Tre religjionet e mёdha monoteiste, Juadaizmi, Krishterimi, dhe Islami e kanё Abrahamin si figurё patriarkale, pra e shohin atё si burim tё besimit monoteist. Historia e tij nё tё treja religjionet, i quajtur sipas rastit Avram, Abraham, apo Ibrahim, mbart disa nga karekteristikat themelore tё besimeve monoteiste: idenё e sacrificёs personale ndaj Zotit; adhurimin e njё Zoti tё vetёm; dhe bazimin e qenёsisё sё njeriut – madje tё tёrё jetёs sё tij – nё varёsi tё premtimeve tё hyjnisё.

Disa vite mё parё Christiane Amanpour, gazetare e njohur e rrjetit CNN, realizoi njё emision televiziv mbi figurёn e Abrahamit si njё njёsi pёrbashkuese pёr tё tre religjionet qё lidhen me emrin e tij. (Njё pjesё e kёtij emisioni mund tё ndiqet kёtu). Sё bashku me tё birin e saj adoleshent, ajo udhёtoi nё Lindjen e Mesme duke pёrshkuar shtegun qё Abrahami, siç regjistrohet nё Bibёl, thuhet se ka ndjekur nё lashtёsi nё rrugёtimin e tij drejt besimit. Sikurse e rrёfen dhe Amanpour nё dokumentarin e saj, bindjet fetare qё rrjedhin nga religjionet abrahamike, nёse merren nё ekstremet e tyre, mund tё shpien ne luftra fetare. Por thelbi i pёrpjekjes sё saj gazetareske ishte tё tregonte terrenin e pёrbashkёt qё tё tria fetё mund tё gjejnё tek njeriu qё tё gjithё e vlerёsojnё dhe e mbajnё si paraardhёsin dhe shembullin e tyre tё besimit. Ajo vetё sheh tek i biri njё mishёrim tё kёtyre traditave, pasi siç thotё nё dokumentar, “nёna ime ishte e krishterё nga Anglia, ndёrsa babai ishte myslyman nga Irani. Unё vetё u martova me njё çifut-amerikan. Ndaj nё djalin tim tё tre besimet e mёdha pёrputhen sё bashku.”

Pёr mijёvjeçarё tё tёrё religjionet abrahamike kanё ofruar njё pikёpamje tё universit ku njeriu nuk ёshtё i vetёm, por i rrethuar nga hyjnia nё çdo hap tё udhёtimit tё tij tokёsor. Pёrtej kёsaj, ato kanё ofruar njё koncept ngushёllues pёr botёn e pёrtejme, nё pёrballjen e njeriut me vdekjen. Ndonёse nё botёn postmoderne zhvillimi i shkencёs dhe teknologjisё pёrbёn njё sfidё pёr besimet e lashta, fetё vazhdojnё sot e kёsaj dite tё ofrojnё pёrgjigje religjioze ndaj pyetjeve universale tё njeriut. Ato ende tёrheqin me miliona, e madje milirada, besimtarё nё mbarё botёn. Ekstremizmit tё sotёm fetar traditat abrahamike mund t’i pёrgjigjen me ato karakteristika qё i kanё shquar ato ndёr shekuj, nё momentet e tyre mё tё mira: konsiderata pёr tjetrin, e jo thjesht e vetёm pёr vete; pёrkujdesja ndaj mё tё varfёrve, tё moshuarve, e tё dobtёve tё botёs; nocioni se jeta ёshtё e shenjtё dhe vetёm krijuesi ka tё drejtё ta japё e ta marrё; si edhe sensi i fortё i komunitetit qё ndёrtohet mbi bazёn e njё identiteti tё pёrbashkёt besimi. Religjionet abrahamike mbeten sot e kёsaj dite njё faktor real dhe ekzistencial nё jetёn e komuniteteve njerёzore nё mbarё botёn.

 

163 Komente

Une seç kam pershtypjen qe keto festat e fund vitit, kane qene dikur pagane, flasim perpara se te lindte krishterizmi. Pastaj iu pershtaten fese, dhe u bone festa fetare.

E ke fjalen per solsticin e dimrit or Pjer.

gezuar diten e Solsticit

Saturnalia

feja ne vetvete eshte nje gje pozzitive. per kohen kur u krijuan besimet popujt ishin injorante dhe duhej nje force "mbinjerezore" qe te vendoste ca kufij ne mes te mires dhe te keqes... dhe te mbarste shoqerine edhe me idene e se mires... Por sot besimet fetare perdoren nga fuqi djallezore sipas interesave te kohes. Dhe kryesisht besimin fetar e perdor paraja...

smileysmiley

Ekstremizmit tё sotёm fetar traditat abrahamike mund t’i pёrgjigjen me ato karakteristika qё i kanё shquar ato ndёr shekuj, nё momentet e tyre mё tё mira: konsiderata pёr tjetrin, e jo thjesht e vetёm pёr vete; pёrkujdesja ndaj mё tё varfёrve, tё moshuarve, e tё dobtёve tё botёs; nocioni se jeta ёshtё e shenjtё dhe vetёm krijuesi ka tё drejtё ta japё e ta marrё; si edhe sensi i fortё i komunitetit qё ndёrtohet mbi bazёn e njё identiteti tё pёrbashkёt besimi.

Sa utopi e bukur, Magus!

Po ndiqja mbreme meshen  e Krishtlindjes ne Kishen e Shen Palit.Monsinjor George Fredo evokoi lindjen e Krishtit ne nje grazhd dhe jo ne pallat me salltanete.Pastaj e dime se si u be  Bariu te varferve dhe Shpirti komunitetit te ngritur mbi nje besim. Por me pas ,  kur krishterimi u pranua si fe zyrtare nga Konstandini , Krishti i grazhdit ju grabit komunitetit dhe u be  ndihmes i sundimtareve, u vendos perkrah tyre, u  institucionalizua.Pa fol per scripturat qe u  kanonizuan  nja tre shekuj pas Krishtit.

Kjo qe po them duket si  marksiste por Nicja pak a shume kete analize  ben  kur flet per "tradheti te testameneteve".

Jo vetem Abrahami si simbol  perbashkues i tre feve por te tria religjionet linden ne nje regjion.Kjo eshte mjaft e habitshme!

Shkenca ka bere mrekulllira.Por , sikurse thua, eshte e pafuqishme perballe vdekjes.Perballe saj njeriu shhkon vetem.Misteri  i saj projektoi parajsen, pertejjjeten.Besimi eshte nje tren per ne parajse dhe Krishti eshte biletashitsi. 

Nuk e kam lexuar Nicen, por e marr te mireqene premisen tende, se vertete ka dhene kete interpretim. Mua nuk do me dukej asfare e cuditshme... Ata individe qe kerkojne pushtete jane gjithnje ne kerkim te mjeteve dhe instrumenteve per te sunduar dhe grumbulluar pushtet.
Gjithe historia e njerezimit eshte nje histori per pushtet.

Thene kete, monoteizmi ka/kishte te mirat e veta sepse se bashku me 10 rekomandimet dha nje kornise te sjelljes njerezore.

Meqe permende Marksin dhe marksizmin, qe ishte nje bllof i madh, pseudo"shkencor", e majta, nuk puqet me fene sepse nder ato rekomandimet eshte edhe ai i te vjedhurit, sikunder edhe ai i te lakmuarit te gjese se tjetrit. Kuptohet, lakmine, e majta shpesh e ka arme kryesore per te ngritur grupe njerezish kunder grupe te tjera njerezish.

Jezusi, psh, flet edhe per te ndihmuar njerezit ne nevoje (dhe madje ishte nje figure anti-establishment, per kohen e vet), por gjithashtu nuk thote gje se ata duhen ndihmuar duke ua marre pasurine te tjereve, qe mund ta kene grumbulluar me mund dhe djerse.

Sidosi, bie dakord me ato qe thote Magus, sado qe vete jam ateist/agnostik.

Se harrova, Kur lexova kete interpretimin e Nices per kooptimin e fese nga "politika" po themi, mu kujtua filmi "The book of Eli" me personazhin qe zoteronte kopjen e vetme/te fundit te nje versioni te bibles dhe ishte i gatshem ta ruante me jeten e vet, sepse ishte i ndergjegjshem per ndikimin qe mund t'i jepte nje demagogu...per shkak te fjaleve te fuqishme dhe mjeshterise me te cilen jane zgjedhur dhe lidhur njera me tjetren.

Po ti kujton se kapitalizmi i  zbaton  dhjete rekomandimet? Edhe kapitalizmi ne origjine ka edhe grabitjen.Shiko historine e USA,me qe e ke afer.

Nuk e di se cfare ke ti ndermend me "kapitalizem" por ekonomia e tregut, e shkembimi te lire dhe vullnetar, si dhe e respektimit te fitimit dhe te prones private po pjeserisht i ka integruar ne vetevete principet e 10 urdheresave/rekomandimeve.

denis Prager jep nje shpjegim te mire ketu: http://whatismyipaddress.com/

Po kriza e fundit ne USA  a erdhi nga spekulimet, vjedhjet, mashtrimet e Bankave? Pa folur per krizen morale si braktisje rekomandimeve kristiane. Bota eshte helmuar nga materiaalizmi ankohet Papa.Bolleku  material  dhe boshlleku shpirteror. As pasunia e botes nuk i ben derman  ankthit ekzistencial. 

Futja kot.
Kush tha se kriza u shkaktua nga "mashtrimet e Bankave"? Fakti eshte se kriza filloi nga nje flluske imobiliare, e cmimit te shtepive, qe filloi te fryhej ne 2001 kur shpertheu nje tjeter flluske, e ashtuquajtura dot-com.
Ti as qe ia ke idene se pjese e faktit pse keto banka falimentuan ishte per shkak te politikave qeveritare te nisura qe ne administraten Clinton, me krijimin e dy bankave me kapital shteteror qe duhej te jepnin kredi me rrisk te larte per persona qe perndryshe, per shkak te risqeve dhe pamundesise per te rishlyer kredine, nuk mund ta merrnin kete ne fushen e biznesit privat. E krijuar ne administraten Clinton, keto banka/institucione vazhduan te japin kredi me rrisk te larte, per persona qe me pas nuk i shlyen.
Dhenia e kredive te tilla nga njera ana krijoji probleme sepse keto dy banka (fannie mae and freddie mac) ishin te nderlidhura me bankat e tjera tregtare por edhe sepse rriten ne menyre artificiale cmimin e shtepive ne SHBA.

Po ti keto besoj nuk i di...

Ajo qe kuptoj une eshte se ti, me njefare injorance mendon se SHBA eshte nje vend kapitalist. Well, nuk eshte e vertete, ne kuptimin qe kapitalizmi nuk ekziston me. Ekzistonte njefaresoj ne SHBA e para viteve 1913 (kur u krijua FED) por me ardhjen e ndikimit nacional-socialist nga Europa (Musolini) dhe adoptimin e politikave nacional-socialiste nga presidenti amerikan F.D. Roosevelt iu dhe goditja e fundit ekonomise me te lire ne Toke.

Ti nuk e di, por SHBA aktualisht ka taksen me te larte ne bote per bizneset e medha - me nacional-socializem se kaq nuk ka ku vete... (dhe thuaj qe nuk ka lidhje me gjendjen mjerane te ekonomise Amerikane + borxhin e larte qe kane).

futja kot.. s'ka dialog

Permende ekonomine dhe krizen dhe besoj se te demonstrova se nuk di gje prej saj. As une nuk kam c'te te them po nuk do te mesosh.

Pergjigja per ceshtjen e meparshme eshte Po. Vendet qe kane nje ekonomi tregu relativisht me te lire krahasuar me te tjerat dhe qe e mbajne qeverine te kufizuar ne detyrat e veta me minimale, thelpesore, PO, kane adoptuar nje pjese te mire te 10 urdheresave.

Digresion: Megjithese nuk eshte ky problemi thelpesor me soc-komunizmin. Problemi eshte i natyres rrenjesore: nuk perputhet me realitetin dhe nuk i ploteson dot deshirat e njerezve. Pa folur per problemin e kalkulimit ekonomik. https://wiki.mises.org/wiki/Economic_cal...
[Psh nacional-socialistet dhe fashistet e anashkaluan kete problem te kalkulimit ekonomik, te paraqitur per here te pare nga L.V. Mises, duke mbajtur nje fasade lirie per bizneset, por ndryshe nga soc-komunistet sovjete nuk i kontrolluan keto duke i shtetezuar de fakto dhe de jure, por de jure i lane te lira dhe i kontrollonin, "ne distance" nepermjet rregullave dhe ligjeve te imponuara nga shteti, duke krijuara edhe korporata. Ndaj sot nuk rrezikojme me te shkojme ne soc-komunizem, por rrezikojme for te shkojme serisht ne nje sistem fashist, mbase pa nuancat raciale.]

Te permenda nje aspekt te kapitalizmit te hershem-grabitjen dhe dhunen kunder populsise indigjente NGA KOLONIZATORET EUROPIANE TE KRISHTERE! dhe momentin e krizes se fundit -manovra spekulative. Kaq. Te tejrat qe sjell ti si "argument" sikur s'lidhen me cfare po flasim/

mos vrit, mos vidh, mos kurvero, mos shkel kuroren, ti mendon se ne Perendimin "jokapitalist" nuk ekzistojne me! Po mendo ore, kush te ndalon.Mendon se kapitalizmi nuk ekziston me. Po normal, ai kapitalizmi Marksit me ato tablot e zymta te shfrytezimit barbar te puntorise ka evoluar. nejse, kaq kisha. Te tjera tjane engledisje si dite e shtune.(nje nga urdheresa )

Shiko sa interesant je ti. smiley

Na i nxore kolonizatoret "kapitaliste" apo dashamires te ekonomise te tregut... kur kjo nuk eshte e vertete. Se perse, kete nuk kam deshire te ta shpjegoj sepse eshte detyre e sistemit arsimor te degjeneruar dhe jo eficient publik... te cilin ti me shume gjasa ke ndjekur.

Kapitali fillestar i kapitalizmit ishin sklleverit, dmth kapitalizmi filloi me tregun dhe tregetine e sklleverve (pervec anijeve dhe bleresve, duhesh banka, siguracione te kapitalit, etj), gje e e cila filloi shume shpejt pasi anglezet "zbuluan" Ameriken (e populluar prej indogjenve qe ne kohen kur anglezet me shoke ishin akoma ne stad majmuni). Si dhe, keto kolonite ishin te parat sipermarrje tip joint ventures, publike dhe private dmth. 

Ky s'eshte ndonje vleresim/note per kapitalizmin si sistem, eshte thjesht fakt historik i cili mund te verifikohet sot (fale produktit kapitalist te internetit) shpejt e shpejt, me lehte sesa fakti qe termi "pursuit of Happiness" ne kushtetuten amerikane i referohet te drejtes se baballareve te shtetit (me demokracine me jetegjate) per te patur/mbajtur skllever. 

Kush tha se kriza u shkaktua nga "mashtrimet e Bankave"? Fakti eshte se kriza filloi nga nje flluske imobiliare, e cmimit te shtepive, qe filloi te fryhej ne 2001 kur shpertheu nje tjeter flluske, e ashtuquajtura dot-com.

