Rreth 100 mijë gra protestuan kundër perçes që diktoi regjimi i Khomeinit që në ditët e para të tij…dhe sërish nuk ia dolën. A e keni menduar ndonjëherë se si mundet një kulturë aq e jashtëzakonshme si ajo e e persianeve të burgosë gjysmën e popullsisë nën një mbulesë? Ku gabuan ato?!

Mars 1979. Teheran, Iran.

52 Komente

E megjithate, po ti pyesesh sot iranianet se cilin vend zë për to problemi i mbajtjes se shamise në koke, të thone: të fundit.

Po ti pyesesh se cili eshte problemi qe zë vendin e parë, të pergjigjen: sa parà fito i shoqi (ose ajo vete)

Po zanafilla e problemeve nisi nga percja (izolimi i gruas ). Kishin nje problem (korrupsionin gjigand te Shahut) e hoqen shul dhe e futen lloz. Kishin 1 e.bene 1001.

Sidoqofte, problemi i vertete, i pare dhe i fundi (dhe sinteza e tyre e parafundit dhe ngambrapafundit) i Iranit dhe tere njerzimit, mbetet: si te çveshim grate qe t'i ... ? (pika pika pika me kuptim filozofik OBame!).

 

Vetem se ky problem nuk thuhet dhe as intervistohet, se ashtu osht i pune!

                                                                                                                     i Modhismiley

 

I madh je Tiku i madh smiley. Me pelqen si u shkon gjerave ne thelb.

Te ngeli gjuha aty o tiku; duket sikur coc ke ne goje. Shko te dentistja, o TIKU!!

Ashtu duket, ashtu na kanë thënë librat dhe Zizeku që sillni kaq shpesh, vetëm se lufta finale është koncept biblik që kërkon fuqi imagjinate po aq sa fuqi mohimi të mundësisë së mesisë/ideologjisë së rremë/e (në këtë pikë judaizmi duket ta ketë ruajtur më mirë nga vëllezërit thelbin e dyshimit dhe rrjedhimisht dëshirën e amshuar për shpëtim). Nuk është e thënë që kur rinegociohen (lufta është sinonim i kësaj) marrëdhëniet ekonomike që betonizojnë vektorët e pushtetit rinegociohen edhe marrëdhëniet e "ekonomisë" seksuale, që ka ligjësi të tjera, bazuar mbi një koncept të Tjetrës që është ndoshta më e vështirë të tejkalohet se koncepti i Tjetrit ekonomik e social i cili në përfytyrimin e filozofisë njerëzore ka gjithsesi njëtrajtësisht trajtat e mashkullit. E mira është që gjithsekujt t'i lejohet të rinegociojë të vetat sipas prioriteteve dhe e mira është që marksizmat të mos deradikalizojnë me etiketimin "beteja borgjeze", sado tundim të përbëjë kënaqësia që merr (po edhe unë fajtore) kur nevojat e tjetrit/tjetrës i quan të vockla.

Vlonjat mu me pelqe shume tropi e modhe qe u shko gjerave rreth e perqark, rreth e perqark, rreth e perqark deri ne pafundesi dhe pertej pafundesise.

 

"E megjithate"  smiley

Se pranvera arabe!! Se poplli eshte kundra Asadit!! smiley e tiku. .. ...

Mbizoteruan provincialet fetare dhe zaptuan qytetet me injorance. Irani ka pasur nevoje per diktature komuniste deri ne vitet 90 e pastaj te kalonte ne liri e demokraci. Do te ishte sot shembull per gjithe Lindjen e Mesme. 

Diktatura komuniste do te kishte crrenjosur budallallekun e fese, femra do te kishte marre barazi, familjet e shoqeria do te ishin zhvilluar e industrializuar.  Do te hynin ne demokraci pastaj, ne liri fjale e veprimi, me kemben e mbare. Do thote dikush pse te mos ishin ne liri demokraci qe ne fillim, pse te vuanin komunizmin me kot?

Sepse ne shoqeri te varfra feja mbizoteron, nese ka liri, e nje zhvillim i tille nuk mund te arrihej ne pak dekada. Arrihet vetem me diktat te dhunshem. Sepse feja eshte ideologji qe ruan traditen dhe lufton zhvillimin, si dhe nuk ka lidhje me lirine. Perkundrazi, eshte mekanizem per te marre pikerisht lirine e njeriut qe nga rrenja, nga truri.

