Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, dekorohet me dekoratën më të lartë në Francë, “Komandant i Legjionit të Nderit”.

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, bëri publik lajmin përmes një postimi në Twitter, duke e quajtur një lajm fantastik për të nisur vitin.

“2016 nis me lajm fantastik: Kadare u dekorua “Komandant i Legjionit te Nderit”, me e larte e Frances. Nderim i madh per Kadarene&Shqiperine”, shkruan Bushati.

Bëhet fjalë për një tjetër çmim të rëndësishëm për këtë shkrimtar, pas atij të pak viteve më parë në Spanjë, Princi i Asturias.

34 Komente

Komandant? smiley

Please don't hesitate to insert an impromptu faux "bejte labe" here! smiley

Sihariqi mori dhene, 

djalit tone grade i prene, 

komandandant i frengjerise, 

nder i madh i Finlandes! 

smiley

 

 

Pse mo, kaq vone e morri kete çmim. 

Ashtu bravo! 

Pse kaq vone? 

Jo se themi qe brezi i ri ne Shqipni, esht komplet brez debilash! 

Na shifni ne, mbi 40 vjecaret. Sikur na kane pjelle nenat m'bythe te Cernobilit jemi. T'gjithe me cen n'tru! smiley

Apo jo profesor? 

shkonte nga shkonte

legjionin komandonte

HAHAHA smiley

Asturiarkat, asturjotet, 

gjeri vjet i princeronte...

Kadareja ka nenshtetesi franceze, kot per kuriozitet?

Neqoftese e ke me te hedhur dhe nuk e di,  Legion d'Honneur e marrin edhe ata qe nuk kane pashaportizim ne Paris.

Kot per kuriozitet: maj men per turbull nje tregim te Mark Tuenit, nje amerikan qe flet ne vete te pare ngatrrohet ne ca intriga ne Paris, ben dyel e ku di se çfare tjeter, e per merite i japin edhe  Legion d'Honneur, te cilin e komentoi keshtu: "Eshte nje çmim qe e marrin te gjithe ne France!".

Merre me mend ja kan dhene dhe e ka refuzu edhe Brixhit Bardoja.smiley

 

E di qe nuk eshte kusht (pyetja s'kishte lidhje me medaljen). Thjesht me lindi pyetja a ka Kadareja dynenshtetesi? Ju bene nje cerek shekulli ne France dhe nuk do ishte cudi. Thashe se e dinte ndonjeri.

Shkrimtar teper i madh. Me behet qejfi.

Bushati e paska ciceruar lajmin me stilin tradicional shqip-politikan te aneksimit te cdo merite (kudo si ndodhet ne bote), ne kete rast edhe te nje cmimi qe shteti i Frances ja jep nje individi shqiptar: 

Good news for #Albania as our writer #Kadare is appointed Commandeur de la Légion d’Honneur by the French President

Vitin 2016 e filluam me kumandarllekun francez te Kadarese. Nje tjeter premtim i mbajtur nga #Rilindja. 

Urdhrin e Legjionit te Nderit e ka marre dhe Vedat Kokona, dorzu nga ministri i jashtem francez i kohes.

aftesia nuk eshte te cash ferren e te shkosh ne paris. Aftesia qendron te fakti nese ke ose jo apartament ne komune te parisit

A thua te kete bere dot 200 mije euro Ismaili yne e te jetoje me qerane e dyqanit?

Shqiperia renditet ne pozicionin e 69... smiley

I ka bere jo 200 por 1M! Por nuk eshte nga ata Smajli jo. Do i zene leket myk ne banke. Me mire te dish se te kesh- thote populli gjumëmbël shqiptar. Fat koti thuaj. Po si nuk shkoi njihere paraja te ata qe dine por u shkon ketyre humbamenove (humbameno ne kuptimin e investitorit).

Kjo shpjegon disi pse nuk ka mundur dot te bleje nje apartament tek KP.

Hajt me kembe te mbare se ka dhe 80 vjetorin, ishalla po e merr dhe Nobelin kete vit.

Pjer, shijoje kete lloj ekstaze festimi Viti Ri ose Krishtlindje (e njejta gje eshte):

https://www.youtube.com/watch?v=MK81O-bn__E

Prit pak qe te sjell filmin komplet, megjithse per ta shijuar filmin komplet dhe personazhin aktrues diskursues (me i modh i Italise) duhet me njof Teorine e Imazhit dhe kush eshte Andy Warhol (ne Peshk vetem Stalker i njef).

 

Meqe e di qe nuk ke durim per te kuptu kete lloj arti te modh, ne fakt duhet pare i tere filmi nga fillimi, te kom zgjedh pjesen me kulminante. Ti po t'dush me e kuptu dhe shiju tamam filloje nga fillimi.

 

Heretiko, te dy linket nuk shoh dot, se sa klikoj, me del nje tabele tjeter ku me thote Privacy YouTube , Google, dhe Ga Acord (Shko Dakord). 

Ooo sa keq, shpresoj ta ken pa te tjere qe festojne si pune e jote, njekohesisht me shpresen qe arti ka funksion katarsisi siç thote Aristoteli, jo siç thote Petroninsja dhe Platoni. (nuk e di Admini si e mendon)

Prit pak te gjej nje tjeter te kundert me kte qe te prura.

Kjo eshte platonike, shume estetike, shum e rafinuar, por ne thelb thote te njejten gje.

 

Ja ku doli dhe vlera e zboreve.

kete çmimin e marrin +- 3.000 persona ne vit

kete vite e moren 20 nga viktimat sulmit terrosist ne Paris(Bataclan)

plus ketyre viktimave e kane marr çmimin edhe disa somalian,kongolez,dhe kamerunez

alto, po ku ke qene more djale. Thashe se ishe larguar nga Peshku. 

Komandant Ismaili ! 

nder per kombin tone gjithashtu, urime.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).