Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 109

500 Komente

Happy snow day! smiley

Trop mos na braktis edhe ti si te tjere ne vetmi tu fol me veten ne Sallonin e Sinjores; ne vazhdin te nje diskursi midis tënë per monsinjor Ravasin, kape kete veper t'modhe arti humoristik ngambrapamodern te artistit t'modh humorist Joseph Beuys, me titull Kryqzimi (1963).

Sipas monSinjores, Kisha duhet ta kishte ble kete kryqzim qe ne vitet 60-te, per te dhene nje sinjal t'modh hapjeje:

La Crocifissione (nella foto) si compone di due flaconi già usati per la conservazione del plasma, vuoti, posati su blocchetti di legno: rappresentano San Giovanni e Maria ai piedi della crocesmiley. Nel mezzo un altro pezzo di legno, verticale con una croce rossa in alto.smiley

https://robedachiodi.wordpress.com/2008/...

 

Tomisllavi fadded slant to Von Miller. I ka lone Posht-Ciksat ke Gisela cuni i bukur sot, me duket...

Oh! Zhardinsmiley:

"Life" in this "society" being, at best, an utter bore and no aspect of "society" being at all relevant to women, there remains to civic-minded, responsible, thrill-seeking females only to overthrow the government, eliminate the money system, institute complete automation and eliminate the male sex.smiley

                                                                          Valerie Solanas, SCUM Manifesto

Il conflitto non è dunque tra femmine e maschi, ma tra "SCUM-la-feccia", le femmine dominatrici, decise, sicure di sé, indecenti, violente, egoiste, indipendenti, orgogliose, avventurose, sciolte, strafottenti, che si ritengono adatte a governare l' universo, che hanno scorrazzato a ruota libera ai margini della "società" e che ora sono pronte a proseguire a tutto spiano oltrepassando ogni limite- e le Figlie di Papà, cortesi, passive, consenzienti, "colte", gentili, dignitose, sottomesse, dipendenti, timorose, povere di mente, insicure, avide di approvazione, quelle incapaci di affrontare l'ignoto, contente di sguazzare nelle fogne, che almeno sono un ambiente familiare, quelle che vogliono rimanere allo stadio scimmiesco, che sono tranquille soltanto se il Grande Papà è lì accanto.

                                                            Valerie Solanas, SCUM Manifesto

Le mâle est un accident biologique ; le gène Y (mâle) n'est qu'un gène X (femelle) incomplet, une série incomplète de chromosomes. En d'autres termes, l'homme est une femme manquée, une fausse couche ambulante, un avorton congénital. Être homme c'est avoir quelque chose en moins, c'est avoir une sensibilité limitée. La virilité est une déficience organique, et les hommes sont des êtres affectivement infirmes. smiley

                                                            Valerie Solanas, SCUM Manifesto

 

SCUM is an acronym for "Society for Cutting Up Men".

SCUM Manifesto = "Association pour couper les couilles des hommes" ou "Association pour castrer les Messieurs".

                                                         smiley

 

TEME E VECANTE : ( me qe " harrun " me e qit ) : Thujini Tomorr Bredit qe Boston jane ato me te bardha, sa nuk osht vone !!!  smiley The Gronk got Gronked !!! Sa shpejt qe u mcefet, i here. Sikur iu ka ra bore edhe mrena shpijave ! 

iFiqo, s'punoi gjylpona sonte?smiley

Prandvere sot ne Denver; 46 grade, iku alibia e gjylpones.smiley

aní, sna e nín.

mot aty jemi prap.

unlike, say, ummm,

 

ka koh per pesen. Javash javash.

nuk deshem me i prish pun Trumpit smiley

mbohet qejfi per payton. Edhe per Cam-in.

Sdo fitojme vetem ne gjithmone çu pa smiley

Pranej nuk duhet t'ia kishit lone vete Phillit dhe Dolphins, se osht shume e veshtire me bo me hile ke fusha kundershtare. Nuk i fut dot muzik tallava trainerit venali ke kufjet.

Jeshëm te fashuar me keq se Pitkini ne spital mer Qemol. Qe dhjet jave.

U priste.

Tamom Boston fan ! Pranej s'iu duro dot gjithe Amerika ju. E gjetet ( e kishit bo gati ) sebepin ...

Paaahk the kaaaaa at the injuries. Nuk luhet futbolli amerikon me white boys for wide receivers , ate thuj...smiley

Jooo me. Skemi kshu lloj vujtjesh ne.

Prap ne playoff vitin tjeter, si gjithnji. Per ket po, na hajn sysh smiley

 

amerika vs brady dhe patriots...kjo bashkon bashke dhe tifozat e detroitit, dhe ato t'miamit. Jo se ka fitu ekipi i vet, (as bohet fjale), po kshu, sa me thone qe u rrafen pats smiley
Kshu i bi ksaj Qemol?

smiley

Po i vjen rradha per koncesion.

eshte koncesionuar allready gjemb, apo nuk e pe deri ne fund!! si thoshte ai i parti pushtetit ketu nuk keni ça inçizoni, do therras policine me trego pasaporten?!?

E pashe deri ne fund, e degjova dhe pjesen qe po thua.

“This is why, he says, voters can’t simply elect him president, but must instead spark a ‘political revolution."

... Sanders is promising to go to the White House with a strict set of values, use executive actions when he can, and the rest, he says plainly, is up to the people. Either they come or they don’t. He does not advertise experience or knowledge of how to get things accomplished.

http://www.theguardian.com/travel/2016/j...

Extreme walking

Cue the Ministry of Silly Walks jokes... but “extreme walking” is honestly a New Thing, at least in Carmarthenshire, where weekend breaks under that banner involve mountain navigation, night orienteering, walking behind waterfalls, abseiling, exploring mines and scrambling.
• From £200 for two days for two people, Hawk Adventures

 

Eja vajzë të vallzojmë DASHURINË.
Është e thjeshtë si tangoja,
Dy hapa para,
një hap prapa,
dy buzëqeshje,
një lot,
dy të vërteta,
një gënjeshtër,
dy premtime,
një zhgënjim,
dy të nesërme,
një e djeshme.
A.G.Hasani

S'ka munci. Si tha ai m'vaktit, kur Thorija kundershtohet nga faktet, ndrysho faktet. 

You had me at : ... Media shtetërore dhe stacionet pranë Putinit po përçojnë këtë mesazh: Pavarësisht pretendimeve të Perëndimit, Rusia e Putinit është një spirancë stabiliteti.

Dhe po nuk u ngul mire spiranca, ne kemi Polonium 210 radioactive poison, per stabilitet me te mire.

krahasuar me te shoqin, william (bill) clinton, hillary vjen me konservative

Nuk shquhet per thellesi mendje, por si grua qe eshte i jepet te manipuloje, dmth diplomaci e me the e te thashe, dmth perdoruese e mire e mjeteve te sistemit.

Po shoh nje film per roosveltin ne netflix.apparently jo vetem zeni yne i ka pasur qejf kusherirat .smiley

s'ka rendesi, ka rendesi qe ishte nacionalist qe ka luftuar prostitucionin, dhe qe beri shtet te forte ku kusherirat mbrohen nga ligji.

 

njerezimi i shpjeguar permes nje imazhi te vetem : ne foto, djathtas, specialistja e gjumit e ftuar ne emisionin "si te permiresojme gjumin" (në nje kanal tv francez)

smiley

 

Epo nuk i thone kot: "Kepucari i ka kepucet e veta te grisura". 

kjo ka qene ne shek xx;
tani do thuhet : "specialistja e gjumit e ka gjumin e vet cope-cope"  smiley

Ke te drejte,se tani nuk ka me kepucare,ka vetem kepuce.Ne shek.22 une parashikoj qe nuk do kete me gjume,vetem specialiste gjumi te pagjume.Gjithnje e me pak po fle njerezia.

kjo duket sikur ju ka ul tiroidja

" C'mon. You can do it " !

- Coffee.

Nji turiste italiane ne USA pati nji " one night stand" me nji mesoburre te pasur, amerikan qe kishte qellu i martum. Ne fund te 2 mujve pushime, signorina na rezulto shtatzone. I lutet amerikoni : Vetem ik ne Itali dhe rrite femijen aty, per cdo gje paguaj une, se nuk dua te ndahem nga gruja e te prish familjen ! - Ok, po si do e marresh vesh linda apo jo ? -ia kthe italionja. Me dergo nji kartoline dhe shkruaj vetem fjalen ... le te themi spaghetti. Ok, u tha u bo. Ne krye te 6 muajve ia mberri kartolina. O burre, ka ardh nji kartoline e cuditshme nga Italia. E merr filoni ta lexoje dhe... i bie te fiket ... 

- Spaghetti.

- Spaghetti.

-Spaghetti.

Dy me meatballs , nji sade ...

 

Sa kalamaj ka bere kjo tani? Dy djem dhe nje goce? smiley

I ke ra ne koke. 

Wife tells her husband : " Your boss called today and said You are fired. 

Fuck Him, answered the husband.

- I did. You're going back to work on Monday.

Here Gjemo, se vetem ti ma var mu : Gjeje kush eshte fajtori ?

Gruja duke flejt ne krah te burrit vet dhe po shef nji onderr shume te keqe: Zgjohet e trem dhe bertet me te modhe : - " Shpej, shpejt se erdhi burri heret ... !!!  . Burri zgjohet me shpejtesi dhe me vrap hudhet nga penxherja ...

Faji i komshiut.

smiley I modh Qemolo. Sill ca te tjera. smiley

 Nji nga cikli : " Edhe Lushnja e jona eshte " ( nothing against Lushnjarve, I swear ) 

Para pasqyre ene mund t'hiqesh si Tirons

Amo m'xhade, nuk ke shonc

Se bje m'sy si parja kuqe

ene ke i dynjo me vese ne huqe

Per me qen rob Tirone

duhet me fol dialektin e ksaj one

Se s'i thuhet Tirones TIRANE

T'u fol kshu, ke per t'gjet belane...

It was all for some good spirited fun. If you get offended, that's your problem, not mine ... smiley

Nice smiley

Mkujtove athere kur shkonim ne plazh dhe durrsaket (3 muj gango, 9 muj lango) shifshin per nej tirons te friksum per ta terrorizu. Kapin njonin dhe e pysin "nga je ti?", "pe tirane" thote ai. "Po ku e ke shpine?", "ne varri barjamit" thote ai. E kishte per varrn e bomit. Dhe fut e bjer cubat e durrsit atij gjynafqarit.

dajosh, ke qene " breshkaxhi " ti ?

Pytje esht kjo mer plak? smiley Normal.

U myll ne kjo dite Qemolo. Duhet me kap trenin per shpi. Rrofsh per barsaletat smiley

No problem, plako. Send check or money order ...... eee just kiddin' ...

Jeton ndonje peshk ne Arizona? 

What's in Arizona ?

Jo thjeshte te merrja nje pershtypje a ja vlen te shkosh te jetosh atje? Se ketu me kete dimer kaq te ftohte nuk ja vlen, kane filluar te na dhembin kockat si pleqte e vjeter..smiley

What's wrong with Florida ?

Nothing is wrong po une dua ne Arizona. 

Qejfi ha kumlla te tharta, ka thone i mocmi. Kam nji ish- shoqe klase ne Scotsdale ( me duket osht Phoenix suburb ). Me pyt qe ta pys...

OK. 

Sorry, Florida #1.

smiley Une e pashe live. Tina Fay is a riot. SNL ka mor fund, vetem kur vijne keto " buka vjeter " shifet... 

Ed shalsi -nga behet ky trim?

Kush do kapi peshkun thuj. Kaubojsi ofrom kapella per te gjithe. 

goxha zjarr tek rruga 40 mes bulevardit 5&6 smiley

Ismail Kadare.

Ca pika shiu rane mbi qelq,
per ty une befas ndjeva mall 
Jetojme te dy ne nje qytet 
Dhe rralle shihemi sa rralle

Dhe mu duk pak e cuditshme
Si erdhe kjo vjeshte, ky mengjes
Qiejte e ngrysur pa lejleke
Dhe shirat pa ylber ne mes

Dhe thenia e vjeter e Heraklitit 
Sec mu kujtua sot per dreq:
' Te zgjuarit jane bashke ne bote,
Kurse te fjeturit jane vec" 

Ne c'ender kemi rene kaq keq, 
Qe dot s'po zgjohemi valle
Ca pika shiu rane mbi qelq 
Dhe une per ty ndjeva mall.

 

Mitrush Kuteli

Jam shkëputur

Jam shkëputur e kam ikur shumë herë
Nga vendi im për në vende të largët,
Për një mot, për shumë vjet, përgjithënjë...
Dhe jam kthyer rishtas e rishtas
Në çerdhen time,
Nën qiellin tonë të lehtë,
Në ajrin e tejdukshëm.
Se malli i madh më digjte
Më hiqte në plëngun tim
Te varret e gjyshërgjyshërve.
Por kësaj here - më falni,
Do ik e s’do kthehem më:
- Ku? ku?
Në vendin e heshtjes së përherèshmejetshme,
Ku s’ka dhimbje e ankthe,
Por gjumë harrese
dhe qetësi të katërciptë...
Fëmijë,
Mos bëni gjëmë,
Po ngazëllohi, se prehem
Pas netesh pa gjumë.
Tani pushuan të gjitha dhembjet
Dhe ankthet.
Jam mirë
Dhe qetë
I parafjetur
Përngaherë.
...U nginja nga të lehtët e qiellit,
Nga ajri i tejdukshëm
Dhe dua
Peshën e rëndë të dheut.
Dhe mugëtirën e heshtjes.
Qofshi shëndoshë,
Të lumtur!

i enter the rooms of the house, everyone of them needs work!! damn the wkend smiley. Do dal fare po blej nje torte se me shkoi mendja (which makes me feeling the trip will turn into usual chore of pazari i javes, edhe ai smiley  )

3 vjet me vonese kongresi i PS?!! Dulla sado formalisht , e mblidhte me rigorozitet nje here ne 5 vjet , keta jane bere si Kim il Sungu i korese se veriut qe mbledh kongresin kur ti doje bytha atij.

