Syed Farook eshte njeri nder dy te dyshuarit. Personi tjeter i perfshire ishte nje grua, te dy jane vrare ne perballjen me policine.

Ky eshte nje lajm ende ne zhvillim. Ne komunitetin e San Benardinos ne Kaliforni, jo fort larg nga Los Anxheles, dy apo me shume njerez te armatosur kane hapur zjarr mbi civile ne nje kompleks ku ndodhen objekte sherbimesh per njerez me nevoja te vecanta. CNN raporton nje numer prej 14 viktimash, dhe  rreth 14 te plagosur, por numri i te vrareve dhe te lenduarve nuk eshte i konfirmuar. Sipas raportimeve, vrasesi/t jane larguar me nje mjet SUV (xhip) te zi. Vrasjet masive vijne vetem disa dite pas vrasjeve te se premtes ne godinen e Planed Parenthood ne Colorado Springs. Babai i nje vajze qe punon ne kompleks thote se ka marre telefonate nga e bija qe fshihet ne njeren nga zyrat. Ajo punon me femije me aftesi ndryshe.

Raportohet se vrasesit (minimumi 3 sipas policise) kane qene te veshur me rroba te tipit ushtarak dhe te pajisur me arme dhe mjete ushtarake gjithashtu. Tanime konfirmohet se ka patur disa gjuajtes mbi civilet te cilet jane larguar me shpejtesi me nje mjet si ai i lartpermendur. Nuk ka informacion mbi motivet e ngjarjes. Te dyshuarit jane te lire dhe nuk dihet nese forcat e rendit jane vene dot ne gjurmet e tyre.

Syed Farook eshte njeri nder dy te dyshuarve. Personi tjeter i perfshire ishte nje grua. Te dy jane vrare ne perballjen me policine. Keshilli i marrdhenieve Amerikano Islamike mbajti nje konference shtypi per te shprehur keqardhjen, dhe distancimin. Farook ishte inspektor i kontese ne San Bernardino. Ai kishte qene pjese e takimit ku ndodhen vrasjet, u largua dhe pastaj u kthye per te vrare. Njera nga armet ishte e blere ligjerisht. Nuk dihet ende nese motivi i Farookut ishte pakenaqesi me punedhenesit apo bashkepunetoret, apo nese ngjarja ka motive terroriste. Ne godinen ku ndodhen vrasjet mendohet se ka patur edhe mjete shperthyese qe jane neutralizuar nga policia.

214 Komente

Deri tani fatmiresisht flitet per 3 viktima e shume te plagosur. Dyshimi kryesor eshte terrorrizmi kesaj rradhe ndonese motivi duket i cuditshem.

Ec e mos e beso Shkaben nojhere .

Nje tjeter jave e zakonshme ne Amerike. 

Ne Amerike, vrasjet nuk kryen nga terroriste, por nga psikopate. M'duket se eshte ambjenti atje, qe i psikopatizon njerzit. 

 Pjer dihet tashem qe Amerikanet nuk jane aq te zgjuar, inteligjent e te balancuar menderisht sa ty, por ky sduket si rast i kryer nga nje individ i stresuar apo psikologjikisht i disbalancuar. Flitet per 3 persona me veshje ushtarake e me maska, te mireorganizuar, qe jane larguar me shpejtesi nga nje godine publike, pa shprehur ndonje deklarate armiqesore ideologjike.

Eshte shtet i krijuar nga njerez qe s'jane ndier rehat neper shtepite e tyre neper kontinentet e tjera te botes e jo me te ndihen rehat atje ku kane kryer genocidin me te madh ne historine e njerezimit, me te madh se te hitlerit. c'pret nga nje gen i tille? Fatkeqesia eshte qe kete rruge ka marre dhe europa, sic pame ne Paris e ne Molenbeek te Brukselit

po mire, pse nuk eshte keshtu edhe Australia, Kanadaja, Zelanda e re etj ?

sepse ndenjen me gjate nen drejtimin e europianeve me taban dhe s'u lane te lire si ne amerike.

smiley  Shkabe nuk e paske pare ndonje video ende ne llajvllik per historine e Australise.

s'te paska dale llotaria as kete vit dmth.

genocidin ne fakt e kreu kolera, lia, murtaja, etj.

lol, ky eshte justifikimi me idiot. Sa cudi, u semuren pikerisht kur erdhen pushtuesit qe mqrf kishin dhe ilace per ato semundje. Dhe rastesisht keta pushtues kur shkruanin neper romanet e tyre, ne vitet para se te akuzoheshin boterisht per genocid, i pershkruanin indianet si fise qe mund te vriteshin si kafshe, njesoj si kur del per gjueti. Edhe ne librat me paqesore per femije, te shkruar nga shkrimtaret e tyre, loja e preferuar e femijeve ishte te dilnin e te vrisnin lekurekuqet, indianet. 

lol, ky eshte justifikimi me idiot. Sa cudi, u semuren pikerisht kur erdhen pushtuesit qe mqrf kishin dhe ilace per ato semundje. Dhe rastesisht keta pushtues kur shkruanin neper romanet e tyre, ne vitet para se te akuzoheshin boterisht per genocid, i pershkruanin indianet si fise qe mund te vriteshin si kafshe, njesoj si kur del per gjueti. Edhe ne librat me paqesore per femije, te shkruar nga shkrimtaret e tyre, loja e preferuar e femijeve ishte te visheshin si gjuetare e te dilnin te vrisnin lekurekuqet, indianet. Pa i hyre fare muhabetit te sklleverve zezake. Amerika deri ne fund te viteve 1800 nuk kontrollonte dot njerezit e vet, kishte "perendimin e larget" komplet pa shtet. Jo me te kontrollonte se ca behej me indianet. 

Ky eshte fakt qe eshte vertetuar nga historianet. Sistemi imunologjik i indianeve te Amerikes ishte i dobet e i pastervitur per te perballuar viruset dhe bakteret e europianeve. Kronikat jane plot me pershkrimet rreth epidemive "misterioze" qe preken indianet, fshat pas fshati. Po ashtu europianet sollen ne Europe semundejen e sifilizit e cila vinte nga Amerika. Pra pati shkembim virusesh midis dy rracave.

Perndjekja e indianeve filloi shume vite me vone kur te bardhet po beheshin gjithmone e me shume ne numer. Kjo eshte e vertete po jo vetem: te mos flasim edhe per genocidet ndaj maorit ne Zelande dhe aborigjineve te Australise nga britaniket. 

 

Fakt i vertetuar nga historianet eshte edhe qe e kane shperndare pushtuesit me batanije pacientesh te infektuar. Dhe po, e kane bere ne Zelande, Australi e Kanada gjithashtu. Pervec genocideve ne Europe, europiano-verioret s'kane lene kontinent pa masakruar, zhvatur, skllaveruer e pa kryer genocide nga me mizoret. Ndaj dhe pasuria qe kane sot, ndaj dhe interesi per te mos i dhene rendesi historise.

Padrejtesite qe jane bere ndaj popujve te ndryshem nuk kane te sosur. Per keto eshte folur tek peshku. Po te shkojme ne lindje do gjejme padrejtesite qe kane bere japonezet imperialiste nga koreaneve dhe kinezeve. Po te shkojme ne jug do gjejme masakrimin e popujve te perandorise sasanide dhe bizantine qe u bene nga selxhuket e turkmenet arabe gjate zgjerimit te Kalifatit. Meqe ra fjala te skllaveria keta te fundit ishin te paret qe paten kontakt me afrikanet e i skllaveruan (ne shtetet arabe vazhdon akoma madje). Evropianet e zbuluan kete gje me vone dhe e mesuan nga arabet.

Per semundjet: me jep nje link qe e verteton ate gje me batanijen. Nuk e di sa dijeni ke ti nga imunologjia po kur zbriti Kolombusi, zriten edhe viruset qe mbarte. Kolombusi nuk ishte semure se ishte imun, indianet jo. Edhe sot duhet te marresh leje speciale nga qeveria braziliane per te vizituar disa nga popullatat e indianeve te Amazones pikerisht per kete arsye.

Po pse Ingeborg, spanjollet e portugezet nuk kishin semundje? Vetem anglezet? Qe nga Meksika e deri ne fund te Amerikes latine, raca e vendasve eshte me shume se 50%. Atje ku ishin anglezet s'ka mbetur as 1%. 

"You will do well to try to inoculate the Indians, by means of blankets, as well as to try every other method that can serve to extirpate this execrable race." — Jeffery Amherst

Eshte e vertete qe gjithe popujt kane pushtuar popuj te tjere. Kane pushtuar e jane perpjekur te perhapin kulturen dhe traditen tek populli i pushtuar. Por vetem europiano verioret kane tentuar shfarosjen e gjithe races ne total, si me hebrejte, si neper kontinentet e botes se re.

Edhe skllaveria e ushtruar prej tyre ka qene nga me cnjerezoret. Ja, as 100 vjet me pare, tani vone, belget "e kulturuar" u prisnin njeren dore dhe njeren kembe vajzave 5 vjece nese prinderit e tyre kongoleze nuk vilnin mjaftueshem kaucuk per kompanite e tyre. 

 

"Por vetem europiano verioret kane tentuar shfarosjen e gjithe races ne total, si me hebrejte, si neper kontinentet e botes se re."

Nese ti je i krishtere duhet ta dish qe paraardhesit e tu paguanin xhizjen per rracen superiore "turqit". Ty nuk te ka skllaveruar Europa, perkundrazi, te dha shtet me emrin Ollbenia se do ishe sot minoritet midis serbeve dhe grekeve. Se nuk dine te bejne tjeret shtet edhe shekuj pas skllaverise nuk i ka fajet Europa.

Une te keshilloj te lexosh eksperte rreth kesaj teme: Egon Flaig "The History of slavery"; Philipp Rushton "Race, Behavior, Evolution".

 

armet sheshit jane faktori kryesor, fiksimi me kete amendamentin e famshem

por edhe psikopatia jo vetem individuale qe i bashkangjitet,

shume masakra qe nga charles whitmann

350 deri me sot, kete vit.

Pothuaj nje ne dite

Kalifornia ka ligjet me te rrepta ne Amerike per armembajtje. AK47 besoj konsiderohet assault weapon dhe duhet te jete e paligjshme te shitet ne Kaliforni. Nuk behen keto krime me pistoleta e me cifte, behen me arme ushtrije. Kane per te hyre sido me qene, edhe me ligje me te rrepta.

