Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 108

446 Komente

Me 8 dhjetor 2015 Angela Merkel mban nje fjalim live per te pershendetur popullin shqiptar me rastin e dites simbol te kryengritjes kunder diktatures komuniste. Po ate dite Lul Basha udheheq opoziten drejt shembjes se bunkerit qe Ed Rama kish ngritur aty ku ka pas gerrmuar Enveri ne vakt te vet. Pastaj nje dite me pas kancelarja e Gjermanise Angela Merkel shpallet personi i vitit nga revista me prestigjoze e botes, e dyta kancelare gjermane qysh pasi Adolf Hitleri u shpall personi i vitit prej po te njejtes reviste me 1938! Por, prit se s'ka mbaru, po ne te njeten dite me Merkel, Jeremy Corbyn, kryetar i partise me te madhe opozitare ne Britani, citon Enver Hoxhen gjate pleniumit te partise se tij, "ate lider te forte" e te ashper. 

Pra, ndersa opozita shqiptare don t'i heqi cdo gjurme, opozita britanike i ben jehone fjaleve te Dulles. E gjitha kjo nen hijen e lideres nr. 1 sot ne bote. Nje bote e kthyer me kokeposhte dhe Shqiperia ne qender te saj.

What a time to be alive!

Ju japim nje Dull me gjith biro na jepni Curcillin me mretneshe. 

Marr Ramen dhe e ve ne ojq-ne e Toni Bler...

Dhe tenderat bllokohen ne gjithe boten gjer ne njoftim te dyte. 

Coj Mimin deri tek vije e fundit... dhe shnderrohet ne mbretereshe!

S'e con dot, e ka zene diagonalen Beluli. smiley

Ndrroj Belulin me Stokerin... dhe se shpejti mat! smiley

Mretit ia rru, ka shku me hap ekspozite ne Honolulu. smiley

Te ze rrugen me heretikun dhe te jap sheh

smiley

e bllokove Tirona forin, ai nuk kunderpergjigjet dot me heretik se me do fort.

 

smiley

shkon e merr shqiperine e sales per qender te botes... Po doemos kokeposhte do e kesh boten smiley

Shqiperia s'eshte vec e Sales, July. Eshte e jona, eshte e Merkelit, eshte e Corbynit, eshte e te gjitheve!

E te gjitheve me kusht qe qendren e rrethit ta kene salist, kshu? Ose aty afer...

smiley

HONY does it again.  Ne serine per emigrantet siriane ne US, Presidenti Obama la nje shenim mireserardhjeje ne historine e shkencetarit sirian.  

Sa për kriminelin “shoku Çoku”, që më shkaktoi kaq dhimbje trupore e shpirtënore me drunin e tij të pagdhendun e çizmen e tij të ndytë, unë nuk e fal, sepse tradhëtoi bashkëvuajtësit e mi. Njikohësisht unë nuk e fal as “Shtetin” që ka për detyrë të më mbrojë e që për 25 v jet të gjata nuk zbatoi drejtësinë më fillestare. Kjo nuk ashtë mëshirë, as falje! Kjo ashtë mospërfillje për vendin që akoma vuen, mospërfillje për viktimat akoma të përbuzuna, mospërfillje për rrezikun e ringjalljes së nji shoqënie shqiptare që kërkon të ngrihet si “e gjithë Europa”. Për këto arsye, zonja Ministre, mbas aktit tuej të dënueshëm, ju keni vetëm një rrugë të ndershme me marrë: jepni dorëheqjen dhe sa ma shpejt.”

Sami Repishti 

Profesor Repishti ka te drejte gjithe diten dhe gjithe naten te kerkoje doreheqjen e Kodhelit.  Eshte e pafalshme qe kriminele te diktatures te dekorohen sot, edhe sikur ta zeme kishin bere namin e zi gjate luftes.  Edhe sikur te besojme versionin e Kodhelit qe lista u mor e gatshme dhe nuk u pane emrat, perseri tregon paaftesi, moskokecarje, dembelizim, qe nje individi ne ate pozite nuk i lejohet. 

Nga ana tjeter, me vjen keq qe profesor Repishti ndalet vetem me kaq: 

“Sa për kriminelin “shoku Çoku”, që më shkaktoi kaq dhimbje trupore e shpirtënore me drunin e tij të pagdhendun e çizmen e tij të ndytë, unë nuk e fal, sepse tradhëtoi bashkëvuajtësit e mi. Njikohësisht unë nuk e fal as “Shtetin” që ka për detyrë të më mbrojë e që për 25 vjet të gjata nuk zbatoi drejtësinë më fillestare. Kjo nuk ashtë mëshirë, as falje! Kjo ashtë mospërfillje për vendin që akoma vuen, mospërfillje për viktimat akoma të përbuzuna, mospërfillje për rrezikun e ringjalljes së nji shoqënie shqiptare që kërkon të ngrihet si “e gjithë Europa.”

Shteti shqiptar, i nderuar profesor, ka 20 vjet qe i paguan pension me te larte (sipas statusit te veteranit) Cokut dhe shokeve te tij sipas ligjit te 94, kur tjeterkush ishte Minister Mbrojtjeje, Kryeminister, dhe President.  Listat e veteraneve u perpiluan ne 95-96.  Holle holle profesor edhe ju, edhe shoqatat e te persekutuareve, edhe institucionet perkatese, psh ai i Tufes, dhe rrjedhimisht edhe shoqeria shqiptare ne pergjithesi ka 25 vjet qe i ka tradhetuar bashkevuajtesit tuaj. Keshtu qe, ndersa Kodhelit nuk i falet te dekoroje 1000 veta vetem pse ishin ne Listen e Sigurimeve Shoqerore per 20 vjet te atij derexhe "shteti", nuk falet as heshtja apo mosveprimi qe la "shtetin" ne ate derexhe per 25 vjet.  

smiley

Spot On!

Zoteria pas Kodhelit mund te kish dhene nje liste ministrash nder 25 vjet qe do te donte te dorehiqeshin, le t'ia marrim per te mireqene ama sinqeritetin kur shprehet per nje periudhe kohore qe perfshin nga te tera palet. 

Lista e veteraneve perpilohet nga shoqatat apo organizatat e veteranve siç mund te perpilohet nje e ngjashme per ish te persekutuarit, e me radhe,e me radhe. Eshte pastaj ne doren e shtetit te vendose ke te dekoroje. Fakti eshte qe kjo liste dhe emrat qe Ministria kish dekoruar ishin lene te fshehura derisa nje gazete i kish zbardhur. Kjo menyre e te operuari nuk fton qytetaret per mirebesim, aq me teper qe pas shume kohesh qe  eshte zbardhur skandali, justifikimi me i mire i ofruar qenka nje liste obskure veteranesh e 1996-s. 

Zhvendosja e fajit nga ministrja eshte veçse oportune ne kete rast.

Gjithsesi nuk e kuptova si paska tradhetuar zoteria bashkevuajtesit e tij?

nuk besoj se monda e zhvendos fajin nga ministrja (megjithese ne lexim te pare edhe une ashtu mendova). Por po ta lexosh komentin ne menyre holistike, e kupton se fjala eshte tjeterkund (te pakten keshtu e kuptova une - autorja mund te pergjigjet vete).

ne demokraci po nuk bere presion nga poshte nuk fiton asnje gje. e verteta eshte se drejtuesit e organizatave te te perndjekurve nuk kane bere aq sa duhet te kishin bere. Nuk flas mbi baze evidence ligjesh dhe ngjarjesh ne terren se jam larguar nga ai vend ne 1992 dhe nuk kam shume dijeni. por mund te flas nga eksperienca te njerezve te thjeshte.

Dikujt i vrane te jatin, dhe dikujt vellane. ne internim per vite me rradhe. Cfare mund te benin ata/ato pas renies se komunizmes? ishin te lumtur/a qe me ne fund ishin ne liri. Por edhe "te ngriheshin ne revolucion" kunder regjimeve te ndryshme gjoja demokratike nuk e benin dot.

Prandaj jane organizatat; qe te veprojne ne emer te atyre, interesat e te cilave pretendojne te mbrojne. Por kryetaret e tyre ca ndoshta nga korruptimi me ndonje post aty ketu, ca nga mentaliteti i frikes - qe nuk duhet nenvleftesuar se ashtu u rriten - nuk bene aq sa duhet ta benin.

Rezultati: Kodheli me shoke e shoqe rilindas tallin menderen....

Mos harro qe Shqiperia kishte komunizmin me te eger nga te gjitha vendet e Lindjes. Ra sistemi, po frika nuk bie aq kollaj, edhe pse irracionale, sidomos kur ishat e atij regjimi iu bashkengjiten partive kryesore ne poste drejtuese. dhe keta te fundit u kujdesen jo vetem te ruanin pushtetin politik, aq sa mundej ne kushte pluralizmi, po morren edhe pushtetin mediatik (ishte kollaj, se njerezit ishin te indoktrinuar per dekada me rradhe) si edhe pushtetin ekonomik.

Nje loje terheqje litari qe e fitojne me te fortet... do thoshte Nard Ndoka

Zhvendosja e fajit nga ana e Kodhelit. Nga Monda perceptova qe e relativizonte. Iu riktheva komentit e prape ashtu me rezulton.

Eshte problem paksa i komplikuar .in our tiny little albania jane te gjithe  krushq e kusherinj me njeri tjetrin .psh nje nga te dekoruarit:Murat Kamani, prokurori ushtarak i Beqir Ballukut, Petrit Dukes dhe Hito Çakos e Rrahman parllakut. E vlerësoi grupin komplotist dhe kërkoi dënimin e tyre me vdekje-eshte vjeherri i shahin kadarese nje nga nismetaret e PD dhe byrazeri i shkrimtarit tone te shquar .

Zhvendosja e fajit nga ministrja eshte veçse oportune ne kete rast.

 

Gjithsesi nuk e kuptova si paska tradhetuar zoteria bashkevuajtesit e tij?

Thene vularight, eshte nje fare mbulimi i kakes me urine. A thua se Repishti nga Amerika ka pergjegjsi morale dhe ligjore per cka ben shteti shqiptar. 

Por, eshte dhe nje qasje dylekshe e skuthiste lufte-klasiste, ku kesisoj Repishti nenvleresohet (skontohet) duke u njehesuar me "te tijte", dmth me Berishen dhe qeverite e PD. Kjo e dyta eshte (si tregues) akoma me problematike per shoqerine shqiptare, sa i perket ketej e tutje. Vere re p.sh. qe keta qe nenvleresojne dhe barazojne ish te perndjekurit me Berishen gjithmone kujdesen qe te mos bejne te njejten gje per veten, sa i perket njehesimit (sipas te njejtes qasje te pjerdhur) me PPSH dhe keta "heronjte" e dekoruar te luftes se dyte civile shqiptare. Perkundrazi, keta akuzojne ish te perndjekurit si komuniste dhe PPSH-iste, meqe Berisha ishte komunist. 

Pervec se banal, per te mos ofenduar fjalen e bukur latine "vulgar", ky koment eshte epitome e skuthllekut, bile me nje doze goxha te shendetshme ligesie. 

For what's worth, duhet te sqaroj qe une s'perceptoj ndonje gje te qellimte dashakeqe ne keto raste, por nje perpjekje (mbase jo krejt koshiente) intelektualisht per te mbushur boshllekun midis principeve te njeriut ne pergjithesi dhe qendrimeve specifike ne vecanti kur vjen puna per keto ceshtje, qendrime keto qe fatkeqisht akoma dhe sot (cerek shekulli pas monizmit) jane shpesh sipas vijave te pergjithshme te luftes idiote te klasave. 

"Basically Trump is what would happen if the comments section became a human and ran for president."

Holy Moses ! Une e pashe tre here, po as nji moment nuk e pata menien ke cuni. Ti je ajo Elsina Lamcaj ? Jo per gjo po desha me te bo i kompliment...smiley

smiley Qemalo shiko djalin, lere mamane rehat smiley

Kam nji 18 vjec dhe po isoj bertet nga dhoma vet ( minus the four letter words ). Po mamaja as komplimenta nuk prano ?

juve andej nga amerika merrni leje per te bere komplimenta?

te gjitha grate e bukura i pelqejne komplimentat.  smiley

 

Po sikur... Elsina te jete shkaba? smiley

Hallall , asaj ia bej hallall . What's wrong with dat ?

Asgje. Edhe Caytlin Jenner ja ke bere hallall and ain't nothing wrong with dat.

smiley 117 views  smiley

Jeta eshte si nje tren ku ne jemi pasagjere. Dikush ulet ne vagonat e klasit te pare, dikush ne te dytin, dikush ne te tretin, dikujt mund t'i duhet te rrije dhe ne kembe! Rruges dikush mund t'i fale kohe atyre qe ka perkrahe, dikush mundohet te permiresoje klasin e udhetimit, dikush mund te shijoje panoramen, dikush mund te mesoje me shume prej saj! Ai rend neper diell e stuhi, fusha te blerta e male me bore, ura te larta e tunele te thelle. Me kote mundohemi te hyjme ne Lokomotiven e tij, asnje nuk e vendos dot as shpejtesine, as stacionin ku duhet te zbres, as destinacionin e tij perfundimtar. smiley

Alban Skenderaj 

ej, ku ta shofim shorteun neser ?

ESPN Deportes. Bile qeka edhe ke ESPN 2 . You're welcome!smiley

thanks

Gjynah paska vdekur! smiley 

e mi ta priste mendja te marri dheu nje yll si ajo ? une kam qen studente dhe ajo ishte sekretare ne universitet prane zyres se dekanit ne ate kohe , po kur hynte ajo ne universitet shndriste nga larg si akore filmash

Isaiah 57:1-0

1 The righteous perish, and no one ponders it in his heart;devout men are taken away, and no one understands that the righteous are taken away to be spared from evil.3

Komenti i nje kanadezi. Imagjino sa shkalle dinjiteti duhet te kete shkelur ai robi qe ka vazhduar te rrije ne ate pune per dy leke te qelbura. Ja si shpjegohet inferioriteti qe lexojme ne mase. Detyrohen te shajne dhe ata origjinen qe te ndihen me rehat ne pune, te pershtaten. Ja c'ben robi per dy leke te qelbura me shume. 

I remember one time at a job, when the boss learned an employee was Albanian, he said 'hide your valuables!' as a joke to the others and said 'im just kidding' to the guy. The Albanian got so overly offended that I knew right then and there that when around Albanians, hide your valuables.

 http://www.liveleak.com/view?i=085_14496...

Statistikat per besimet fetare ne SHBA:

1% -- myslimane

2% -- judenj

78% -- te krishtere

16% -- pa fe

Te tjeret nuk e di...

