Reshje dëbore kanë zbardhur veriun dhe jugun e vendit në zonat malore këto ditë, dhe sipas metorologëve në ditët në vazhdim reshe dëbore mund të ketë edhe në ultësirat. "I ftohti arktik" ka qënë togfjalëshi paralajmërues për temperaturat e ulta që do të nisin të ndihen nga mbrëmja e së dielës. Ky i ftohtë ka përfshirë Europën prej disa ditësh dhe tani pritet të zbresë në Ballkan, duke sjellë temperatura deri në -17 gradë Celcius në vendin tonë. Autoritetet paralajmërojnë se në rrugët e përfshira nga reshjet e dëborës zinxhirët janë të nevojshëm. Ka patur disa aksidente të vogla në rrugët malore për shkak të rrëshqitjeve, por fatmirësisht pa pasoja të rënda.

38 Komente

-17 - kerkon ngrohje qendrore ne shtepi shkolla  ambjente pune, kopshte , spitale etj .

me standartet jetesore te nivelit me te ulet ne Ballkan , eshte per tu qare hallin pleqve dhe femijeve te pareve.

e kalofshi kollaj smiley

ti flet pa lidhje. ik oj gru ne shqipri ta shohesh sesi jetohet. shumica jetojne me mire nga ty ne kanada. ti se ke idene per çfare flet. qaju hallin kanadezve gru. 

ti merru me kanadezet qe shkojne mbyllen ne kafe se s'kane korent ose dun me kursy, Elba. Mos u merr me nji nga vendet me standard me t'larte jetese ne bote. Ke qene najher ne komune te parisit ti? i ha kaken parisi komunes!

Shqiperia pergatitet ?  smiley   Shqiperia gjithmone e papegatit ka qene ne keto 25 vjet  ! Rofshin coca-cola me uje te nxehe, dhe corapet e leshit ! 

Mire thote Elba, shtresat me te goditura jane pensionistet dhe te papunet. Nje pjese e mire e tyre ngrohen me.korrent por ngaqe çmimet jane shume te larta shume pak i perdorin ngrohset.
Shpresoj te kaloj shpejt.

shqiptaret po i izolojne pallatet e kohes socialiste si ketej ne perendim, qe mu s'me kish shku mendja se do ta benin ndonjehere, ju flisni per shtresat e goditura. beni teorira.

nje shqiptare qe njoh, me nje rroge jetojne te gjithe (3 veta), e man veten me te varfren e shqiperise ajo vete dhe kerkon bile te emigroje, ka shku per ski ne mal te zi. i nderron rrobat dhe floket per çdo dite, ta shohesh ne foto duket si Rita Ora, ju flisni per shtresat e varfera.

admini ketushem e la ameriken dhe jeton prej vitesh ne shqiperi, ju derdellisni akoma. shihni mer njerez mos i nxini ditet e jetes neper vende pa jete, po beni ca leke dhe kthehuni dhe ju te jetoni si njerez. se ngelet neper forume.

Spo vdes njeri nga i ftohti ktej o profil se ngrohje qendrore mbase nuk kane por zjarr dine te bejne dhe carapeve te leshit ska kondicioner a ngrohje qe ua kalon.
Shume kujtojne se jemi te shkrehur fare dhe do ikim nga i ftohti...

Sistemi kapitalist i ka keto per fat te keq, kudo ka njerez dhe shtresa te dobeta edhe pse linket e tua jane te verteta, ketu nuk jemi aq te shkrehur sa te mbarojme nga i ftohti.

Nejse une fola per njerez konkrete (pavaresisht se nuk permenda emra) me te.cilet komunikoj shpesh. Ndoshta ata jane nje pakice nje shqiperi.

te gjithe shqiptaret te thone qe jetojne keq, dhe te gjithe duan te ikin prej vendit se kujtojne se ne bote jetohet me mire se ne shqiperi.

ndersa e verteta eshte tjeter pastaj. secili e ben sipas preferencave te veta, sipas paragjykimeve te veta. 

Po varet se cfare kerkon njeriu profil. Sigurisht qe ka vende ku jetohet me mire per disa, ashtu sic ka vende qe nuk arrijne dot te kenaqin nje numer tjeter shqiptaresh. I gjithe sekreti (dhe ne fakt nuk eshte ndonje sekret) eshte tek fakti se cfare te permbush dhe cfare eshte perparesore per ty si njeri, si edhe balanca e te gjitha ketyre.

Pergjithesisht eshte ana ekonomike sic e the ne nje post tjeter. Pastaj, perpos anes ekonomike robi ben edhe ca analiza te tjera: Ku eshte siguria e jetes? Ku eshte shendetesia? Ku eshte mundesia e barabarte per te ecur perpara? Ku te respektohet dhe mbrohet e drejta? Ku eshte me i forte mekanizmi i denoncimit dhe i rivendosjes se te drejtes se shkelur? Ku eshte ushqimi me i mire? Ku behet me shume qejf? Etj, etj.

Nuk ka pergjigje te sakte. Disa gjera jane objektive, disa subjektive. Varet nga anon peshorja.

Plus, njeriu ne gjendjen e tij te natyrshme nuk eshte asnjehere i kenaqur ne menyre konstante, kudo qe te jete.

Pyetja kryesore eshte:

Ku pallohen me teper?

Ti ke nje menyre te gabuar te te shkruarit. Pse perdor kuotimin kur ajo nuk eshte cfare kam thene une? Se jo per gje, por nuk dua te asociohem me budalliqet qe thua here pas here.