Ti ndoshta di dicka ndryshe nga ne te tjeret qe jetojme ne Amerike dhe i kemi jetuar vete - si dhe nga te gjithe ekspertet. Nuk e di a ke degjuar ndonjehere per synthetic collaterized debt obligations.

administraten Clinton, me krijimin e dy bankave me kapital shteteror qe duhej te jepnin kredi me rrisk te larte per persona qe perndryshe, per shkak te risqeve dhe pamundesise per te rishlyer kredine, nuk mund ta merrnin kete ne fushen e biznesit privat. E krijuar ne administraten Clinton, keto banka/institucione vazhduan te japin kredi me rrisk te larte, per persona qe me pas nuk i shlyen.

As ne 1938 (Fannie Mae) as ne 1970 (Freddie Mac) s'ka qene president Clinton.

SHBA aktualisht ka taksen me te larte ne bote per bizneset e medha

E vertete, por ti sic duket nuk e di qe asnje nga ato biznese te medha s'paguan taksa 39.1%.

 

Sa per bankat doja te thoja se Clintoni qe i pari qe u imponoi me ligj ketyre bankave qe te jepnin kredi (qe diheshin se do te rezultonin te kqija, te papagueshme)... Natyrisht se Republikani Bush vazhdoi ate qe kishte filluar Clinton. Nuk e mohoj kete - per t'i paraprire ndonje gjembi tjeter.

http://www.nytimes.com/1999/09/30/busine...

E verteta historike kjo  eshte dhe se luan topi-feja e krishtere fillimisht u perndoq .Dhe ishte Kotsandini  i cili e shpalli fe  zyrtare.  Ja  njohu leverdine  predikimit: Jepi Cezarit  cfare i takon! Kjo  bote eshte kalimtare.Lum  kush shkon  ne Mbreterine e Hyut!  etj.etj. 

Ketu u dhje puna thote  Nicja sepse Judaizmi  u hakmor me nje  morracak (Jezui) dhe nje peshkatar (Pali) dhe fitoi mbi Romen madheshtore te Fisnikeve.Pushteti korruptoi besimin kurse Judaizmi permbysi vlerat.

Sa per marksizmin po them  se eshte nje "krishterim" ateist.

Krishterimi i hershëm ishte në fakt kundër kulturë e dominimit brutal romak. Optimizmi i kësaj kundër kulture bazohej mbi përfytyrimin e një komunizmi transcendent‖ , i cili projektonte përmbushjen e drejtësisë për të varfërit dhe të shtypurit në botën tjetër. Në tekstin e quajtur Lumturitë‖, pjesa e parë e Predikimit në Mal thuhet :

 Lum skamnorët në shpirt sepse e tyre është Mbretëria e qiejve! Lum ata që qajnë sepse do të ngushëllohen! Lum ata që janë të butë sepse do ta trashëgojnë tokën! Lum ata që kanë uri e etje për drejtësi sepse do të ngihen! Lum të mëshirshmit sepse do të gjejnë mëshirë! 

Një dimension tjetër i komunizmit transcendent të Krishtit është rrëfimi mbi mbylljen e dyerve të shpëtimit për të pasurit. Tek Ungjilli i Mateut, Krishti u thotë pasuesve të tij se "më lehtë është të hyjë deveja nëpër vrimën e gjilpëres se sa i pasuri në mbretërinë e Zotit"

o Artur, por qe te contemplate mbi keto shprehjet me "lum", jashte ca interpretimeve te thata me politikat e botes tjeter*, duhet paraprakisht minimalisht individi te kete perjetuar nje episod ku shpirti i tij, ne nje situate tmerresisht te dhimbshme e te padrejte te kete mallkuar padrejtesine qe i eshte bere me nje klithme qe i ka shkundur dhe i ka mpire te gjitha qelizat...dhe pastaj te kete pare si jane permbysur situatat, aq sa ta kete pyetur veten dhjetra here: "mos jam ne enderr?" Por ne te shumten e rasteve, njeriut mallkon me nerv (inat), jo me shpirt (dhimbje), per shkak se edhe vete ben shume padrejtesi dhe kordat e zemres qe kelthet i akordohen sipas gjendjes aktuale dirigjuese shpirterore, ose sipas pastertise se shpirtit do thoshin ca.

*boten tjeter shume preferojne ta shohin si etape qe vjen pas vdekjes ne kohe fizike, jo si bote paralele me kohen dhe ligjet e veta, te lidhura ngushte me realitetin objektiv

Po, dhe ku eshte problemi?

problemi eshte tek interpretimi i thate dhe reduktimi ne komunizem transcendent qe i behet vargjeve me "Lum" Nuk do vec intelekt to contemplate mbi to, do dhe njohje, e njohja nuk vjen pa guximin per te superuar pervoja te dhimbshme. Ki parasysh qe nuk e perfshin vetem realitetin objektiv duke lene menjane ate qe quhet ​bota tjeter, ndaj te merresh me teologjine nuk eshte si te merresh me shkenca politike.

C pervoja plot dhimbje te thekshme ke kaluar moj cupez qe te kane shkaktuar vegime parajsore e te kane hedhur ne boten tjeter? Zbulesa ashtu eshte pastaj rutinizohet pervoja.

kam degju Ave Marian e Bachut, edhe ate te Schubertit. Aty kuptova qe kisha sensitivitet te larte, e ndjeja zemren e tjetrit sikur ta kisha brenda vetes.

P.S: Seriozisht, per mua do ishte shpenzim kohe kot leximi i interpretimeve qe i behet librave fetare nga lloj lloj intelektualesh (filozofe te pergjithshem, letrare, sociologe, politologe etj). Keto ceshtje duan njohes te mire te ezotericizmes dhe kur them njohes, ki parasysh qe vec dedikimit ne leximin e literatures se posacme, te kene shkelur e prekur vete tempuj, ambjente fetare, te kene ndjekur praktika te ndryshme etj. I kam dhene rendesi me siper pervojes se dhimbshme, se ndikon ne zhvillimin e bisedimeve interne per integrimin mes emotional body dhe mental body.

Ti po thua se per njohjen se brendshmi te Lumit , bie llafi, mund te flasin vetem bretkosat, peshqit dhe breshkat e ujit. 

Interesant!

me kujtove specialistin e peshkut e te midhjes ke ai filmi qe mori rruget per ne Sarande me sebepin e  simultanes se shahut, vetem e vetem te njihte liqenin nga afer.

Pra, dua te them, jo domosdoshmerisht peshk a breshke a gjarper uji, por dike e njef mire lumin me te dhena teorike biofizike e kimike, por edhe ka hyre ne lume, ka notuar, ka observuar ujin, floren, faunen, guret, reren, ka notuar e ka dale nga lumi; ama jo dikush qe e ka pare lumin ne fotografi e ka lexua per te ne libra. Do pune puna, sepse, sic e theksova, nuk po diskutohet vec per per realitetin fizik. Tashi meqe na bere analogji me lumin, besoj se e ke parasysh qe elementi i ujti perdoret rendom si simbol i emocioneve, dhe lidhjen e ben vete me komentet me siper.

U tregova lakonik duke besuar se "lexon" pretej fjaleve port ti hic, si tapa ne lume.

Ideja ishte se njohja e lumit nuk eshte ekskluzivitet i gjallesave qe jetojne ne uje dhe per to uji eshte kushti, stili dhe menyra e tyre  e jeteses por edhe i atyre qe jane jashte lumit e qe "lahen " ne te, ne kuptimin qe nisen per ta njohur ate por pa u kushtezuar emocionalisht nga ekzistenca e lumit.

Teologjine e njohin shume mire teologe apo filozofe te cilet jane njekohesisht edhe besimtare. Sikurse kontributet per njohjen e feve, te narrativave fetare, te origjines se tyre dhe rolit te tyre ne zhvillimin e qyteterimit kane dhene edhe sociologe, filozofe, arkeologe, historiane  dhe mendimtare te cilet jo domosdoshmerisht kane qene besimtare dhe gjezdises te tempujve .

Ti beson se feja si dituri ezoterike mund te njihet kur e perjeton magjine e zbuleses dhe ndricimin hyjnor se brendshmi, permes ekstazes.Kjo mund te ndodhi kur deshiron te behesh praktikante  dhe sot ka plot sekte qe marrin persiper cuarjen drejt shtegut hyjnor permes ekstazes.Dikush permes droges, dikush perme seksit magjik, dikush permes kombinimit te droges, seksit dhe muzikes.

 

jo, une ta korrigjova analogjine, sepse s'e kishe mire ashtu sic e kishe, sado une e mora vesh per cfare e kishe lakonizmin. Tashi, une si e ndjeshme qe jam, sapo e perfytyrova veten si tape ne lume dhe s'm'u duk aspak bukur. Lum te ofenduarit...ka thene Xhizesi, edhe ti besoj dakort je me kete smiley

Tapa eshte metafora e lundrimit ne lumin e hedonizmit, carpe diem ka thene latini dhe ti besoj je dakort me kete  smiley

Mbas diskursit te Vrimes, nje diskurs per Krishtin e plotson menune tamom per rast festash.

Te gjitha keto qe fliten neper kisha e neper vatikana e mejhana me Niçe dhe Godel, jane poezi mistike pa pike logjike, jane marrezira absurde per turp te Zotit. Neqoftese Jezui ishte Krishti, dmth Shpetimtari, ai ju duhej tu drejtohej te gjitheve pa perjashtim, te varferve dhe te pasurve (bile bile dhe fele fele edhe shtreses se mesme, borgjezise, qe nuk kish lind akoma), siç edhe realisht beri. Deshmite jane shkruar tek Vangjeletsmiley, ku Jezui thote qe ka ardhe per te varferit ne shpirt, per te semuret vjen daktorri etj, dhe shume te tjera ne pamje skandaloze dhe kontradiktore, sepse jane thene ne konteste te ndryshme. Pra Vangjeletsmiley jo vetem jane tradhetuar, por nuk jane lexuar dhe per me teper deshifruar. Nuk mund t'i deshifroje Ungjillet Monsinjor Gjon Bib Dod Pjetermustakuqi, as Papa, as Niçja e as Artur Shopenauri, ja fusin kot me kot me interpretime personale gjysem te verteta jasht kontestit per te impresionu turmat qe Krishti ishte i varfer si puna juaj, ishte legen si puna juaj, handikapat fare.

E çapelyen te tere te ziun Jezu, asgje nuk merret vesh, te tere e duan pervete, marksistet, fashistet, te pasurit, te varferit, ateistet, laiket, fondamentalistet, demokratet, handikapatet, kush mos. Edhe kurvat se harrova me te rendesishmet.

 

C'ndryshim ka nje fe e bazuar ne Abraham nga nje te bazuar ne Ron Hubbard?

Njehere e nje kohe robt zhvendoseshin nga nje vend tek tjetri bazuar ne lirine per te ushtruar fene e vet ndersa sot kriteri nuk eshte me feja, por fakti nese vendi i ri ku do te zhvendosesh eshte ""social" apo jo...

Kushedi, te jete edhe kjo puna e "shtetit social" pune feje, sic eshte komunizma?

You shall have no other gods before Me.
You shall not make idols.
You shall not take the name of the LORD your God in vain.
Remember the Sabbath day, to keep it holy.
Honor your father and your mother.
You shall not murder.
You shall not commit adultery.
You shall not steal.
You shall not bear false witness against your neighbor.
You shall not covet.

thou shalt love thy neighbor as thyself

Dakord. Por kjo nuk dmth qe te kesh te drejte morale t'i grabisesh atij ate qe ka fituar me pune te ndershme.

Krishti fliste per vullnetariat, jo per t'u treguar zemergjere me parate e te tjereve, duke ua grabitur njerezve nepermjete taksimit.

Se me parate e te tjereve te gjithe jane zemergjere.

Ka nje problem me qasjen e Arturit: kjo eshte nje teze qe vervitet sa andej ketej ne mendesine shqiptare, ose te pakten ne elitat tona intelektuale, qysh prej 80 vjetesh tashme. Dmth mund t'i gjurmojme rrenjet e kesaj ideologjie antifetare qe tek Migjeni, por mund te shkoje edhe me thelle ne histori.

Dhe problemi me kete teze eshte se ajo eshte sot e vjeteruar, se u provua, sterprovua dhe u eksperimentua ne vitet 60-90 te shekullit qe lame pas dhe ne si shoqeri nuk kemi se c'te nxjerrim me prej saj. Teza ne fjale arriti dominimin dhe kulmin e saj ne mendsine shqiptare gjate regjimit komunist. Por pasojat e kesaj qasje ndaj besimit duhet te jene tashme te qarta per te gjithe: hiq konceptin e Zotit nga popullata e gjere dhe nje vakum formohet, vakum te cilin dicka duhet ta mbushe. Detyrimisht, pa Zotin, i ngelet njeriut qe ta zere ate vend ne shpirt dhe ne mendje, apo me mire te themi mbinjeriut: i cili na u faneps neper bote dhe ne Shqiperi gjate shekullit te njezete si Stalin, Hitler, Duce, apo Enver. Qe te gjithe femije niceane, dhe qe te gjithe nje karikature e njeriut.

Fakti qe kjo teze mbizoteron thelle-thelle ne mendimin intelektual shqiptar, eshte disi per t'u cuditur. Pasi nuk shohim te kete ndonje reflektim te mirefillte per sa me lart nga elitat tona ne lidhje me nje riformulim te rolit te besimit fetar ne shoqeri, por kemi ngelur ende me teza te Nices e te Marksit. E them kete sepse si Arturi ketu mendojne dhe shume njerez intelektuale ose kuazi-intelektuale qe kam takuar e takoj ne Shqiperi. Ata jane kryesisht te moshave 40-70 vjec, pra eshte brezi i mbruajtur ne komunizem e qe nuk di se c'te beje me mendesite e reja qe vijne nga Lindja e Perendimi ne trajten e perkushtimit fetar. Ketij brezi feja i thote shume pak, ne mos po asgje.

Magus, une shpjegova momentin historik te institucionalizimit te Krishterimit dhe nuk fola gjekundi per ateizem. Keshtu qe tirada jote s'ka lidhje me ndonje "teze te Arturit".Tezen e ke ti brenda Trurit vella.

Dhe meqe hape kete muhabet: Populli gjerman ishte fetar dhe me kulture dhe prodhoi nazizmin.Populli italian ishte katolik  dhe prodhoi faashizmin. Dhe shtyhu pak ne  histori dhe do gjesh despote , sisteme kuazitotlitare edhe pse Zoti nuk ka munguar tek popullata dhe as tek Despoti. 

Sa vjec je ti qe mbi 40 vj i quan komuniste? Ateiste ka me miliona njerez ne bote.Prandaj mos bej pergjithsime kot me kot. Cfare riformulimi kerkon?Ta bejne fene te detyrueshem sic bene komunistet ateizmin? Mos more!

Jesus himself, and most of the message of the Gospels, is a message of service to the poor, a critique of the rich and the powerful, and a pacifist doctrine. And it remained that way, that’s what Christianity was up until Constantine. Constantine shifted it so the cross, which was the symbol of persecution of somebody working for the poor, was put on the shield of the Roman Empire. It became the symbol for violence and oppression, and that’s pretty much what the church has been until the present. In fact, it’s quite striking in recent years, elements of the church — in particular the Latin American bishops, but not only them — tried to go back to the Gospels.

