Si mendoni ju, kush e meriton sipas jush titullin "Shqiptari i vitit"? Përveç emrit thoni dhe arsyen pse. 

93 Komente

Berisha , portjeri i Kombetares , arsyeja ? Dihet.

Shkaba.

arsyet dihen.

Martin Shkreli. arsyeja ? -karma.

Pjeri i peshkut. 

smiley flm e dashur Ketlina, por aty bohet fjale per njeriun e forte, te pushtetshem, qe vjedh pasurine e popullit, qe organizon intriga politike, qe vret, torturon, qe ben pislliqe. Ku i boj dot une keto. Megjithate ti rrofsh qe kujtohesh edhe per plakun. 

ballist morinasmiley

per fluturakun,per kualifikimin ne france dhe per bugun politik qe po ben.

per friken qe ka zene jeniceret nga shqiptarizmi.

i Modhismiley

 

Gani Abazi i kombetares

smiley

Edi Rama dhe nuk ha shume diskutim per mendimin tim.

+100

Briseida e tatimeve smiley

Me.duket se ia ke shkru emrin gabim Kapo! Ka nje m diku kjo te emri smiley

Laura Mersini

smiley

Mund te kishe thene edhe thjesht : Vrima e poetes ......si me e kenduara per 2014 smiley

smiley

Po "Vrima e Poetit" ku e le? Jemi apo s'jemi ne epoken ngambrapamoderne?

 

Por kur ta heqi poeti o tiku dhe te dale vrima do themi vrima e poetit.

Aman o Tiku se kete Rimbaud veç nje grusht njerezish e kuptojne. Une per fat te keq nuk bej pjese te ajo kategori smiley

Ncq ncq ncq smiley si shoke mbeshtetes qe ishin plotesonin dhe kuptonin njeri-tjetrin ne nje bote mizore pa pike intimiteti

E ke fjalen per Verlain Vlonjat se Rimbaud eshte poet i lehte per tu kuptuar. Shume lirik, vdesin gocat per te.

Sur l'onde calme et noire où dorment les étoiles
La blanche Ophélia flotte comme un grand lys,
Flotte très lentement, couchée en ses longs voiles...
- On entend dans les bois lointains des hallalis.

Ishte ne menyre figurative Fjala mqns Tiku e kaloi diskutimin te vrima.

Un nuk kaloj asnje diskutim tek Vrima, por vetem ju tregoj se nuk beni dot asnje diskurs tjeter perveç Vrimes, e as mund te behet tjeter me keto prerogativa.

Shiko komentet, eshte ketlin poetesha qe ka hap e para diskursin e Vrimes dhe ben lapsuse ngambrapaVrime shume tregues per situaten.

 

Tiku tani je ne doren e poetes, gjej vend dhe futu.....smiley

 

smiley

 

ketlina, shpresoj ta kesh sarkazem.

ato debilliqe, per mendimin tim, nuk jane as erotike, as pornografi; art e letersi jo e jo.

wow. ai vend qenka kantandisur si mos me keq. prandaj nuk ecen perpara. se quan "art" keto plehra.

kjo eshte femra post "Njeriu i Ri" i realizmit socialst.

 

Paske gabu vrime!

 

Sigurisht smiley

Keta qe shperndajne titujt i lexojne apo nuk i lexojne zhgarravinat?

Vrima e poetes- poezite me te mira per vitin 2014 , cmimi u nda nga Edi Rama dhe Mirela Kumbaro ! 

Cabohet keshtu kryeministri ndan cmimet per librin :

 

 Vrima e poetes smiley 

 

 

Gianni de Biasi sepse per.here te pare kombetarja shqiptare luan ne europian dhe mbi te gjitha i beri shqiptaret kido qe.jane me.te.lumtur dhe krenar.

Ja ky e meriton... ndonese eshte ndare nga kjo jete, por mesimet qe na ka lone jane edhe sot shume frymezuese.... RROFSHIN JEVGJIT.... VDEKSHIN GAXHEJT... (pastaj me nderrimin e sistemit te referimit, ndyshonte edhe parrulla ne te kunderten e saj)

funny thing is that jezu krishti kisha pershtypjen se kishte floke te gjate e sy te shkruar.por nga rindertimi qe i bene forensic scientists ne perngjasje me pamjen e nje cifuti mesatar te kohes se vet ai dukej mu si gezim kulufi.

Atehere nji Gezim Kulufi  kishte Tirona ,  sot jane shtu me qindra e qindra  te tjere si Gezimi !Fal kushteve te mira qe i ka krijuar shteti dhe partia demokratike, socialiste dhe ajo e le-se-ise !

Mike Tyson, kur ka qene I vogel!!!

Shqiptari i vitit eshte shqiptari anonim ne NYC qe shkoi i tha nje baristi ne nje "dive bar": pse ma more goten pa e mbaru pijen, se une jam "Albanian" dhe do ti shkerdhej robt ty dhe kush osht mrapa teje, pa e dit qe baristi ishte psikopat nga ato me nji grusht ilace para dhe mas buke! 

Hongri dajak shqiptari karderr ke halja e barit dhe e kaloi festen e gjelit ke reaminacioni i Beth Israelit. 

