Pesë vjet pasi 4 qytetarë të pafajshëm u vranë mizorisht në Bulevardin Dëshmorët e Kombit nga plumba të Shtetit Shqiptar, nuk ka drejtësi për jetët e ndërprera pabesisht. Mohime, premtime, betime, mallkime, fjalë dhe vrer dhe mungesën e të shtrenjtëve të tyre është çka familjarët kanë ndjerë e dëgjuar gjithë këta vjet duke provuar për 1824 ditë qysh nga ajo pasdite fatale se politika shqiptare është varri i qytetarëve e gatshme të përdorë jetët e të tjerëve, t'i vrasë e t'i braktisë për qëllimet e veta neveritëse. 

Në 21 Janar u vranë Ziver Veizi nga Gjirokastra, Aleks Nikaj nga Lezha, Hekuran Deda nga Peshkopia dhe Faik Myrtaj nga Fieri, ndërsa pati dhjetëra të plagosur. Janë të lirë, të shëndoshë e të shpërblyer ata që i vranë, ata që urdhëruan të shtihej mbi popullin, ata që fshinë provat, dhe ata që i zhvlerësuan katër jetë njerëzish, duke mohuar drejtësi, sikur të flitej për qentë. 

Këto rreshta edhe mua që i shkruaj më tingëlojnë patetike, janë kështu, sepse realiteti shqiptar është i tillë.

95 Komente

Nuk ka si te kete drejtesi sepse shancin te vihej drejtesia 2 dite me vone ju mohua viktimave. Ja mohoi xhuxhi i ambasades amerikane i pari qe kercenoi opoziten publikisht me likuidim dhe ja mohoi Edi Rama i cili vendosi te merrte keshillat e nderkombetareve. Habitem per cfare del ne konferenca shtypi e takim me familjaret? Drejtesia duhej vendosur 2 dite me vone 5 vjet me pare, njerezit duheshin lene te lire te vendosnin drejtesine dhe jo te benin homazhe. Kishte 100 mij njerez ne Tirane ne kembe!  Horrat dhe kriminelet u lane te lire te dilnin nga bodrumet e Kryeministrise dhe sot kerkojne drejtesi per 21 Janarin. Kur nje shtet vret sic vrau me 21 Janar nuk ka me te drejte te udheheq nje popull. Imagjinoni per nje moment sikur vertet te vendosej drejtesi 2 dite me vone, sot do ishim me Saliun, Bashen e Ilir Meten ne burge ose ne spital psikiatrik per plakun e rrjedhur nga trute. Por, e kunderta do ndodhe sot, do degjojme dhe do lexojme plehrat qe qeshnin gjate varrimit te ketyre viktimave e sot kerkojne drejtesi per 21 Janarin. Jo vetem ata qe jane ne opozite por edhe ata qe jane ne qeveri sot, edhe ata qe jane ambasadore megjithese kane nderruar fytyre e emra. 

 

 

Blendi, nuk e ke keq, por kjo situate keshtu, asnje zgjidhje, tregon edhe nje here se sa te drejte kam patur para disa vitesh kur kam thon, se; 

Politikanet shqiptare, nuk eshte nevoja ti diskretitosh, nuk eshte nevoja te perpiqesh per nje gje te tille, se me mire se sa e bejne vet ata kete vetdiskriminim, nuk mund ta bej kush. 

Pjer, pse flet vetem per veten tende ne cdo teme? Do ta marrin per mungese modestie, qe eshte karakteristike e njerezve te medhenj.

Ke te drejte Blendi, por gjate leximit, me hypen nje inat ndaj ter pushteteve aty, e sidomos edhe ndaj medias (pjese e se ciles jeni edhe ju), sa me duhet ta zbraz ter dufin, por ku ta zbraz.  Po ta hapni juve dritaren edhe per idete e mia, athere nuk kam nevoje te perseris gjithmon vetvehten. 

Pjer, o ta ka hapur Peshku dritaren o s'ta ka hapur njeri.

Po-po Gjembo, vetem per komentet dhe pershtypjet nga Shqiperia. A kane nxjerre noi gjo nga VQ, jo.

Te mos flasim me pastaj per median, qe Blendi as qe kujtohet fare.  

Cfare gjoje nga VQ do ti te nxjerrin Pjero? Te botojne librin ketu? Nese po, atehere nuk te shitet me libri se do ta lexojne njerezit falas ketu. Peshku s'eshte ekspozite vec per Pjerin. S'e ka fajin PPU qe s'te shitet libri.

Nuk thash gjith librin moj, por ca pasazhe, sa per te ngjallur kureshtjen e njerzeve smiley

I nderuar Pjer. Ajo shprehja ka qene : Nje liber i lexuar eshte nje dritare e hapur ne boten e dijes . Nuk kishte gjo per " nji liber te shkruar " . Me nji VQ kujtove se do beheshe milioner ? - Ky ose osht nji naiv i padjallezum tip " cdo gjo qe fluturo, haet " , ose tall bythen me gjithe te pranishmit knej pari ...

Qemolo, jam koshient qe nuk do bohem milioner ne ngjallje smiley por do bohem pas vdekjes smiley

me ate krah fli

Lindita ? 

