Një dënim i lehtë i para 21 vjetëve i ka kushtuar vendin e punës drejtorit të Burgut 313 në Tiranë. Saimir Allushi ishte dënuar me 1 muaj burg për prishje të qetësisë publike, pasi kishte xhiruar gomat e makinës në vitin 1994 kur ishte 21 vjeç. Ngjarja u risoll në media gjatë programit "Tonight me Ilva Tare" ku ministri Manjani deklaroi se nëse zyrtari është i dënuar ai "është i mbaruar" dhe "do të shkakrohet që sonte".

Dorëheqja e drejtorit është konfirmuar zyrtarisht nga Ministria e Drejtësisë, ndërsa kreu i saj, Manjani ka paralajmëruar se nëse do të ketë raste të tjera do tu kërkohet dorëheqja nga detyra, përndryshe do të shkarkohen. Alushi është emëruar në detyrë në vitin 2013. 

37 Komente

Futja kot i thone ksaj pune , 21 vjec xhiron gomat , 45 vjec hiqesh nga puna se kur ke qene 21 vjec ke xhiruar gomat , dmth ke bere ca dite burg se ke prishur qetesine publike , dhe kur , ne vitin 1994 qenka prishur qetesia publike .

Ka pune dhe pune Brad.... Ish i burgosuri , drejtor burgu. Si te tingellon ?smiley

 

smiley Me nje fjale ky eshte procesi i dekriminalizimit te shtetit? Ah, ju jeni ftof n'tajare!

Kozi , me 8 Dhjetor ne shesh ne Proteste .

Po jo mer Brad, se ket miting e organizo PD-ja, kulcedra e ketij vendi. Pastaj, edhe keta kelysht e kulcedres per ket lloj dekriminalizimi kane votu. Dhe e fundit, jane te peshtire Brado, me tu neverit vetja pastaj.

shkarkohet jo shkakrohet smiley

Mos xhiro gomat. Pse i xhiron ? Do te dukesh i fort me policin, apo t'u besh pershtypje femrave si k.derr.

Ketu ne Kanada, po te kapen qe drejton makinen nen influencen e alkoholit, te hapet dosje kriminale.

Dhe po u hap dosje kriminale, te puth nana ke dy faqet smiley. Po nuk bere gjyq pas gjyqesh qe ta mbyllesh dosjen, veshtire se gjen me pune te privati, pa le ne administrate shteterore jo e jo...

 

jeni ca me penallti ju andej Bubi, ndonje budallek behet ne te ri e si thote Brad flitet per 94. nuk gjykohet kaq ashper se po filloi keshtu, te heqim ata me xhirim gomash, heqim ata qe jane pare me arme ne 97, heqim keta qe po fut brenda rama per dritat s'ngelen shume zgjedhje per te bere...

Mbase , ku di une ...

 Kur u be publike ajo kriza per deputet te PS-se ne Lezhe: jo iku njerise qe burgaxhi, jo ai i rradhes ishte ne burg, po tjetri ishte "kaubojs" etj.; pyeta nje shok nga Lezha ketu ne Montreal.

- Ore, ka ndonje djale ne Lezhe qe nuk ka qene ne burg ?

- Ka plot me tha, po politikanet kane manine qe te zgjedhin "te fortet". Pse ? Se jane keta " te fortet" qe vjedhin vota , trembin njerez, blejne vota, shantazhojne, premtojne  etj etj. Ky eshte fenomen ne Shqiperi.

Ka mundesi ta eleminojme ??? Sigurisht. po si ? ja ta them une ...

Per mua nuk ka shkeles ligji the madh apo te vogel. Ka njerez qe respektojne ligjin dhe njerez qe nuk e respektojne ligjin. Po vajte ne burg vllai im, edhe i virgjer te kesh qene, e ke ... Si tha Qazim Mulleti? Ai dhe po te mos ishte kamunist, eshte bere ...