" You can always count on the Americans to do the right thing ... after they've tried everything else "

- Winston Churchill.

... yeah but can anybody beat FC Barcelona ... ? 

Jardin ti duhet te jesh e re, por kur kan dhone intervisten keta ke Radio Televizija Beograd u bo pazari ne Tirone sikur kishte ra bomba. Une i kam pa edhe ke liqeni duke bo stervitje me i shokun tim qe ishte rrit me Nasin dhe ka ngel pa ik per i qime. Nuk e moren vetem se ishin Shkodranet si kryetar me qe dinin rrugen. Me kujtohet si tani, bertiste Liri : Prisni mer se me i veze te skuqme jom per mjes, nuk kom fuqi ...se nuk i kapte dot me not te tjeret. Intervista ishte gallate me budallalliqe. Dalipi ( nji nga shkodront ) ngrejti i shishe me Coca Cola dhe tha : Asihere m'jet teme s'kom pi Coke, kjo osht hera pare ... 

u bo pazari ne Tirone sikur kishte ra bomba 

Cfare ndikimi pati ne milet? E shifshin shume veta kete TV te Beogradit, apo degjuan per intervisten me njeri-tjetrin? Nqs ishte i njejti kanal qe jepte ektrik blu, pergjigja besoj eshte PO. 

Ndikim leshi, asigjo nuk ndodhi. Vetem te nesermen duke fol nen ze ne gjithe Ndermarrjet. TV Beo. ishte jugosllavi qe ne Tirone kishte zhurmusa. Por te interesumit ia gjeten onen, ke shtepite e atyne qe ia u kapte. Pak a shume ishte 60me 40 % ne favor te atyre qe iu a kapte me antena te ndryshme ( mrena). Une e kam pa gjithmone se shtepine ke VB ishte zone e mire .

Qemolo di gje ndonje l;nk per kete intervisten se jam kurioz ta shoh. E provova dje me.emrin e Nasit por nuk dilte gje (dilte kjo intervista e dhene Papes por jo gje tjeter).

Joooo, une qe at'here ( me duket ishte direkt) nuk e kam pa mo. Por ishte vetem kurioziteti si gjo e vecante, si benzine ne zjarr se nuk kishte fare vlera edukuse ose artistike. Nji bunch of injorantesh qe vetem cfrynin dufin. Liri ka thone qe po te mundem do e ndrroj edhe gjakun se nuk e du ta kem shqiptar ( se ra muhabeti qe kishte emrin e cunit te Dull Djegsit). Duhet te jete ke arkivat e RTB po hec e gjeje ...

politicki magazin - dite e hene apo e marte, n'mos gaboj Qemol. Rastsisht e kam cu tv te sllavi dhe ngriva kur nigjova shqip. Baba im doktor, tha - shko n'pune me nji biciklete, boj hesap. Budallalliqe aty n'interviste sa te dush. Normalisht qe ishin te instruktum. Kam qene ushtar ne kufi tu hap llogore - thote dikush, njoni prej cunave te Rikut. m'duket. Dhe komandanti qe na thoshte, forca se do behemi shtet i madh...gja po hapnin llogore me sulmu sllavin. Ku doni me shku - ishte nji pytje? Ne Las Vegas - vjen pergjigjia...edhe ajo e gjakut qe t'ja ndrronin atij robit e vertete.

E solla sa per ngjarjen, per mundin njerezor per t'i ikur asaj cmendurie, por e drejte budallalliqet ishin te numerta. Nuk e kuptoj c'donte te thoshte me "cdo shqiptar duhet te nderroje gjak," po nejse.

Lista shume interesante, por jane lodh kot se 100 % e atyre qe arratiseshin nuk ishin budallej me u kthy se e dinin cfare i priste. Plus qe edhe Shqiperia komuniste nuk kishte njeri qe t;i lejonte hyrjen po te ikte. I hudha i sy shpejt e shpejt. Disa i njof dhe i kam taku. Eshte edhe Serxho Gjeci, vellai i shokut tone Aldos.

Disa qe njoh edhe une jane bere miljonera ketu, si ky psh Skender Meka. 

Artikulli i listes ve ne pah gallaten me fabulat "Enveri beri shtet te forte, Sigurimi yne bente namin". Dmth agjentura e forte e Sigurimit shqiptar ne Amerike konsistonte ne 3-4 lapangjoze qe thjesht mbanin shenim emrat e shqiptareve qe qarkullonin publikisht per organizime ketej, dhe as ate pune s'e benin mire se sic thote artikulli lisa ka shume gabime e pasaktesira. Dmth mire armikut qe i rruanin bishtin po as shqipeve s'ja mbanin dot shenim emrat tamam.

Plus dhe kete: 

Në vitet 1944 – 1948 nuk është se kishte marrëveshje, Sigurimi ishte nën urdhrat e UDB-së sikurse i gjithë shteti. Madje rezidentura e parë e Sigurimit në SHBA, e ngritur nga Nesti Kopali është hapur në legatën jugosllave në New York në të pestën Avenue. 

Dmth shteti i celikte shqiptar (qe mundte dhe Ameriken) ishte jo vetem gjate luftes civile, por dhe pas saj ne sherbim total te armikut nr 1 te shqiptareve nder shekuj, Serbise. 

Fakti qe edhe Shqiperia (territori qe ngeli) s'e pati fatin e Kosoves per tu bere edhe formalisht pjese e Jugosllavise rrezik ka te beje me rastesira e konjuktura krejt jashte kontrollit te nallbaneve dhe krimineleve te regjimit monist, se te ishte per ta, dhe ne ferr e conin popullin e vet, jo me ne duar te serbeve. 

7.3 billion people ... 14.6 billion faces ...

zhe sui Maidagurian

bereqavers. po çelin tulipanat nga rajoni jone rajonal.

filloi marshimi i mr.Trump

Edhe ti iFiqo?

Po kto tqert jan boring mre. smiley

 

Do robi i çik divertimento

Per spektakel fushate mir o ky. Po jo per komander incif. Ky t'i le paret me ruspije. Aty qe deal-i, te thote.smiley

Trumpi osht si puna e k&rves; xhom per divertiment, po s'merret ne shpi.smiley

Një studim i “Stanford Center”, i fokusuar te varfëria dhe pabarazia në botë 10 vendet më të zhvilluara të botës, pohon se Amerika nuk është më “toka e premtuar”.
Sipas studimit, ka ikur koha  kur në në Amerikë bëheshe i pasur duke punuar fort.

Për këtë studimi bazohet në nivelin e varfërisë, pabarazisë dhe papunësisë në 10 vendet më të zhvilluara të botës.

Statistikat thonë se 1 % e amerikanëve zotërojnë 25 përqind të të ardhurave që mbërrijnë nga pagat ose aktivitetet e biznesit. Ky është niveli më i lartë i çbalancimit që prej vitit 1928, pak kohë para se të shpërthente kriza e madhe./a.h

Po can rrugen e historise me ...shpat ne dore ne Amerike , bravo i qofte goces, per karrrizmen  dhe energjine qe ka  edhe pse ne nje moshe disi te thyer , 

IOWA - TED CRUZ - 30% smiley

HILLARY - 52 % smiley

une jam per Sanders-Trump, po llafi nuk me ka dale ndonjehere, keshtu qe "I am not holding my breath". 

Gaia shyqyr qe nuk te del llafi smiley

Kjo eshte fushata presidenciale me bajate qe me kane zene site ne amerike.Vendi me titane biznesi , shkence ,ushtrie etj ka perfunduar me keto germuqe anemike si kanidate per udheheqes te botes se lire.demokratet kane figura solide por jane 15 vjet too late .puna e presidentit nuk eshte per 70 vjecaret.

O Admin antiamerikon, hape mer i teme knej. smiley

Ishalla e ha dhe kjo Clintesha, shume fallco osht, pa bo hesap qe demokratet lane nom tu fut ate ne gare. E ka honger tagjine e vet kjo me kohe e vakt; hapi rrugen te tjerve se e bone boze.  

Nejse, kryesorja Trumpi shko aty ku i tako, se tham u bom mo keq se taljont me Berlusken.  

pa bo hesap qe demokratet lane nom tu fut ate ne gare.

U fut vete, sic u fut dhe para 8 vjeteve. Kandidatet nuk i zgjedh Byroja - dmth kandidatet gjate primaries. Cdokush mund te kandidoje per president, edhe ky.

Sa vapë

Neser goxha shi! 

really!!! smiley

smileyYeah, kohe te veshtira. Edhe breket me tollon ...

Gazeta "Le Monde" 26 Prill 1985

Ne lidhje me Enver Hoxhen

Zoti Drejtor,
Nuk mund të mos jua shkruaj këtë letër pasi lexova në gazetën “Le Monde” artikujt e botuar ditët e fundit me rastin e vdekjes së udhëheqësit të popullit shqiptar, Enver Hoxhës.
Është pa dyshim e drejta e gazetarëve tuaj të kenë mendimin e tyre mbi rendin shoqëror të një vendi, për idetë që ai mbron dhe për politikën e tij. Por është krejtësisht e padenjë që të fyhet një popull në çastet e zisë e të dhimbjes së tij, siç ndodh në artikujt e gazetës suaj. Populli shqiptar është një popull me histori të gjatë e të vështirë, prandaj ai e di më mirë përse hidhërohet, si ta shprehë hidhërimin dhe për kë duhet të mbajë zi.
Emri i Enver Hoxhës është i lidhur pazgjidhshmërisht me themelet, me historinë dhe me ndërtimin e Shqipërisë së re. Ja çfarë e përcakton madhështinë e figurës së tij, dhe, për pasojë, se sa i madh është hidhërimi.
Për mua si dhe për kolegët e mi, ishte me të vërtetë e habitshme që gazeta “Le Monde”, duke mos u mjaftuar me disinformimet e këtyre shkrimeve abuzive, nuk mungoi t’i japë vend në këtë rast deklaratës së një krimineli të tillë, si birit të ish – mbretit Zog, të kësaj fantazme qesharake që kërkon të rikthejë në Shqipëri fronin monarkik, atë fron që Franca juaj e rrëzoi dy shekuj më parë, gjë për të cilën është me të vërtetë krenare. Vetëm keqdashësit mund t’i dëshirojnë Shqipërisë kthim mbrapsht të historisë së saj.
Do t’ju isha mirënjohës po ta botonit këtë letër, në qoftë se kini mundësi. Ju lutem, zoti drejtor, sigurinë e konsideratës sime më të lartë.
Ismail Kadare

Kujt ja mbante bytha te ishte shkrimtar i njohur dhe te mos e prostituonte stilolapsin per Partine dhe shokun Enver? Mbase disa e kane bere me naivitet dhe deshire, por gjithsesi nuk ishte opsionale (te mos e beje).

Mua ajo qe me ben pershtypje ne kete rast (dhe ne ca raste te tjera kur kam hasur broshura agjitpropi te PPSH ne anglisht) eshte 4lliku i Partise qe perpiqej kaq shume te bente agjitacion dhe propogande ne vendet perendimore. Ki parasysh Korene e Veriut sot, ne atehere ishim 10 here me te paperfillshem dhe gallate per Perendimin, megjithate Partia perpiqej t t'i mbushe mendjen Perendimit per fanaret ndricues te shokut Enver me shokun Kadri dhe Adil smiley Ku t'i kerkoj arsyet per deliret dhe traplliqet e tua 700 mije bunkershe, Parti - tha. 

po pra! po dhe Le Monde sa shume qe merrej me shokun Enver (ku ti kerkoj arsyet... etj etj)

se harrova : thua qe edhe pas vdekjes "nuk ishte opsionale" ??

LeMonde si media e madhe dha lajmin (sic mund ta jape edhe sot per vende periferike) nuk besoj se ishte e obsesuar pas xhaxhit sic je ti smiley 

Ne Shqiperi...pas vdekjes normal, jo vetem pas vdekjes po edhe kur filloi te faktikisht shkermoqej sistemi (90-91) nje pjese e madhe mileti e qafonte me fort portretin e Verit se thoshte s'i dihet. Plus qe 45 vjet cmenduri e diktature eshte kohe e gjate, vetiu mileti mesohet (conditioned) si i burgosur dhe i duket e pabesueshme qe tmerri te kete fund. Keshtu qe normal qe edhe pas vdekjes per shkrimtaret etj, ne fakt sidmos pas vdekjes, se aty Partia mund te qiste shume kollaj grupe armiqsore tek tipat qe s'e paskeshin dashur aq fort shokun Enver meqe tani pas vdekjes s'po i binin dybekut me te njejtin vrull. 

sic ju eshte thene dhe nga te tjere, gjasat jane te obsesionuar me enverin & kamunizmin te jeni ju me shume se te majtet smiley

Te duket vetja si i/e/ majte ngaqe enveriste, apo ngaqe flet si sekretar partie qemoti, tip "sic ta ka vene ne dukje Partia dhe me pare", apo ngaqe po e kruaje koken me doren e majte para se te beje kete koment? smiley 

LeMonde ... nuk besoj se ishte e obsesuar pas xhaxhit

 

Kadare duket sikur thote te kunderten:

Është pa dyshim e drejta e gazetarëve tuaj të kenë mendimin e tyre mbi rendin shoqëror të një vendi, për idetë që ai mbron dhe për politikën e tij. Por është krejtësisht e padenjë që të fyhet një popull në çastet e zisë e të dhimbjes së tij, siç ndodh në artikujt e gazetës suaj.