Po Mirela cfare thote per kete punen e 21 Janarit di gje ti ?

e zene me perkthimet besoj, po si ka dale ndonje rruge kine

Nuk u vrane te Bulevardi o Bledi por moren plumbat qorr ngase u sulmua Kryministria nga turma qe i coi Edrama per ti'a lene Berishes kopilin ne dere. Ne cdo vend demokratik ata kater kokepalaret militante qe erdhen me urdher partie, edhe nga greqia, per ca dollare me shume do ishin vrare me shume qef dhe jo aksidentalisht sic ndoshi verte. Ku ka ndoshur te sulmosh kryeinstitucionin shteteror duke lenduar keqaz 89 police dhe te mos kete viktima "te pafajshem"?

PS. Na e neveritet me ket 21 janarin, e keni bere si 8 nentorin e 16 tetorin e partise. Tashme pas 5 vjeteve gjykohet me racionalisht, cdo perllogaritje nxjerr Edramen fajtor. Pike

Pse nuk i dhe + 100 ketij, i meritonte. Ka thene fjalet me te zgjuara qe jane thene ndonjehere te Peshku. Dhe te Peshku jane thene plot fjale me mend.

Na e neveritet me ket 21 janarin

Vriten 4 vete ne nje vend demokratik dhe eshte "neveritje." Cuditem pse s'po kembengulni prape qe jane vrare me cadra-mitroloz dhe stilolapsa-pistolete.

 sikur të flitej për qentë

Thjesht fakti qe kemi kete shprehje, pasqyron mire nje komb te dhunshem e te hierarkizuar ne te forte e te dobte. Shteti zyrtar eshte kristalizimi i kesaj kulture; domosdo dhe marrja e jetes nga ana e tij nuk perben problem per te. Eshte veçse nje rast tjeter banal ku e drejta e qytetarit perdhunohet. 

 

Realisht, tashmë kur kanë kaluar 5 vjet, mund të gjukohej me qetësi, qartësi dhe racionalitet mbi protestën e ndodhur atëhere. Fakti që askush nuk u dënua konkretisht dhe që fajtorët nuk u vunë përpara drejtësisë thotë shumë. Fakti që protesta u bë për heqjen e metës, por ai është akoma "aty lart" thotë akoma më shumë. Por kupa u mbush teksa po hecja në trotuar dhe shoh në tv e një bari titrat e lajmeve pa ndëprerje ku në sallën e parlamentit (sot është e Enjte), fytyrën e ish-kryeministrit që citonte se viktimat e 21 Janarit do ti kujtoj përherë!! 

Nuk arrij të kuptoj komentuesit (si ky schwanzi më sipër) që ndahen në të majtë dhe të djathtë edhe këtu ku s'duhet të ketë ndarje. Bëhet fjalë të gjukosh një kauzë ku JANË VRARË 4 njerëz dhe shumë e shumë të tjerë u plagosën (midis tyre edhe forca të rendit).

Ata që kanë qënë atë Ditë në shesh e kujtojnë fare mirë rapresaljen, mënyrën e shpërndarjes dhe gjurmimin këmba këmbës nga policia, sigurimsat, civilët, stampistat e ku di unë, ne', njerëzve, të rinjve, që nuk kishim shkuar aty se "na tha ed rama" apo se s'kishim larë kokën atë ditë dhe do protestonim ngaqë s'kish ujë! 

Dokrrat e tipit që: dhe në Francë, ShBa apo Greqi do të ishin VRARË njerëz këto "duar pa larët e blogut" ti mbajnë për vete dhe mos të na shkruajnë këtu si pseudo-europianë të rregjur nga rregulli, qytetaria, pastërtia, drejtësia. 

po te kishte drejtesi sot frikacaku edi drama do te ishte ne burg bashke me bashkepunetoret e tij.

milidelet le te shijojne darken dhe mos na cani koken sikur e vrisni shume mendjen per ata te vrare se e dime cfare shpirti dhembshurie dhe drejtesie keni ju. Per karrigen e Edit ju shisni e rishisni veten si delet ne pazar

 

Sikur u denua nje apo dy gardiste me pak vite per tejkalim detyre, dhe u premtua qe do apelohej vendimi. Di gje njeri c'u be me tej? Se te vertetat fillojne dalin kur te afrohet rreziku i burgut. Apo kujt i plas per te verteten, thuj. 

Te dy krahet politike qe e gatuan kete corbe krimi me 4 (kater) te vrare nuk kane ndermend ta zbardhin dhe denojne ndonje. Te gjithe jane te perlyer.

Maskarada vazhdon......

Turp me teper per mazhorancen qe ka gati tre vjet qe mban pushtetin dhe s'ka filluar asnje hetim per ngjarjen!

TURP dhe harram gjaku i atyre kater te vrareve!

Eshte goxha inkurajues fakti qe kministri sot tha se nuk e ka harruar 21 janarin dhe se nje dite drejtesia do te vihet ne vend. E kish llafin qe SB do e marre zoti nje dite dhe kjo do jete dita e drejtesise. 

 

5 vjet me pas me ne fund u be dicka konkrete, ne valen e reformave drejtesore: Rama & Meta vendosen qe drejtesine per 21 janarin tia japin me koncension nje kompanie te talentuar qe kerkon vec 90% fitim.

Rama negocioi fort qe te rezervonte te drejten e vendosjes se trendafilave. Meta tha per kete se arti e ka vendin ne galeri, jo ne rruge. Berberi Me Stalkerin presin pa fryme perfundimin e negociatave te tyre per drejtesine e 21 janarit, shpresojne qe pergjigjia te jete "42". Deri atehere, qethjet do behen me 29% ulje, llogaritur para kuponit.

Nderkohe, gjeneral Spartak Ngjela dhe Kolonel Prec Zogaj akoma s'kane shoshitur mosmarrveshjen ne lidhje me shifren 3 mije vs 13 mije, sa i perket numrit te pranueshem te deshmoreve qe ja vlen te behen kurban per revolucionin rilindor. 

