Kryesisht per peshqit investitore (dhe sidomos per ameriken e veriut). Me ngerçin qe po kalon ekonomia kanadeze sikurse dhe dobesine (-32%)  e dollarit kanadez kundrejt kryesisht USD por edhe valutave te tjera kryesore, cili do te ishte investimi me i mire ne afat kohor te mesem dhe te gjate? Jam kryesisht i interesuar per bursat amerikano veriore.

153 Komente

A ka noji te na thote cili eshte mjeti me i mire per te investu, duke blere aksione nominale apo duke ndjek portofole tip vangard apo series 500?

Ne terma afatgjate, shume pak investore "mundin tregun". E rendesishme eshte ta shperndash rrezikun, jo ne nje ose pak tituj ose ne nje sektor (sic keshillojne disa poshte). Si investor jo profesionist, me mire te zgjedhesh dy-tre fonde ose fonde indexi. Health care ka per te ecur goxha kete dekade, per shkak se kerkesa ka per te patur vetem rritje. Vanguard HealthCare psh ose ndonje fond i ngjashem, mund te fusesh nje pjese investimit.  Nje index bonosh afatgjata eshte gjithashtu nje opsion. Te tjerat me mire shifi ne afat te mesem.

Vanguard-i eshte interesant por per shkak te dollarit te ulet kanadez i bie te blesh me humbje ne usa.

Energjia , commodities jane mjeti me i mire per momentin.jane ciklike dhe dikur do te ngrihen.alcoa eshte kanidat i mire .ne sektorin e naftes e mira eshte ti blesh nepermjet ETF si FENY qe permban nje portofolio te kompanive serioze si exxon etj qe kane kaluar kushedi sa oil downturns .

Kjo eshte pyetje per Pjerin.

Vlonjato, e kam thone me kohe se duhet te bleni obligacione te ujtit, me afate te gjate, se çmimi i ujtit po rritet. Mos investo me shume se 1 mij dollare, si fillim. Edhe çmimi i letrave te naftes kane rene, e do bjere akoma, por mendohet se ne vitet ne vijim do rritet perseri. Keshtu qe mos ngurro edhe aty, por jo me shume se 1 mij dollare. 

Pjero di ndonje kompani ti qe ka obligacione ujti se une nuk di ndonje. Do na besh nder po na dhe ndonji emer. Flm per miresine!

Ke me shume shance te besh leke me kumar sesa ne marketin amerikan. Eshte komplet i manipular dhe kontrolluar. Shumica e levizjeve behen nga algorithma dhe kompjutera super te shpejte. Nuk ka shanc as nje investitor i vogel profesionist, jo me nje amator. Plus tani nuk eshte as momenti.

E kuptoj shume.mire kete.qe po thua. Ideja eshte me dale jashte skemave qe thua ti me siper. Eshte shume e veshtire por sepse nuk me ngjit ai tipi me kostum ne zyre qe ben si i zgjuar shume dhe menaxhon leket e tua. Mire keq ai i merr leket e tij duke te faturuar ty. Kur i thu po si kshu mer hajdar....psssss çççç ncncnc tregu kshu eshte te thote.

algoritmat dhe kompjuterat super te shpejte jane per daily traders and hedge fund managers qe deal on volatility.

jo per long - term investors si vlonjati.

Te ishte long-term Vlonjati, me 200 mije do kishte blere... ne.... s'po e vazhdoj qe mos ta nxjerr te tere sekretin. Sic na meson dhe Pjeri, keshillat paguhen.

vlonjati tall menderen, o gjembi, se nuk e ka me gjithe mend qe kerkon keshilla nga peshku per te investuar 200 k.

me duket se do te peshkoje pjerin. po gjigandi i makroeconomise nuk po e ha grepin.vetem ujin i keshilloi. eshte shume kurnac.

nje keshille = 10 qofte dhe nje tave kosi.

2 kriko, po e deshe keshillen te perkthyer ne anglisht. (perkthimin duhet ta outsource se vetem fuki fiki di ne anglisht sa per te gjuajtur pjeshkat ne pazar).

 

Si kujton ti se i ka bere miljonat xhigandi, duke dhene keshilla falas? Jo more Roland. E ka thene dhe shume here te tjera vete profesori: keshillat paguhen. Ne cfare currency nuk e di, qofte+birre, apo qofte+panine+birre. Dmth te jep nje keshille te pergjithshme falas, sa te te zgjoje interesin, pastaj duhet te paguash. E ke parasysh, si shitesit e droges. First one is free.

Magazinen e ka si cover up. Pjero, me duket ju i thoni bedekken. E ke parasysh, qe mos te vije fisi t'i kerkoje para.

gjembiiiii smiley  ta njofesh shpirtin tim, nuk do me klasifikoje keshtu, perkundrazi smiley

Pjer ke konkurrence .shife se c'shkruan N lesi:

"..që e bën Ramën të mos pyesë asnjeri për administrimin e forcës politike përveç Koços, që nuk e lejon të pyesë për ekonominë e vendit dhe se si mund të mirërregullohet mirëqënia e vendit, pikërisht të shoqen, Linda Ramën, e cila është një prej ekonomisteve më të mira të Shqipërisë. Duhet pranuar se Linda Rama mbetet një mendje e shkëlqyer në fushën e financës dhe ekonomisë, por  e dëgjon kryeministri ynë apo sapo del nga shpia në Surrel e takon Koçon harron çka mësuar nga bashkëshortja?.."

http://www.kohajone.com/2016/01/24/neser...

cili do te ishte investimi me i mire ne afat kohor te mesem dhe te gjate?

shko tek kopshti zoologjik i Torontos, merr nje majmun me qira dhe i thuaj te throw some darts in the dartboard ... et voila!