Ti ve ne dyshim faktin qe Kadare ishte duke i derguar gazetes franceze nje leter agjitpropiste te formuluar me miratimin e Partise dhe mendon se kjo ishte thjesht nje leter personale e Kadarese? Either way, c'rendesi ka? Eshte njesoj butaforike, eshte si nje shkrimtar koeranoverior t'i thote sot Perendimit mos na nderhyni ne punet tona, mos na ofendoni ne se i gjithe populli yne identifikohet me diktatorin, aka te gjithe te perdhunuarat qajne per vdekjen e perdhunuesit. 

Pra Kadare kishte po aq te drejte te fliste ne emer te gjithe popullit shqiptar ne kete rast sa c'kishte Partia neper agjitpropet e saj te brendshme, ose sa ajo spikerja e lajmeve te Korese se Veriut qe "i tregon vendin" Amerikes dhe botes.

Kte leter te Kadarese qe ka sjelle Stalker dhe e komenton analitikisht xhib Lagshtina e ka botu kapo i Peshkut disa here.

Dmth Stalker, Lagshtina dhe Kapo jane ne te njejten linje, jane demokrate t'mdhej.

Kjo Stalker eshte per te kuptu konceptin e berjes ne politike, konceptin e kurverise universale t'modhe, meqe e kishe problem dmth.

 

jo jo, me ke keqkuptuar; mua me ngazelleu fakti qe ishte ne arqive, ndaj e solla smiley

Keqkuptimet ti i ke me Lagshtinen dhe Kapon kur diskursoni per 21 janarin, sa per mu un te kuptoj mire, edhe arsyen e ngazellimit tend dhe shokeve te tu, nese nuk e kupton as ti vete.

Por ka nje gje tjeter per te kuptuar pertej ju te tre, perfaqsues tipike dhe simbolike te berjes ne politike, pa e kuptuar ju tregoni me reagimin tuaj qe Kadare ben politike universale t'modhe.

 

smiley

worth the wait, qafsha ty o kapterrrr i sumes

p.s.: degjo mua,  eshte i thelle deti... dhe ti nuk di not. ti qe vdes per sume, do mbytesh.

vetem nje i semure si ty e merr me kembe o HaleeModhesmiley

 

 

 

E di qe s'paskemi qene larg si menje. Une do t'i thosha t'i bote icik masazh te mrapmes, se bratherat ke veni do ia bojne si tuneli i La Manchit. Po dhe kjo qe thu ti e bo ate funksion. smiley 

Donald Trump too

Qomol, kujdes mos shaj prej Naldid, se thone ka dale me origjine shqiptare, ka pas a do kete dashnore shqiptare a dicka e ngjashme. smiley  

Kendoka bukur por emrin e paska Dua, te pakten ta kishte Dora! smiley

Ja nje prove e shkelqyer se çdo të thote "imazh" (dukje, aparence) dhe jo imazh (substance). 

Hillary is here 100% 'image' and 0% substance. She is in control of her television image. That's all she does. She keeps the neutral-I-am-in-control look no matter what, even when Bernie suggest she is a employees of Wall Street !!! 

prova me figure dhe ze:  https://m.youtube.com/watch?v=r3K7VLxjKsA

 

Ameriken e shani, por ama zemren, syte e veshet perhere ketej e keni. I ndiqni ju fushatat e Amerikes me mire se ne qe jemi ketej. Vertetohet dhe njehere ajo qe ka thene iFiqo: Amerika eshte si shpirt. smiley

Ameriken e shani

smiley

 

 

 

Bore. Wtf?!

70 grade dje smiley

love it.

+100 S'ka si bora.smiley

E dini sa te bukura jane bere pemet te veshura me bore!  U bera foto duke u gezuar si femije. Sikur te isha ne Central Park sa bukur do dukej parku...smiley

plus qe nje dite ekstra me kalamoqat ne shpi ska te pagume

Mihal Gramenos i ngeli peng  qe kenga e tij  ''Per Memedhene'',  nuk u be himni Kombetar i Shqiperise.

 5 pyetje nga Fuga që ti lexojë Babaramo smiley

Në rrjetet sociale ka plasur humori përsa i përket emisionit 5 pyetje nga Babaramo. Të gjithë bëjnë humor me emisionet ku pyetjet bëhen sipas regjisë kryeministrore apo edhe sipas urdhrave të stafeve të politikanëve të ndryshëm që intervistohen në formate opinionesh televizive. 

5 pyetje nga Fuga jo nga Babaramo, bëjnë humor në rrjetet sociale duke u tallur me formatin e emisioneve, por dhe kushtet që politikanët vendosin në raport me pyetjet që do ju drejtohen. 

 

Kryeministri Rama ka patur pakënaqësi me pyetjet që i janë bërë ditën e hënë te “5 pyetje nga Babaramo”, ndaj dhe diçka të tillë e ka shprehur me idenë se ishte vetëm me gazetarin. Por, kamerat e kanë zhgënjyer, pasi në momentin që mendohej se po jepej reklamë, transmetimi po regjistrohej.

 

Rama iu drejtua i pakënaqur Babaramos për pyetjet që po i bënte duke i thënë: çfarë bën?

 

Dialogu i shkurtër

 

Rama: Cfarë bën?

Babaramo: Po ja këto kam bërë…

Rama: Po si këto, s’është puna aty, merr shiko e bej dallimin…

 

Nuk dihet për çfarë e ka pasur fjalën kryeministri kur i ka thënë gazetarit të bëjë diferencën, por me siguri pyetjet nuk e kanë kënaqur.

Di gje nanjoni si i thone pemes se lule blirit ne anglisht? Flm.

Rrofsh Bredho.

fale perpjekjeve te GAT, fiqooooo!

"Hard to accept these imbeciles represent the people in our government"

The Turing and Valeant distinction

Turing and Valeant have turned the entire biotech and pharma model of research & development investment on its head. Instead of embarking on traditional drug development, involving hundreds of millions of dollars in research and development, Turing and Valeant bought up companies with cheap drugs and significantly raised their prices.

After Turing paid $55 million to acquire the anti-parasitic drug Daraprim -- which is also used to treat HIV -- it raised its price more than fifty-fold to $750 per pill. And Valeant's controversial serial acquisitions were based on a strategy of pushing up prices of the acquired rugs. On May 21, Valeant interim CEO Howard Schiller, who was CFO at the time, wrote in an e-mail that about 80 percent of sales growth in the first quarter came through price increases, according to the congressional memo

Understanding the biotech debate

At traditional biotech and pharma companies, drug pricing is at least purported to incorporate the cost of developing the drug and to incentivize the companies to innovate and develop new formulations. The cost to develop a new drug and win FDA marketing approval is pegged at about $2. 6 billion, according to a report from the Tufts Center for the Study of Drug Development. While this is may be a hotly debated number, the argument from drug companies is that they need to be incentivized to develop drugs.

The pricing model also reflects a reliance on medical insurance companies, which means that pricing is not based on consumer demand or ability to pay, as Matt Levine points out in his latest Bloomberg View column.

The high prices of drugs that cure Hepatitius C have been especially targeted. Gilead's (GILD) two Hep C drugs, Sovaldi and Harvoni, dominate the market currently (together, they delivered $19 billion to the company in 2015) and the company has become a focus for high drug pricing issues within the mainstream industry. The debate has intensified with competing Hep C offerings at Merck (MRK) and AbbVie (ABBV), along with some push-back from pharmacy benefit managers like Express Scripts (ESRX), and insurance companies restricting access.

Orphan drug companies are perhaps the most instructive sub-group in biotech to understand the pricing incentive structure. An orphan drug is one that treats an incredibly rare disease -- or one that afflicts less than 200,000 people in the U.S. When orphan drugs get approved, the companies that make them are allowed to price these medications at astronomical levels because the people with these rare diseases don't have any other choice. The government provides orphan drug developers with benefits, including tax incentives, subsidized research, enhanced patent protection, and lengthened marketing exclusivity. These companies like Vertex (VRTX), which targets patients with cystic fiborosis, along with names like Alexion (ALXN) and Biomarin (BMRN), are fueled by the higher-priced drugs and other incentives.

The drug pricing system in our country needs reform, but focusing on the Shkrelis of the world misses the point. While the issues at Turing need to be addressed, it's the pricing incentive structures at pharmaceutical companies more broadly that need attention. This comes back to core issue: whether or not 'capitalism at work' should and can be modified in the industry given key moral questions around the value of life and health

Te falësh, nuk do të thotë të harrosh! 

Ismail Kadare

 

shume opresive si ide, e kunderta do ishte me cliruese, sic thote dhe zizek te libri dhuna 

The only way truly to forgive and forget is to enact a revenge (or a just punishment): after the criminal is properly punished, I can move forward and leave the whole affair behind. There is something liberating in being properly punished for one’s crime: I paid my debt to society and I am free again, no past burdens attached. The “merciful” logic of “forgive, but not forget” is, on the contrary, much more oppressive. I (the criminal who is forgiven) remain forever haunted by the crime I committed, since the crime was not “undone (ungeschehengemacht),” retroactively cancelled, erased, in what Hegel sees as the meaning of punishment.

“Sorosi dhe tentakulat në politikë e media. Idhtarët e miliarderit 86-vjeçar”

Fondacioni SOROS mbërriti në Shqipëri në 1992 me qëllimin e ndërtimit të një shoqerie të hapur dhe demokratike. Por në të vërtetë çfarë ndodhi gjatë rrugëtimit të Soros në Shqipëri?
Asnjëherë Fondacioni Soros nuk ka pasur ndonjë objektiv që lidhet me përmirësimin e demokracisë. Fondacioni Soros nuk është një OJF që investohet për demokracinë apo shoqërinë e hapur apo për zhvillimin e ndonjë vendi. George Soros është një spekulant ndërkombëtar që përdor boshllëqet ligjore ndërkombëtare dhe lokale për veprimtarinë e tij fitimprurëse dhe kriminale si një armik i demokracisë dhe shoqërisë së hapur. Ai ka “shpikur” një biznes me fitime të pallogaritshme nëpërmjet mashtrimit dhe instrumentalizimit të stukturave jofitimprurëse dhe mediave. Një mostër e tillë e Bursës Globale është një person i rrezikshëm për çdo shtet. Edhe në Shqipëri Soros që në 1992 ndërtoi një rrjet në shoqërinë civile dhe kapi mediat nëpërmjet investimit te një kategori gazetarësh që plotësonin kriteret duke investuar miliona dollarë dhe nëpërmjet tyre në 1998 mbështeti karrierën politike të Edi Ramës dhe më pas nëpërmjet tij ndërtoi këtë skemë të kapjes së pushtetit total dhe ndërtimit të një regjimi oligarkik të ngjashëm me një Juntë Fashiste me një plan të qartë përfitmi miliardash dollarë duke shkretuar ekonominë shqiptare dhe shitjen e saj për skrap.
Në fakt, çfarë fondesh po hedh Soros për vendin dhe ku?

Soros hedh 1 dhe merr minimumi 10. Në vitin 1995 ngriti programin e zhvillimit të arsimit gjoja për të ndërtuar shkolla. Leu me bojë disa fasada dhe ngriti një firma projektimi. Kur erdhi kriza kosovare nëpërmjet Fondacionit që ngriti AEDP – Soros thithi dhjetra miliona euro nga qeveritë e huaja dhe Banka Botërore dhe bëri një vërë në ujë duke lyer fasada dhe nxorri 10-fish paratë që harxhoi deri ne 1999. Sot e gjithë Reforma e Drejtësisë psh është e gjitha “e blerë” me paratë e Soros dhe këtë e ka pohuar vetë publikisht Fatmir Xhafa para gjithë mediave në fund të Dhjetorit. Janë disa spinoffe të Soros që kryejnë shumë shërbime të rëndësishme në kontrollin dhe përfaqësimin e shoqërisë civile, si MJAFT, CoPlan, ISB, Agenda, Aleanca Gjinore, Refleksionet, Instituti i Studimeve Ndërkombëtare, Instituti i Komunikimit, Organizata Politike, BIRN Albania, etj.