Tmerri nuk eshte kjo qe ka ndodh, tmerri eshte qe ndodh nje vrasje ne California ku GDP per banore eshte rreth 50.000 USD/vit, papunesia 6%, GDP nja 2 trillione USD (do ishte vete ne G7 sikur mos te kishte USA), vrasjet jane rreth 4.5 per 100.000 banore, eshte shtepia e disa prej gjigandeve ekonomike global pa permendend Holliwood-in, ka disa nga universitetet me te mira te botes tip Berkley, dhe on top of everything nuk ka as dimer atje ... dhe vjen nje bole nga zona e pare operative me shpi te komuna e parisit dhe leshon komentet batare a thu se California iku per lesh tani dhe ka ngel vetem ti organizoje ky kari "buken e vdekjes". Picke te somes ca mban kjo toke, dhe jane shumica qe jua qifte Kina nonat ku ti kene smiley

Kur amerikonet kerkoshin terrorista me qiri ne Afganistan, u hap nje si bicim biznesi. Nei qe e kishin inot e shitnin te vetet per terrorist ke ustai, e hate tegelin ne Guantanamo. Dmth kush do nei pare te shpejte ne Albanie, nji te printume komentet e komunsit parizien, e u kry... smiley

O plako, per keta tipa nuk harxho njeriu as ujin per waterboarding ti thu me bo leke

Ku i dihet si e ka hallin i zoti i ujtit, mund t'i kerkojne ne atij planin si policve me gjobat. Nuk do nenvleftesu si munsi biznesi, sidomos ne kuader te PPPse.smiley

Kur te vrasin s'ke ci ben. Kur vret veten eshte per ti qtemenses. Palo Altos qe thua ti o mik, nuk i numerohen vetevrasjet. Gëdëpëja Gëdëpë po varda hedhja ne shinat e trenit, vetvrasje e methetethashe.

 

Do kete ndonje kleçke tjeter, se s'ka mundesi.

well swedo shba jane nje vend me violence teper te larte per nje vend te industrial te zhvilluar.kjo eshte nje e vertete e hidhur qe se lot as topi.Qeverine e tyre nuku e akuzon dot se ia ben hyzmetin vendit si s'ka me mire.Autostradat shkollat spitalet ambientet sportive  e te argetimit per femije etj i kane top notch cep me cep te amerikes .si qysh pse nje vend qe per nga bukuria e natyres infrastruktures arkitektures etj  eshte nje parajse mbi toke te kete nje nivel vrasje kaq te larte eshte mister i madh per mua.jo vetem per mua por kam pietur edhe kaure 70 e ca vjec te le e rritur ketu prej 4-5 brezash , te arsimuar , kane sherbyer ne ushtri kane pare bote me sy biznesmene etj dhe ata te ngrene supet e nuk te japin dot pergjigje.Ajo qe te thone eshte se nuk ka qene keshtu 30-40 vjet me pare por nuk shpjegojne dot se cfare ka ndryshuar.Komsomolasi yne  eshte hazer xhevap e i ka pergjigjet per problemet e amerikes ne maje te gjuhes.Ndoshta duhet ta marren keshilltar ne shtepine e bardhe ti jape mend obames se edhe ai i ngrati njenazaj ne tv ngrinte supet e s'dinte cfare te thoshte.smiley

shba jane nje vend me violence teper te larte per nje vend te industrial te zhvilluar.kjo eshte nje e vertete e hidhur qe se lot as topi.

Nuk eshte vetem violenca. Shba kane plot karakteristika te tjera te ngjashme me ato qe i quajme rendon 'vende te botes se trete' (demografine, psh). Biles me to ndajne te perbashketa shume me teper se me Europen (psh), me gjithe aferine qe kane me kete te fundit (per shkak te kultures judeo-kristiane etje etj).

 

 te kete nje nivel vrasje kaq te larte eshte mister i madh

 

Sa e thashe me lart : hiqe nga mendja, nuk jane vetem vrasjet (ne nivel te larte).

 

 

 

E tha njoni me siper...amerikont e kan ne Gen, Gen Mooti, mir qe sna erdhi Kerri e tu perzinte me ndonje pastruese se na prishesh Geni i mrekullueshem Dardan...se qe thu ti ne kemi Genin qe na po popllin me te bukur, me te zgjuar e me te sukseshem ne Europe.....

 Ene ti sje shum larg atij mos te rrej menia, Amerika eshte vend i botes se trete si ......Kina e India....Rusin e shikoni si bote e pare juve.

Shba kane plot karakteristika te tjera te ngjashme me ato qe i quajme rendon 'vende te botes se trete' (demografine, psh). Biles me to ndajne te perbashketa shume me teper se me Europen (psh), me gjithe aferine qe kane me kete te fundit (per shkak te kultures judeo-kristiane etje etj).

A mund te elaborosh pak?nje vend me shkolla te tilla nuk mund te quhet se teknikisht anon nga bota e trete .https://www.youtube.com/watch?v=mbYUrUty4bo

 

 

Shkolla nuk eshte i vetmi parameter. Per studimin e nje shoqerie (society) ka nje shkence me vete, sociologjia.

Por dhe nje art: kinemaja smiley

more ti, do shpjegohesh per cfare te pyeti, apo do flasesh si pasneser
e ben vazhdimisht kete loje ti

Nuk di çfare karakteristikash ke parasysh, por nje qe me vjen ne mend dhe e lidhur me kulturen e armeve ne SHBA eshte mosbesimi te shteti apo anti-shtetizmi, i theksuar ne vende te botes se trete ku ka mungese te tij. Ama ne SHBA nje pjese te mire e ketij sentimenti te perhapur mund t'i faturohet historise dhe amendementit II dhe rrjedhimisht mitizimit te se drejtes per arme si liri individuale, tashme fort nderlidhur me konceptet mbi kombin, fort prezent ne kulturen popullore. 

Sigurisht qe kjo eshte nje tjeter karakteristike. Dhe pak rendesi ka faturimi, rendesi ka realiteti

All right, te morem vesh pse, si, qysh e tek. Po ashtu si po flisje sikur po flisje per poze, e kupton?!
per shpjegimin vete pastaj ca t'ju themi, ju jeni te frances e ne, te shba-se. Sa mund te merremi vesh...

Ti Alba a ke mundesi te mos e perdoresh me ate fjalen "kaurr" se mesa di une kjo eshte fjale me konotacion negativ (ofendues) per te krishteret. Me korrigjo te lutem nese e kam gabim.

Objection duly noted e nuk do ta perdor me nese ofendon dike .por sa per record conotacioni negativ varet vetem nga konteksti i bisedes.Une kam degjuar shume te krishtere qe i referohen vetes si "ne kauret".Shprehja admiruese "C'ka bo kauri" eshte equivalenti i " c'ka bere frengu" , qe tregon se ne vetedijen e popullit kauret ishin perendimoret te mesuar sjelles te teknologjise se perparuar.

Nese dikus te ka thene ty "ne kaurret", kjo tregon se konvertimi paska filluar...hejvallah.

Eshte e vjeter ajo fjale. Perdorej qe ne kohen kur s`kishte Shqiperi. Nga familja ime (paraardhesit e mi) ortodokse di qe me kete fjale percmoheshin te krishteret. Po te vesh re dhe adjektivet jane negativ: "kaurr i qelbur", "kaurri ta kall", "Ik zhduku kaurr". Megjithate une respektoj eksperiencen tende me kete fjale. Po duhet ta pranoj qe mua mi vret syte ajo fjale...smiley

Kaur do te thote "i pafe" ne turqisht. Eshte sinonim i "qafir". 

"C'ka bo kauri", me theks te a-ja

Mo e nga, gjuhen e memes, ose te babes po perdor. smiley

$70k swedo u pagujte ky robi 28 vjeq per inspektor higjene

Jo Robi por Musulmoni, po i vje fundi korrekteses politike. Mbasi peshqit treguan ndjeshmeri per genet dhe tekeqiat e amerikes le te permendim qe vrasesi eshte Musulman i moderuar, lutet 1 here ne dite mbas pune, ka mbaruar shkolle ne amerike per ambientalizem dhe ka gjetur pune te mire ne nje zone te qete e shume te bukur, pra kemi te bejme me nje individ te integruar e jo ndonje frenchy getoje. E vetmia gje e dddyshimte eshte fakti qe ka mor gru prej Arabie para nje viti, nuk eshte martuar por ka nje vajze 6 muajshe. Ta kete bere vizita ne arabi radikal djalin? Kapitalizma nuk duket se i ka faj ne kete rast te pakten. Tashti pas termit radikalislamik po del termi Musulman i moderuar prej verteti.

Ne konference shtypi u deklarua se pritet te kete mbi 14 te vrare e mbi 14 te plagosur. Shyqyr qe sju vizitoji Tironen Kerry thuaj, se shpetuat paq.

Duket e organizume mire, s'osht pune te lujtmi menc. 

ja u kapen dhe keta

akt i shemtut terrorizmi smiley

Politika e shkaterroi njeriun dhe fatine tij. njeriu shkaterroi njeriun meqe murit nuk i ra dot me koke.

megjithse me keta lloj monstrash qe po shohim ne vend te kokes, muri ka fillu te behet grope.

Zoti na ruajt

Sa e thashe me lart : hiqe nga mendja, nuk jane vetem vrasjet (ne nivel te larte).

                                                                                                               i modhi

Siç e kam thene vazhdimisht lart e poshte dhe poshte e lart, majtas e djathtas dhe djathtas e majtas, eros e thanatos dhe thanatos e eros (dy fele dialektike gjithanej, gjethanej me dy fele), hiqe nga mendja dhe fute ne mendje, nuk jane vetem vrasjet (ne nivel te larte), jane edhe pallimet (ne te njejtin nivel te larte).

                                                                                                           i Modhismiley

 

Kur flasin ca e ca per Ameriken ketu, me nje mosnjohje uleritese, edhe hidherohem, edhe gajasem. Me kujtojne ca tipa qe takoja kur sapo isha kthyer ne Shqiperi pas 12 vjetesh ne Amerike, qe te kafja e lagjes, nga ku nuk coheshin kurre me thonin, "degjo djale, se nuk e njeh Ameriken ti. Ja te ta tregoj une, se Amerika...", dhe vijonin pastaj me leksione lemeritese injorance, te cilat, sigurisht nuk angazhohesha t'i kundershtoja, do ishte cmenduri.

Megjithse nga komenti jot nuk kuptohet formalisht se per ke e ke fjalen, per ata qe e lavderojne, apo per ata e shajne, ma ha menja qe e ke fjalen per keta te dytet, dhe per nivelien e shkabua pensionistit "... se Amerika zotrie ...".

Por injorante nuk mund te jene vetem ata qe e shajne, mund te jene edhe ata qe e levdojne (ky fenomen ka ndodh njesoj dikur me Bashkimin Sovjetik, e me te njejtat argumenta, pro dhe kunder).

Pastaj nuk eshte e thene qe te jesh studjues ose te jetosh ne nje vend qe te gjykosh drejt nje vend. Gjykohet ne baze kriteresh dhe parimesh, jo ne baze interesash, ose hajt fol se kshu eshte moda qe shkabua lavderon ose shan Bashkimin Sovjetik.

P.S.

Shife titullin se duket sikur jane civile race qen San Bernandino.

 

Sigurisht qe mund te gjykohet drejt nje vend nga larg, por jane te rralle ata, dhe jane te rralla rastet. Une po flas per kafexhinjte dhe internetkafexhinjte. Sa me perket mua, sido qe pa informacion nuk jam, kur flitet per Italine a Francen, ku une kam qene vetem si turist, preferoj te degjoj nga ata qe kane kaluar shume kohe atje, qe jane shkolluar, kane punuar. Te njohesh stofin e nje populli, natyren e vertete te gjerave, nuancat kulturore, gjuhesore kerkon shume vemendje, shume kohe.

