Kreu i ministrisë së Çështjeve Sociale Blendi Klosi ka kërkuar që zyrat e punës të luajnë një rol të rëndësishëm në ndërmjetësimin mes biznesit dhe punëkërkuesve dhe të pastrojë skemën nga fiktiviteti.

“Asnjë drejtor nuk do të lejohet të japë vërtetim për papunësinë nëse ka vende të lira pune të përshtatshme për qytetarët që do të kërkojnë këtë punësim. Vetëm nga një përpjekje e parë fare e thjeshtë, kemi disa mijë persona që kanë humbur statusin e punëkërkuesit të papunë”, tha Klosi.

Arsimi profesional është një pikë e rëndësishme për rritjen e punësimit, por në gjithë vendin ka qindra qendra të palicensuara

“Kemi sot me qindra zyra të vogla që afrojnë formim profesional jashtë çdo kontrolli”, vijon ministri Klosi.

Në gjithë vendin numërohen 30 mijë vende pune të cilat kërkohen nga biznesi.

16 Komente

Shume mire.

Uee sa mire. Edhe deshtake ne nxitjen e punesise edhe pompoze.

A je kinge ti? Nese po, s'ke pse e vret mendjen, e gjen punen shume shpejt.

titull per te zene ne grep komente peshku smiley

S'ka dyshim qe topqenell ja ka vene titullin pikerisht per komentet e peshkut.

po s'i vure bishta komenteve te mija ti, s'e ben rehat gjumin

Kam kohe per gjume, 4 ore mbrapa EST.

Une s'vura gje bisht, bishtin ja vure ti qe kujton se titullin e kane bere adminet e peshkut.

ik o figure e blogut ik

Right after you. Age before beauty thone ketej.

 dhe ti administron blogun kshu...

Në gjithë vendin numërohen 30 mijë vende pune të cilat kërkohen nga biznesi.

po kam une nje piceri ketu afer qe cdo 3 jave kerkon si motorrist si pastruese, se i mban ca kohe su jep rrogen pastaj kerkon te tjere. Vetem ky i ka hapur nja 30 vende keshtu...

Atij i do q... mema me bishtin e tepsise se pices.

dmth po te ofrun nuse

Me mire do ishte: Kush refuzon punen e ofruar nuk merr ndihme sociale.

po sigurisht, ai/ajo qe refuzon punen e ofruar, i hiqet statusi i te papunit qe kerkon pune dhe automatikisht perjashtohet edhe nga e drejta per ndihme ekonomike. 

me mire do ishte: kush refuzon punen e ofruar, virtuale, nuk i lejohet te shkoj refugjat ne Gjermani, as te aplikoj per vize ne ambasaden amerikane.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).