 

Shpesh janë përmendur emra politikanësh, krerë të shtetit, të partive, prokurorë, gjyqatarë si njerëz të blere nga Soros per te permbushur qellimet e fondacionit. Cilet jane ata, a kemi emra konkrete?
Personi që mbulon Shqipërinë: Jonas Rolet. Kupola e Mazhorancës: Olsi Rama, Linda Basha Rama, Milva Ekonomi, Endri Fuga, Valdete Sala, Henri Neim Çili, Koço Kokëdhima, Bashkim Sala, Piro Misha, Ardian Fullani, Artur Metani, Arjana Fullani, Andi Dobrushi, Ana Gjokutaj, Arben Ahmetaj, Ditmir Bushati, Blendi Çuçi, Mirela Kumbaro, Eglantina Gjermeni, Arbjan Mazniku, Delina Fico, Ilir Beqja, Dritan Prifti. Instrumentet kryesore të kontrollit të informacionit: Instituti Shqiptar i Medias dhe BIRN Albania (kontrollohen nga Remzi Lani). Kolona e Pestë e Opozitës: Genc Pollo, Genc Ruli, Enno Bozdo, Majlinda Bregu, Edmond Spaho, Besnik Alia, Artan Hoxha. Personat që janë në marëveshje me Kupolën Sorosiane: Gjergj Lezhja (Lidhjet me Valdete Sala), Grida Duma (lidhjet me Henri Neim Çilin), Sherefedin Shehu (lidhjet me Fullanin). Personat që u shërbejnë njerëzve të Soros: Kreshnik Çollaku i shërben verbërisht Genc Pollos dhe Enno Bozdos, Ervin Salianji dhe Edi Lesi i shërbejnë Henri Neim Çilit. Jorida Tabaku i shërben dhe është produkt i Koço Kokëdhimës. Opinionistët sorosianë që prezantohen nën petkun e PD: Lutfi Dervishi, Alfred Lela, Afrim Krasniqi, Arjan Vasjari, Artan Hoxha.
Geroge Soros-in e kemi parë të takohet me personalitete të politikës. çfarë marrëdhenie ka ai me Ramën, Metën, Bashën? A është ai në rolin e “cherchez la femme”?

George Soros është tutori i karrierës politike të Edi Ramës dhe Erion Veliajt, madje Soros e ka caktuar edhe kush do ta trashëgojë edhe Partinë Socialiste dhe ai është Erion Veliaj. Soros ka investuar për Edi Ramën që në 1992 dhe e vërteta është se në 1997 janë bërë shumë miq dhe në Nëntor apo Dhjetor 1997 Soros i kërkoi personalisht Fatos Nanos që ta bënte Edi Ramën Ministër të Kulturës dhe më pas historia dihet. Marrëdhënia e Soros me Metën ka qenë gjithmonë konfliktuale, dhe konflikti ka filluar në 2000 kur Meta si Kryeministër gjobiti me 1 milionë dollar për evasion fiskal Fondacionin BESA të Soros. Më pas në 2003 Soros vendosi një pakt midis Metës dhe Ramës, Genc Pollos dhe Genc Rulit, dhe disa politikanë të tjerë të kohës që nëpërmjet Lëvizjes MJAFT do të krijonin Polin e Tretë në zgjedhjet e 2005 duke çarë PD dhe PS dhe do të bëhej një koalicion majtas duke nxjerrë Nanon nga pushteti dhe marrë pushtetin, por këtë skemë e prishi Sali Berisha duke krijuar KOP-in dhe duke marrë një pjesë të këtij Poli në PD dhe duke e nxjerrë këtë skemë jashtë loje. Në atë moment filloi çarja Rama – Meta dhe më pas u aktivizua Erion Veliaj që nëpërmjet G99 të nxirrte jashtë loje LSI. Që në atë kohë historia dihet dhe më vonë kur PD doli në opozitë (edhe për hir të sabotimit të Kolonës së Pestë të Soros në PD që vetë Doktori e futi nëpërmjet KOP-it kur prishi Skenarin e Polit të Qendrës që do të krijohej nëpërmjet Lëvizjes MJAFT), filloi brenda PD skenari për sorosizimin e plotë të Partisë Demokratike dhe kapjes së plotë të saj nga Kolona e Pestë e Soros.

– Po me ish liderin Berisha?

Berisha është i vetmi organ në PD që mund të prodhojë antikorpe në të gjitë PD-në për të shpëtuar opozitën nga Kanceri Sorosian!

Gazeta Standart

Sorosi në Shqipëri tregoi një vëmendje të veçantë për median, të cilën e shikonte si mjet të manipulimit të individit dhe të mendësisë kolektive të shoqërisë. Sorosi nuk i ka kursyer paratë e investuara në media, por këto kanë shkuar kryesisht për të blerë në mënyra të ndryshme gazetarët dhe drejtuesit e mediave. Tani që njeriu i Soros Edi Rama është në pushtet, gjërat janë më të lehta për Sorosin, sepse njeriu i tij kontrollon shtetin.
Ka akuza se agjensia e lajmeve BIRN është e blerë prej tij.
BIRN është një krijesë e Sorosit dhe financohet prej tij në një masë të madhe. Por BIRN, përveçse për Sorosin punon edhe për CIA-n. Kjo është një nga linjat ku veprimtaria e Soros dhe CIA-s përputhen mes tyre. BIRN ka burime shumë të mira që në origjinë të tyre shkojnë te Soros dhe CIA.
Meta deklaroi se Soros po thur skenare kundër LSI. Çfarë duhet shqiptarët të presin ende nga Soros?
Soros nuk pajtohet dot me faktin që Edi Rama për ardhjen në pushtet të të cilit Soros ka investuar aq shumë, të jetë i kushtëzuar nga Meta në qëndrimin e tij në pushtet. Meta e zhvlerëson projektin sorosian të “Rilindjes”. Rama pa Sorosin do të ishte diçka krejt tjetër, madje ndoshta nuk do të ekzistonte fare si politikan. Them si politikan, jo si individ. Ne shqiptarët nga Soros duhet të presim që të vdesë sa më shpejt se ai është këtë vit mbush 87 vjeç.  K.M.

Berisha është ivetmi organ  në PD që mund të prodhojë antikorpe në të gjitë PD-në për të shpëtuar opozitën nga Kanceri Sorosian!

+1

nuk i ke thene te gjitha per sorrosin.   qellimi kryesor i tij eshte pengimi i ceshtjes kombetare shqiptare.  edhe berisha vallen e sorrosit ka hequr.  bile me keq se kaq.  edhe ate te milloshevicit.

te gjithe ata qe permend me lart i bashkon qendrimi kunder identitetit kombetar shqiptar(shiko vetem denigrimin e qellimshem qe i bejne shqipes) dhe ceshtjes kombetare.

 sorrosistet qe kane ne dore qeveri e opozite si dhe shtypin,ia kane arritur te debilizojne edhe popullin e coroditur.

 

                           Dy femra shqiptare takohen ne QIELL. 

- Ua, Linda po ti ketu ? - Vjollca !!! mire une po ti kur paske vdekur, nga se ? - Une ngriva nga te ftoftit dhe vdiqa. --- Ua, duhet te kesh vuajtur shume? -Ne fakt, nuk ishte dhe aq e tmershme. Mbasi ndalova se dridhuri, humba ne nji gjume te rende dhe s'mora vesh shume se c'u be. Po ti, pyt Linda.- Une pata nji attack te forte ne zemer dhe e drodha kemben edhe une. - Po si ndodhi ? - Ti e di qe une gjithmone dyshoja se burri po ma dridhte dhe i dite vendosa te vij shpejt nga puna qe ta kap ne flagrance. Kur ai ishte ul ne kuzhine duke pa TV. Aq me hypi se isha e sigurte qe ishte nji femer tjeter ne shtepi, sa fillova te kontrolloja gjithe shtepine me vrap si e cmendur. Ku nuk pashe, poshte krevatit, ne dollap te rrobave, garazh, banjo,  atic ( si i thone shqip ?), depo, e ku jo, por s'gjeta gje dhe nga marazi e lodhja me ra damllaja dhe ... ja ku jam ! 

-T'u thafte dora qe nuk hape frigoriferin, se sot do ishim gjalle te dyja ...

 - Uaaaa, kurva mootit ......... dhe keshtu sherri filloi ...

smiley ..sa mire qe i punoka frigoriferi - do thoshte gjembi. smiley

Nga bohet shoqja Gjembac, se i ka nxjerr nomin ai nga fshati Br3dh i Vogel qe bojne diskutime romantike me njoni - tjetrin ne private msg's. Don't kill the messager ...kill the message ! smiley Nuk e kam saju, per ideal te Partise...

Bredhi ndoshta ben diskutime romantike me motren e tij dhe do qe ta shese tek ti sikur ben me mua se i vjen rende.

Partia mbi te gjitha!

Çuhno mohre çuhn, gushen siii puhllum, mohs e piii rahkin, se te bohn zuhllum

si eshte puna Fiqo, kush ka pire ?   çun apo cuc ishte i pijshmi ?.smiley 

mot i shpif Belo e me duhet me vozit, e si te mrrijm duhet me e terezit gurmazin qe te heqim emocjonet smiley

TRAGJEDI TË NGURTËSUARA

Shqipëri
dhimbje e dimërt 
e shpirtit tim.
Dimërzuar dimërisht
hesht 
në cep të shekullit të ri.
Nëpër zërin tim
rrokullisen gurë
si tragjedi të ngurtësuara
nën një qiell klithmash...

Sa larg
sa thellë
sa e dhimbshme
paska qenë LIRIA...
Fjalën 
dhe frymën
dritën 
dhe zërin
këngën 
dhe ajrin
dashurinë 
dhe shpresën
gjakun
dhe jetën
jetën

dhe përtej jetën
të gjitha
gjithçka
u bënë gurë dhe drurë
pemë dhe lum
u bënë male të ngrënë nga dhimbja...

Trupi ynë i brishtë
supzhveshur
lagur prej shirave
kafshuar ujqërisht
lëkundur mes jetës dhe vdekjes...
Shtati ynë
i ndarë përgjysmë
copëtuar
mbi rrënojat e kontinentit të vjetër
ashtu si sythat
në trungun e pemës
kërkon të rilind...
Mbi copëza tragjedish të ngurtësuara
mbi troje tradhtish rrëshqitëse
mbi buzëqeshe vrasëse
mbi fjalë të gjymtuara...

Mbi dhimbjen
mbi hirin e zjarreve të egër
mbi heshtjen vrasëse
do të ribëhet gjithçka
gjithçka do të rilind...(V.T)

e dimert

dimerzuar

dimerisht

"dimeroj sic dimerova" -- ka thene Arditi dhe grupi "Jon"

E ftofur gjer ne palce! smiley

Ftof n'myth!

Shprehje e lashte qe profetizoi epoken ngambrapamoderne.

 

Damn , edhe Cekja me ate surrat . mos mbete reptil ne kembe.smiley

Fama. Po Ducja qe ka q... 168 femra thone. Do thush ku Ducja, ku Cekja. Nejse, tullen e kane njesoj.

Thash se po na tregoje per ndonje pallim ne stil te ri mbreteror! 

S'eshte ndonje gje si Link.

 

Sigurisht, ku na ben pershtypje ne shqipove, paria jone ecen me kembe, nuk i tremb as bore, as shi.

Shtëpia e Librit

 

Kristo Frasheri dhe tezat që la pas (0)

 

Shuhet Kristo Frashëri, historiani i katër regjimeve (0)

 

Shkencëtarët gjejnë prova të strukturave matematikore te librat klasikë (0)

 

Dhjetë rrëfimet më të bukura të dashurisë së të gjitha kohërave (9) smiley

 

Vetem kaq mjafton per te treguar ku eshte katandis diskursi ne mes tënë. Tani interesi i vetem intelektual eshte noçka.smiley

(dhe politika, qe eshte e njejta gje ne epoken ngambrapamoderne)

 

"We can either have democracy in this country or we can have great wealth concentrated in the hands of a few, but we can't have both." -- Louis Brandeis, Supreme Court Justice, USA.

ne vendet pa demokraci si ShBA, debatohet per demokracine. Ndryshe nga vendet si yni ku demokracia rrjedh natyrshem si lumenjte tane te pandalshem

Pikon si vese e mengjesit, nga pemet plot fryt qe popullojne qytetet tona mbare...

 

X-files tmerresisht i dobet, si te shohesh shtepine e feminise te bastarduar nga pronaret e rinj (nuk e ul dozen).

Edhe Louise Labe dobet. Ishalla shendoshet me kalimin e faqeve.

"So we beat on, boats against the current, borne back ceaselessly into the past." -- F. S. Fitzgerald

The revolution will not be televised ! ... it will be liked, shared, tweeted and texted !

                                           #FeelTheBern.

I will be the greatest jobs president that God has ever created’: Trump smiley

Komedianet do te ken nje field day me kete.

smiley Kjo i paska patur te gjithe ngjitur!

kjo edhe shoqja, gjenerate e shkrehur

fytyra e habitur e sajmes, e paparesmiley

 

shum mir bejn, e ça do mbajn mend!! sex droge alkol, e te isha edhe njehere 21 thuj.smiley

 sex droge alkol, e te isha edhe njehere 21 thuj.

ose behu minister, te realizohet deshira

 

fjalim shvejku smiley

Edhe unë do të kërkojë falje ndoshta që jam akoma me veshjen mbrëmë në darkë që kishim një festë në këtë lokalin që po përmendja, kishim dhe Blendi Klosin, ministrin. Sot në mëngjes unë u zgjova te shpia e një shoqes sime që është në një pallat me Saimir Tahirin dhe në fakt me ça pashë ishin rojet akoma poshtë, kam dalë pak më herët. Madje një ditë tek Teatri Kombëtar ktheva kokën dhe gjej Kryetarin e Bashkisë (Erion Veliaj) që ishte ulur ngjitur me mua…”, tha Koka.