Kam pershtypjen qe e gjithe popullsia iraniane jeton ne mbulese, ne nje regjim diktatorial dhe paranoiak qe erdhi si joshje e bute, propagande deri sa u kristalizua ne ate qe njohim tani.

Ka disa pole pushteti në Iran keshtu qe eshte ca kollaj të flasesh për diktature. Frika e vertete e iranianeve eshte transformimi i vendit te tyre në 'Tailande' të Lindjes se Mesme (dhe pak a shume në ate drejt im po shkojne gjerat)

Jam dakord, dhe pikerisht ketu eshte forca e diktatures, pse njerezit hezitojne ta luftojne.

Ka disa pole pushteti ...

Mos e ekzagjeroni me transformime artificiale nepermjet operacionesh trans, ne gjendje natyrale pushteti ka vetem by bole (ose dy fele): bolen ose felen tiranike dhe bolen ose felen demokratike. Realiteti eshte kombinimi i ketyre boleve, ose poleve ne daçi, meqe ju intereson politika.

Idene jua shpjegon me mire ballçekani nepermjet shprehjes grandioze: girare i coglioni..

 

Sepse shamia është vetëm një nga format.

kjo fotoja eshte photoshoped. dallohet shume qarte ne pjesen e siperme te fotos, ne perspektive.

qe dote thote;asht rrene,grate s'kane protestu?

nuk do te thote qe grate nuk kane protestuar. do te thote qe dikush ka perdorur Adobe Photoshop te manipuloje foton.  ose te pakten kjo pershtypje te krijohet.

eshte thjeshte nje vezhgim.

 

Pamvaresisht pershtypjes, me nje kerkim ne google rezulton se fotoja duket te jete reale dhe mbeshtetur edhe ne imazhe te tjera nga koha, perfaqeson ndershem ngjarjen. 

 

https://www.google.al/search?q=tehran+pr...

ne fakt i kontrollova Google Images para se te beja komentin e pare. dhe me rezultoi ashtu si thua ti.

por prape dic vura re (ka shume te ngjare, jo photoshop, por dicka nga ato qe perdornin trimat e Enverit per te hequr Beqir Ballukun nga photografite).

Duket sikur e njejta foto eshte perdorur disa here nga burime te ndryshme. Megjithate nuk ka dyshim qe pjesmarrja ka qene e larte nga fotot e tjera. Sich thashe me lart, komenti im nuk kishte qellim te denigronte pjesemarrjen, ishte thjeshte nje vezhgim lidhur me foton vete.

p.s.: ky muhabet eshte pa buke, keshtu qe po e mbyll ketu. smiley

 

Nuk po me duken si goca nga Teherani kto mu .

Jo me ky eshte mitingu i 8 dhjetorit 1990, vetem qukapiku nuk duket smiley

Keto si me qene shqiptare! 

Who spoke up for these women? No one. Where are they now? Those who are still alive are all wearing the hijab, unless they were able to escape from Iran.

Who speaks up for such women now? No one. But who speaks up for their oppressors? Many, many people, including the President of the United States: “Moreover, freedom in America is indivisible from the freedom to practice one’s religion. That is why there is a mosque in every state in our union, and over 1,200 mosques within our borders. That’s why the United States government has gone to court to protect the right of women and girls to wear the hijab and to punish those who would deny it.” — Barack Obama, Cairo, June 4, 2009

The women in this picture deserved the vocal and energetic support of Western feminists and the United States government in 1979. They didn’t get it. Neither did Aqsa Parvez, whose Muslim father choked her to death with her hijab after she refused to wear it; or Amina Muse Ali, a Christian woman in Somalia whom Muslims murdered because she wasn’t wearing a hijab; or the 40 women who were murdered in Iraq in 2007 for not wearing the hijab; or Alya Al-Safar, whose Muslim cousin threatened to kill her and harm her family because she stopped wearing the hijab in Britain;

or Amira Osman Hamid, who faces whipping in Sudan for refusing to wear the hijab; or the Egyptian girl, also named Amira, who committed suicide after being brutalized for her family for refusing to wear the hijab; or the Muslim and non-Muslim teachers at the Islamic College of South Australia who were told that they had to wear the hijab or be fired; or the women in Chechnya whom police shot with paintballs because they weren’t wearing hijab; or the women also in Chechnya who were threatened by men with automatic rifles for not wearing hijab; or the elementary school teachers in Tunisia who were threatened with death for not wearing hijab; or the Syrian schoolgirls who were forbidden to go to school unless they wore hijab; or the women in Gaza whom Hamas has forced to wear hijab; or the women in Iran who protested against the regime by daring to take off their legally-required hijab; or the women in London whom Muslim thugs threatened to murder if they didn’t wear hijab; or the anonymous young Muslim woman who doffed her hijab outside her home and started living a double life in fear of her parents, or all the other women and girls who have been killed or threatened, or who live in fear for daring not to wear the hijab.

