Me “Vendos Diçiturën” Peshku pa ujë ju sfidon të sillni një diçiturë qe i përshtatet sa më mirë fotografisë së radhës. Vlerësohet humori, inteligjenca dhe interpretimi më i mirë.

Image: Groucho

33 Komente

El Halbanistanio = Dormir per siempre

te ka fut gjermani trut e bullit. 

s'ma ha mendja se atje ne gjermani te le njeri aq gjate ne kafe, sa te flesh ne karrike. te qit gjermani me shkelma jashte. se i ze karriken.

dhe nuk e quan gje gjermanostan. por te duket vend me kultur. 

kur eshte e kunderta, ku jetojne ata pleqt, atje ka kulture mijera vjeçare. prandaj dhe NJERIU RESPEKTOHET.

Rinia shqiptare

Pleqeri moj pleqeri vjen si gjumi ne avlli! smiley

cfare ka ndonje gje per diciture ketu?

dy te moshuar qe, te lodhur ndoshta nga vapa, i ka zene gjumi ne karrike.

apo, habi e madhe se dy njerez marrin nje sy gjume?

 

Nuk mban qeni brek , me mire ne pyll se sa ne qytet ! 

Duket si e tatimeve ajo nusja, hajt bojm sikur flejm se ka per t'i ardh zor t'na kerkoje kuponin. 

Po ku e shikon se nuk duket gje, vetem dy pleqte duken.

Aty eshte marifeti, po e pe ne sy e hengre gjoben. 

Si puna e sherrxhinjve..ca ke qe me shikon? smiley

Këtu s'do të jem, do jem larguar;
Nën tokë i tretur si të tjerët,
Në kafenenë e preferuar
Nuk do më shohin kamarierët.

A paltry thing

Fotoja me pelqeu, eshte kapur nje moment i bukur smiley ajo e gjumit ne lokal, gje qe tregon se lokali qenka bosh fare, s'peptin as miza smiley

Diçitura me e bukur do te ishte; 

50 lek kafja dhe gjumi falas smiley

Mu me duken si te fese myslimane cunat ! smiley

xhaxhua me crocs; rehat, per qef te tije. Pse ke dicitura? 

A coffee break break. 

 

Image: Groucho

Ose, imagine Groucho 

u lumte trapi, mua me ka marre malli per nje gjume tamam...

Po kokrra nuk ke te flesh rehat?  smiley Kot  thone qe kur plakesh te iken gjumi se keta te dy po flene per qejf. 

Nuk eshte ceshtje kokrre, po them nje gjume si ne kohen tone pa shume mendime...

Çeshtje kokrre eshte, ndryshe nuk do te thonin:

i keput nje kokerrr gjumi!

smiley Si ne kohen tone 

 

 

po behet dhe peshku si olti curri qe nxjerr foto te individeve pa leje dhe mblidhen idiotet pa nivel qe te tallen me rob qe as i njohin.

Tamam!

Lejini robt në pun t'vet o lla!

Vini eshte kamarier i shkathët por kur vonon...

Foto fantastike. Dimrat shqiptarë ku bën më ngrohtë jashtë se brenda. Ajo mani për të bërë jetën publike, ai gjumë që të zë mendjen në tavolinat ku nuk ndodh asgjë, asnjë gjë prej gjëje, një zbrazëti, një gjumë në përgatitje për të madhin. Pothuajse kam nostalgji.

dmth diçitura eshte: nxemje per te madhen.

eshte brez i forte ky belulo, jo si keta te rinjte tani

Jo mor Belul, eshte diçitura e diçitures:

Tropi osht nxef me t'Modhin se n'Amerik bohet gjum i vogel! (me kokrra)

                                                                                                                      i Modhismiley

 

puu si harrova që monopolin për tmodhin e ke ti smiley

Sigurisht qe e kam une perderisa ju do te fleni Gjumin e Modh, biles tamom tamom jeni duke flejte, pranej un ju shqtsoj, sepse kerkoj t'ju zgjoj, bej zhurme. Me sakte monopoli me ka mbet mu ne dore, ju vetem gerhisni dhe shihni makthe qe i shitni per art t'modh mer jau.

Se mu kujtu nje e forte ne rrugicat e Tirones me qelpiça dhe avlli me lule maji ne pranvere. Nje ije tironse mallkonte:

- Flejç gjumin e modh ishalla!

ky mallkimi: ''flefsh te madhen''  tiku,  duhet te jete edhe arsyeja pse ne shqip shprehemi me dy fjale njekohesisht qe tregojne te njejtin veprim.:  do  flej gjume...

nderkoh,  ne gjuhet e tjera thuhet  thjesht fjala/ folja   fle..

pra duhej dalluar dhe saktesuar,  sepse pervec gjumit  mund te  flesh  edhe  ''te madhen''

po na vjen, po na vjen, bota zjen, bota zjen, shoket taaan

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).