 

http://chomsky.info/debates/20060301.htm

Ka nje problem ne qasjen e Magus, cili ka marre ne USA pjesen me te mire te Amerike, ate pjese shpirthapur dhe shpirtgjere (ne kontestin e Peshkut rezulton naive, dmth jo vlere), qe i mungon Evropes cinike dhe te sofistikuar, dmth alias problemi i qasjes se Artur Shopenaurit.

Eshte pikerisht ky naivitet (jasht Peshkut) qe dikur i ka rezistuar nazizmit dhe komunizmit, ndersa sot ka degraduar ne naivitet peshkor, ose me keq po zhduket çdo dite e me teper, qe do te thote se çdo dite e me teper Amerika evropianizohen, dmth behet çdo dite me teper cinike.

Si gjithnje kur gjykohet, vlersohet ose komentohet, rendesi ka motivacioni i personit, i cili motivacion i del per hunesh komentuesit (qofte ky edhe Chomsky) edhe sikur te mundohet ta fshehe, bile bile dhe fele fele, aq me teper kur i fshehte, ne menyre te ndergjegjshme apo jo.

Bile bile dhe fele fele mund te perdoret edhe si test vlersimi per personin. Nga praktika e gjalle te gjithe personet qe fillojne muhabetin e fese me muhabetin e pareve me 90% kane per vete problemin e pareve, eshte interesi dhe parja qe kondicionon jeten e tyre. Sapo personi i saponjohur fillon muhabetin e pareve te kishes ose te xhamise ose te pagodes, un (dmth i Modhismiley) kontrolloj portofolin dhe e mbaj shternguar sepse ka shume mundesi (me 90%) te me zhduket.

Dmth kur komentohet, gjykohet, vlersohet Krishti, Kisha, Krishterimi, Jezui, Muhameti, Islami, Buda dhe çdo tjeter qe t'jua marre mendja ne keto nivele, ka rrezik nuk tregohet asgje per keto nivele, por tregohet niveli ku eshte vete personi, qofte ky Chomsky, Niçja apo Artur Shopenauri, apo Papa qe mendon per te varferit, apo zonja Elba ne temen tjeter qe mendon per te varferit me teper se Papa dhe i kerkon llogari se pse nuk jua jep paret e Kishes te varferve (dmth pse nuk ja jep Zonjes Elbe).

 

Jezui pretendonte qe ishte Shpetimtari, dmth nuk pretendonte krijimin e nje feje te re. Ne fakt Krishterimi (qe ze fill me kryqzimin) nuk eshte veper e tij, por  e atyre qe e vune ne kryq, dhe me pas e Pjetrit qe ishte peshkatar, dmth hamallit injorant qe nuk kuptonte asgje se çfar thoshte Mesia, dhe e intelektualit t'modh Paul qe nuk e takoi Krishtin perveçse ne vizione (ne Peshk do t'i kishin rekomanduar te merrete ilaçe dhe te zinte dashnore).

Por vlera e Krishterimit, megjith problemet historike, ishte pritja per permbushjen e Ardhjes se Dyte, dhe kjo pritje nuk behet nga kurva dhe kurvare qe flasin ne hava per Krishtin ne Sallonin e Sinjores, por ka nevoje per mundime, sakrifica, tempuj, mirmbajte tempujsh, struktura administrative, dmth ka nevoje edhe per pare, sakte te gjitha siç ja do nevoja tempullit te Shkolles, ose sakte çfar ju duhej amerikaneve te luftonin nazizmin (e me pas komunizmin). Sepse duheshin pare per benzine de, qe anglo-saksonet te na dergonin me aeroplane kepuce vetem per kembe te majta ose vetem per kembe te djathta.

Jezui nuk ka thene asnjehere nga kto marrzira per parate, ekziston vetem nje rast qe i rekomandon nje djaloshi te pasur qe te tua jipte pasurine te varferve, jo per pietas, por sepse pasuria e pengonte djaloshin te ndiqte Mesine (dmth i zbuloi problemin e tij shpirteror, gobsekllekun, tahmane e modhe qe te le pa gjo). Perkundrazi ka thene qe nuk ka ardhe per te varferit pa pare, por per te varferit ne shpirt, per te pashpirtet. Problemin e pares mund ta kene te varferit me teper se te pasurit, edhe pse jane te varferit qe u mungon parja.

Ka edhe nje inçident qe eksegjetet e quajne misterioz: kur Magdalena perdori nje vaj te shtrenjte per t'i lare kembet, dhe kur arketari i pareve  (funksioni i hershem i sekretarit te partise komuniste te sapo formuar) te sektit te ri antihebraik (te pa aprovuar nga Ministria e kultures, Sinodi i Shenjte dhe Vatikani) u ankua se po harxhohen paret e arkes kot, e me mire tju jipeshin te varferve, Jezui u pergjigj ne menyre misterioze, pak a shume: "Te varferit do t'i keni akoma per shume kohe, kurse mua me keni per pak kohe". Dhe arketari ishte Giuda, tradhetari dora vete.

 

Hello heretik, how are you?

Kur komenton me koherence ia ben qefin komunitetit. smiley Pak naivitet aty-ketu te ben mire. smiley

(te lutem, po mu pergjigje, mos e zer me goje ate diskursin ala Irigaray se, helbete, teme per fete eshte, gjynah dmth.)

Megjithse nuk kam shum qef te bej komplimente, jam i detyruar te them te verteten dhe vetem te verteten kur nuk kam nga t'ja mbaj:

Besoj patundur qe ti je djali me i mire i blogut, dhe ky besim te shpetoi! (nga denigrimi i diskursit me fele dialektike, bile shpeton tere komunitetin, megjith petroninsen brenda)

 

Mire, flm, e pranoj, pra jo komplimentin si te tille, por prirjen drejt se mires qe komplimenti mbart. Por si tha dhe Jezusi ne nje rast: "ka vetem nje qe eshte i mire -- Zoti". Te tjeret jane njerez, thjesht njerez.

Tani sikur po teprohet i çike me Jezuin, se po na behet si burri i nenes, si ne Mesjeten obskurantistesmiley.

"Djale i mire" eshte nje shprehje e veçante me kuptim te veçante qe permban edhe naivin (ne kuptim pozitiv). Por merita jote eshte me teper se kaq, qe ta bej komplimentin tamom (meqe i hyna kesaj pune): je i vetmi ne blog arrogantesh pa kufi qe ke perulsi, pa qene servil apo oportunist. Kur eshte per tu nxef je nxef, kur e ke kuptuar qe e ke gabim je terheq pa buje.

Kto shkrimet e bukura per fete pastaj, ose perkthimet e poezive qe hapin Vrima estetike neper Brima etike (gjithnje diskursi rezulton me dy fele, nuk kam çte bejsmiley), nuk jane ndonje gje kushedi se çfare para kesaj vetie te çmuar tenden.

 

i forte je qe i lexon te gjithe, dhe i mban mend te gjithe antaret (murg je ne profesion ?). sidomos edhe keta çunat e mire qe thone gjera qe i kam pas dit 10 vjeç, dmth qe i di e gjithe bota.

une ne dy jave mungese i harroj komentuesit e ketushem. bile edhe ate bredharakun e kisha harru fare se kush ishte. s'me kujtohej asnje postim i tij (dhe as me kujtohet akoma). dhe bile s'po kuptoja pse e mbanin kaq te rendsishem sa mungesa e tij t'u prishte kenaqesine e dites.

Ty te duket pune force kujtesa ime sepse vete shpejt harron, kurse un kujtoj natyrshem personet me te cilet bisedoj (ndryshe nga ju demokratet qe ju interesojne me te teper se çfar thote personi, mu me intereson personi ne vetvete, dmth si e thote personi idene, stili i tij - hom se le stil), si idera qe ka pas kur ishte 10 vjeç, ashtu dhe idera kur ishte 40 vjeç. Qofte edhe idera te Ajshtajnit ose Marksit kur ishte 500 vjeç, prap rendesi ka menyra si i thote. Pak a shume stili im eshte stili i shefave te kuadrit ate bote, ose stili i Sigurimit.

Ja psh, ti kur komenton idera, komenton ne stil qeni, komentet i ke si kafshim qeni, vjen ketu per te kafshuar, kafshon pastaj harron si qeni çin ke kafshuar e perse ke kafshuar, pastaj iken, harron qe ke ikur e pse ke ikur, pastaj kthehesh prap pas dy javesh dhe harron pse je kthyer ... E keshtu me tej pa fund deri ne Fund te Botes bau bau bau.

Vetem te kafshosh nuk harron kurre.

 

mu me kujtohen vetem TE RRALLET (vetem keta me lejne mbresa te pashlyeshme ne kujtese). dhe jo vetem mua me ndodh kjo gje por shumices ne fakt. ndryshe nuk do te ngelnin vetem pak emra te gdhendur ne histori. po do t'i njihnim te gjithe ose asnjerin.

religjionet!

kopjaci nuk ka per ta patur kurre  mundesine e te qenit origjinal!

nje gje duket qarte,qe isis-i po e afron evropen drejt vetes. evropa e dy shekujve te fundit,qe ishte rezultat i largimit te fese nga shteti,po tenton ti kthehet kohes se kryqezatave.

imituesit e cdo gjeje qe vjen nga jashte ,jane gati ta lene poligamine qe ishte trendy 10 vjet me pare e te behen murgjer.

gjuhen ua morem,fene(rillixhen) ya morem! tani duhet te jemi evropiane besojsmiley.

vetem ato partite e djathta nacionaliste, nuk na duken si evropiane, qe nuk po behen dot trendy  ne kopjacistan

 

"fe" vjen nga Latin fidēs ( besim) , nuk ka asgje origjinale brenda .

Merry
Christmas , anyway

Hasell hasell, Xhezui ishte nje  revolucionar nacionalist sipas terminologjise moderne. Une  jam Mbreti tha. 

Natanaeli duke iu përgjigjur tha: ``Mësues, ti je Biri i Perëndisë, ti je mbreti i Izraelit!`

Atëherë krerët e priftërinjve dhe farisenjtë mblodhën sinedrin dhe thanë: ``Ç`të bëjmë? Ky njeri po bën shumë shenja. 
 Po ta lëmë të vazhdojë kështu, të gjithë do të besojnë në të, do të vijnë Romakët dhe do të shkatërrojnë vendin dhe kombin tonë``

Pilati kërkoi ta lironte; por Judenjtë bërtisnin, duke thënë: ``Po e lirove këtë, nuk je mik i Cezarit; kush e bën veten mbret, i kundërvihet Cezarit``

Prandaj e kryqezuan.jo se kthente ujin ne  vere apo  me dy peshq ushqente turmat por sepse me predikimet e tij ushqente rebelimin dhe prishte statusquone.

 

e para nuk ishte gje çifut (por aramen). se te ishte çifut ata do ta kishin degjuar, apo perkrahur (ashtu siç bejne sot per komunitetin e tyre kudo ndodhen) dhe do te qene bere besimtaret e tij te vetem. 

po ashtu edhe muhameti nuk ishte gje arab.

nga bile ka lindur shprehja franceze :  nul n'est prophète en son pays.       

francezet nuk kane proverba, proverba kane vetem orientalet.smiley

e dyta ky nuk eshte proverb francez, por eshte proverb aramaik, sepse e ka thene Jezui qe ishte aramen!smiley

 Vazhdo qello me bresheri me Kallaçnikov! Qello, se ngazellim i blogut je!smiley

 

do jete me siguri ndonje diçka e francizuar nga orienti edhe kjo. por per ta dit duhen bere kerkime. fatkeqesisht une s'jam me student, per te mbeshtetur ndonje teze siper ketyre supozimeve. 

personalisht, ta kam thene me duket, keto pyetje (apo enigma) i kam zgjidhur per veten njehere e mire, i di perfundimet e drejta te tyre. tani hedh ndonje thumb anej ketej t'u hap syte robve te tjere qe akoma flejne. ndodhta kjo i ben me te mire, i permireson. u ndez ndoshta ate shkendijen e gjenise, qe çdo shqiptar e ka ne bark, prej origjines.

e di, e di qe ti e ke arrit Nirvanen Pellazge (ndoshta edhe shqiptari i vjeter), por çudi qe kesaj here nuk shtrove tezen qe proverbi ne fjale eshte pellazg dhe Jezui eshte pellazg i francezizuar!smiley

https://it.wikipedia.org/wiki/Nemo_proph...

 

kristianizmin e sollen ne itali (Rome) shqiptaret, kjo po qe eshte e sigurte (EVANGILE = UNGJILL = U NGJALL, dmth résurrection i Krishtit) ndersa JE ZOTI, nuk ishte shqiptar (ndonje kusheri i afert mundet). se nuk te japim ne faqen tjeter kur na shpullos te paren. çfare ai predikonte (MESHIRA) nuk kish lidhje me moralin shqiptar, por me moralin e skllavit. 

e para nuk ishte gje çifut (por aramen).

smiley Ti si dole ne kete perfundim? Apo meqe gjuha qe flitej ishte Aramaic, ti bere lidhjen me Armenine se jane te ngjashme keto dy fjale?

Dmth Muhamedi paska qene cifut e jo arab? Agjent i Mossad me siguri, qe hiqej sikur vinte nga Jemeni.

Pra ka lidhje me kombin e lashte fiktiv ar(a)men? smiley

Disa studjues thone qe ne fakt Jezusi ka qene nga Agrabah.

ajo qe mund te mendojme sot par déduction  eshte qe ka me shume mundesi qe te mos kete qene çifut sesa te kete qene i tille. te ishte çifut, ata nuk kishte pse te mos beheshin te krishteret e pare. nuk kish pra pse te mbanin nje besim tjeter nga ai i krishter.

gjeja me e thjeshte qe te thote truri sot.

pastaj shumica "e provave" historike nuk jane veçse manipulime historike. vazhdon luhet e njejta muzike edhe sot. per tjeter qellim behet lufta e per tjeter flitet apo paraqitet ajo. keshtu ka qene historikisht.

Per Arturin, por jo vetem: mund te jemi ne te njejten pike sa i takon institucionalizimit te fese. Dmth, ashtu mendoj dhe une, qe Krishterimi ka humbur shume prej ketij fenomeni, pra bashkimit me pushtetin politik. Por marrja me kete fenomen historik eshte nje distraksion nga ceshtja themelore: cfare te thote besimi ty, si individ?

Ketu ne Shqiperi kemi nje rilindje te besimeve fetare e cila nuk perkthehet me nje etike shoqerore qe perftohet nga feja dhe qe do te garantonte nje kohezion social me te larte. Thene me thjesht, a i ke bere ndonjehere pyetjen vetes se si ka mundesi qe njerez qe i takojme perdite, qe i kemi ne fis, qe i shohim te adhurojne e te flijojne kurbane ne cdo feste fetare, kur vjen puna per korrupsion i qajne leket sa t'ia gjejne rastin? Ose, per te marre krahun tjeter, ata njerezit e brezit per te cilin une po flisja, brez qe ia ka formatuar trurin pa religjion Enveri, keta pra jane po aq te gatshem per korrupsion, per pervetesim te prones tjetrit apo asaj publike, sa edhe ata te tjeret? Ose, te shkojme me tej dhe te pyesim: a mos valle ka ndonje lidhje mes mungeses se etikes me rrenje tek feja tek popullata jone dhe numrit te larte te vrasjeve dhe makabriteteve ndaj jetes njerezore qe kemi nja 20 vjet qe i degjojme e i shohim cdo dite ne lajme ketu ne Shqiperi? 