Who speaks up for them? No one. To do so would be “Islamophobic.”

Robert Spencer

Musine Kokalari: Ferexhea 

Brënda në shtëpi… atje ku i ka hije një vajze të mirë… atje e mbrujtur me udhëzimet e verbëta të prindërve… atje ku zvarrisesha si unë dhe shoqet e mia prej zakoneve të mykura. Ja një shpirt i shtypur dhe i vdekur së gjalli.

Ditët e njëllojta njëra me tjetrën, kalonin me shpejtësi. Një nga një na i shkëputte koha motrat nga gjiri familjar. Unë e vetme, krejt e vetme… e zonja e punës, krahu i djathtë i mëmës, e rritur pa ardhur koha, i kthehesha shtëpisë. Gjatësia e trupit i shtrënguan më të mbëdhejtë të mendonin sa më parë për mbulesë…

Nuk vonoi dita, arriti ajo kohë kur unë e pashë vehten t’ime të mbërthyer, të burgosur dhe kur dilja jashtë… në rrugë. Me dhëmbje e vesha fundin e ferexhesë që ma kishte pregatitur nënua, me gjishtre të pa sigurta lidha mbulesën mbasi kisha vënë peçen e rëndë në fytyrë…

Në këtë gjendje, gjysmë e shahtisur, gjysmë e pa ditur zbrita shkallët e shtëpisë dhe në këtë mënyrë dolla jashtë, në krahun e mëmës për tek një kushërirë… M’u penguan këmbët nëpër gurë, duart nuk dinja t’i mbaja nga mbrenda, nga sytë as që shikonja dhe njëkohësisht isha e detyruar të dënonja përsa më pëshpëritte ndënë buzë… javash çapet, mos i hidh të mbëdha… duart brenda se të duket mishtë… ule kokën… mos ecë si e shahtisur.

Disa herë kur e ndjenja se më zihej fryma, fshehura e ngrija cepin e peçes dhe shikonja nga pak. Pa pandehur pashë një nga shoqet e mia dhe në kohën kur me gjisht zura t’a tregonja dhe duke qeshur të thoshje se ajo ishte. Shësh-t ma bëri kjo që kisha në krahë… Kallogre më thotë, më nxive faqen, çbën kështu… mos bën me gisht, mos folë, mos i zbardh dhëmbët, turp nga bota… dhe unë e turpëruar nuk fola më se ashtu më urdhëronte ajo që kisha në krah.

Arritëm në shtëpin e caktuar, disa filluan të qeshin kur më panë të mbuluar dhe të tjerat t’i thoshin mëmës… U… u e ç’qe kjo që bëre, vajzën e ke foshnjë. E pse u vjase që tani, shoqet e saja janë akoma nëpër udhë… por ajo kish vendosur as njeri të mos dëgjonte mbasi nuk më quante të vogël duke qënë se në moshën t’ime ajo vetë ishte martuar…

Ja ferexhea e peçea… ajo që na rruante nderin në kohën t’onë, ajo që na pengonte mos shikimin e fytyrës s’onë prej burrave… ajo ne na ndalonte dritën jetëdhënëse. Ajo më mbajti krejt brenda dhe të vetëmuar, ndonëse më vonë u mësova prej asaj veshjeje dhe nuk e kisha për gjë që të më bënte përshtypje.

Ferexhea ishte një mërzi e madhe, një burg i dytë dhe ajo më shtrëngoi të mos ndjenja as kënaqësinë e ditëve të kaluara me kushërira… nuk venja tek ato… dhe ato as vinin tek mua…

Ajo më mbajti thellë në shtëpi, më varrosi në ditët më të bukura, më grabiti disa vjetë lirije se shkakun e kishte gjatësia e trupit… dhe unë viktimë e saj…

Keta me mbiemrin "Kokalari" une i dija te krishtere. Paskan qene myslo...?