E tha vete, te befsha gjeneraten.

squero..,  dmth Ronin e paska propozuar LSI-ja, nuk eshte i PS ?

syrineti peshkut duhet te jete pjeri.... shum konflikte kishin

Me pelqen qe Roni yne qenka ngjitur siper, vetem se do jete per 1 vit e ca muaj, se ne 2017 vijne zgjedhjet parlamentare, dhe nuk i dihet se si do rrokullisen guret smiley

Eshte ngjitur lart thuhet Pjer, jo siper. smiley

Mund te behet edhe minister pas nje viti asaj nuk i dihet mos thuaj ashtu. 

kujdes nashi qe ke armiq ne high places .smiley

sta merrte mendja qe do bente kete grupi separatist Orono....

Kur ti zeri deren Ronit Pjeri me thesin me libra..smiley

Deren e banjos?

Pjero, mos harro t'i cosh ca stilolapsa Ronit, bej sevap.

Ne vend qe ta urosh, vazhdon me inatin tend ziliqar karakteristik qe e ke shfaqur per disa nga anteret e nderuar ketu. Uroje o Pjer, dergoju fjale te mira e rregulloji marredhenjet me te se nuk do te gjesh te njohur me pozite me te larte ne Shqiperi - se per ne Evrope e dime qe i njeh te gjithe pecogroset.

s'e di Belul, me sa duket lsi-ja. une vete nuk kam ndonje ide per Ronin se e njoh vetem terthorazi ( nga postimet e tikut ) smiley

T'i urojme pune te mbare meqe ka qene peshk dhe me shpresen qe ka lexuar VQ urojme te behet zbatuesi i saj ne fushen e bujqesise. 

e mire, kushdo ta kete propozuar Ronin, LSI apo PS,  pune te mbare e Bujqesi plot bereqet !

mesimet e VQ (sidomos kapitulli per bujqesine)  vath ne vesh !!    si dhe thenin  gjigande te shokut Enver: Bujqesia,çeshtja e te gjithe popullit!!  ta shkruaj me germa te arta, atje ne ball te zyres.

 

p.s  megjithate emerimi i Ronit si zv/minister  nuk eshte i rastit,  madje eshte nje  thike pas shpine   per shkaben,  nga Rama  (Rilindja dmth), qe sjell emigrante  pabuksa   per te rregulluar  punet e  Albanies.   dhe me e keqa, do vahzdoj te sjell .  kete e paralajmeroi vet Rama dje, terthorazi.smiley, kur tha se;  ne Shqiperi ka mijera vende pune,  por ska njerez te kulifikuar, e te mirearsmiuar..

smiley  i papare je! Mbarova me.kete paragrafin e fundit!

bie era perendim tjetri, or zoteri. Keq per katnare thua ti? nga kta qe kane marre shkollen me nji thes qepe a patate? te lutem shume!

jave e mbare per peshqerine. urime blend

Joleza i shkruan Majkos: Poshtë pallatit të shoqes time erdhi Nelson Mandela

 

Biseda në chat-whatsapp:

Joleza: Pandi aty je lale? Me rop shpije më ka acaruar një goc aty te lagjia ime. Erdhi e po më bënte muhabet tallavaje. Aty u kthjellova dhe po mendoja, pse duhet të ketë aq klikime në youtube ‘të ka lali shpirt, të ka lali xhan’ dhe të mos ketë Nora Istrefi psh.

Pandi: Më falni zotëri por keni ngatëruar adresë. Nëse doni ndonjë intervistë mbi çështjen e zgjedhjeve brenda partsië, nëse doni 10 arsye pse duhet dashuruar kryetari, mund të më drejtoheni, por me këto gjëra nuk ju ndihmoj dot, më vjen keq.

Joleza: Jam Joleza mo. Është nr im i ri. U bëra tapë dje dhe përfundova në një party tallavaje por u ndjeva e huaj. Kam ndejt aty vetëm 7 orë dhe pastaj jam çuar të shtëpia e kushërirës në Laç. Nuk mbaj mend fare se nga më përfundoi telefoni.

Pandi: Joleza e kam dërguar me draft intervistën time, ku duket fare qartë se qëndrimi im mbi çështjen e zgjedhjeve është absolutisht pro shefit.

Joleza: Shumë e vertetë z.Pandi. Madje unë pas një reflektimi të thellë kam kuptuar se jetojmë të dy në një qytet dhe sa rrallë shihemi, sa rrallë. E rëndësishme është të gjesh një formë tjetër për të shfaqur veten. Unë jam goc kull me rop shpie ja dhjefsha racën.

Ne jemi një gjeneratë kullerash ja dhjefsha racën. Nuk mund të përdorim fjalore të tilla ja dhjefsha racën. Unë kam mbaruar me mesatare 7.8 në të mesme lale. Kam mësuar dhe kam pirë kafe në vende të hajrit në bllok. Nuk jam veshur asnjëherë me temina. Do ja u heq petllën në konferencën e radhës që do mbaj.

z.Pandeli Majko duke i dhuruar teleshikuesve një shikim drithëronjës

Pandi: Unë kam një dilemë midis faktit që është apo nuk është turp kandidimi i Ramës dhe lulëzimit të shqipërisë nga Rama.

(vijon...)

Joleza: Thua ta ketë kuptuar Shefi që gjithë analiza ime është për të bërë të ditur se ne FRESSH-istët jemi ndryshe.
Unë e kuptova një ditë që isha tapë me alkol në një pub më muzikë elektronike, jam ngjirur atë ditë duke bërë tifozllik për DJ. Ishte një tip ngjitur me mua që i thoshte gay këtij DJ-it. Aty kuptova që këto paragjykime u përkasin provincialëve. Unë personalisht këto muhabete i bëj me shoqet.

Pandi: Edhe unë pyes veten a ta ketë kuptuar Shefi që unë se kam pasur me të keq që i kam thënë është turp kur bën turp dhe jo kur je karderr.

Joleza: Ta du shum Shefin, Shefin ta du shum oooooo

Pandi: Kokëderr desha të them, se e ngatërrova.

Joleza: Kam një shoqe unë që e ka shtëpinë në kat të 12 të një pallati të madh me rop shpie, edhe ajo doli sot nga shpia ajo dhe poshtë pallatit pa Majkëll Xheksonin dhe Kasus Klein që po shpërndanin ca ftesa për party.

Edhe më tha mua ‘uaaaaa Joleza zbrit shpejt se këtu paska ardh Majkëll Xheksoni dhe ai i boksit’. Zbrita me një frymë unë korba o Pandi, e ç’të shoh, në të vërtetë poshtë pallatit ishte Butros Butros Gali dhe Nelson Mandela.

Aty e kuptova që kjo shoqja ime ishte bërë dru keq fare, i ngatërronte kot Majkëllin dhe Kasus Klein, me ata dy të tjerët. Sa high ishte prz….nuk i mbushej menia që i kishte ngatarru prz…shumë kokëderre.

Pandi: Joleza, të lutem mos i trego njeriu tjetër që e ke shoqen kokëderre  se Shefi mund të ndihet i rivalizuar pastaj. Mirupafshim.

Joleza: Paçim Pandi, shihemi poshtë pallatit të asaj shoqes ndonjë ditë dhe flasim tamam prz, se u bëm për mall prz. Shumë mall shumë mall prz…mall i mirë shumë prz…. Puç shum. <3

Pandi: Mall kokëderr Joleza. Mirupafshim. Puç.

http://www.hashtagalbania.com/index.php/...

gjynof

ja paskemi futur kot

Ja paskemi futur kot ngaqe Ministri Ahmeti na e beri fakt te kryer. Ti do te thuash qe #rilindja nuk genjen ndonjehere dhe fajin e kemi ne, si dhe Saliu.

Ore do e nxirrni nje artikull qe u zbuluan valet gravitacionale se late nam. Merreni me Nexhmije e bileta urbani.

smiley mire e ke... Lajm i fuqishem nga hapesira.

vecse, meqe jemi, nxirre ti vete.

kur shtyp profilin tend s'ka asnje lloj postimi ne histori...

pse kshu o derebardhe, dukesh se s'te mungojne kapacitetet.

Ore me te verte si u zbulun? Une kisha pershtypjen se shkenctarja jone Laura Mersini e hidhte poshte kete mundesi? 

Ke ca info ne faqe te pare tani.

S'kaluan as 60 sekonda nga ankesa e pnluarasi dhe doli postimi mbi kete teme.

Blendi Salaj kampion.

Po pra me eficent se qiviriu. I merr parasysh kerkesat ne kohe reale. smiley

Pse nuk thua ti: Battiato i ri qenka shqiptar 

ku te vajti mendja, ngjason mjaft nga stili me Battiaton ne fakt

Pikerisht nga kenga në fjale, e cila pa dyshim qe me "radio Tiranen" e saj nuk e ka lene indiferent fierakun në fjale (i cili qenka plot 35 vjec dhe paska déjà karriere jo dhe aq të vogel artistike https://it.m.wikipedia.org/wiki/Ermal_Meta

urime djalit (por me duket se e ka të siguruar vendin e I : kenga eshte e shkelqyer !!)

look at those two!

best story for today's day smiley

Unë, sikurse shumë anëtarë të Partisë Nacionaliste Skoceze, vi nga një familje trandicionale laburiste. Por unë nuk kam heshtur asnjëherë për bindjen time se ishte partia laburiste që na braktisi ne, dhe jo anasjelltas. Partia Nacionaliste Skoceze nuk triumfoi në një valë nacionalizmi; në fakt nacionalizmi nuk ka asnjë lidhje me atë që ndodhi në Skoci. Ne triumfuam në një valë shprese, në valën e shpresës që ka diçka tjetër, diçka më të mirë sesa politikat neoliberale thaçeriste që prodhohen në këtë sallë parlamenti. Shpresë që përfaqësuesit e popullit vërtet mund të jenë zëri i atyre që nuk kanë zë.”

ua. nejse, mire qi s' i the emrin

ta kishte dhi olsi ketu Dino, po ja paskan fshi.

O shefo…

Jam miku i Selami Kapedanit

ene e kom me nxitim.

se më niset avioni

për 20 minuta 

Kush ësht eprori juj

ta mor ne telefon  ?”

 

Jalla shofer, jalla ..

-24.444444444 Selsius.

Pa llogarit eren dhe faktorin nderkombetar.

hallall.

n'koyukuk je ti mo ?

Jo. Po i njajti djell na çngroh.

 

po jo mer burr, njisoj si tujn e kena dhe na po bo +22°

Po e keni ma afer jue. Ne njiher per shënllesh në Majemi na vjen smiley

 

iFiqo ishalla s'te ka hup palltja me nei mledhje. smiley

Kush tma mori? Ska kom ariu verdall smiley

 

Ashtu tha dhe Pandi, kto duken te gjithe qingja. smiley

smiley

 

o fiqo, aty afer e ka pas shpin dhe nji shoku im, nuk e di a e njef. jeti i thoshin. jet bigfuti. edhe po e njofte s' ka gjo se un kom 25/30 vjet  qi s' e kom pa.

e di e di, po njeri nga ne te dy nuk jeton më smiley

paske siguruar zahirene e dimrit. shume mire ke bere

Na e ngeci në grykë ai Kerry juaj lol

E shikoj, prandaj ben shume ftohte ketu! smiley

politikisht po, e perdale

Pse?

sepse racizmi fetar (islamofobia, ne kete rast) eshte e tille

po seksualisht ka qene e perdale?

Apo s'ka rendesi, mjafton te jete e perdale politikisht, pallimi nuk quhet, lo fan tutte!

Jan t'gjith me palloshin!

 

Pra sipas teje feja = politike? Pse vuri ne dukje gjate intervistes, nder te tjera, skllaverimin e gruas qenka perdalje apo recizem fetar?

Ti vete personalisht cfare mendimi ke per regjimin e Iranit?

Eshte e perdale per nje arsye fare te thjeshte: eshte pallu ronshem dhe vazhdimisht, pa pushim, pallim mbas pallimi, burr mbas burri.

Ka edhe arsye te komplikuar per te qene e perdale, por ti nuk ha pyke ke ajo zone sepse nuk merr vesh nga lidhja midis fese dhe politikes. Merre me mend nuk kishe degjuar as termin "katokomunist" qe e dine edhe pjatalarset iraniane.

 

sick & fever diten e pushimit - s'ka me ters smiley

the afternoon is getting worse

                    smiley Nivelet e stresit smiley ose shqip : U bo mooti mullar !

Ti je duke i dhone makines dhe nji derr seksiane, goce e re, ka ngrejt gishtin per autostop. 

Megjithse je i martum, por ... e hyp ne makine. Paprit asaj i bje te fiket rruges...

Stres, nuk ke c'i thu...  

Detyrohesh me e cu ne spital, se ke fryke se po te ngel ne dore...

Mbasi e vizitojne, te thone qe " zogu" eshte shtatzone dhe te urojne qe do behesh baba'

Ti ngre zerin qe nuk je baba ti, por sex bomba thote qe : Po,po ti je babai i femijes...

Si po duket stresi ... ?

Ti kembengul per test DNA qe ta provosh qe s'ke lidhje fare me femijen ...

Mbasi vijne rezultatet e testit, doktori thote qe ti je infertile ( steril, i ke plumbat bosh) dhe eshte i bindur qe ke lindur i tille...

Stresi ulet ne menyre proporcionale me ngritjen e lehtesimit shpirteror...

Del nga spitali i qete dhe drejtohesh per ne shtepi... e duke i dhone makines mendia te shkon te gruja dhe tre kolopucat si yje qe ke ne shtepi ... wait a minute ...!

Te liroji stresi, apo akoma ... ? 

... mirupafshim ne takimet e ardhshme...