Kjo menyre arsyetimi per ne se Italia zoterie (Franca ti dali vete zot vetes) quhet shabllonizem mendimi. E pare punes, se ne kemi qejf rruget dhe rrugicat qe nderthuren pa ndonje logjike te percaktuar e dalin ne ndonje piazza me kisha, muzè apo thjesht nje dritare ndryshe dhe jo rruge ec e ec pastaj kthehu 90 grade.

gjithashtu, na duket i çuditshem jo vetem fakti qe njerez apo peshq nga pidhi semes e shume vjet larg Shqiperise, komentojne cdo pordhe qe leshohet ne ate vend, por dhe tjetra qe njehere ne 6 muaj, del ndonje ne college e heq qafe nja 20 a 30 vete e ketu duhet ...shume vemendje, shume kohe.

dhe nje tjeter: une per vete se Italia zoterie s'duroj dot fare kur shikoj studentet amerikane qe bredhin me shapka rruges. Ju them: ej, questo è il posto dove il gusto fa da padrone, po hiç.

rrine me shikojne ne kokordhek te syrit.

Ballcekano ato studente me shapka vallai te eshte dukur ty se po te shikonin ne kokerdhok te syrit..... kane dash te te thone ....mind your fuking business....Italise dhe emigranteve shqiptare qe jetojne ne te i kane rrene breket ju merreni me shapkat e amerikaneve......ne shqipove na pelqejne rrugicat qe te cojne tek piazza Duomo , ulemi tek shkallet e Qishes, koka majtas djathtas.....Madoooona que figaaa.....Madonna che silenzio c'è stasera........hey  italanet nuk shkojne me ne piazza Duomo se eshte pieno me rumun dhe albanezzi...smiley

Jo, jo peshkorexho, gabohesh... E kishnja llafin per konceptin e "Gjerarkise Urbane", me paguajne ta shpjegoj c'eshte, nuk ishte llafi per shqipot qe njeh ti.

Per cfare gabohem o byrazer per cfare gabohem........Gjerarkia Urbane......po pra ne gjerarkine urbane emgranti eshte  hallka e fundit e zinxhirit te shoqerise , dhe si e tille eshte shume e kollajte te bjer  ne boten e krimit, dhe kronikat e krimit ne itali jane shume te mbushura me shqiptare, edhe nese nuk i njeh , e sigurt qe te rrethojne apo jane rreth teje.
kam jetuar 4 vjet ne Itali dhe shqiptaret qe merreshin me boten e krimit nuk me kane  shqetesuar asnjehere, me shume me acarronte komenti i italianve qe punonin me mua kur me thoshnin 
 ascolta te sei un bravo ragazzo maa pero questi albanesi...... kishte gjithmone nje pero.....edhe pse punoja 10-12 ore ne dite ne nje thes te fusnin prape ata
sa here qe vete ne shqiperi  me bejne peshkopin per kanadane,  e din qe ben ftote, dhe me pyesin se sa ftohte ben kur u them qe shkone edhe deri ne -40 grade celsius......Jooooo ore ska mundesi(plasin paketen e cigareve ne tavoline) ,e ke gabim,  car thua , car muhabeti ben do jete -40 me ate sistemin amerikan(edhe  fahrenheit nuk din ta thone)......kur u them qe -40C po ta konvertosh ne fahrenheit eshte po prap -40grade C.....ngelen si muti.......pas disa secondash shperthejne prape....jo ere ska mundesi......e mbyll duke u thene ika se kam nje pune)......
 

Peshko...po banalizohet muhabeti, hajt me te mira per sot.

"se ne kemi qejf rruget dhe rrugicat qe nderthuren pa ndonje logjike te percaktuar e dalin ne ndonje piazza me kisha, muzè apo thjesht nje dritare ndryshe dhe jo rruge ec e ec pastaj kthehu 90 grade."

smiley Ka me shume te tilla ketej se andej. E garantume!!! Ca ti bejme qe ky o shtet 200 vjecar dhe qendrat urbane jane ngrit pergjithsisht me plan. Plane me qe ra fjala, qe jane enderr per planifikuesit urban europiane. smiley

Ca me tej, ketej njerzit jetojne me ate idene per te mos pjerdh hic, nese ashtu zgjedhin, per ate kokerdhokun e syrit tend; dhe fakti qe vine vale vale ashtu, e verteto me se miri. 

Sot me crocs ne zyre...smiley

Kurse une me gjithe se plas ta boj, prap e kom kompleks me shku me pantoll te shkutra. Jom akoma shume juropjan.smiley 

Sipas rastit dhe sipas midese. Here armani prej italije er ti, e her kargo te shkurtra me crocs. 

Me qe ra llafja, a thu ma aprovojne kritiket e modes ket bluzen qe kam vesh sot? 

Haha ajo bluza qeka e modhe. Dmth justifikimi per nei harrese dhurate do ishte, sorry qelloi pema kaps.smiley

PS. Aty e kom problemin una, qe s'vesh dot kargot ke lavoro (ne vape, se nashti ka fillu ububuja). S'te fal pronari i lokalit, dakord pjatalares, po me trem klientat thote. 

Planet urbane i kane zili juropiant?

po domodsdò, prej kartoni i prish e ve si te duash. Ca ti besh kur i ke 1000 e 2000 vjete, te vret zoti.

po ik o Bame, merr ciften dil gjah..c'te duhen ty keto muhabete!

Jo me pse t'iki O-ja, te rrij ne dhome dhe t'i gjuje me çifte buburrecave dhe furrtareve te zeza qe ka mbi dhe nen tapet.

ne kemi qejf rruget dhe rrugicat qe nderthuren pa ndonje logjike te percaktuar e dalin ne ndonje piazza me kisha, muzè apo thjesht nje dritare ndryshe dhe jo rruge ec e ec pastaj kthehu 90 grade.

                                                           smiley

Peshku duhej te binte ne piken me te ulet, qe te behej e mundur te shkruheshin fraza te tilla.

 

He tiku... C'fare te habiti, 90 gradçi? E lidhe me Thanasin e ate tjetrin...Eqeremin?

Thanasi me Eqremin te lidhur jane, t'i zgjidhesh do te thote te zgjidhesh Shqiprine.

Thanas + Eqrem = Shqipri, ec e ec, pastaj kthehu 360 grade, rri n'vend dmth.

 

Tiku po per gjerarkine urbane, c'mendoni juve?

eshte me mire kur del nga shpia e ke pika orientimi, ne fillim nje piazze, pastaj nje kulle medievale, me tutje nje kollone te sjell nga Afrika para 2000 vjetesh?

apo me mire sistem shqiptarçe, mbush nje dore zejesh lumi e qi temen, te bjen ku te bjen?

apo sistem urban amerikan, dil nga shpia, numero 1245 shpi si è jotja e merr çiften e bjeri kujt te dal para?

ec ec ec ec pastaj ktheu sipas rastit te llogarit statistikisht ... (pika pika me kuptim te thelle filozofik O....)

 

Historia  eshte pikerisht mankthi i planifikusit urban (ate te thash me lart, fat ketej qe eshte shtet 200 vjecar). VK gjithsesi, nuk kam kellqe te te mesoj ate profesion ne 2 fjali peshku. Hidhemi mbrapsh atje ku e lame, ke moda, shapkat/shakpat e amerikaneve ishin nga ato me gjisht

Ka dhe me gjisht dhe ne forme llape. Muhabeti nuk ishte te moda ( ja prape arsyetimi siperfaqesor, jo amerikan nga ata me stil, po nga ata me letra), po kur kalon me shapka para ndonje statuje vetullvrenjtur, te duket sikur te thote: quo vadis?

aty rri si mut, ca ti thuash.

Nuk ka mode amerikoni mer plak, ka vetem rehatllik ( per mire a per dreq). Ke pa ti zbath ne Supermarket ? Para nja i muji isha ke koncerti i Mark Knopfler dhe ai qe i prezantoi ( radio guy nga kanali sponsor) ishte me kargo pants dhe flip-flops. Sa erdha ne shpi u futa ne Youtube dhe pashe hyrjen nga koncertet e gjithe turit deri tani dhe gjithe anej neper Europe prezantusit vesh per se mari. Bile nji ne Angli ishte me suit&tie me flamurin anglez, kpuc llustrafin etj, etj... That's why the rest of the World hates us .

Ca t'them o Qemolo...i qift Qemoli ata qe s'kane mode!smiley

smiley

 

ballç-ja, jam shpreh keq te ky koment per frazen tende, te cilen e levdoj, ne kuptimin qe duhet te bihet ne piken me te ulet per tu shpreh ne kete menyre te lartesuar, t'modhe! (si forme, se si vertetsi eshte pak e komplikuar puna).

Ne kete mjedis (ne pikun e ulet) e kam te veshtire te komplikohem si e do puna. E kam bere dikur, vite me pare, dhe me kujtohet se çuditerisht pozitat ishin te permbysura nga sot, ne pergjithsi ishin amerikont qe levdonin Evropin, dhe evropianet levdonin Ameriken, dmth admirohej çfare u mungonte.

 

Tik mos e rruj fare, se nuk e mora per keq. Pika te uleta ka cdo njeri. Ja une psh, njehere kam biseduar me nje nga mbesat e Kennedit, tani flas me peshq. Le po kane dhe çifte shokeni smiley

Me gisht, apo me llapore? Do ja kesh qortuar qe mbete ketu nder na. smiley

e c'ti qortoje a lum...pse rradhikò si ca lapureker ishte? 

Eshte zonje me superstil mer Bame...ka dhe letra!

Je me fat tu befte amerikanja, cte te them tjeter, te la ti shohesh letrat, perdet, skenen!!!

E shef ti, na paska ngaterru "siperfaqsorja". Per mu mjafton te arrish te shkosh e ta shofesh pjeta-ne, ose davidin, ose noi gjo qe vlerso tiku; pak rendesi ka corapja grisme.

Eshte e cuditshme qe dhe pas gjithe ketyre masakrave kaq te shpeshta ne amerike vazhdon shitja e armatimit te rende per lloj e lloj klienti pa kurrfare kontrolli. shembulli i australise pas masakres se Port Arthur-it qe aplkoi ligje shume te rrepta per armembajtjen duket i suksesshem por amerikanet sikur as nuk e kane ndermend ta nderrojne ligjin. 

p.s. shumica e ketyre mass shootings ndodhka ne shtetet e jugut me perjashtim ekselent New York-un http://shootingtracker.com/wiki/Mass_Sho...

Po Franca si ka vendosur te vetevritet, "à grand feux"?

Shume shume keq i ka ka punet, too. Pak a shume, ne nje anije jemi te gjithe. Per te marre nje shembull qe nuk te le te gabohesh: qe prej gati 30 vjetesh (qe prej luftes se I ne Irak), politika e saj e jashtme eshte teresisht e alinjuar me ate te Shba (bombardime vendesh te varfra, etj etj). Mora vetem nje shembull.