Ilir Meta dhe Sali Berisha duhen varur para kryeministrise...

Vetem keshtu mund te vihet drejtesi

Rama talli bythen me ata qe humben jeten duke demonstruar nen kushtrimin e tij .

5 vjet - Nuk ka drejtësi për 21 Janarin

Kush ishin ata k.qe me leng zogu qe shpresonin apo kerkonin drejtesi per 21 Janarin ?

Nuk e kuptuat akoma per cfare u krijua dhe u perdor protesta e dhunshme e 21 janarit ?

Shikoni kush mbush xhepat me miliona euro sot per nje nga koncesionet e shumta qe po jepen (thone se do jepet me koncesion edhe dhenia me koncesion, perpos mbledhjes se taksave), e keni per ta kuptuar kujt i perfitoi "krimi".  Kush e perdori si kal beteje, kush perfitoi politikisht dhe kush mori pushtetin me "karten" e 21 janarit.

Por perpara se te pyesni per drejtesine e 21 janarit, pyesni njehere veten perse u zhvillua ajo proteste. Per ata qe skane memorie: Ku eshte sot Ilir Meta, Dritan Prifti dhe c'u be nga video Meta-Prifi, nga e cila u niset per te rrezuar qeverine? Nje verre ne uje u be pas asaj video.  Sherbeu thjesht per te nderzyer ca militante nje perdorimsh.

Ku e keni Meten sot? As ju nuk e dini...

Kujt ja dhate Ministrine e Drejtesise me Rilindjen e felliqur ? Dhe kerkoni Drejtesi akoma?

Shkoni mbushuni, popull legen!

Mire mer Left mire, po per ate  burrin e pabese qe i vrau pa iu dridh qerpiku fare s'na the nje fjale. Pastaj i ndryshoi dhe tyten e dyfekut si cub antikomunist malesie qe eshte.

 

po na thuj pak mor k*rderr atij mut Mete kush ja dha mundesine ti hypte ne qafe ketij populli legen? apo ste leverdis ta permendesh ate mut burr shteti qe ti ka shk*rdhy trute? Ti je shembulli konkret se pse jemi budallepsur si popull. 

Ata spo ndeshkojne dot nje palo-gjykates qe genjeu se gjoja u plagos nga teneqete e shtepise,nderkohe qe kamerat tregojne qe eshte plagosur nga dy vete, dhe i gjeten 20 mije euro be xhep,jo me te denojne peshkaqenet.
Vetem per kaq ai jo vetem qe nuk duhet te jete me gjykates, por duhet te shkoje ne burg per nja 10 vjet te mira.
Le ta nisin me keta dhe shume shpejt mund te shkojne edhe me lart...
Rast me te mire se ky per te nisur dicka te mire ne gjyqesor nuk ka.
Kuptohet nese e kane seriozisht kete punen e gjyqesorit...

Po c'seriozisht thua aman?!

Keta kane 7 muaj qe nuk qeverisin (praktikisht qe nga fushata e zgjedhjeve lokale), sepse po hane kokat me njeri tjetrin ne cdo fushebeteje, CEZ, reforme gjasme ne Drejtesi etj - ne kulisa zihen per pushtetin e neserm, drejtesine e neserme, tenderat dhe koncesionet e 15-30 viteve te ardhshme.

Nderkohe keto pupulli ska buke te haje, nafta 160 leke (1.2 euro//litri) kur ne Maqedoni eshte 0.7 Euro/litri..etj etj

e po mire nuk qeverisin se standarti para ketyre ishte akoma me dobet.

Qeverine e meparshme mund ta pershkrujame me dy fjale "Tropojane qe vidhnin"

Gjeja me e vogel qe mund te bejme per viktimat e 21 Janarit eshte qe te vazhdojme presionin mbi Qeverine dhe Ed Ramen qe te shtyje e te mundohet qe zbardhjen e ngjarjes dhe denimin e fajtoreve. 

Botuesit e Peshkut kane edhe nje detyre ekstra - dhenien e informacionit te sakte e te plote. 

Ai Ndreu dhe ai Llupo, ne te vertete jane denuar nga gjykata per neglizhence kriminale, ne mos gabohem. Ne te dyja shkallet e gjyqesorit. Ne kete sens, te pakten per dy vrasje, ceshtja teknikisht eshte mbyllur. Per dy te tjera akoma.

Mbetet per t'u persekutuar shkaterrueset e provave dhe per tu mbyllur hetimet per dy vrasje me shprese qe dikush do te mund te cohet ne gjykate per keto vepra penale. 

Minister drejtesi eshte nje i LSI-se mrroklle. Ky heton e inspekton prokurorine e gjykatat per pune dhenie drejtesie. Ky burri sot nuk tha ndonje fjale as per te la gojen, por ishte ne nje takim me te burgosurit qe perfituan nga amnistia e fundvitit, ndersa vete Rama hengri darke dje ne darke ( edhe kunder keshilles se dietologut qe mos haje kurre mbas ores 19:00 ) me Meten per nai qeshtje drejtesie ma do menja. Keshtu beri dhe ai i Vucidolit nje nate para dhenies se vendimit te gjykates per videon, shkoi tek Monika per darke dhe ajo i beri imam bajalldi.

E thene troc keta te qeverise per nje cike karrike qijne dhe veten e tyre po t'ju arrije. Femrat e qeverise nuk e di si e bejne me thane te drejten.