 

 

Kur te bi zilja, osht gruja. Honey great news I am pregnant. Ishalla osht goce si e kishe qef ti. Te thashe qe pushimet ne Floridasmiley do na sjellin mo shume luck. smiley

Pastaj te del gjumi ne djerse. Gjeja e pare qe bo make an appointment te daktorri.smiley 

smiley Njera femijen e pare e beri me te dashurin se burri i saj ishte steril....me ke, me ke e ke iku ai muhabet ..burri nuk beri ze tha te pakten kam nje djale dhe gruan...tani pas 15 viteve te djalit ngeli shtatzane nusja..kete radhe po qe eshte femija e burrit..ja qe ndodhin mrekullira. smiley 

Tashti kete heren e dyte, kujt donte me ia hudh kjo, burrit apo shoqeve?smiley

Jo jo eshte e vertete se u betua smiley

Vej bas qe zuri be per kok te burrit. smiley

smiley It's true! 

Provojeni njehere te bej be per kok te dashnorit. Mund te jete me e sigurte beja. smiley

Di gje njeri se si shperndahen kartat online? Njerezit duhet qe t'i printojne vete pastaj? Ne Shqiperi te gjithe njerezit paskan internet tashme?!

Edhe llotaria amerikane ashtu dergohet online me kode. Kush ka kompjuter e merr vesh ka fituar apo jo! smiley

Vete e paskan fajin ata qe s'paskan kompjuter.

Ncuq ncuq ncuq!

Ti moj vajze ngele e pa apdejtume me progresin teknallagjik te shoqerise shqiptare. Nuk ka nevoje fare per printim. Kar-tat do i kemi gjithmone me vete fale hajvonve dhe markave te tjera te telefonave P.S. Biles nuk do kesh as nevoje ta nxjerresh fare (po telefonin nga xhepi mi perversofone dreqi) se do te ta njofin me vale.

Ik tashi mos na merzit se ta bome ene telefonin falas si mjeksia qe te plasesh fare nga inati pastaj.

pse mi, ku je ti ktu, ne amerike? i thone komune du paris ktu mi gjembi. Jo se talleshin me Salen kta kur premtoi internet masiv po tani ja shfrytzojne arritjet.
Fshatit te mirat ja duan po cupat jo - kshu i tha mo, Belul?

Too much blah blah about labels, pengohen me llafet e veta shpesh keta tipat. It's the principles (or lack of) that's the problem, not the fact that there has been more general left-to-right shifts. It's the fact that right=cmenduri right now and left=lack of principles. Bernie made them appear for what they are, and they don't like it one bit, especially Obama and his shitty "change" record 7 years later. 

Shifi gjeth, floket pyll, sot ... barkderra, tullacer me X5. Jo po e ka pas keq Partia. 

Nje shoqja ime ka nje femije shume te zgjuar 5 vjec. Nje dite i tregonte per femijerine e saj dhe rradhat. I thote, kishim rradhen e qumeshtit ne mengjes, ne dreke rradha e bukes, kurse pasdite rradha e vajgurit. Oooo i thote femija prandaj s'keni pas as TV, c'ju duhej, ju keni qene gjithe diten ne rradha smiley

jo nuk e kom mbeshtet Blushin. Nuk presim shpetim nga kto vegla me nji sy te rregjimit. Shife ca ka thon dje tu hedh lule mbi varrin tone : smiley bashkmiratori i ligjit te rregjistrimit.

ballkanweb

E për Blushin shembulli më i mirë se çfarë mund të bëjnë shqiptarët në diasporë janë lojtarët e Kombëtares.

“Dua t’i jap parlamentit sot shembullin më të mirë se çfarë fuqie ka diaspora nëse thërritet nën armë. E di se cili është rasti? Kombëtarja e Shqipërisë është rasti spektakolar që tregon se si djem të talentuar që punojnë jashtë arritën t’i japin Shqipërisë një arritje sportive. Ajo është arritje menaxheriale. U menaxhuan si duhet. Ky është sukses se si mund të menaxhohet një burim njerëzor që ne se kemi por mund ta thërrasim. Diaspora ka mundësi të ndalojë zbrazjen e Shqipërisë”, tha Blushi.

Ai shprehu optimizmin se ky ligj do krijojë një raport të mirë mes Shqipërisë dhe diasporës. me ose pa Qemolin e Peshkut.

“Shpresoj që ky ligj të jetë një hap i parë për të inkurajuar një raport më të mirë mes Shqipërisë dhe diasporës si e vetmja mundësi për të ndryshuar Shqipërinë për ta bërë më të madhe dhe më të drejtë se ç’është sot”, deklaroi Blushi.
(

Ec aty qiti florinjt prej qypi. Ka per t'i gjet Rilindja ene ne brym te miut. Ja msu me Daj Samin tina e Qemoli bashke*.

* do fillojm prej peshkut kane thone, kena lista te perpikta, se ashtu osht nje pune. 

Ore un ner po te boj. S'ka nevoje me me mush menjen mu. Po s'i qite, ajo nusja e tatime ka per te te trokin ne konak me i fuf kalamonj qe do te hudhen ne qafe, babi, babi. 

Ne fakt kam nji pallto qi se kam vesh pothuajse kurrnajher hiçfare me naj perjashtim te parendsishem dhe vetem ne ambjente te mbuluara. Po e deshen...ça te them smiley

 

Kjo s'o gjo hic. Po i heqin pluhnin dhe ligjit te arratisjes. Mo shume me vje keq per ato me biografi te mire. Se ne e kishim i hije. 

Ma bo hallall, une dhashe adresen tate. Rri ke basemanti i ktij thash, pa pune, se dhe pjatat i ka zone gjemi. Ti i djeg qe i djeg ishe, te kishte spiunu peshku si anmik i qeverise. Une me ca ashtu ...  e rregullova te i gynjy prej anmikut. 

Ne tallena, po shif sa do bohet rradhe ke Jari me heq nenshtetesine. Ne ai do thote me dhem dora s'firmos dot ...

do lodhen mer thuj komunistat smiley

do kapercejn i her murin e z.Trump me ardh me na marr, pastaj do e shkapercejne persdyti me ne mbi shpatulla smiley

 

ps. Cil adres i dhe? Pensilvenja Avenju apo Under dhë Brixh-in?

Ca thote z. Trump per kta kamunistat mer, se s'e kom ndjek. 

Fiqo se harrova ne i gjo tjeter. Me ju artistat e kon mo shume, ju ka ra bixha, e keni Mretin tujin mo. Kishte thone Ai, kur une me dy zhgarravina vune 200 M xhixha, ai Fiqo do ket bo nomin me vjersha. Ec ktu lali hudh 50%. Boj nei doneshen z. Trump ta filloje murin afer shpise tate. 

Nuk kishit si te gjenit perfaqesues me te mire, Gjembi. Eduard Ndocaj eshte shembelltyra e emigrntit tipik. lol

Po ju shqipot tipike cfare keni harritur me gjenine tuaj pervec komunes se parisit?

Po ja, psh, gjithe superbiznesmenet shqiptare qe punesojne me mijera rob ketu, qe nga mediat gjigante, fabrikat e medha, industrite e ndryshme. Me mijera profesioniste qe punojne te pavarur, apo me dhjetera mijera biznese te mesme e te vogla qe mbajne gjalle kete vend, edhe pa fshire prapanicat e pleqve te botes, edhe pa u krenuar se nga zhbllokues tubash u bene pronare qe kane punesuar dy nipat brekegrisur per ti zhbllokuar ata tubat per te. Dmth, kemi arritur te jemi dava njerezish qe i mbajne doren prinderve te tyre kur vdesin, ne vend qe te nderrojme pelenat e prinderve te botes per dy leke te qelbura. Njerez qe jetojne e punojne ne vendin e tyre pavaresisht veshtiresive, ne vend qe te behen arsyeja e rritjes se neverise ne shkalle boterore ndaj emigranteve, aq sa dhe femijet e emigranteve te ndihen ne turp per prinderit e tyre. Nje shembull ky, se ka te tjere plot.

shkabakomunes ?

Kjo shqiperi qe thua ti ekziston ne mendjen tende ashtu si shqiperia fanar ndricues ekzistonte vetem ne fjalimet e dulles.shqiperia pe verteti mbytet sa here bie shi ,shkollat spitalet I ka si haure bagetie e me sistemin e saj te drejtesise gajaset dynjaja.superbiznesmenet e saj po dalin te superkerkuar nga interpoli e pronaret e mediave paguajne gazetaret 9 muaj me vonese.taksapaguesit shqiptare jane ne hook per $10 miliarde te shpenzuara ne rruge e ura te cilat I shpelau shiu apo sherbime qe ekzistojne vetem ne leter .kjo eshte shqiperia qe ju qe perbuzni emigrantet keni ndertuat.

sigurisht, sigurisht. ti i di me mire ket pune. sa ke pa ardhur ketej dhe ti? 16 vjet dhe ti? lol

PO ministri I drejtesise qe dekllaron se brezi I tij nuk do te shohe ndonjehere drejtesi ne shqiperi .sa vjet ka pa erdhur aty?

Po ja, psh, gjithe superbiznesmenet shqiptare qe punesojne me mijera rob ketu, qe nga mediat gjigante, fabrikat e medha, industrite e ndryshme.

Psh.Manja, Dritan Hoxha nuk kane qene emigrante.

Albanie ka pune Bredho,  madje mijera vende pune jane hapur..  por ce do, ska njerez te mirearsimuar dhe te kualafikuar..smiley  (e konstatoi km-ja dhe ministri perkates kete)     ja, ti e pe vete:  thirren Roni emigrantin  ne nje post te rendesishem per te menxhuar ministrine e Bujqesie..

Prandaj u ngrit cmimi i domateve ne memedhe Belul, paska shku me i manaxhu Roni?

domatja eshte thjesht detaj.  sipas km-se:  Albanie eshte eksportuesi me i madh ne rajon!!  se cfare tamam eksporton  me shumice Albanie,  pervec emigranteve qe e dime,  kjo nuk ishte e qarte prej tij...  por mbase kishte ne mendje edhe prodhimet bujqesore nder te tjera.

po ca t'bejne mo Belul? ke te marrin? ti i ke lexu gazetat per rob qe kane marre mastera e doktoratura me these qepesh e patatesh? te lutem shume! edhe Pjeri qe eshte perplas jo pak me Ronin, e vlerson kete nisme te KM

smileysmiley

e lan LSI-ne pa deputet mdoke

 

Fale politikes qe stimulon meriten dhe aftesine profesionale. Ku eshte problemi ktu? smiley

Ne jemi popull me fat, po fatkeqsisht nuk arrijme te njohim faqen e tij.

Te jesh bashkpatriot i Edit, Kadares, Tulantit, Saimirit, Ilirit, Tomes, perpak harrova, Fatosit , te udhehiqesh per 50 vjet nga shoku Enver, shoku Ramiz,e nga shoket ,  Adil, Haxhi, Simon , Pal, Hekuran, Pilo, Kadri, Feçor, Beqir, e nga i pafati Mehmet , vetem nje popull i tejngopur nga fati i takojne keto figura mitologjike. 

Zot te qofshim fale . 

Fut nji cun i ri koken ke dera berber-hones dhe pyt berberin : Sa osht pritja per i te qethme ? - Berberi shef sa njerez ka ne i thote: Nja dy ore, pak a shume. - OK, ia bo ky dhe iken.

Mbas nja dy ditesh, po ky muhabet : Sa duhet me prit per t'u qeth ? - Nji ore e gjys-dy. OK, ne prej dere perjasht. 

Prap diten tjeter: Sa ore duhet per t'u qeth ? - Vallahi kom shume njerez, pa dy ore e gjys, jo i here. OK, dhe iken. 

- Berberi i thote shokut vet : O Zybero, pash nerin gjemoje icik ket cunin, c'a pune ka qe nuk i pritet me u qeth, ku shko me kaq nxitim .

- Mbas nja i cerek ore ia mrri Zyberi t'u qesh me te modhe. Ho, me - e pyt berberi, ku shkoji ?

- Ke shpija jote........................ !

Lol, gjate 2014, mesatarja e peshkut ishte 360 deri ne 380 postime ne dite. Gjate 2015 Diku tek 320 me duket. Nga data 1 janar e deri tani ka pasur mesatarisht 142.8 postime ne dite. keshtu eshte kur le ne forum trolle politike dhe psikopate me fetishe te cuditshme, ndersa te tjereve u fshin postimet e nicket. 

shkabaktu, shka ba ktu?

 

O Blend Salaj mund ta vije nje teme per ndeshjne e boxit qe fillon  tani ne RTSH ku ndeshet kampioni yne.

Hahaha !! Se na bera ta shohim,ky turku bente rolin e thesit ? Komenti yll,si fjalim propagande i viteve 60' !! U merte te keqen paradave te njeher e nje kohe ky show kapitalist!!

ta kish mbajtur dhe pak. te kishim pare me shume.

se di ne e kape qe ne fillim po kishin vene muziken e filmiti skenderbeu, shume e goditur duke qene kundershtari turk.

Haahah..nuk e kisha pare,"e papare" !! Akoma me "e papare" kur pashe ne fund qe edhe turku u gezua per humbjen e tij !! 

Herroi i Bulqizes po shnderrohet edhe ne herroin e shqiptarrve kudo qe jane , rraundi i dyte.go Majk.

 

u dorezua fiqo e beri per lemz....

Fitoi.

Po tashi?

