Sipas CNN, hetuesit mendojnë se ndërsa masakra në San Bernardino, Kaliforni po ndodhte, gruaja që qëllonte mbi civilët, Tashfeen Malik postoi një dedikim besnikërie ndaj liderit të ISIS Abu Bakr al-Baghdadi në Facebook, thanë tre zyrtarë amerikanë në brendësi të hetimeve. Postimi nga Malik u bë nga një llogari me një emër të rremë, por që i përkiste asaj. Zyrtarët  nuk shpjeguan se si ajo e kreu postimin në rrjetin social.

Apartamenti ku çifti, Farook dhe Malik jetonin bashkë me fëmijën 6 muajshe dhe nënën e njërit prej tyre u hap për mediat nga i zoti i banesës pas largimit të policisë. Dhoma e gjumit ishte e mbushur me mjete të ndryshme identifikimi si pasaporta, patenta për drejtim mjeti (që në SHBA shërben edhe si kartë identiteti) tespie lutjesh, literaturë fetare dhe postera në lidhje me fenë. Zyrtarët amerikanë po thonë se çifti që kreu masakrën mund të jetë frymëzuar nga ISIS por ata nuk shprehen se ISIS i ka urdhëruar sulmet. Dyshohet se mund të jetë një rast i vetëradikalizimit. ISIS ka bërë thirrje për njerëz kudo në botë të kryejnë sulme në emër të Shtetit Islamik.

Hard-Driverat e kopjuterave të gjetur në apartamentin ku jetonin vrasësit e 14 civilëve në San Bernardino mungojnë dhe telefonët e tyre celularë, të blerë rishtas, u gjetën të shkatërruar me goditje në një kosh plehrash jo larg nga skena e masakrës. Në apartament janë gjetur eksplozivë dhe municion.

64 Komente

te kish bere perendia resk kalifornine dhe i shpall besnikeri el bagdadit qe eshte ne shpellat e irakut...
le dhe femijen 6 muajsh qe ta rrisin te pafete ne jetimoret e tyre...

nji kokerr gruri eshte i shkreti ... ca ti besh

O po te ben burri me shpi e katandì, thuaj...ti ja dredh me ali bagdadin.

te jete kushuri me hajdutin e Bagdadit thua?

Mesa duket, ketij te shkretit i iku dhe ai shansi i 70 virgjereshave, se po shkon me grune me vehte.

Gabim e ke, ai hogja qe tekstualisht thote se po gudulise veten te iken shikimi dhe ashtu allahu e merr vesht se ti ke gudulis veten... ku e kisha, ah po, ai hogja thote se po shkove me grune, ajo bohet gruja pare, ato/ata masanej, si ne harem mo... 

Qeka me te futme; dmth nga nje gru ky perfundo me 71 (gra, jo gjo tjeter) , if you know what I mean, njishtaz kjo. E dyta, po ne gruse i tako haremi i vet mashkullor. Po mo kryesorja, mos e shif shume ate hogjjen, se thone kshu me te pame jutubi ua kan fergu trute ne ktune virgjetareve. Do thush ti s'me bo gjo mu. Mire mer mire, une te besoj, po ata cunat e ... s'jane dhe aq te talentum ne pundore, ti po i cik armet i ke qef, edhe po s'diten gjo per venin e origjines, ...duke lexu lutjet ne peshk tre here n'dite "hiqni dore" e krijojne nje ide te gabume...

Me duket se ka qen tu pershkru ferrin me 72 grate...
Sa per mu masanej, me njofin me dhembe e dhemballe. Pike misteri ska njel; gjer dhe zyshen e shkolles se mesme kane pyt iher e i kohe. smiley

Kurse mu me kan pyt per njonin iher (midish shume te tjerash), se a ka nei dashnore te rrezikshme per ke veni ku po e konsideronin kte kandidatin. Vertet ka punu per mu (si pjata shplares), po nuk osht se i kom majt pishen, i thashe. Mos ma merr per ters, po e kom ke lista e pytjeve, tha. Nejse mo gallata qe pytsi doli me origjine albaneze.smiley 

PS. Megjithate rri larg hogjjes, se per te mrenshmit perdoret lupe mo e forte. smiley

shpresoj qi me ket rast ti bojn nji vakum shpis se na myten bubuleshat.