Ekspertiza e FBI e tha qarte se plumbat dolen nga koburja e kumandarit te gardes.

gjykata e hedh poshte e merr per baze ekspertizen e ekspertit ndrec nue llesh gjon marku qe thote se plumbi nuk doli nga ajo kobure ,Te vetmen prove shkencore kishte se ashtu I donte bytha atij.lutju allahut qe ti dhe te dashurit e tu te mos bini ne dore te eksperteve te drejtesise shqiptare.

edhe nje here: kot tremben shqiptaret : edhe kete burrin, te pafajshem e nxori gjykata franceze

He mer shkrepe iher. Kushedi sa film te bukur kane me te dediku. Leqe s'do ta komentosh dot. Mire e ke, ta boj nei tjeter. smiley 

Lepires peshtymash dhe parimore qe kane per busull erën momentale te Partise. Ke parasysh perbetimet 5 vjet me pare (jo vetem ketu tek Peshku po kudo ku militonin delet) qe s'do ta harronin kurre 21 janarin, qe do benin cmos per te vene ne vend drejtesine, etj etj? 

Sot 5 vjet me pas sa prej tyre nga ata qe jane ne Shqiperi protestuan per drejtsine e munguar 5 vjet me pas aty te sheshi i kar-afilave te Rames? Sa prej tyre bene thirrje ne internet e gjetke dje e pardje per protesta per drejtesine e munguar? Zero. Ca ndodhi, a ishte a s'ishte i gjithe ai "revolucion popullor" per drejtesine e munguar dhe per parimet, perpos bllokut te Metes qe s'e dorezonte Saliu?

Parime dhe oksimoronlleqe milidelesh. Themi beeeee sepse BE=Evrope, thane.

Po jo mer po protestojne me force ketu

Mbas 5 vjetesh eshte e qarte po aq sa ishte edhe atehere. Te vraret ishin dhe jane viktima te luftes politike bajraktare shqiptare.

Këto rreshta edhe mua që i shkruaj më tingëlojnë patetike, janë kështu, sepse realiteti shqiptar është i tillë.

O xot Blendi sa i ndjeshem qe je dhe ti ndaj patetizmit te realitetit shqiptar.

Veshtire te thuash kush eshte me tallese, ligjeratat e "keqardhjes" se Berishes per viktimat e 21 janarit apo tallja e KAR-afilit qe Rama ben me deshmoret e 21 janarit.

Nuk e di pse kjo tallja me karafila me duket akoma me e rende sesa tallja me qafimin e Metes (per pushtet) pas 21 janarit, me makabre sesa ajo puthja proverbiale e vdekjes qe te ben mafia italiane para se te te vrase; te pakten ata supozohet qe e bejne gjestin kur je akoma gjalle, jo pasi ke vdekur.

Nje ikje (per te 37en here) jashte shtetit "per takime zyrtare" e te dyve do ishte keto dite me pak tallese sesa darka e mbremshme me njeri-tjetrin dhe keto karafilat ne ecje e siper per te tretur ushqimin dhe intrigat. Me mire heshtje sesa tallje kar-afili ne cdo pervjetor.

Ben cudi fakti qe nje KAR-afil kaq shume i fiksuar pas imazhit fasadist dhe agjitpropit populist s'arrin ta kuptoje dot kete, as ai as Endrat qe paguhen me parate e shqiptareve per agjitprop dyleksh e prodhim tallashi.

 

Mire o mire po c'ti besh shqiptareve qe i dhane 1 meleon vota ketij karafili dhe atij karafilit tjater korrupsioni i te se cilit u be sebep qe keta fakire te humbnin jeten, pjesa tjater votoi per karafilin qe i vrau.Tu hac mune?

Era qyteterim Olsi s'ke ci thua, te qepura me porosi dhe me qendisma. Jo si shpellaret qe vishnin nga ato ready-made te Armanit. Keni me ja kalu dhe Francezeve andej nga mandati i dyte.

Realiteti shqiptar eshte qe edhe pas 5 vjetesh ka akoma te pa-anshem qe bejne komente per kete ngjarje!! I ka shoqeria kapitaliste keto..

Une e di qe Drejtesia ne vend u vu me 21 Janar 2011.

Nqs ti atehere thua qe ishte e drejte te vriteshin kater njerez atehere qenke nje kriminel. Duke pas parasysh qe ngjarja ngjall emocione ne shoqerine shqiptare per nga vete specifika... qe shumica derrmuese mendojne se ishte terrorizem shteteror atehere dukesh i peshtire gjithashtu.

Vrasjet jan kapur nga kamerat live dhe duket qarte plani i ngritur ate dite. Me shume rendesi eshte te zbardhet per shqiptaret kush jan keto forca qe kan aq shume ne dore sa te destabilizojne vendin tone sipas qejfit te tyre me nje mosperfillje totale edhe per vete jeten e shqiptarve?

Retro-21 janari: Disa nga temat me aktive 5 vite me pare  

11 janar 2011: Çfarë do të dalë sot në "Fix" ?
https://web.archive.org/web/201101140123...

13 janar 2011: Çfarë do të dalë sot në "Fix" 2 ?
https://web.archive.org/web/201101142041...

14 janar 2011: Meta jep dorëheqjen nga postet qeveritare
https://web.archive.org/web/201101152348...

18 janar 2011: Cfare do te ndodhe ne daten 21?
https://web.archive.org/web/201101182152...

21 janar 2011: Sot demonstrata e Opozitës. Qindra policë rrethojnë Kryeministrinë
https://web.archive.org/web/201101241919...