Nga fajin e ka saliu fajin e Kane shqipot dembele .djall o KM c'te pjell ajo mendje :f

RIP Umberto Eco!

vdiq edhe nje tjeter artist i modh, mo i modh se David Bowi, qe tani nuk mund ta shajme dot, sepse te vdekmit nuk shahen.

 

Thene pa ironi dhe riperseritur vazhdimisht, un nuk kam share kurre nje politikan shqiptar dhe nje personalitet shqiptar, per disa arsye, arsyeja me e thjeshte se nje pjese te tyre i njof personalisht, dhe nuk mund te marr neper goje nje te njohur, qofte edhe si anonim, me duket vetja si i pabese, sikur qelloj mbas shpine. Per ato qe nuk i njof gjithashtu nuk flas sepse me duket sikur bej padrejtesi, mbaj me hater ata qe njof. Pastaj pse me fol per ata qe nuk i njof? Kushedi se si e kane hallin qe bejne ato qe bejne.

Aq me teper pastaj per t'i denigruar me keto lloj fotosh banale ose mjete kulturore te tjera banale. Ky lloj arti nuk ka asnje efekt, perveçse per te çfryre dufin.

 

pergjigje shum e sinqerte, respect. por keta qe merren me politike e dijne shume mire qe edhe do merren neper goje, dhe nuk e rruajn shume besoj, 

e rruajn zeqo, xhensila me Jolezen tas e kane bere.

po ti ku ja pe e kane rrujt apo jo!!?

smiley

O tiku,  

A ke lon njeri pa.... .... ne peshk? Edhe njerzit e shenjte me dy standarte... .... . ..... smiley 

O Bame pika pika pika filozofike, po ti qeke politikan dhe personalitet i modh shqiptar e un nuk paskam ditur gjo fare, e nuk kam ditur gjo fare qe Peshku qeka mush tumllas me politikane dhe personalitete qe i paskam sha.

Sa per dituri, duke filluar nga ty Bame jevgu, un jam vetem pergjigjur, jeni kruar vete te paret, e un vetem jua kam kruar, plotsuar deshiren.

Nuk ka asnje rast ndryshe.

Per te mos thene qe sharja ketu eshte universale, si ajri qe thith. Jeni grindur te tere me njeri tjetrin, edhe brenda bandave perkatese.

A ma ke pa gjo Stalker?

 

MOS HARRONI PESHKISTA SE SOT ESHTE 20 SHKURT DITA E REZIMIT TE BUSTIT TE DIKTATORIT HOXHA,KRIMINELI  ME QEN BIR QENI TE EUROPES. smiley

 

                                                                                                    smiley

Nuk do ti to get the latest news/web? Po sikur... ky te jete projekti i shkabes?

Walt Bettinger of Charles Schwab: You’ve Got to Open Up to Move Up

Q. Tell me about your early influences.

A. I had the quintessential Midwest upbringing. Youngest of four kids, grew up in a small farming community in northwest Ohio, and there was a modest-size private university in town. My dad was a chemistry professor. Mom was a stay-at-home mom who was involved in volunteering at a lot of things around town. I worked almost full time at a grocery store for most of high school.

How have your parents shaped your leadership style?

I remember shortly after I graduated from high school, my dad came into my bedroom one Saturday morning and handed me a letter. It was his letter of resignation from the university, which surprised me. My dad was in his early 50s, and it wasn’t something you’d expect from a full tenured professor at his age.

He explained that there had been some animosity between the professors and the administration, and that the professors had voted a union in. He said to me, without making any judgment about whether a union made sense or not, that he felt he had gone into teaching to be in service to others and that the professors were focused more on themselves than on the students. He just didn’t feel that it was in keeping with his principles, and so he resigned. He soon got another job at a different university, but it was just a bit of a shock to me in the moment.

I’d always understood from my parents the concept of service to others, and the priority of what you can do for others rather than yourself. But to see it in action at 18 was powerful. It was just one of those examples of how a lot of people say a lot of things, but when push comes to shove, are your actions going to be in alignment with the principles that you espouse?

What about lessons you learned in college?

A business strategy course in my senior year stands out. I had maintained a 4.0 average all the way through, and I wanted to graduate with a perfect average. It came down to the final exam, and I had spent many hours studying and memorizing formulas to do calculations for the case studies.

The teacher handed out the final exam, and it was on one piece of paper, which really surprised me because I figured it would be longer than that. Once everyone had their paper, he said, “Go ahead and turn it over.” Both sides were blank.

And the professor said, “I’ve taught you everything I can teach you about business in the last 10 weeks, but the most important message, the most important question, is this: What’s the name of the lady who cleans this building?”

And that had a powerful impact. It was the only test I ever failed, and I got the B I deserved. Her name was Dottie, and I didn’t know Dottie. I’d seen her, but I’d never taken the time to ask her name. I’ve tried to know every Dottie I’ve worked with ever since.

It was just a great reminder of what really matters in life, and that you should never lose sight of people who do the real work.

What are some other leadership lessons you’ve learned?

One of the things that was most challenging for me was the confidence to open up. I’ve always been a relatively private person, and maybe with a natural tendency to assume that people really don’t want to hear what you might have to say.

Most people want to hear about themselves; they don’t really want to hear about you, and so I probably utilized that over the years to my advantage — to ask about other people, learn about other people.

But one of the lessons I learned is that, in the transition from management to leadership, I had to open up. I had to be vulnerable. I had to share with people. In fact, it was more important than anything to share with people the great failures in my life as opposed to the successes.

I draw a distinction between management and leadership. There’s a contractual relationship with your manager. And you can do your job and fulfill the terms of that contract and never really have your heart in it.

But leadership is something completely different. With leadership, you make a decision every day about whether you choose to follow someone. And you make it in your heart, not your head. The ability to inspire followership is so different than management, and it requires transparency, authenticity, vulnerability and all things that are completely unnatural to you when you are trying to build and achieve and accomplish.

How do you hire?

I’m most concerned with the kind of person they are, their character. I’ll ask questions like, “Tell me about the greatest successes in your life.” What I’m looking for is whether their view of the world really revolves around others or whether it revolves around them. And I’ll ask them about their greatest failures in their life and see whether they own them or whether they were somebody else’s fault.

One thing I’ll do sometimes is to meet someone for breakfast for the interview. I’ll get there early, pull the manager of the restaurant aside, and say, “I want you to mess up the order of the person who’s going to be joining me. It’ll be O.K., and I’ll give a good tip, but mess up their order.”

I do that because I want to see how the person responds. That will help me understand how they deal with adversity. Are they upset, are they frustrated or are they understanding? Life is like that, and business is like that. It’s just another way to get a look inside their heart rather than their head.

We’re all going to make mistakes. The question is how are we going to recover when we make them, and are we going to be respectful to others when they make them?

"... Boycott all Apple products until such time as Apple gives cellphone info to authorities regarding radical Islamic terrorist couple from Cal..."

- Tweeted the Donald from his fucking iPhone !!!

Americans are nostalgic for the Republican candidate who wanted to screw only 47% of them... those were the times...

une kam jetu ne te dyja vendet (amerike , kanada) , Kanadaja eshte me e mire. si per shkollim , si per trajnim, si per vende pune te nivelit tend ne baze te shkolles qe ke nga Shqiperia dhe ketu, si per familje dhe edukimin e rritjen e femijes ne ambjent me standarte me te larta. 

spo kaloj te mjekesia per femijet , e pakrahasueshme. 

 

Kanadezet jane edhe me te sjellshem krahasuar me amerikanet..

c'te bejme...po mundohemi te leme gjurmen tone; dicka nga kultura e edukata tipike e komunes se parisit

Shkoni rregjistrohuni per Primaries, usa. Ka hapesira edhe po ka kaluar data e fundit.

Degjoj Trampin qe thote "I adhuroj te paarsimuarit". Lexoj se NYRB shet mbi 130 mije kopje ne vit. Bota eshte ne ekuiliber. 

Feels like watching one of those typical midwestern movies, say Wes Andersen, Coen brothers and the like

si e paraqet shtypi i painformum shqiptar oferten per spikeren
Nderkohe qe ne ppu nuk ka ngel asnji shkabor qe nuk e di se pas ksaj oferte te ndyre eshte vec nje njeri, XHIBI

Nderkohe edhe ne Elbasan po ndertohet nje xhami e re. Ketu ne Tirane monstra islame me 4 silure tote toke po ndertohet 50 metra larg parlamentit. E tmerrshme. Po kthehemi ne nje vend kellire arab.

Chomsky: Trump's rise due to 'breakdown of society'

By Nolan D. McCaskill

02/24/16 10:35 AM EST

MIT professor and intellectual Noam Chomsky attributes Donald Trump’s success in the Republican presidential primary to “fear” and a “breakdown of society.”

In an interview published Tuesday, AlterNet’s Aaron Williams asked Chomsky for his thoughts on Trump’s “surprising progress.” After a second-place finish in Iowa, the billionaire has stormed to consecutive double-digit wins in New Hampshire, South Carolina and Nevada.

“Fear, along with the breakdown of society during the neoliberal period,” Chomsky responded. “People feel isolated, helpless, victim of powerful forces that they do not understand and cannot influence.”

Chomsky compared the political environment that’s allowed Trump to flourish to the 1930s, when the U.S. was in the Great Depression. “Objectively, poverty and suffering were far greater,” Chomsky said. “But even among poor working people and the unemployed, there was a sense of hope that is lacking now, in large part because of the growth of a militant labor movement and also the existence of political organizations outside the mainstream.”

Trump and Hillary Clinton are leading in their respective primaries, but Chomsky demurred when asked who he thought would win the White House.

“I can express hopes and fears, but not predictions,” he said.

Chomsky has contributed to Bernie Sanders’ campaigns in the past but said he would “absolutely” vote for Clinton over the Republican nominee if he lived in a swing state.

In an interview last month, Chomsky praised Sanders but said the Vermont senator didn’t have “much of a chance” due to “our system of mainly bought elections.”

Rama komentoi fluksin e mundshëm të emigrantëve drejt Shqipërisë.

“Ju siguroj se ne nuk do ta hapim kufirin dhe nuk kemi arsye pse ta bëjmë këtë. Nga kjo, Europa duhet të kuptojë se nuk mund të vazhdojë t’ia hedhë vendeve të saj. Disa vende, që mbyllin dyert për t’ia pasuar një vendi tjetër emigrantët” – tha Rama.

Ai theksoi se nëse Gjermania, Italia, Anglia e mbyllin kufirni, Shqipëria nuk ka arsye pse ta hapë atë pa kriter.

Po Nene Tereza me emrin e se ciles i mburresh botes c'do te bente ne kete rast more idiot qe i je poftisur atij vendi?

26 Shkurt 1951. Te Ura Beshirit ne afersi te Kryeqytetit pushkatohen nga kriminelet komuniste 22 intelektuale shqiptare, pa hetuesi, pa gjyq, pa mbrojtje, pa deshmitare e mbi te gjitha... pa shkak e llogjike. Faji ? Ishin intelektuale dhe dikush duhej te behej mish per top per " Hedhjen e Bombes ne Ambasaden Sovjetike" nje jave me pare. Lavdi te pafajshemve : 

 Sabiha Kasimati, Mehmet Shkupi, Ali Qoralliu, Anton Delhysa, Gafur Jegeni, Fadil Dizdari, Gjon Temali, Haki Kodra, Jonuz Kaceli, Lluka Rankoviç, Manush Peshkopia, Myftar Jegeni, Niko Lezo, Pjerin Guraziu, Reiz Selfo, Zyhdi Herri, Tefik Shehu, Thoma Katundi.

Krimi nuk falet e as harrohet... ndryshe ai ulet kembekryq brenda secilit nga ne !

 

Kishte shtet or tie. Lexo se mund te gjesh dhe mbiemrin e ndonje antari te nderuar te peshkut ne kete shkrim.

E Gjemo, iu iku ujti, e ?smiley ... ta ha menia se kom nerva une me lezu ate sa i gazete ? Pashe vetem letren bythlepirese ne fund drejtuar shokut Visarionovic ... estrade.

Sa here u kam hyre ne detaje ketyre "intelektualeve" qe jane pushkatuar nga partizanet, kane dale qe ishin shqiptare qe kishin bashkepunuar me gjermanet e kishin pushkatuar dhjetra shqiptare vetem se ishin komuniste. Kishin djegur fshatra e shtepi shqiptaresh. Komunistet ishin vrare prej ketyre po njesoj sic po i vrisnin. Njesoj ishin kriminele, kokat e njeri-tjetrit po hanin. "intelektuale". lol

shko gjej ndonje burre  moj bucore komuniste 

po njesoj jane bucore si komunistet si fashistet qe hengren kokat e njeri tjetrit. sic nuk duhen harruar krimet e komunisteve, ashtu nuk duhen harruar mijera shqiptaret qe u cuan nga ballistet per tu vrare nga gjermanet vetem sepse ishin kunder zog nazistit. historia duhet te jete e drejte me te gjitha palet

mijera shqiptaret qe u cuan nga ballistet per tu vrare nga gjermanet vetem sepse ishin kunder zog nazistit.

Cudi qe ne liveleak nuk paskan vene video celulari ku tregon qe ballistet dhe zogistet ishin kundershtare politike dhe hera e pare qe po e lexoj qe Zogu paska qene nazist.