For everything else, there is VQ.

smiley 

Ju sugjeroj e blini ca aksjone ke Siemens,Scania apo Fortum kete po e them si "accidental insider" tip...Isha ne nje konference ne Slussen dhe aty po ne te njejten godine po benin konference  Siemens me dy kompanite Suedeze. Tre gjigantet po planifikojne nje projekt ambicjoz shumemiljardesh per makina te renda(maune) elektrike me kabell si tram. Nq se projekti del i sukseshem(gjasat premtojne se po) atehere do te kemi superstrada me kablle elektrike anembane Evropes. 

 

 

Ti more qe pelqen skagen röra....ja ke fut pordhes tani me njerez qe jane jashte te rejave skandinave.....

Pse more "ny potatis i Sverige " do me u bo ekspert i rumpes......apo..

Sa per dijeni more insider Fortumi eshte neper gjyqe te shumta dhe ka nje kredibilitet te ulet ne bursat Suedeze....kurse sa per ate porjektin tende qe ke degju me veshin tek dera si kapter Shazivari qemoti eshte me " te ngjume" apo me sakte me skica...dhe s behet fjale per investime ...

Po ske faj se je FÄRSK POTATIS ti ne Sverige...

Per mendimin tim Labo ose Vlonjato ...para fitohen vetem ne TRADING....fillo me ndonje program si PLUS 500....por bej ca prova ne fillim se mos le breket dhe gjysmen e byces....por aty ka lek per momentin se leviz shpejt dhe is lek tamom..jo copa letre qe rrine neper qivure dhe presin te behen GOXHA LEKE....

Shko e fshi qyrrat andej kokcep se nuk te pyeti kerkush ty...Nuk kam kohe te humb e te replikoj me plehra te pavlera si puna jote

Shko e kap radhen e mences ke kampi azilit ate bej

I think they already have this invention.it's called the electric train.smiley

ja dhe artisti i modh, u te vraft qulli ty! pse ste vret

ky arti qe thoshte para ca kohesh; euro dhe EU i kane ditet te nueruara,jane drejt falimentimit dhe shkaterrimit.

po ik o mavri bej ndonje pune se le nam ketu te peshku o pall,

Erdhi dhe funderina e radhes...e paskan hapur deren e kampit dhe i kane lene zagaret te lire. Shko edhe ti kap ate radhen e supes se te kaloi ora.

Vlonjato ksaj pyetjes 1mio zorr se i gjehet pergjigja, askush nuk e di si do shkojne tregjet dhe askush tjeter nuk eshte ne poziten tende financiare. Me poshte jane ca keshilla/kritere qe une mundohem ti ndjek per vete:

- shto kontributet ne RRSP. Pavaresisht se ku e se si shkojne tregjet, keto para ti i shpeton nga taksat (~30% taksa)

- nese kontributet i ke te maksimizuara, kontribuo tek jot shoqe, perte njejtat arsye si me lart.

- nese kontributet jane te maximizuara per te dy kontribuo ne TFSA (deri ne $60 000 si fillim dhe me vone mund te shtosh $10 000 yearly - me duket) Keto para nuk ia zbret taksave po fitimet nuk jane te taksueshme.

- nese punon per dike tjeter dhe professioni/aftesite ta lejojne te hapesh kompanine tende, beje pa hezitim. Ska me mire se parate ti investosh ne kompanine tende.

-nese te gjitha opsionet me siper jane te ezauruara, atehere fillojne dhimat. Nese mendon se je i afte, atehere hap nje direct tradind account dhe fillo bixhozin. Une e hongra per vete dhe mesimi qe nxorra eshte ti lej atyre BQ te fitojne 4% dhe te luajne ata me paret e mija. Te kushton para po reziku per te rene ne mut eshte me i vogel.

 

Ah po. Ktu ka pas qene nji cerr ca kohe me pare qe thoshte qe ne Shqipri ble nji dyqan e jep me qira dhe jeto si mbret. Po ta permend si opsion po vete se kam provu.

 

Patrioto kam hedh dhe ne rrsp dhe vazhdoj te hedh akoma. Nuk me intereson te vej shume sepse puna qe bej me lejon te taksohem shume pak ne mos fare.  

Ideja ime.ishte qe krahas ketyre opsioneve qe ke thene mesiper te krijoja nje portofol (sidomos me keto llogarite e patksueshme qe ke cdo vit te drejte deri ne 10 000 cad) me disa kompani ne long term. Si insider qe jam me dy kompani dhe qe kam acces ne ca informacione te brendshme  kam filluar te blej aksione te tyre (perdotr webbroker te TD). Por doja te krijoja nje balance midis tyre ne burse. 

...po ti ke drejte qe ene duke i pasur tek llogaria e TFSA max 60k, mund ti investosh ne aksionet e etyre te brendsheve  deri ne ket shume nqs ke aq smiley...ndersa per TD webb is the worse ..RBC is me e mire

platformat nuk ndryshojne shume mes njeres e tjetres; thuajse identike. Avantazhi mund te kete qene te fakti qe te rbc para shume kohes e kishte me te lehte te perdoresh tfsa per USD po edhe td e ka kte me kohe. Kur vjen tek funds, rbc ka namin e keq per mre me te larta

Kapo deri me tash me.sa kam pare TD perveç opsioneve qe ka dhe i thote ketu Bredho ka dhe fees me te ulta deri ne nje fare shume te depozituar dhe mabsi tejkalon ate 25k transaksionet jane free. 

...kur thu qe do krijoj nje portofoljo,ata te fushes  nenkuptojne qe do jesh long investues prandaj nuk kane rendesi shume ato fee sepse do i blesh/shesesh  nje here ne disa vite...ah po qe se do bohesh day trader atehere te intereson ajo fee per nje blerje/shitje.Por day trader duhet te blesh nje robot trader software qe te besh ndonje kacidhe.Mgja dukesh qe je ne hapat e para dhe optimist por....por te keshilloj qe duhet te fillosj me shume te vogel 2-5k dhe pasi te keshe studju tregun per nja 1-2 vite.Good luck smiley 

Shume dakort me ty. Por nuk e kam fjalen per blerje ditore qe ti ruhem fee-ve  por blerje herpas here (3-4 here ne vit sipas rastit dhe tregut) te aksioneve te te njejtes kompani apo dhe te tjera. Nejse flm .

