Astronauti Scott Kelly i cili ndodhet prej nje viti ne Stacionin Nderkombetar Hapesinor vazhdimisht publikon ne Insagram dhe Twitter foto te mrekullueshme qe tregojne Token te pare nga hapesira. Keto jane disa prej tyre.

9 Komente

bukur

Shume te bukura. Ajo e brigjeve spanjolle si pikture.

Sa te vegjel jemi.

Dyshoj qe keto foto jane reale si ngjyra, jane te ngjyrosura, jo me fotoshop, por qe ne fotografimin e bere nepermjet penxhereve te anijes kozmike qe jane bere ne pershtatje me syrin e banorve te anijes.

Ne kozmos nuk ka ngjyra, ngjyrat jane efekt i perthyerjes se drites prej atmosferes toksore, çdo fotografim jasht atmosferes Tokes eshte çvendosje kontesti.

 

Ne kozmos ka ngjyra. Ne kozmos ka yje, yjet kane drite dhe me driten vjen ngjyra. Syri i njeriut i sheh ngjyrat vetem ne disa gjatesi vale, dhe ne te tjera jo. Saktesisht do duhej te thoje qe syri i njeriut nuk arrin te shohe ngjyrat e kozmosit, por jo se kozmosi s'ka ngjyra.

Qe ta kuptosh çfar desha te them shif te gjesh pergjigjen kesaj pyetje:

Çfar ngjyrash ka ne peisazhin henor? (te ndriçuar nga i njejti diell si Toka) 

 

Nejse, keto jane mare mbi 35 000 Km distance. ISS eshte diku 360/400 Km

                   

                            

 

 

 

 

Shyqyr gjembi qe u bere mbare per nje link persmari qe nuk eshte kunder totalitarizmit dhe fundamentalizmit. Per pak te falenderova.

Kshu i dashur Blend, Toka eshte nje privilegj i madh ne Univers, ngjyrat e lindjes Diellit, perendimit te Diellit, Nata, Dita, etj, gje akoma e pavlersuar sa duhet.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).