Shba eshte modeli i vetem civilizational. Keshtu u vendos ne fund te shek XX.

Po pra, nga kjo po i vjen e keqja Frances, nga alinjimi, se te tjerat i ka ne rregull.

Cpaske qene dhe ti, doezohu! Teorine ja vertetoi ky cifti. Te margjinalizum ne kulm, te dy te shkollum, te punsum ne pune shteti nga te cilat te heqin vetem kur te vdesesh...

Po i ngrita duart lart pra,rashe dakord,nga alinjimi ka vujt Franca.Se ja edhe kur u alinju amerikoni me Francen per Vietnamin,e hengri.Madje Franca doli nga linja fare.Po kjo ishte me shume se 30 vjet me pare

SHBA jane the shining city upon a hill.Problemi eshte se amerikanet duke qene trailblazers jane mesuar qe te tjeret te marrin eksperience prej tyre e jo ata prej te tjereve.ndoshta ka ardhur koha ne vend te ulerasin si lunatics (vecanerisht trushplaret prej Fox news) ;we don't want socialism in this country , te hedhin syte nga canadaja e europa e te shohin cfare behet mire apo ndryshe andej qe nuk ndodhin gjera te tilla.Suksesi te ben krenar dhe krenaria si thote Bibla te merr ne qafe.

Proverbs 16:18

Pride goes before destruction, and a haughty spirit before a fall.

Mbase pa shume lidhje me kete rast, per te cilin motimet etj s'kane dale akoma, kjo puna e armeve eshte cmenduri. Nje inat i castit, sherr makinash, ... robi e ka patllaken gati ta zbrazi kokes.  

Mua sme duket fare cmenduri kjo puna e armeve.

Kam nje kolegen time qe kishte kohe qe e ndiqte dikush,pra e bezdiste.

Ne momentin qe mori armen,te pakten u qetesua ne vetvete,kuptohet edhe ai tipi u largua.

..

Kete vere isha ne Greqi dhe me shoferin e taksise po bisedoja per punen e Uber.

Ai pa ja bere syri terr me tha nese Uber vjen ne Athine ne (pra shoferet e taksive me sindikatat) do ta lagojme Uberin ne kete menyre:

Do te porositim nje udhtim me Uber dhe kush vjen do tja bejme cope makinen,derisa askush te mos guxoje te behet shofer i Uber.
Po mire i thashe po ckusur ka ai shoferi dhe perse duhet ta rrihni edhe ate?
Ti japim nje mesim te mire-me tha.

Ne Paris kjo eshte bere ne mode qe ti shkaterrojne makinat e Uber-it.

Thashe me vete-keni te drejte te beni-se shoferi nuk e ka ate patllaken qe te mos guxoni ti afroheni dhe jo me tja shkaterroni makinen.

Kam qene kundeshtar i vendosur i armeve,tani jam 50%-50%.

 

Njerezit kur lane pemet, hoqen dore dhe nga ca liri, si psh t'i hane melcine njeri tjetrit, a te bejne drejtesi me patllake. Dhe ia lane ligjit e shtetit keto detyra.

Pavaresisht ketyre filozofive, bej hesap nje inat te castit qe mbase do mund te perfundonte me ndonje grusht, perfundon me plumb, qe s'kthehet dot mbrapsht me. Psh sikur ai tipi i shembullit tend te mos largohej, dhe kolegia ta conte ne dynjane tjeter, si do ndihej tani mbrapa hekurave.  

Vetem se nuk degjojme gje raste njerezish qe per nje inat te castit qellojne tjetrin. Te gjitha jane sulme te pergatitura mire, nga njerez me probleme.

 

Lajmet jane plot traffic rage qe perfundojne me plumb. Po nuk bejne buje se tashme jane shume. Per me shume ...

Kush ishte problemi i ketij Cifti? Mos valle bombardoi Daj Sami te varferit ne Saudi Arabi ku u rrit dhe radikalizua e shoqja? Apo se ky Pakistanezi mbaroji shkolle per cfare i donte qejfi dhe u punesua ne vend pellumbash? Masakren e kryen si te Pabese ne festen e Krishtlindjeve te punes, vune edhe maska te mos u njifshin nga koleget por pakistanezi u njoh prej zerit. 

Probleme kemi ne qe ja rrasim per cdo gje armeve kur armet mbi te gjitha kush do i ble kudo por jo te gjitha Nenat me femije ende ne gji, 6 muajsh veshin rrobat ushtarake dhe masakrojne te pa-armatosurit. Problemi eshte fakti qe jane Musulmane me Arme. 

Sa te vije ligji e shteti,tjetri ta ka bere gropen.

Ajo kolegja nuk kishte per tu futur fare ne burg nese do ta zbraste armen,pasi do te ishte per vetmbrojtje.

Po po te ishte me fat e te kishte gjykates ty. 

Nuk eshte ndonje cudi qe keto ndodhin ne Amerike.

Amerika eshte per boten si Tirana per Shqiperine.

Edhe ne kohen e diktatures krimet me makabre ndodhnin ne Tirane.Nuk e di perse por ja qe atje ndodhnin.

Amerika eshte qendra e botes,ku jane njerez nga te gjithe bota dhe ku ENDERRAT JANE SHUME AFER REALIZIMIT...por ngadonjehere nuk realizohen dhe ndodhin keto qe ndodhin.

Kohet e fundit,ne Itali,pas vrasjes se atj shqiptarit u hap nje debat per armatosjen e popullsise. Dikush qe po lexoja, ne mbeshteje te ketij argumenti,merrte si shembull Zvicren. Zvicra,thoshte ai,e ka popullsine e armatosur dhe si rezultat, zerro rapine. Madje u cudita ,se ai thoshte,qe zivicerianet benin 15 dite stervitje ne vit,si zbori yne nje here e nje moti me Skendebene smiley dhe qe popullata mund te mobilizohej brenda 24 oresh (per pese minuta e kemi pas ne smiley )

Nejse,keta mbrojtesit e skondamendamentit ne Amerike,i meshojne faktit qe mbajtja e armeve eshte nevoje per vetmbrojtje dhe mbrojtjen e prones edhe s'e di nese e ka dhene eficencen e Zvicres atje,por shmrazja e armeve ne njerez te rastesishem,te femijet madje,te ben te mendosh se ata kane probleme si shoqeri. S'behet fjala per episode,por per nje fenomen qe gati po kthehet ne rutine. Shif Obamen,mund te kete dal nja 10-15 here duke bere deklarta vetem per kete dukuri,gjate presidences se tij.

Disa nigjon, qe ja vejne fajin Hollywood-it qe promovon dhune neper filma,pjesa disi e specializume mundohet me analizu probleme ne shtresa te caktume sociale,po filmat e hollywood-it shifen ne tan boten dhe shtresa sociale me prblematika te ngjashme ka ne gjithe shoqerite e perendimit,por jo,s'ban vaki kshu,dil ne rruge dhe shmrazja popllit mare.Naj rast izolum si ai i Norvegjise eshte perjashtim qe verteton rregullin.

Kam pershtypjen se duke jetu ne nje bote aq te madhe,kane probleme egzistenciale, ndihen te humun ne gjithe ate dyjallik. Per t'i dhan vlere  egzistences se tyne kalojne ne kshu aktesh te bujshme. Ne kohen qe ndermarrin akte te tilla,me vete perfytyrojne TVt dhe gjithe Ameriken qe flet per ta.

eh..hec e merre vesht. smiley

Ne radhe te pare mbajtja e armeve ne shume zona te Amerikes eshte kulture/tradite Pjeter. Kane 300-400 vjet qe shkojne brez pas brezi per gjah. Eshte pjese e identitetit. E dyta, jetojne ne zona shume te shtrira, nje shtepi ketu e tjetra nje milje larg. Edhe une do ta kisha ble nje arme po te jetoja ne pyll.

Une nuk i kisha kuptuar keta njerez derisa kam vizituar disa nga shtetet ne Midwest (biles ne kohe gjahu).

Problemi ne Amerike eshte se ka nje industri te fuqishme armesh si dhe politikane qe e shfrytzojne aspektin kulturor. Nuk duhet te jete kaq e lehte per nje 20 vjec me probleme me e ble nje arme ushtarake. Ndersa kriminelet gjithmone kane per ti gjetur, them se futen lehte ilegalisht nga Amerika e Jugut.

Atyre qe e kane tradite, s'ua kam friken une. Ata e dine se c'eshte pushka dhe ku duhet te perdoret. Problemi jane te tjere,si ata jevgjitet e 97 te ne,qe u ra ne dore arma dhe bene kerdine.

Ceshtja qendron te interesat,ate thuaj,i interesave te atyre industrialistave,ata po qe e mbajne gjalle ligjin qe po han koka njerzish ne nje meyre krejt idjote.Nuk vret arma,vret njeriu thone ata,po he pra, baje njeriun si ne Zvicer,qe armen t'a perdore vetem per pune te mira.

“I keep hearing this fucking thing that guns don't kill people, but people kill people. If that's the case, why do we give people guns when they go to war? Why not just send the people?”

-I Modhi Ozzy Osbourne.

E ka m'terezi Ozi, jeto bash me zemer te Hollivudit, me sistem alarmi e polici private. 

99.99% e armembajtesve me leje jane njerez qe e zbatojne ligjin me perpikmeri. Puna eshte si te ndalojme ate 0.01%, dhe kriminelet. 

More guns.

Nje ide eshte dhe ajo... po une e kesha seriozisht.

Seriozisht i rru sqetllen sa te jete NRA. Kur nuk u bo gjo mbas Sandy Hook qe u vrane engjej te pafajshem ... une per vete i kom nja tre cope ... kshu per vetembrojtje. Por po mendoj ta shtoj arsenalin per Kristmas. 

http://www.dailykos.com/stories/2015/12/...

Nje komentues e paska thene bukur: Guns are the perfect way to celebrate the birth of the Prince of Peace, eh?

Thuj shyqyr qe s'lejohen guns te peshku, se do qe bo nomi. Cdo llafepiste ka i batare do qe.smiley

Edhe nje bast tjeter i fituar nga " i larguari " me Mastera te panumert dhe jete me se te rehatshme, qe me mprehtesine e tij llapaqenore,saktesisht parashikoi qe sulmi i rradhes do kryhet perseri nga vellezrit e fese se paqes.

Faleminderit Rilindje !

Me bo cudi qe nuk sollet ate rastin e atyre kosovareve qe paskshin bo plan me vra papen...

Nese kosovaret vazhdojne kete rrugen e radikalizimit islamik dhe e identifikojne vetem si muslimane,une e them qe tani,qe nuk me lidh gje me kete popullsi.

Kam qene dhe jam idhtar i bashkimit te Shqiperise me Kosoven,por jo me islamiket.

pergezime ACDC, qe fut percarje mes shqiptareve.