Bile po te kthehem pak mbrapa ne kohe, ai Tahiri duhet te ishte zhdukur nga politika qe kur deklaroi: Une makinen e kam shitur, po nuk ja ndrroj pronesine, se ma merr permbarimi per nje gjyq me sorollopin Berisha.

Kjo eshte kuje me dreke ; Ministri i Brendshem !!!

- Makina e Ministrit perdoret nga trafikante droge. Ministri shmang institucionin e Permbarimit...

Cudira te tilla, Lungomare, vetem ne Shqiperi degjon. Me duket se ta transferova penalltine ë ? smiley 

Njesoj eshte o Bubi kudo, vetem me nje ndryshim qe ketu jane me barbare, ne vende si kanadaja mileti e ka nje mireqenie baze eshte ne pune gjithe diten, nese i duhet ndonje pune e vogel te shtune e te diele e ben dhe sja ka ngene ketyre gjerave.

Se po te filloi te mungoje buka, do e shikosh edhe vete qe ska me burra te mire as kanadaja e as amerika, por mireqenia sjell shume gjera.

ja topi ne mes te fushes prape smiley

smiley Peace 

Po nuk te denon njeri 1 muaj ne burg se ke xhiruar gomat e makines.

Kushdi se cfare ka bere ky,pa lereni ate qe paska xhiruar gomat...

Pavarsisht se nuk eshte noi gjo e modhe ajo qe perflitet ketu, pune te rinjsh, nuk eshte se eshte noi çeshtje penale e kategorise se rende si; vrasje, kanosje, vjedhje, perdhunim,  prap me pelqen nisma e ministrit per dekriminalizimin e shtetit dhe administrates se shtetit. 

nese xhiron gomat apo pi pak hashash je i denum per jete, nese vjedh apo perveteson miliarda e prona publike te bejne deputet.

c'eshte 'xhiron gomat'?

Pastrim lekesh ne shuma te vogla.

Ca eshte "pastron leket" ?smiley

xhirim gomash te m´bedhaja smiley

smiley

nuk kuptohet mire cfare krimi eshte shkurt si eshte thene atje lart, ndaj pyesim

Duhet ta kete kap ai neni per " prishjen e qetesise publike "

eshte edhe ai neni per pervetsim te burrave te martum smiley

got it. thx.

Nje pershendetje dhe falemderim per te gjithe memberit e PPU qe bashkebiseduan kaq vjet  me njeri tjetrin .smiley

Duke dashe ti jap pergjigje nje shqetesimi ..

Cfare eshte kjo Uturime , Zhurmenaje e Zogori e pamdalshme mediatike e "dhenies mejTimit "

A eshte nje Realitet dhe disa na ka lene koha mbrapa ...apo nje shperthim gjitizesh Intelidjente ku ne pike Uje i qelbur eshte dhe kjo pellgace .

Bera nje testim disa vjecar duke dale nga vetja dhe me kete rast i krkoj falje edhe kujt eshte prekur .

Testova ne dy Linja

Uji pik pik ben vrime  ne GUR

Cdo njeri ka ne bark nje kile gjysem mender Prof Ols ose MUT .

E vetmja veshtiresi ishte koha e Gjate pasi duhej gervishur psikologjia , korraca me besnike e individit qe Fomalisht krijon edhe shtresen shoqerore te Berihajt.

Perfundimi im eshte se ne si Shqipo jemi

Emocionale , Nervoz , Inatcor , Intolerante dhe Fodulle e Arrogante qe kur e vesh me kopetenca shnderrohet ne Prepotent klasi .

Jane pikerisht keto veti qe krijojne ate shtrat nervoz bashkebisedimi dhe e shtyjne Individin edhe si Anonime Virtual smiley  te preke debatin e  shtyje ate ne kercenime verbale deri ne ekstremet e saj Sharjen e Famijeve dhe kercenimin Fizik .Pra produkte GJIRIZI .

Edhe njeher Flm per bashkebisedimin me kam dy Urime...

