Pas akuzave të opozitës, se qeveria reklamon me paratë e shqiptarëve arritje të pavërtetuara vetëm e vetëm sa për të lavdëruar vetveten, ka ardhur edhe reagimi i qeverisë së Shqipërisë, që nuk e ka mohuar pagesën për këtë publicitet në “The Economist”, por ndryshe nga opozita, e quan atë si promovim të vendit për të nxitur në këtë mënyrë investimet e huaja.

Përmes deklaratës së shpërndarë për mediat, qeveria e ka vlerësuar mundësinë e shpërndarjes së numrit special të revistës prestigjioze “The Economist” në Samitin e Davosit, si një oportunitet të paçmuar për të pasur aty një reportazh për të promovuar vendin përpara investitorëve dhe vendimmarrësve të rëndësishëm, në mënyrë që të tërhiqen investime të huaja, që do të sjellin si pasojë edhe krijimin e më shumë vendeve të reja të punës, nxitjen e turizmit dhe të prodhimit vendas.

Për këtë arsye, qeveria nuk e mohon të ketë paguar për atë reportazh të shfaqur në revistën britanike, por thotë se për atë - ashtu siç kanë vepruar edhe qeveritë e vendeve të tjera të rajonit, si Maqedonia, Kroacia, Turqia apo Serbia, - ka nënshkruar një kontratë prej 36 milionë lekësh për publikimin e atij reportazhi të zgjeruar mbi Shqipërinë.

Sa i përket faktit të supozuar se, revista nuk mban përgjegjësi për atë mbi të cilën bëhet publicitet në këmbim të pagesës, qeveria thotë se “The Economist”, si një prej revistave më prestigjioze dhe me lexueshmëri të lartë në shkallë botërore, nuk mund të publikojë asnjë informacion që nuk është i vërtetë, i paverifikuar, apo që nuk është shkruar nga gazetarë të certifikuar të saj.

Në vazhdën e reagimit qeveritar është edhe akuza drejtuar opozitës së sotme për kohën kur ishte në qeveri, në lidhje me shpenzimet e miliona dollarëve nga paratë publike për të transmetuar reklama qeveritare apo për të lobuar, që në thelb të tyre kishin përhapjen në mbarë botën të baltës dhe shpifjeve të ish-kryeministrit Berisha ndaj ish-opozitës socialiste të vendit. Sipas qeverisë, ka ardhur koha që Partia Demokratike të zhvishet nga lëkura e qeverisë së vjetër dhe të bëhet opozita e re, që i ka munguar Shqipërisë prej dy vitesh e gjysmë.

56 Komente

po diskreditojne shtypin amerikan. hahaha.

n'fakt the economist eshte e perjavshme britanike po ku ta dish ti...

po kujt i plasi se çfare eshte ? pastaj fjalen ta kisha se si prestigioze gazete qe eshte nuk duhet t'i shese artikujt qe ben. 

tregon qe i ka rrena ato qe shkruan. 

po diskreditojne shtypin amerikan. hahaha.

njesoj eshte dhe shtypi amerikan. nuk ndryshon shume, se shtyp I LIRE. e shesin bythen per lek edhe ata. siç e shesin te gjithe gazetaret edhe ata shqiptare SOT.

ate qe ne diktature e bejne prej frikes, ne demokraci e bejne prej lekut.

dhe ketu nuk te jap pergjigje ty (se s'me ha shume), po blendit sepse diku i thashe qe ben veç prapagande duke qene gazetar.

po diskreditojne shtypin amerikan. hahaha.

he mer shkerdhate njeri.

po diskreditojne shtypin amerikan. hahaha.

O Pallosh karagjoz, se bashku me Braçe Miushin, ju pagokeni per reklam, njesoj si Buall Mavria, nderkoh qe refuzoni te takoni nje njeri qe i ben reklam çdo dite Shqiperise. Eh, ju 10-fsha mi kaptine, o karagjoze, o te paafte. 

Nese e ke fjalen per Toni Blerin nuk e kane refuzuar, perkundrazi eshte keshillues i palloshit, per falas.

Nuk e di sa e vertete eshte, po nga qeveritaret thuhet lart e poshte qe ti u kishe kerku dhjetefishin e Econimist-it. Bile Bracja kishte parashiku qe do ta mohoje kete fakt. Dhe mbase i del fjala.  