Sen. Ted Cruz on Thursday linked the shootings in San Bernardino, Calif., to the attacks in Paris, telling donors and activists with the Republican Jewish Coalition that America needed a "war president" who would take such events more seriously.

Authorities have identified two suspects in the shooting as Syed Farook, 28, and Tashfeen Malik, 27, who were both killed in the aftermath. Farook was an American Muslim; it was unclear whether Malik, who was born in Pakistan, was a U.S. citizen. The Council for American-Islamic Relations held a Wednesday night press conference to condemn the attacks. To date, law enforcement have neither ruled out terrorism nor linked the attack to terrorist groups.

But Cruz is the first Republican presidential candidate to directly suggest that the San Bernardino shootings could be considered "radical Islamic terrorism." 

Kafshet kafshe ngelen......

Te besh nje krim te tille duhet te jesh barbar dhe barbaret e kane emrim myslimane.....

Fuck You. 

-Sincerely Robert Lewis Dear.

I would say the same thing to you!

If you don't like the western civilization, what the fuck are you doing here?!

Get the hell out of here......

Si s'u poqe mer kokloqe ?

Akoma spaske vajt ne Siri ore turkoshak.....

ikin andej e radikalizohen, perfitojne nga liria qe gjejne ketu, nga mikepritja e amerikaneve. bukeshkeles te felliq, pa tru e pa zemer. i kapen mrena dy oresh, pergjigje spektakolare. rip njerezit e pafajshem.

Thjesht nje masaker me shume nga "Islami i Paqes."

Uroj qe shqiptaret qe per shkak te injorances vazhdojne ta konsiderojne veten si mysymane, duke na felliqur neper statistika, te distancohen sa me pare nga kjo Fe dhe kulture e dhunes dhe e kellires.

Besoj se arsyet per ta bere kete hap po ju serviren mjaftueshem.

Kjo ftese vlen edhe per ata shqiptare qe i kane patur ster ster... gjysherit ushtare otomane ne trojet shqiptare dhe sot jane integruar me popullaten autoktone.

Ate po them edhe une por ai me siper me thote po percan shqiptaret.

Mua me Mergim Mavrajn nuk me lidh asgje,as me ata qe shkojne ne Siri.

Ata nuk jane shqiptare dhe nese njerezit i konsiderojne ata shqiptare,le te me heqin mua nga statistikat e shqiptareve se nuk jam si ata.

Mua me Mergim Mavrajn nuk me lidh asgje,as me ata qe shkojne ne Siri.

Po mbase keta i lidh mor burr. Fakti qe shkruajne e flasin shqip, nuk i ben domosdoshmerisht shqiptare. Mbase jane me origjine nga Lindja e Mesme. Per 5 shekuj ketu imagjino sa mund te kene ardhur si keta.

na marrsh te keqen olso se te paret e mi kane rrezikuar jeten duke luftuar turkun e grekun dhe shyqyr e kane arrit ate dite te gezojne ngritjen e flamurit me Ismail Qemalin. Po kush ka mend e kupton se gjuha e urrejtjes vetem prish pune, ashtu sic dhe radikalizmi fetar. Besimtaret jane pjese e jona dhe per sa kohe e duan flamurin tone dhe nuk i shkaktojne deme shoqerise, nuk ka pse te (para)gjykohen kaq ashper.

Bravo, nqs. te paret e tu kane bere ate qe shkruan dhe nqs. ti ndihesh dhe pranon te qenit shqiptar pertej 5 shekujve te kaluar nen kelliren otomane atehere je i mirepritur midis nesh.

Flamuri, Shqiperia, shqiptaret... jane thjeshte emra. Eshte vlera qe ne iu japim atyre qe i ben te marrin kuptim. "Shqiptari" si koncept ka shume me teper se 5 shekuj ne kete toke. Kete fakt beni mire ta kuptoni dhe ta pervetesoni. Shqiperia i perket Europes dhe jo Anadollit. As Lindjes se Mesme e as Arabise. Shqiperia eshte Europe dhe Europa i ka rrenjet e vlerat e saja te forta, te qarta e aspak ambigue.

Ata nuk jane shqiptare dhe nese njerezit i konsiderojne ata shqiptare,le te me heqin mua nga statistikat e shqiptareve se nuk jam si ata.

Ma merr mendja qe nga statistikat e shqiptareve te kane hequr prej kohesh (everybody wins) prandaj boll na cate drrasat me racizma 2-lekshe. Ca komente ketu jane teper te trasha edhe per Gazeten "Panorama".

nga sa pak e ndjek kete blog kam filluar te dyshoj se ti dhe nja dy-tre te tjere jeni trolla (te punesuar apo private nuk e di) qe ngjasoni shume me nja dy-tre komentatore te portaleve tip-Tema. si ka mundesi qe dhe ketu u be lidhja me fene, kur dihet qe kjo eshte dukuri pothuajse ekskluzive amerikane? juve sikur ju ka pjelle trampi ne bashkepunim me w bushin mer smiley

si ka mundesi qe dhe ketu u be lidhja me fene, kur dihet qe kjo eshte dukuri pothuajse ekskluzive amerikane?

Urdhero:

Nizaam Ali, a 23-year-old college student who said he knew Farook from mosque, said Farook prayed two to three times a week during his lunch break at the Dar Al Uloom Al Islamiyah of America mosque in San Bernardino.

Farook told Ali that he married his wife, whom he met online, in July 2014. Ali added that Farook’s wife wore the niqab, a scarf that covers most of the face, which was something Farook had mentioned he liked about her.

 

http://www.reuters.com/article/2015/12/0...

pemaa, keta tra(m)pat e sotem, ne Amerike e anembane botes, e bejne Bushin te duket si Gandi, keta jane pak a shume ekuivalentet e ISIS ne shoqerite tona perendimore/jo-lindjemesmore, jane aq ekstremiste dhe kulture-perplasiste-fundbotiste sa i tolerojne keto shoqeri/vende. 

Fondamentalist/ekstremist eshte ai qe sillet si i tille, do kishte thene Forrest Gump-i duke vrapuar pa ndonje arsye te caktuar. 

Me mua e ke repliken i nderuar?

Nga e nxjerr perfundimin qe paskam qef Trump-in une?
Une shikoj interesin financiar mer lal dhe ne kete rast me perputhet me demokratet dhe jo republikanet.

Une nuk futem tek Tema se Mero  ka vite qe me ka bllokuar te komentoj.

Sa per dijeni ja po ta them perseri qe nese Mergim Mavraj apo Pirro Prifti quhen shqiptare,mua mos me klasifikoni ne nje kolone me ata neper statistika.

E kuptove tani?

Hajde naten e mire se kam ca pune ne dore.

jo, se kisha me ty po dhe ti pjese e "klikes" qe kritikova je smiley

e permenda trumpin sepse per aq njohuri sa kam me duket si udherrefyes fetar per shume nga ju ketu, me margaritaret e rralle qe ai nxjerr.

Mergim Mavraj dhe ti hyni hyni ne nje kolone ne varesi te elementit qe studiohet. ne rast se behet fjale per fene nuk jeni ne nje kolone, ne rast se behet per futboll prape jo (se ai di kurse ti jo). ne rast se behet per etnine jeni qe cke me te. 

p.s. se mos gezosh dhe i bertet emrin kur te beje ndonje sparkate ne france mavraji smiley

Une do te gezohem edhe kur te beje gol sic jam gezuar kur shenoi me Armenine,por distancohem komplet nga gjestet e tij islamike,sic eshte kjo mosdhenia e dores se kardinalit te Kelnit qe kish ardhur per vizite apo te atij idiotit tjeter Shkodran Mustafit qe nuk pranon birren(sponzorin e ekipit) ne tavoline,por rrogen nga kompania e birres nuk e refuzon.
http://www.panorama.com.al/mavraj-nuk-i-...
Aman mos na i mburrni keto gjeste se late nam tani.

une nuk mburra njeri (gjesti i mavrajit eshte i trashe nese eshte i vertete). po ama po shprehja cudi se si ne cdo lloj teme ku ka dhe nje lidhje sado indirekt me fene jeni nja ca qe sikur beheni shume pasionante kunder islamit.

ti me kete punen qe do gezosh per golat e tij e bere si te Zonja nga Qyteti: "golat ja do Mavrajt, ama kur ben faljen pas golave nuk e do hic".

Ketu ne Amerike ndodh pak a shume nje "mass shooting" (kualifikuar si incident ku qellohen me arme te pakten kater veta) ne dite, mesatarisht, 1052 te tilla raste ne 1066 dite. E megjithate, ketu vriten kaq shume njerez nga armet saqe te vratet nga incidentet e "mass shooting" jane vetem nje perqindje e vogel

Qe me luften e Vietmanit, 67 mije amerikane jane vrare ne fushen e luftes, nderkohe qe te vraret brenda Amerikes nga armet qe blihen si cokollata jane 1.5 milion

Padyshim qe eshte nje nga plaget me te medhaja--e me te cmendura--kjo puna e armeve si cokolloata dhe vrasjeve ne numur kaq te madh (e paprecedente krahasuar me cdo vend tjeter perendimor). Por, fatkeqsisht kjo ceshtje mbahet peng politikisht nga republiqenet, te cilet preferojne te vjelin parate e lobit te armeve, si dhe te tregohen si cuba me donkishotizmat ne lidhje me "rrezikun musliman" te Amerikes, pak a shume si ca peshq "te civilizuar" ketu.

Nje statistike tjeter me interes do ishte nr (perqindja) i atyre qe jane vrare nga terrorizmi ne Amerike qe nga 11 shtatori (apo ndac ne pergjithesi edhe perfshire ate incident) ne lidhje me nr e njerzve te vrare nga nga armet prej "te civilizuarve" jo-muslimane. Scapegoat-ista dhe hipokrikte te pafytyre!

Lirine nuk ja u solla une tha ai.

Edhe kulturen e mbajtjes se armve nuk e kane sjelle republikane as demokratet.

Te dyja palet nuk jane dakort me heqjen TOTALE TE ARMEVE.
Ndryshojne vetem ne disa teknikalitete ,por te dyja palet SUPPORTOJNE MBAJTJEN E ARMEVE DHE NE FAKT KETE E SUPORTON MBI 95% E POPULLSISE.
Njerez si une dhe ndoshta ti qe skemi arme ne shtepi ketu dukemi si UFO.
Po flas per Bostonin qe ka kontroll me te rrepte te armeve...se po te kaloj me poshte dukemi me shume se UFO.

amrika i ka te gjitha me bollëk

po si ka mundesi qe ti po na citon nizam aline? s'e dime ne c'eshte nizami?

ky artikulli qe solle ti ishte per ta pershtatur pak kete lajm me krye-motivin e koheve te sotme. ndihmonte qe vrasesi kishte emer mysliman dhe kaq doje ti me nizamin te ndiznit alarmin jeshilo-zi. me kete frike ndaj myslimaneve qe ke ti une se di si jeton ne shqiperi, apo kalon vetem nga rruget me kisha? smiley

p.s. komenti eshte replike me olsiy

Pemaa, mos bjer viktime e apologeve Islamik ne Blog. Kush ta ka mbush mendjen se ky akt eshte ndermarre nga individe te marre apo psikologjikisht te disbalancuar?

