Të gjendura përballë mungesës së parave, vitet e fundit qeveritë kanë preferuar që një sërë shërbimesh publike t’i kalojnë te privatët si koncesione apo forma të tjera të partneritetit publik-privat.

Sipas një raporti të fundit të FMN-së, deri më tani Shqipëria ka nënshkruar të paktën 55 marrëveshje të partneritetit publik-privat. 

Por, ndonëse në fillim këto marrëveshje nuk kërkojnë investime nga paratë publike, pasi kryhen nga privatët, herët a vonë qytetarët dhe buxheti duhet të paguajnë për to. 

Në shumë nga këto koncesione, qeveria ka marrë përsipër të kompensojë privatët nëse këta nuk arrijnë fitimin e synuar, dhe kostoja është duke u rritur me shpejtësi. 

Sipas FMN, vetëm nga 55 koncesionet e firmosura deri më tani, buxheti ka krijuar angazhime apo detyrime sa 7 për qind e prodhimit kombëtar. 

Nga këto, 2 për qind vijnë nga koncesioni i skanimit në dogana, një për qind e prodhimit kombëtar është kosto që vjen nga koncesioni i "check up"-it dhe po kështu, detyrime do të ketë edhe për marrëveshje të tjera si ai i landfilldit të Elbasanit, koncesioni i pritshëm i Rrugës së Arbrit, apo ai i Durrës-Kukës. 

Kalimi i një sërë shërbimeve te privatët në formën e partneritetit publik-privat është një shqetësim jo i ri për FMN-në. 

Edhe më parë, ky institucion ka kërkuar kujdes në këto marrëveshje, pasi - sipas tij, - shumë prej tyre fshehin borxhin publik dhe në një fazë të mëvonshme mund të krijojnë kosto të mëdha për financat e vendit.

43 Komente

Keto partneritetet publik-privat jane minera florini per te vjedh, pranej politikanet i dune shume. Se keshku kapin me kollaj hajdutet.smiley

" ....Edhe më parë, ky institucion ka kërkuar kujdes në këto marrëveshje, pasi - sipas tij, - shumë prej tyre fshehin borxhin publik dhe në një fazë të mëvonshme mund të krijojnë kosto të mëdha për financat e vendit..." 

 

Po ne qoftese keto ndermarrje fillojne dalin me fitim pas konçensionit, pse e ka kaq me merak FMN smiley Pse gjithmon FMN mendon negativisht, dhe jo optimist. 

sepse e thot vet emri pjer. fmn-fukmadhrenneser

Do me thone, do na e shk..... nenen tone Shqiperi. Boni mire athere Buall Mavria, qe i perzuni nga Shqiperia. 

Baba* Saliun nji her e ka ba nana, pjer

*individ qi t'fuko nanen e duhet me i than falimners

Se mos vetem ai Dino, s'ka ngel politikan shqiptar pa e fuk/fik nonen tone Shqiperi. Eshte bo e shkreta si prostitut rrugesh, jo xhamash. 

ti pjer, anglisht nuk di, po ate fukin e dinos e kuptove...smiley

Po 10 fjale anglisht i di dhe une Rolandbo, aq sa me shku ne stacion te autobuzit ose tek pazari smiley

Pjeri nuk po kerkon aq shume. Ai e shumta guvernator BQ do qe te behet.

Pse mer pjer, fukon me kap autobuzin apo fugon ? n'pazar fukon damotet apo kungujt ?                                https://youtu.be/N99Ps4nLBGU

              .   

 

 pjeri nuk shkon ne pazar per domate, por per pjeshka

Reforma ne drejtesismiley

pranej nuk del mo ne televizor Peleshi, si puna e atij ministrit te rendit qe u zhduk nga televizionet per nja dy muj rrjesht.

Si nuk ka nje gazetar te shkoje nje vrap pele smiley ti boj i vizite Nikos, thjesht per ta vertetuar. 

vrapin e ben gazetri po kush do ia paguaje kavanozin e kompostos, se nuk shkohet te i semuri duar bosh.

 

Pastaj o Pjer, gazetaret jane bere per vete per tu shkuar njeri me kuti kompostoje, se rilindja eshte pak si agresive keshtu ne pergjithesi e ka nje nje gen budallai ne fis

http://www.lapsi.al/lajme/2016/01/19/dhu...

