Revista franceze satirike "CharlieHebdo" nuk ka të sosur me talljet e saj.

Këtë herë revista ka "vendosur" të tallet me djalin e vogël Alan, i cili gjetu vdekjen brigjeve të Turqisë.

Në karikaturën e Charlie thuhet " Çfarë do të ishte bërë Alan kur të rritej? Ai do të ngacmonte femrat gjermane".

Kjo "blasfemi" që i referohet ngjarjeve te fundit që ndodhen në Gjermani ne ditet e vitit të ri ku refugjataët ngacmuan femrat vendase, ka nxitur reagimin e shume karikaturistëve te botes arabe madje dhe te vete mbretëreshës Rania të Jordanisë.

Mbretëresha tha se Alan kur të rritej do të bëhej një mjek i mirë ose baba shembullor. Ajo e paraqiti idenë e saj përmes një karikature.

Ndërsa karikaturisti palestinez Hani Abaz paraqiti një karikaturë, ku shprehej mesazhi se "Charlie po e rivret Alain". /Albeu.com

 

ps: nuk e di per juve por mua me vjen veshtire qe jam europian ne raste te tilla 

29 Komente

Ambiguiteti eshte forca e karikatures: secili prej nesh, nga cilado gjendje sociale, bindje politike, qe urren apo toleron racen dhe origjinen e tjetrit, mund te gjej ketu kuptimin qe kerkon. Ndersa njera pale revoltohet, tjetra  e konsideron si kritike ndaj kultures se mases, konsumeriste te lajmit e te imazhit. Megjithese imazhi i Aylan-it te vdekur u riprodhua dhe u konsumua ne menyre groteske nga media e publiku, karikatura, duke  iu servirur nje publiku te gjere dhe duke konfirmuar stereotipe tashme te formuara, veçse inkurajon e normalizon keto stereotipe. 

Ne te thene keto, 'Charlie Hebdo',eshte vetem burimi qe percjell realitetin, sado antipati dhe neveri te kemi per te. Eshte çeshtje shijesh fundja; groteskja dhe blasfemia nuk jane  per te gjithe.

"vetem percjell realitetin" shume e vertete prandaj europa ta shpif sepse ne cdo individ ne kete territor hapur apo mbyllur ka kete lloj mentaliteti..duke nisur nga popujt me te "kulturuar" deri tek ato te tjeret.. Europa e parespekte per qenien njerezore qe gjate gjithe jetes ka bere poshtersira, por ka arritur deri ne ate pike sa ka marre njerez nga shtepite e tyre qe nuk ishin ne europe dhe i ka shitur si skllever prap jasht territorit te saj.. dhe ne duam te "integrohemi" ne kete "familje" te madhe.. 

Charlie Hebdo eshte nje pjese e Europes, nuk eshte e gjithe Europa. Nuk mund te nxjerresh Charlie Hebdo si simbol te Europes. 

 

Nuk kishnin tjeter menyre te kritikojn kulturen e mases e gjeten femijen e pafat, nji rruge e kaq pune.......... ..pa harruar provokimet

r.v , ty tani te vjen turp qe je europian, se ne kemi kohe qe na vjen turp ngaiher. Europa, krahas disa te mirave qe ka, ka plot budalliqe dhe budallenj. 

kjo eshte skandaloze, pertej cdo limiti, tregon mjerim te skajshem shpirteror. Turp qe permendin nje engjell dhe e perfshijne ne imagjinaten e tyre te semure.

po hic turp nuk me vjen sepse europa e identifikuar me kete lloj humori mbi kurrizin e nje femije te vdekur, eshte europa cinike, europa orientaliste, e putanave dhe bordellove.