(pbs.org)

Sipas listes tende dhe kriterit vlersues ORono! (por edhe OBame! qe e ka zevendesuar) i bi qe 84% e Amerikes te jete bullshit.

 

He 'lla? 94% deshe me thone? Vec tja kesh pertyp 94%-ve te 'merikanve o tiku.

Sigurisht qe ja kom pertyp amerikonve si gjithe te tjeret, por problemi eshte se vete amerikont jane te detyruar te ripertypin te tyren si kafshe ripertypse, sepse s'ka tjeter verdalle perveç çfare ata bejne.

 

Vazhdo pertyp aty; duhet te kapesh normen per sot. So kollaj 94%-ci. 

Kot me te pyt, ti ku je? Ke ska si te ish qeter pika pika pika, ke feja gjyshit, apo ke ai nji perqinci kejtlin xhener?

Vendi ku funksionon ligji dhe liria. lol. Te te vrasin me duart lart dhe lirohen policet nga cdo akuze.
http://www.liveleak.com/view?i=831_14498...

Nderkohe ne "boten e trete" ku policia "s'pyet per popullin". Kane dhe goje e flasin keta.
http://www.liveleak.com/view?i=597_14490...

Ndersa ne amerike vazhdon avazi.
http://www.liveleak.com/view?i=67c_14499...
http://www.liveleak.com/view?i=53a_14495...

Mbase prandaj u mesojne kete neper universitete.
https://www.youtube.com/watch?v=Y2pEFz716fI

Dhe kjo qenka interesante.

US police shot more people dead last month than British officers did in 95 years
Read more at http://www.liveleak.com/view?i=717_14498...

smiley patjeter hallall. 

ca i keni ber emigrantit dhe Ronit mora vesh

Ja dogjen bunkerin.

Sezoni i protestave nis për të mos u ndalur deri në largimin e qeverisë Rama-Meta

Kjo është thirrja që ne iu drejtojmë qytetarëve sot. Ky është vendimi i kryesisë së Partisë Demokratike.
- Zoti Basha ju thatë me çdo kusht, ndërkohë që qeveria ju ka akuzuar për dëme të shkaktuara në protestën e parë. Si do të jetë kjo protestë?
Unë mendoj se ia kemi dhënë përgjigjen qeverisë. Qytetarët shqiptarë ia dhanë përgjigjen masivisht më 8 dhjetor, do t’ia japin përgjigjen më 17 e derisa kjo qeveri ta kuptojë se nuk përfaqëson më shqiptarët, por vetëm bandën e hajdutëve me të cilët është kthyer me vullnetin e saj më të lirë.smiley

Një kryefamiljar nga Rrajca e Librazhdit i dha fund jetës dje, pasi i ishte ndërprerë energjia elektrike dhe ndihma ekonomike. Kryefamiljari Fluturim Çuku nga fshati Sutaj i Rrajcës i dha fund jetës duke u vetëvarur në litar. Sipas të afërmëve dhe banorëve të fshatit, shkak i këtij vendimi fatal është bërë varfëria e madhe dhe pamundësia për të ushqyer me bukën e gojës nënën e sëmurë, bashkëshorten e sëmurë dhe tre fëmijët e mitur. Të ndjerit Fluturim Çuku OSHEE i ndërpreu energjinë elektrike, duke e lënë në errësirë të plotë që prej 6 muajsh. Por nuk mjaftoi vetëm ndërprerja e energjisë. Qeveria i ndërpreu atij edhe ndihmën ekonomike me motivin se, “ke televizor në shtëpi”. Në të vërtetë, sipas të afërmëve, ai kishte një televizor bardhë e zi tip “ILIRIA” që nuk punonte.smiley
 

jane kriminela fare. te pakten dulla te jepte nje pershesh me caj. keta qelbesirat jane te pakrahasueshem ne bote.  Kur isha ne Nigeri kam pare me syte e mi cfare mjerimi jetonin. nuk gjeja fjale ta pershkruaja. nuk me kishte shkuar mendja ndonjehere qe do vinte dita te ishte shume here me keq ne Shqiperi. te pakten afrikanet kishin disa gjera baze, dhe keto gjera nuk i degjoje kurre atje. shumoheshin cdo vit me qindra mije pa problem fare.

po qe te jene kaq mizore ne shpirt, nuk me kishte shkuar kurre mendja. me sa duket a i geni i poshter qe e mbajti gjalle sistemin e enver hoxhes per vite me rradhe edhe mbasi ai e humbi mendjen dhe me me pas jeten, qenka akoma gjalle.

Gjate ketij sezonit ulen apo ngrihen cmimet?

 

Pasi i dha fund jetës babai i 3 fëmijëve, OSHEE shkon e i lidh dritat  smiley

vazhdimisht shqetesimi se mund kthehemi nje dite apo nje tjeter ne kopje pasqyre te nje vendi te larget afrikan. Distanca e ndryshimit me to, me kohe e shoh te shkurtohet (dhe pse gjeografikisht mbetetemi diametralisht te kundert) sa me shume legjitimitet i jep sistemi veprimeve te se ashtuquajtures opozite, sic u pa me 8 te ketij muaji. Tonet arkaike & anticivilizim te Bashes dhe Pd nuk duhen marre me korrektesi politike, aq me pak, neglizhence perndryshe kete qe lexojme ketu do e kemi neser tek dera.

ne kohe te saliut nuku kishte te varfer dhe njerezia nuku ia hiqnin vetes se nuk kishin me se te ushqenin femijet .

Lu Real vs Villareal. Shikoni se do dale Ronaldo me te kuqe ne kete ndeshje.

Bellini, Stalker ...

lexo belul lexo

- Ai arrin deri atje sa thotë se ju keni qenë bashkëpunëtor i Sigurimit e deri te pseudonimi Belini.

- Nuk e kam dëgjuar. Por kjo nuk ka rëndësi. Të thotë çfarë të dojë. Këto janë shpifje të ulta. Kujt i intereson, le të hulumtojë e le ta verifikojë. Ai ka qenë narcist, ka dashur vetëm veten. Asgjë s’i ka dhënë shoqërisë.

po cte lexoj mo Stalker..?! -medemek, kur dikush thote per Krajken ka qene spiun i sigurimit eshte shpifje e ulet.. ndersa kur Krajka, miku i Xhelil Gjonit.smiley, thote qe Parashqevi Simaku ka pas te dashur nje sigurims, e plot te tjera per koleget e kohes se vet, qenka e vertete..??

le pastaj kjo perla........

"Xhelil Gjoni, sekretari i Partisë i Komitetit Qendror të Tiranës bëri lëshim për mua e i jam mirënjohës. Ai ishte artist në shpirt. Më kërkoi në zyrë. Nuk kisha frikë sepse e dija kush ishte ai. Më kërkoi këngë për 65-vjetorin e shkout Enver. Të gjithë kompozitorët thonë se vetëm Agim Krajka mund ta bëjë. Ajo këngë është kënga “Një tufë lule”."

.......po si keshtu ? paskesh vdekur Avnija me Hysni Milloshin etj dhe vetem Gimçja mund ti kendonte shokut Enver ?!.smiley

Ajo qe mu me ben pershtypje me teper tek Stalker dha ca te ngjashem (megjithse jo kaq kampione sa Stalker), nuk eshte se mbron Krajken, Xhelil Xhonin, Policine apo pidhn e somes tjeter, por qe shkruan nje teme me koncepte te sofistikuar si intelektual parizian ose komenton me pretendime niveli te larte kulturor, e pastaj futet ne ca çeshtje qelbsinlliqe te dyshimta qe nuk ke nga i kap fare edhe sikur te kesh qene protagonist. E nuk ke nga i kap, as si prokuror e as si avokat.

 

Ca do kapesh mer Heretik. Mbasi jepet komanda "M'llogore futu" (dhe mo e bukra osht qe puno pa komande fare) ka maru filmi, shko direkt ke titrat e funit. 

Une kam preference per kete perlen tjeter: 

Po përse e dënuan?

 

Sherif Merdani është narcist. I dashuruar me veten. Sherif Merdani nuk ka as shkollë, as nota nuk njeh. Mos ma vër në radhën e Çeskut dhe Tishit. Është dënuar se i ka folur goja, një gjë që s’duhej. Në atë kohë Gasper Çuçia u pushkatua se falsifikoi 100 bileta treni. . Pra ai ligj të dënonte si për vjedhjen dhe si për muzikën. Nuk kishte ligje të veçanta për çdo fushë. Unë nuk isha budalla. Nuk e kam dashur dhe nuk e dua Enver Hoxhën, por ka një gjë që ai sistem ma dha shkollën pa asnjë lek. Shkoje në spital pa asnjë lek. Nuk kam nostalgji për atë system.

shifet qe nga menyra si flet, gjuha qe perdor (pavarsisht shkrimit shkel-e-shko) smiley

In July 2015 Murnau's grave was broken into, the remains disturbed and the skull removed by persons unknown. Wax residue was reportedly found at the site, leading some to speculate that candles had been lit, perhaps with an occult or ceremonial significance. As this disturbance was not an isolated incident, the cemetery managers are considering sealing the grave.

paskan rrahur e cuar ne spital nje islamik ne kacanik.  kishte dash te demtonte bustin e skenderbeut!

bravo u qofte  shqiptareve ne kosove per kete veprim.    ndonje plumb kokes do kishte qene me mire,,,

populli po ben ate qe qeverite e lodhura shqiptare nuk mund ta bejne,ngaqe u mungon teresisht  shqiptarizmi i nevojshem per kete pune.

qeverite shqiptare i kane bere mutin shqiptarizmes me kohe.

u mjafton kusarizmi i pasurive te kombit.

 

per 25 vjet a thane ate vend nga burimet natyrore. nafta po iken per lesh, po ashtu edhe burimet e tjera.

dhe duke iau vjedhur keto burime natyrore, u marrin edhe dinjitetin. si dikur afrikaneve ne shekullin e XIX, se tani u hane mune.

sikur shqiptaret te prekeshin aq ne ego sa keta djemte per skenderbeun, nuk do ishte shqiperia ne kete derexhe.

 

o Stalker.. e paska tundur Rama mo, paska kerkuar ndjese   per dekormin e  xhelateve.. i paska quajtur  minjte e regjimit e plot sharje te tjera..   me kete rast ka mbrojtur edhe  te pa-aften Mimi..

 

nejse, pyetja ime per ty (edhe per enveristat..smiley)   me ke je-ni: me  Ramen qe u terhoq  dhe nuk dekoroi xhelatet e diktatures..?  me xhelatet sepse ishin kryeburra dhe e meritonin te dekoroheshin ?   apo me Saliun qe u dha pension ketyre..??.smiley

Shiko ti Belul, qe Berisha i ka fajet mbas 90tes, dihet aksiomi. Po pse mos t'i kete dhe per "gabimet" e kamunizmit. Se ne fund te fundit, Veri e Meti, Xhelua, Feco, me shoke dihet qe ishin liberale te lindur, po c'ti benin malokut. 

Pse peshkut i ka ikur ajo larmia e dikurshme?! smiley

Ndihet mungesa e Graves smiley

Shume emra te tjere duke filluar nga zotrules, prizreni, dora, venusi, ruzhdia, spiritusi etj, etj. Qofshin te gjithe mire kudo qe te jene..smiley

qe kur facebooku u be mode, forumeve dhe blogjeve te tilla, ku diskutojne anonime, u ra vlera. 

njerzit qe diskutojne ketu, nuk perfitojne asgje konkrete ne fakt. i ke pa politikanet (perfiituesit me te medhenj), edhe keta jane te gjithe ne facebook dhe asnjeri ketu. 

por shkaku kryesor i renies se ketij blogu, eshte ardhja ne pushtet e socialisteve. nuk ka me se çfare te thuhet, tek ky blog socialist, se socialistet jane tashme ne fuqi.

perpara shanin salen ne korr, dhe kjo grumbullonte milet, kurreshtare. duhet prit ndryshimin i pushtetit, te marre hov prap puna ketu. 

Ne fakt edhe keta te ikurit jane mbledhur me njeri-tjetrin ne fcb. smiley Kane zbritur ne jeten reale, si duket kerkojne famen si politikanet tane..smiley Mos te harrojne peshkun ti hedhin ndonje sy keshtu si pa dashur. Perderisa i kujtojme do te thote qe i kane dhene vlere sado pak pellgut. 

Ju ene dhisni, ene ankoheni qe vjen ere!

                                                                        i Modhismiley

Heretik ke ngelur si peshku pa uje! smiley 

I ke dhene shume peshkut ama edhe ke marr. Frymezimin midis te ikurve e ke gjetur! Qe ke faj, ke, ate mbaje, do thoshte Pjeri ai me i madhi fare..smiley

Ketline e dashur, une nuk vij ketu per tu dukur, por per te marre dhe dhene. Kam pas thon nje fjale te mençur dikur (mos ma mirr per mburrje) para disa vjetesh; Ne ketu plotesojme njeri-tjetrin. Me kuptimin qe ate qe une nuk e di, e mesoj nga tjetri, dhe anasjelltas ate qe tjetri nuk e di, e meson nga mua.

Mirpo ka ketu, qe duan te duken, ka qe vijne sa per ofendime, ka qe vijne per te zene vendin e pare, a thua se jemi ne gare. Nuk e kuptojne qe ketu nuk ka gare, ketu ka dhenie mendimi sipas kapacitetit qe ke. Dhe te gjithe (perfshire edhe mua) dallohen nga kapaciteti qe kane. Disa e nisin me sharje direkt, disa me nje opinion, disa me nje argument. Dhe ketu duhet te besh dallimin.

Edhe mua me vjen keq per disa qe jane larguar, por kjo vjen ngaqe disa e tejkalojne cakun e sjelljes, behen trima pas ferres/pseudonimit, nderkoh qe disa (si dhe une) dalim ketu me emrat tone, e kemi shpallur publikisht se kush jemi.  

S'e di pse te ka marr kaq zet ky heretiku,Pjero? Duket sikur thjeshte egzistenca jote e fyen. Njeriu me paqsor i ketij blogu qe kurre nuk ka ofendu njeri. I vjen inat per protagonizmin tan ktu. Ti s'i ke zaptu hapsiren e tij me venin qe ke zan ktu . Ne se nuk i permbush e gzigjencat e tij intelektuale me ato qe ti shprehesh,shume mire mund te injoroje.

Mesa kam kuptuar une Pjeter, ai do te duket, te jete i pari, i madhi, nderkoh qe nuk ia ka zene kush rrugen. Ai e ka lufte ketu si duket smiley jo shesh debati per te nxjerre me te miren. 

