56 Komente

bofshin hajër smiley

 

Me duket se eshte momenti me i mire per te blere nja ca aksione, por te mos rrezikosh me shume se 1000 euro, se ku i dihet, mund te ulet edhe me tej. Megjithate ti mbash deri nga 2019-2020 ku mund te rritet vlera e aksioneve. 

Ka mundesi te shkoje edhe me ulet.

Irani sapo hoqi sanksionet me teper nafte do te hyje ne treg (megjithese ata kane teknologji te vjeteruar dhe do t'iu duhet kohe qe te aplikojne teknikat e perparurara e te rrisin prodhimin).

Dollari eshte i forte , monedhat e vendeve kryesore importuese jane zhvleresuar ne raport me te.

Dimri eshte i bute .

Rafinerite jane te mbyllura nashi per mirembajtje pak kerkese per nafte .

nga ana gjeopolitike ruset ende nuku jane leqendisur komplet .wall street do prese derisa edhe dollari i fundit qe ruset fituan kur nafta ishte e larte te jete harxhuar ne menyre qe te sigurohen se s'do bejne arme te reja derisa pentagoni te rifitoje superioritetin.

te gjitha keto jane faktore kondra naftes.Commodities nuk qendrojne ulet gjithmone .Problemi eshte se nuku dihet nese nafta do te ngrihet vitin qe vjen apo do qendroje ulet per vite si ne vitet 80-90...

 

mendojme se nafta tashme kushton me  lire se uji..

po kjo puna e naftes eshte e paparashikueshme, me ujle- ngritje..  ja, mjafton nje konflikt i vogel diku ne Lindjen e mesme, a gjetiu  dhe ngrihet prape cmimi i fucise se naftes.

Belul .

Akoma konflikt ne Lindjen e mesme ??? Po atje eshte zjarr gjithandejsmiley

 

gjithmone ka vend per konflikte te reja atje.. si ta them: ua kerkon organizmi atyre..smiley    ja p.sh, vetem para nje jave pati goxha tension midis Iranit dhe Arabise Saudite.

i eliminuan diktatoret. tani kane vetem kukllat e tyre ne arabi. 

te mbyllin rubinetat ca muaj dhe çmimi i naftes ngrihet direkt.

Shoke " Nafta nuk çan me.bllokaden" .

na dhjene me nder profilit. Na eshte bo dollari kanadez si me qene juani kinez

Ke te.drejte. cdo gje jashte kanadase llogarite me 40% me shtrenjte. Me ca kam pare per pushime cmimet akoma nuk kane levizur. Vendi me mire tani per tani per kanadezet eshte meksika. Edhe ajo po vuan renien e cmimit te naftes si vend prodhues qe eshte. 

 

Po hic o ca do mendojme. Rrofshin ata qe bene te mundur teknologjine e shpimit vertikal, perplasja Rusi-USA, luftrat e Middle earth-it, inati i Arabve etj.

Nejse ne vija te pergjithshem, kjo eshte mire per vendet qe s'prodhojne nafte dhe keq per ata qe prodhojne. Norvegjezet psh jane pikellu, o nene nene, mund te detyrohen te prekin fondin e tyre rezerve disa trilion eurosh. 

Kur ishte me 4 dollar galloni u sulen te gjitha kompanit si te nxirrnin naften nga south dakota dhe zhvilluan teknologji qe nuk egzistonte 10-15 vjet me pare. Arabia saudite ka shtuar prodhimin ne maksimum per ti eleminuar po deri tani nuk ja ka arritur dhe nuk do ja arrij per derisa amerika nuk do. Nese vazhdon keshtu do shkoj 5 dollar/ barrel. 

Kete vit pushimet do i bejm ne kanada shpresojm te vej 1 me 2

Hajdeni dhe prishni sa me shume. Ka plot vende per te vizituar.

Edhe ne per inat, ktu do rrijme, do presim miq, se s'shkojm dot gjekundi smiley

 

Fucia e naftes shkoi nen 30$.Cfare mendoni?

Kush na pjerdh neve?

upupu ?

C'kishim per te bere , e beme. Taçin e futem ne burg..., po asnje impakt 

Ra dhe ne Shqiperi: nga 168 lek per liter ne 164 lek per liter.

woow,  paska rene keq fare.. mos ka thyer ndonje kembe a  çapok mor aman ?!

po pra, qe thefte qafen thefte! smiley

goxha paska rene.

Renie Drastike , nuk kishte ndodhur keto 35 vjetet e fundit.

ka te drejte shkaba qe nuk tundet qe aty.

paska rilindur ai vend me ne fund.

Nuk e di perse nuk mund te komentoj nga celulari.
Vendos fjalkalimin dhe emrin dhe perseri fusha e komenteve nuk me hapet.

Nejse,sot po raportohet qe rritjes ekonimike te Kines po i vjen fundi.
Gjysma e buxhetit te Rusise mbushet nga te ardhurat nga nafta.Llogarite per vitin 2016 ishin bere me cmimin 50$ per fuci,gje qe ka shtyre kryeministrin dhe presidentin te deklaroje nje rishikim te buxhetit.
Rubla pesoi perseri nje pikiato ndonese interesat bankare atje jane mbi 15%...
Ndersa Brazili vazhdon te jete ne recesion te thelle.
Ne Venezuele presidenti atje deklaron per emergjence kombetare....