Se pari per te gjithe sholoket  qe kane share nga Familja si rezultat i marrjes se te dhenave nga Matrapazi " per para ce shet te ane " dmth ..Nje Beqir admin , perfshi dhe kete ndyresire i Qifte Acdc 1 , personalisht pa liber shtepie .

Vete acdc1 e qifte Kapua me Qemolin smiley

Se dyti ne jeten Reale paci Fat e Pasuri smiley

Oidriso i kerkon falje shfrytezimit te nikut pa leje .

Blete, hidhu pak tek tregimi im; Perzierje aromash dhe sjelljesh. 

Stambolli digjet ky i thote bletes : ik e na boj icik mjalte...

smileysmileysmiley Amon, mos ik. Kush do na mbuloje naten kur te zbulohemi ?smileysmileysmiley

Te uroj gjithe te mirat Xake  smiley

...komandant na mori malli  ....we miss you ziko smiley

Në mes të Përmetit
Një shtëpi e bardhë
Bini ju o cyla bini duke qarë

Dy çupat e hoxhës
Të dyja me barrë
Bini ju o cyla bini duke qarë

Njëra lindi çupë
Tjetra lindi djalë
Bini ju o cyla bini duke qarë

Çupa u martua
Mori burr Pashanë
Bini ju o cyla bini duke qarë

Djali u bë burrë
Zaptoi dynjanë
Bini ju o cyla bini duke qarë

+1 Dalje e bukur! smiley

Blete, nese je Idrisi jone, te urdheroj te kthehesh menjehere, te mos behesh irredentist smiley 

Pjesmarrja e secilit ka rendesine e vet, pavarsisht kontradiktave dhe ofezave qe vihen re ketu noiher. Te urdheroj te kthehesh, i dashur. 

Te hypte vetja ne qejf smiley

Hej, po yp xhibi me gjembacin me cin do llafepisten ?

Skemi rruge tjeter , njoni nga ne duhet me u bo Komunist se kshu nuk shtyhet smiley

Interesante, ne 94 u futshe ne burg per xhirim gomash, ndersa sot robte i xhirojne gomat dhe leket pa teklif.

pa lidhje me rastin konkret, por duket se "dekriminalizimi" ka dhe nje ane te fshehte te erret, pervec moralizmit hipokrit, pasiqe dihet se krimi fale klases politike eshte inkorporu ne formen e oligarkeve dhe korporatave ne ekonomine shqiptare ne menyre kapilare, dhe tashme mund te beje dhe pa kriminalizmin ordiner.

aspekti tjeter subliminal ka te beje me elitizmin e politikeberjes, duke qene se sistemi demokratik i votes ne nje vend pa alternativa ka humbur peshen e vete. Ne nje vend ku ata qe nuk shkojne ne burg jane bijte e oligarkeve pushtetareve dhe borgjezise se re post tranzicion(klasa drejtuese me vila te gjiret e lalzit), te edukuar ne shkolla te huaja, apo shtresa e mesme e ulet, e ndervarur historikisht dhe e prirur per qendruar e nenshtruar dhe ne pritje te kothereve qe u vijne nga lart.

Pra dekriminalizimi i pret rrugen per akses ne politikberje pikerisht klases se te margjinalizuarve te shoqerise, atyre qe e kane me te lehte per tu njollosur rendomtasi penalisht, qofte dhe per mospagese dritash, duke e kthyer sistemin drejt dnarjes perfundimtare klasore.

politika & politikeberja formale sic i njohim ne shfaqjen e tyre te dukshme, jane vetem per demos-in, turmen... rregullojne (dmth disiplinojne) ate.

Per entitetet juridike te korporatave te biznesit, ato hane buke vec e marrin pjese ne shtet me politika me pak te dukshme dhe me standarte te tjera. Edhe pse joformale, keto forma jane te njohura (acknowledged) ketej.

E hidhur, por kjo eshte mundesia e sistemit edhe pse ai quhet demokraci perfaqesuese, edhe ne vende te botes se pare...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).