Une them se, sa i takon temes mbi fete dhe shqiptaret, ketu akoma nuk eshte riformuluar lidhja mes besimit dhe jetes, gje e cila le pasoja te renda ne shoqeri duke filluar nga krimi dhe korrupsioni e deri tek adhurimi i njeshit ne partite politike, nje atavizem i mendesise komuniste ky, ku mbinjeriu kish zevendesuar hyjnine ne shpirtin e ithtareve. 

 

Thene me thjesht, a i ke bere ndonjehere pyetjen vetes se si ka mundesi qe njerez qe i takojme perdite, qe i kemi ne fis, qe i shohim te adhurojne e te flijojne kurbane ne cdo feste fetare, kur vjen puna per korrupsion i qajne leket sa t'ia gjejne rastin?

Dhe ti mendon se kete gje e zgjidh feja... dhe se korrupsioni shkaktohte ngase njerezit nuk jane te ekspozuar ndaj fese.

Une mendoj se e ke gabim. Korrupsioni - "dishonest or fraudulent conduct by those in power, typically involving bribery" - ka gjithnje te beje me pushtetin. Sa me shume pushtet te kete ne duar nje njeri aq me shume tentativa per ta korruptuar do te kete. Askush nuk tenton te korruptoje nje njeri qe nuk ka gje ne dore. [Socialistet/te majtet ne pergjithesi mendojne se thjeshte duhen njerez te zgjedhur per te mbajtur keto pozicione dhe gjithcka do te shkoje mire... Por fakti eshte se historia tregon se pushteti korrupton cdonje - siç edhe nga e lustron autori Tolkien tek "The Lord of the Rings"]

Une mendoj se per te ndaluar korrupsionin pushteti duhet te jete i ndare, sipas nje skeme federaliste, dhe se pushteti duhet te jete sa me pak i qendrezuar, nen shembullin e federalizmit Zvicerian, apo me tej edhe atij Amerikan. Me nje qeveri minimale qe ben vetem detyrat me minimale, te mbrojtjes kombetare, te kornizimit te sistemit gjyqesor dhe te respektimit te kontratave mes paleve te ndryshme. Te gjitha te tjerat mund te behen nga tregu i lire.
Nder ata qe teorizuar mbi institucionet dhe Kushtetuten e SHBA kishte shkencetare te mirefillte politike, qe kishin studiuar jo vetem natyren njerezore, filozofine, historine por edhe sisteme te tjera politike... dhe kuptuan se sa me shume pushtet te grumbulloje qeveria aq me shume tentativa do te kete per te blere sherbimet e saj, apo sic thote Shkolla e ekonomise dhe e filozofise politike "Public choice" aq me shume tentativa do te kete per te kapur agjencite e ndryshme rregullatore nga interesat speciale qe parazitojne mbi parane publike.

nuk eshte pushteti ai qe korrupton, po jo pushteti, apo pushteti fallc, siç eshte ky neper keto demokracite  perendimore.

pushteti i vertete nuk ka nevoje te korruptoje, se e zgjidh me forcen çdo gje. ne kohe te enverit nuk kish korrupsion, sidomos ne rangjet e larta te pushtetit. u priste koken ai.

korrupsion ka tani, kur s'ka pushtet te vertete (pushteti im mbaron atje ku fillon tendi). qe ne fillim dihet qe kryetari i vendit nuk eshte definitif. kater vjet eshte vetem ne pushtet. per vetem kater vjet çfare pushteti mund te krijoje nje qeveritar. ai qe ne fillim do te mendoje te vjedhe, ose perfitoje, sa me shume nga posti. se mund te mos zgjidhet me. etj, etj.

Bravo. Edhe une ashtu them, diktatura eshte zgjidhja.

Ne nuk po flasim si te heqim korrupsionin dhe kaq. Por te heqim korrupsionin dhe te maksimalizojme mireqenien dhe lirine e cdo individi.

Kur hyn ne debat kiji parasysh premisat e diskutimit se ngjan si budalla pastaj... sikur flet pa lidhje.

P.s: Public choice: http://www.econlib.org/library/Enc/Publi...

ate korrupsion per te cilin ti flet, e heq mireqenia vetem. dmth BOLLIKU material.

puna eshte qe per te krijuar kete, do te duhet dikush te punoje, te shfrytezohet, se ky nuk vjen vete prej qiellit. bota perendimore per momentin e ka gjetur "energjine" e saj, shfrytezon akoma vendet e botes se trete, shumica ish koloni te tyret (per tu vjedh naften apo plutoniumin, apo diçka tjeter me t e cilat mbajne industrine e tyre, kjijojne gjurulldi ne lindjen e mesme). po ne cilin klase te popullsise te shfrytezojme ? per te na sjelle begatine kaq te deshiruar. se boten s'kemi force ta shfrytezojme, si popull i vogel qe jemi.

tek ne korrupsioni do te jete i perjetshem, deri sa te kete Shtet. po iku shteti do te ike vetvetisht edhe korrupsioni bashke me te.

bota perendimore per momentin e ka gjetur "energjine" e saj, shfrytezon akoma vendet e botes se trete, shumica ish koloni te tyret.

Brockulla qe i thoshte Marksi para 2 shek. te pergenjeshtruara nga ekonomistet dhe akoma perseriten edhe sot.

Ketu ke nje liber qe eshte botuar shume kohe me para dhe qe di se eshte perkthyer edhe ne shqip ne vitet '90. Po je i prirur per te mesuar dhe nuk te ashte atrofizuar akoma truri lexoje: http://www.amazon.com/How-West-Grew-Rich...

Ndersa ketu ke nje review [recension] te ketij libri nga nje ekonomist/e e famshme: http://www.deirdremccloskey.com/docs/pdf...

Marksi eshte ekonomisti numer NJE i botes, se ka lene EMER. ndersa ata te tjeret futi ne bithe, se nuk i njeh njeri.

po hajt se nuk e dija me cilin po flisja. shendet mik e bej ndonje lek, se jeta eshte e shkurter.           

Ok.

Jo, nuk mendoj se feja e zgjidh ceshtjen e korrupsionit shteteror. Ate e frenojne/menaxhojne ato mekanizma qe ke pershkruar. Por niveli i korrupsionit ne shoqerine tone ka depertuar aq thelle tek njerezit e thjeshte, qe nuk kane gje pushtet politik ne dore, saqe une shoh nje shprese tek rifutja ne kulturen shqiptare te koncepteve religjioze si nje antidote ndaj imoralitetit.

Nuk e di ku jeton ti, apo ku ke kaluar pjesen me te madhe te jetes, por ketu ne Shqiperi dezintegrimi moral i individeve eshte i frikshem. Ketu has femije, adoleshente, te rinj qe jane gati te genjejne, te vjedhin, te kopjojne ne shkolle pa ia u bere syri terr, pa nje pa dy, pa e reflektuar fare se a ka, apo cilat jane, pasojat morale te veprimeve te tyre. Dikush ne komentet me poshte ia atribuoi keto fenomene varferise se shqiptareve. Ndersa une jam i prirur te besoj se riformatimi i moralit te shoqerise mbi bazen e disa parimeve ku njerezit njohin limitet e tyre njerezore dhe mbajne pergjegjesi per veprimet e tyre do te shpinte ne nje komunitet me te drejte, me pergjegjes per njeri-tjetrin. 

Magus, ka shume mundesi qe kjo rilindje e besimeve fetare te jete sa per mode, Si rrjedhoje, robit s'i thote gje e morali i shoqerise eshte ai qe eshte, mbas plugimit te komunizmes. 

Tirona, sic duket rilindja fetare eshte kryesisht institucionale ne kete vend, ku perfaqesues te larte te feve bejne cmos per te kapur bashin e vendit ne Tirane qe te ndertojne objekte spektakolare te kultit, por ku predikimi moral rezulton teper i zbehte. Pasi jane po keta 'besimtare' te ketyre institucioneve qe sa dalin nga objektet e kultit nuk tregojne gje ndonje reflektim te thelle te besimit te tyre me veprimet qe bejne ne komunitet. Ose, si zor te shihet ndonje ndryshim ne kriminalitet a korrupsion tani qe vendi eshte mbushur me kisha e xhamia. Duket sikur investimi gjigand i feve ketu eshte kryesisht material, jo shpirteror.

Me thon te drejten, si ne globalizem qe jemi, i njejti fenomen vihet re dhe ne perendim. Dmth nxjerrja e ndonje mesimi moral per individin prej fese, te pakten keshtu me duket mua, po zbehet. Po ndryshimi me ne eshte qe keta kane dhjame per te tret. Kurse ne ishim/jemi kocke e lekure ne kete punen e moralit, dhe shpresonim te vinim ne mos dhjame, icik mish. Megjithate, s'do harru kryesorja, ndryshojne brezat jo robt. Dmth edhe ne variantin me optimist, me kismet nga brezi i trete, thote inglizi. Kurse synimi me shume material, bile si pune gare, i feve eshte problem dreqi. I shty ne ekstrem con ne qamete. Fete, si cdo mjet, mund te perdoren per mire apo per keq.

e keqja e feve (atyre ekspansioniste, pra ajo e çifutve nuk hyn ne kete mes) eshte se jane institucion qe jeton ne kurriz te popullit. si çdo institucion tjeter. 

feja eshte vegel jo e çdonjeriut. eshte vegla e priftit vetem, qe e perdor me jetu ai vete. ha buke me te. nga kjo vjen dhe e keqja e saj. sikur feja te ishte besim i pavarur individual (siç dikur ishin gojedhanat, tradita, etj), ajo do ishte veç gje e mire.

 

Magus,jam i prirur te besoj se nese do ishim nje shoqeri me shume e fetarizuar, do kishte me pak krime dhe korrupsion.

Por ti e thjeshton ekuacionin.Perendimi ka nje etike me te larte jo vetem se bazohet ne krishterim por edhe sepse ka prodhuar KULUTRE,  edhe sepse ka prodhuar MIREQENIE,  edhe sepse ka LIGJ (shtet funksional) . Gjerat duhen pare ne kompleksitet dhe evolucion. 

Komunizmi e varferoi materialisht dhe moralisht njeriun por t'ja hedhesh  fajin per gjithcka atij ("njjeriut te ri") druaj se eshte apologji e  paster e xhungles qe erdhi pas tij.  Post hoc ergo propter hoc-kjo eshte logjike e rrejshme. 

Ne komunizmin ateiste, antikrisht, perse nuk kishte kaq vrasje dhe korrupsion? Mungonte feja eatehere.Po sot kush mungon?

Plus ke nje teme per ankesen e Papes .Deduktimet beji vete.

Nuk mendoj se ka ndonje rrejshmeri ne kete mes, por thjesht nje perpjekje per te rimenduar gjera qe jane marre si te mireqena prej shume kohesh e qe ka ardhe dita t'i rishohim.

Nuk kemi si t'ia hedhim fajin vetem komunizmit, pasi vete e thashe qe ne krye te heres se tezat niceane ekzistonin ne kulturen tone qe nga Migjeni, e ndoshta edhe tek Cajupi e Pashko Vasa mund te qemtohen. Ato pastaj u popullarizuan dhe u ngriten ne kult prej monizmit. Sikurse shpetimi nga plaget e tranzicionit nuk mund te vije ne ndonje menyre totalitare nga feja, por po them qe na duhet edhe feja ne sistemin tone moral. Dhe jo feja si institucion, pasi keta i kemi me bollek dhe s'po dime ku t'i cojme (a nuk jemi shembull si vend i tolerances fetare dhe i multifetarizmit?); por feja si besim personal, si kod etike ku ti e sheh tjetrin si imazh te dickaje me te larte e qe s'te takon ty si njeri pushteti mbi jeten a vdekjen. 

Ka shume per te thene, por me siguri do beheshim te merzitshem. Shendet e te mira, ju uroj.

Ti beson tek sacre , si brendesim i hyjnores apo moralit hyjnor (Zoti moral ) tek njeriu. Por fetarizimi njeriut bazohet tek frika nga ndeshkimi Zotit (Zoti Gjykates) dhe frika e shkuarjes ne ferr. Pergjegjsia morale pra vjen nga Zoti.Besimi tek Perendia eshte liri thote Bibla

Une besoj me shume tek gnosa, si njohje, dija, arsyeja e cila na udheheq dhe na ben te pergjegjshem perballe LIGJIT. Pergjegjsia vjen nga imperativat kategorike dhe nga ndeshkimi, perseri, por nga Ligji. Ferri eshte metafora e burgut. Dija eshte Liri dhe liria  eshte pergjegjsi. Te dyja qasjet ne nje qafe te nxjerrin.

Nejse.Fundjave te kendshme. 

nё momentet e tyre mё tё mira: konsiderata pёr tjetrin, e jo thjesht e vetёm pёr vete; pёrkujdesja ndaj mё tё varfёrve, tё moshuarve, e tё dobtёve tё botёs; nocioni se jeta ёshtё e shenjtё dhe vetёm krijuesi ka tё drejtё ta japё e ta marrё; si edhe sensi i fortё i komunitetit qё ndёrtohet mbi bazёn e njё identiteti tё pёrbashkёt besimi.

Meqe jemi drejt joekzistences, ta jetojme procesin se bashku. Pamvaresisht bindjeve te secilit, eshte sensi i komunitetit per te cilin jemi universalisht te prirur.

Postim i mire, Magus, nder te rrallet ketu ne Peshk, i cili per disa kohe u be vater racizmi dhe shfryerje urrejtjeje per tjetrin. 

 

P.S.  #ik...Heretik

P.S.  #ik...Heretik

??????

Çer osht kjo fraze hermetike abrakadabra, ndonje profum i ri francez i Partise Socialiste?

 

Nuk e di nese i ke degjuar se c'ndodh ne ca universitete Amerikane qe njehre e nje kohe mbaheshin si vatra te mendimit kritik dhe te debatit te hapur.
Sot studentete atje - qartesisht me frymezim majtist, "cultural-marxists" i quajne ca, sepse te frymezuar nga Gramshi dhe shkoet e vet qe braktisen Marksin dhe u futen ne relativizma te tjera, duke infiltruar institucionet arsimore te Perendimit - kerkojen te ashtuquajturat "SAFE SPACE" qe i bie te jene zona kur njerezit jane te sigurt nga ofendimet e te tjereve. Me pak fjale ne keto "safe spaces" nuk te lejohet te thuash as edhe nje fjale te vetme qe mund te konsiderohet si ofendim, apo mikro-agresion ndaj ndonje minorance reale apo te perceptuar. Psh, quhet mikroagresion nese thua "Nga je?" sepse mund te perceptohet si diskriminim per prejardhjen e dikujt. Apo nese i thua dikujt se "e flet anglishten mire" mund te perceptohet si mikroagresion ndaj prejardhjes se tij...

Pra, gjerat z. heretik nuk duken mire per "te ardhmen"... smiley

Si eshte instrumentalizuar Jezusi nga politika, nga bankat, se di si nuk zbret nga kryqi e ti mbysi nje e nga nje...

Gjerat qe jane mister, duan kohen e tyre qe shkenca ti zbuloje, sic u zbuluan shume dhe kishes i eshte dashur shume here te pranoje te verteten.

Kush ka kureshtje mund te gjeje ne internet dhe te shohe: Perse kisha rivleresoi Galileun dhe nuk po rivlereson akoma Giordano Brunon...