Nje shikim te shpejte qe ju dhashe stock te google yahoo apple facebook etj per muajin e fundit te gjitha me renie jane. Bej kujdes. Zgjidh dicka inovative qe pritet te kete bum ne te ardhmen si psh oculus rift. Gjithsesi konsultohu me eksperte.

 

http://riftinfo.com/considering-to-buy-o...

Exxon,Chevron,Coca-Cola,Pepsi,Abbot Laboratories,Microsoft,At&T,Johnson&Johnson,Intel,Mc Donnald,Walmart,Alcoa,Philip Morris etc.Google,Netflex and Facebook jane  te mire por tani jane te mbivleresuara,prit kohen kur te shkojne poshte...plus qe akoma sjapin devidente.
Ky eshte portofol i sigurte.
Per vete perdor Computershare,por ti mund te perdoresh ato qe te mbajne me pak para dhe nuk e di se cilat jane ne Kanada,por qe duhet te kete patjeter.
Bli aksione tani dhe riinvestoi devidentet ne planet qe quhen DRIP(Devidend reinvesntment plan) dhe riinvestimi eshte free.Ose bli cdo muaj duke investuar 25-100$,e japin edhe kete opsion.

Ne 10-15 vjet jane tre-katerfishuar.
Kuptohet qe ato ne keto vite do te kalojne ciklet qe kalojne te gjitha,por keto levizin me pak.

Besoj se ju ndihmova ndopak.

Alcoa esht e lire tani, eshte ne bottom te ciklit..

Krejt dakord me AA, Alba sidomos ne kto cmime <$8. Bleva rishtazi shares por jam kurioz per kendveshtrimin tend per kete kompani. Une them qe cikli do kthehet dhe po pres cfare do dale mbas ndarjes se kompanise ne dysh...

Ndarja thone qe eshte ne favor te aksionereve.pjesa manifakturuese qe ka rreth 80% te fitimit e ka vleren $8-$11 per aksion.Institucionet i kane mbajtur pozitat e tyre .Kina dikur do te pushoje se shituri alumin nen costo.problemi eshte se nuk dihet sa do te zgjase .mund te shesesh weekly covered calls qe te kesh nje te ardhur ndersa pret derisa cmimi te rritet.

Vlonjat dikush me siper kishte bere nje liste te mire per maksimizimin e rsp, tfsa etj. Fokusoju ne long-term dhe blej kompanite qe ke ne target gjate periudhave te renies se cmimeve ne aksion. Shume sugjerime pashe me siper te kompanive me emra te medhenj por mos harro edhe cmimin. Nje kompani mund te jete e mire me prospekte te mira por cmimi i aksioneve nuk eshte me leverdi. Pak a shume si te ofrohet nje range rover per $500k. Shume makine e mire duket qe eshte por ndoshta overpriced me ate cmim...

Lexo edhe literature. Intelligent Investor ose Margin of Safety do kisha vecuar. Nqs do ndonje emer te vecante stock me cpo shoh une per momentin me shkruaj direkt.

Po Butrinit, i pashe te gjitha mesiper pavaresisht se nuk munda tu pergjigjem te gjitheve. Ishin vertet shune interesant. Ajo qe dua te kuptoj eshte se si ti balancoj, dmth nqs tani comodities jane low kush jane up? Bonds? Tech? Por kjo eshte pak me e komplikuar se duhet pare ne nje trend disa vjecare (disa cikle) per te kuptuar paternin.

djema, mos u zhysni shume ne keto, jua thashe 1000 dollare maksimumi. 

PtH, na zhgenjeve shume. Mendova se do ta perdorje kete rast per te na treguar disa nga marifetet e tua por ti HIÇ. Aq me teper qe behet vfjale per burse, ate qe ty te ka rene goja nga te perseriturit. Nuk e kuptoj kete mos angazhimin tend! Mos dije,? xhelozi?

Vlonjato, une di shum nga te fshehtat e burses, por nuk jane per tu thene ketu. Ajo qe une do te rekomandoja eshte se kur ka renie te vleres, bli dhe ruaji, se vjen nje dite qe iu rritet vlera. Edhe Warren Buffeti, kete metode ka ndjekur ne te shumten e rasteve, ka blere kur iu ka rene vlera aksioneve. Kuptohet ne shuma te medhaja, por ti nuk eshte nevoja te harrxhosh me shume se 1-2 mij dollarre dhe keto te shperndara ne dy-tre produkte apo aksione. Koha financiare eshte akoma e turbullt, e thone ter analistet kete. 

Ja ku doli fjala ime Pjero.

Ti Pjero do qe te te reklamohet libri falas, por te fshehtat e burses nuk i jep falas.

gjembiiii smiley  ti noshta nuk e di, por une permbi 90% e keshillave e kam dhon gratis, keshtu qe e dashur gabohesh kur thu se une kam von miliona, nderkoh qe nuk jam milioner. Une vertet jam nder me te pasurit e botes smiley por jo nga ana financiare, por nga ana shpirterore. 

Po pse mor pjer nuk i thu ketu? Ja shiko cunat dhe gocat mesiper, sekush sipas mundesive e ka thene diçka konkrete. Ti thua bli ulet! Kjo eshte si te thuash mos harro te veshesh brek pa dal nga shtepia. Te gjithe e bejne kete pjer. Nejse mos u anko pastaj pse njerezit nuk te marrin seriozisht.

Vlonjat jam kurioz te te pyes dhe shpresoj se do me pergjigjesh, siç te pergjigjem dhe une; 

1) E ke lexuar VQ. 

2) E ke lexuar Intervisten me komentatoret e blogut ketu. 

Ja o pjer po te pergjigjem siç pergjigjesh ti:

"Lexo pak pergjigjet e mia mesiper dhe anedej kendej gjithandej se i kam parashikuar keto gjera qe para10-15-20-25 vjeteve".