Ouuu. Po ky ben sikur ata nuk e priten fare! Ky jo vetem qe i paska takuar por dhe paska nxjerr makinen llogaritese nga xhepi per kalkuar kursin e kembimit te rroges se tij ne euro!
Te jete vertet PtH me dy fytyra?

smiley

shume zhurme ben PD-ja qe paguante reklama televizive ne TV Klan per turizmin e Shqiperise, a thua se TV Klan ishte CNN, BBC apo Al Jazeera - te pakten keta publikojne reklama tek The Economist - edhe pse duhet me pare se ku kane shkuar parate dhe ne emer te kujt jane paguar ato para--> kam idene se ndonje firme konsulence e Blair

Dmth ketu ka ngel opozita ne Shqiperi? Te merret me pse i bene reklame vendit ne the Economist? Po keto jane gjera qe duhet te ishin bere me kohe e me vat, komshinjte tane kane kohe qe bejne kete pune. 

Per kush ja kap CNN-in, mund te shoh se minimalisht 1 here ne dite komshiu Fyromian, ka reklama ku fton investitor te investojne "Maqedoni". Madje ne nje reklame me te zgjat "Invest in Macedonia" rreshtonte dhe arsye pse duhet me investu, ku gjysmat ishin rrena.

S'kam degju une ndonje idiot nga Fyromi qe te dal kundra kesaj inisiative te Qeverise. A ja ka vlejt leku i hudh per reklama ne CNN per komshiun psh? Sigurisht qe po, kur Maqedonia sot rradhitet si pararoje per investitor te huaj ne Ballkan. Aq sa para ca javesh dhe drejtoresha e BB-se ne Shqiperi na thoshte te merrnim shembull.

n'fakt mu me kujtohet kur qeveria berisha pagoi per ate reklamen e turizmit te CNN-i. U bo skandal nga "proletariati" i majte ktu te peshku. Po mes nji reklame per nxitje te turizmit dhe "reformave te suksesshme te qeverise", do preferoja ate te paren, sidomos kur kjo e dyta deri tani s'ka prodhu gje

Nese eshte kshtu, absolutisht gabim kane bo. Asnje lek i hedh per imazhin e Shqiperise jashte s'eshte lek i hedhur dem. Kjo vle per te gjitha rastet. Pastaj tjeter pune si mandazhohet pagesa per te qto reklama. Ne kete rast psh. qiviriu e nxorri nje kontrate ku tha, ja urno kam pagu 36 milion, s'di ca nxoren atehere?

mund te besh reklama sa te duash, por ato duhet te mbeshteten  diku, te dhena reale,  qe te terheqesh investitoret e huaj...  ''mburrja pa baza eshte demagogji!''.  (Martin Kreka).smiley

perndryshe, pervecse shpenzon miliona leke  kot ,si budalla,  forumet e Ekonomise Boterore  bejne te tilla raporte, realiste, per gjendjen e ekonomise se Albanies..  qe dmth:  te 10-fsha mu ne reklame te  The Economist !

leket (e te huajve) qe u paguajne (po te huajve) ndahen 50 me 50. vetem fatura i faturohet E PLOTE shtetit shqiptar. t'ja lejne ne kurriz ketyre kalamojve te sotem. 

se si behen milionera politikanet shqiptare, kur presidenti i vendit, kreu me i larte i pushtetit, paguhet me vetem dy mije euro ne muaj. nje rroge punetori ne perendim.

i bejne reklame shqiperise. a thua se perendimori, qe eshte si ujk kur vjen puna me fitu pare, ka nevoje per reklame. ata vijne investojne direkt po te kete lek me fitu ne shqiperi. s'ka nevoje fare per reklame. e ndjejne ne ajer, ku ka lek me fitu. me ate pune merren.

vijne te pushtojne bile po nuk i lejove "te investojne" te ty. po s'ka gjo me fitu ne shqiperi.

mire e kan bo, ta lexojne ato refugjatet shqiptare qe ikin nga syte kembet se si eshte bere bahce me kerpudha smiley

Per kete ngjarje jane dy gallata. E para eshte se gazetaret tane, apo media jone, e paraqiten kete artikull sikur te ishte shkruar ne qejf te vet nga "the economist" dhe jo te bere enkas dhe te paguar nga qeveria shqipetare. Dhe e dyta, si gjithmone eshte opozita e PD-se. Po ju mer qena, paguanit Podesta group per te lobuar prane Shtepise se Bardhe jo per Shqiperine por per qeverine e asaj kohe, pra per kriminelin berishe. Me nje fjale, paguanit qe SHBA-ja me reputacionin e madh qe ka tek populli i vuajtur shqipetar, te lavderonte qeverine. Ptu mer maskarenje, dhe keni surrat ju te akuzoni. Plehra!