Ndoshta redaktoret e pashpirt kane dashur te vene ne loje hipokrizine e masave qe nuk mendojne me gjakftohtesi, por bien lehtesisht pre e mediave, e tabloideve, titujve dhe imazheve si ne njerin rast ashtu dhe ne tjetrin. Histeri e induktuar...

sakte, diktature imazhesh.

gjithe kjo histeri te kujton plotin e atij filmit; wag the dog

Charlie hebdo eshte nje plehre raciste qe mban leksione per free speech...

Nga ana tjeter heq nga puna satiristin Siné per humor per Izraelin.

Hipokrizi tipike "europiane".

PS: Ca dmth "europiane" pervec hapesires gjeografike? Ca karakteristikash ka "europiani"?

rv E humbe trenin qe tek perdorimi i fjales "blasfemi"

artikulli eshte i importuar smiley se kam shkruar una

Ok , mendova se e kishe shkruar ti...ndjese per keqkuptimin

Nuk e kuptoj se pse gjithe ky shqetesim me karikaturen e Charlit. Ju paska ra sheqeri ne uje disave ke peshku...

Kjo karikature nuk ka te beje me tragjedine personale qe i ndodhi nje familje Kurdi.

Kjo karikature ka te beje me faktin qe Evropen e kane pushtuar rracat e ndyra, tek te cila kultura e perdhunimit dhe persekutimit te femres eshte e programuar ne ADN per qindra, e ndoshta mijera vjet

Pas tragjedise personale te femijes nuk qendron Europa sic duan ta shikojne ca, po i ati trafikant e i papergjegjshem qe ne kurriz te arabeve nga vendet e destabilizuara kerkon te bej kapital financiar. Kur midis tyre (arabeve, kurdeve, turqve) zor se ka solidaritet, si mund te presin pastaj solidaritet nga Europa? Se kuptoj.

Hajde ne koke te kalamajve te vet. Besoj dhe karikaturat qe do bejne per ato raste do jene akoma me cilesore. 

Po nuk eshte gje me te thene ne koke te kalamajve te vet o Tirona. Zakonisht keta qe punojne si artista ne karikature jane qifute gay... ti duhet ti mallkosh nga kanceri i bythes tamam tamam...

Kur ta bejne karikaturen me kancer bythe, ata qe kane kancer bythe edhe mund t'i mallkojne ashtu. 

smiley

 

Tirona, kancerin ne bythe te tyre kane bere, sepse nuk dine te bejne tjeter, ne plan te fundit ben ate qe je.

Edhe artistikisht kjo lloj karikature eshte aq e shemtut, sa vetem nje me kancer ne bythe e ben.

 

Shkurt francezet kane humb besimin per nje bashkjetese me myslimanet siduket jane lodh shume dhe prandaj shprehen kaq te pa meshirshem ! 

si shpjegohet qe un di cdo gje qe ndodh ne afrike fal kanaleve televizive franceze?

Kush kupton satiren le te lexoje Charlie Hebdo-n.

Kush nuk e kupton, ben mire te mos e lexoje fare, se truri i tij/saj nuk mban pesha te renda.
Ketu futen arabet edhe autori i kesaj pacavureje me inicialet r.v.

.....dhe truri qe mban pesha te renda eshte ai tru qe lexon rreshtin e pare te materialit dhe me vrap te bej koment kontrovers, pa kuptuar qe akuzojme njerez per nje "pacavure" qe se kan shkruar ato.

Ti vete e lexon Charlie Hebdo-n?

Qenkan indinjuar lefto-muslimanët. Who gives a fuck. Karikatura tregon të vërtetën në një mënyrë ekstreme, por asgjë më shumë se të vërtetën. 

Pedonekrofila!

Me vjen te them nje gje,me vjen te them,qe mire u'a paskan pas ba.

te hipotizosh si maniak perdhunues nje femije te mbytur duhet te jesh jo keq po shume keq nga ment e kokes... E gjora familje qe se lene ne paqe ne fatkeqesine qe i gjeti.

Wow - po avash ore se ne kete mes nuk eshte tallur me femin por me gjermanet - avash o peshq te indinjuar

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).