 

U bo lomsh para porte smiley

Ajo turma e njerezve me celulare e kamera ne duar, qe hynin sa ne nje dhome ne tjetren, e shqyrtonin gjithe kuriozitet tubat e shtrydhur te pastes se dhembeve ne banje, mua me beri po aq pershtypje sa vete shtepia e trushkulurve, shtepi e cila mbante fiks gjurmen e se perkohshmes. Halucinante.

Sigurisht qe injoranca e voyeristave Amerikon qe morrin foto me smart phone toothpastit, gjenetikisht eshte me ofenduese se masakra e Ciftit terrorist Musulman te armatosur.

Sa per Halucinante, kta Musulmont e armatosur vrane co-workers qe para 1 viti kishin kontribu ne baby shower per foshnjen e tyre te pare....sigurisht shenje hipokrizie para gjenocidit me Indianet....

U zgju Obama prej gjumit e te ndjeje aromen e kafese apo do ja lere Presidentit te ardhshem adresimin e Problemit Musulman ne USA?????

Problemi me komentin e Finisterre eshte logjik sepse ne te njejten fjali edhe shan ata qe kqyrin gjithe kureshtje shtepine e terroristeve dhe nga ana tjeter e keqyr edhe vete gjithe vemendje shtepine e tyre per te dale ne perfundimet qe jetojne si te perkohshem.

Kjo po qe eshte halucinante.

Epo keshtu e kemi ne grate e thjeshta, z. Thepi - nuk dalim nga shtepia te armatosura. Na duket normale te hapim gazetat e te informohemi. Edhe kureshtja per ate qe ngrihet ne mengjes e ushqen femijen dhe pastaj armatoset gjer ne dhembe per te vrare femije te tjere, na duket normale. Pastaj, edhe reflektimi per gjerat (perfshire perceptimin e nje fotografie) na vjen shkalle-shkalle, e jo menjehere, si projekt per boten.

Ne dallim, natyrisht, nga mendjet logjike, qe sterviten qysh ne mbremje per ta pare ne mengjes tabelen e germave te okulisti nje here me nje sy e pastaj me nje tjeter.

Cuditem edhe une finisterre sepse pergjithesish kontradiktat i pelqej sepse me duken shenje e shumellojshmerise, por tek ajo jotja me siper, mu revoltua stomaku, sic i thoni ju italianet, sepse ne te njejten fjali shaje kureshtaret dhe menjehere pas presjes kuriozoje edhe vete neper shtepine e tyre. Kjo me beri pershtypje por gjithsesi them ta leme sepse qenia jote kontradiktore nuk besoj se eshte ceshtja.

ky mdoke si muhabet arabie saudite qi me terhjek usan nluft frontale. pranej dhe ky i joni bo si i ngop, falemnderit hengra diçka rruges thote,jam i ngrene

me flihet

po u bere mik me arexhiun  ai nuk te shet !

ore leni hallet e uncle Sam and shifni punet e shtepisesmiley

Po he mor vellazen myslymane shqiptare qe deri dje thoshit "c'lidhje ka ky akt terrorist me Islamin, ky eshte thjesht nje tjeter akt cmendurie i lobit te armeve te USA e blablabla"...?!

He pra! Shikoni cfare bejne bashkebesimtaret tuaj ne USA ne emer te Allahut.

Ky eshte Allahu juaj. Allahu i dhunes e i vrasjeve!

A nuk ju vjen ndot nga vetja?!

Distancohuni nga Islami nje ore e me pare ose kthehuni andje nga keni ardhur!

Shpetoni veten tuaj e shpetoni edhe ne, se na felliqet!!!