1. Zonja qe vrau nuk kishte mundesi te amerikanizohej se kishte me pak se 2 vjet qe kishte ardhur nga Arabia. 9 muaj shtatezene dhe me nje bebe 6 muajshe cudi si kish mesuar te perdorte arme luftarake. Nje nene qe braktis  foshnjen 6 mujore per Allahun kuptohet se cfare eshte.

2. Krimi ndodhi ne nje zone te mbipopulluar ne 11;30 dhe u mbajt i fshehte deri ne 14;30. Obama ka frike te perdori termin Islamik dhe kjo ngjarje do nxije legacine e tij me keq se Bengazi Attack. Obama ka komplekse frike e inferioriteti per ti quajtur Islamiket Radikal dhe per pasoje Musulmanet do ndahen ne Musulmane te moderuar dhe Musulmane vertet te moderuar nga njerezit.

3. Ne shtepine e te vrareve eshte gjetur material ushtarak e mjete shperthyese me sulmu garnizon e jo njerez per Krishtelindje. Jo vetem qe pranohet nen ze se keta jane Islamike e jo te cmendur por qe celula duhet te jete shume me e madhe.

4. Nderkohe qe Musul,manet kane filluar ne mase te nderrojne emrat. Bie era lufte dhe dihet kush do fitoje si gjithmone.

ckemi Tironc. flm per merakun, po sbesoj se do bie pre e apologeve te asnjerit krah (tek e fundit pse te te besoj ty kur ti mund te jesh nje apolog fashist smiley )

keto pikat qe me listove ti nuk ma mbushen mendjen aspak. pershkrimi qe i bere ti vraseses ne piken 1 i pershtatet me shume nje psikopati apo te zhbalancuari se nje terroristi isis-ist. ose pika 3: pse do sulmonin nje qender sociale (sme kujtohet ca ishte tamam) kur plani paska qene te sulmonin garnizone? sjane as afer si veshtiresi misioni smiley. kurse 2 dhe 4 pastaj spo i analizoj fare se me duken shume fantaziste.

me duket se dhe pardje ndodhi nje ndodhi e ngjashme po me me pak viktima, por nuk u hodh kurre dyshimi se mund te ishin te lidhur me terrorizmin. pra me rregull 3shi ideja se keta vrasesit e sotem mund te jene pjese e isis eshte paragjykim sade. 

Nuk ka rendesi se cfare jam une por faktet duhet me i pa me gjakftohtesi sidomos kur je larg. Nuk kavetem Isis biri, po ti ki kujdes prej Fashizmit se andej rrjedhin te gjithe te keqiat. Islami osht si Shpirti e kot i bin ne qafe njerezit kot. Mos harro te zgjedhesh kampin e duhur nderkohe, sa per kujtese.

qekemi marre vesh smiley

p.s. mos i thirr njerezit biri se pastaj mund te te therrasin mami

Mami eshte hyjnore me te thirr...., Universi osht NONA.....por kur jep mend per cer ndodh ne Amerike te therrasin ...zgjidhe vete emrin. 

Si thoshe ti, boje Shahitin qe kta sjan Islamik por adoleshent Amerikon e kot i bin ne qafe. Islamik jane per ne qe jane kendej kurse per ty ene ndonje kokerr Islamiku Blogist jane te corientum. 

"por kur jep mend per cer ndodh ne Amerike te therrasin ...zgjidhe vete emrin". Po ti e bredh ameriken te gjithen ne kembe perdite apo ishe aty kur ndodhi sulmi? te dy me lajme e morem vesh, ne te njejten kohe (jo ore) dhe me shume mundesi nga te njejtat burime. po me keto lloj perfundimesh qe nxirrni ju une mund te behem "apolog republikan" (tm tironci) e te them qe faruku ishte pjese e nje organizate terroriste shteterore meqe punonte per qeverine lokale atje. 

Nuk po them te bohesh apolog Republican, se ti as nuk e di cfare thon Republikanet..... por un skam degju qe Obama ta hudhi poshte qe keta jane Islamik...Obama deklaron qe mund te jete edhe Islamik por do presim....Ky eshte problemi me i madh i Obames qe eshte frikacak te thote cfare DI dhe MENDON. 

Prandaj te quaj te painformum, per me teper njerezit nuk jane te Barabarte edhe kur jane komshinj. Ti beson se ke informacion sa une? E shef ate tipin me siper qe mban fjalime? Ai e ka informacionin por te jep ty karremin a karramelen qe te pelqe ty e jo cer di vete. Ky eshte ndryshimi biri dhe po e prishe gjakun hec se te jep nona icik CICE.

shiko e para e punes nuk po kupton mire ca po shkruaj, se po krijohen ca si keqkuptime (po gjithsesi ti dukesh si dhelprist keshtu qe mbase nuk eshte habi pse skupton). une spretendova te di cfare mendojne apo deklarojne republikanet se nuk i ndjek. as per obamen nuk do flas se as ate nuk e ndjek. po fakti qe ti i ndjek e une jo sdo te thote qe aksesin se kemi te barabarte. ti thjesht je ne amerike e te bie ti degjosh me shume politikanet e tu lokale. 

keshte pra biri im. cicen se du nga ty

 

 

 

mire eshte ta lini per nja 2-3 ore O...Bamen e hidhjuni Çunit te Sheqeres smiley

ps: ej, do na falni qe u llafosem shume sot, po na ka zene nje grip...burdallenj na beri, gjithe diten ne krevat keput mbroçkulla!

aprovohet. 

sa per gripin duhet ta kemi nga ndryshimi i motit

Ballcekano a ke ciii ....ndonje cik sot apo do ene ti pak CIC ????

mire eshte ta lini per nja 2-3 ore O...Bamen e hidhjuni Çunit te Sheqeres

smiley

 

Une shikoj interesin financiar mer lal ...

Borgjezi rentier ACDC1 - tvls ka shume oreks, nuk i mjafton internacionalizma finaciare, por kerkon te beje edhe heroin e vuajtur kombetar. 

 

Tmerri nuk eshte kjo qe ka ndodh, tmerri eshte qe ndodh nje vrasje ne California ku GDP per banore eshte rreth 50.000 USD/vit, papunesia 6%, GDP nja 2 trillione USD (do ishte vete ne G7 sikur mos te kishte USA), vrasjet jane rreth 4.5 per 100.000 banore, eshte shtepia e disa prej gjigandeve ekonomike global pa permendend Holliwood-in, ka disa nga universitetet me te mira te botes tip Berkley, dhe on top of everything nuk ka as dimer atje ... 

4.5 e ka shqiperia vrasjen per 100.000. Kalifornia e ka 6.7, shume here me shume se Shqiperia. Faleminderit per detajet qe solle per ekonomine, vertetojne ate qe thashe une. Imagjino qe keta me nje ekonomi aq ne rregull, me shtetin qe u pergjigjet, kryejne kaq shume vrasje. Imagjino po te kishin nivelin e Shqiperise per papunesi. 

Kur ju lexoj juve ketu, me kujtohet nje here kur isha i vogel e me mori gjyshi me vete atje ku luante shah me shoket. Degjova disa pleq qe po grindeshin per madheshtine e Rusise e te Amerikes sic do te grindesha une ne shkolle me shoket e klases per fuqine e Gokut apo te Vexhetes. 

E shprehnin mahnitjen e tyre qe tek burreria qe shfaqte uniforma ushtarake ruse. "Stalini ishte burre", trashte zerin njeri. "Rusia ka bere kete e kete", rendiste arritjet tjetri, me nje adhurim te verber. Njesoj si adhurimi i qe u kishin ngjeshur me dhune qe ne djep per t'ia treguar regjimit qe sapo kishte kaluar. 

Lexoj ketu ne peshk dhe kuptoj qe kohet kane ndryshuar por torollaket e verbuar kane mbetur po njesoj. 

dhe vjen nje bole nga zona e pare operative me shpi te komuna e parisit dhe leshon komentet batare a thu se California iku per lesh tani dhe ka ngel vetem ti organizoje ky kari "buken e vdekjes". Picke te somes ca mban kjo toke, dhe jane shumica qe jua qifte Kina nonat ku ti kene

Pashe disa gabele duke mbledhur plehrat dje, babi rrinte te motori-karroce, nena dhe femiijet po rremonin kazanin. Teksa kalova une kaluan dhe dy vajza. Femijet tek kazani nisen te shaheshin me fjale te pista dhe nena u bertiti. Edhe babai u foli per fjalorin. Pavaresisht kushteve, ata dy arixhinjte e vegjel kishin prinder qe perpiqeshin t'i edukonin disi per sjelljen ne nje vend publik. Shoh qe disa komentues e drejtues te peshkut s'e paskan pasur kete fat.

Luanin njerzit shah atje te fshati jot? Bravo

Kjo ngjarje dhe te tjerat tregon qe imazhi i sigurise qe japin keto vendet perendimore per popujt e tyre jane thjesht iluzion. Edhe ne vende si Shqiperia, ku mund te hyje kushdo, nuk merr dot njeri patente pa vertetuar qe eshte banor e shtetas shqiptar Nuk merr dot sherbim mjekesor, nuk regjistron dot femijet ne shkolle pa sistemuar keto shkresa.

Ne keto vende shohim se mund te shkoje kush budalla te doje, plot te tille dhe nga Shqiperia, sidomos hajdutet qe jane bere fytyre e njohur ne lagjet e tyre te vogla e s'vjedhin dot me. Mund te shkojne atje, te marrin patente. Mund te punojne me vite te tera ete paguajne taksa. Mund te kene llogari bankare, dhe sigurisht qe mund te hedhin ne ere apo te vrasin ke te duan.

Fundja, nje mjekrrosh nga Afganistani me dy leke menjane, gjeti 5 torollake te tjere qe dinin te ngisnin avionin, dhe jo vetem qe hodhen ne toke dy gradacela ne mes te nju jorkut, por rrafshuan edhe zemren e sigurise amerikane, pentagonin. CIA e FBI e NSA qenkan te forta vetem per ne filma.