Por edhe:

e zonja e punës, krahu i djathtë i mëmës

javash çapet, mos i hidh të mbëdha

ule kokën

Shësh-t

mos bën me gisht

mos folë

mos i zbardh dhëmbët

Gleaner1 says

April 15, 2014 at 3:41 pm

 

I remember those days well, and the years preceding, the Shah sent all his young people to the west including to my college where they learned from us.

 

The boys certainly had no trouble or issue with dating our western girls, but they did lack charm and respect.

Grate duhet te marrin shembullin e Kim Kardashian.
Ajo eshte perfaqesuesja e denje e grave ketu me SHBA...

Mjaft te shohesh qe show i saj ka audiencen 99% femra dhe 1 % meshkuj gay dhe do te kuptosh se cfare malli jane grate ne SHBA.

smiley Mbase duhet te nderrosh mjedisin, lenden. Mbase te ndonje Mec.com do te gjeje ndonje ndryshe nga Kimi. Ok, ka dhe si tiku qe as aty nuk u puqet, po provoje iher gjithsesi.

Me kete pyetje ja fut pordhes edhe  ti o ahmet... nuk eshte fjala per sasi por behet fjale per cilesi...

nuk kam kohe per iranin sot po do mundohem nga java mbase smiley

Ne vitet 60 dhe 70 ishin te gjitha ato shoqeri gati njelloj si ato perendimore, persa i perket veshjeve. E biles grate iraniane laheshin ne plazh (Detin Kaspik dhe ne gjirin persik) si dhe burrat. Tani e shikojne detin nga larg dhe e enderrojne. Kjo eshte feja! Ajo myslimane! (Gjithe ai det blu qe mbulon token, e nuk me kujtohet te kete nje rresht ne Kuran per detin! Cudi si Allahu foli sa e sa here per kodrat, malet, token, dheun, henen, qiellin, yjet, dhe detin e bukur e harroi!!!)

c'fare trishtimi 

G. Brooks veren se, sa here qe ne boten arabe ndodh ndonje ndryshim politik, gjeja e pare qe behet eshte nderhyrja ne mbulimin e grave. Brooks na kujton po ashtu qe ne Iran, rivendosja e shamise tek grate u pa fillimisht si nje akt revolucionar kundervenieje ndaj Shahut dhe politikes se tij vasale proamerikane.

Po egjipti ku gaboj, po Roma ku gaboj mbas dyndjeve barbare, panvarsisht barbarve populli ishte ende romak, po Rusia qe ka artistet dhe shkrimtaret super etj etj.. Shkurt Shqip, mendja eshte gje e madhe.. 

 A e keni menduar ndonjëherë se si mundet një kulturë aq e jashtëzakonshme si ajo e e persianeve të burgosë gjysmën e popullsisë nën një mbulesë? Ku gabuan ato?!

Tani hallet tona i kemi ne rregull, na mungojne vetem hallet e persianeve ! Dhe ne kemi jo pak kulture, por ce do qe ndoshta nje te dhjeten  dime,   pjesa tjeter mbetet per tu pare per tu humultuar, vetm nje Pllum Xhufi zbuloi 4000 dokumenta per historine tone, e te kishim Pellumba, si Pellumb Xhfi , do te ishte mire,nje kulture e vertet ,  dhe pastaj do te fluturonim ne Iran e Teheran, ti gjenim pergjigjen e duhur  !

Cili nga ne ka qene qofte edhe nje dite te vetme ne Teheran? Asnjoni. Me komentu per nje realitet qe nuk e njoh fare, kete ja le Shkabes.

Stalker ka qene ne teheran.

Cili nga ne ka qene qofte edhe nje dite te vetme ne Tirane?

Cili nga ne ka qene edhe nje dite te vetme ne bote?

Cili nga ne ka qene ne momentin e pellcitjes se Big Bangut?

Asnje, ne kemi qene vetem gjimnaziste ne gjimnazin Petro Nini Luarasi qe lexonim mçeftas Sigurimit libra te verdhe dekadente, lexonim Floberin qe thoshte:

Nous sommes de trop!

Sartrin qe thoshte:

Nous sommes de trop dans la logique du monde.

Rembone qe thoshte:

Je est un autre, Je suis réellement d'outre tombe.

Mallarmene qe thoshte:

Je suis parfaitement mort.

Alba, meqe je bere specialiste e Bibles hebraike ma gjej i çik ate paragrafin e Ekleziastit qe thote se bota eshte pa kuptim.