22 janar 2011: Kësaj radhe me fjalë
https://web.archive.org/web/201101231702...

22 janar 2011: Quo Vadis Albania?
http://www.peshkupauje.com/2011/01/pyetj...

23 janar 2011: PD sulmon Ina Ramën: Pjesë e grushtit të shtetit
http://www.peshkupauje.com/2011/01/pd-su...

24 janar 2011: Pse nuk zbatohen urdhër-arrestet?
http://www.peshkupauje.com/2011/01/shkur...

27 janar 2011: E kuptoni tani?
http://www.peshkupauje.com/2011/01/pyetj...

27 janar 2011: Çfarë do bëni nesër?
http://www.peshkupauje.com/2011/01/pyetj...

28 janar 2011: Kortezh, 28 janar
http://www.peshkupauje.com/2011/01/korte...

28 janar 2011: Çfarë do të ndodhë nesër?
http://www.peshkupauje.com/2011/01/pyetj...

29 janar 2011: Komisioni çliron Gardën: Nuk ka faj
http://www.peshkupauje.com/2011/01/komis...

30 janar 2011: Ata që rrinë në shtëpi
http://www.peshkupauje.com/2011/01/ata-q...

31 janar 2011: Mesazh i Presidentit Topi në lidhje me situatën më të fundit politike në Shqipëri 
http://www.peshkupauje.com/2011/01/mesaz...

2 shkurt 2011: 21 janari: Në politikë hyri vdekja
http://www.peshkupauje.com/2011/02/21-ja...

P.S. Nqs s'del, vere kete para link te Peshkut: https://web.archive.org/web/20110118215249/

sa kohe qe paske ne dore mer trap... mos ke noi pune zyre nga buxheti i uncle sam?

Po. Para kesaj kisha punen e pidhitsatom, para asaj punen e pidhit satomit te Kothere-Koth-Komentuesit...u merzita me te dyja.

P. S. Let me know if you still can’t find the "Mind you fucking business" way ketu ne Peshk.

smiley Mire mer mire po prap idiot je.

why u mad tho? smiley

Gjib, je nje idiot i klasit te pare pervec qe je aga.

I paskan fshire komentet e mia te 5 vjeteve me pare per te vrare Saliun me snajper dhe vlonjatet duke marshuar ne tirane..  smiley 

Me drejtesi, komunistat e peshkut, kuptojne vetem burgosjen e Sali Berishes. Ata nuk duan ta kuptojne, qe vdekja e protestuesve, erdhi si pasoje e qellimit ne ajer, qe ishte plotesisht e ligjshme, ne rrethanat kur u sulmua rrezikshem objekti i mbrojtur nga garda. Maksimumi ligjor i ndeshkimit, qe mund te aplikohet ndaj gardisteve, eshte neglizhence kriminale. Kjo gjithmone nese flasim per drejtesi. Pastaj, nga ana morale, pergjegjes jane pikerisht ata qe drejtojne ne koalicion sot, njeri qe sherbeu si preteks, tjetri qe organizoi turmen per konflikt, qe nuk mund te perfundonte ndryshe.

Ku ndryshon vrasja e ketire nga vrasja e arben brocit ne 1991(ne rastin e te cilit as nuk u provua shkencerisht siberi FBI kush qelloi )?

Ata nuk duan ta kuptojne, qe vdekja e protestuesve, erdhi si pasoje e qellimit ne ajer

Nuk e di a ke vene re qe ajri na rrethon. Ka qellim ne ajer vertikalisht lart, vertikalisht poshte, horizontalisht ne te gjitha anet dhe kende te ndryshme ndermjet tyre. Per ty te gjitha njelloj jane? Ne video e foto gardistet qellonin me arme ne drejtim te demonstruesve.

Gjemo , ne raste te vecanta me shume dua Pistoleten se sa Dashnoren , pse do thush ti , Pistoletes i ve silenciator.

Gjembi, per sa kohe, qe nuk provohet qe gardistet kishin motiv dhe qellim te vrisnin viktimat perkatese, krimi ngelet ne nivelin e neglizhences kriminale. Duke gjykuar nga numri i viktimave dhe sidomos per faktin se viktimat ishin pasive, mund te thuhet qe ato ishin rastesore. Pervec atij Llupos, qe nga pamjet duket qe armen e ka ne pozicion thuajse horizontalisht dhe me te drejte, mund te akuzohet pertej neglizhences kriminale, nuk ka prova qe te akuzohet askush, qe ka dhene urdher per asgjesim protestuesish apo qe te jete zbatuar nje urdher i tille. Nese nje urdher i tille, do te ishte dhene, do te kishim shume me teper viktima. Gjithashtu, garda nuk duket qe te kete aplikuar nje urdher, qe te qellohet mbi elementet me aktive, qe eshte pjese e ligjit per mbrojtjen e objekteve, ne rrethanat kur turma behet tejet e dhunshme dhe i rrezikon ato seriozisht. Pra ligjerisht, dy gardistet qe u denuan, nuk mund ti denosh me shume se sa neglizhenca kriminale. Nga ana juridike, procesi eshte i thjeshte dhe nuk ka implikime te tjera.

Persa i perket FBI-se, per te gjithe ata qe e shohin me inferioritet, si nje institucion qe eshte plotesisht i besueshem, do thoshja qe jane gabim. Pervercse jane provuar shume here te korruptuar, fakti qe jane institucion i nje shteti tjeter, me implikime dhe interesa politike shume komplekse karshi vendit tone, ekspertiza e tyre, nuk mund te merren si prove. Megjithate, ekspertiza e tyre, nuk provoi asgje me shume, se sa dy apo me shume protestues, ishin vrare nga armet e gardes, gje qe ne dinim, qe ne krye te heres.