Feja ne nje fare menyre eshte si komunizmi: ideale dhe ide e bukur ne leter, ama ne praktike, sido e kudo praktikohet, sjell ne mase me shume gjera negative sesa pozitive. Pertej historise mijeravjerace qe eshte 'studimi' dhe 'eksperimenti' me voluminoz, me ne fund po behet dhe studime bashkekohore per ndikimin e fese (feve e kulturave te ndryshme) tek femijet, e rezultatet jane nje neto negative.

Ne aspektin personal pastaj eshte tjeter gje, ne kuptimin qe X person ka (duhet te kete) te drejte te besoje e praktikoje cfare besimi te doje, e ne te tjeret qe kemi besime te ndryshme ose s'besojme fare duhet ta respektojme e mos ta ofendojme. Gje e cila duhet te behet anasjelltas, dmth edhe drejt jobesimtareve.  

Problemet me fene gjithmone fillojne ne momentin kur X person nuk mjaftohet me dimensionin personal te fese (lidhja e pretenduar vertikale e X personit me zotin, diellin, etj) dhe nga "deshira e mire" fillon ta perhape ate besim me hir e pahir tek te tjeret, gjithmone "per te miren e tyre/perbashket". Kesisoj arrin ne gjera mese "normale" (qellimi justifikon mjetin) si p.sh. Kolombi me shoke qe kur erdhen ne Amerike i tregonin kryqin indigjeneve te cilet normal s'ka si ta kishin haberin ca ishte kryqi, e nese ata nuk perkuleshin direkt para kryqit, hanin shpaten. E me radhe, nder shekuj para e pas Kolombit, deri tek keta 'kryqezatoret' moderne te Lindjes se Mesme, mentalitet "besimtar" i cili e ben p.sh. nje emigrant pakistanez i cili jeton per bukuri ne Kaliforni me rroge $70 mije dollare te vrase veten e gruan (bashke me koleget e punes) e te lere foshnjen e vet 6 mujore jetime.

gjibo, meqe je intelektual i modh ene tina, desha me t'pyt ne lidhje me çer sapo ke thene:

Kush eshte me abstrakte dhe ideale ne leter, feja, komunizmi, apo matematika, apo ideja ideale e kombit?

I forte je si e mban gjithe kete debat edhe kompjuter te ishe do qe nxehur procesori...
Mali me mal nuk piqen po nje kafe do e pija me kenaqesi....

Heretik, shif ta ri-kalibrosh pritshmerine per tu marre seriozisht nga shumica e komentuesve kur shumicen e komenteve ne blog ti kesh mirfilli komente, jo permjerje e hungerima. 

Problemet me fene gjithmone fillojne ne momentin kur X person nuk mjaftohet me dimensionin personal te fese (lidhja e pretenduar vertikale e X personit me zotin, diellin, etj) dhe nga "deshira e mire" fillon ta perhape ate besim me hir e pahir tek te tjeret, gjithmone "per te miren e tyre/perbashket".

Fiks... ilustrove rastin e libtardeve amerikane si puna jote qe lengezojne per Obamen dhe H. Clinton, sado qe jane te korruptuar ne palce dhe duan te imponojne pikepamjet e tyre mbi te tjeret... smiley

Benim debat te qete te shtruar...
Sa erdhi ky xhibi filloi katrahura...
Mos eshte gje kllouni i blogut ky?

Mbase njeriu, ne diten kur po i shuhej zjarri nga furtuna, gjahu ne pyjet me bore po behej i pamundur, ndersa rrufeja ne qiellin sterr te zi ia ndricoi ferrin, ate bote, iu drejtua Zotit.

Po, mendoj se ka nje fuqi te mbinatyrshme, qe ne te vertet eshte Universi i Pa'ane.

Por... gjithmone mendjen tone njerezore dhe te vdekshme e mundon dyshimi; kur ka filluar dielli te ngroh? Po toka kur ka lindur? Po yjet, pse jane kaq shume? A ka nje fund numri qe perkufizon yjet? Ku ndodhet ylli me i larget? Sa larg? Po pas ketij ylli cfare ka? Hic, asgje? 

A e perfytyroni HICIN? Hmmm, jo, mendja njerezore nuk mund te rroke keto koncepte. Une per dicka jam i bindur, ndoshta e kam ngaqe nuk jam aspak shkencerar, por une nuk besoj ne Big Bang.

Ah, harrova te them se feja nuk eshte asgje tjeter vecse nje mjet qe e kane shpikur vet njerezit, ne pergjithesi qellim mire, por qe keqperdoret rregullisht po nga njeriu ne formen e ideologjive. Ska gje me te shemtuar e keqperdorja e ideve te mira!

 

puna eshte se fete erdhen nga i njejti VEND. njerzit qe jetonin ne vende te tjere i faleshin gjerave te tjera. ata nuk e kishin perfytyruar akoma dhe as do ta kishin perfytyruar kurre ndoshta zotin ne kete forme MORALE.

i faleshin gurit, pemes, lopes, etj. dhe u mjaftonte kaq.

Vrejtje me vend, por me sa duket, meqense ai territor ka qene nje shoqeri e zhvilluar ne lashtesi (kujto Egjyptin e Lashte, Babilonin, Perset e Lashte, Piramidat, algjebren, numrat qe kemi sot) zotave te ndryshem ata u dhane nje kuptim te ri, unifikues, por te pa identifikueshem me figura te zakonshme. Gjetje e bukur, ske ci thua! Keshtu behej me abstrakte dhe mistike njekohesisht. 

zoti i unifikuar u be me qellim, per mendimin tim. qe edhe i forti edhe i dobti te kishin te njejtin gjykates. 

nepermjet te njejtit zot, te dobtit deshen t'i dobesojne te fortet e paket, akoma me shume, t'i bejne si veten te gjithe, dhe ja arriten perfundimisht qellimit. te dobtit sot komandojne boten. e bile jane po keta qe nuk kane me nevoje per zot. se e kishin zot artificial vetem per perfitim, pa lidhje tjeter mistike me te.

koha e vjeter, ku secili qytet apo fis, kishte perendine e tij mbrojtese, ishte shume me e bukur, me frymezuese, dhe prandaj krijoi edhe ART me te MADH. puna ishte se vetem nje grusht njerzish ishin te afte te krijonin zoter te bukur. te tjeret e kane dhe besimin si çdo gje tjeter, te huazuar (jane te edukuar te besojne nje mit te dhene, edhe pse jo nevoje te tyre, jo krijim te tyre). se jane te paafte te krijojne  besimin e tyre, diçka origjinale qe lidhet thelle me ata si qenie.

Magus, here's something else for you to chew on, specifikisht me fete monoteiste. Ne kohet e "besimeve te prapambetura" politeiste (paganizmat etj) nuk kishte kaq shume luftera dhe gjak te derdhur ne emer te fese, sepse nuk kishte devize "feja ime eshte e vetmja e vertete" cka sjell natyrshem tek te "shpetuarit" e te tjereve duke i detyruar me hir e pahir qe te besojne fene e vertete. Atehere sunduesi shpesh e inkuadronte fene e atyre qe pushtonte, ne vend qe ta hidhte poshte e zevendesonte me fene e vet, me dhune.

Gjaku i pafajshem i derdhur si lume dhe torturat me cnjerezore ne historine e njerezimit (te cilat e bejne ISIS sot te duket amator) te aplikuara ne emer te fese nuk erdhen vetem si rezultat i marteses se fese me pushtetin (politik e ushtarak) po pike se pari filluan me idene qe vetem nje fe/zot eshte e verteta absolute e te tjerat jane fe/zot te rreme qe duhen jo vetem margjinalizuar por dhe luftuar, gjithmone per hir te se 'mires se shumices/popullit', dmth ne emer te popullit. 

Ky eshte nje tjeter ilustrim i faktit qe ndryshe teoria e ndryshe praktika, dmth qe feja monoteiste ne teori (on paper) mund te duket si koncept goxha i perparuar e revolucionar, po ne praktike sjell dasira, luftra e vuajtje, bile siguron pafundesi konfliktesh (behet benzine per zjarrin qe krijon) se sa kohe qe jane gjalle njerezit e fese tjeter, dmth te rreme, ka arsye per t'i atakuar. Ne anen tjeter, dhunimi garanton rrezistencen e luftrat. 

Ore, se kam pershtypjen se ti jeton ne Amerike, pra gezon lirite, te drejtat, sistemin e atjeshem: a e ke vrare ndonjehere mendjen se nga c'botekuptim, apo nga c'pikepamje filozofike per jeten dhe boten, burojne keto fjale te deklarates se pavaresise amerikane:

We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights, that among these are Life, Liberty and the pursuit of Happiness.

(Shenim anesor: me sa te lexova me lart me siguri do te thuash dicka per faktin se shkruesit e ketyre rreshtave mbanin skllever. Nuk gjykoj se ky fakt e zhvlereson forcen morale dhe ligjore qe del nga ky dokument historik, i cili perben bazen e sistemit atje dhe qe ka sherbyer si frymezim per miliona amerikane, por dhe me gjere ne bote, te cilet nuk kane pasur ndonjehere skllever dhe qe e gjejne te papranueshme skllaverine.)

Pra, edhe njehere: nga buron filozofia e kesaj fjalie te sipercituar?

I/e nderuar, deboji demonet e pandershmerive intelektuale ne kete teme moralo-fetare smiley 

Ne debat bejme, thjesht per qejf deba blogu; ne fund ti do besosh ate qe beson e une ate qe (s')besoj, secili per qejfin e vet. Po per hir te debatit, nuk mund te hidhemi dege me dege, e kur s'na del hesapi me molle te fillojme te flasem per kumbulla, apo per terital. Une jam perpjekur te replikoj sipas temes qe ke hapur ti, dmth feja ne pergjithesi e feja monoteiste ne vecanti, ndikimi i tyre ne shoqeri etj.

Gjeja me (ahem) shkencore per te pare efektin e nje nje X fenomen/produkt/gjeje eshte aplikimi i X ne situata e kushte te ndryshme, dmth eksperiment 101 qe mesohen ne shkolla/shkence. Feja eshte aplikuar gjeresisht ne kohera, kushte e kultura te ndryshme ne bote, e ka dhene pak a shume efekte konsistente; me shume luftera, gjak e dasira. Sidomos fete monoteiste. 

Tani ti thua ta injorojme faktin (historine mijera vjecare) dhe te flasem se si mund te aplikohej feja teorikisht ne nje planet tjeter. Dmth te bejme fanta-letersi. Ok, por kjo eshte fanta-letersi, jo debat intelektual bazuar mbi ndonje realitet. 

Si dhe, te vertetat historike s'jane ceshtje opinioni.

P.S. Detaji i fundit per Ameriken eshte demagogji e ulet per nivelin tone (te ne te dyve, eshume komentuesve te tjere ketu); une Ameriken e dua fort se jam pjese e saj e ajo eshte pjese e imja, por kjo s'me ben ta injoroj historine dhe faktet. Mbase ngaqe s'kam ndonje ideologji/demagogji/fe per te justifikuar e per tju permbajtur, e kjo me cliron (dmth s'me burgos) te them cfare e si i shikoj gjerat, pa e thene te fundit te paren e pa e bere debatin per te justifikuar dicka apriori smiley

 

Une jam i nderuar.

Megjithese nuk duket e mundur qe te bejme ndonje bisede koherente, apo qofte edhe debat me kuptim, po them disa gjera te fundit qe shpresoj te adresojne sadopak dhe shqetesimin qe ti ngre per historine e pergjakshme te feve monoteiste.

Ne postimin tim une jam fokusuar tek figura e Abrahamit. Brenda mitit te vet, pra para se te tjeret te derivonin religjione prej tij, Abrahami nuk eshte institucion. Ai eshte individ. Eshte vetem ai dhe Zoti. Nuk ka tjeter. Ndaj besimi i tij eshte personal. Ai merr nje thirrje nga lart, merr urdhera. Jep shembullin e besimit qe vjen nga ndergjegja, jo nga tradita. Jep shembull bindjeje absolute, por edhe tolerance te madhe (detajet si e qysh duhen shqyrtuar duke lexuar historine e tij ne shkrimet e shenjta; nuk ka kuptim te zgjatem ne kete.)

Se dyti, titulli i postimit tim permban idene e "sot". C'kuptim, apo c'relevance kane keto religjione sot? Edhe shkencerisht, apo statistikisht, nuk rezulton se fete monoteiste sot, apo numri me i madh i besimtareve perkates, merren me luftera apo tortura. Une kam adresuar ekstremizmin i cili nuk duhet pare si vazhdim llogjik i ketyre feve, i islamit ne rastin konkret, por si nje anti-fe, si dicka qe shkon ndesh me besimin dhe dashurine qe simbolizohet tek figura e Abrahamit. Pastaj kam permendur disa vlera qe i karakterizojne religjionet abrahamike sot e gjithe diten. Mendo pak, per shembull, per mijera te pangrene sot, pikerisht ne kete nate qe po flasim, te cilet kane nje pjate gjelle perpara, apo edhe nje xhakete supeve, per shkak te sherbimit te shume organizatave fetare ne mbare boten. Keto jane vepra qe duan mund dhe sakrifice, vepra te cilat fete monoteiste i bejne, dhe qe u duhet njohur atyre.

Se treti, nisur dhe nga reportazhi i gazetares Amanpour, po perpiqesha te thoja se nje pergjigje ndaj kercenimit te fondamentalizmit dhe ekstremizmit fetar mund te jete gjetja e terrenit te perbashket mes feve, gje qe mund te coje drejt tolerances, jo drejt se kundertes (vrasjeve dhe intolerances).

Probleme te tjera qe kane te bejne me mendesine dominante afetare ne kulturen shqiptare i kam diskutuar ne komentet ne vijim. C'kisha per ta thene e thashe. Nuk ka gje nevoje te ndryshojme bindjet, madje as te biem dakord per gje. Diversiteti i mendimit eshte gje e cmuar. Nuk do kemi vetem ateizem ne shoqeri. Ekziston dhe besimi.

 

Per mua, qasja e fese (ciles do fe) si ilac sherues per kete e ate situate, perballe historise mijeravjecare te saj, eshte si te thuash "sikur uji te mos na lagte, do ishte fantastik". Uji lag pashmangshmerisht, te pakten ka lagur qe kur ne e kemi obzervuar. Flasim per mundesine moslagese te ujit kur te shikojme ndonje lum qe s'te lag. 

Thene kete, edhe sikur gjysma e atyre qe besojne sot te bien dakort magjikisht ne nje moment se feja eshte me shume negative se pozitive, kjo s'do ta beje fene te zhduket, keshtu qe ne keto kontekste, eshte e admirueshme perpjekja e Amanpour apo te tjereve, apo edhe atyre izraelito-amerikaneve qe e keqinterpretojne besen shqiptare si virtyt te muslimanizmit me qellimin e mire qe ti ilustrojne botes se muslimanet mund te bashkejetojne ne paqe me hebrenjte, etj etj. Po ashtu perpjekja jote ne kete pike.

