Emisioni “Ballaro” në Rai ka bërë një reportazh në Shqipëri me disa pensionistë italianë që kanë zgjedhur të jetojnë në vendin tonë. Ata kanë zgjedhur Tiranën dhe Durrësin për të jetuar dhe kjo për shkak të kostos së ulët të jetesës. Në Shqipëri një kafe kushton 40 cent, qiraja e një shtëpie, 150 euro, dhe as faturat nuk janë të frikshme pasi me 50 euro në muaj paguhen dritat dhe uji – thotë në reportazhin e tij RAI. Sipas gazetarëve italianë një pension minimal prej 500 eurosh në Shqipëri jeton mirë. Reportazhin e RAI mund ta shihni këtu.

Lapsi.al

57 Komente

Me 150€ muaji ka leverdi po keshtu vin vetem pensionistat jo pi$c#at.?! aty.! Pak nga pak do behet si Costa Rica qe pleqt americane e shohin si mundesi jetese kur dalin ne pension, shkabe ku je.,

Kjo eshte reklama me e mire per Shqiperine, 100 here me e mire se ajo qe ka bere qeveria shqiptare tek The Economist ku ka paguar gjith ato para kot. Ky program do ishte mire te futej ne YouTube me titull anglisht e frengjisht. 

nga sinjora bertini te senjor luixhi smiley

 

Avanti popolo, alla riscossa
 Bandiera rossa, bandiera

 

bravo RAI ! -me ne fund nje perpjekje e mire per te zbardhur imazhin e Shqiperise.

Eshte nxirr aq shume sa edhe lajme te keqija te japiin do filloje te zbardhet .

nuk di po me duket mua sikur italia do te ne ngece gjithe pepinot pleq pa breke ne bythe.ne vend tu ngreje pensionet u thote:iknin andej nga shqiperia se osht lire e behet qejf I madh.smiley

Pensionistet e gjithe botes shkojne ne vende te ngrohta dhe te lira po jua mbajti xhepi. Shqiperia vetem avantazh ka nga keta. Rrisin konsumin dhe krijojne pune pa i kushtuar Shqiperise asgje.

smiley bile qiveria ka me i rujt nga vrima e çelsit a e moren kuponin apo jo.

Kushedi sa do jete gezuar Shkaba yne.

Atje do perfundojme te gjithe nje dite.

nuk thosh kot ai qe cdo 19 m degjon italisht. Pjeri do keshillonte qeverine ne kte rast qe te investoje ne azile pleqsh (VQ, edited version)

po po  Pjero... akset rrugore qe ke pershkruar  me studim/ planimetri te detajuar te VQ-ja.smiley

 

po keto perllogaritje tyre ne euro/ dollare si kuoptoj une...

Studim – Projektimi tjetër më i kushtueshëm është ai për aksin e ri Selenice – Kuç – Qeparo me vlerë 197 milionë euro ose 1.8 milionë dollarë

 

 

po po  Pjero... akset rrugore qe ke pershkruar  me studim/ planimetri te detajuar te VQ-ja.smiley

 

po keto perllogaritjet e tyre ne euro/ dollare si kuptoj une...

Studim – Projektimi tjetër më i kushtueshëm është ai për aksin e ri Selenice – Kuç – Qeparo me vlerë 197 milionë euro ose 1.8 milionë dollarë

 

 

S'e paske marre vesh ende qe vlera e dollarit eshte rritur shume?

Mund te jete lapsus Belulo, ka dash me thon ; 197 milion Leke. 

Bredharako, po sa kam folur une per azilet e pleqve tek VQ, sa m'ran lesht smiley

Ore vetem 200 000€ i duhen njeriut atje se rron si mbret. Nderton nje shpi 5 kaçe, katin e pare dyqan dhe kafe bar per keta pensionistat dhe 4 katet e tjera apartemente me qira. Ja ku e vure kapelen mbi sy. 

me cfare statusi qendrojne pepinot ne shqiper?  marrin ndonje leje qendrimi  apo vari bidonat!

permesso di soggiorno rinovohet te nji sportel i ministrise se jashtme. Nepunesja e ka te ndaluar te flase ne italisht - pensionisti (aka pepino), flet shqip, perndryshe, nuk i rinovohet. E gjithe praktika kushton jo me shume se $20 euro te cilat derdhen ne buxhetin e shteti. Nisur nga numri i madh i aplikimeve, buxheti perfiton 20-30 milione euro ne vit.