 

Ja ku doli fjala ime Edisono.

E shef se si dialogojne me monoloqe peshqit intelektuale me intelektualin e shquar Pjer Thomas?

 

Mu ma ka le tata, qe vetem te blej e kurre mos te shes...

Pjer i dashur ose jep keshilla konkrete qe te binden peshqit per cfare shkruan se me ben te dyshoj qe po shkruan dikush tjeter me emrin tend, se nga keto qe shkruan te jep pershtypjen qe ke plasur si gome saureli.

 

Vlonjat patriot, ato leket qe ke kursyer me mire haji e beji pushime se ti hedhesh ne burse besoj mashtrimi me i madh dhe pa asnje skrupull si kompanite si ata qe ndermjetesojne a keshillojne. Po eshte pasuri e konsiderueshme bli ndonje cope toke dhe garanton leket per ti marre kur te duhen, kur plakesh vete a te shkollosh femijet...

smiley
po pse mer kokzdryms, ku e kuptove ti qe ky po ja kursen gojes dhe qejfit ato pare, se ky s'do haje me ose nuk do beje pushime? 
Gjithe kta businessmen e lindur e shkolluar ne memedhe e kane fiksimin me kapitalizmin matane detit qe e ka me t'futme dhe se nje i mencur vec ble naj dyqan per ta leshu me qera

Je rrotkarizuar andej se nuk i kam thene gjekundi qe ai ato leke po ja heq gojes.

po jam shkolluar ne memedhe kam bere ekonomikun 4VJET ne tirane pastaj u transferova dhe tani shes kredi ne kanada e me duket vetja sikur jam drejtor i kompanise. Je shume i lodhur si person.

o shkaba jr. ti as shqip nuk di t'lexosh, jo me anglisht. Nuk shes kredi ne kanada une, o loqe

Vlonjat patriot, ato leket qe ke kursyer me mire haji e beji pushime se ti hedhesh ne burse besoj mashtrimi me i madh

e the ti kte o zar? mos ja qaj hallin patriotit se nuk po ben fjale te investoje para sa per nje pale pushime

ata si puna jote quhen 0 qe ecin tip kshu:

0000000000000 ska rendesi se shet kredi apo blen apo keshillon prape nje  0 zero ngelesh si shume te tjere qe jeni aty brenda vetem mos u ik se do u besh hatane...

E shikon sa i semure je te duket cdo fjale si tendencioze sikur po u qaj hallin sikur ky po heq nga buka e gojes e budalleqe qe vetem ti mund ti lidhesh.

Pastaj lere te flasi vete i zoti punes.

vec ktej nuk ja del dot duke qene zero, zari. Zero ja del duke u lidh me partine dhe duke endrru qe ata qe ka kane ik prej atij vendi po vuajne si mos me keq...
Si shpjegohet qe sa here qe do shkrush naj karllik, komenti tjeter thote pak a shume  qe s'ka rendsi se ca kam thene une eshte e vertete apo jo, rendsi ka qe ju vuani etj karlliqe si kjo?

Po ti je i fixuar pse duhet te kenaqem kur vuajne njerezit andej, se nuk arsyeton kur flet thua vetem ate qe ke ne koke te duket sikur na ka ngelur ora ca bejne njerezit ne kanada a amerike.

ne te gjitheve partia na jep per te ngrene....

ti ke marre dy marshe bashke ... mbase gjen tiku ndonje foto ilustruese per te te qartesuar idene qe mos tja futesh kot prape kur te flaswah.

po ca thu mer nari? e mban mend ca narlliqesh ke shkrujt apo duhet t'i sjell t'i lexosh prape? a nuk ishe ti ai qe insistoje se "ne duhet te pranojme qe heqim qamet ktej"? dhe ta thote nji palle qe as s'e ka idene se ca bej une e tjetri ktej eshte komedi ja qr.
Sa per t'u knaq ti se vuajme ne ktej, e ke thene gabim sepse s'ke shans. 
Tjetra dhe e fundit, vec nji klluf qe s'e ka idene per ca eshte tema, hyn e jep mend kot. Tjetri thote naj ide per investim ne burse, miku i gjithditur pergjigjet, prishi per te ngrene e per pushime...

eeee kur te spostosh vendondhjen tende si 0 na lajmero se dukesh qe je tjp qe ecen...

ose nje keshille tjeter falas, si ato te pjerit: mos e kalo kohen duke pa per mu ne internet e duke prit te rejat e jetes sime po var nji gur t'rende ne qafe se uje duhet te kesh me bollek aty

ska pse te te vi rend qe je 0 qe ecen deri sa ta perfundosh jeten tende te permiere qe as e ke filluar ndonjehere.

ketej i themi rrembythje ne...

dhe kete ta thote nji analfabet qe as 1 fjali te hajrit nuk shkruan dot shqip...

me duket se jemi duke prit me kot te shamet e zakonshme me rob shpie.

Apo erdhi momenti i shumepritur?

 

o tiku, sa te shkon ky roli i mizes se mutit. Nuk eshte se lu, duket qe te vjen natyrshem

po pra, ti je muti e un jam miza! Kjo eshte dialektike!

 

une jam ai qe dhjes mo tiku, ai qe shan me llafe turpi

po pra je ti qe dhjet vetveten vazhdimisht, dhe gjen vazhdimisht peshq qe te hane gjithe lezet duke bere muhabet me ty diskurse per politiken, kulturen dhe arkiteturen alpine: "qe  thu ti Bredho sallaksit kesaj radhe nuk e kane keq tek Komuna e Parisit ...".

Mbasi iku suma dhjerese e Oidrizit me shoke, eshte dialektike qe do vinte suma jote per te ushqyer popullin mutngrenes qe nuk e ka problem nga i vjen ushqimi, nga e majta, apo nga e djathta, mjafton te haje.