Atdheun amo nuk harroi pa e permen n'oren e rrezikut, kishte me thone Gjergj Fishta. 

Ameriqia eshte vend i psikopateve te dhe pa dekllaruar e trajtuar.shqipoja yne eshte at home smiley

+1

 

smiley Ata qe dogjen bunkerin e rregjimit kërmo-komunist te Tiranes.

 

 

Erion Veliaj

Nene Tereza Shenjtorja!

Messi

Donald Lu. per reformen ne drejtsi.

Shqiptari i thjeshte qe i ka dale/del per zot vetes .

you mean shqiptari i vjeter!!!

shqiptari i vjeter eshte i mijevjecarit.smiley

Po Shkaba, nga behet ?

Martin Shkreli, per inercine e ngritjes dhe renies se shokut kapitalist-Zylo ne epoken e internetit. Ose, nje shqipcuce* n'palester e cila insiston ne perpjekjet dalldisese me flirthargalisjet e saj. Ose, ndonje shqipanonim qe perpiqet te fellohet pertej dy milimetrave te shqiperditshme, si puna e ketij

Problemi i Shqipërisë nuk është tek Shqipëria si njësi fiziko-gjeografike e vështirë, e papërpunueshme e parekuperueshme etj. Nuk është konkretisht tek asnjë konotacion jo human. Është vetëm tek veset çekuilibruese dhe çedukuese, që i përqasen më së shumti cilësive të karakterit të shqipëtarëve. Nga shembulli i dhënë nga njerëzit me pushtet dhe influencë, gjatë këtij çerek shekulli, bashkatdhetarët e mi kanë përvetësuar vesin e vjedhjes, rrënimit dhe shkatërrimit të pronës së përbashkët publike. Ky që përjetojmë është fundi i ajsbergut të Diktaturës së Proletargjisë. Tashmë e kemi të gjithën para syve. Gjatë 25 viteve të shkuara kemi kaluar nga maja në bazën e akullit lundrues. Askush nuk ka më frikë nga të përgjumurit, ndaj gjithçka është ashiqare sot.

*Kjo qe per te vene ne dukje faktin qe Vlonjati, per pjerinstikt, s'e ka konsideruar fare gjinine shqipfemerore per kete dekorate fundvitise smiley

Edi Rama. 

-per ekspozitat e shumta qe ka hapur ne vende te  ndryshme te Botes... u afirmua vet me se fundi si piktor,   ndonese disi ti vone (ne fakt skish cbente qe nuk u be km nja 25 vjet me pare),  por edhe shqipes zanin lart ja qiti..

Ne kuadrin shqipolitik, mbase Gjergj Bojaxhi, qe ja ngriti si Viagra shpresen tironsave per nje levizje/parti te trete, e po aq shpejt u zhduk nga arena politike, me gjase ngaqe rezultatet e zgjedhjeve s'i dhane ndonje perfitim (shperblim) te mjaftueshem politik...se shqiptari s'eshte budalla qe te punojne sot per neser, e do sot per sot, tak fuck, te rruajtur, qethur, por dhe me garniture, e mundesisht dhe nje qiri aromatik per ambiance. 

 

Sa i perket veprave dhe investimeve publike, padyshim streha ajatolliste, ia kalon dhe bunkerit. 

 

Nga shqip-mediat, padyshim BIRN per vitin 2015, per perpjekje serioze dhe te deshirueshme, qofte per investigime/reportazhe, lajme (shpesh pothuajse ne kohe reale, per ceshtje kritike) por dhe opinione. Mbase Gjergj Erebara sa per te permendur nje person, por besoj se gjithe stafi shqiptar i BIRN meriton lavderim.

Kjo Jeta osh Qef osht bo shume popullore, me keq se Craigslist-i knejna. Pysin dynjoja : Persh. Jeta osh qef. Iu lutem te me thoni cfare ngjyre ka pordha syfyrit kur ha spinoq ? Anonim iu lutem. 

levizja per universitetin

jo Albin Kurti, mo  Al bano ?  hemm..

albini u terhoq nga kryetar per te vene interesin e levizjes mbi ate personal smiley, keshtu qe pse jo levizje per levizje

Nene Tereza, me qe mori shenjterimin kete vit.

pa dyshim pa dyshim smiley

Kollaj! Neim Cili. smiley 

Cunat e kombetares...

Meqe eshte tema, ia vlen te njiheni me nje shqiptare te vogel, karriera artstike e se ciles eshte mjaft premtuese:
 

Suksesi i pianistes 13 vjeçare Iva Zurbo në Düren, Gjermani, ka qene  befasues për publikun, që kishte mbushur sallen e kishës St.Anna të qytetit Düren të Gjermanisë.

do e merrni msysh çunin

Propozoj ate djalin 22 vjeç qe vdiq ne burg me kancer ne mushkeri pa patur nga ana e drejtesise shqipetare as ate qe latinet e quanin PIETAS. Meshire!

Quhej Artur Mece e ish denuar 5 vjet per armembajtje pa leje!

Le te kujtojme qe "Ligji eshte i bararbarte per te gjithe" por per fakiret eshte pak "me i barabarte".