Jemi kermat e Europes fale jush!

 

DIstancohuni nga Islami!

Nuk kalon ndonje jave qe te mos degjojme ndonje beme vrastare te ndjekesve te Muhamed Hitlerit!

smiley

Keta myslimanet qe rriten ne keto venet e perendiore,duke qene se nuk ndihen comfort me fene e tyne ne nje ambient ku ajo nuk para pelqehet,kane mundesine me u radikaluzu me shume,them. Shif keta hajvanet tane,tjetri rrit ne Gjermani,lun per komtaren gjermane dhe ndihet i ofendum nga nje shishe birre sikur te ishte nje Kryq. Ai hajvani tjeter,refuzon t'i jape doren, dikujt qe kerkon t'i dhuroje nje cokollate.

kush, Mustafi?

Po mustafi ne valencia te spanjes.

Ne fakt gjate ''conférence de presse''. I duhej te pinte nga birra qe ishte per reklama. Nuk kishte pranuar te pinte birren se nuk i pelqente birra dhe s'pinte alkool. Por pas 2-3 diskutimesh te shpejta me pergjegjesin e marketingut kishte pranuar t'a lini birren para tij por jo qe ta pinte. 

Mediat shqiptare e kane dhene lajmin tjeter per tjeter.

 

ke nje link ketu, eshte ne frengjishte, ndersa videoja eshte ne spanjishte smiley

indonktrimim shqipetaret myslimane (perfshire ketu dhe kosoven, maqedonin) kane nga

1.-videot propagande te internetit. 

2.- Shkollat, medreset qe u hapne ne shqiperi dhe ish-jugosllavi pas renies se komunizmit

Nesje keto gjera dihen tashme. Fara e bimes wahhabiste mbiu. Do te duhen 2 gjenerata (50 vjet) min qe te zhduket perseri. Pas kesaj do dalin ndonje fare e keqe tjeter... etj etj .... dhe jeta vazhdon. smiley

Sa me shpejti ti mbarojne parate Arabit, Qatarit, Emirates etj aq me shpejt bima do zhduket. 

p.s kur them arabet, qataret etj, e kam fjale per ate persona qe mbeshtesin rryme barbare te fese, dhe jo njerezit e tjere qe duan jete normale.

 

Po mor zotni ke shum te drejte. por deri sa tu mbarohen paret arabeve e turqve kam frige se do marohena edhe ne shqipet .

Ky Faruku perfundimisht e vulosi fitoren e republikaneve ne zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

"Do you know what would help most Americans actually have some belief in Muslims? If whenever their fellow Muslims were in the planning stages for attacks they ratted them out before hand. Or after attacks that slipped through the cracks they were publicly shamed so we could see those kind of actions are not celebrated by the majority.

Instead they remain silent and just watch everything happen and act surprised by everything. We aren't FUCKEN buying it. Step up take action within your communities or we will look at you as part of the problem. This goes for any minority group who has a huge negative stigma that comes from within the culture of the people themselves. "

 

tjeter koment, po aty:

"Being a Canadian, I have worked with and been friends with many from other cultures. I had a Sikh room mate for a while, a black is the best friend in my life. Worked with many other cultures as have most. At one computer outfit about 1/2 were Hindu. Some muslime, but in the minority. We Christians always helped the Hindus celebrate Diwali, their Festival Of Lights, just before Christmas. Went out to the Indian restaurant with them and celebrated. We always got Christmas cards from the Hindus and they celebrated that with us as well.
Not once do I remember a muslime even wishing anyone a Merry Christmas or Happy Holidays. The muslimes did not mix, socialize nor even act friendly most of the time. Separated themselves totally from the Hindus and Christians. Professional about work, but little else. My experience.
I had a few debates with a couple that were more friendly, but most stayed away. Most demanded observance of the Ramadan. Most demanded time and place for 5 times daily prayers. Most demanded no pork in lunchroom. Most demanded no beer or wine at company functions. "

Reply 1: Yeah! Their main quality is demanding, not giving!