 

shume jane kliente o tiku, ja provo te besh nje oferte dhe do te kontaktojne privatisht. Flasim 1000 euro e siper..

tiku, nuk i ngel hatri dialektikes qe nuk i re ne koke ket here. Pastaj, ti pjesen e dyte te metafores e kape, qe je mize muti. Kaq mjafton.

___________________________________________________________________

Heretiku tha: un jam mize muti

Nuk eshte dialektika per te tredhurit, dialektika implikon kunderti dhe lidhje, i tredhuri eshte neutral.

Heretiku tha: komentimi ne blog kerkon si kusht fillestar te jesh mize muti. Ashtu!

Heretiku tha gjithashtu:

ndersa te jesh muti i blogut eshte nje status i veçanti i kushtezuar nga qenia i tredhur, dmth gjendje konstante perbuzja te te tjereve per shkak impotence.

vazhdo me kurajo aty se heret a vone do u biesh ne sy shefave dhe do ngrihesh si nivel kane nevoje per personel te afte. nderkohe vazhdo persheshin me kos

ti je cope injoranti mer zar. Pytja qe duhet t'boj une eshte, pse harxhoj kohen me ty

ti je pederast tipik si nga surrati si nga mendimet qe ke tipik bq qe u qepesh anetareve te forumit se ndjen kenaqesi kur te shajne. Me ate fytyre qe ke normal qe fiton andej, pompini a volonta...

ah se harrova karakteristike tjeter e bq eshte qe marrin gra te bukura dhe une i qendroj ofertes se bere, keshtu fiton para te tjera per te investuar ne burse.

ti nfakt e bere te qarte disa here qe futesh ne internet per te kerku meshkuj te bukur; mu m'behet qejfi qe nuk hyj te ata qe pelqen ti

Djema, mos u zini kot, se une, ti, ai, ajo, veç blejm me shprese se do i rritet vlera ne te ardhmen, dhe une te them te drejten kam patur fat ne dy kompani qe isha regjistruar e kisha blere, ne njeren nja 400 euro, ku mu trefishuan, i morra nja dy-tre here kapitalin tim, dhe tani qe u shkeputa pas 14 vjetesh, mora kapitalin tim te dyfishuar. Kjo eshte fat, aq me teper qe ishte kompani e apartamenteve te socialit.  Ndersa ne nje firme tjeter nja 500 euro, aty eshte ulur aty eshte ngritur vlera, dhe skam marre me shume se 200 euro. Dhe ketu them te shkeputem, por kam frike se do me japin nja 300 euro, po mi dhane dhe te thone; kris bythen smiley  Prandaj ju them mos rrezikoni shume se situatat financiare jane te pa stabilizuara akoma, te tera bursat shenojne pikiade. 

Nese keni shum leke, investoini ne shtepi, blerje apartamenti si mua ose shtepi me oborr/toke, ketu fiton, se vlera e shtepive me toke, nuk bie, perkundrazi rritet.  Nese investoni ne aksione mobilare, mos u zhysni me shume se 500-1000-2000 dollare. Kaq di me thone plaku. 

Bobo,ketu te Peshku nuk qenka vetem nje, po thuajse te gjithe eksperta burse, sa me duket vetja si prehistorik. Kam edhe une nje pyetje: Heretiku dhe une, qe si filoqylsa nuk para marrim vesh nga financa e larte, bejme gabim qe i futim leket ne banke dhe e bejme gjumin relativisht te qete, duke e çuar mendjen sidoqofte përsëri te fakti që gjithcka ne kete bote qenka vertet e ndare ne dy fela. 

kjo eshte me e rendesishme argendis, ta bosh gjumin e qete, prandaj s'duhet rrezikuar shume me bursat, se per te fituar fitojne vetem ata peshqit e medhenj, peco-groset

Po ne fakt, o Pjer, une ia fut kot, se nuk te le tahmaja e zilia ta besh gjumin te qete. Ja thua, pse ata te bejne para me garuzhde dhe une me luge sheqeri. E di qe tahmaja e madhe te le pa gje, po edhe kjo e vogla nuk se te jep kushedi se cfare. Une ne fakt kisha nje koleg kinez qe gjithe diten e dites me keto merrej, sa here shkoja te tavolina e tij, me keto lakoret e grafiket ne kompjuter e shikoja. Une atehere sa kisha ardhur ne Kine,  po me shume mund te kuptoja jeroglifet kineze (qe t'i jap prape kenaqesi Heretikut) sesa ato viza e rrathe a c'ishin. Nejse, meqe degjova qe robt po fitonin, dhe i dhashe nja 20 mije juane atij t'i investonte per mua. Po do ti qe si qefli qe jam, kisha zene nje te dashur kineze dhe ajo bleu nje shtepi, keshtu qe i duheshin para, dhe ia mora prape atij kolegut. Nuk e di, po mbase me doli per mire, se me duket se bursat erdhen ne ulje a ku e di une c'ndodhi. Madje pashe ca me vone nje film komedi qe me habiti, se te kujtonte tamam Shqiperine  e piramidave, me nje qe kishte luajtur nga fiqiri se kishte shitur shtepine dhe i kishte humbur parate ne burse. Ama ai kolegu tjeter, bashke me nje kolege tjeter qe ka dale ne pension, u bene bosa me thane keta shoket  e tjere qe jane edhe ata te pazote si une.

Nejse, meqe degjova qe robt po fitonin, dhe i dhashe nja 20 mije juane atij t'i investonte per mua. Po do ti qe si qefli qe jam, kisha zene nje te dashur kineze dhe ajo bleu nje shtepi, keshtu qe i duheshin para, dhe ia mora prape atij kolegut.

smiley i larte 

Eshte e vertete, se me ka akuzuar Shkaba qe sajoj. Nga njera ane me vjen mire, se duket sikur historite e mia qenkan kaq interesante, sa per t'i sajuar, ndersa une nje shkrimtar fantazist. Ndersa mua me duken normale, per te mos thene te merzitshme. Ndersa nese e ke per kete punen e qejfliut, jam, po nga ana tjeter, kam qene edhe i turpshem deri vone. Pija qe te hiqja emocionet kur isha ne takim me ndonje, dhe ndonjehere pija aq shume, sa s'mbaja mend per cfare kisha piresmiley 

mire ke bere se ca do mbahet mend...