Albin Kurti dhe nje shqiptar nga Durrsi qe eshte drejtor i nje qendre kerkimore shkencore qe studion ALT. 

po une them futbollisti i Skenderbeut, Peter Olaynka,  (u be shqiptar ky besoj ?), qe u transferua te Gent  per nje shifer mbi  1 miljon euro, duke u bere keshtu lojtari me i shtrenjte i shitur ne historine e kampionatit shqiptar.

tifozat e partizanit qe shkulen stolat e dy stadiumeve te reja brenda nje muaji

O Vlonjat-o, mos eshte gjo mo kollaj me gjet Vitin e Shqiptarit sesa Shqiptarin e Vitit mer?

Goni viti i shqiptarit me + dhe - ka qe 1999 qe po zgjat. Dhe jo per meriten tone smiley
Per mua po ti hysh holle edhe Ilir Kokelope Meta eshte shqiptari qe ka uzurpuar vitin 2015 ! Kryetar kuvendi tjetri dhe akuzohet per vrasje, tentative vrasje, vjedhje, dhe shantazh. Ka te pakten qe nga behari qe eshte ne qender te vemendjes, per keq natyrisht!

Donald Lu per punen qe po ben per reformen ne drejtsi.

Shyqyri Çoku

shqiptari i thjeshte qe kupton se nuk dilet as votohet per asnje nga ata qe e keqperdoren besimin e tij dhe iu vodh gjithcka prej tyre.

shqiptaret qe do te ndergjegjesohen dhe nje dite do hedhin ne gjyqin e hages te gjithe banditet pushtetare qe shkaterruan te ardhmen e nje populli fizikisht menderisht financiarisht.

ky do te quhej shqiptari i vitit per mua , ai qe di te perdori mendjen sikur 1 ore ne dite

Ilir Meta

1. Si Kryetar Parlamenti ka porosite dy vrasje (sipas Tom Doshit) dhe ka mbajtur ne suspance per rreth 6 muaj gjithe publikun dhe politiken shqiptare, kuptohet ata qe kane patur drita dhe qasje ne rrjet.

2. Ka mbajtur ne suspance edhe Kryeministrin Rama duke e terhequr per hunde si i ka dashur qejfi Monikes, derisa ia dergoj ne qeveri edhe Ylli Manjanin, manjatin e sharjeve ne publik te Edi Rames

3. Raporti i OSBE i kushton kete portret:

Ilir Meta, Kryetar i Lidhjes Socialiste per Integrim (LSI), ish Kryeminister dhe Zv. Kryeminister, aktualisht ne kualicion me Partine Demokratike. Interesa ne ndertim, toka turistike, gurore dhe ne energjitike. Lidhje te forta me eksponent te ndryshem mafioz, kryesisht nga Shqiperia e jugut. Ka dyshime te bazuara se ka urdheruar te pakten dy vrasje te ndodhura gjate kohes qe ka qene Zv. Kryeminister. Karakterizohet nga nje profil i ashper politik dhe pragmatist e paskrupullt.

https://prenom777.wordpress.com/2013/07/...

http://www.lapsi.al/lajme/2015/09/11/eks...

 

 

 

Gani Abazi pa diskutimin me te vogel

Sipas Top Channel, Edi Rama ka 15 vjet qe del shqiptari i vitit.

Por pervec kesaj, mendoj se eshte De Biazi

Administrata nuk paska qene dakort me propozimin tim. Mire, me mire, po nuk ndyshon fakti smiley

si quhej ajo neneplaka qe u ngri nga te ftoftit  pak jave me pare ?

arsyeja ..

marterizim per kauzen e shejte , kursim te bugjetit shteteror .

me mire pa emer.

ajo nene e moshuar dhe e varfer eshte simbol i shume te varferve te tjere, " i pabuksave" sic quhen me percmim andej nga anet tuaja, qe jane lene prapa nga hajdutet me kostume armani.

thene per thene ,themi barkthate..!

 

Gezim Kulufi nuk jeton me, kam degjuar, por ndoshta jeton Gezm Palluqja! E po mos t'zgjidhet ky, jepjani Erion Veliajt, sepse ka bere disa gjera te bukura deri tani! Se vitin tjeter, besoj, nuk do caje me dot te beje gjera te reja! Kthimi i qendres se Tiranes ne pedonale, ka per te mbetur thjesht nje ender e bukur e qytetarve (-fshatare). 

rrac e cuditshme smiley

Anika Dokle: propozon per njeriun i vitit 2015  K.M. Rama, si kryetari i jurisë së “vrimës”

VRIMA

Bravo të qoftë Rita Petro! Titull mjaft i gjetur ai i librit tënd!

Lexuesit e veprës tënde fare mirë mund të quhen lexues të “Vrimës”, kritikët e vëllimit tënd poetik, kritike të “Vrimës”, juria që të dha çmimin mund të quhet juria e “Vrimës”, dhe për më shumë merr çmim kombëtar “Vrima” jote…

Dhe statusi im mund te quhet status për “Vrimën”…smiley

Berisha. Njeri nga te dy!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).