Ku eshte ai Grava qe deklaronte per mrekullite e vendeve te BRIC-ut dhe tatepjeten e SHBA-ve?

Nese Kina nuk blen, Brazili nuk prodhon, Usa nuk shet... Dmth na prek dhe neve zallamahia si terthorazi po prap se prap smiley

 

Nuk po them se nuk prek SHBA-ne,por komentuesit ketu para ca kohesh po na mbushnin mendjen se Kina,Rusia dhe Brazili po benin mrekulli ndersa SHBA por merrte tatepjeten.

Kabim e kishin ata qe mendonin se Kina do te kishte nje marshim triumfal nga fitorja ne fitore ,kabim e kane edhe ata qe menojne se Kina ka marre fund.kina has barely scratched the surface.rritja e saj eshte aty aty kur nafta ishte $144 .cmimi real I naftes eshte aty tek $30 fuci.cdo cmim me siper eshte thjesht paper trading ,spekulime investors .

Une nuk besoj qe Kina ka marre fund,thjesht edhe Kina si cdo vend ne bote do te kete ciklet ekonomike te saj,me recesione dhe ngritje.

Nuk e di perse nuk mund te komentoj nga celulari.
Vendos fjalkalimin dhe emrin dhe perseri fusha e komenteve nuk me hapet.

 

Varet nga cel., po try this: Applications ->Internet -> Privacy->Accept Cookies (On/off)

Rilindjes nuk ia mbush mendjen kjo renie, jemi nje hap para ketu. Ska burre none e bir kurve me e lene cmimin te bjere.

Motrat ku ti kene.

MOSCOW (AP) — The Russian ruble, battered by weak oil prices, on Monday fell to an all-time low against the euro and dropped to its lowest level in more than a year against the dollar.

The Central Bank set the official exchange rate at over 85 rubles to the euro on Monday. The national currency declined by 2 percent to 79.1 rubles to the dollar in Moscow, its lowest trading level since December 2014.

Oil, the mainstay of the Russian economy, recently plummeted to under $30 a barrel, a 13-year low. The ruble is also under pressure from economic sanctions that the West imposed on Russia for its involvement in the Ukraine crisis.

Russia is running a budget deficit of 3 percent of GDP this year, and the government is looking to cut 10 percent from the federal budget, which was drafted with oil prices of $50 a barrel in mind.

E di ti sa i ka rezervat ne euro e dollar Rusia? Nuk eshte i shqetesuar akoma Putini. Kompanive Amerikane te naftes/gazit po u vjen falimentimi, nuk i paguajne dot kredite. Dhe nje vit zgjat kjo pune max. Vetem ne qoftese zgjidhet Trump dhe ndalon importin e naftes mund te mbijetojne smiley

Ke te drejte Rusia eshte shume e forte...
Prandaj interesat bankare jane 15% per te marre kredi jane 20% dhe prape nuk po ndalojne pikiaton e rubles.

Ah juve jenicereve te Putinit nuk ju ben derman njeri.

Kompanite amerikane ngrihen falimentojne etj si ne cdo vend kapitalist.
Nderkohe qe rritet konsumi i naftes nga kosumatoret dhe te gjithe kompanite e tjera ne sektore te tjere kane perfitim nga kjo gje.

Nuk thashe qe eshte e forte por qe ka rezerva per ta kaluar kete krize. Do falimentojne kompanite amerikane te cilat jane sipermarrje private dhe leveraged to their eyeballs. Pas falimentimit te tyre do uli prodhimin Arabia Saudite smiley

Nuk ka depo ku ta mbajne (storage) prandaj shitet nen kosto. I vuri flaken marketit te naftes Arabia Saudite.

Mendojme qe $1.4/gal ben perseri te mundur vozitjen me V8 ose V12.

V8s nuk i iku kurre mundesia per ta vozitur...

Kur nje rreckaman vozit me nje honda civic... ne qe coku percapemi ne kete bote nuk e kemi problem te shpenzojme dyfishin per benzin...edhe kur eshte 5$ galloni

po pra se na habiti....

Pse habitesh Gono? Ne jena te majte o'lla. 

Ca ti bojme ne rreckamanet se Santa na le peshqesh vetem clunckers per vitri. V8 na e solli 6.7L PowerStroke Twin-TD legeni. As 10MPG nuk i kap ke 80mph. Kur V6-ta i ha $6-700 benzine ne muj imagjino vet sa do hate V8. V12ten pastaj vetem noi kusheriri a komshiu per dite dasme...

nejse, s' do te jete e larget dita te vozisni me abramsa

car eshte abramsa?

Ok me fal qe te pyeta...

Midis 20 dhe 65 Pjer the Pjer ?smiley

Me Mire thuaj midis 0 dhe 300 dollare te jesh brenda...

hypi hypi, car t'menojm ?

Ne Maqedonine fqinje nafta 99  lek/liter

Ne Shqiperine Meme 155  lek/liter  

  .

Kte mendojme....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).