Ama, eshte krejt tjeter debati intelektual per ta paraqitur fene si dicka neto-pozitive (ne bote ne pergjithesi apo ne Shqiperi specifikisht), qe pastaj te ekstrapolojme tek feja si celesi qe do na ndihmoje te clirohemi nga terrorizmi apo luftrat/konfliktet ne pergjithesi. Ketu, sic ne rastin e ujit dhe lagjes prej tij, s'mund te bejme ekuacione ne eter duke injoruar kete mega-eksperimentin mijeravjecar te njeriut me fene (asgje s'eshte eksperimentuar historikisht me shume sesa feja, ne nje sere variablash historike, kulturore e rrethanore). Dmth s'mund te injorojme realitetin dhe te bejme nje realitet univers-paralel ku feja na del nje faktor neto-pozitiv per njeriun, as nuk eshte intelektualisht e ndreshme te themi feja eshte pergjithesisht pozitive po ka dhe ca gjera negative si krusadat dhe terrorizmin bashkekohor, dmth nuk mund ta ndajme boten ne nje bote ku feja ka vetem keto efekte pa ato te tjerat, nje bote kemi. 

Gjithsesi, shpresoj qe komentet tona te mos kene ofenduar ata qe besojne, te paken une s'kam pasur aspak ate si qellim. 

Gjeja me (ahem) shkencore per te pare efektin e nje nje X fenomen/produkt/gjeje eshte aplikimi i X ne situata e kushte te ndryshme, dmth eksperiment 101 qe mesohen ne shkolla/shkence. Feja eshte aplikuar gjeresisht ne kohera, kushte e kultura te ndryshme ne bote, e ka dhene pak a shume efekte konsistente; me shume luftera, gjak e dasira. Sidomos fete monoteiste.

Po pse mer klloun cirku, kshu behet shkenca, si mendja jote? smiley Kap ate kap kete, futi nje 101, dhe nje xhib nga pas dhe je ne rregull.

Dmth ti thua se meqe feja ka qene prezente pothuaj gjate gjtihe historise se njerezimit, ajo duhet te jete patjeter ndryshorja/faktori kryesor qe ka ndikuar per te gjeneruar lufterat?

Nje faktor tjeter qe ka qene prezent gjate gjithe historise se njerezimit ka qene edhe rrezatimi djellor, fusha magnetike e Tokes, apo renia e rreshjeve te shiut. Sipas logjikes tende prej kllouni ne mund fare mire qe t'ai atribuojme ketyre fajin per gjera te ndryshme, nder te cilat mbase edhe lufterat, konfliktet etj.

Prandaj, sic te kundershton Magus, per te rrezuar keto blockullat e tua - qe nuk jane serioze as per nje klloun si puna jote qe e kalon diten duke pare seriale dylekese dhe filma online si zombi ne kerkim te nje cope truri - mjafton te permendet se pjesa me e madhe e atyre qe ndjekin nje fe te caktuar nuk eshte se jane te dhunshem apo bejne luftra.

Njerezit kane bere luftera edhe per femra bie llafi, nder me te famshmet ajo e Trojes - por ka edhe raste te tjera. Tani ca duhet te themi ne? se femrat nuk na duhen se shpesh, gjate historise se njerezimit, kane qene shkaqe konfliktesh dhe dhune?

Apo, qe te tregohemi serioze, duhet te themi se konflikti dhe agresioni jane ne natyren e njeriut si qenie biologjike, dhe kushedi feja monoteiste, me ato mesimet qe i permend Magus, apo edhe 10 urdheresat, mund te kene patur/kane patur nje ndikim te mire mbi shoqerine njerezore?

Hajt futi nje xhiblim tani.

Ty debatin me mua s'ta pamundeson vetem harbuteria dhe mungesa minimale e etikes, edhe sikur te ta toleroj ato (c'ka s'kam asnje arsye pse), por injoranca mbi te gjitha, e une s'kam nerva te t'i bej lopka gjerat ne vazhdim (si me siper kur i the arturit qe kolonizatoret e Amerikes s'kishin te benin me kapitalizmin) keshtu qe vazhdo debatin me te tjeret, mos e humb kohen me mua.

Magus, mos u tut, Kushtetuta e nje vendi eshte themelore, eshte rrenja ose trungu per çdo muhabet rreth ketij vendi, çdo muhabet tjeter rreth ketij vendi eshte dege, dmth eshte sikur te hidhesh dege me dege si Çita ne piramidat Maja te pushtuara nga xhungla dhe majmunet qe mbajne ne dore libra, kaseta, celulare, tastjera kompiuteri, si sende qe nuk u dine kuptimin te gjetura ne rafte te nje shkence te harruar.

Ki parasysh kur ben diskurse me diskursistet dege me dege, se ka esenca me elementare se Kushtetuta, jane Elementet primordiale: toke, uje, ajer, zjarr, perkthyer ne shkencen superiore maja jane: materie, leng, gaz, energji.

Kujdes kur trajton diskurse me elementet diskursiste, duhet pasur parasysh vetite e tyre. Psh vetia kryesore e lengut eshte mungesa e formes konstante, merr formen e enes qe mbush, ose e derdhur shperdahet gjithandej si curril peshperites lehtesues i fshikesez te fryre si tullumbac.

 

Xhibo na nji smoothi per qefin tat. Keto fete kane ca mijra vjet ne cv. Do thush ti qi u bo c'u bo, s'e kane te gjate ja dhe ca mijra vjet e moren fun. Aty s'kam ka luj, dorezonem. 

PS. Je i zoti t'i mushesh menjen Trumpit te thote qe s'pjerdh per fe e Zot? Poplli amerikon dhe jo vetem do ta dije per ner. 

Jetegjatesia e fese si fenomen s'e ben ate domosdoshmerisht dicka pozitive. P.sh. disa substanca inorganike qe jane helmuese per gjene e gjalle, perfshi njeriun, e kane jetegjatesine (aka rezymene) shume me te gjate se feja, po dhe ca gjera te gjalla, p.sh, ca bakterie...i bie qe jane me te sukseshme se feja? lol

Eshte krejt tjeter ceshtja se pse e si evoluan fete dhe nese njerezimi mund te kishte evoluar pa to.

Ashtu sic eshte e pakundeshtueshme epersia e laicitetit mbi fete (ose zvetnimi i pushtetit te fese mbi njeriun) qe ne kohen kur kur njeriu mund te lexonte (nxinte dituri) per vete, pa ndermjetesine dhe monopolin e priftit fjala vjen (dmth edhe brenda besimit si permase), e po ashtu te mbante pergjegjsi per shpirtin, dmth veten e vet vet. 

Ne boten bashkekohore perendimore p.sh. bejme pak perjashtim ne ne Amerike ne kete drejtim, e kjo jo per rastesi por si produkt i lobimit te miljarda dollareve per ta etiketuar laicitetin dhe edukimin (liberal education) si dicka ne mos katerciperisht negative, si jo shume fort te dobishme, dmth per te kultivuar dhe mirembajtur injorancen, se budallain e mjel e shtyp me kollaj. Hiqi shkollen dhe jepi armet dhe Biblen dhe perallen qe ata nje dite mund te behen miliardere si ty, dhe ata pastaj luftojne vete kunder interesave te tyre dhe pro interesave te tua, sic ilustrohet sot nga miliona amerikane te cilet p.sh. votojne vazhdimisht kunder interesave te tyre.

Me nje llaf, qe kur njeriu filloi te mesoje, te behet me shume njeri, ai i eshte larguar me shume fese dhe e ka cliruar veten me shume prej saj. Kjo sa i perket historise, te ardhmen (qindra apo mijera vjec me pas) veshtire ta parashikojme, po grafiku ama ka nje ecuri stabel ne kete pike sa i perket pushtetit te fese tek njeriu (aka suksesit te fese) ne lidhje me diturine.

Xhibo po flisnim per fene si aktivitet njerezor, jo per helme, bakterie, zhaba a gjeldeti, Dhe meqe me kete sport, nje pjese e mire e robve jane marre prej mijra vitesh, o kto kane qene, jane e do jene te gjithe trapa o feja ka vlera per shoqerine njerezore. Dhe per mu vlerat jane ne ato dore rregullash mos vrit, prit, etj. Do thush ti qe ato i dime ne. Po ja qe robt besojne mo shume Zotit se Xhibit. 

Dmth ti thu qe Bill Gatesi ka udhtu ne kohe osht bo Xhisus, me detyru robt te update to windows 10. Nejse edhe bo vaki, Sidoqofte, me thone te drejten, me erdhi mire kur mu drejtove si "miliarderr." Ishte kshu si bicim figure letrare, apo nei shenje per ate punen qe kom nermen?smiley

Kurse ai muhabeti i dijes s'ka lidhje me fene. Ose me mire problemet fillojne kur feja e shkenca fusin hunet tek objekti i njona tjetres. I kena bo kto muhabete sa i kemi qit long.

 

Religjionet abrahamike jane plaga me e madhe e njerezimit. Jane fete me perulese dhe poshteruese per njeriun. Jane fe me ekuacione dhe aksioma absurde dhe te padrejta. Jane fe qe pohojne se te gjithe rrjedhim fale incestit, nga i njejti çift fillestar. Patjeter qe jane dhe fete per te cilat jane marre, merren dhe do te merren me shume jete ne bote. Fatkeqesisht jane dhe fete me te suksesshme nga te tera. Por, duke qene se kopeja ka qene gjithnje kope, keto fe jane suksesi me i madh mendor i njerezimit, jane kryevepra e vertete psiko-socio-fizike e njerezimit. Atij qe ka thene i pari qe "Ekziston YAHWE, apo ADAM, apo AVRAHAM", bravo i qofte. Ka qene zot(ni)! Ka mposhtur cdo kufi fizik dhe kohor. Amen!

keto fe jane suksesi me i madh mendor i njerezimit, [...] Atij qe ka thene i pari qe "Ekziston YAHWE, apo ADAM, apo AVRAHAM", bravo i qofte.

Fete nuk kane lindur ashtu sic mendon ti.
Ekziston nje fushe studimore relativisht e re qe quhet psikologji evolutive dhe qe nder te tjera ka thene apo perpiqet te japi nje shpjegim evolutiv per lindjen fillimisht te bestytnive dhe mepastaj te feve.

Thene kete, kjo nuk mohon gje qe njerezimi, sot apo ne te ardhmen te zhvilloje lloje te reja fesh. Psh ambientalizmi, adhurimi i Tokes dhe forma te ngjashme mund fare mire te konsiderohen fe te mirefillta.

Keto qe permend ti, nuk do ishin fe te reja. Adhurimin e natyres dhe te tokes, e gjen ne popuj qe kane ekzistuar qysh perpara 4 mije vitesh. 

neqoftese bie intitucioni i feve te sotme, njeriu (nje pjese e njerzve, ose shumica) do t'u kthehen adoracioneve te tilla primitive se nuk jane te afte te krijojne me shume se kaq.

fete u mbeshteten nga fuqia e shteteve qe linden pas renies se perandorive te medha, nuk u perhapen prej legjendes, vetvetiu. kudo ku shkonin kolonizonin, u jepnin fene e tyre njerzve qe gjendeshin atje dhe qe adhuronin kulte primitive. 

sa me i fuqishem zoti, sa me i fuqishem adhurimi, aq me i fuqishem behej shteti qe ndertohej mbi nje shtyse (apo bazament) te tille. ndaj besime te tilla u bene te rendsishme dhe u perkrahen nga mbretrit vete.

Adami do te thote ne fakt A(sht) DHEU dhe UJA (deti, ujet) EVA. filleza e botes.

te tjerat jane teori morale dylekshe, per te dobtit.

Bravo i qofte atij qe na mbushi mendjen qe ne nuk rrjedhim prej inçestit te çiftit fillestar dhe nga Abraham krimineli qe per pak vrau birin e tij sepse kishte haluçinacione me zerin e zotit (nuk merrte ilaçet qe rekomandonte Zhardin sur le nil dhe nuk gjente dashnore qe i rekomandonte xhibi), por rrjedhim prej kopese te majmuneve fillestare fale aktit inçestar te bijve qe ngriten krye kunder baballareve totalitariste, i vrane ata, i hengren, dhe me pas palluan nenat e tyre. Ky ishte akti i pare demoNkratik ne historine e njerzimit qe formuloi Kushtetuten e Shtetit Ideal te Bordellos dhe Kasapanes DemoNkratike.

 

na thote ky zotnia-zonja ,qe fetarizimi i i thelle i shqiptareve eshte ilaci kunder dhunes ,korrupsionit ,varferise etj.

po te shikosh harten e botes,vendet me te fetarizuara,jane edhe te dhunshmet,me totalitare,me pak tolerante.  evropa dhe amerika e veriut qe ne i mbajme per model,jane vendet me ateiste ne bote..feja ka bere ligjin ne evrope ne kohen e kryqezatave.turrat e druve te asaj kohe i ka zili edhe isis-i.

nje gje eshte e sigurte. nese ndodh(sic po tentohet) nje rifetarizim i perendimit,ky do te jete edhe fundi i dominimit te tij .

ne i mbajme per model prej EKONOMISE dhe jo ateizmit. dhe ishte ekonomia (industrializimi), per rrjedhoje mireqenia, qe beri te ulej besimi ne zot. 

kur jeton mire dhe lehtesisht, s'ke pse beson diku. kur ndodhesh ne furtune ne mes te detit te terbuar dhe mbi nje cope drase, do te fillosh t'i falesh dikujt, se asgje nuk varet me nga ty vete. je thjesht i pafuqishem.

ne perendimi po rifetarizohen sepse po VARFEROHET perseri. po e ka punen pisk. industrializimi po iken ne lindje. 

Ideologjia komuniste, ndonese jo fetare, aq me pak ne zanafille abrahamike, shkaktoi miliona vdekje, izolim dhe shtypje te njeriut ne nje periudhe kohore relativisht te shkurter. Po te njejten mund te themi per nazizmin, kolonializmin, etj.,etj. Plaga me e madhe e njerezimin as nuk fillon e as nuk mbaron me religjionet abrahamike, nje ekzagjerim logjik qe s'kuptoj nga buron.

Nuk eshte e detyrueshme ta kuptosh. Megjithate do te te sqaroj: shembujt qe ti jep, jane krejt pa lidhje me pohimin tim, pasi efektet negative qe ato kane patur ne histori, jane emertuar po me te njejtin emer te ideologjise (p.sh "Nazizmi vrau kaq e aq"). Kjo gje nuk ndodh per fete abrahamike, jo ne total te pakten. Per me teper, nazizmin psh, e provoi njerezimi, por pasi ia pa efektin, hoqi dore prej tij, e ndaloi edhe me kushtetute madje. Per fete abrahamike nuk ka ndodhur e nuk ndodh dicka e tille: askush psh nuk e ka ndaluar fene e krishtere per shkak te kryqezatave, apo fene islame per shkak te pushtimeve qe ka pesuar Europa nder shekuj (Spanja mbi te gjitha, apo Shqiperia). Perkundrazi, besimi fetar eshte liri e pacenueshme kushtetuese. Besoj se u tregova i kthjellet. smiley

Shembujt qe jap kane lidhje me fjaline e pare te komentit tend te mesiperm: fete abrahamike qenkeshin plaga me e madhe e njerezimit. Jep si argument kundershtues jeteshkurtesine e ketyre sistemeve jofetare, megjithese kjo vetem me nxit se insistuari ne moskuptimin se pse qenkan plaga me e madhe e njerezimit. 

Per te dhene dhe une nje kontribut, sadopak modest, kthjelltesie, ajo qe po dua te them eshte qe tjeterkund gjendet kjo plage e njerezimit: tek tirania, autokracia, tek uria per pushtet. Fete jane veçse zgjatime te qenies sone, filozofive tona,perfshire dhe tendencat perverse te siperpermendura. Jane ne renie sot per shkak te kushtetutave qe i mbrojne si liri besimi dhe qe i ndalojne aty ku cenojne liri te tjera te pacenueshme kushtetuese.