Zogu ishte me Ducen fashist dhe Ducja e pushtoi Shqiperine ngaqe zogu diten e dasmes doli me mercedeset qe i dhuroi Hitleri per te lene Ducen. Eshte e ditur qe koha pas kesaj ka qene pothuajse lufte civile, dhe ballistet u organizuan me nazistet dhe vrane shume shqiptare komuniste, ose informuan vendndodhjen e shqiptareve komuniste dhe gjermanet shkonin u digjnin fshatrat. Kur erdhen ne pushtet, partizanet u hakmoren dhe i vrane sic i kishin vrare. Kjo eshte e verteta, nuk ka vetem viktima por dy pale qe hane kokat.

Iu ke hyre ne detaje se je KAR ME NYJE. Si te duket kjo per edukate familjare ? Dhe mos i fut mo turinjt ke komentet e mija se do ta llafe pist ate Dranen qe i lante kepucet ke shartrivani.

Paske shkuar ne mes te arabeve te North York? smiley O spamator qe nderron dhe IP qe te besh ndonje lek duke bere spam e troll-ur forumet, lexo ndonjehere. 26 Shkurt 1951

Ja dokumenti qe vërteton imlikimim e drejpërdrejtë te kuplës se larte komuniste ne kete krim

SEANCA E DATËS 20 SHKURT DHE MBETËN VETËM ANËTARËT E BYROSË POLITIKE TË KQ.

SHOKU KOMANDANT. – Tani të shohim një propozim të Mehmetit në lidhje me masat që duhet të marrim për atë që na ngjau në Legatën Sovjetike.

SHOKU MEHMET SHEHU. – Çështja qëndron këtu. Mbrëmë në orën 7 e 47 nga rrugica që është mbrapa Legatës Sovjetike është hedhur një dinamit i mbështjellë në letër dhe i lidhur me një fitil. Dinamiti u hodh brenda në oborr dhe ka plasur e ka thyer derën, dritaret dhe ka bërë një zhurmë të fortë. Menjëherë kanë vajtur forcat për ndjekje po nuk kanë gjetur gjë. Pastaj kanë rënë pas shenjave dhe kanë kapur disa njerëz që ishin atje. Dyshimet tona rreth kësaj ngjarjeje janë se mund të jetë vazhda e një proçesi, po pavarsisht në se është ndonjë nga ata që mendojmë ne apo jo, ne duhet ta zbulojmë patjetër burimin dhe njerëzit e këtij atentati. Duke marrë parasysh se ky nuk është një aksion i thjeshtë, po një ngjarje politike e kalibrit të madh, bile më e madhe se një atentat që mund të bëhej kundër ndonjërit nga ne, është e nevojshme politikisht që ne të marrim masa represive të jashtëzakonshme pa marrë parasysh ligjet në fuqi. Një masë të tillë ne e kemi marrë edhe kur u vra Bardhok Biba dhe kemi pushkatuar edhe jashtë ligjeve në fuqi. Unë mendoj se kjo masë që do të marrim duhet të jetë në një shkallë të tillë, te elementi që përpunohet, elementi reaksionar i tipit Kacaruho etj, sonte ti arrestojmë. Të arrestojmë rreth 100 ose 150 veta nga këta të cilët nja 10 ose 15 prej tyre ti pushkatojmë duke zgjedhur sigurisht nga ata më kryesorët mbasi kanë dashur të organizojnë atentate të tjera. Kjo masë do të proçedohet edhe me një masë tjetër spastrimi nga Tirana, të familjeve reaksionare brenda një muaji. Ne duhet terrorit ti përgjigjemi me terror dhe këtë mund ta bëjmë me plot ndërgjegje dhe me gjakftohtësi.Ne i kemi pregatitur listat e arrestimeve dhe po të jeni edhe ju dakort veprojmë që sonte. Qysh mbrëmë ne kemi marrë masa për ruajtjen e të gjithë njerëzve sovjetikë që ndodhen këtu si këshilltarë, profesorë duke ju vënë nga njerëzit tonë për ti shoqëruar. 

 Qysh mbrëmë ne kemi marrë masa për ruajtjen e të gjithë njerëzve sovjetikë që ndodhen këtu si këshilltarë, profesorë duke ju vënë nga njerëzit tonë për ti shoqëruar. Pjesa kryesore e tyre do të armatosen, pastaj kemi menduar të vemë roje edhe në të gjithë objektet ku punojnë e banojnë këta, rrotull këtyre do të bëjmë pastrimin e të heqim familjet e dyshimta si dhe njerëz të tjerë që punojnë afër tyre, pse kemi vënë re që janë futur tek ata njerëz të poshtër dy shoferë jo të mirë. Këto masa mendojmë ti marrim kudo ku ka sovjetikë që janë këtu rreth dyqind veta prej tyre. Do të marrim gjithashtu me këtë rast edhe masa më të mira për mbrojtjen e legatave të demokracive popullore, të cilat sot për sot kanë vetëm nga një roje. Me gjithë se në këto masa do të bëhen edhe mjaft harxhime po ne do ta bëjmë se janë masa të domosdoshme dhe duhe ti marrim.

T Ë GJITHË ANËTARËT E BYROSË. – (Një zëri) Të gjithë jemi dakort me këto masa.

SHOKU MEHMET SHEHU. – Do të ishte mirë që ne si byro politike ti bënim një telegram shokut Stalin ku ti tregonim se si ka ndodhur kjo ngjarje, kjo fatkeqësi e madhe dhe ti premtojmë e ta sigurojmë se luftën kundra armiqve të jashtëm dhe të brendshëm do ta vazhdojmë akoma me më ashpërsi.

TË GJITHË ANËTARËT E BYROSË. – (Aprovojnë edhe këtë propozim të dytë të shokut Mehmet Shehu)

SHOKU BEQIR BALLUKU. – Po për çështjen e atyre që do të pushkatojmë ne duhet të gjejmë edhe një motivacion.

SHOKU MEHMET SHEHU. – Këtë gjë e lidhim me atë që donin të bënin në 8 shkurt.

SHOKU KOMANDANT. – Motivacioni të mos thuhet për atentat.

SHOKU MEHMET SHEHU. – Për këtë duhet të flitet pak edhe me gjykatën dhe prokurorinë ushtarake.

(Mbyllet seanca e datës 20.2.1951)

Une du ate bjonden ...smiley

smiley, eh njeriu shkrete ja do shpirti te gjitha

Hej, coje kursorin ke pak me lart se 1/3 dhe shif ca foto te kesaj Anna Pornikoves ( i thote njoni knej). Vetem shikoji, shperndaji dhe mos ia dorezo armikut... 

Qemol kur te vish per ndeshjen beje nje mundim per nje tour, sidoqe te jete rezultati ndeshjes..

Hahaha, thanks buddy. E vlersoj shume, por jane pre biletat e avionit, megjithse deri me sot kemi vetem bileta per neshjen ne Lyon... per neshjen e pare na e futi UEFA. Por me kane thene qe Vlora osht bo qe nuk shifet me sy ... Thanks again.

Tani keshtu ka qene, por pritshmeria ishte shume e larte qe te ndryshonin gjerat e te hidhej leke.

O lele taksat po bertasin tregetaret. smiley

trump nuk po duket aq budalle sa heret e tjera sonte .Sapo beri nje gabim megjithate :tha ted feels badly about it ne vend te :ted feels bad about it.smiley Kasich ka planin me realistic per emigrantet e paligjshem..

Trump Universitysmiley

PS. "Paske maru Trump University" e kom copyright ktu ke peshku.

He pra, ia dhjeu sales Venecia. 

Am I the only one around here who doesn't give a flying fuck about the Oscars ? 

Bunch of of rich assholes giving each others awards !!! Yeah, I'd watch that ! Kiss my ass, Leonardo and Chris Rock combined ... both of you.

Oskar ... Ospidh ( shprehja e nji ish personaliteti te radio/ TV. Ne fakt e kishte per ish qendermbrojtsin e Brazilit 1982 World Cup, Oskar se vete ishte me Angline smiley&nbspsmiley

Am I the only one around here who doesn't give a flying fuck about the Oscars ? 

Bunch of of rich assholes giving each others awards !!! Yeah, I'd watch that ! Kiss my ass, Leonardo and Chris Rock...both of you.

Oskar ... Ospidh ( shprehja e nji ish personaliteti te radio/ TV. Ne fakt e kishte per ish qendermbrojtsin e Brazilit 1982 World Cup, Oskar se vete ishte me Angline smiley&nbspsmiley

Po presim per ate filmin Shok mo. Do zoti merr nanji cmim.

Disregard one of the above comments . Your pick. 

Harroje redakto, na duhet nji buton asgjeso se nuk fshihen dot komentet ne shekullin e 21. Edhe kete nga Zukerbergu e prisni ?

Me ( living room) : Do hajme darke ne sot ne bote a jo ?

Ajo ( nga dhoma ) : Prit sa te shkojne Oskart ne commercials ...

Me : ( gjithmone nga living room) : FUCK YOU !!! .... dhe hajde mos pi po deshe ...

Hajde ktej per darke por kam frike se ka per tu ftof. 

Aty ku jeni ju bohet akull sa e heq nga zjarri edhe mrapa deres te jem un. Hahaha, rrofsh megjithate. E di ate pune se kom jetu ne Detrua nja dy vjet. Notes vorrit do ia tregoj ...smiley

lere mos na e kujto.

mos e ngjo vlonjatin se ta be me hile

Na mbyti mad max mer!!! I mori te gjitha ...

Kur do e marri Leonardo Dicaprio!!!

Ja dhan spiunit rus suporting role per zotin.

 

koti fare smiley

Ec mo shyqyr qe e morri se po bote si gore.smiley

thumbs up, per aq sa ndoqa ket vit:

ennio morricone (Hateful eight) - Original score

Amy - Documentary feature

The big short - Adapted screenplay

Mark Rylance (Bridge of spies) - Supporting actor

Inside Out - Animated feature

mire te tjerat, por ajo qe e dalloka Sanders nga Clinton qenka edhe 'shale gas' ? (kjo e fundit, qenka PRO) smiley

http://www.top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=320807

Shpesh kalojmë gjithë jetën duke kërkuar gjysmën tjetër... pa e kuptuar nëse e ndeshem apo jo të duhurin në rrugën tonë. Shumë prej eksperiencave romantike janë të papërsëritshme, por sa të sigurt jemi që e kemi gjetur shpirtin binjak.

Ekzistenca e shpirtit binjak nuk përjashton tërheqjet dhe pëlqimet në nivele të tjera, por më i forti është ai i shpirtit tënd binjak. Edhe kur dikush beson që mund të ketë takuar gjysmën tjetër, ndodh për shkak të tërheqjes karmike, diçka që lidhet me dëshirat trupore më shumë sesa me dashurinë hyjnore të binjakëve. 

Ajo e vërteta, ndodh në fund të ciklit të jetëve tona në tokë. Për t’u dëshpëruar ? Aspak! Ne jemi bekuar me shansin për të dashuruar në pafundësi. Mos harroni rruga drejt qëllimit është vetëm dashuria!

/ Top Channel  
 

Trump is kicking ass tonight.Hillary will be our next president.

supertuesday i Hillarit. she has good reach to minorities, they say (or as otherwise translated, to immigrants / ignorance smiley )

United States of Porn.

In this current election season, America often feels deeply and enduringly divided. But, at least in terms of our porn preferences, there are a few things we can agree on.

“Lesbian” is the most-searched term on Pornhub in the majority of the 50 states and represents a shared interest even between such politically disparate places as Alabama and California, according to a new analysis.

In partnership with Vocativ, Pornhub analyzed state-by-state searches during the first month of this year. The term “lesbian” ranked highest in 30 states scattered from west to east. In fact, among the ten states driving the most traffic to Pornhub, “lesbian” was the leading search term in all but two. California, which accounts for the largest proportion of searches nationwide, took the crown with more than 187,000 searches for the word in January alone.

Porn has a pervasive influence in the United States, and it’s not always positive. Porn’s prevalence and its impact is explored in the sixth episode ofDARK NET. The ground-breaking, new eight-part docuseries—developed and produced by Vocativ—airs Thursdays at 11 p.m. ET/PT on SHOWTIME.

In much of the rest of the country, things get a little incestuous. Montana, Wyoming, Minnesota, Ohio and Maine searched for “step sister” above and beyond any other term. In Washington, South Dakota, Kentucky, Alaska and New Hampshire, they preferred “step mom.” Rhode Island also showed a taste for the maternal with the most-search term of “MILF.”

Several states seemed to instead express a racial preference: In Mississippi, Georgia and Delaware, the top search term was “ebony.” In Louisiana, it was “black.” In Hawaii, “asian.” This generally make sense: Mississippi, Louisiana and Georgia are among six states where the Black population accounts for more than 25 percent of the total population, according to the 2010 census. As of the 2000 census, Hawaii was the only state with a majority Asian American population.

Then there’s the more perplexing case of Vermont, Nebraska and Arkansas, all of which went with “cartoon.”

 

But before you draw any conclusions about the precious idiosyncrasies of American sexuality, consider how these kinks perform on the international stage. Last year, “lesbian” was the most searched term on Pornhub worldwide. And as for “step mom,” “step sister,” “MILF,” “ebony,” “black” and “asian”? They all made the list of the top 20 global search terms of the year. It turns out we’re all citizens of the world when it comes to porn.

Source : Vocativ.

smiley

“Lesbian” is the most-searched term on Pornhub in the majority of the 50 states and represents a shared interest even between such politically disparate places as Alabama and California, according to a new analysis.

Yet they are against gay rights. Belul, si eshte ajo batuta per te mirat e dhenduret e fshatit? lezbiket doni t'i shihni duke bere dashuri, po te martohen nuk i doni

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).