Pse shqiptar, ke frike ti, te perçane kombin?

pse, ti cekan nuk je per reciproritet ne kete ceshtje|?

mire ju qe i harruat radhet te kuestura,po pensionistet shqiptare e kane te njejten te drejte ?

Po ca reciproriteti o shqiptar!

Pensionistet shqiptare ketej kane vite qe po bejne ca u vjen per mbare. Kjo plaka ime mire pecioni pecion

po tani ka filluar e vret lart: dy here ne vit do te veje ne terme ( llixha) me parate e italianeve.

Me grine çapoqet thote, ngrihu djale te ikim nja 2 jave!

po mor po, po te doli shpirti nga dokumentat per bashkim familjar,+letrave fallco qe s'merr pension ne shqiper!

une flas per pensionist qe ju tek(se ju fry  s'shkonsmiley) te rrije 6 muaj ne komo p.sh, pa patur femijet ne itali.

Me ne fund e gjetti niche-in e vet dhe Shqiperia ne tregun boteror, "Come to die happy in Albania". smiley Viagra mund te jete njesoj po p...atatja dhe p...ortokalli jane me lire ne Shqiperi, kshu qi pensionin do ta harxhojme aty - thane pleqte e Italise. Pleqte e Greqise next...

Nje tjeter premtim i mbajtur, faleminderit Rilindje! smiley  Megjithese Endri Fuga s'e paska ditur qe reklama e paguar s'duhej botuar tek The Economist por tek azili i pleqve te fqinjeve, biles me me pak harxhe, kosto aspak me te fryre se edicioni i lajmeve te TV Zjarri, a Flaka, ca e kishte. 

 

fati i keq i pensionistave shqiptare...ka per tju rrit cmimi. Sic do vinte re Pjeri, cmimi i bindet ligjit te kerkese-ofertes

pencionistat e paskan ne terezi .kush qe ai qe u qante hallin?smiley

Ku kane pa kta ne Tirane 150 ojro qira? Andej nga fresku a yzberishti?...plakut italian i keshilloj mos ta beje pazarin ke konadi (cmimet e ushqimeve gati 50% me shtrenjte se dushmani) se do e harxhoje pensionin ne 1 dite e sdo i ngelen as per qira as per uje e drita.

Se kush ka qene njoni ketu qe u kujdeste per pleqte ne Shqiperi qe iu kishin ikur femijet emigrante. I jepnin te levizte zhavorr dhe te nderte rrobat nerper tela. Per ate paska qene kjo dite smiley

 Bashkë me ujin 50 euro?! OMG, kush ua ka treguar këto barcaleta këtyre ? Këta do venë nga shiu në breshër, të shkretët, po hajde....rëndësi ka përpjekja smiley 

Po as pensionin mesatar nuk e kane 500 euro koka sic thote artikulli, 900 e siper eshte. Dhe ketu flasim per pension shteti, pa i prek fare kursimet personale. Pse nuk jeton mire ne Durres nje cift pensionistesh italian me 2000 euro ne muaj? Ndersa Italine 1 ore larg e kane per cdo nevoje shendetsore etj. Pensionistet Amerikane kane filluar te shkojne ne Ameriken e Jugut tani, i kalojne andej 6-7 muaj dhe su bejne hic pershtypje kushtet e veshtira te banoreve vendas.

pensionistet e amerikes por jo vetem pensionistet, kane dekada qe blejne pasuri te patundshme ne ameriken qendrore. Dhe jo rralle bien viktime e hajduteve apo krimineleve te vegjel

Vijne ne Shqiperi se kane degjuar qe sherbimi shendetsor eshte me i mire se ne Itali.