Pjer i dashur. Une e kuptoj shume mire arsyen tende dhe arsyen e te gjitheve per te ardhur ketu. Kemi kaq vite dhe pak a shume e njohim njeri-tjetrin me pseudonimet tona, me disa edhe kemi krijuar miqesi fale peshkut, me disa jemi bere edhe armiq pa shkak dhe gjejne rastin dhe mundesine si te ofendojne,  qe tregojne vec edukaten e tyre dhe sa te ulet jane.. Si gjithmone miresjellja eshte suksesi yt apo i imi qe te mos bjeme asnjehere ne nivelin e tyre... smiley

Qente le te lehin, karvani ecen perpara! Do lodhen nje dite dhe do pushojne. 

Une e dashur, nuk prish qejf me njeri, si ketu edhe ne pune, ne jete. Jam tip i qete, i shoh me humor disa gjera, nxehem rralle, shum rralle, por kur nxehem  e mira eshte te mos jesh perpara, se nuk ka force qe me ndal. E kane provuar edhe belgjit ketu, amerikanet, etj., dhe kur e shohin qe me hypen, heshtin. 

...do isha kurioz cfare i the amerikonit 

me belgj e amerikane behesh trim t Pjer, po me ata pakistanezet e afganet nuk ta mban ama.

Nje vita e ca me vonese dhe ne vitin e trete te qeverisjes se tij Kryeministri Rama i kerkon ndjese (me emer vetem dy) shqiptareve per faktin qe qeveria e tij dekoroi xhelatet e monizmit, duke theksuar fort qe fajin per kete e ka....Saliu. 

Sigurimsi Hilmi Seiti u zgjidhte femrat e bukura E.Hoxhes,Shehut dhe Hasbiut.

Fritz Radovani, tregon në një rrëfim për gazetën Panorama se diktatori Ever Hoxha, kishte caktuar një sigurims që u zgjidhte femrat e bukura nga burgjet që më pas Hoxha,Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu të kalonin me to natën në pallatet e tyre luksoze.

Sipas tij, Hilmi Seiti ishte personi më i besuar i Partisë, që i ishte besuar "puna" për t’i gjetur bukuroshe Enver Hoxhës eMehmet Shehut.

Dobet Kapo, dobet. Hilmija ka 55 vjet qe ka vdekur. smiley  Katran me boje jane keta antikomunistet qe kane punu dizenjatore. smiley

Ore kapo ju takemi i Radovanit njehere e nje kohe, e keni qujt  Enverin pederast, tani,  kurvar ! Po urrejta nuk duhet te coje ne masturbim te vetvetes duke prodhuar genjeshtra dhe shpifje !  Ka filluar fushata e "anti-komuniste, nga Agron Tufa  : "sigrimsa komuniste  kane qene kurvare " smiley shkruni shkruni, se per ato paguheni, te genjeni trute e njerzeve si kapo, lefti !

ka ikur teoria e pederastit se quhesh modern tani. as kandidati per cmim nobel se ze me ne goje si muhabet..

Ej, ej çuna dhe goca, kom i lajm prej knej.

Ka nje jave qe drejtoret e bankave po hane dynjone per t'i mush menjen njerzve - radhe tek sporteli - te mos i teheqin paret.

Televizioni nuk bezan, Linku nuk thote!

 

Po eshte ceshtje obligacionesh qe jane te rrezikuara jo kursimet drejtperdrejt.

Keto gjera i di vetem Kopetenti i Sudes!

 

ilir-jani po kmndsi, e sjell prape te lutem ate diagramen me piramiden e pushtetit ne sistem? rrofsh.

Studentët sot në protestë para KM, e krahasojnë Ramën me kërcënuesin e ISIS: Ditë të zeza do vijnë

rama-muhaxheri

Me trego ca ke bere ndonje gje kohe e fundit, tha. 

Ne padyshim qe duhet te jemi krenare qe s'jemi nenshtruar e humbur si komb e kulture (gjuhe mbi te gjitha, por dhe zakone etj) nga pushtimet e huaja. Por, tashi qe shumica e trojeve shqiptare s'jane me te pushtuar apo kercenuar nga te huajt, ne po i *ime kocken vetes (edhe ata ne Kosove pak a shume si keta mafiozet ne memedhe)...druaj se po permbushim ca stereotipe te huaja, tip ata dine vetem te luftojne.

Jemi nje nga kombet me te vjetra dhe njeheresh nje nga shtetetet me te shpartalluara te rajonit. P.sh. ky treguesi i OKB (Human Development Index) na rendit goxha poshte, jo vetem me keq se nje sere vendesh ne Lindjen e Mesme, po dhe nja dy vende stan-iste, si p.sh. Kazakistan (56), Azerjbaxhan (78)...Shqiperia eshte e 85-sta ne liste tek raporti i OKB-se qe u botua keto dite. Plus, grafiku/ecuria ketu e cerek shekulli eshte ne vend numero. 

Po ti kete leket e pastra mbare ia befte Zoti. Shume gje e bukur pavaresisht se te jep pershtypjen e kopje.

Cili eshte kriteri i lekeve te pastra?

Sepse degjoj shpesh qe thuhet "parja osht e flliqet", nga njerez te zakonshem, por edhe nga te jashtezakonshem qe e quajne ekonomine ne vetvete si koncept te nyte, qe ja ka hipur politikes dhe e komandon. Ja te na thote ndonje gje Stalker.

Kjo as kopje nuk eshte, por merr cope kendej e merr nje cope andej, vetem se copa me e madhe eshte finis Austriae (pothuaj e sigurte qe Emos do t'i pelqente). Ka edhe gjasme cope shqiptare, Hani i dy Roberteve me i fjale, tek Ura me Tri Harqe, do t'i pelqente edhe Kadarese. Duket qe eshte harxhuar me te dyja duart, ar gjithanej, por ne fakt eshte "shkelqim bosh" i sinjora Bertinit.

Meqe paret nuk kontrollohen dot me video, e sigurt vetem qe estetika nuk eshte e pastert, dhe kur estetika nuk eshte e pastert ... (pika pika pika, me kuptim te thelle filozofik O Bame!).

 

Leket e pastra jane kur i mban poshte dyshekut ose dhe brenda, apo kur i mbanin grate njehere e nje kohe te sytjenat. Ndersa leku i piset eshte ai qe e mban zakonisht ne çorape te kemba e majte, apo ne breke. Tani mund te kete dhe variante te tjera por ndonje makroekonomist edhe mund ta shtjelloj. Nji gje nuk kam kuptuar si behen leket nga te pista te pastra? Dmth cili eshte procesi?

Leke te pastra jane dhe kur vete ne dasem. Pastaj i leshon nje gelbaze e ja ngjit dhendrit ne balle e behen te pista.

ketu ka dhe origjinen shprehja e lashte: vajti si pidhi ne dasem!

Se u bera kurjoz dhe sapo lexova nje autodidakt çmim Nobel per pastrimin e parave Peter TomVërdenBrym. Midis te tjerave ai thoshte se ne pjesen me te madhe te rasteve pastrimi i parave behet kur te lan mamaja(plaka) apo gruja pantallonat ne lavatrice dhe ti ke harruar ne xhep ndonje 20$ apo makari 50$.

Mirupafshim ne Linkun tjeter qe thote per ndonje kurve. 

 

Asked whether Raúl Castro is a revolutionary, a caretaker or a transformational leader, Obama sketched a biographical portrait of a complex and potentially conflicted man who has “gone through a bunch of stages” in his life.

“You’re talking about somebody in their 80s who has been in power alongside his brother since I was born,” Obama said. “I don’t think the man he was at 35 is the same person that he is at 85,” Obama said, describing Raúl Castro as “somebody who is very much committed to the existing regime, who is suspicious of full democracy.”

Still, Obama said, “I do see in him a big streak of pragmatism. In that sense, I don’t think he is an ideologue.”

 

Lëvizja VETËVENDOSJE ne mbeshtetje te protestes kunder ndotjes se shkaktuar nga kombinati metalurgjik Jugohrom ne qytetin e Tetoves.

Lëvizja VETËVENDOSJE! e vlerëson si të drejtë dhe si të domosdoshme protestën që organizohet sot në Tetovë në mbrojtje të ambientit. Që prej një viti banorët e Komunës së Tetovës helmohen sistematikisht nga ajri kancerogjen që ka rritur me shifra alarmante sëmundjet e rënda në këtë zonë. Sipas shumë organizatave dhe instituteve ndërkombëtare, Tetova është shndërruar në qytetin më të ndotur në botë, me grimca toksike që përhapen në ambient deri 17 herë më shumë nga niveli i lejuar. Burimi kryesor i kësaj ndotjeje është kombinati metalurgjik “Jugohrom” që ndodhet në hyrje të qytetit.

Qytetarët e Tetovës dhe aktivistët ambientalistë kanë zhvilluar aksione ndërgjegjësuese, tryeza, prezantime, takime me përfaqësues diplomatikë dhe organizata ndërkombëtare, dhe disa protesta për të kundërshtuar atë që po ndodh në qytetin e tyre, por deri më sot pronarët e “Jugohrom”-it nuk kanë bërë asnjë veprim për ndryshimin e filtrave dhe respektimin e normava ambientale që do ta ulnin ndotjen.

Nga ana tjetër, Qeveria Gruevski nuk ka ndërmarrë asnjë masë për të ndalur ndotjen masive që po ndodh në Tetovë. Situata bëhet edhe më e rëndë kur merret parasysh fakti që ministri i ambientit në qeverinë e Gruevskit, Nurhan Izeiri, është shqiptar me vendbanim në Tetovë. Ky fakt tregon edhe një herë se politikanët shqiptarë në koalicion me Gruevskin janë një grup kolaboracionistësh të një regjimi i cili i ka varfëruar dhe shtypur shqipëtarët duke i mohuar edhe të drejtën elementare të jetës.

Lëvizja VETËVENDOSJE! i bën thirrje qytetarëvë që t’i bashkohen protestës së sotme dhe të gjitha organizimeve që kanë për synim që t’i japin fund kësaj padrejtësie.

Kur fillon Festivali i RTSH? 

25, 26 dhe 27 dhjetor. na thuaj nese vin te te gjej bileta smiley

A e dini se bixhozi (falli ne origjine) me i modhi n'bote luhet gjate aktit seksual?

 

Nga rreth 50 milion spermatozoo vetem njoni ka shons per bashkim me ovulin, te tjeret humbin kot. I njejti raport gjeni me njeri çfardo. 

 

Kjo eshte etimologjia e fjales "fall" (shtie fall, degraduar ne luaj bixhoz) dhe "fallus" (i shtie fallusin).

                                                                                                                     i Modhismiley

 

smileysmiley

O Thou whose face hath felt the Winter’s wind,
Whose eye has seen the snow-clouds hung in mist,
And the black elm tops ’mong the freezing stars,
To thee the spring will be a harvest-time.
O thou, whose only book has been the light
Of supreme darkness which thou feddest on
Night after night when Phœbus was away,
To thee the Spring shall be a triple morn.
O fret not after knowledge—I have none,
And yet my song comes native with the warmth.
O fret not after knowledge—I have none,
And yet the Evening listens. He who saddens
At the thought of idleness cannot be idle,
And he’s awake who thinks himself asleep.

Just curious, (what about) ciceroni ne Twitter? 

KMSH administron pronat e rreth 850 xhamive në vend, por rreth shtatë xhami rebele veprojnë jashtë juridiksionit të saj.

xgami 

 

Ilir Hoxholli, ish-kryetar i Komitetit Shtetëror për Kultet – institucioni qeveritar që ndërvepron me institucionet fetare – tha për BIRN se këto xhami jashtë juridiksionit të KMSH janë ndërtuar ilegalisht.

_

Si shume xhami per nje vend aq te vogel ! Shteti duhet te kontrolloj perhapjen e ketyre xhamive, se do te jete vone , me vone ! 

dikush le te hape nje teme per kenget e fest. 54 rtsh meqe qenkan te publikuara. Njelloj sic behet me temat e eurovizionit...

smiley

Kishte shtet or tie! (TM Vlera)

Sot (23 dhjetor) plotësohen 52 vjet nga dita e ekzekutimit çnjerëzor të poetit tragjik, Trifon Xhagjika. Pavarësisht se gjykata e dënoi me pushkatim në moshën 31 vjeçare për poezitë e tij «armiqësore», me urdhër të Diktatorit paranojak nuk u harxhuan plumba për ekzekutimin e Xhagjikës, por atë e torturuan deri në vdekje. Kjo ndodhi për arsye se në fjalën e fundit mbrojtëse në gjyq poeti uragan u shpreh:
«Më jepni një top, të gjuaj mbi sistemin tuaj!».
Ditën që i komunikuan dënimin me pushkatim (6 dhjetor 1963), Trifoni i pamposhtur nisi të recitonte në sallë të gjyqit poezinë e tij agresive ndaj regjimit diktatorial «Atdheu është lakuriq», të cilën mund ta lexoni në vijim:

Nuk mundem,
nuk mundem,
nuk mundem.
E pashë Atdheun lakuriq
(vetëm, pa shokë e miq).
Mundohej të këpuste një degëz dafine
nga lavdia e shekujve.
Atdheun e dija të rritur,
Por sa i vogël qenka !
As një degëz nuk e këpuste dot.
E mora për dore
ta rrit në zemrën time...
Vëllezër,
Po e kërkuat Atdheun,
e kam unë.
Ndihmomëni të qesh !
Ndihmomëni të gëzoj
se nuk mundem:
Atdheu është lakuriq.
(1962)

meqe iu dhashe kohe i degjova (se jane tanet fundja), ne tv smiley, here's my rendition smiley

  1. Buzeqesh - Dilan Reka
  2. Nje det me ty - Jozefina Simoni
  3. Asaj - Nilsa Hysi
  4. Per nje mrekulli - Lindi Islami
  5. Monolog - Erga Halilaj
  6. Jeto dhe enderro - Adrian Lulgjuraj
  7. Merrme qe sot - Asljedon Zaimaj
  8. Degjoje kengen o ate - Voltan Prodani
  9. Dashuri e perjetesi - Rezarta Smaja & Klodian Kacani
  10. Mos ik - Egert Pano

 gazeta shekulli;FOTOLAJM/ Veliaj praktik, i bën vetë punët në zyrën e tij  smileysmiley

 

 

Ndërkohë edhe vajza e Namik Dokles, Anika, thotë se është frymëzuar nga Veliaj për të bërë një foto të ngjashme.

Doktoresha shihet duke transportuar një tavolinë me një kolege.

vajza e dokles

Merry Christmas te gjithe peshqeve.

Profka nga spikerja e News24, gjate lajmeve per festimin e Krishtlindjes:

"lindja e djalit te Zotit anoncohet nga vangjelet Mateo dhe Luka..."