Jo mo se ka dhe gjera te tjera per t'u mbajtur mend, seksi nuk duhet te zere kaq shume vend ne kohen dhe koken e nje mashkulli.

" .....Po ne fakt, o Pjer, une ia fut kot, se nuk te le tahmaja e zilia ta besh gjumin te qete. Ja thua, pse ata te bejne para me garuzhde dhe une me luge sheqeri. E di qe tahmaja e madhe te le pa gje, po edhe kjo e vogla nuk se te jep kushedi se cfare....." 

 

Ahh smiley ketu une Argendis, e boj gjumin top, jo per gjo, por e kam te fiksuar (nje besim te verber) se, Zoti nuk te le pa ngrene edhe sikur te fundosesh financiarisht, pra edhe sikur te ngelesh pa pune. Ka ketu ne perendim me dhjetra karitase smiley

i modh

dihet qe kari tasit osht i modh

 

Po ku te shkon menia a derzi, une po thosha per ndihmat sociale. Sa qejf qe i paske keto o Tikuuuu, po dyshoj per ty. 

Ti mund te dyshosh çar te dush, zaten tani eshte epoke e dyshimit paranojak ngambrapamodern, por ajo qe eshte e padyshimte eshte se ti merresh me aventura financiare duke majte shpresen tek penisi i ndihmes sociale, qe te hyfte e te mos dalte kurre.

Ti s'di çer flet, as e ke idene se çfar ndodh, di ca budallalleqe mekanizmash ekonomike pa ja pas haberin shpirtit te ekonomise. Na nxjerr mallin e presorve te ekonomise n'vaktit.

 

Mir une qe di ca budalliqe mekanizmash ekonomike dhe te nxjerr mallin e presorve te dikurshem, siç thua, po ti, çfar ke thon gjer me tani, sikur s'kam pa akoma nje anaize a koment ekonomik tatin, veç sharje, ironira, ekzaltime (sikur me qen noi adoleshent) . 

Qe kur ka ikur grupi i komunisteve te 42shit  ti nuk ke me ke te zihesh dhe i je qepur Pjerit qe plac ti thuash shendet te thote.

Pjerit shendet pa ndihme sociale t'i thuash, pederast te thote!

Pjeri eshte pjestar periferik i grupit ne fjale, pastaj nocioni i Grupit eshte me i gjere se kujton Balli Kombetar dhe Partia Komuniste. Si çdo gje tjeter, Grupi eshte nocion dyfelor, dmth permbledh bashke felen e komunisteve te 42-shit dhe felen e ballisteve te 41-shit qe akoma i kemi prezent midis tënë.

Mukja ishte nje deshtim i madh historik ngambrapamodern!

 

Pjerit shendet pa ndihme sociale t'i thuash, pederast te thote!

Thjesht jemi te shqetesuar per ty. Gjithe kjo ndrydhje seksuale, do marresh ndonje transeksual filipinas ne qafe. 

Nga an tjeter duhet ti pranosh Mukjes dhe anet e saja pozitive.

Petroninse ke bere shume mungesa, megjithse shof se nuk e paske hum kohen kot, paske studju praktika te reja seksuale kamasutra. Nuk e njifsha kete pozicion te ri perleshje seksuale:

te marresh ndonje transeksual filipinas ne qafe. 

Po mo Pjer, po ketu eshte Kine, eshte Far West. Meqe nuk e ke qejf gjuhen barbare, do te thote qe eshte si ne ate periudhen me kaubojsja e sherifa ne Amerike, "kush a ma i forti". Ketu po te shkau kemba, nga Karitasi te hyn vetem  ajo pjesa e pare dhe hajde te dale pastaj. Tas nuk ka fare.

smiley

Argjendis,

nuk e ke idene se çfar kenaqsie eshte per autorin kur sheh te perdoret si vlere publike neologjizmi i krijuar prej tij.

Ne fakt un jam nje lloj tjeter filoqylsi qe paret i ve ne poste (alle poste italiane), dhe qe ambicja ime eshte ekonomia e pare nga pikpamja filoqylse.

Kisha ndermend te botoja edhe nje shkrim ne Peshk ne kete fryme, por tani nuk kam asnje stimul, asnje nxitje. Nuk ka me publik, ka vetem individe qe nderhyjne bamber-bumber me u talle dhe me sha.

 

boje shkrimin boje Heretiko, te shohim anen ekonomiko-financiare-letrare tate smiley

Ja Pjeri po te nxit, shpresoj te jete e mjaftueshme.

 

P. S. E marr me mend kete kenaqesine, se nuk e kam provuar vete, ngaqe edhe nje nga keto qe e quan neologjizem ti, qe krijova une, ia faturuan Hurbinekut, keshtu qe ngela pa ndonje patente.

Shikojmë i herë The Big Short, pastaj vendosim që të mos investojmë, them unë! smiley

Ma vodhen batuten ( nuk eshte batute ne fakt ) e 1000 eurove, ma vodhen. smiley

e drejte duhet cituar burimi smiley

Urno ti i Mireles. smiley  Ka ba marreveshje Mirela me Linditen e Berishes qe mbas provimit qe nxorri gjysmen e mesuesve qe nuk e kalonin testin, te bejne edukimin mesuesve dhe nxenesve me shije operistike: ... kupton se ne opera nuk shkohet kur te dalin thinjat ...

Ministret Kumbaro dhe Nikolla pas nenshkrimit te marreveshjes mes MK dhe MAS per programin "Edukim permes Kultures".

Keto zojat qi te dyja kane punu ne institucione ku kultivohen mesuesit xhithe keto vite.