Reply 2: "The Hindu religion is very peaceful; if we had to import people they would all be Hindus from India, I know quite a few, they are kind, courteous, tolerant, very inviting, they are hard working, value higher education and love the United States. "

Keta kane vertet lezet sepse edhe kur kane ndonje problem e shumta qe bejne eshte qe i vene flaken vetes dhe bejne edhe te tjeret te njihen e te empatizojne me problemin e tyre. Njelloj sic beri edhe Jan Palach me ruset qe ua beri te gjitheve te ditur se sa e dhimbshme ishte ai pushtim per ceket.

Po ke pare ti ndonje mysliman te bej gjera te tilla? Kane 50 vjet lufte ne Palestine dhe si si vuri njeri flaken vetes pa hedhur ne ere edhe femijet e te tjereve?! Si mund te sensibilizohesh per ceshtjen e tyre kur jane thjesht ana tjeter e te keqes.

Kishin shqetesimin e karikaturave te profetit te tyre qe bente charlie hebdo... po si nuk beri njeri nje akt ekstrem qe te tregonte sesa shume e lendonte ajo gje, jo, thjesht moren kallashnikovin dhe bene tmerrin ne mes te qytetit. Dhe si mund ta quash kete fe te paqes kur vetem me me shume ligesi i pergjigjen te keqes?

as qe behet fjale (pervecse te therrasin Islamofobia Islamofobia). ka shkuar aq larg ky lloj reagimi sa edhe eshte e kote te diskutohet akoma me prit reflektim prej atij komuniteti. Kemi fol kaq shume sa jemi bere bori e prishur. Ka plot besime ne kete bote, po keta jane te pervecem. 

Problemi tjeter i madh vec ketyre, po te zgjatem pak, jane korrektesia politike, elita si me thene. Keta gishtin e fajesimit m'a drejtojne prape mua qe jam viktima. Ti e ke fajin prape thone, kerkoni ne veten tuaj. Ose te thone e ka sistemi. Njemije arsye (excuses) vec islami te mos fajesohet, apo nese fajesohet, te jene fajtore edhe te tjere bashke me ta. Per mua kjo lloj specie, kompania bella, njelloj eshte problem, si dhe vete fenomeni i ketij komuniteti.

Vetem kur flitet amerikance (video) rregullohet gjuha me keta

ke oren per muhabet o argendis, c'a te te them

Nje qe fajeson islamofobet dhe jo islamistet thashe moj, per cfare muhabeti thua.

e lexova de. na hoqen trute e kokes. Mos i nxefni me shume se do e kemi keq, tha.

Si puna e obames tone: mos i diskriminoni.

kane per borxh ta bejne njeriun te flase me vete.

Qe ta dish qe nuk eshte vetem Europa, por po ju shtohen edhe andej politikisht korrektet

hold your horses, zotrote... kte media e bene per dy lek peshqit para nja dy ditesh. Por edhe ndonjegje si shkrim s'e kishe, ca si ky i kemi buke e djath

Nuk po flisja per vleren e shkrimit. Korrektesa politike andej ka ardhur tek e fundit, vecse nuk ka qene shume e spikatur kur ka qene fjala per ithtaret e fese se paqes, mbase edhe ngaqe keta te fundit nuk kane qene shume te zulmshem deri tani. 

Korrektesia politike, mbase gaboj, por mendoj se eshte nje aplikim ne praktike i teorive te caktuara liberale, qe origjinen e vendit duhet ta kene ne Europen Skandinave e France. Dmth i bie te jete nje lloj pop-liberalizmi. Po thame qe korrektesia politike eshte pop-liberalizem, dakord jam te fajesohet usa per kete si origjine - eshte vendi kryesor i prodhimit te pop-kultures. Por ama te dihet qe folene e vertete keto e kane ne Europe.
Per pune te islamit eshte sic thua, mbase korrektesia s'ka qene sh me ze te larte, por per te ndjere e kemi ndjere - sic thote citimi qe solla aty ne krye fare. Por dhe fenomeni s'ka qene kurre sic trgojne te jete ne Europe.