 

pastaj:

 

"nje engjell iu shfaq disa pastoreve ne fushe..."

 

(me siguri perkthyer jangllesh nga italishtja... a s'kane keta TV redaktore???)

 

Dio mio!

vangjelet !  smiley  kjo qenka ç'qenka !

Ngja sikur po flet per ndonje nga cunat e lagjes: "Po ku je, o Vangjel?" smiley

Vangjel me duhet se i bie "ungjill" ne shqip apo e kam gabim? Tip Ungjilli i Markut etj...

Gezuar Krishtlindjet!

O jardin, nje Krishtlindje eshte mo... Apo e kane klonuar Krishtin dhe s'dime gje ne?

shikon ti, edhe Thomas Muller i Bajernit  kabim e ditkerka sepse uron  shqip ne shumes  ''Gezuar Krishtlindjet'',  thote..

 

e drejte, nje  Krishtlindje eshte,  por festohet ne  2 dite.   pradaj ne shqip urohet ne shumes. por edhe ne shume gjuhe te tjera ne shumes thuhet.

 

 

Gezuar Krishtlindjet  te gjitheve !

Ore ti fesoje si te duash se tek e fundit Belul e ke emrin, por Krishlindja nje dite eshte. 25 dhjetor. Tani ca rob pergatiten qe naten me pare duke bere darka duke u mbledh me familjaret miqte shoket... por kjo nuk dmth se jane dy dite, apo tre dite, meqe ca rob nuk vene ne pune diten me pas (26).

Se po te qe per ashtu, me logjiken tende ne Shqiptaret, apo ata qe e festojne ne Shqiperi, duhet ta bejen Krishtlindjen ne 31 meqe gjate komunizmes ia ndryshuam emrin Santa Clausit dhe ia beme Babagjyshi i Vitit te ri... smiley

o Gene Viku, me emer melodios.smiley,  o xhani i vllait.:   nuk fola per vete me siper, por thashe pse urohet ashtu ne Shqiperi, por edhe gjetke...

sidoqofte  pa personalizuar e hamendesuar, se nuk njihemi tek e fundit, e meqe feste.. te uroj Gezuar  Krishtlindjen/ t,   si ta duash ti!  

Ti s'ditkerke kryesoren qe jemi ne pluralizem, tani çdo gje eshte plurale si pushteti dhe profumet ne profumeri, urrehet Njeshi edhe si numer, 1 eshte diktator si penisi, 0 eshte demokratike si vagina. Prandaj urrehet monoteizmi (1 Zot)dhe shkrihemi nga lezeti per mitologjine greke qe na ofron shume Zota, bile bile dhe fele fele na ofron bashkime seksuale midis Zotave te Olimpit dhe katunarve fushave, me produkt gjysem perendi, centaur, gjysem kale e gjysem njeri, delja e kllonuar Dolly me nje fjale. Krishti osht tu majt radhe. 

Tani nuk ka nje partner, ka shume partnere, shume bashkeshorte (seks grup), shume Vrima dhe Brima nate e dite e dite e nate bam bam bam, dmth nuk ka nje Familje, ka shume lloje familjesh, ka deri edhe familje martese njeriu me lope ose qen, Linkun ta jep ballçekani, ne mos ta jep Arti qe ... (pika pika pika me kuptim te thelle filozofik O Bame!).

 

KUNDËR MALLKIMIT TË GJUHËS SHQIPE

Si shqiptarë që jemi

Shqip ne duhet të mësojmë

Dhe Zotin, të drejtë kemi,

Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë.

Epo ju gjuhën tonë

Doni ta humbisni fare

Dhe me mallkim e me nëmë

Shprehni ta shpini në varre.

S’më vjen rëndë nga priftërinjtë

Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë,

I urdhërojnë të zinjtë

Që gjuhën shqipe ta mallkojnë.

Po krye-priftërinjtë e tyre

Nëkëmbës t’orthodoksisë

Shumë punë prej mynxyre

Bëjnë kundër Shqipërisë!

Të mallkojnë njerëzinë

Të nëmosin gjuhën tonë,

Të përçajnë Shqipërinë,

Zoti mos e pastë thënë!

Thonë s’ ditka Krishti shqip

Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh,

Vetëm në gjuhën greqisht

Të dëgjon e të mban vesh!

Këto e shumë të tjera,

Që dëgjon në kishë brenda

Dhe na mallkojnë për hera

Gjuhën tonë që s’ ua k’ënda.

S’ kanë frikë as turpërohen

Që përçmojnë Perendinë,

Po mburren edhe lëvdohen

Sepse shërbejnë Greqinë!

Gjuhën e kemi tonë

Të vjetër dhe të vyer,

Nga Perëndia ish thënë

Që ta ruajmë të çkëlqyer.

 

Petro Nini Luarasi(1865 – 1911)

smiley

Hallall Pape Francesku. Me ne fund nje pape qe te ben te besosh (ne njerzillekun qe rrezaton, mbi te gjitha) edhe po s'je besimtar: 

“In a society so often intoxicated by consumerism and hedonism, wealth and extravagance, appearances and narcissism, [Jesus] calls us to act soberly, in other words, in a way that is simple, balanced, consistent, capable of seeing and doing what is essential … Amid a culture of indifference which not infrequently turns ruthless, our style of life should instead be devout, filled with empathy, compassion and mercy, drawn daily from the wellspring of prayer.”

Si dhe: 

“May the attention of the international community be unanimously directed to ending the atrocities which in those countries, as well as in Iraq, Libya, Yemen and sub-Saharan Africa, even now reap numerous victims, cause immense suffering and do not even spare the historical and cultural patrimony of entire peoples.”

Ne lajme jo-pape-iste, shqipja qe i dhuron buke nevojtareve ne Kroaci:

“A ka gjë më të bukur në jetë se t’i japësh diçka dikujt, sepse ti e ke dhe ai jo – dhe pastaj tjetri të falënderon?” pyet ai me një buzëqeshje.

 

Qenaj vjen nga një traditë e gjatë familjare e furrxhinjve që daton nga stërgjyshi i tij. Ai shpreson që një nga katër fëmijët e tij, aktualisht të zënë me studime, do të vazhdojnë biznesin.

 

“Do të më pëlqente sigurisht, por nuk do t’i nxis,” thotë ai. “Nuk jam i sigurt se ata do ta vazhdojnë; u pëlqen ta bëjnë çdo gjë në kompjuter”.

 

“Nuk mund të përgatisësh bukë në Facebook ose në internet. Mund ta porosisësh, por nuk mund ta prodhosh,” përfundoi ai duke qeshur.

Gezuar Krishtlindjen! 

Papapa na shku mendja per nje dollme kaposhi! Edhe nje tave dheu me.melçi. si nuk gjetm.gjize ketej mer sinajo ne shqp!

Nata III Fest. 54 rtsh, 2015 - live

bente mire qe i fuste ne burg enveri kohe pas kohe keta te skenave. t'u lesh ne dore mediokerve skenen ta çpifin.

bejne prapagande te ulet per pare sot. 

While we're waiting for the winner announcement, we're being "entertained" by an endless stream of Dadrock!! - thote nje eurovision watcher smiley. Ose:

I can see why they hold it in December. Can't get through all the speeches and interval acts in one night.

We've got enough time to rewatch #Eurovision 2015 before Albania reveals the winner

Bringing you the sounds of the '70s, '80s and '90s. Today was hiding under a desk.

Shqipëria, it's been a blast, but do be a dear and hurry it along a bit

being drunk made #FiK54 more fun! But we stopped. If Flaka wins and sings again: alcoholic coma.

This show is like the german rail... always late and they don't do anything against it...

Hope they haven't read any of our comments! smiley

etj etj smiley

gjate intervalit, Pandi Laco ben dialog me drejtorin e fest. 54 (e. deda) dhe i /na thote me mburrje se festivali ndiqej edhe nderkombetarisht. Ishte pak a shume momentet kur postoja  me siper, dhe gjynaf mendova pse nuk i shfaqi rtsh-ja nderkohe edhe komentet nga spektatori nderkombetar, sa per kontext! 

Spektatori i vendit as ndonje 'boooo' kunder vendimit (cmimit te eurovizionit - cmimi i pare), as reagim kunder mungeses (kronike) se transparences ne renditje e cmime, pale te deshirosh t'ia ngjishnin me batuta organizatoreve & jurise qe aty nga karriget e llozhave - s'ben vaki te ndodhe! Asnje reaksion, asnje pjesemarrje, vetem detyren e mbushjes se salles spektatori.  Se hajt korrupsionit pushtetar nganjehere s'ia gjen dot anen se i gjendemi vetem per vetem etj etj, etj... por edhe ne nje shfaqje? sy per sy? kur je nje turme e madhe spektatoresh? kur reagimi si individ i lire kundrejt shfaqjes nenkuptohet qysh nga bileta qe ke prere ?!! pse shkon atehere? smiley

3- Flaka Krelani

2- Aslajdon Zaimaj

1- Eneida Tarifa

smiley    (smiley )

Vendi i pare dihej, kishte kohe qe flitej.

Ajo kenga e Nilses me pelqeu shume, po cedo qe nuk arriti ta interpretonte ne lartesine e kenges, vecanerisht nga fundi...

ajo ishte nje nga tre te vetmet kenge qe ishte kenaqesi te degjoje.

Dy te tjerat : dy  dhe tre.

 

Se harrova: fituesja eshte thjesht nje kenge e tmerrshme.

ku di gje ti. lerja gjykimin atyre qe merren me muziken.

ajo s'dinte te kendonte ne fakt. megjithese femrat per mu s'dine te kendojne ne pergjithesi. nuk kane mase. bejne vetem efekte koti me tregu qe kane ze.

Nilsa sh. kenge e mire, perputheshin pretendimi i tekstit, menyra e te kenduarit, komp. e orkestrimi yll... E vertete, nuk performoi sic do donim. Por prape, sh. me mire se fituesja

Nuk mora vesh nje liste ne ekranin e madh te skenes, kur lexoheshin cmimet: rreshti 1re - Asaj, rreshti 3te - Buzeqesh.

Teuta kurti do bente figure the pranueshme ne jurovizhen. Kenga e nilses e mire por juria teknokrate eshte mesuar te zgjedhe gjasme zera potente. Ka dhe pak lobim top qenel be vendim. Drejtori artistic e kengetarja fituese jane buxhetore the top it. Si dikur qe I shpallte klani.

e qarte. ne vend numuro neve me keto. Rri e degjoj Nilsen, nje te kenduar genuin pa pike aktrimi, simulimi, pa dale asnji mm jashte personalitetit te saj, nje performance delivery as me pak as me shume sec kerkon permbajtja e pjeses. ca tipi !!

Ka dhe pak lobim top qenel be vendim. Drejtori artistic e kengetarja fituese jane buxhetore the top it. Si dikur qe I shpallte klani

duhet te jete kjo qe thua. Sepse, nese renditja e kengeve nga vendi i 10 ne te 2 nuk ishte aq e keqe (pra kishte jo pak profesionalizem), vendi i pare eshte tmerresisht i tmerrshem. Dmth i paramenduar.

patjeter qe ashtu eshte.  nuk kane qene ndonjehere cudira keto tek ne

Fakt eshte we publiku present e priti mjaft ftohte kengen fituese.

 kur pershendeti ne fund Eneida gati sa s'i luste spektatoret : Faleminderit ..... Festivali 54 smiley

Teuten s'e kisha vene re . Buzeqesh m'u duk ne linjat e legjendes "Imazhi yt"

jo jo, s'ka te beje fare. "Imazhi yt" ka qene shkruar nga kompozitori me banal dhe halldup qe ka shqiperia (edmond zhulali), ndersa "Buzeqesh" nga kompozitori me i rafinuar (andri sala).
Vetem temat jane disi te peraferta, por kaq

sidoqofte kete kengen fituese mu ma kapi veshi qe diten e pare te degjimit (ka gati nje muaj qe kenget jane vene ne linje tek faqja e RTSH). megjithese ne nje forum sumçash franceze qe ndjekin eurovizionin, asnje nuk e dha si fituese. vetem kur pane live, filluan ta kapin disa.

nga efektet speciale, te ndriçimit, dukej qe kjo ishte favoritja e organizatorve. vetem po ta zinte kolla ajo nuk fitonte dmth.

ndersa ai qe kendoi me mire per mu, ishte luiz ejlli. 

Dhendri i Xhozit

kush eshte xhozi ?

Xhozefina Topalli

po xhozefina topalli kush eshte?

 

A capello" e ujqerve te femijerise sime

Tani që s’ka më as pyje as shqerra,
S’ka më as ujqër-
Ndaj na duhet të hallisemi me ujqërit e fëmijërisë sonë.
Trishtimin dhe vetminë për herë të parë ata na e mësuan
Kur ulëronin "a capello" anës së maleve
Dhe gjithçka poshtë këmbëve të tyre
Shndërrohej në hon kumbues
Instrument aerofon 
Për zërin e tyre
Dhe hëna si gjethe e plakur
Dridhej prej thirrjes së tyre.
Bishat ulërinin sa u mbante koka
Trishtoheshim ne të vegjlit që pelenat na tereshin në gardh
Trishtoheshin shqerrat në torishtat buzë arave
Dhe përrallat për ujqër dhe qengja që u turbullojnë ujin ujqërve
Na tingëllonin një absurd.
Tani që s’ka më as pyje, aq shqerra,
S’ka më as ujqër.
Dhe mua më vjen keq për ata që lindën vonë
Dhe ëmbëlsinë e muzikës e mësuan nga radiot, televizorët,
Më vjen keq-
Ata muzikën s’kanë për ta shijuar kurrë.
Sepse ata s’e kanë dëgjuar kurrë "a capello"-n e ujqërve
Që i shndërronte në instrument ujërat, drurët dhe gurët.
Ata s’e kanë provuar si ne
Të riprodhojnë menjëherë pas dëgjimit
Javë e muaj e vite nga shpirti
"A capello"-n e ujqërve.
Ata që lindën vonë
Pagjumësinë ndoshta do ta mësojnë nga zënkat banale të prindërve
Ne pagjumësinë e mësuam
Nga brenga pa shpjegim
E "a capello"-s së ujqërve të fëmijërisë sonë.

Ne faqe te pare, Alien's Corner eshte thuajse i vdekur. Le t'a zevendesojne me rubrike tjeter. Sugjeroj seriozisht 'Sugjero nje film'

Per fansat e Metalit sot nje dite e trishtuar. Legjenda e Motorhead nderroi jete dje. RIP Lemmy smileysmiley

R.I.P. Shume e trishtushme. Me date 24 mbushi 70 vjec. Me 26 u diagnostiku me kancer dhe dje ... vdiq. 