Por adhurimi i verber qe marrin nga ata qe ndihen morra eshte qesharak. Vetem nga fakti sepse kane vene para, dhe ato para i kane vene vetem per arsyen se zaptuan nje toke te stermdhe, kontinente te tera. Shfarosen vendasit, skllaveruan popuj, dhe shfrytezuan bollekun. lol

Ia fute pordhes tani, Shkabe, si jo rralle ne fakt. Nese e ke kete punen e zaptimit per europianin, "te bardhin", nuk na thua te pakten se si i zaptuan keto kontinente te tera. Se me urdher peshku nuk behet ajo pune, duhen arme, duhen anije, duhet të jesh mbi ate qe zapton me nje fjale. Megjithese duhet edhe fat. Ja per shembull, megjithese nuk e njoh anglishten aq mire sa ti (le shqipen pastaj qe s'e di e s'e di), tani po degjoj audiolibrin "The Conquistadors". Aty per shembull thuhet se spanjollet paten fat ne pushtimin e perandorise se inkasve, meqe ashtu sic ndodhi edhe me myslimanet e shkrete kur vdiq Azreti Muhamet S.A., para se te vdiste ai Inku i madh, nuk tha se cili do te ishte trashegimtari, keshtu qe perandoria u nda me dysh dhe ishin ne konflikt . Por ama edhe thuhet qe te dy ata, ashtu si edhe Montezuma i astekeve per shembull, i besonin profecisë së njeriut të bardhë e të fuqishëm të ardhur nga deti, prandaj njefaresoj iu nenshtuan me vullnet me te fuqishmit. Nejse, jo per te qene politikisht korrekt, po une nuk jam ithtar i kolonializmit, perkundrazi. Vecse faktet jane fakte.

Nuk me hapet,prandaj nese ke miresine te ma thuash cfare ke pare,mund te diskutojme.

ishte thjesht nje screenshot nga "el Dorado" i disneyt

Amerika nuk eshte Disney, mos flisni budalliqe kot.

Nese nuk keni qene atje ndonjehere, filloni kurseni leket per nje udhetim.

Do ju beje mire.

(flas ne shumes se po me duken dy; por mund te jeni dhe nji.)

jo jo, dy jane, mire e kishe.

Nuk e di nese ish,sikur cdoa une nje nga keta te dy,po nese po,ku e pe qe po flisja per Ameriken.Sidoqofte,hiqni dore nga ky traplliku qe nuk mund te flasesh per nje vend pa qene aty.Ja,Stalkeri kurseu leke per te ardhur ne Kine dhe keput mufka,si per ajrin e Pekinit (gati 2000 arriti ajo pm2.5,nga 50 qe eshte niveli maksimal i pademshem),dhe per policet,te duket po ta lexosh sikur cdo 5 metra ka nje polic ketu.

pika 1: nuk e njoh shkaben smiley

pika 2: nuk e gjykova ameriken ne baze te disneyt po thjesht pashe nje rastesi me librin qe po permendte argendis dhe el dorados se disneyt (se dhe ata personazhet e filmit rastesisht u bene zoter atje)

Shkabe ti mir e ke po si i bohet qe 200 000 Shqiptare kan apliku per ket moot amerike ket vit. Dje ne Tirane dolen ne gjyq 5 vete e u denuan per emigracion ilegal ne USA se merrnin 25 000 usd per Shqkptar. Ka qene 6000 kalimi ilegal ne mes te 90, 17000 ne mes te 2000 e 25 0000 tani. Flasim per shifra. 

Nderkohe kur ju merreni tu shajt Ameriken eshte faqja e nje masakre civile, por si duket mesazhi i 90% te peshqve eshte mire ja u bene. Nderkohe varianti jot i Genit ra poshte se kta ishin bijte e bijat  e fese se paqes.

Pse ky Pema shkaba qenka,mu duk si stil tjeter.Po Shkaba ka qene ne Amerike,po nuk e kane qasur

Nuk e di kush eshte po me bo pershtypje urrejtja ndaj amerikonve dhe mirekuptimi ndaj Islamikeve. Shife si hudhen ne nje faqe tragjike per te dhon cdo lloj justifikimi e me shajt i cik Amerike. Nderkohe kur Islamet e Marksistet Shqiptare do ua kthejne vendin ne Hale atehere do e kuptojne se cdo me thone te te trajtojne si emigrant Sirian.

Jetojne ne nje injorance te thelle e nuk po e kuptojne se kta Emigrantet qe shajne nga mengjesi ne darke e here me te drejte mund te jene Barka e Fundit qe kapi Perendimin e do bllokohet ardhja e te mjereve e te vuajturve te tjere. Ndofta i ngrof ardhja e Rusit ne Presheve dhe e kan kuptu qe edhe Amerika do merzitet nje dite me traplliqet e Ballkanit. Mjafton nje President ndryshe qe Amerika te gjeje se ka rrenje te thella edhe me Serbine pershembull. Nejse me bo pershtypje se si ne faqe te te vdekurve perfitohet te anatemohet viktima dhe ambienti qe i ka ushqyer. Vetem Shqiptaret......

Tironco,

mendoj, po dhe mund te gabohem qe ke nje lloj pasigurie ne vetvete duke kerkuar konfirmime te perhershme. Nuk shikoj, biles nga asnje ketu ne peshk, te kete mirekuptime me nje kategori qe vene vete ne pith te semes, pa qene te detyruar ti dergoj njeri.

shkembehet ndonje llaf a mejtim edhe thjesht per te çdramatizuar. 

Ballendritur, nese me rrejne syte me clexoj, qofsha i gabuar apo i pasigurte.

Por, ndersa shihja se nje nga te vraret dje ishte nje Nene Iraniane me 3 femije nen 14 vjec, qe ishte arratis nga irani 18 vjec vete per ti shpetu persekutimit dhe  te ekzekutohet nga nje Cift Islamikesh ne Kristmas Party ....qe Presidenti Obama ka frike ti etikoje si jane dhe nga krahu tjeter lexo per genocide indianesh apo bombardime vendesh te varfra, se cte mbetet nje shije e keqe. 

Nderkohe, Musulmanet ne Amerike po ndryshojne emrat ne mase, punesimi i tyre do behet me i veshtire ne te ardhmen kurse hyrja e emigranteve te rinj do behet diskriminuese. Shpresoj qe Shqiptaret te mos i shohin si Sirianet ne te ardhmen. Apo ci qi temen thua ti, Barka ime zbriti ne Terra Promessa, Shqiptaret e tjere ti bojne shoqni Shkabes se ku ka si Shqypnia e Kosova Lale.

Jo. Une them qe shqiptaret do kene nevoje per Ameriken dhe Amerika do kete nevoje dhe per shqiptaret. Aty pastaj i kullandris Daja. Kush do te marri rrugen e mutit, ka qitap ku sqarohet fill e per pè.

Obamen une e ti e ca te tjere, Nuk e shqyrtojme dot.

smiley po kush e mori vesh o ergjënd??

keta te rinjte i ndryshojne stilet dite per dite. Ja dhe mua...ca me di ti, ballçekan me terment?

jo atqvija udht, une me kepuce llustrafino gjithe diten e pernise!

 

pemaa eshte fëmēr mer argendis.smiley shkaba eshte rilindas.

gabim zeqo. 

dmth per pjesen e pare te fjalise te pakten, se per shkaben nuk prononcohem smiley

ok, cheers smiley

Shkabe ti mir e ke po si i bohet qe 200 000 Shqiptare kan apliku per ket moot amerike ket vit. Dje ne Tirane dolen ne gjyq 5 vete e u denuan per emigracion ilegal ne USA se merrnin 25 000 usd per Shqkptar. Ka qene 6000 kalimi ilegal ne mes te 90, 17000 ne mes te 2000 e 25 0000 tani. Flasim per shifra. 

Nderkohe kur ju merreni tu shajt Ameriken eshte faqja e nje masakre civile, por si duket mesazhi i 90% te peshqve eshte mire ja u bene. Nderkohe varianti jot i Genit ra poshte se kta ishin bijte e bijat  e fese se paqes.

Robo, ata qe kane te paguajne 25.000 dollare per te ikur ne Amerike, nuk jane te varfer. As per hall te nje vendi pune nuk i harxhojne aq, me europen tek dera qe te mban me buke. Ata qe paguajne aq jane ata qe merren me pislleqe dhe ti e di me mire se une kete.

Skandali i vertete eshte me mutrat e politikaneve. Vallai kot u bime ne qafe atyre zagareve ne Albanie, keto nje mut jane gjithandej. Dje kongresi i nerum i jueseit nuk votoi per ndalimit e blerjes se armeve nga rob qe jane ne lista terroristesh. Kjo e heq dhe ate gjethen e fikut me amendamente e liri leshi e preshi. Dmth ushtari amerikon le  kockat neper bote kunder terroristeve, po keta te funit mund te vijne ketu, te blejne arme (si keta dy hajvanet e fundit) e te vrasin rob simas qefit, vec te boj pare industria e armeve. 

qi na ço ke pyrtja: Pse nuk janë mbas hekrave njerzit ne noflylist?

se sesh vetem arma por edhe tenxherja me presjon smiley

jo se nuk e mbeshtes nje ligj me shtrengues per armet te kuptohemi

Jo Pytja do ishte, pse nalohen me fluturu? Po me ble patllake jo.

Kurse neper panaire armesh e online mund s'ka kontroll fare kur ble. 

Beja njehere vetes kete pyetjen, per cfare sherben kjo lista. Apo te rren mendja se ka me u ndalu ndonje terrorist nepermjet saj?

Eshte nje bunch of crock. Nje kolegu im ishte te lista. Kokekuq Irlandez, mirepo e kishte emrin si nje emer fallco qe kishte perdorur nje i kerkuar. Akoma nuk fluturon dot. Ka nderruar profil se nuk ben dot punen qe kishte me pare ku i duhej te fluturonte.

Po ty te rre menja qe s'je bere kacatorr-fishekziare si merite e atyre 200 kilshave te sigurise neper aeroporte? Ato vec po kapen nei hamburger me ere. Keto pune kshu e kane, e ha dhe nei kok kuq kot, qe mos t'i skuqet koka shume te tjereve. Megjithse muhabeti s'qe ky.   

@Ingeborg Une te keshilloj te lexosh eksperte rreth kesaj teme: Egon Flaig "The History of slavery"; Philipp Rushton "Race, Behavior, Evolution".

Cudi qe paske mundesi te lexosh eksperte e nuk qenke e informuar per dicka elementare si perdorja e batanijeve me li si arme biologjike per shfarosjen e popullsise vensase ne amerike.

@Argendis Shkabe, si jo rralle ne fakt. Nese e ke kete punen e zaptimit per europianin, "te bardhin", nuk na thua te pakten se si i zaptuan keto kontinente te tera. Se me urdher peshku nuk behet ajo pune, duhen arme, duhen anije, duhet të jesh mbi ate qe zapton me nje fjale. Megjithese duhet edhe fat.

 

Po, e zaptuan me arme superiore, me barotin qe kinezet kishin 1000 vjet qe e kishin shpikur dhe e perdornin per festa. Sapo e zbuluan europiano verioret, e perdoren per te gjymtuar njerez. Dhe barotin e futen ne arme duke perdorur numrat, matematiken e algjebren qe kishin shpikur arabet dhe europiano jugoret. Dhe ku e gjeten fuqine njerezore per te fituar? Pasi shkaterruan dhe kthyen ne rrenoja citadela te bukura te Europes jugore, te cilat kishin mijera vjet qe krijonin qyteterim ndersa europiano verioret jetonin maje pemeve e neper shpella. Pastaj u dynden europiano verioret ne keto qytete, emigruan ne mase dhe mori ferra uraten. Hyri gjithe Europa ne terrin e mesjetes. Dhe me keto burime pastaj, me egersine qe i karakterizonte, ushtruan ne cdo kontinent pa perjashtim genocidin me te madh qe ka njohur historia e njerezimit. 