Grida nje kryeveper per shoqerine tone .mirpo ka lindur ne vendin e gabuar ne vendin e sahanleliresave ne vendin e sklleverve te lumtur.

flake per flake

Cfare budallalleqesh flet o Pjer?

Tjetri po pyet se si mund te beje para ne burse dhe qe parate te kete te sigurta.
Dhe po pyet ata qe jetojne ne Ameriken e Veriut,sepse e di qe ne ketej kemi akses ne burse shume me teper se juve andej.

ka dy menyra,ose

1.te investoje ne kompanite e medha qe jane te sigurta,por kane perqindje me te vogel devidentesh

2.ose te inestoje ne kompani relativisht te reja,por qe shkalla e rrezikut te jete me e larte.

Nga sa kuptova zoteria kerkon te investoje dhe te kete siguri,keshtu qe do te sakrifikoje pak tek fitimi ne favor te sigurise.

Cfare e ngaterron dhe i thua te mos investoje.Je ne vete ore derdimen?

Ti gjasme e mban veten edhe per ekonomist ore?
Cfare paske katranosur ne ate liber qe ke botuar?

O vlonjato,nese do ti futesh parate dhe ti nxjerresh pas nja 10 vitesh futi tek ato kompanite qe te kam sugjeruar.
ne te kundert luaj me dite,por rreziku do te jete maksimal.
te uroj suksese!

 

 

" ..... 1.te investoje ne kompanite e medha qe jane te sigurta,por kane perqindje me te vogel devidentesh...."

 

Kjo gje ACDC1  mesohet qysh ne fillore, eshte per fillestaret. Kryesorja eshte qe bursat jane te paqendrueshme sot per sot. Koha e arit/floririt mbaroi, tani eshte  koha e bronxit per bursat. Perqindjet kane rene me kohe gjithandej, dhe nuk ka siguri. 

He bravo Pjer, tani ke kap diçka filoqylse nga shpirti i ekonomise.

Ketu me rri, ose shko pak me tej se epoka e bronxit, shko ne te ardhmen e shkuar qe na pret, ne epoken e gurit te bursave kur ACDC1 do te rikthehet perseri ne Devoll tek stergjyshet dhe do rikrijoje keneten e Maliqit, por tani jo me mishkonja anoFeles, por me mishkonja afrikane Feles me dimensione grenze.

 

Ik o mos ja varni fare ketyre lloj njerezve!

na torollisen mente e kokes ne vend qe te na japin sekretet e burses. Poshte obligacionet e CO2, investoni ne kompani qe prodhojne bicikleta!

investo te kompanite qe prodhojne printera 3D. 

ne fakt para 2 vjetesh kur paten boom-in 3d printing, kto ishin mundesi te mira per afat te shkurter sepse cmimet e stoqeve u ngriten pernjehere si rezultat i spekullimit me mundsite qe ofronte 3d printing. Po me vone u kuptu qe fitimet nuk justifikonin marrzine e cmimit. Me c'kam pa, jane te gjitha ne renie

ka te ardhme printeri 3D Bredho dhe mund te perdoret ne shume sektore e per shume gjera.. te jap nje shembull te vogel; eshte futur ne mjeksi.. ka spitale qe perdorin printera 3D per te formuar  proteza per pjese te trupit te demturara, psh nga aksidente..  funksionon perfekt, shume here me mire se metodat dhe mjetet qe mjeksia ka perdorur deri tani..

dhe eshte vetem fillimi.  sepse me permiresimin e teknologjise edhe materjaleve, per 5 apo 10 vjet  printerat 3D do perdoren normalisht ne spitale.

3D eshte teknologji e cila behet gjithnje e me e lire e me sofistikuar.eshte mire per bleresin por per prodhuesin i kanibalizon gjithe fitimin.

Po ndonje opinion ose mendim rreth gold and silver, EFT, stocks or mining. 

 

dollari eshte ende i forte e do te mbetet i tille perderisa vendet e tjera do vazhdojne te zhvleftesojne monedhat e tyre .Si rrjedhoje ari e ergjendi do shkojne akoma me poshte .kur ergjendi te shkoje ne $7 blije nepermjet ETF SLV.

Keto kane renie Rrusho, prit dhe pak. 

Nje rast i mire (gje qe kam.per ta bere dhe vete)/eshte te blesh aksionet e Suncor. Keta sapo rane dakort te blejne Canadian Oil Sands per 6B$. COS zoterojne 49% (51% IO) te oil sands ne kanada. Pyetja qe shtrohet eshte te blihet tani apo me prit dhe pak  (ndoshta pas marsit mbas miratimit te buxhetit federal).

Ne se do te investosh tani dhe do te nxjerresh parate pas 10 vjetesh ska shume rendesi i nderuar.
Nuk keshillohet qe te presesh deri sa te ulet fare,pasi ti dhe asnjeri nuk e di se sa do te ulen.
Cakto nje numur ne mendje dhe po e arriti blije.

Nashi ajo s'eshte e thene se duhet te ngrihen patjeter nese i mban per 10 vjet .microsoft psh eshte atje ku ishte 15 vjet me pare .kodak falimentoi.nese do te blesh e te mos i prekesh index funds Jane zgjidhja me pershtatshme.si tha ai :in the long run we'll be dead.smiley

Ate jam duke be korrento! Por ky kllufi jone km sikur nuk po e mbeshtet nje pipline nga alberta ne quebec. Sikur i ftofi pak optimistet.