Paskan plas te rrahurat ne Shqiperi smiley eproret rrahin mvartesit, drejtorat rrahin gazetaret. Mire paska filluar ky vit. 

te ka rujt zoti Pjer, se doje ta takoje palloshin ti, po do i ngelte veshi jot ne dore Pjer. smiley

Pjerit nje shpulle e nje shqelm bythve e perjasht nga zyra, aq kollaj do ta kish palloshi kur e merr me mend sa ka shtru ne dru Ay.

Ore Ay ka rrezik me.marr me.shpulla dhe shkelma po e pa ne rruge ti thua ne zyre! Ne zyre Ay e mumifikon dhe e tregon pastaj si art!

Jo Vlonjato, Pjeri nuk e besoj qe rri rrugve, maximumi mund ta gjesh ne ndonje kjoske duke ngrene qofte e duke pire birra, Pjeri ka thene qe ka kerkuar fillimisht nje takim me Braçen qe me pas ti shpaloste rekomandimet e tij (behet fjal per VQ) ne nje takim me palloshin, por kjo nuk ndodhi, dhe siç shkruan komentatori agroni tr me mire keshtu, se do t'i kishte shkulur ndonje vesh, 

Epo kjo eshte te besh kryqin! Duke e ditur qe tjetri te shkul veshin, te rreh me shpulla dhe grushta, te shtyn nga shkallet dhe mbas gjithe ketyre kerkon me zor takim!!!! Kjo nuk shpjegohet ndryshe vec me sindromen e stokholmit!

Nje vend me i sigurte mendoj eshte jashte banjos se KM do t'i kete duart te zena duke u mberthyer. Pjeri tashme e ka provuar qe eshte metode e suksesshme.

po mire o, kjo FMN  spaska pune tjeter:  perdite raporte per Albanien thur ?

Po si do e justifikojne rrogen qe marrin ata, qe nuk harrojne t'a shenojne ne defteret e tyre si borxh i Shqiperise. Ja keshtu rritet articifialisht, borxhi i huaj. 

FMN akoma s'na i ka pare raportin qe kemi gatuar kohet e fundit, do kete qene n'tigan ai raporti kur e ka qitur FMN kete deklaraten. 

Gjatë vitit të fundit në mënyrë të përsëritur OSHEE ka shpallur suksese të njëpasnjëshme në njoftimet e saj për shtyp, në deklaratat e drejtorit të përgjithshëm Ardian Çela apo në deklaratat e kryeministri Edi Rama.

 

Megjithatë, një dokument i vetë kompanisë i siguruar nga BIRN përmes një kërkese për të drejtë informimi, tregon se rritja reale e të ardhurave është së paku dy herë më e ulët se sa është pretenduar nga kompania dhe qeveria.

Prit tashi kur Ajatollah i Tiranes ta beje akt kriminal dhe kerkesen per te drejten e informimit (freedom of information act) duke i quajtur shpifje lajmet qe mediat botojne prej kesaj kerkese smiley

Po Shqiptaret vete kur do i japin me koncesion?

Na kane dhene o Belul me koncesion, lindin ketu, rriten ketu, edukohen ketu dhe kur jane ne moshe pune largohen, punojne per vendet e tjera...

po nuk ka pune ne Albanie, prandaj..

mos gaboj, e tha edhe km-ja para ca kohesh;  nuk eshte nevoja te shkoni ilegalisht per azil ne Gjermani, por pasi te shkolloheni e kualifikoheni, aplikoni te ambsada gjermane per pune  se kane nevoje per mjeke, infermjere etj..

normale goxha zgjidhje, sidomos kur jepet nga shefi qeverise.

po mbledhim veqot e italise tani, ka ketej raki diell e muhabet sa te duash.

Vetem ajri ka mbetur pa u dhene me koncesion. Infrastruktura me koncesion, shendetesia me koncesion, sherbimet ndaj qytetarit me koncesion, parkingjet, taksat, doganat, te gjitha.

Dhenien e koncesioneve do ia japim me koncesion nje kompanie te huaj, ne menyre qe cdo koncesion, te kaloje nepermjet nje koncesioni qe ofron koncesione .

- Psikopati qe udheheq.

Dikush ne Facebook kishte shkruar:

Nje grua te rradha e bukes me tha qe SHIK-u do I jepet me KONCENSION nje kompanie Serbe.....! Llaf i sigurte me tha...! Ja kish thene nje shoqe e vet, pastruese ne Kryeministri....!

Po shkoka mbrapsht tek ata qe e themeluan.

P.S. eshte me sarkazem, per ata qe s'e kuptojne.

Gjembo, une e kapa qe ishte sarkazem. Me rocks !!! ... e ke " friend " ate fotografin ti ? 

smiley you rocks.

Ndoshta... smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).