe se ma do puna, por ata qe kam me per zemer jane:

1. Portret grupi me nje zonje - Heinrich Boll

2. Tundimi i fundit - Nikos Kazanxaqis

3. Buke me sallam - Charles Bukowksi

 

 

Ana, tutjeta prej teje, kena kohe pa u vete!

Te tre titujt e zgjedhur prej teje i pershkon i njejti fill i kuq kuptimor.

(nisur vetem nga titulli)

 

'Njatjeta, hero! 

Nuk e di c'ke kuptuar nga titulli, po vetem komuniste qe s'jane ata libra. smiley

Nuk thashe "komunist", pastaj termi "komunist" perfshin ne nocion shume te gjere dhe eshte shume elastik, psh Ben Cullufja mban per komunist nje qen qe ka ngjyre te kuqe, dhe e vret po i doli para ne rruge.

 

E po, secili e interpreton ngjyren e kuqe sipas vaktit dhe takatit. 

Sipas vaktit dhe takatit tim heroik, un e interpretoj keshtu fillin e kuq te titujve te tu:

1)... zonje ..., 2) ... tundim ..., 3) ... sallam ... (pika pika pika me nenkuptim te thelle filozofik OBame!)

 

Gu-gu,picigu i rexhep hoxhes,foleja e madhe e viktor canosinaj

[US]  argendis - 29 Dhjetor 2015 - 11:34 permalink

përgjigju

Derisa eshte parandjenja jote, nuk kam si te mos e besoj. Shkabe, cilet jane tre librat me te mire qe ke lexuar ne 2015: Liveleaks, Youtube, dhe ...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

[US]  argendis - 29 Dhjetor 2015 - 11:37 permalink

përgjigju

Lere se e gjeta vete: Facebook.

smileysmileysmiley

 

Kronikat e zogut kurdises (H. Murakami)
The Psychological Birth of the Human Infant (M. Mahler)
The Ego and the Mechanisms of Defense ( A. Freud)

Square, lexova Pyllin norvegjez dhe m' u duk shume liber i varfer nga struktura kompozicionale. Nuk e kuptoj cfare i pelqejne kaq shume ketij autori. Une per vete i lava duart me te. Nuk me pelqen edhe pse u perpoqa shume ta pelqeja.

vetem kete kam lexuar nga ky autor (me shume qejf do ia lexoja dhe te tjerat po jane libra te shtrenjte). 

 

nese e ke fjalen per mungesen e nje narrative lineare apo mungesen e nje "plot"-i, qe me sa kam lexuar eshte tipike e murakamit, per mua eshte vlere e shtuar.

L.A Confidential, me siguri. Të tjerë lexuar këtë vit nuk më vijnë ndër mend tani.

Nje debat ketu i para nje jave, qe mendoj se e fitova bindshem, me shty te lexoja nje liber qe ne fakt e kisha blere prej kohesh por nuk po gjeja kohen e duhur...

Free Market Environmentalism for the Next Generation
Terry L. Anderson and Donald R. Leal - Feburary 2015

In 1991, Terry Anderson and Donald Leal set forth a new path for environmentalism—one which stressed how property rights and markets could help overcome policy and legal shortcomings, providing real-world solutions for impending environmental concerns. In this follow-up volume, the authors are joined with emerging environmentalists to outline further means for free markets to promote environmental solutions for problems ranging from alternative energy sources, rehabilitating fisheries, improving clean water efforts, and setting forth new horizons for "enviropreneurs." Anderson and Leal expand upon their novel approaches to environmentalism, providing brand-new content for a new generation of thought - and most importantly - for a new period of environmental action

Vivre heureux avec son enfant - Catherine Gueguen

Au coeur des emotions de l'enfant - Isabelle Filliozat

Tantra - la dimension sacré de l'erotisme - Daniel Odier

 

Bloody Miami nga Tom Wolfe.

PS. Nuk ka lidhje me viziten e ketyre diteve te kryeministrit ne Miamismiley

Treshja si shifer kam frike se inkurajon shtyrjeperenesren, kshu qe na sugjeroni 1 liber ne anglisht dhe 1 ne shqip qe i keni lexuar kohet e fundit dhe ju pelqeu.

Une zgjodha 3 tituj, per te mos tingelluar si snob nga "ata qe lexojne shume", por per nje vit te tere, realisht nuk jane shume.

Kundera - "Pavdekesia" ishte brilant.
Anglisht: "In the Kingdom of Ice" nga Hapton Sides ishte "O boy, o boy, o boy" - I f. loved it and I wanted more.

Po VQ e lexove Blendo ? 

Jo s'e kisha aty, e kisha si nen-teme me vete, dmth zgjedhjen dhe sugjerimin e nje libri qe te pelqeu me shume. Flm per sugjerimet.

Modern Romance - Aziz Ansari, shume interesant

Gone Girl - Gillian Flynn

Good Omens - Terry Pratchett Neil Gaiman - rilexim por gjithmone i shkelqyer

 

Ansari shume interesant? medet

Barbarians - Alessandro Bricco (liber teper interesant qe trajton temen e kalimit te stafetes nga nje gjenerate ne tjetren)

Alexander Hamilton - Ron Chernov (Me ka bere te obsesionohem me figuren e Hamiltonit.)

Relentless - Tim Grover (...tip liber motivues nga tranijeri personal i Kobit dhe Majkell Xhordanit.  I bie pak si shume gjoksit "...une, une, une" por ne pergjithesi ka nje metode te vecante - dhe do te thoja "teper amerikane" - per te care perpara.)

Guantanamo Story - Mohamedou Ould Slahi (ditari i nje te burgosuri ne Guantanamo, i cili eshte akoma atje. libri eshte i censuruar vende vende, me censurimet brenda ne tekst.)

The Story of the Lost Child - Elena Ferrante (i katerti i serise napolitane te autores. me kujtonte Shqiperine çdo 2-3 faqe...)

1491 - Charles Mann (Kristofor Kolombi erdhi ne Amerike ne 1492-in. Mann mundohet te zbuloje se cfare behej ne kete kontinent para se te vinin Europianet. Liber kerkimor dhe pak spekulativ...) 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).