Nese i ke me afat te gjate, qe s'do ti luash, mos e vrit menien, siç te tha dhe ACDC1, nuk loz shum rol, se per 10 vjet i eshte ngritur vlera,  por nese do te luash me to, shit-blerje, etjera transaksione, bli shpejt  ne mos je vone, se; kur nje firme lajmeron se do bleje nje firme tjeter apo te bashkojne aksionet, automatikisht iu rritet vlera aksionit, keshtu qe mos je vone. 

jo per ceshtje morali a etike po personalisht do i rrija larg per vete faktin se i qr ambientit. As edhe nji cent nuk i du. Dhe duke pa presionin nga US dhe Europa per masa kunder ngrohjes globale e pro gjenerimit te burimeve alternative te energjise, nuk kam pike besimi se alberta ka per ta marr najhere veten. Do e shkatrrojne perfundimisht ate vend vec per Kinen...
Po ta shifja ndryshe, do konsideroja CVE sepse heret a vone dhe kta fatin e COS do kene dhe cmimi eshte diku te 35-40% me poshte krahasu me 1 vit me pare. Sic na meson dhe Pjeri, early bird gets the worms

Gjithmone duhet te pyesesh veten: WWPD?

hollandezce ben HVPG

Bredho edhe une te njejtim hezitim kam. Por mendoj qe pavaresisht tendences per me shume politika enviromentale kanadaja eshte shume e varur nga resurset natyrore. Akoma nuk ka sektore te tjere ekonomike qe mund te balancojne renien e cmimeve te comodities. Ndoshta kjo kriza mund ti japi nje shtyse per te diversifikuar ekonomine por qe gjithesesi do te marr disa vjet (ndoshta 5, ndoshta 10?) per te permbysur balancat. Nga ana tjeter pavaresisht se po hyjne aktore te tjere ne treg  per naften, apo dhe ciklit ulje e ngritje te kerkeses sipas kontekstit kerkesa per nafte do vazhdoje te jete ne ngritje per ca dhjetvjecar akoma.

bekimi dhe mallkimi i kanadase jane kto rerat bituminoze. Po fakt eshte qe USA me Obamen i thane jo dhe Europa po leviz ne te njejtin drejtim. Ndaj them qe vec Kina ka per te ngel si partner strategjik sa i takon naftes (jo se e them une). Dhe duke pa ca po ndodh me Kinen, nuk le sh vend per optimizem. Tjeter, ky km jone i ri u gafurr shume te summiti i Parisit, duke ja hedh poshte gjithe rezistencen atij te vjetrit. Ndaj them qe burimet e energjive alternative ose kto projektet per kapjen e ruajtjen e karbonit per te cilat une vec kam degju tek-tuk do jene me me interes

Ore kishte fol dikush ketu me duket per keto bursat e karrbonit por nuk e mbaj mend kush. Nqs ka ndonje kompjuterist ekspert te na e gjej kush dhe cfare ka thene ka nje Trio big mac prej meje. Kaq e kemi takatin. Ne mos personi qe ka fol per kete gje te na e rifreskoje pak kujtesen.

Po dihet kush, the one and only!

Nuk quhet big mac atje pertej detit. Quhet keshtu.

Vlora, suncori po prodhon me humbje dhe blerja e COS vetem sa ja rendon situaten me teper situaten. Sma merr mendja qe prodhimi nga atlantiku te jete me mire. Perjashtim ben mid/down streami. Gjithsesi presioni eshte i madh dhe te pakten per short terms eshte me i qendru larg. Per short terms ama dhe eshte per tu pas fort ne sy kur te miratohet XL ppl. 
 

Patrioto Cos u ble me aksione jo me cash. Ne fillim te janarit 2015 kur nisi kriza e naftes suncori kishte likuiditet 8b$ ready to use. Ne keto momente qe po flasim break point per prodhimin e nje barili eshte 28$ Cad por qe shitet me 28-30$ usd. Jo se po fitojne kush e di cfare por per momentin po hane dhjamin. Gjithe basti i tyre me cos eshte mbas 5-10 vjetesh. Sikur te miratohet kjo pipline nga lindja, te pakten projekti, horizonti behet me happy.

Vlonjat blerja e aksioneve eshte si lotaria , ti se pari duhet te kesh eksperiece dhe njohuri, te medha ne fushen e biznesit, por me sa shoh ti po pyet peshkun ,,  eksperti me i  mire ketu eshte zoti Pjer je i kenaq nga Pjeri ? po sje i kenaqur po te jap une nje link 

A është e mençur të investoni në bursë?

Zoti te shtoft  guximin pac fat ! 

ilir-jani, kete artikullin e kam lexuar direkt nga revista "Zgjohuni" qysh athere smiley Ata japin keshilla te mençura. 

Ku do i coni gjithe ato para! smiley

vella, vella, por qesja ne mes!

 

+1

Menyre me e mire per te investuar ne burse, per mendimin tim eshte ajo qe po zhvillohet nga Motif Investing (motifinvesting.com).   Ne vend qe te zgjedhesh nje kompani apo nje industri (psh, metalet, transporti ..etj).  Motif te lejon te krijosh "drejtime/motive".  Per shembull; une dhe ti nuk e dime se cili do jete fati i Tesles ne 10 vjecarin e ardhshem.  Por pak a shume e dime qe e ardhmja e makinave do jete makina qe nuk varet nga benzina, pra makina me energji alternative.  Motif krijon nje grupim me 30 kompani qe perfaqesojne    motivin e makinave me energji alternative.   Ne kete grupim perfshihen kompani si Tesla qe prodhojne makina te tille, kompani qe prodhojne bateri, kompani inxhinierike qe po zhvillojne energji alternative, etj.  Pra pavaresisht se cfare mund ti ndodhi nje nga keto kompanive ne liste, si grupim llogjikisht i bie qe te kene drejtim te mire ne nje te ardhme te afert.  

Kjo metode eleminon "guessing".   Une kam kohe qe perdor motifinvesting.com, keshtu qe po patet pyetje m'thoni.  

p.s:  S'punoj per motifinvesting, dhe s'jam investor profesional.

Une them pergjigje kesaj pyetje ("si te investojme ne burse&quotsmiley mund t'i japi vetem 2 personat e meposhtem:

  1. Koco Kokedhima
  2. Donald Trump

Te dy nje m*t marrin vesh nga investimet, por te dy kane bere emisione dhe kane shkruar libra si te behesh milionersmiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).