 

Everything Is Meaningless

1 The words of the Teacher,[a] son of David, king in Jerusalem:

2 “Meaningless! Meaningless!”
    says the Teacher.
“Utterly meaningless!
    Everything is meaningless.”

3 What do people gain from all their labors
    at which they toil under the sun?
4 Generations come and generations go,
    but the earth remains forever.
5 The sun rises and the sun sets,
    and hurries back to where it rises.
6 The wind blows to the south
    and turns to the north;
round and round it goes,
    ever returning on its course.
7 All streams flow into the sea,
    yet the sea is never full.
To the place the streams come from,
    there they return again.
8 All things are wearisome,
    more than one can say.
The eye never has enough of seeing,
    nor the ear its fill of hearing.
9 What has been will be again,
    what has been done will be done again;
    there is nothing new under the sun.
10 Is there anything of which one can say,
    “Look! This is something new”?
It was here already, long ago;
    it was here before our time.
11 No one remembers the former generations,
    and even those yet to come
will not be remembered
    by those who follow them.

Wisdom Is Meaningless

12 I, the Teacher, was king over Israel in Jerusalem. 13 I applied my mind to study and to explore by wisdom all that is done under the heavens. What a heavy burden God has laid on mankind! 14 I have seen all the things that are done under the sun; all of them are meaningless, a chasing after the wind.

15 What is crooked cannot be straightened;
    what is lacking cannot be counted.

16 I said to myself, “Look, I have increased in wisdom more than anyone who has ruled over Jerusalem before me; I have experienced much of wisdom and knowledge.” 17 Then I applied myself to the understanding of wisdom, and also of madness and folly, but I learned that this, too, is a chasing after the wind.For with much wisdom comes much sorrow;
    the more knowledge, the more grief.

Ke te drejte, c'te komentosh kur s'ke qene kurre atje, s'ke jetu kurre, dhe mbi te gjitha s'je as grua. Empatia zero, interesi zero, humbje kohe me komentu.

Edhe pse s'kam qene ndonjehere, jo me te kem jetuar, pershtypja qe me kane lene iranianet me te cilet me ka takuar te kem ne shoqeri apo thjesht njohur, eshte e nje Irani burg, vecanerisht per grate. Domosdo qe ne memorjen kolektive te tyre, jane akoma ditet ku kishin me liri nga nderhyrjet e shtetit ne jeten private, profesionale dhe komunitare. Ndaj burgun e sotem e shohin si nje mashtrim apo kurth per te mbajtur fort te konsoliduar pushtetin, gjithmone me retorike paranoiake te armikut te jashtem e te brendshem, liberal e oksidental.

Per ke ka lindur shkabe, vete ideja e hapsires i duket burg, ndersa burgu i duket vendi ku liria merr kuptim!

Ndersa per ke ka lindur kakzoz ... . (pika pika pika me kuptim thelle filozofik OBame!)

                                                                                                                     i Modhismiley

 

He mo ta provojne dhe keta icik tegelin e diktatures. Pse ne lopa na pat bere? Mbase msojne ndonje gje, apo te tjeret prej tyre. 

Per ndonje qe ka lexuar rreth subjektit, jam kurioz te di nese edhe popujt e tjere te vegjel e kane kaq shume mahnine per tu marre me te tjeret dhe problemet e tyre sa e kemi ne shqiptaret, flas sidomos krahasuar me gjendjen dhe pune tona (dmth do ishte pak me ndryshe sikur problemet tona ne te njejtat ceshtje te ishin goxha me shume ne vije). 

P.sh. e sigurt qe nje teme per problemet e gruas shqiptare nuk do perbente kaq shume interes per diskutim tek shqip-publiku, me gjase as dhe nje teme per problemet e kultures shqiptare si derivat i veshjes (apo dicka tjeter siperfaqsore) te gruas, qasje kjo ne vetvete treçerek-çyrykse, por zakonisht e sukseshme kur perdoret si grep per te terhequr diskutime pub(l)ike. 

taxi teheran, filmi i panahit, gjendet dhe online

- Grate ne Arabine Saudite kane fituar te drejten e votes dhe a e di pse?

- Se keni shkruar ju te peshku.

(true story)

Perset jane koshiente per supremacine e tyre ndaj Arabeve dhe lymave te tjere. Percja per ta eshte simbol i rrebelimit ndaj 'the poor ROI of modernity'.  Rob me men ai popull. Te ishin gjysma-gjelat tane sa gjysma e tyre mire do ishte.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).