E kam ndjek ne shume koncerte. I fundit ishte para rreth 2 muajsh. Ishte sh i smure dhe gati e anulloi koncertin. Tha se kishte nje ftohje por performoi si hero, i paarritshem. Akoma nuk mbesohet. Legjendat po ikin njeri pas tjetrit. Ronnie James Dio para 2 vjetesh, Gary Moore (jo fort i degjuar ne amerike) para 4 vjetesh, tani Lemmy. smiley

Phil Taylor , ish-bateristi i Motorhead ket Nentor ...

Po harrova

Me duket ket vit ose fundi i '14 vdiq edhe " xhezbandisti " i Twisted Sister ...

Lemmy eshte legjende!

John Lordi para tre vjetesh, Ray Manzareku para dy vjetesh, dhe meqe jane permend ditelindjet kur e pashe kete Manzarekun ate dite kishte ditelindjen dhe i fryme edhe ne qiriut mbi torte tanti auguri per te.

 

Scott Weiland i STP sivjet.

Nuk e kuptova mire, ky xhezbandist Mazreku qe thu ti, vdiq nga sforcimi sepse i fryu qiriut te tortes se ditlindjes? Vdiq e ju zhyt turini ne torte, a si?

 

heretik nuk paske akuarium ti?

Qe nga vitet hipi 60-te nuk ka nevoje per akuarium per xhezbandistet, sepse epoka e xhezbantisteve korespondon me kalimin e Diellit ne Kostelacionin e Akuariumit, Age of Aquarius, epoka e kunderkultures, woodstokut.

Apapapa, kur ja dha me kitare me korent e shkuli telat duke kercy pupthi, masanej ja dhe me kitare krese xhezbandistit, ene xhezbandisti u hudh pertoke duke u rrutullu si fuge tu me gjujt me shkelma kafshoi komen e trompistit, masanej ... apapapapa!

Jemi te gjithe ne akuarium me long tani, s'kemi ka t'ja majme, do s'do, do pish longun e Xhiblong Lagshtines me shoke apapapapa!

 

kromi i forcum qe i shkelqen detajet, zhurma motorrit, sharres.

Lemmy yll.

Bluzat e Motorrhedve, ma tbukrat nbot.

Ikonë.

A ka ndonji nga komentuesit e Frances qe jeton ne LYON ? Kisha nja dy pytje mrena mundsive. Ne PM po s'e patet besdi ( por edhe ketu se helbete', pa censure thuhet se osht ) smiley ... Seriozisht ...

This is BIG ! Guns n' smileysmileysmiley original members, Axl , Slash and Duff will reunite for a masive stadium tour. If I'm lying , I'm dying ... I'm one happy camper.

that was some reading !!  smiley

smiley

Artikull dicka interesant, sidoqe fokus ka tekniken kirurgjikale. Para 2 muajsh e pasqyruan edge mediat kete nderhyrje.

hipopotam i majte smiley (pink hipopotamus ... is the result of a condition called leucism, meaning a partial loss of pigmentation. This is different from being albino, in which an absence of melatonin prevents any color from being displayed throughout the body, including in the eyes).

na mo Belul se ki eshte gjalle

Bredho, e ngaterrova me Drazhe Petrovic..smiley

Pse mo Belul qenka mashtrus ky Toni! po ta lexosh deri ne fund me laps ne dore aty thuhet qe konsulencen e ben falas.

Kjo nuk eshte e ndrequr sipas nr te popullsise... Ne kuptimin se nuk tregon se sa mireqenie ka nje person "mesatar" ne nje nga keto vende. Kjo eshte si te thuash bruto, e keshtu pa kuptim, meqe ekonomia lind nga nderveprimi njerezor dhe nuk ka kuptim pa te.

Ne Amerike, terroristet te cilet vjet i drejtuan pushket uniformave amerikane (konflikti perfundoi me terheqjen e uniformave amerikane), kane marre peng nje objekt federal (shteteror). Po s'ka problem, ata s'jane as muslimane as zezake. 

E para e punes, ata qe ti i quan "terrorriste" nuk jane te tille; vetem nje idiot si puna jote mund te quaje te tille - nje trushplar nga mediat propagandiste te korporatave amerikane qe jane ne shtrat me qeverine e korruptuar federale.

Ndersa kjo eshte arsyeja pse u terhoqen qente nga aksioni: http://www.truthandaction.org/busted-har...

Si gjithnje korrupsioni vuu.

Kjo nga ana tjeter, eshte origjina e konfliktit ne Oregon: https://www.superstation95.com/index.php...

Ndersa ketu, per trushplaret si puna jote, nje dokumentar sa per te ilustruar (nje rast te korrupsionit te nenkuptuar apo te deklamuar ne) drejtesine amerikane: http://www.primewire.ag/tv-2772099-Makin...

Ndersa kjo eshte arsyeja pse u terhoqen qente nga aksioni: http://www.truthandaction.org/busted-har... (link is external)

Ndoshta ju ne Itali apo Kanada i dini shume me mire se ne si jane gjerat ne Amerike. Nderkohe edhe vete ultra te djathtet (ne Amerike, jo Itali apo Kanada) thone qe Reid s'ka lidhje me kete ceshtje. Problemet e qeverise me Bundy filluan qysh ne 1993.

http://lasvegassun.com/news/2014/apr/17/...

Qe te mos keqkuptohemi: ne Amerika ka korrupsion, ne cdo nivel qeverises. Por jo cdo conspiracy theory eshte e vertete.

P.S. Ndonje te re nga Italia?

 

 

Dakord z Gjembi, meqe e thote Breitbarti, MSNBC apo dic tjeter duhet te jete e vertete. Fakti se djali i tij ka lidhje me nje firme me interesa potenciale ne zone dhe se nje nenpunes i agjenciese ne fjale ka lidhje te aferta me kete politikanin Demokrat, nuk dmth asgje fare... 

Ndersa sa i perket kuptimit te terrorrizmit qe permendi z Gjibi, qe ishte edhe arsyeja per nderhyra, ja nje foto koment per ata qe kuptojne vetem "leximet" me imazhe: http://i.imgur.com/ytZQ4F7.jpg?1

Jo, une mendoj qe nese eshte ne nje website qe s'e njeh njeri, mbushur me teori konspirative, eshte e vertete. Nuk e di a ka ardhur lajmi ne Itali qe Breitbart eshte website ultra e djathte Amerikane. Nuk ka shume qe ka filluar. Faktin qe konflikti ka nisur qysh perpara Reid... LLC e anashkalove. E drejta e jote z/zj/znj antigonea.

Faleminderit per imazhin. Nuk e di a e vure re qe ai imazhi shkon kundra "artikullit" qe solle nje koment me siper me titull: Patriot Militia Seizes Federal Complex in Oregon; Armed Insurrection Against federal Tyranny Begins

Ne pergjigjen qe i jep alba shkruajte:

Ngaqe ngrene krye ndaj nje qeverie federale qe prej vitesh u ndryshon "rregullat e lojes" me qellim qe t'i detyroje qe te shesin tokat e tyre shtetit federal amerikan? 

Meqe dukesh qe di Anglisht, bej nje kerkim historik per Homestead Act, per faktin qe qeveria federale ju ka dhene leje per te kullotur ne tokat e shtetit dhe disa e kane abuzuar, apo vendosen mos te paguajne taksen, apo t'i vene zjarrin per te hapur kullota te reja, etj.

Nuk dua te debatoj ketu qeshtjen e ketyre te Nevades, se mjafton te te them se Kushtetuta Amerikane nuk e lejon qeverine federale te zoteroje toka pervec Wash. DC, pra distriktit te Kolmbias. Kjo gje eshte debatuar qe ne fillesat e shtetit federal, por nuk i eshte dhene nje zgjidhje perfundimtare dhe eshte zvarritur,

Pra, shkurt keta te Nevades kane te drejte te thone se duhet te ndiqet Kushtetuta. Tani e vetmja gje si zgjidhet kjo ceshtje eshte nepermjet krijimit te legjislacionit te ri nga Kongresi, ose nga krijimi i ndonje eskamotazhi nga ana e SCOTUSit. 

Kaq per kete.

E ritheksoj, nderhyra per ti treguar atij mizerjes ate cfare mendoja se filloi ti quante robt "terrorista" sepse ashtu e kishte lexuar tek Gawker-i apo ashtu ia tha Twitter-i. 

ca supozohet te jesh ti antigonea, yin-i i yang-ut te shkabes? 

p.s. shkruaj sa bejne 3 + 7 qe ta dime nese je spam kompjuterik a jo

P.S: Trap.

As mundem as dua te te ndihmoj...shif se mos mbaron pune me Amazon smiley

keta psikopatet e bardhe kane nevoje per nje mesim te mire si ua beri dikur clintoni ne waco tx.

Pse jane psikopate ata, o AlbaXXXX. Ngaqe ngrene krye ndaj nje qeverie federale qe prej vitesh u ndryshon "rregullat e lojes" me qellim qe t'i detyroje qe te shesin tokat e tyre shtetit federal amerikan? 

Mos me thuaj qe jeton ne appartamentet e pista te Nju Xhersit apo Nju Jorkut!?. smiley

Kur ne peshk ka shume thatesire, me mire bejini vetes nje embelsire

Torte me Biskota

Nje recete e zgjidhur x ju miq.

Perberesit per kremin :5 veze, 1 lt qumesht , 1 vanilje , 150 gr sheqer, 120 gr miell , 50 gr niseshite ,nje luge gjalp , lekure e nje portokalle, nje cokollate te zeze .

Duhen dhe 1kg biskota , 125 gr krem qumeshti dhe 2 te bardha veze,2 luge sheqer , dy luge kakao nje gote qumesht dhe arra sipas deshires.

Hidhet ne nje tas vezet , sheqerin , vaniljen , miellin , niseshten dhe i perzjejme mire me telin e guzhines pastaj marrim nje tenxhere hedhim qumeshtin te ngrohet marrim pak nga qumeshti i ngrohte dhe e hedhim te tasi me vezet e trazojm mire dhe pastaj e hedhim te tenxherja e qumeshtit te gjithe masen e Leme sa te trashet ne zjarr te avashem pastaj e heqim hedhim gjalpin dhe lekuren e portokalles .Marrim nje tas tjeter dhe e ndajme kremin ne dy pjese te njera shkrijme cokollaten dhe ja hedhim.ne nje tenxhere te vogel hedhim nje gote qumesht dy luge sheqer dhe dy luge kakao i perzjeme pak ne zjarr dhe e heqim me kete regjim biskotat .Pastaj bejme shtrimin ne tepsi .
regjim nje shtrese me biskota dhe pastaj hedhim kremin qe kemi bere me cokollate siper i hedhim arra te shtypura pastaj bejme prape nje shtrese me biskota dhe siper hedhim kremin tjeter dhe perseri arra .kremrat nuk duhen te nxehta .E vendosim ne frigorifer per disa ore te ngrije. Pastaj bejme kremin qumeshtin . Marrim te bardhat e vezeve i rrahim ne mikser sa te behet shkum pastaj hedhim dy luge sheqeri dhe ne fund krem qumeshtin e rrafim me mikser mire dhe pastaj e hedhim siper tepsise i hedhim siper arra dhe biskota te bluara e vendosim dhe pak ne frigorifer te ngrije dhe pastaj eshte gati.

Kjo eshte Torta me Biskota spektakolare.

e gjeta ke nje tip qe quhej Chef Leon Kroni. Do provuar se duket interesante. Uroj qe torta te dale me spektakolare se drejtshkrimi Chefit.

Aqua, me shume kohe duhet ta lexosh sesa te porosisesh nje torte (me ose pa biskota)... madje ta dorezojne, te ngrire, pra te gatshme, ne shume me pak kohe nga sa te duhet ta besh vet. smiley

Varet...mua me ka pelqyer gjithmone qe embelsirat t'i bej vete. E kam si antistres kur merrem me brumin dhe e shijoj ne fund. Eshte pak a shume si delayed gratification. smiley

pershkrimi sh. i gjalle dhe konkretizuar me imtesi. Eshte ne kufijte e fantastiko-shkencores, mendoj. Procedura kirurgjikale behet shkas per kapercim mes dimensioneve super / nen-njerezore, por dhe reflektim per njeriun individ e sistemet shoqerore, etj etj.

Pata antipati per doktorin tone megjithe talentin, m'u duk as autori nuk eshte i sigurt se e pelqen.

Knausgaard ka hedhur sh. gjera brenda, dhe mes sterhollimeve ku humbet shkeputet te shqetesohet per pacientin, gjendjen e tij.

Eshte gati makaber fakti qe te sharrojne rrafshin e kokes ndersa ti si pacient je ne vete', qe t'i nxjerrin trute ne drite e nderkohe ti mendon, shikon, flet, leviz, sic normalisht.

He stepped back, and I bent over the microscope again. The view this time was quite different. It was as if I were looking into an enormous grotto, at the bottom of which lay a pool filled with red liquid. Sometimes water came splashing in from the right, as if from a huge hose. I had never seen anything like it, for the walls of this grotto were so obviously alive, made of living tissue. Along the edges of the pool, above the red surface, the walls were ragged. Behind the innermost wall, seeming to swell out slightly, like a balloon about to burst, I glimpsed something purple.

When I stepped aside to make room for Marsh again, I struggled to unite the two perspectives; it felt as if I were on two different levels of reality at the same time, as when I walked in my sleep, and dream and reality struggled for ascendancy. I had looked into a room, unlike any other, and when I lifted my gaze, that room was inside Hasanaj’s brain, who lay staring straight ahead under the drape in the larger room, filled with doctors and nurses and machines and equipment, and beyond that room there was an even larger room, warm and dusty and made of asphalt and concrete, beneath a chain of green mountains and a blue sky.

All those rooms were gathered in my own brain, which looked exactly like Hasanaj’s, a wet, gleaming, walnutlike lump, composed of 100 billion brain cells so tiny and so myriad they could only be compared to the stars of a galaxy. And yet what they formed was flesh, and the processes they harbored were simple and primitive, regulated by various chemical substances and powered by electricity. How could it contain these images of the world? How could thoughts arise within this hunk of flesh?

ose:

Later that day, I went to the National Art Gallery and looked at the paintings from the Communist Era. They were hanging in two large galleries, and during the hour I spent in there, I didn’t see a single person. Occasionally I heard some children playing on the lawn outside, their shouts and laughter rose up above the even, distant hum of the city. Many of the paintings showed people at work. In one of them, what appeared to be an enormous radio tower was being hoisted into place in a barren, mountainous landscape bustling with activity, while a woman, clearly an engineer, studied some drawings and a man pointed ahead. A nation was being built; a new world was being created.