Persa i perket FBI-se, per te gjithe ata qe e shohin me inferioritet, si nje institucion qe eshte plotesisht i besueshem, do thoshja qe jane gabim. Pervercse jane provuar shume here te korruptuar, fakti qe jane institucion i nje shteti tjeter, me implikime dhe interesa politike shume komplekse karshi vendit tone, ekspertiza e tyre, nuk mund te merren si prove.

Keshtu thane dhe gjykatesit e videos se Metes dhe sollen ekspertet shqiptare me programe te vjedhura apo nga ato qe kushtojne $15.

Per te tjerat s'po komentoj me teper.

Dhe gjykatesit kane shume te drejte. Nga ana legale, drejtesia per 21 Janarin, eshte kryer me se miri. Prokurorja e asaj kohe, ne asnje moment nuk provoi, qe ishte dhene nje urdher nga drejtuesit e asaj kohe, per te asgjesuar protestuesit. Ajo deshtoi, te therriste nen akuze, ata qe organizuan dhe dirigjuan prishjen e rendit kushtetues, me pasoja humbje jete njerezish. Ajo deshtoi, te ngrinte akuza ndaj elementeve kriminale, qe u paguan per kryerjen e dhunes dhe ndaj atyre qe paguan per te.

 

Te flasesh me dorezat e thata te ligjit sic ben ti, duke injoruar realitetin e sikur behet fjale per video-lojera e jo jete njerezish, eshte shume 'out of touch', eshte jo fort ndryshe si si te flasesh per korrektesine ligjore te Asadit dhe ISIS ne Siri. Eshte si ato trendafilat e Rames, edhe ai ligjerisht ka te drejte te vere trendafila dhe ti 10se ne koke ata te vraret (sic i 10t vazhdimisht qe pas gjaleances), po ashtu ligjerisht edhe Berisha ka te drejte t'i 10se ata te vraret duke i qare hallin per vrasjet e tyre te pafajshme per faj vetem te Rames, sic ben akoma dhe sot. Meta po se po kishte te drejte ligjerisht qe i therriti kokepalare se me ligj dukej qe disa prej tyre s'laheshin aq dendur sa Meta. Plus qe me ligj vetem Meta ka dale i pafajshem nga Gjykata e Larte. 

Por meqe po kapesh me teknikalitetet dhe ligjin, mbase ke harruar qe Berisha refuzoi te zbatoje nje sere urdherash te Prokurorise, jo me te bashkepunonte me te sic duhej te bente ligjerisht, as eshte ligjerisht OK fshirja e serverit te pamjeve filmike pa u gdhire e nesermja. Po ashtu, ligjerisht ishte shume flagrante per Ajatollah Berishen t'i hapte lufte Prokurorise dhe Presidences (pervec qe ti pergjonte jo-ligjerisht) e t'i qiste lavire e armiq si Enveri qemoti qe i thoshte "po po, Partia te denon". 

Moralisht ama, eshte i rende ky sport, edhe internet-anonimisht, te besh avokatin e djallit ne raste te tilla, me perjashtim kur je literally avokati i djallit dhe e ke pune kete gje, si ky Kothere Komentuesi qe ushqen familjen me agjitprop interneti per Ramen, ketu e kaq vite. Megjithate ligjerisht interneti ka te drejte te shkruhet ne te c'te duan te gjithe, keshtu qe je ne rregull, ligjerisht, jo vec ti, po dhe Ngjela me zagaret e tjere brenda dhe jashte Peshkut qe benin thirrje per perseritje '97ash vetem e vetem qe te vinte Rama ne pushtet, e qe u ngjyen me gjakun e atyre kater te vrareve me keq se ai kokelopa qe ngjyente koken me boje ne proteste. Sot te gjithe ketyre s'i plas trapi per te vraret me shume sesa per ndonje qen te shtypur rruges nga makinat, se ajo qe deshin u be, Rama erdhi ne pushtet, Berisha u largua, bac u kry, dmth gjaku i te vrareve s'iku kot sipas ketij "morali", ndaj sot nuk kishte asnje per be qe te protestonte tek ato pllakat para Kryeministrise.  

E para, une nuk po bej avokatin e askujt. Alergjia jote personale, ndaj Sali Berishes, nuk duhet te te erresoje gjykimin dhe te te zemeroje, duke kaluar ne nje sulm personal karshi meje.

Ketu po flitet per drejtesi dhe nese do te flasim per drejtesi ligjore, ajo nuk behet me emocione dhe opinione, por behet ashtu sic ka emrin: ligjerisht.

Sa per anonimitetin, une jam personi me pak anonim ne kete faqe. Pastaj te me falesh nese perdor internetin.

E tani, mos u fshih pas argumentit qe ti vete ben. Une s'te njoh, as ty as ndonje tjeter qe komenton ketu, as me intereson, se thjesht germa kembejme, qofshi shendoshe. Drejtesia s'eshte ai nocion pervers sic e paraqet ti, dmth te vrasesh tjetrin e te rregullosh defteret e ligjit qe te te mbulojne fajin, supozohet te jete anasjelltas, dmth ligji ne sherbim te njerzve, sic dhe pushteti ne sherbim te njerzve. 