Atehere pyetja mund te shtrohet ndryshe:

Ku asociohen me teper?

P.S.

Ti as qe mund t'i asociohesh budallalleqeve te mia, sepse budallalliqet e mia qendrojne me lart se zgjuarsite e tua!

                                                                                                                i Modhismiley 

 

Po po, c'e pyet.

normalisht jetesa e mire eshte nje e dhene standarde qe çdokush e ndjen pavaresisht te dhenash te tjera. eshte si sheqeri ne çaj. te gjithe e ndjejne ka apo s'ka sheqer ne çaj, apo ka kripe. etj.

por per ta verifikuar kapen vetem njerzit qe jetojne me mire se te tjeret, kane me te ardhura, jo te gjithe personat. 

psh kush ka pare dhe del ne pension iken pa perjashtim prej parisit. pra te rezulton qe ne paris nuk jetohet mire, megjithese qyteti do te kete gjithmone miliona njerez qe jetojne ne te. jetojne prej hallit, jo prej qejfit.

Aha, thash se i dhe ndonjefare pergjigje pyetjes sime lastangosofpernis.

 

Ku eshte shendetesia?

Ja ta them une nje aspekt, se ku eshte:

Kur isha ne USA dentisti me beri nje preventiv per te me rregulluar problemet dentare per 10 mije dollare (kisha shume probleme me dhembet atje). Vij ne Shqiperi dhe i rregulloj te gjitha per njemije dollare.

Te keqen e Shqipnise!

Shume dakord, edhe mua me pelqen ky aspekt i Shqiperise.

Dhe, ne USA nuk do kisha jetuar dot. Per shume arsye, nuk ben per mua.

vetem se ajo qe thot ai ndodh prej te ardhurave mesatare qe ne shqiperi jane me te ulta se ne amerike dhe jo prej arsye tjeter. 

per 10000 dollare nuk shkon njeri te dentisti ne shqiperi. shkon i ben ne amerike.(i ben ne shkup, bullgari, mal te zi, etj). nuk ka pra sesi shqipria te kete çmimet e amerikes per shume sherbime. kur te jete vend milioneresh dhe çmimet e sherbimeve te barazohen, do vijne dentistet e huaj t'i bejne konkurence atyre te vendit. t'i lejne pa pune.

bile njoh nje dentiste polake qe punon ne skoci, qe do me ardh me hap klinike dentare ne shqiperi qe tani. 

vetem se ajo qe thot ai ndodh prej te ardhurave mesatare qe ne shqiperi jane me te ulta se ne amerike dhe jo prej arsye tjeter.

E vertete edhe kjo, por prape eshte me lire besoj edhe kur e krahason me rrogen mesatare. Perpara 4 vitesh te hiqje nje dhemballe syri me operacion bente diku tek 6,000 leke te reja, kurse ketu ta merr gjysmen e rroges. Pastaj futet health insurance qe ke edhe mund edhe te mos paguash fare.

Jane dy realitete te ndryshme, Shqiperia ku health insurance eshte thuajse inekzistente (per nderhyrjet ne privat flasim) dhe Amerika e Veriut ku pa health insurance te gjen belaja, por kur e ke mbulohen shume shpenzime. Kanadaja eshte me mire se USA ne kete aspekt.

megjithse s' jam qemoli, faleminderit

smiley

 

Qemoli ia ka bo hyzmetin ksaj. Po thash mos ka mor Duka i Armandonit nai bilete dhe do me i nda ke sportdashesit ( yeah, right ). Megjithate, falemnerit.

Me Rivdekjen, me falni, me Rilindjen ka vetem ngrohtesi. 

Shyqyr qe po ben ftofet dhe po bie bore. Gjerat me normale te nje dimri ashtu sic duhet te jete. Ngrini nje gote vere atje ku jeni, dhe "gezuar"!

Gjate permbytjeve ti shkove ne Majami kurse une ne Srilanka, e padrejte, i kishte thene Veliaj Rames, duke i vene ne dukje qe ata prej kohesh kane neglizhuar vizitat zyrtare ne ishujt e Karaibeve. Plus qe karaibianet kane filluar te protestojne nga neglizhenca e zyrtareve te Shqiperise.

Nese do te ngrihet niveli Vjoses do te kemi probleme, nese nuk ngrihet niveli nuk do te kemi probleme.
Bashkia Vlore

-Nard Ndoka ,thuaj..smiley

 

ne Nevosele e rrotull,  jane teresisht ne meshire te  Zotit/ fatit...  me ca lexova sot, ne Selenice kane probleme...

Po shume keq eshte...

Kendej parashikimet jepnin -8 deri ne -10 per kete fundjave qe kaloi. Nje -1 e mjere ishte minimalja, nuk me ra rasti te vesh kete. smiley

''shqiperia pergatitet''....

Kripe e madhe gjithandej, borepastruese per çdo segment te rrezikum, ekipe emergjence me ambulanca helikoptere e krejt. 

Ja, kesaj i thon rilindje. Kesaj i thon pergjegjsi e pergjegjshmeri.

Prandaj s'duhet te jemi pishman ne qe i besum. 

''Te mbajt e jotja'' do ish me sakt

Ose ose e ke te mushme smiley

S'me duket si shprehje e Vlores kjo.

A eshte shqip.moj zonjesmiley 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).