In Norway in the 1970s, Albania was considered a pioneering country by the young intellectuals. A sort of utopia, a land of the future, the ideal we should be striving toward. When I mentioned this to Petrela at our first dinner, he laid his head in his hands.

“But that was just a lie,” he said. “It was all a lie. How could they have believed it?”

“I don’t know,” I said then. But when I saw the paintings in the museum, I felt the pull from them.

The painting I looked at the longest portrayed a young, modern family. The father carried a child on his shoulders, the mother had a satchel in her hand, another child was running ahead of them. They were moving through a landscape of mountains and valleys, the grass was green, bordering on pastel, the sky was light, far up above them a helicopter hung suspended. Everyone was smiling, the adults and the children. They were headed for the future, full of joy and hope.

Everything was clear, pure, simple and forceful.

Why couldn’t the world look like that?

What was so wrong with these paintings? What was wrong with the world they portrayed?

...

I had always considered my thoughts as something abstract, but they weren’t; they were as material as the heart beating in my chest. The same was true of the mind, the soul, the personality; all of it was fixed in the cells and originated as a result of the various ways in which these cells reacted with one another. All of our systems, too — communism, capitalism, religion, science — they also originated in electrochemical currents flowing through this three-pound lump of flesh encased in the skull.

All of which was saying nothing. It was like examining a stone in the foundation wall to find the answer to the secret of St. Peter’s Basilica.

That was all just a lie, Petrela had said about Albanian Communism.

But what wasn’t?

I had asked Marsh if he believed in God, in a life beyond death. He just shook his head. “This is it,” he said.

We use systems to keep the wolf from the door, I thought. And systems are nothing but vast complexes of notions and concepts. Everything that helps us lose sight of the petty, pathetic and meaningless parts of our own selves. That is the wolf. The awkward, twisted or stupid part of the soul, the grudges and the envy, the hopelessness and the darkness, the childish joy and the unmanageable desire. The wolf is the part of human nature that the systems have no room for, the aspect of reality that our ideas, the firmament that the brain vaults above our lives, cannot fathom. The wolf is the truth.

...

mbyllja pastaj, e madhe.

Gezuar ditelindjen, Fan Noli!

Shifrat e vrasjeve per 25 vjet

97-ta dihet qe ka bere namin me jete njerezish, por dhe vite si 2005 apo 2012 paskan qene masaker. Krahasuar me keta, 2015 ka qene me mire, shume me mire.

2016 ka nisur keq per be. smiley Shpresojme t'i thrrasin menjes robt.

Netflix now available in Albania.

smiley

sepse emigrantet jane te mire, vlere e shtuar. lol, gjermani c'i bere vetes. nejse te pakten siria u pastrua pak. dhe shqiperia kete vit vuri rekord per numrin e ulet te vrasjeve. ne gjermani jane shtuar.

http://www.euronews.com/2016/01/05/victi...

...

fjala e fundit e teknologjise.....mini altoparlant qe lidhet me Ipod dhe futet ne pjeshke qe bebja ne bark te degjoj muzik.....per grate shqiptare ne kosove-maqedoni-librazhde-peqin-kavaj lejohet qe bebja ne bark te degjoj vetem namazin e hoxhes.....bebja te lind 24 karat xhihadist....
voila

http://www.journaldemontreal.com/2016/01...
 

Kristianet per kondrapedal t'i fusin vagines Biblen (ose t'i fusin das Kapital-in, kristianet qe nuk besojne) dhe qe ku u zgjidh problemi jek e jek.

Teknologjia ecen perpara, por problemet fetare rrijne ne vend numro. (bashke me t'futmen)

 

Turmat perdhunuse te Tahir Square filluan nga puna ne Gjermani

Censure sistematike nga Mainstream media Gjermane ne  rastet te sulmeve masive dhe perdhunimeve naten e vitit te Ri. ZDF kerkon falje publike per mostrasmetim te lajmit... (Deri tani tre Siriane te arrestuar)  per "gang rape" te dy vajzave minorene. Mutti thuhet qe esht fut n'dollap dhe refuzon te dale

Po ik moj zonje na tregoke parqet ne USA ti ! Pse nuk e dime ne çfare eshte USA? Nje restorant i madh ku lahen pjata eshte!

Aha,nuk ua ka ngene provokimeve tuaja Shkaba,eshte i angazhuar me fushaten e Trump-it kunder emigranteve pjatalares.Jo me kot e ka mesuar anglishten me mire se te gjithe te Peshku.Vetem me ate dreq shqipeje i.dyti qe i dyti ngeli.Po ka kohe,i ri eshte.

smiley si i kalove festat ?

Ne kinezet pas nje muaji e kemi trashe,pa keto Vit te Ri e Krishtlindje i kemi sa per nxemje.

Po ik moj zonje na tregoke parqet ne USA ti ! Pse nuk e dime ne çfare eshte USA? Nje restorant i madh ku lahen pjata eshte!

Hahaha, sa qef kam qe i beni qejfin vetes duke zevendesuar me fjalen "lahen pjata" ate qe ne te vertete eshte shprehja. lol Amerikaneve u lumte, e shijojne hapesiren e pamat qe u vodhen vendasve. se mos kane per te lare halet. dikur ua lanin sklleverit zezake, tani tjeterkush . 

Shkabe, duke patur kaq parqe te bukura, pse nuk dalin andej eshte dhe me e shendetshme, po rrijne ne blog duke bere krahasime varilesht?

Po kur te rrine, ato pak muaj qe ngroh koha keta kane kulmin e punes, se do sherbim amerikani kur ngroh koha. Nuk do t'i laje gjerat vete. Ka dhene greencard-e per ate pune. Plus qe me rroga refugjatesh keta duhet te punojne edhe te dielave e prape as nje bilete avioni nuk blejne dot nje here ne 10 vjet. Ndersa moshataret e ketyre ketej dalin perdite parqeve e kembejne fjale me miq prej verteti, jo me tastiera. Sepse mire-keq, 10 minuta nga shtepia i kane parqet ne cdo qytet te Shqiperise. Ja 20 minuta larg, ne disa lagje te Tiranes. Mire qe dalin parqeve keta ketej, por jetojne me gjate, me ngrohtesi familjare. Ketyre dhe kur kane kohe te lire s'u shkon muhabeti me komshinjte arabe e afrikane, ndaj u mbetet te kapen me foto te arixhinjve tane qe te ngushellohen, te merren me politike me shume se shqiptaret ketej, te vjedhin internetin e komshiut e per netfliks "te gjejne kode te dikujt qe paguan per te dy". lol

pz po

Ti ne cilen ato 10 minuta ndenje duke pergjuar per ore te tera studentet kuksjane tek dyqani perballe?

Koncepti i ktyre per park eshte nji shirit bari me nji ose dy stola ku ulen pensionistat. Park i thone dhe atyre 2-3 pemeve te parlamenti. Bej hesap qe kur ikin me naj park kombtar nga veriu e qujn aktivitet social dhe mbushin fb me foto per nji vit te tere

Pse ben sikur s'ke degjuar per parkun e famshem te Gerdecit? Vetem 20 min larg nga Tirana.

E kisha harruar. Faleminderit Zeqo!

Po po. Puqet deti me mbretin smiley

duhet te vene edhe ca gondola me shijaksit qe u kenojne turistave "ke ura e shijakut" dhe voila venecia e ballkanitsmiley

Dmth, meqe ndodhen permbytje ti e sjell videon e permbytjes si argument. Ok.

1, 2, 3, 4, Te pakten ketej s'vdesin nga permbytjet. Vetem ne teksas vdiqen 2 veta. Ne France vdiqen me dhjetera. Te mos i futem uraganeve pastaj qe vrasin me qindra, apo rreziqeve te tjera amerikane si mass shooting apo nga tipa si ky

Komentet ne kete rast quhen varilesht se behet nje krahasim leshi, duke krahasuar parqet e superfuqise se botes me shqiperine apo me komunen e parisit mqs gjembi e paska qejf.
Eshte si ti themi gjembit pse nuk behesh senatore apo ndonjerit nga ju pse nuk beheni si Bill Gate. Tani qe ketu ka probleme as e diskutojme po dhe qe ju u del bytha ne plot kuptimin e fjales se mohoni dot...

E ke kapur pak gabim. Qe ta them keshtu shkoqur fare: pse disa nga ne ketu tallemi me shkaben nuk do te thote se po ulim vlerat e Shqiperise.

po si mund ta mohojme ne mer? ti na njef te gjitheve se na ke pre kerthizen dhe e di se ca bejme e ku rrime. Si i ka mbledh gjithe karat ai vend ee? mister per zotin, mister eshte

Te punosh eshte nder dhe ska ndonje gje te keqe te te dali bytha ne pune, siduket e fiton ndryshe jeten ti mqs u nxehe.
une kar jam po ty te duhet pune te behesh kar mashkull me ate fytyre kaqoli qe ke.

dmth une duhet te te kem ftyre si tenden qe te jem kar si ty? ca jete vk ben, si mi gjirizi, e plotson me kto vojerizmat online, tamom si ato plakat qe rrine poshte pallatit.

Ik o bredharak krue bythen ne vend tjeter ti dhe jeta jote e leshit, i duket vetja i realizuar ...

Sa defensive beheni per Komunen dhe ju. 

Difensive, por kopshtin botanik s'po e rilindim dot. smiley

Ajo çka i mungon Komunes ne gjelberim, Komuna e kompenson ne boje pallatesh, o emigrante inferiore qe kerkon te tallesh me sukseset e kombit.

Komuna ka kopshtin botanik mbi shpine mer, un jardin sur le Komuna. Merrni vesh ju!

Edhe zologjikun!

Meksika arreston nga fillimi " El Chapo " Guzman ... sa do jete gezuar emigruesi ! smiley

sot vura re qe po plakem. Apo me nje thinje nuk thinjen koqet?

 

 

Pse gazetaret shqiptare kur duan te ilustrojne absurditetin perdorin termin :"kinezeri"?a thua se shqipot me budallalleqet e tyre me oke ne shekuj, nuk u kane dhen mjaft meterial por duhet tu biem ne qafe kinezeve qe s'me jane dukur aspak se nuk dine se c'bejne perderisa vendi i tyre eshte superfuqi e jemi ne qe iu lutemi per pare atyre e jo ata neve?

Partia Socialiste po shndërron në vijë sjellje një qëndrim të Edi Ramës nga ato që një kohë e largët na ka mësuar ti etiketojmë si kinezëri.http://www.lapsi.al/ide/2016/01/08/kinez...

Kastriot Myftaraj:

Synimi i Ramës është arrestimi i Metës dhe i Berishës

 smiley Synimi i Ramës është arrestimi i Metës dhe i Berishës

Koke Dhoge 

 Agjenti - 007

“Ekspertët e reformës janë të Ramës, jo të LSI dhe PD”]

smiley

Fitoi njeri sot Powerballin? smiley Dy numra kapa vetem. smiley

Nuk e ka fituar kush lexova, javes tjeter do shkoje 1 miliard e gjysem.

M'nigjoni mu, mos u ngaterroni me nji miliard e kacafiu... Nuk osht sport ai, nuk ju bon mire. 

Le ta provojme njehere ndjesine qe te jep fitorja smiley Po fitova do ndihmoje te gjithe njerezit ne nevoje..

Ne Amerike me duket se fitimet nga llotaria taksohen (ne Austri psh jo), keshtu qe gjysmen do te ta marri shteti. Ca do i lesh neper shushunja (fis, miq etj), shume do i humbesh neper investime te gabuara dhe kushedi sa do harxhosh per budallalliqe qe do pendohesh. Nuk e di sa do te te mbeten per njerezit ne nevoje.smiley

Sa shpejt i bere llogarite! smiley Ne pa i marr dhe filluam te ziheshim. Po fitova i  thashe nje kusheririt tim do te jap 5 miljon, po ti i thashe do te ble nje makine super te shtrenjte..I thashe une po te jap 5 miljon ti vetem nje makine?  Prandaj nuk bie tek ne ajo. smiley 

Keti, nuk do te te besoja me nji milion, lere me me nji miliard! smiley

Çer mer jau, ja fusin kot, droga nuk sjell asnjë gjë të keqe në shoqëri ka thene desaparalkalinos (te njejten gje ka thene desaparacidos per kurverine), keto jane ide te turpshme te shoqerive te pazhvilluara fetare (si kjo e jonasmiley).

Ja shif per shembell magazinen e Rollingstonsave qe ke pru ti, plot i ka raftet me droge dhe muzike rock qe e shet me pakice squarepusher neper sheshe katrore me forme te rrumullaket.

 

Ajatollah Enver, nuk thote njeri qe droga dhe prostitucioni nuk i sjellin deme shoqerise (shume biles). Fakt eshte ama qe "lufta" qe ju ajatollahet i beni ketyre dy fenomeneve shkakton shume me teper deme e vuajtje sec i sjell te mira shoqerise. Keni shkaterruar shume me teper jete tu i shpall ilegale e tu i fut neper burgje sec keni shpetuar. Dhe e verteta eshte, Ajatollah, qe kjo "lufte", behet jo per moral, qe ju e citoni aq shpesh, por se sa me dhunshme, aq me teper fitojne nje grup i ngushte njerezish.

Qe ti je gjimnaziste petroninse qe lexon libra disidente kunder shok Enver, i ke dhene te tera deshmite, edhe per faktin qe ne vend qe te lexosh se çfar kam shkruar une, vazhdon te lexosh çfar kane shkruar ne libra pederastet paqsore tip Fuko qe i kane fut ne burg pederastet tiranike tip shok Enver.

E perseris, kam shkruar vetem kete me pak fjale: nje shoqeri duhet te denoje krimin (ku ben pjese dhe droga si vrastare) dhe kurverine ne parim. Pike.

E perseris, ne parim! Vetem kaq, pa u fut fare neper burgje disidente komuniste naziste ajatollah!

Kjo eshte piknisja aksiomatike kushtetuese, çdo piknisje tjeter eshte kriminale dhe perverse (pak rendesi ka nese eshte e interesuar, ose idjote qe ndjek moden moderne si ne rastin tend dhe te acideve alkaline qe tani jane me tonelata, si dikur komsomoli).

Ke shume oreks Petroninse, qeflie modhe je, i do te gjitha, ti edhe e denon kurverine, edhe nuk e denon, ndersa acidi kenaqet me pak, nuk e denon, kurse ti edhe pjesen e acidit e don per vete, meqe thua qe "nuk thote njeri qe droga dhe prostitucioni nuk i sjellin deme shoqerise".