Dmth ai dobic investitori ne fillim vendos qe do investoje ne Ballkan, se ashtu eshte nje pune. Dhe pastaj lexon kete reklame dhe merr vesh kush eshte lideri ne rajon per reforma, dhe drang melonat (per cdo reforme). smiley 

Përrallat e shitura për të vërteta të pamohueshme 

Riprodhimi pa kokëçarje i reklamës të paguar me paratë e taksapaguesve nga kryeministri në revistën “The Economist,” tregon që media në Tiranë është e gatshme t’i ‘besojë’ përrallat e qeverisë edhe pse fabula e tyre nuk bind askënd, aq më pak lexuesit shqiptarë. [artikulli i plote]

Ahahaha, qenkan merzitur "të gjathtet" e peshkut (alias, "dum berishin" e pakorigjushem), sepse Economist:

Reportazhi... e përshkruan Edi Ramën si “i pari Kryeministër që po reformon dhe modernizon realisht vendin"

 

A deshet qe shqiptaret të pagujne lek me lek dritat ? Deshet. Bujrum ! Qepeni halen tani.

Jo vetem "te gjathten" e Peshkut, mbare "e djathta" shqiptare kishte nje "gjendje te perzishme te gjithesishme" do kish shkruar Kadareja.

Bravekiddo, nga artikulli qe flet per varferine e njerzeve, gazeta Panorama sikur s'duket si nejvotore e prapanices se Palloshit smiley 

Foli prapanica e fishkur e Sales d.v.Si qiri u trete per hallexhinjte,me keq se ytzot qe per ta mendon dite e nate.Bej ca pushim,se do konsumohesh shpejt e do t`i lesh te vobektet jetime.Kush do ua qaje brengat pastaj.

NGRIJENI KOKEN LART ASSKISSERS

Rame hajduti emeron nje kryehajdut ne krye te OSHEE te beje shtet per hesap te shpellareve rilindas

Shpirtkazma me emrin Ardian Cela ua merr te varferve dhe ua poston oligarkeve te Rames sipas nje procesi qe bythlepiresit e tij e pagezeojne me emrin shtet

 

T'mushme e ke, po boj icik pushim te keshillova te ra b..retku

e ke keqkuptuar, une te thashe ngre koken nga b...e  Rames se ngelet me koke ne prapanice te tij. Nejse, ti vazhdo po te shijoji aroma, cfare te them, detyren time e bera

plus sot kam kohe sa te duash

Po c'keqkuptova a derebardhe,edhe une te thashe bej pak pushim,boll 24 ore bytha e fishkur e Sales.E di qe ke kohe,bytha ate puna ka,te jete ne sherbim 24 ore,po clodhu pak,prandaj ta dhashe te degjoje kengen

çfare kryeminister narcist/ delirant, mor aman.. i ka bere artikull/ reklame vetes si artist i madh, piktor "serioz" thote.smiley

mire mor mire, beji reklame vetes, po me leket e tua.. ose te gruas tende..smiley

Kjo asht me qan playmaker,pra,se ke than, nuk ka lujt playmaker.

smiley

edhe e them akoma: genjen, nuk ka qene playmeker kur ka loz basket !.smiley

ndersa kshu playmaker sic ben tani ?  -dakord.,  e ben cdo kush ne ate pozite, nuk eshte e veshtire te abuzosh. mjafton te jesh maskara dhe i pacipe !.smiley

Leading the Biggest Pile of BS in the Balkan Region.

A DONI ME PER BELULIN

let me see.... faqja e perditshme e yahoo ku hyjme per t'i rene shkurt, ka thuajse cdo dite shkrime mbi Serbine, bullshitin me te madh te rajonit !! (per t'i qartesuar pak gjerat) a interesat e saj mbi Kosoven... Dje psh. duke folur per PM Vucic, kishte dhe portret buzeqeshur te liderit sic nuk e kemi pare ndonjehere... S'besoj do thoni qe nuk paguajne

Problemi nuk eshte qe bejne reklame, por qe nuk dijne te bejne reklame. A thua ti se biznesit i rruhet fort se si je ti me "reformat". 8 faqe lloqe pa pike interesi.