Mosmarrveshjet midis OrFikut dhe Kopshtit te Fikut per kete problem, jane si mosmarrveshjet midis Stalinit dhe Trockit.

 

"Pёr mijёvjeçarё tё tёrё religjionet abrahamike kanё ofruar njё pikёpamje tё universit ku njeriu nuk ёshtё i vetёm, por i rrethuar nga hyjnia nё çdo hap tё udhёtimit tё tij tokёsor." -na thote artikulli. 

Problemi eshte se kete e bejn te gjitha religjionet; dhe jo vetem keto abrahamike! Edhe shamanizmi, qe eshte nje rit fetar pa kasta fetare, ben te njejten gje! Tre nendeget abrahamike vetem theksojne monotoizmin (disi abstrakt), pa e perjashtuar politeizmin krejtesisht. 

Sidoqofte, majmuni afrikan eshte Abrahami yne i vertete!

Kristjanizmi i  hapi njerezimit rrugen e te vertetes lirise dhe fuqise. Nuk mundet dot askush te gjykoj me nje sy qorr e nje vesh shurdh.

Metoda historiciste qe perdor xhibi per te hedhur poshte vlerat e fese behet me interesante kur e aplikojme ne historine moderne te Shqiperise. Nje verifikim i shpejte i statistikave dhe i personazheve historike te shekullit XX ne historine tone e tregon qarte, ne driten e diellit, se feja dhe fetaret nuk kane derdhur gjak ne Shqiperi, nuk kane bere luftra dhe nuk kane torturuar njeri ne emer te besimit.

Perkundrazi, ateizmi erdh e u be mbizoterues ne vend, e luftoi fene me themel, dhe ateistet shkaktuan gjakderdhje, tortura, persekutim pa fund ne Shqiperi ne gjysmen e dyte te shekullit te fundit. Mund te thuhet se ata ishin komuniste dhe bene luften e komunizmit. Po, por ishin edhe ateiste dhe i shpallen lufte besimit. E kunderta nuk ka ndodhur, pra fete e mbajten luften kunder ateizmit ne nivel idesh dhe propagande, por nuk torturuan njeri, nuk persekutuan njeri, dhe nuk vrane ne emer te fese.

Nje lexim i librit "Rrno per me tregue" te At Zef Pllumit do ta ndihmonte xhibin dhe te tjeret qe jane te paqarte per t'i dhene historise nje perspektive.

Nje sere figurash dhe intelektualesh te shquar te shekullit XX kane qene fetare te perkushtuar dhe kane bere gjera te mira per atdheun edhe te shtyre prej bindjeve te tyre fetare.

Tani gjykoje ti xhib se cili prej nesh po flet per "univers paralel", sic the vete.

Nen driten e historise sone moderne, mbetet pikepyetja mbi pafetarine dominante te elitave tona. Une i qendroj pikepamjes se brezi i formatuar ne komunizem, edhe pse ka arritur te jete antikomunist deri diku, nuk e ka kapercyer ateizmin e lene trashegim, Eshte mungese reflektimi. 

Hinduizmi eshte fe apo jo, dhe a ka vlera apo jo ?

Po, mesa di fe eshte. Me siguri ka vlerat e saj, por nuk e njoh, s'kam lexuar per te, as nuk ekziston tradite e saj ne Shqiperi.

C'lidhje ka kjo me temen qe po flasim??

po sepse po mundohesh te tregosh vlerat e patjetersueshme te feve aktuale, me duket ? qe xhibi po t'i hudhte poshte.

hinduizmi eshte krejt kunder me keto te tjerat. nuk beson ne profet dhe as ne dogme fetare. 

Magus, qe te masesh efektin e X fenomeni (feja) ne historine mijeravjecare te njerezimit duhet jo vetem nje kohe e mjaftueshme e aplikimit te X faktori, ose mungeses se tij, por duhet te faktorizosh (account for) faktoret/ndikuesit e tjere. Ne rastin e studimeve jo-laboratorike, ku dmth ti s'i manipulon dot faktoret qe ti mbash ata te tjeret konstante, duhet te analizosh ngarjet qe kane rrjedhur vetiu ne ate menyre ku keto variabla (faktore) te tjere neutralizohen, per te pare keshtu ndikimin e X-it. 

Feja eshte vertet gjeja me e studiuar (natyralisht e eksperimentuar) kesisoj sepse eshte nje fenomen konsistent qe eshte aplikuar ne cdo kuture, komb, rrethane historike, faktor gjeografik, nivele socdemografike, raca te ndryshme, etj. Njeheresh jane aplikuar kaq shume lloje te ndryshme fesh, sa edhe varietetet e ketij faktori jane studiuar per rrjedhoje. Rezultatet jane njesoj kudo e kurdo.

Rasti i Shqiperise ne monizem nuk eshte sample (kampion) qe mund te vleje pasi jo vetem kohezgjatja e ndalimit te fese ishte e shkurter, por mbi te gjitha kishte faktore te tjere shume me brutale (nderpreres te rrjedhes normale te jetes) efekti i te cileve padyshim ishte me sinjifikant. Plus dhe fakti qe ne shqiptaret s'e kemi pas perkrahur fort (ne mase) fene edhe kur s'ishte e ndaluar. 

P.sh. skamja e varferia ekstreme e ben vjedhjen me te perhapur (kudo ne bote kjo eshte vene re), ashtu si aspektet e tjera diktatoriale i kthejne njerzit kunder sho-shoqit (sic dhe ne vende te tjera me diktatura te ngjashme). Eshte krejt pa vend qe keto 'humbje vlerash' p.sh. tia atribuosh mungeses se fese, eshte nga ana studimore pakez qesharake kjo, eshte si p.sh. te injorosh gravitetin e te thuash topi bie poshte nga kodra prej faktit qe eshte i lemuar.  

E shumta qe mund te besh ne lidhje me Shqiperine eshte qe ta krahasosh me vende te tjera te cilat ne stade te ngjashme zhvillimi kishin sisteme/kushte te ngjashme por fene s'e kishin te ndaluar si ne, si p.sh. vendet e tjera ish-komuniste, e kjo gjithmone me caveat-in qe periudha e ndalimit te fese ishte shume e shkurter krahasuar me jetegjatesine e popullit/kultures shqiptare, per te pare ndikimin e saj. 

Mbi te gjitha, ne shqiptaret s'jemi ufo, as feja qe ne kishim para se te ndalohej s'ishte unike, keshtu qe studim-isht, s'ka arsye per tu fokusuar tek grimca shqiptare per te pare rolin e fese.

Eshte krejt pa vend qe keto 'humbje vlerash' p.sh. tia atribuosh mungeses se fese, eshte nga ana studimore pakez qesharake kjo, eshte si p.sh. te injorosh gravitetin e te thuash topi bie poshte nga kodra prej faktit qe eshte i lemuar.  

Ne mungese te nje shteti dhe botekuptimi civil, vlerat e shoqerise nepermjet denominimeve fetare transmetoheshin ne ate kohe. Shembja e tyre dhe eventualisht zevendesimi me vlera skizoide komuniste la nje boshllek te madh kulturor dhe shpirteror (ne kuptimin laik te fjales).

Me pelqen qe paska patur nje debat te frytshem ketu smiley

Heretiko, edhe per ty me vjen mire, se i kishe lone nja dy komente persembari, me i fjal tip analize, se nja 2-3 te tjera i kishe ibret-jalem. po nejse, le ta quajme nje kthese per mire te tenden.

Meqe sapo kaluam Diten e lindjes se Je Zotit (TM profil kurreshtari) dhe nuk e vute re se dhe ditelindja e profetit Muhamet ra ne daten 24 Dhjetor - pra dy festa Abrahamike ne nje dite - ju ftojme te rikonvertoheni.

fete nuk kane derdhur gjak ne shqiperi sepse nuk kane patur pushtet.    plus qe shqiptaret kane jetuar nen pertandori te tjera para 100 vjetesh..

po ashtu edhe ne evrope ,ku feja ka te pakten 200-300vjet qe nuk eshte ne pushtet.  ama kur ka qene i ka luajtur ''fene''!  kryqezatat,inkuizicioni,lufterat fetare brenda-evropiane, jane disa nga bemat e tyre.

une mendoj se tani qe kozmopolitizmi u be demode, o burra te kapim trendy-n e ri te perendimit!    kryqtare se ashtu eshte modasmiley.

dhe habiten pastaj si e perqafuan shqiptaret islamizmin!    

Besimi nuk eshte trend ne perendim, ku jetojne dhe shume nga bashkatdhetaret tane te nderuar qe po na e thone troc se nuk besojne. Perkundrazi, trend-y ne perendim sot eshte mosbesimi.

Prandaj te besosh ne ditet e sotme do te thote te shkosh kunder rrymes. Te shohesh me thelle se siperfaqja e babezise per prona e para. Te depertosh te marredheniet njerezore me tej sesa cinizmi dhe perbuzja dhe urrejtja. Te besosh do te thote te kesh dashuri, ne rradhe te pare, dashuri per Zotin dhe per njeriun.

Eshte gjeja me origjinale qe mund te besh.

 

 

 

Beme gjithe kete diskutim dhe nuk te pyetem: Zoti per ty eshte Ontologjik apo Zot Etik, prodhim i nje narrative historike por tashme pjese e kultures tone humane ?

Vallaj i dor muhabet per religjonet fetare paskerkeni bo, qe s'paske marr vesh kaqi gjo.

 

Nuk e di si t'i kuptoj qarte termat qe thua Artur, por them se Zoti duhet besuar si qenie qe ka ekzistuar dhe do te ekzistoje gjithmone, jashte historise njerezore, pavaresisht nga njerezit. Jo si prodhim i narratives njerezore, pasi ne eshte keshtu nuk ia vlen te besohet. Dmth mua me pelqen historia e Zeusit, brenda eposit helenik, por nuk besoj ne Zeusin, nuk e konsideroj qe ajo qenie eshte me shume se mitologjike. Zoti i Abrahamit eshte qenie e gjalle. Perndryshe nuk do kish gje per te diskutuar, ashtu sic ne zor mund te benim debat per Zeusin sot, ne epoken e informacionit.

Keshtu, si shenim anesor: edhe ne historine e Abrahamit, ne fakt, personazhi kryesor nuk eshte Abrahami. Personazhi kryesor aty eshte Perendia.

Termi eshte i qarte Magus dhe ti e kupton shume mire.Lexo provat ontologjike te Zotit atehere, nqs vertet s'e kupton.

Olimpi grek ishte shume njerzor, me perendi qe grindeshin, dashuroheshin, nderhynin ne punet e njerzve. Zoti per grekrit ishte Fati. Mitologjia e tyre me duket me humane, me civile, me "racionale". Kurse narrativa biblike premton kulacin dhe tund kerbacin. Prandaj Qyterimi perendimor nga Jerusalemi mori Ligjin Moral/Besimin kurse nga Athina Logosin, Arsyen.

Nuk diskutohet, mitologjia greke eshte superiore nga çdo pikpamje, edhe emocionale, jo vetem racionale. Psh miti i Edipit deshmon ne menyre racionale se emocioni ose deshira me e thelle e shpirtit njerzor eshte te vrase atin qe e ka ngjizur dhe te palloje nenen qe e ka bere. Dmth qe esenca e shpirtit njerzor eshte krimi dhe flligshtia, thanatos dhe eros, Brima dhe Vrima, qe projektuar ne deontologjine e diskursit religjioz fetar ne aplikimet konkrete te shoqerise civile, Urdheresa Universale Shkencore qe i permban ne vetvete te gjitha Urdheresat Religjioze Fetare te Kulaçit dhe Kerbaçit rezulton:

Vrit Hyjin (Atin Qiellor) dhe shkerdhe Natyren (Token Meme)

 

Pertej cinizmit te zakonshem, ti shperfaq  nje lloj injorance kur mundohesh te interpretosh mitin e Edipit me termat peshkore "vrit babin, pallo mamim"

Frojdi ishte gjenial kur permes mitit te Edipit metoi te shpjegoje fillesat dhe dinamiken historike te qyteterimit.Edhe pse nuk ka asnje fakt antropologjik , skema frojdiste  behet e besueshme ne rrafshin simbolik dhe, sidomos, verifikohet nga zhvillimi historik i shoqerise njerzore.

Klani vellezerve vrau Babin , Patriarkun si simbol i ndalesave , tabuse se kenaqsise, Erosit. Dhe pasi e vrane, kur i zune vendin, u detyruan te sundojne po si Ati, edhe pse me nje pushtet te ndare mes disa personave si drejtues te bashkesise. Patariarku eshte baba dhe tirane, unifikon rregullat me kenaqsine, seksin dhe qendrimi ndaj tij eshte dashuri dhe urrejtje. Te njeten gje bejne dhe Bijte sundimtare. Ky eshte momenti kompleksit te dyfishte te fajit, i krimit si atvrases dhe i fajit qe filluan te sillen si ati, sundimtare. Keshtu clirimi u tradhetua dhe u pasua nga nje "sundim me i mire", cfare eshte gjithe dialketika e historise njerzore, ku Babai si autoritet i klanit, zevendesohet me tej me Autoritetet , institucionet mbi shoqerine. Tabuja mbi gruate  e klanit zhvilloi endogamine etj. etj

Por je aq i paditur sepse Frojdi premes mitit te Edipit analizoi dhe Judaizmin (Moisiu dhe monoteizmi) dhe shikon te njeten skeme tek vrasja e Moisiut (Atvrasja).Edhe figura e Jeziut sipas tij mbart kete origjine te dyfishte , lufte ndaj Atit dhe triumf ndaj Tij.Mesazhi Birit qe permbysja e Ligjit prej Agapit, Erosit. Pra imazhi Jezuit eshte imazhi nje heretiku, si Mesia i mishit te njeriut.

Me pas, scripturat dhe dishepujt e tradhetuan mesazhin e Birit , e ngriten ne Qiell dhe e vendosen perkrah Atit duke perjetesuar sundimin  e ketij te fundit. Krimi fillesatar u pasua nga krimi vrasjes se Birit.Kristianizmi instutucionalizoi shtypjen. Heretiket qe kerkonin rikthimin e mesazheve u perndoqen. Kristianizmi devijoi idene e clirimit ne Toke, duke servirur si prespektive te pertejmen, parajsen qiellore.

Narrativa biblike eshte me keq-ka ne origjine fellishtine, femijet e Adamit dhe Eves martohen me njeri tjetrin.  Biri pallon mamin.Icesti eshte mu ne origjine.

Injoranca cinike ime eshte pergjigje e inteligjences shpirtmadhe tende ne nderhyrjet e tua inteligjente dhe shpirtmedha si templar kristian ne temat e mija (akoma i ke aty komentet, megjithse gjysma jane te fshira).