Ja ku e ke njerin qe thote, e u be sebep per kete muhabet:

 

[IT]  desaparacidos - 7 Janar 2016 - 12:49 permalink

përgjigju

Është turp të dënosh prostitucionin. .... 

[IT]  desaparacidos - 7 Janar 2016 - 15:30 permalink

përgjigju

Heretik: nuk ka rëndësi këtu statistika skandinave apo ligji gjermon. Rëndësi ka që dënon, e madje në mënyrë të ashpër, diçka (kurveria) që nuk sjell asnjë gjë të keqe në shoqëri. ...

Edhe behu e gjalle te pergjigjesh te pakten me diçka kur ben gafa te tilla qe mohojne evidencen, se eshte bere kushedi e sata here qe rri si mut i rras pa kthyer pergjigje ne raste te ngjashme. Asnje justifikim qe nuk e kishe lexuar se çfar ka thene acidi, sepse e kam linkuar ne komentin tim, te komentuar prej teje.

 

Ke pjeserisht te drejte. Faji im qe i futa si drogen dhe prostitucionin ne nje thes por pertoja te jepja dy pergjigjje te ndryshme per gjera qe de fakto trajtohen njesoj.

Te flasesh ne "parim" per keto gjera eshte qesharake, sidomos nga pikepamja morale kur morali nuk ka asgje parimore por eshte nje sere kompromisesh, aq me teper morali kristian.

Definicioni i prostitucionit eshte nje kompromis, quajme ca forma te shkembimit te femres si mall si prostitucion, ca forma te tjera i prejashtojme, ca te tjera biles i "shenjterojme". E njejta gje vlen dhe per drogen.

Ajo qe e ben kete loje "parimore" ne farse totale eshte fakti qe ndersa "parimet" nuk jane asgje me teper sesa masturbime ligjore te atyre qe kane ne dore pushtetin, dmth dhunen, ndeshkimi nga ana tjeter eshte i prekshem dhe real.

A e demton droga dhe prostitucioni, shoqerine e sotme patriarkale dhe kapitaliste? Po, sepse demton pretendimin per pushtet  te atyre qe kane kerbacin. A e demton "parimisht"? Mos me bej te qesh. Shoqeria patriarkale-kapitaliste eshte e bazuar mbi drogen dhe prostitucionin. Ata qe kane ne dore pushtetin (kupto dhunen) kane te drejten, "morale" dhe ligjore, te drogojne e prostituojne te tjeret, individi i thjeshte vetveten ama, kurrsesi. Aq me pak femra.

Puna e droges nuk ka pse lidhet me ndonje debat tjeter. Eshte ceshtje me plot probleme te vetat brenda.

Cfaredo qe te mendoni mbi drogen mos harroni faktin e thjeshte dhe biologjik se droga shkaterron shendetin e njerezve. Kaq mjafton besoj per ta pare ceshtjen bardhe e zi, sikurse dhe eshte.

Bosi me i madh i droges ne bote po e thote vete kete gje, s'ka si ta mohoje as ai. Por ne citatin qe une vura me lart, ai po ashtu po terheq vemendjen tek rrenjet e kultivimit dhe te trafikimit te droges, qe sipas vete eksperiences se tij qe femije kane te bejne me zonat e pazhvilluara rurale. Nje realitet jo shume larg atij shqiptar, Lazarat e tehu.

Magus, fakti eshte se zakonisht liberalizuesit e droges jane njekohesisht edhe liberalizuesit e kurverise (dhe shume liberalizimeve te tjera) dhe historikisht keta jane te majtet klasike (felja klasike e majte).

Por tani meqe nuk merret vesh çfare eshte e majta dhe çfare e djathta, edhe ne kuptimin qe jane sulur te dyja fetet o burra! kush liberalizon me teper dhe kush moralizon me teper, ndodhemi bash ne situaten skizofrenike ngambrapamoderne, qe nje person eshte i majte dhe i djathte (fele liberalizues dhe fele moralizues) ne te njejten kohe si fenomen i mekanikes kuantike, eshte dypozicional, dyfelor.

Nuk eshte nevoja me shku larg, ja ku e ke shembullin skizofrenik te Petroninses ngambrapamoderne qe i dridhen felet majtas-djathtas si ne vibrator. Jepi dum ketij komenti po deshe, nga njera ane droga dhe prostitucioni jane kunder pushtetit, dhe nga ana tjeter jane ne dore te pushtetit:

A e demton droga dhe prostitucioni, shoqerine e sotme patriarkale dhe kapitaliste? Po, sepse demton pretendimin per pushtet  te atyre qe kane kerbacin. A e demton "parimisht"? Mos me bej te qesh. Shoqeria patriarkale-kapitaliste eshte e bazuar mbi drogen dhe prostitucionin. Ata qe kane ne dore pushtetin (kupto dhunen) kane te drejten, "morale" dhe ligjore, te drogojne e prostituojne te tjeret, individi i thjeshte vetveten ama, kurrsesi. Aq me pak femra.

Kjo eshte deshmia ngambrapamoderne qe bota ka strukture dyfelore, eshte me dy fele.

Petroninse, çfar ka thene Fukoi per çmendine ?(skizofrenine, ndarjen ne dy te mendjes)

Po per lidhjen e psikiatrise me pushtetin?

 

Petroninse, çfar ka thene Fukoi per çmendine ?(skizofrenine, ndarjen ne dy te mendjes)

Skizofrenia nuk eshte ndarja ne dy e mendjes. Perkundrazi. Skizofreni nuk ben dot dallimin mes botes se brendshme dhe asaj te jashtme, mes  botes se filtruar nga ndergjegjja (ne kuptimin e gjere te saj)dhe asaj te pafiltruar. Skizofreni mund te kete nje "mendje", dy, shume por shpesh dhe asnje ose vetem copeza te saj. Funksioni kryesor i asaj qe ti quan "mendje" eshte pikerisht te filtroje informacionin qe vjen nga jashte, te fshije ate te parendesishmin, dhe te bej te ndergjegjshem ate qe eshte i nevojshem. Mos mendo se ti nuk ke mendimet apo perceptimet e nje skizofreni, ti thjesht nuk i ve re ato, nuk arrijne kurre ne ndergjegjen tende (ne pjesen me te madhe te pakten).

Debati eshte apo s'eshte bota binare e kena bere me pare. Sic te kam thene bota nuk eshte as binare as njeriu nuk e percepton si binare. Njeriu thjesht e konceptualizon si binare ne menyre qe ta kuptoje dhe te komunikoje me lehte. Bota nuk njeh ftohte-ngrohte, as trupi i njeriut nuk percepton ftohte-ngrohte, dualiteti ftohte-ngrohte(e bardh-e zeze, mire-keq) krijohet me vone.

Sa per drogen dhe prostitucionin, eshte e kote ta diskutosh "parimisht", ne menyre abstrakte, po-jo. Ose pranon ta shohesh ne menyre reale, me te gjitha nuancat ose lere fare. Diskutimi "parimor" mire-keq i ketyre fenomeneve eshte absurd. Nuk mund te thuash dua te diskutoj per ndalimin e droges por nuk dua te diskutoj per ndeshkimin pasi njera eshte rrjedhim i tjetres.

Shkembimi i marrdhenieve seksuale ne kembim te disa te mirave materiale eshte jo vetem i legjitimuar por i shenjteruar nga kisha dhe e ligjeruar nga shoqeria, femra si mall shkembimi eshte ne baze te shoqerise patriarkale. Familja patriarkale eshte prostitucion.  Femra shitet nga babai (e jep per martese) ofruesit me te mire qe premton ti japi asaj ne menyre te rregullt disa te mira ekonomike (ne natyre ose monetarisht) ne shkembim te aksesit ne organet e saja gjenitale. Ti thua kjo nuk e shkaterron shoqerine, shoqeria shkaterrohet vetem kur femra e ben kete per hesap te vet. Ti thua kur e shesin te tjeret pergjithmone, mire, kur shitet vete per nje ore, keq. Kjo eshte hipokrizi.

 

Skizofreni nuk ben dot dallimin mes botes se brendshme dhe asaj te jashtme, mes  botes se filtruar nga ndergjegjja (ne kuptimin e gjere te saj)dhe asaj te pafiltruar.

Nuk kalojne as 5 minuta dhe as 5 rreshta dhe skizofrenja qe dallon boten e brendeshme nga boten e jashtme, thote te kunderten e çfar ka thene me pare: ne fillim thote se kapitalisti dhe kisha patriarkale nuk ben dallim midis pallimit futja brenda botes e qitja jasht botes, e me pas qe kapitalisti dhe kisha as ja fut brenda e as ja qit jashte, thjeshte e koncepton si futje-qitje ne menyre qe mund t'ja rrasi me lehte:

Sic te kam thene bota nuk eshte as binare as njeriu nuk e percepton si binare. Njeriu thjesht e konceptualizon si binare ne menyre qe ta kuptoje dhe te komunikoje me lehte. Bota nuk njeh ftohte-ngrohte, as trupi i njeriut nuk percepton ftohte-ngrohte, dualiteti ftohte-ngrohte (e bardh-e zeze, mire-keq) krijohet me vone.

Bota njeh brenda-jashte?

 

Skizofreni nuk ben dot dallimin mes botes se brendshme dhe asaj te jashtme, mes  botes se filtruar nga ndergjegjja (ne kuptimin e gjere te saj)dhe asaj te pafiltruar.

smiley

 

 Bota njeh brenda-jashte?

Dhe pastaj ankohesh pse te tjeret lodhen dhe nuk te pergjigjen me. Sepse behesh repetitiv, si nje kafshe ripertypse, mbllacit, gelltit, e vjell, e mbllacit  perseri.

Mu duk se isha shume i qarte te komenti qe citove por sic duket e do me ngadale, fjali per fjali.

a) kur them "bota nuk eshte binare", dmth, jo, bota nuk eshte e ndertuar "brenda-jashte".

b) kur them "perceptimet e njeriut nuk jane binare", dmth, jo, mendja ne mendimet/perciptimet e saja te pafiltruara nuk dallon mes brenda dhe jashte.

c) kur them "njeriu konceptualizon si binare ne menyre qe ta kuptoje dhe te komunikoje me lehte" dmth po, une, si qenie njerezore, perdor gjuhe binare ne menyre qe ta kem me te thjeshte te komunikoje me ty, me shpresen e kote sic duket, se do arrij te merrem vesh.

 

PS: Kjo nevoja jote e pakontrollueshme per te perdorur ne cdo moment asosiacione seksuale dhe simbolika gjenitalesh gjate komunikimit me te tjeret, them se ja vlen nje kontroll te mjeku. Tourette syndrome, represione seksuale, neuroza, mundesite jane te shumta por gjithashtu te shumta jane dhe mjekimet. Mos ki turp, shko!

 

 

Jeni ne vete ju femen, doni te eliminoni binaritetin e botes? Doni te eliminoni dy felet e juaja kaq te vyera? Doni te eliminoni dy koqet tona po aq te vyera? Dmth ne plan te fundit doni te eliminoni raportin binar midis feles tuaj dhe koqes tone?

Dmth ne plan te fundit fare kerkoni te perjetsoni tourette syndrome (bjeri turres syndrome, ose bjeri Fukoit syndrome), represione seksuale, neuroza, prekaritet, karitet, ngambrapakaritet, qe jane te denushme ne kapitalizmin e themeluar nga vete Krishti?

 

+1

Koment shume i mire, gjynah per pergjigjen vijuese qe eshte shkruar me ate karakteristike qe shkruesi denon me aq pasion lart-poshte.

 

O goca dhe dhe çuna te veriut te amerikes se veriut! Dini gje ça po ndodh? Ka 3 dite temperatura + 3-4° ! Nuk po bejme dot ski mer!

Ketu ne Antwerpen eshte 7-8-9° ndersa ne Poloni -20° ku ka patur te vdekur nga te ftohtit, 20-30 veta. 

El Nino

Po rri moj ti rehat. Leri te flasin njihere specialistet. Sa nxitohesh moj zonjushe.

smiley  Ke pak te drejte, por specialisti nuk tha shpjegim por vec lexoi temperaturen ne vendin e tij. Sic ben krahasimin e cmimeve te qofteve dhe birrave ne vende te ndryshme.

smiley

Ti ke ke zbritur ne Tirane me valixhe druri i thote Bushati berishe.po gjyshi yt mo Andi me cfare valixhe zbriti nga terbaci?

Ne fillim mendova se ishte shaka, nuk me besohej. Gjynah!

RIP Bowie!

rrofsh per muziken qe ke lene pas.

po ç"rrofsh" mo squero ? smiley

do rroje ai se s'ben.

Petroninse, ky eshte dora juaj, eshte nga ata qe ka luftu kunder kapitalizmit me droge dhe kurveri, dhe njekohesisht ka qene me kapitalizmin qe sundon nepermjet droges dhe kurverise. Mohonte dualitetin e botes, jasht dhe mrena nuk ka dallim, dmth ishte skizofren si mrena, ashtu dhe jasht, po i pun osht. Dhe ne fak nuk bohesh artist i modh po nuk ishe psikopat mer jau!

O katror i rrumullaket, tani nuk thuhet me: "qe ke lene pas", thuhet: "qe ke lene nga mbrapa!".

 

nje fik qè dhe ai tiku.
nje fik qe dhe tiku.

Petroninse, ky eshte dora juaj, eshte nga ata qe ka luftu kunder kapitalizmit me droge dhe kurveri, dhe njekohesisht ka qene me kapitalizmin qe sundon nepermjet droges dhe kurverise.

 

Ajatollah Enver, Kozma Dushin dhe gjithe kengeteret e tjere "dialektik" ti kemi lene ty. Plus Kozmai e ka perqafuar kapitalizmin me te dy krahet, sidomos ate lsi-jan.

Nuk e di kush eshte Kozma Dushi, e qofte me shnet. Por di se çfare plehrash jane ata qe dine kush eshte Kozma Dushi bashke me diturine per muzike rokenroll çuri-furi.

 

Domethene te gjithe duam te jemi Bowie dhe jemi Bowie, qe na dhemb ne kete menyre.

smiley

 

sa vend i paqte eshte kthy peshku, i qyteterum, no more mllefe

italishtja duhet shpall zyrtarisht gjuha e gjithe snobave shqiptare. Hyjne ne ket grup pa perjashtim, gjithe vajzat qe "augurojne" nenat prej "cuore-s" dhe djemte dashamiret per nji "buon anno" ne fb 

Mund te lexoni komentin e Elezit te Vuthajve te ky shkrim i Meros:

http://www.gazetatema.net/web/2016/01/14...

Per ata qe nuk kane durim ta lexojne, "Trustin e geshtenjave" shqiptaret nuk e paskan peshqesh nga Ramoja, por nga nje tjeter trustist ne Uashington. 

e meriton te postohet me vete

Nuk e besoj, adminat e Peshkut jane te trembur nga Leftrat qe i quajne te majte.

po po, e qarte.