Edhe po lutesha ishallah s'jane myslimane, ishallah s'jane myslimane, kur e degjova lajmin per here te pare. Po ja qe na dolen myslimane. Edhe kjo na duhej. Allahu na ruajt. 

Lutjet e mia jane per viktimat dhe familjet e tyre. 

Gjithsesi shum histori e cuditshme duket. Si shkon nje cift e le femine 6 muajsh jetim, e ai tipi shkon sharron koleget e vet me automatik? Shkarje totale mendore. Kam nje ndjesi nxitesja ka qene gruaja. Vellai i ketij Farukut ishte veteran i dekoruar i forcave te armatosura amerikane. 

nuk e kishte keq heretiku kur te analizoi nje dite, persa i perket cfare shkruan ketu. se ne jeten e perditshme nji allah e di cje ( meqe je icik fetar)

gruaja ...thote   smiley

edhe ti Elba nuk e ke keq ...

 

Kete here nuk e kuptova c'nuk te pelqeu tek ato qe tha Armiri.Pse nuk t'i hedh dot gruaja trute e gomarit,mendon ti.Gruaja eshte drprd."nga baza",dmth nga Arabia.

gruaja ka futur shejtanin ne shishe thone.

Dhe e ka nxjerre prape pastaj. 

Kjo paska futur burrin ne shishe, jo djallin.

Dmth ne garen per cmenduri, vrastari, gruaja ia kaloka burrit...

Çdo krim, ose vrastari siç thua ti, eshte fenomen dyfelor si çdo fenomen tjeter i kesaj bote (edhe botes tjeter, feles tjeter), dmth eshte veper i nje çifti, i nje burri dhe nje gruaje. Kete e deshmon edhe letersia, jo vetem realiteti qe i mçef gjerat, ndersa letersia i zbulon.

Keshtu duke qene nje bashkepunim, nuk mund t'i vihet faji njeri apo tjerit, jane fajtore te dy njesoj ne plan te fundit, sepse jane te bashkangjitur kur mejk dhë seks.

Meqe analiza dhe hulumtimi i çngjit artificialisht gjerat, nuk mund te behet ndryshe, atehere mund te thuhet qe shtytja fillestare per vrastari jipet nga koleget e Eves, Helenes, pranej femen jane kunderfetare histerike, per pasoje kunderanalitike, kunderstudimore dhe antishkencore.

 

Zemra, ti nuk je myslyman. Ti, me te gjitha gjasat je gay. Shume i ndjeshem. Allahu i mbrofte gayt! Allahrahmanallimdybolenjikarim!

Paçavure grua!

mire qe ben masakra, po ngeli dhe gjithe diten ne fejsbuk e blogje!

smiley

 

Sulm terrorist me thika ne metrone e Londres. 

A man with a knife stabbed another in an east London metro station on Saturday evening, reportedly screaming "this is for Syria," before police used a stun gun on the attacker and detained him.

Filloi filloi...Sic po duken bathet me duket se ketyre islamikeve to tju vihen shenja gjysemhene ne xhakete sic ju vuri Hitleri cifuteve dhe nuk do lejohen neper vende publike,trena,autobuze....

Si film nuk osht gjo, shif blogun e Stalker se i ka vene noten 4.

Akoma nuk e ke gjet Linkun.

 

ISIS eshte per radikalet islame burim frimezimi si ishte fjala vjen dikur BS per brigadat e kuqe ne Itali apo mao ce duni per pol potistet ne kamboxhia.Me renien e BS dhe braktisjen e maoizmit nga Kina nuku degjon me per sulme terroriste nga ekstremiste te majte.me renien e ISIS do bien edhe ekstremistet islamike.Ne SHBA me 890 arme per 1000 banore vrasje masive are bound to happen ne mos nga radikalet islame nga psikopate te tjere me motive te ndryshme.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).