Un nuk interpretoj mitin e Edipit ne terma peshkore, un thjeshte shpreh ekzaktesisht çfar ka shkruar Frojdi me edukate per kompleksin e Edipit ne Sallonin e Sinjora Bertinit ne terma peshkore pa edukate ne menyre qe te bukurat sinjorina te çlirohen nga ndjenja e mekatit (fajit sipas Frojdit) origjinal biblik. Ti mund te thush çfar te dush per diturine apo paditurine time, tastjeren e ke, edhe mund te shash, fakti eshte se sipas Frojdit, shkruar e zeze ne te bardhe, Bijte e Frojdit i zune vendin Babes edhe nga pikpamja seksuale, dmth, thene me edukate qe te mos na turperohen sinjorat delikate te Sallonit, kryen anktin seksual me Nenen e tyre (dmth sipas popullit t'modh shqiptar, hyne andej nga kishin dale). Te tjere ndjekes te tij e kane zhvilluar me tej ne te tjera nivele te njejten esence (psh ndjekesit frojdiste te Marksit ne raportin seks midis proletariatit femen dhe kapitalistit mashkull, ose siç kam bere edhe une me lart me Memen Toke dhe Atin Qiellor) gje qe eshte munduar ta beje edhe Frojdi per te interpretuar personazhe dhe situata biblike, dhe siç ja mundon edhe ti me lart me pallime dhe vrasje biblike.

Un mund ta sqaroj me tej qysh e tekun e inçestit biblik, por nuk eshte muhabet per ketu, e as ti nuk e meriton, sepse ti, njesoj si edhe Frojd ateisti, nuk keni per motivacion shpjegimin dhe kuptimin e tekstit te shenjte (te kuptosh do te thote ta duash nje gje), por zhgarravitjen e tij per shkak perbuzje, ose thene ne gjuhe peshkore, keni per motivacion vrasjen dhe pallimin e tekstit qe ju ka ngjizur dhe bere intelektualisht.

 

Një burrë u arrestua pasi dyshohet se ka bërë seks me dhinë në vigjiljen e Krishtlindjes.

Darryl Gene Scoggin, nga Oklahoma, SHBA, u kap duke bërë seks me një dhi në Crisholm Road.

Policia u njoftua për një rast të mizorisë ndaj kafshëve.

Një dëshmitar tha se videot e survejimit e tregojnë Scoggin me pantallonat e ulura, teksa bën seks me dhinë.

Oficerët gjetën edhe një shishe vodka në xhaketën e Scoggin.

MAPO

smiley

Pikerisht, pikerisht, kjo eshte menyra me e mire mitologjike pagane per te festuar Krishtlindjet.

Njekohesisht eshte edhe hakmarrje sepse ne origjine Krishtlindjet ishin festa pagane e Diellit, pergjate te ciles festohej si saturnale me kryetar perendine Pan, ne tempullin e te cilit blatoheshin kafshe te palluara, katunaret palloshin lopet e kooperatives tek muzeu i ateizmit, kryetari i kooperatives pallote kooperativistet, proletariati pallote makinat, kapitalisti pallote proletariatin dhe sekretari i pare per pak i palloi te gjithe, e kshu me rradhe nje seks grup i gjithe Krijimit te bashkuar ne Dashurine Racionale te Mitologjise Greke, gjithça e palluar nga Perendia Pan.

Pra ne plan te fundit eshte nje rikujtim i arketipit te pallimit primordial, per te cilin flet edhe Bibla, por qe nuk mund ta kuptojne te palluarit nga Frojdi zotrie, sepse Frojdi ishte i palluar per vete zotrie nga perendia pagane Pan.

  

I am the Lord your God.

You shall have no other gods before me.

You shall not make for yourself an image in the form of anything in heaven above or on the earth beneath or in the waters below. You shall not bow down to them or worship them; for I, the Lord your God, am a jealous God, punishing the children for the sin of the parents to the third and fourth generation of those who hate me, but showing love to a thousand generations of those who love me and keep my commandments.

“You shall not misuse the name of the Lord your God, for the Lord will not hold anyone guiltless who misuses his name.

Remember the Sabbath day by keeping it holy. Six days you shall labor and do all your work, but the seventh day is a sabbath to the Lord your God. "

 

4 urdhëresat e para të pasardhësve të Abrahamit smiley

 

 

krejt ndryshe 10 'porositë' pagane

1. There is more than one God and Goddess....do not honor one above another, and respect each individual's right to honor the God or Goddesses of their choice.

2. All things are created equal, and each thing is created in an image of the All.

3. Do no speak ill of the Gods, for each thing that happens happens for a purpose or reason that we may not yet be privy to.

4.  Keep your holy days sacred. Whichever of the holy days you chose to observe, follow them in your own way and preserve their memory for your children.

5. Honor our elders for they hold much knowledge. Follow the instructions of your parents and bring honor to their household. Insist that your children do the same.

6. Honor Nature and the spirit of the Earth; do not destroy any of the God or Goddesses creations without just cause.

7. Regard sexuality as sacred and do not defile it with abusive acts, or use it as an excuse to degrade others.

8. Do not set yourself up higher than anyone else, nor take tangible items from another, nor steal their thoughts and present them as your own.

9. Do not speak falsely of others; neither gossip nor lie.

10. Do not covet what others have; rather, treat your belongings with respect and care.

 

 

 

 

Djema lerini religjionet fetare, po shifni programin Panorama, ku flitet per korrupsionin ne FIFA. 

Pjer nuk thuhet kaq shkurt: "religjionet fetare", thuhet: "religjionet fetare fideiste besimtare".

 

Tiku , me te te kap Pjeri me noj ven ka me te te rraf deri sa te bjere bore smiley

Our Father, who art in heaven,
hallowed be thy name;
thy kingdom come;
thy will be done;
on earth as it is in heaven.
Give us this day our daily bread.
And forgive us our trespasses,
as we forgive those who trespass against us.
And lead us not into temptation;
but deliver us from evil.
For thine is the kingdom,
the power and the glory,
for ever and ever.
Amen.

5 Now when Jesus saw the crowds, he went up on a mountainside and sat down. His disciples came to him, 2 and he began to teach them.

3 “Blessed are the poor in spirit,
    for theirs is the kingdom of heaven.
4 Blessed are those who mourn,
    for they will be comforted.
5 Blessed are the meek,
    for they will inherit the earth.
6 Blessed are those who hunger and thirst for righteousness,
    for they will be filled.
7 Blessed are the merciful,
    for they will be shown mercy.
8 Blessed are the pure in heart,
    for they will see God.
9 Blessed are the peacemakers,
    for they will be called children of God.
10 Blessed are those who are persecuted because of righteousness,
    for theirs is the kingdom of heaven.

11 “Blessed are you when people insult you, persecute you and falsely say all kinds of evil against you because of me. 12 Rejoice and be glad, because great is your reward in heaven, for in the same way they persecuted the prophets who were before you.

un nuk shof ndonje gje te keqe me besimet fetare ne shqiperi. E keqja si gjithmon vjen nga jashte e besimet fetare qe mbajne vije ekstreme ne mesimet e tyre. Duhet te jemi shum vigjilent dhe te kujdesshem me keta njerez qe promovojne percarje

T`i thuash nje njeriu qe eshte kokrra e debilit se beson te Babagjyshi eshte ok.

T`i thuash nje njeriu qe eshte megaidiot se beson ne perralla nga Lindja e Mesme "nuk ke pse i ofendon njerezit".

Dhe prape dhe prape nuk u rri bytha as ne bindjen e vet; duan te indoktrinojne femijet, duan te na bejne te besojme se vlerat morale kane dale nga ata shpellaret e Lindjes se Mesme dhe s`do ishim keta qe jemi pa ta.

Dhjete urdheraesat jane tallje me inteligjencen e njeriut dhe fete abrahamike jane mallkim. Vendin max e kane te letersia, ngjitur me Epin e Gilgameshit.

 

Qyteterimi i pare ka lindur ne Afrike, mendohet ku eshte Saharaja e sotme, pasi kushtet klimaterike u perkeqesuan njerezit me te ditur e me te afte u larguan dhe mendohet se themeluan Egjiptin ( edhe pse nuk pranohet nga egjiptianet). Nga keto kultura lindi dhe ajo greke e romake ne vone.
praktikisht njerezit qe ishin me perpara me idete spostoheshin ne vendet me klime me te mire dhe aty themelonin qytet me te rendesishem.
Ata qe ngeleshin ca nga klima e renduar ca se kokat kishin ikur, ngeleshin keq.
Keshtu qe jemi te lidhur pazgjidhshmerisht me vendet e tjera mes ketyre dhe ata te Lindjes.
Duket qe propaganda ka bere punen e saj por po te shkosh ne vende te Lindjes do kuptosh qe nuk jane ashtu sic i mendon...

Qyteterimi i pare ne histori, nuk mendohet kjo, por dihet qe eshte ai i Sumereve, te cilet ndodheshin nja 2000 kilometra larg Afrikes. Kur themi qe dihet, nenkuptojme qe nuk jane gjetur gjurme te vazhdueshme qyteterimi me te lashta se ato sumerike. Fatkeqesisht jemi te lidhur me arixhinjte e lindjes se mesme vetem per shkak te feve abrahamike, sepse nga kultura e tyre e lashte qyteteruese, nuk ka ngelur asgje, as tek ata, as tek ne.

Flas per nje qyteterim qe ka nje linje lidhje me Evropen, por normal qe ka pasur qyteterime qe jane zhvilluar per hesap te tyre, si ne amerike te jugut apo dhe ne kine.
Nga eksperienca, keta po demonizohen, dhe shume popuj te lindjes jane viktime e pushtetareve qe kane sic eshte edhe vendi yne, vetem me ndryshimin qe ne jemi ne evrope dhe disa gjera do behen...

Provoje nje eksperince ne keto vende e do ndryshosh mendim...

Fratello: sumeret s'ishin per hesap te tyre se kane shpikur gozhden, po dhe rroten.

Ndane dhe diten ne 24 ore, oren ne 60 min. e minuten ne 60 sec. Ndane dhe vitin ne 12 muaj e muajin ne 4 jave. Njihnin dhe njefare Nibiru, Nibiru, kush qe?

Dedaaa!

Lungomare,

komenti im nuk flet gjekundi per qyteterimet e Lindjes, as ka pike perbuzje per to.

Me duket e ulet te manipulosh diskutimin dhe te me vesh ne "tastiere" fjale/mendime qe s`i kam shprehur.

 

Nese Shpellaret e Lindjes eshte term jo perbuzes une terhiqem. Gjithsesi pervec kesaj replika qe bej me te gjithe edhe me ty eshte thjesht per shkembim njohurish, asnjehere per te ulur apo fyer ndokend...

Muhamedi ishte nje shpellar nga Lindja e Mesme, sa per te marre nje shembull. Per keta injorante po flas une, jo ku ma con ti biseden.

Qyteterimet ne Lindjen e Mesme (dhe kudo) u zhvilluan pavaresisht fese, jo fale fese.

Veje re kete liste, sa me fetar vendi aq me e madhe prapambetja. Cudi si vendet e Europes Veriore, edhe pse shume pak fetare, kane kriminalitet shume te ulet.

https://en.wikipedia.org/wiki/Importance...

Vendi qe ka kriminalitet te ulet, pa tjeter ka pallim te larte!

                                                                                        i Modhismiley

 

Ajo cka me duket me e bukur ne kete teme eshte fokusimi tek figura e Abrahamit, gje qe reflekton deshiren e mire per te zbutur konfliktet, per te sjelle paqe dhe kohezion mes besimtareve te te trija feve.

Ne pergjithesi robt kane memorie te dobet, kurse njerezimi akoma me te dobet. Si rrjedhoje, vetem mbas qametesh te medha, ne emer te ndonje ideali akoma me te madh, komunist, fashist, "fetar" etj, ku nje pjese e mire shkojne mish per top apo per lesh, ata qe mbeten u kthehen ketyre mesimeve "naive," tip mos vrit, duaje tjetrin etj. Dhe me thene te drejten jane bere goxha kohe pa ndonje ziafet kalibri. 

Ofeza kesisoj ndaj tjetrit, per cfare do arsye, nuk ben (kontribon) asgje pozitive, eshte vecanerisht e tepert ne tema si puna e fese, se ti e une qe s'besojme a besojme dicka tjeter e dime fort mire qe ai/ajo qe beson tek Krishti, Dielli, pema, etj identifikohet fort me ate besim, e duke i ofenduar besimin ne i kemi ofenduar krejt personin. Nje ambient ku personi ofendohet aq kollaj (edhe kur ai s'te prish pune) s'eshte pozitiv as per mos-besimtaret.

Per me teper, jane sistemet laike ato qe e sollen si praktike garancine e besimit te tjetrit pavaresisht se ku e si; deri para laicizmit (apo edhe sot ne ca vende fe-centrike si Arabia Saudite apo Izraeli) besimi i tjetrit ishte i kanalizuar nga pushteti, e cdo devijim a besim ne dicka tjeter ishte se paku i perbuzur, se shumti te kushtonte jeten. 

Duke garantuar besimin e tjetrit, laicizmi garanton se pari te drejten e njerzve per ta perqafuar kedo besim, e cila s'eshte fort e ndryshme nga e drejta e te gjithe neve per te pasur e shprehur ide e liri te tjera individuale, te pauzurpuara keto nga sistemi/pushteti, ne kete rast pushteti laik. Ndaj dhe kjo, liria e besimit, ka rendesi edhe per ne qe s'besojme ate besim, ose s'besojme fare. Ne nje vend/ambient ku besimi shtypet a ofendohet aq kollaj rrezikohen dhe lirite e tjera personale.

Plotesisht dakort qe besimtaret--sic dhe laiket--s'duhet te perpiqen te ndoten ambientet e perbashketa publike (si thirrjet per lutje a kambanat) e as te mundohen t'i imponohen te tjereve me pahir, po kjo pra shkon ne te dy trejtimet. Laicizmi ama duhet ta ri-kalibroje qasjen, te mos i garantoje besimtareve statuse te vecanta e apriori duke i hyre ne hak keshtu jo-besimtareve, sic fatkeqesisht ndodh ne vende si Amerika, ku p.sh. edhe ata qe besojne se Islami s'perputhet me vlerat amerikane, jane me te gatshem te votojne per nje president musliman sesa nje ateist. Kjo ngaqe shteti (i supozuar krejt laik dhe i ndare prej fese) i ka shkelur ne kallo ateisteve/agnostikeve, duke i imponuar zotin edhe ne gjera si paraja e asetet publike, e padyshim ne fund te cdo fjalimi te presidentit amerikan, sic dhe ne ceremonine e betimit te tij.

T`i thuash nje njeriu qe eshte kokrra e debilit se beson te Babagjyshi eshte ok.

 

T`i thuash nje njeriu qe eshte megaidiot se beson ne perralla nga Lindja e Mesme "nuk ke pse i ofendon njerezit".

Xhiblong Lagshtina, ofenimi jot dallon nga ofenimi i komsomolsave debile qe akoma kemi midis tënë, sepse ti kur ofenon, ofenimin e lyen me leng lubrifikant.

Pra ti te ofeno me lezet, ose, thene ne stilin tend jo-ofenues, ti ta rras me lezet (psh sjell linkun Linku Thote nga studime shkencore statistikore te Harwardit dhe Oksfordit qe edukimi fetar demton trute e kalamajve).

Ekziston nje kategori lubrifikantesh e ketij lloji ne Peshk, me perfaqsues kryesore, perveç teje, Zhardin qe lubrifikon sur le Nil dhe Stalker qe lubrifikon sur le film. Dhe arrini t'ja rrasni me lezet edhe besimtareve naive tip Armir qe ju konsideron per aleate ne tema te ndezura antifetare dhe antimyslymane.  

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).