(megjithate ia bera be'-në)

qe adminat jane te majte asnje nuk e ve ne dyshim, po qe tremben nga Leftrat kete nuk po e marr vesh argendis???

Tani o Zeqo, sic eshte moda, nuk eshte elegante te perdoren fjale te tilla absolutizuese, si "te gjithe", "asnje" e me the e te thashe. Se jo per gje, po ja dal une tek pulle e them qe nuk mendoj ashtu, dhe kjo e hedh ate "asnje" ne kosh. Nuk e di ti teorine e Doktor Gerdalles, dhe qe e zbatojne edhe sejmenet e tij poshte, qe t'i quajme te gjithe qe nuk na  vijne sipas midese "komuniste". Dhe a ka fjale me te frikshme se kjo. Brrr, me mire te te zere kolera se te te etiketojne keshtu. 

Shendet pac dhe ti, o Zeqo, kjo ka rendesi, pa politika e feja ate pune kane, t'i ndajne njerezit.

Jo te gjitha ... vetem shefet !

Si tha cajupi:

Burrat nene hije

lozin kuvendojne

Pika qe s'u bie

se nga grate rrojne.smiley

8.1 milion ore jane haxhuar nga njerezimi per te degjuar 'te ka lali shpirt te ka lali xhan".

Sa mund te jene te miat nga keto 8.1 milion ?

po bejme sikur nuk e ndigjuam se ty te pelqen kjo kenge .smiley

E drejte. Por ama jane te zgjuar, e dine se ku eshte paraja dhe vendi me i mire!

I have come to the pinnacle of success in business.
In the eyes of others, my life has been the symbol of success.
However, apart from work, I have little joy. Finally, my wealth is simply a fact to which I am accustomed.

 

At this time, lying on the hospital bed and remembering all my life, I realize that all the accolades and riches of which I was once so proud, have become insignificant with my imminent death.

 

In the dark, when I look at green lights, of the equipment for artificial respiration and feel the buzz of their mechanical sounds, I can feel the breath of my approaching death looming over me.

 

Only now do I understand that once you accumulate enough money for the rest of your life, you have to pursue objectives that are not related to wealth.

 

It should be something more important. For example, stories of love, art, dreams of my childhood.

No, stop pursuing wealth, it can only make a person into a twisted being, just like me.

 

God has made us one way, we can feel the love in the heart of each of us, and not illusions built by fame or money, like I made in my life, I cannot take them with me.
I can only take with me the memories that were strengthened by love.

 

This is the true wealth that will follow you; will accompany you, he will give strength and light to go ahead.

 

Love can travel thousands of miles and so life has no limits. Move to where you want to go. Strive to reach the goals you want to achieve. Everything is in your heart and in your hands.

What is the world's most expensive bed? The hospital bed.

You, if you have money, you can hire someone to drive your car, but you cannot hire someone to take your illness that is killing you. Material things lost can be found. But one thing you can never find when you lose: life.

 

Whatever stage of life where we are right now, at the end we will have to face the day when the curtain falls.

 

Please treasure your family love, love for your spouse, love for your friends...
Treat everyone well and stay friendly with your neighbours.

 

The last words of Steve Jobs

 

 

Jobs ishte buddhist Zen, s'do e permendte 'zotin' asnjehere sikur ta kishte shkruajtur ket me lart.

edhe mua me beri pershtypje ajo ne fakt. megjithese thone se njerezit ndryshojne shume ne deathbed.

Megjithate nuk ka fare rendesi kush i ka thene keto fjale, Steve Jobs, Einstein apo Pjerin Thomai. smiley

Rendesi ka esenca e tyre. ose me sakte mua me pelqeu... shume, prandaj doja t'i ndaja me peshqit.

 

te tjeret le te merren me se kush i ka thene....

 

https://www.tumblr.com/search/steve%20jo...

https://www.truthorfiction.com/steve-job...

http://www.snopes.com/steve-jobs-deathbe...

"Steve Jobs" ne kete rast personifikon njeriun qe eshte gjithmone ne pursuit of wealth. 

mantra e Steve Jobs ishte "futu ne biznes per te bere dicka me mire se te tjeret jo me synimin per tu pasuruar, natyrisht kur producti jot eshte me i sukseshem se i te tjereve dhe pasurimi do te vije si rrjedhoje,por pasurimi nuk duhet te jete qellim ne vetvete..".

tzuk, nuk e donte pasurine fare i shkreti.

i qante zemra per njerezit. ne sherbim te tyre gjithe jeten. Saint Steve Jobs!

 

tzuk, nuk e donte pasurine fare i shkreti.

i qante zemra per njerezit. ne sherbim te tyre gjithe jeten. Saint Steve Jobs!

funny smiley

Hillary sputters, Sanders rocks

Hillary Clinton went full throttle in her debate with Bernie Sanders last night. She tried her very best to emulate the passion and authenticity of her opponent.

But therein lies the rub. Hillary tried to be authentic. She gave it her all. What she does not seem to understand is that if you are truly authentic, you don't have to try -- and if you are trying, you are ipso facto not being authentic. It looks as though that is a distinction that, at her age, she will never grasp.

Sanders does not try to be authentic. He doesn't have to try. Authenticity is what he does, spontaneously, like breathing. He can't help it. It's in his psychological DNA.

The differences in their policy prescriptions are significant, but they are secondary. Sanders is dead-on correct in highlighting the corrupting influence of big money in politics in general and in campaign contributions in particular. He heroically defends the single-payer concept of health coverage for all. And these are important reasons to prefer him as a candidate.

Hillary's approach to these issues is less pure but more pragmatic. She makes the case that she can get more done by being less radical. She might have a point.

Let's say these two policy perspectives were articulated by each candidate in writing, but divorced from the personality of the individual who articulated them. Who would win this policy debate among committed Democrats? Probably it would be a close call.

So the choice between Clinton and Sanders does not in the end boil down to a choice between policy proposals. It boils down to character. Who do you trust? Who is merely trying to speak from the heart and the gut, and who is actually doing so? And in that contest, Sanders wins in a landslide.

Nese do besonim qofte dhe sadopak tek zgjedhjet elektorale (si akt sadopak demokratik), idealja do ish qe demokratet dhe republikanet të perzgjidhnin respektivisht Sanders dhe Trump ne finale (dhe aty do të shihej fuqia progresiste e nje elektorati, e me gjere, nje populli). Por çe do, padyshim qe  asnjeri kamp nuk do kete kurajon të beje nje perzgjedhje të tille

Konkretisht, ne variantin real, Trump eshte per t'ia pas friken se votohet per te dal ne finale. Bernie, se nuk ia del dot. Kurajua per te votuar Bernie-n eshte kurajo per t'u bashkuar: We got to get together- eshte zgjidhja qe ai propozon ne thelb per gjithe pyetjet si total, dhe sic duket, edhe deviza e tij.

Kush me shpjegon kuptimin qe kane guret e cmuar kur i sheh ne enderr?

Do te lene me barre. Kujdes!

dalje e madhe parash

smiley Sa i poshter Din Pyka!

ore, mos je gje tiku?

nga flamuri m'njofte?

Bubu...sa te pavolitshme kto shpjegimet tuaja kete periudhe!! Ballcekano mos u tall...shpjegimin e Dinit ma tha dhe nje koleg, po s'e di....kisha nje sack me gure te cmuar, dhe me doli perpara nje njeri i panjohur...zgjidh nje, i thashe, dhe merre. Ky kapi nje, me dukej si Agate lejla, i thashe vendose afer zemres dhe make a wish. Qeshi me ironi se nuk besoi tek 'make a wish', por u lekund se i lezetoi shume ideja e shprehjes se nje deshire dhe mbylli syte dhe filloi te mendonte.

Je e sigurte qe ishte enderr, se mos ke pa nei film. smiley

PS. Per tu siguru, a kishte titra?smiley  

Mos me ofendo endrrat Tirona, se nuk jane te influencuara nga filmat. Se edhe skenaristet dhe regjizoret, i shofin njehere ne enderr skenat e filmave pa i bejne, packa se pavetedijes bujare hic s'i jane mirenjohes. smiley

Jo meqe ngjan me shume si film, kemi ustallare ketu qe ta analizojne, idene, kameran, aktoret e me the ate thashe. smiley

Per ate pune jam ustai i enderrave, e thashe dmth e pashe u be tha.smiley 

kam nja dy here qe shoh ne enderr se dhjes... apo mos eshte makth?

Vetem makthet qe s'jane boring o bulkth. Apo ishte exciting endrra dhe po e paragjykoj...nxorre ndonji monedhe floriri?

Po endrrat me aliene qe sulmojne token, asteroide qe biejne mbi toke,engjej ( ndriçojne smiley) qe vijne ne mbrojtjen tende e te marrin te fluturosh me to,  aeroplane  qe shperthejne ne qiell,ç'do te thone? Perseriten e riperseriten ne endrrat e mia. Kaq shume klishe koinçidon me faktin qe jam e apasionuar pas flimave sci-fi.. smiley

Mbase  guri i çmuar ne enderr reflekton deshiren tende per te blere nje ose disa, Aquamarine.

Zhardina, une zakonisht endrrat i kam te pakomplikuara dhe pergjithesisht intuitive (me dalin pas ca ditesh ashtu sic i shikoj, ose me lidhin telepatikisht me persona te afert a te larget kur keta te fundit perjetojne ndonje ngjarje impresionuese ne jeten e tyre, dhe me qellon shpesh te kujtohem per ta e t'i pyes si jane, c'habere kane), dhe rralle shikoj endrra simbolike si kjo ne fjale, qe e di se do te dale diku pas ca kohe, prandaj me beri kurioze te gerrmoj me shume rreth simbolikes se gureve te cmuar. Nese do kisha ndjek interpretimin tim nisur nga pervoja me endrrat e mia, endrra do me dale keshtu: Do ofroj/sakrifikoj pa hezitim nje pjese te kohes time (te cmuar) a dicka tjeter te cmuar qe kam e qe me jep nje lloj sigurie e komforti (jo money), per te ndihmuar dike te pranoje emocionet e veta dhe te arrije balancen emocionale. Fakti qe ne enderr s'me beri pershtypje fare qe s'e njihja dmth qe ne realitet nuk eshte njeri i panjohur, por thjesht dikush qe s'ma pret mendja. Fakti qe s'beson tek "fuqia e gurit te cmuar per t'i bere deshirat realitet", tregon qe nuk beson te une. Por eshte tempted anyway, i duket interesante ndihma, ndaj mbyll syte dhe vendos ta harroje qe kjo gje eshte pa bereqet ne gjykimin e vet.Kaq dhe besoj kshu do dali, megjithate po ta njihja gjeresisht simboliken e gureve te cmuar besoj do isha me accurate..

Edhe pse endrrat e tua ke permend vetem tematiken, pa detaje specifike, nuk besoj qe je ndiku nga filmat sci-fi. Une do te thoja qe ti ne raport me kozmosin, te paparen dhe te padukshmen ke prirjen t'i caktosh vetes limite, per te cilat ndjen se jane shume pak stabel.

@xhibi ...., pse sharton endrra, tregoje dhe ti tenden se ke pacensura jemi, toleron admini.

Ja pra tema q'i paska munguar Peshkut: Shpjegime endrrash.

Vetem brenda 3-4 minutave antaret e ketij bloku pane endrra me aliene qe 10sen gure te cmuar, duke fluturuar. Dhe kjo gjate dites...naten kemi per borxh te bejme nje serial filmash alla-Tarantino brenda javes smiley

Lavatricja te punon?

Ndryshe nga lavatricja jote, kur eksitohet s'permend shume emra. Is that good or bad...am I doing something wrong? smiley 

Thx for asking btw. How's your frigoriferi doing?

Frigoriferi apo lavatricja i ishte prishur atehere ketlines? S'e mbaj mend, mbaj vetem mend qe ishte paisje shtepiake.

vibratori!

 

S'e mbaj mend

Po te rrish gjithe diten ne peshk te behet koka si kos me uje. smiley

E kishe me gjemb kete smiley

P.S. s'e di pse me ka dale nami sikur rri tere diten ne peshk.

Po pra as une se di pse-ne? 

Do me gjujt prandaj- do thonin disa....

Ehu sa thone ashtu...vlonjati vete cfare mendimi ka per gjembin? smiley

Ta them ne privat ose kshu balle perballe smiley

Thuaje qe ta marri vesh gjembi. smiley

smiley ketlina

smiley 

That would be a big no, in case you're wondering. Shpresoj qe kjo pergjigje te qetesoje te gjithe, once and for all e mos te rrine duke pyetur veten.

Po pse moj goce shqetesohesh. Ne kemi mendim te mire per te gjithe antaret. Papapapa ku nuk ju shkon mendja mer!

Hi Xhib. Mire je?

Mire flm, po po ndihem keq se ndryshe nga ju s'para i mbaj mend endrrat smiley 

Apo u ofendove nga shakaja enderrshartuese?

Jo o xhib, mua me kane uruar te perfundoj ne semafor dhe te pesoj gang rape ketu, batuat e tua jane si pambuk sheqeri. Vecse s'kuptove (vet)ironine time dhe sic thote populli yne i dashur e i urte: e 10-ve. Mirevazhdim ne komentim.

Kur te derdhet kafja ne realitet ne bluze cfare eshte, meqe jemi tek interpretimet e endrrave? smiley 

Kafja e derdhur ne bluze eshte prap kafe, por e thare. Po tu derdh tek filxhani gjysem-plot i cajit eshte optimizem. Po tu derdh tek komshiu, te del nje rruge.

Po shoh la piovra ne youtube.si shpjegohet qe ai film   dukej aq interesant atehere tani duket naiv , teatral i merzitshem?ku eshte stalker kur te duhet?smiley

Sepse arti edhe per te impenjuarit ne art eshte 90% kontest kohe dhe vendi, kurse per "njerzit e thjeshte" (si gjembi, xhibi, ketlina) eshte 100% kontest, perdor dhe hudhe.

 

filloi bora madhe?

bora madhe nuk ka as fillim as mbarim

amanet celo picarin

Kjo  e ben Jozefinen tene te duket si Ainstaini.smiley

Former Alaska Governor Sarah Palin continued to air her grievances against President Obama on Friday, telling an audience at a Trump rally in Iowa that Obama was “single-handedly to blame” for her defeat in the 2008 general election.

“Like a lot of American families, we Palins had big plans and dreams—in this case, regarding me becoming Vice-President,” she said. “But you know who had to go and ruin those plans and dreams? President Obama.”

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).