Nuk ka pike dyshimi qe protesta e 21 janrit ishte politike, edhe vrasjet si pjese e saj, nga te dyja anet politike; ishte nje perplasje mdis klanit polit-mafioz te Berishes dhe atij te Rames, pa llogaritur kostot e njerzve, perfshi jetetet e tyre. Biles for what little is worth, une jam kryqezuar ketu nga milidelet e Rames se guxoja te thosha qe atehere ate qe te gjithe, edhe ata, e shikonin ashiqare, qe kjo ishte nje perversitet politik per pushtet e aspak dicka parimore sic e paraqesnin ata. Por kjo ama s'do te thote qe te mbulojme mafiozet e politikes shqiptare me fletet e ligjit, si kakan me gjete fiku. Ka ligj po ka dhe Maliq, tha. Mos flasem tani si ufo qe sapo kemi zbritur ne Toke dhe s'dime asgje tjeter, pervec tekstit te ligjit.

Po mire o Xhib, po kush i ka penguar keta, qe te shfrytezojne gjithe hapesirat e ligjit, per te denuar ata qe kane kryer shkelje ligjore, si ato qe permende ti? Une, 'avokati i djallit'?

Gjithe ceshtja reduktohet tek ana morale dhe kur arrijme tek ajo, une kam bindjen se keta qe bertasin sot per drejtesi, pra gjithe mbeshtetesit e PS-se, jane 1000 here me te fajshem se sa ish-kryeministri.

Dakort, po hiq ndonje qe paguhet per agjitprop interneti, ne te tjeret jemi thjesht popull, si "ata" si "ato" si "ne", keshtu qe ironia ketu eshte qe per hater te politikaneve mafioze ne zihemi me njeri-tjetrin, bile shkojme deri aty sa t'i mohojme njeri-tjetrit dhe drejtesine apo jeten, duke bere pra avokatin e djallit. Pare keshtu, sa rendesi ka te theksojme qe Berisha apo Rama apo Meta kishte pak me shume faj se tjetri, sa kohe qe aty jetet e njerzve vlejne jo me shume se jetet e qenve te rruges, kur ketyre mafiozeve i vihet pushteti ne rrezik nga lufta e njeri-tjetrit? A mund te anashkalojme jetet e njezve te thjeshte kaq kollaj kur fokusohemi per te qitur nje politikan me fajtor se tjetrin, a duhet?

Ti p.sh. nga c'shkruan duke sikur e shikon drejtesine e munguar te 21 janarit si nje ceshtje vetem "te atyre", persa thua le ta bejne ata drejtesine (besoj me ata nenkupton milidelet e Rames). Keta te vraret ama mund te kishin qene po aq kollaj miq a familjare te njerit prej nesh, se militante te deshperuar dhe te genjyer ka nga te dyja palet, me shumice. Po fakti qe ata marren pjese ne protesta militante si ajo e 21 janarit, ndac parimisht e ndac per militantizem (shumica besoj nga hallet personale, por s'dine si te dalen prej tyre ndryshe, e ne vend te protestojne politiken mafioze, skllaverohen duke i puthur prapanicen) s'i ben ata fair game per tu vrare, sic s'eshte fair game te arrestosh fakiret per kupona e drita, e pastaj kur vrasen veten ne burg te thuash epo vete e kishin fajen se e shkelen ligjin. 

Une nuk e di kush eshte mafioz e kush jo, por di te them me bindje, se 21 Janari, nxorri zbuluar imoralititetin dhe etjen per pushtet vetem te njeres pale, te atyre qe sakrifikuan jo vetem qetesine e gjithe shqiptareve, por dhe jetet e mbeshtetesve te tyre me te pikur dhe sot bejne sikur kane dhimbje.

"21 janari ishte nje tentative per revolucion komunist i mbeshtetur nga banda kriminale dhe sponsorizuar nga mafia politike." ....jo jo prit ta themi ndryshe : " bandat komuniste te udhehequr nga bijte e eterve tentuan te marrin me dhune pushtetin e dale nga vota e lire. Por ata deshtuan ashtu si dhe eterit e tyre. Ne ju dhame pergjigjen e merituar!"...hemm jo jo jo prit " falangat e krimit te kuq, me mbeshtetjen eksplicite te parave te droges iu versulen institucioneve te lira te shtetit si bisha te terbuara me qellim destabilizimin e vendit dhe marrjen e pushtetit me dhune! Ne jemi te vendosur te mbrojme institucionet e lira sepse ne besojme te paprekshmeria e tyre! 

Ehhhh ja kshu kshu muhabeti...

 

Ps. Per shokun mm qe mban akoma kostumin dok te var ne dollap dua ti them qe komunizmi nuk ka vdekur! Ai jeton akoma ne disa vende te larta dhe te ulta si dhe ne bregdet. Era e tij do fryj nga lindja dhe vende vende nga jugu sidomos ne zonen e vlores.

Ca eshte mm ? Beqir Balluku ?

Eshte ky avukati i fjales se lire ketu me lart! Keta bejne dhe priftin me.barre jo me popllin e thjeçte dhe te çmontum shqiptar. 

jeshte dhe nuk ka implikime te tjera.

Persa i perket FBI-se, per te gjithe ata qe e shohin me inferioritet, si nje institucion qe eshte plotesisht i besueshem, do thoshja qe jane gabim.

i'm speechless .

i'm speechless .

Of course, write your thoughts down.