Vine per kulturen qe ka arrire majat! smiley 

Se shpejti do kete dhe parqe meditimi: nje arsye me teper per te pleqeruar ne Tirane. 

Pa harruar dhe jeten e nates me semaforat e rinj led.

Eshte mese e vertete. Jemi ne kulmin e dimrit dhe i acarit dhe kilja e domates shkon midis 80 dhe 110 leke kg, ajo e molleve tek 60 - 70 leke/kg, lakra e bardhe me 35-40 leke kg, portokallet dhe mandarinat aty tek 50 - 75 leke/kg. Telefonia fikse dhe ajo mobile vetem rrisin minutat dhe MB per te njejten sasi leku. Keshtu psh me oferten prej 1000 leke ne muaj qe une zakonisht perdor mund te kryeje biseda kombetare me te gjitha operatoret mobile dhe fikse deri ne 3000 minuta, 100 minuta nderkombetare, 200 sms kombetare dhe nderkombetare dhe 3GB internet me shpejtesi 4 G dhe me pas internet pa kufizim por me shpejtesi te limituar. Nese jam jashte shtetit aktivizoj roaming psh 1 ditor per 100 leke dhe marr 10 minuta telefonata hyrese, 10 minuta dalese dhe 30 MB internet. POr ka edhe oferta te tjera akoma me te mira me kaq ose me me pak leke. Psh po te ndrosh kompani per 6 muajt e pare te gjitha ofertat i ke me gjysmen e cmimit, pra ne rastin e mesiperm paguan vetem 500 leke ne muaj. Edhe ilacet jane ulur ndjeshem, gati gati me 50% ne krahasim me kohen e mbretit saluk. Te mos flas per check-up qe eshte pa pagese, apo per nje numer te madh ilacesh qe subvencionohen deri ne 100%. Sipas "eksperteve" te ekonomise, masat e forta qe ndermori qeveria per formalizimin e ekonomise do te sillnin automatikisht rritjen e cmimeve, por ja kane kaluar mbi 3 muaj dhe cmimet nuk kane pesuar ngritje, pervecse stabilitet ne ulje.  

Po cmimi i fasules apo nuk e preferojne me shqiptaret? smiley

Fasulet e bardha mesatare diku tek 250-300 leke kg. 1 Euro = 138 leke

fanar ndricus e ka bo venin o berber. Drita deri n'Australi shkon.

Me mire akoma do te behet, se me keq sesa na la mbreti saluk nuk ka.  

me mire se kaq?! mos ja qr!
Masanej ti je prej atij brumi qe dhe pa drita e pa uje rri, nuk e ke fort problem

smiley 

PO pse je nxef bredharak. Ato qe kam shkrujt me siper jane te gjitha te verteta. Pastaj, drita kom, ene uje kom, biles harxhoj me shume ene paguaj me pak. Kjo eshte e verteta! 

si tmos nxefem o berber. Me vje inot qe ti ke korrent e une po te shkruj nen driten e qiririt

a erdh uji me ?

Kena shkollen me 8 klasa

kena sharren me ca derrasa

kena furren me pjek buke

heu lum si na qe rrojme ne puke..smiley

Pjeri kerkon te dije sa eshte cmimi aktual i qofteve dhe birrave.

gjembiiii, çmimi i qofteve dhe birrave nuk luan. 

Shtet dominoxhishe

mundesi e mire per turizmin ne shqiperi....do hapen hotele per pleqte italanë,

"The second best marigold hotel" versioni ne shqipo do luhet diku nga lumi i vlores.... tamam tamam do quhet "The third best exotic marigold hotel kurveleshi"  hashash, dhalle,raki koçimare sa te duash..... do kenaqen Çeçot me sinjorat pertej dëtit......do mesoj çoçoi stilin 69-ç .

ca jane keto me, i ka nxjerre deti kur u permbyt Lungomare-ja? smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).