Argendis, kur ta kuptosh ndryshimin midis pushtimit (mposhtjes se ushtrise se kundershtarit dhe mbajtjes se popullin nen nenshtrim per t'u vjelur taksa e per t'u imponuar kulturen/fene tende) dhe genocidit (veprime te paramenduara me vrasje masive me qellim per ta shfarosur popullaten e nje race/kulture tjeter ne total, duke u vrare femije, gra e gjithcka, jo vetem ushtri) atehere eja te flasim serish. Genocid te mirefillte duke shfarosur me vetedije miliona gra e femiije kane bere vetem anglezet dhe francezet ne kontinentet e reja, dhe gjermanet me hebrenjte, te dy europiano-veriore. Spanjollet e portugezet ne ameriken e jugut pushtuan, por nuk shfarosen.

Pa u hyre fare masakrave qe vazhdojne te shkaktojne kompanite e tyre sot per interesa financiare, duke i detyruar qeverite t'i bejne ligjet sipas xhepit te atyre qe u financojne fushatat, se kete do ta quani teori komploti pastaj.

"Cudi qe paske mundesi te lexosh eksperte e nuk qenke e informuar per dicka elementare si perdorja e batanijeve me li si arme biologjike per shfarosjen e popullsise vensase ne amerike."

Me jep linkun ose titull libri qe edhe une te te besoj ty perndryshe keto qe shkruan nuk jane argumente historike por shpifje.

Ne Europe ka pasur kafshe shtepiake te cilat kane transmetuar semundje tek njerezit. Kjo gje ndodh edhe sot me gripin e pulave, derrave apo kuajve. Europianet pas miliona e miliona te vdekurish prej epidemive krijuan mbrojtje natyrale (ata qe mbijetuan te pakten). Ne kontinentin amerikan eshte vetem nje kafshe e zbutshme, lama. Vendasit nuk zbusnin kafshe dhe ishin te pambrojtur per kete arsye. Plus batanijet me morra.

Lama perdoreshe vetem per terheqje transporti. Nuk milej dhe nuk kalerohej. Viruset e rrezikshme erdhem nga portugezet e pare. Kolombus me njerezit e tij zbriten ne Karaibe ne fillim, aty afer Kubes. Kontakti i pare fare me europianet mjaftoi qe keto viruse te shperndaheshin ne te gjithe kontinentin. Mijera indiane u semuren e vdiqen pa pare ndonjehere ndonje te bardhe ne jeten e tyre. Jane kronikat e misionareve te pare katolike spanjolle qe i permendin semundjet "misterioze" te indianeve plus me vone ishin edhe indianet vete qe tregonin se si fshatra te tera u shpopulluan per shkak te semundjes.

Jo jo, prifterinjte zinin qellimisht morra qe ne Lisbone ne menyre qe t'i perhapnin ne Brazil.

Me sill link per kete fjali nese nuk e ke me ironi. Per te tjerat urdhero:

"Although the exact pre-contact population of the Americas is unknown, scholars estimate that Native American populations diminished by between 80 and 90% within the first centuries of contact with Europeans. The leading cause was disease. The continent was ravaged by epidemics of diseases such as smallpox, measles, and cholera, which were brought from Europe by the early explorers and spread quickly into new areas even before later explorers and colonists reached them. Native Americans suffered high mortality rates due to their lack of prior exposure to these diseases. 

Among the various contributing factors, epidemic disease was the overwhelming cause of the population decline of the American natives.Some believe that after first contacts with Europeans and Africans, Old World diseases caused the death of 90 to 95% of the native population of the New World in the following 150 years. Smallpox killed up to one third of the native population of Hispaniola in 1518. By killing the Incan ruler Huayna Capac, smallpox had brought the Incas into a civil war. Smallpox was only the first epidemic. Typhus (probably) in 1546, influenza and smallpox together in 1558, smallpox again in 1589, diphtheria in 1614, measles in 1618—all ravaged the remains of Inca culture. Smallpox had killed millions of native inhabitants of Mexico. Unintentionally introduced at Veracruz with the arrival of Pánfilo de Narváez on April 23, 1520, smallpox ravaged Mexico in the 1520s, possibly killing over 150,000 in Tenochtitlan alone (the heartland of the Aztec Empire), and aiding in the victory of Hernán Cortés over the Aztec empire at Tenochtitlan (present-day Mexico City) in 1521.

Over the centuries, the Europeans had developed high degrees of immunity to these diseases, while the indigenous Americans had no immunity."

Na nje Link ta kesh.

Nuk eshte batanije me morra, eshte Horo.

Me jep linkun ose titull libri qe edhe une te te besoj ty perndryshe keto qe shkruan nuk jane argumente historike por shpifje.

Une te dhashe citimin e famshem te personit te famshem dhe nuk ta shtjellova ne forme mesimdhenieje tetevjecareje ngaqe behet fjale per jo pak por gjeneralin e famshem qe u dha anglezeve kanadane, dhe qe me pas luftoi revoltat e pontiakeve e fiseve te tjera. Te thuash me jep linke per ekzistencen e tij eshte si te thuash me jep linke per ekzistencen e Ali Pashe Tepelenes. lol Po te kishe bere kerkime ne google e t'i gjeje vete linket (secili merret vete me edukimin e vetes) do te shihje qe ai ka urdheruar disa here ne letrat e tij qe t'u jepen batanije dhe shami me li grave indiane, disa jave para sulmit. Thote specifikisht qe eshte menyra me e sakte per ta shfarosur ate race te ndyre, dhe batanijet japin efekt me te mire se qente e semure. Jane te dhena qe dihen boterisht dhe pranohen nga vete anglezet. Ti tani i quan shpifje nga halli se mos te shahet gjiganti qe te ushqen inferioritetin.

me pas luftoi revoltat e pontiakeve e fiseve te tjera

Ku ka Anglez qe mund te luftoje kete o neronua? Oh prit, ti do e kesh fjalen per Shefin Pontiac (njejes), shef i fisit Ottawa. E ke degjuar gabim ne llajvliiks, Pontiac's e ke marre per Pontiacs. Nuk e kuptoj se si dikush qe e di Anglishten me mire se cdokush tjeter ketu (TM Argendis me poshte) te beje gabime te tilla.

Nuk e kam une TM, thjesht e citova Shkabe-Neronin, tha qe per anglishte nuk ia kalon njeri ketu te Peshku, ndersa per shqipen tha qe shkonte rrote me rrote me Emigrantin, po pastaj zemerthyer e pranoi qe me fotofinish ia merrte Emigranti.

Mallkuar qofte fotofinishi!

E kupton trishtimin e thelle qe duhet te kete ndier Shkaba,qe nje emigrant ia ka kaluar,aq me teper qe per gjuhen shqipe,se te ishte per ndonje gjuhe barbare hajde de,dhe forcen qe i eshte dashur te gjente brenda vetes per ta pranuar nje gje te tille.Po rritet e po piqet edhe Shkaba,te shpresojme se nuk do kete vlere per te ajo thenia:"U rrite,u poqe,po mbete..."
P.S. Si u la, Shkaba eshte mashkull apo femer?

O Idiot eshte shpifje ajo qe thua se zhdukja indianeve ndodhi para se pjesa e tyre me e madhe te takohej me te bardhet. Ta dhashe tekstin ne anglisht dhe gugllova une per ty se surrati jot nuk ka bythe te me japi mua link. Nuk e thote ate gje asnje faqe interneti. Ik pirdhu tani.

smiley keshtu me iku edhe mua zari ne fillim me profesorin. eshte shume para kohes se vet, prandaj.

Dokumentet i ke ne biblioteken e kongresit amerikan, urdhero linkun dhe me foto te dokumentit.
http://explorepahistory.com/odocument.ph...
http://cherokeeregistry.com/images/stori...
Vazhdo edukoje veten vete se s'do te rri te nxjerr budallenjte e peshkut nga injoranca.
E pranojne vete amerikanet perhapjen e semundjeve me batanije, s'e pranojne dot refugjatucet e peshku qe kane hall se u shajne te madhin e s'kane se per ke qenie te madhe te jene morr.

smiley

Hehe. Sigurisht qe tani s'te mbetet gje tjeter pervecse te besh idiotin qe zgerdhihet. Sic thashe, informacioni eshte teper i pergjithshen e zyrtar dhe vetem pyetja jote idiote e uli debatin ne nivelin te cilit i perket. smiley

Ti idiot e humbe debatin. Nuk dhe asnje argument. Ik pirdhu!

Shkabe, une e di qe ti e di shqipen me mire se te gjithe ketu, me perjashtim vetem te Emigrantit, ai ta merrte ne kthese, po kush po flet ketu per dallimin pushtim-gjenocid (ndonese e di shqipen me mire se te gjithe, te paska shpetuar qe shkruhet me gj si gjirafa dhe jo me g si gomari), apo se ka rendesi se nga i moren europianet ato qe i moren. Thashe vetem qe ideja joten gjeniale ishte anapolla, pra nuk u zhvilluan se pushtuan, por pushtuan se ishin me te zhvilluar se ata qe pushtuan.

Kush po debaton a ishin me te zhvilluar anglezet se fiset vendase? Lol. Po diskutoj mizorine qe i karakterizon historikisht dhe pasojat qe ajo sjell. Nga te erdhi ta nderrosh temen?

 O shkabe, o trim me me flet, po te thosha qe e kam fjalen per kete qe ke shkruar: "Vetem nga fakti sepse kane vene para, dhe ato para i kane vene vetem per arsyen se zaptuan nje toke te stermdhe, kontinente te tera. Shfarosen vendasit, skllaveruan popuj, dhe shfrytezuan bollekun." Sigurisht edhe ata " lol" ne fund qe e ke tenden. Ku e sheh devijimin ketu. Sa per mizorine, mos kujto se ata popujt qe zaptuan ishin me pak mizore, kaq ishte shkalla e civilllekut atehere. Keta ishin me te zhvilluar, i pushtuan, bene mizori, po te ishin indianet me te zhvilluar do kishin bere ata mizori.

Se surrati jot nuk ka bythe te me japi mua Link.

smiley

Vetem ne peshk leshohen thagma te tilla. Viva Le Peshku!!

Zgerdhiu ti emigrant, zgerdhiu. smileysmiley Sa te mbaroje pune lart shkaba dhe ta mat dhe ty distancen midis cepave me pe. smiley Te bo ti numerosh vet thagmat masanej! 

Ku rri? Rri ne emigracion. smiley

Hahahah. Ky cuni te kjo video me kujtoi swedin dhe gjithe ata qe mendimeve qe dikush i nxjerr qetesisht e ne hesap te vet, si xhaja ne video, u pergjigjen me sharje personale me histerizma banale rrugacerie, si djali ne video. Hahaha. Rofl http://www.liveleak.com/view?i=82f_14493...

Thuhet qe njonit babo Natale ka per t'i dergu dhurate nje batanie, nga ato "specialet." smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).