Demi me i madh i kesi lloj ngjarjesh si 21 janari, nuk eshte vetem ne grupim te ngushte te personave te interesuar direkt (kush u vra e kush i vrau, rrethi familjar, komunitet etj), por eshte publik, dem i nje rendi shume me te larte, prishin jo vetem karakterin e disa individeve, por prishin karakterin karakterin publik, dmth prishin edhe nje person qe nuk e di se çfar ka ndodh ne kete date, nuk i intereson, ose e ka harru.

Shembull me i mire ilustrues per kete eshte Peshku, i cili ka kaluar shume furtuna me shume deme, por 21 janari ka qene uragan shkaterrimtar, qe atehere nuk e ka marre veten, e shkon teposhte e me teposhte pa u vene re.

Ishte per tu habit, por edhe shume instruktive, te shifshe se si peshq intelektuale te shquar qe deri para kesaj date kishin diskutuar per art, letersi, shkence e kulture ne pergjithsi, shaheshin midis tyre si shofere llaçi (sharjet i keni me lart, dhe patjeter do te kete te tjera me te kripura me poshte).

Instruktive, ne kuptimin qe nuk humbet kurre rasti dhe gjendet gjithnje preteksti per te treguar majmunin e fshehur mbas llustres se njeriut me kulture.

 

Tani, qe u provua per te gjithe, qe protesta e 21 Janarit, nuk u be per nje ceshtje parimore, pra per demonstruar kunder korrupsionit qeveritar, por per interesa politike, per nderrim pushtetesh me dhune, jo vetem ata, qe paten interes te drejteperdrejte politik nga ajo, pra Edi Rama &Co, por dhe ata qe dolen ne shesh pas thirrjes se tij, pra mbeshtetesit e tij, duken shume qesharake dhe te pamoralshem, kur permendin fjalen: "drejtesi".

 

Demonstruesit u vrane kur nuk paraqisnin rrezik per asnje.

gardistet qelluan kur jeta e tyre nuk rrezikohej aspak.

Pra kemi te bejme me vrasje te paster .

Si u provua? 

Nqs eshte aq kollaj te mbledhesh turma te atilla vetem per interesa politike, juve zagaret e Saliut do i kishit mbledh ne 8 dhjetor. Por sic e pe edhe vete nuk eshte aq kollaj. 
Asnje force politike nuk ben dot protesta te atilla pa pasur si katalizator nje ceshtje qe prek shumicen popullore. Dhe ceshtjet ishin te shumta kur juve kishit ate shpellarin per KM. 

E vertete apo e pavertete EdRama arriti te artikulonte rendesine e votes popullore dhe cfare padrejtesie eshte vjedhja e saj. Dhe pike se fundi normalisht qe kjo perkonte me interesat politike te se majtes, por kjo nuk ju ben juve te krahut te djathte te pafajshem ne vrasjen e 4 qytetareve ne mes te dites ne nje vend qe aspiron te hyje ne BE. 

Kaq te hyn ne kaptine? 

 

Do te behen numurimet e votave me makina,sic premtoi Rama apo do te vazhdojne me dore?
Apo ska nevoje se i numurojne Tom Dosh-rat?

Jo per gje por zgjedhjet lokale vazhdoi avazi i numurimeve me komisionere...

PD arriti te mbledhe goxiha njerez vetem pas 2 vjeteve ne opzoite,imagjino kur te kete 7 vjet sa kish Rama.

Rama vitin e 2-te te opozites nuk mblidhte dot as cunat e lagjes ,le me tej...

Sa kom qesh me kriminelin kur mbremjen e 21 Janarit 2011 doli ne nje nga konferencat e shtypit dhe krahas budallalleqeve te tjera tha se protestuesit kishin pire edhe droga sintetike. Ket pis ta varresh eshte pak!

Edhe Rama,Taku,Gjinoja kane keputur brockulla plot ate nate dhe vazhdojne...

Orgji bastardesh e bqirash qenka bere. Atehere nen dirigjimin e Berishes thoshin se u qelluan nga afer, nga opozita. Sot, po nen dirigjimin e Berishes, kane kthyer pllaken; e hengren aksidentalisht per pushtet te Rames.

Xhibi nga ana tjeter u shqye i ziu; akoma nje shale ketej e nje andej.

Rames i falet vetem nese do ta conte gjer ne fund, po ta fillonte. Po si po duken punet...

Meqe pyete, ai malsori i pabesi e ka m'terezi. I shiti shpite ekstra qy yhy; duke perfshi edhe ate vilen ke gjiri lalzit, ku i bote karshillik Berishes e Metes. M'thuj nese do me dit cmimin fiks. Se di a ka pagu taksa a jo. Duhet pyt Cani...

Derri do plumb!!!!!

Ja komente opurtuniste si ky i joti e marrin me qafe gjibin. smiley

Se harrova, i paharruar qofte kujtimi i tyre. Drejtesi gjer ne fund!

...eh sa mire do ishte  sikur   Rama ta kishte “ngrënë” ate ngjalën e koalicionit para 21 Janarit 2011, kështu nuk do kish trazira dhe do ishin bërë kurban edhe keta viktimat e pafajshme.

kot me pyt, po tashi pse nuk protestoni kunder pazareve te Ilir Metes ? Çar ju pengon?

se nuk muntë jesh edhe komunist edhe hipokrit, apo jo?

Komunistet e ndershem jan ne burg. Edhe ne kohen e enverit kshu ndodhte. Gjyshi im ishte komunist, nga ata te drejtet me parime dhe nje dite te bukur i kerkojne te jape nje deshmi per te futur brenda nje person. Normalisht qe nuk pranoi te shpife per tjetrin dhe e rrasen ne burg.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).