Sa per artikujt me pagese, jane bere normale, edhe NYT i perdor por nuk jane pune e redaksise dhe shenohen qartaz si te tilla.

po kjo nuk eshte reklame. apo sic thote qeveria: ''reklame per te thithur investime te huaja''  - cilat investime te huaja ?   kujt i drejtohen ?  ne cilin sektor presin investime te huaja: "industri, bujqesi, turizem, miniera...?!    apo kane hedhur rrjeten dhe ke te kape.....

shkrimi, medemek reklama,  nuk ka asnje te dhene specifike per sektore te caktuar,  apo per lehtesira te caktuara  ekonomike qe  ofron qeveria shqiptare per inevestitoret e huaj,  por thote gjera, kot, te pergjithshme..

ky shkrim pra eshte   reklame, por per perdorim te brendshem.. duke pare keto kohet e fundit raporte te ndryshme te forumeve ekonomike boterore, edhe FMN, qe e nxjerrin Shqiperine keq,  negative  persa i perket  zhvillimeve ekonomike dhe keto raporte  kane impakt  ne Shqiperi,  ndonje bythe e zgjuar e rilindjes i erdhi iedeja  te paguaj  per nje shkrim te tille, si per ta balancuar pak situaten.. shikoni ju  ore, se revista prestigjioze ekonomike e Britanise, ka shkruar pozitivisht per qeverine , kryeministrin piktor (duhet theksuar kjo.smiley.) dhe  ekonomine shqiptare...

vetem se u 10-je muhabeti kur u morr vesh qe ky  shkrim eshte shkruar ne Albanie dhe eshte paguar  rendshem per tu publikuar te Economist.

Nuk mundi Sala te terhiqte investime me fushaten Shqiperia 1 Euro. Kujtojne se jane qorra te huajt.

 

jo, reklamat  per te terhequr investitoret e huaj duhen bere!  por jo karagjozlleqe te tilla,  po strategji e  plane ekonomike  te  mirestudiuara (mikro + makro)  te shoqeruara me  oferta serioze nga qeveria shqiptare.

voila, Ma qedonia....

But in the last few weeks the former Yugoslav republic has made an improved offer to the carmaker, which has previously said that any potential financial support is an important factor in making its choice, according to the sources.

Nuk ka nevoje per reklame, ja ndiejne vete eren pares. Aston Martin Belul duhet te kete nje staf te tere qe merret vetem me studimin e terrenit (merger & aquisition, new ventures etc.). Te pakten te gjitha kompanite Amerikane me te cilat kam punuar e kane. Me kete pune merren gjithe vitin ai grup dhe i njohin me dhembe e dhemballe vendet ku duan te investojne, plus paguajne konsulencat. Si dhe Maqedonia vetem sa ka permiresuar oferten pasi e kane zgjedh si pretendente. Nuk investon njeri ne Shqiperi pa u zgjidhur disa gjera themelore, duke filluar nga ceshtja e  pronave. Eshte rrumpalle Shqiperia. Vetem sipermarrje te vogla do kete dhe per shume vite.

 

Sala e terhoqi ate qe deshi plako. Per fazlliçin e kam fjalen

Si raport i kongresit te Partise duket.smiley

po mos e ka bere Fatmir Xhafa se ky  i di nga dore e pare keto punet kongreseve..smiley

 

mua ne fakt ,kjo ''reklama''  e qeveriut, mu duk si  shkrimi, apo fjala  pershendetese e CEO-ve te kompanive ajrore, qe gjenden ne ato broshurat te ndenjeset para ne aeroplan..smiley   aty ata flasin per kompanine, arritjet, sherbimet,  planet largpamese per te ardhmen etj ejt..  standard, nje lloj jane te gjitha, mu si ky shrkimi i qeveriut te Economist.. vetem foto CEO-s, dmth Ed Rames mungonte..smiley

The economist paska mor 257 mije. Shkabes rrezik po i del tym prej veshve prej inotit qe nuk i kane pagu rrogen e 3 mujve te fundit per reklamat ktu

prandaj se kemi pare me ketu. eshte ne greve me duket.

smiley eshte duke mbajt rradhen per interviste te ambasada amerikane...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).