Dje në emisionin “Opinion të Blendi Fevziut, gazetari investigativ Artan Hoxha ka publikuar disa dokumenta të cilat i përkisnin përgjimeve  që kishtë kryer Njërsia Hetimore Kundër Korrupsionit dhe Krimit Ekonomik në Prokurorinë e Tiranës.

Dokumentat e publikuara nga Hoxha tregojnë se ka qenë në përgjim shtetasi Kastriot Ismailaj, I cili në fakt është përsoni që pak kohë më parë u akuzua për aferën CEZ, Ismailaj ishte pronari I subjektit DIA që kishte përfituar miliona dollarë nga mbledhja e borxheve të CEZ. Ismailaj në atë kohë u akuzua për  [dokument 1] lidhje të forta me Ilir Metën, por kreu i kuvendit i shmangi këto akuza duke i kaluar tek ish kryeministri i qeverisë së stabilitetit Vilson Ahmeti.

Dokumentat e publikuara dje nga Artan Hoxha tregojnë një komunikim të qartë të Ismailajt me numrin e telefonit 0682031701 i cili është përdorur në atë kohë nga Ilir Meta. Në sms që del nga përgjimet thuhet, “Nesër në darkë duhet të takohemi patjetër. Me duhen 200 mijë patjetër mos harro”.

Ky mesazh është komunikimi i Ilir Metës, atëherë kreu i LSI-së, me biznesmenin Kastriot Ismailaj. Meta në atë kohë u përfol se mori edhe kredi në prag të zgjedhjeve të vitit 2009, më pas Meta kaloi menjëherë në qeveri me demokratet.

Përgjimi është bërë edhe më dijeninë e Prokurores të Përgjithshme në atë kohë Ina Rama, dhe për të gjithë survejimin ndaj Ismailajt ka pasur vendime gjykate. Përgjimi është bërë ndaj biznesmenit dhe jo ndaj Ilir Metës, direkt. Megjithëse pak muaj më parë u fol për përgjime të zyrtarëve të lartë kjo u mohua nga ish-kryeministri Sali Berisha i cili saktësoi se politikanët mund të jenë përgjuar vetëm në rast se kanë komunikuar më njerëz nën hetim nga prokuroria për trafiqe dhe vepra të ndryshme penale.

25 Komente

Humor PD-je.

Shikoni cer shqipeje perdor ky gazetari i shkolles se Artan Fuges. smiley

Meta në atë kohë u përfol se mori edhe kredi në prag të zgjedhjeve të vitit 2009, më pas Meta kaloi menjëherë në qeveri me demokratet.

Interesante perfshirja e Ines se Bamirit te TKD-se. Del telefoni i deputetit dhe motra vazhdon pergjimin pa iu dridh qerpiku. Pastaj e pushon hetimin se ashtu eshte nje pune dhe nuk e asgjeson fashikullin e pergjimit sic e kerkon ligja sepse del emri i zyrtarit te larte, por e arshivon qe te riperdoret se perseri ashtu eshte nje pune.

Ej Bamiri i FRD-se qe e zbriti pazarin nga vjedhja e floririt ne Krabe , ne 700 mije e pastaj ne 200 mije dhe shif kur ta akuzojne tani Meten per ndonje marrje rrushfeti per ndonje emrim ne Ujesjellesin e Tiranes. Te gjitha keto ne kohet e Ina Rames se Bamir Farangrenesit. smiley

Like floriri strikes again! 

Pertej kesaj, une nuk besoj shume ne vertetesine e ketyre dokumenteve, Like lubija duhet te jete k@qe kokemadh te permendi shuma te hollash ne biseda e aq me teper ne SMS pas asaj te pergjimit alla Prift te bllokut. Ose, ose ka filluar t'i duket vetja si highlander. Me gjithe keto dikush duhet ta haje, por se kush nuk merret vesh.

Gjithsesi duke e menduar edhe njehere une them qe ne fund asnjeri nga keta qe permenden nuk do ta haje (fundja prandaj permenden) dhe do ta haje vetem Rama qe nuk ka k@qe per te dale i lare nga kjo histori felliqesirash (kjo nuk do te thote qe vete nuk eshte, dhe kjo e fundit ndoshta shpjegon shume). Por qe e kane bere m@tin mullar, e kane bere dhe po i rreshket shaleve dalengadale. Kapakun e pusetes po e mban Lu-ja me shoke se po i hoqen tapen nuk ka hidrovor qe e kullon e s'ka detergjent qe ia heq eren Albaniés se vorfer!

Behet fjale per pergjime te vitit 2009 me vendim gjykate per K. Ismailin, i dyshuar per pastrim parash. K.I. nuk e dinte qe pergjohej, aq me teper Ilir Meta. 

Tani, si thua ti, kur i kerkon tjetrit si pa te keq, "se me duhen neser 200 mije" sigurisht qe ketu nuk eshte fjala per leka, por per Euro safi. Pastaj kohe fushate ka qene, dhe nga menyra si eshte shkruar sms-ja le te kuptohet se kjo shume nuk ishte e para as e fundit, dmth ai i thote "mi sill neser 200 mij".

Nejse, dicka eshte e sigurte fare, po fare ama:

Ilir Meta eshte nje mafioz i rendomte, qe ka vjedh, ka mashtruar, i ka q... nonen atij vendi, bile ka informacione te sakta qe ky kok bolja ka vrare, kuptohet, ka dhene porosi. 

Natyra e tij eshte komplekse ne perversitetin e tij; ai eshte i zgjuar aq sa mund te jete nje horr, ai eshte i shkathet aq sa mund te jete nje hajdut dhe mashtrues, ai eshte trim, aq sa mund te jete nje kriminel mafioz, ai eshte aq i moralshem, aq sa mund te jete nje burre qe i pa... ll... t gruaja ne emer te biznesit dhe politikes familjare. 

Ilir Meta ka porositur vrasje, dhe ka prova per kete pune. I kane ata qe i kane, por per dreq nuk ka ardhur akoma momenti qe ti nxjerrin.

Te besh portretin psikoanalitik te Ilir Metes duhet nje pune e madhe. 

Megjithate ai eshte akoma Kryetar i Parlamentit dhe vjedh per bukuri se bashku me Kryeministrin Edi Rama, per shtat pal qejfe.

 

S'besoj se ka ven ne bote ku shkembehen mesazhet mafioze ne keto nivele. Sot ishin te gjithe squk. Per dy dite harrohet fare. Bleini Lu-se se shkrete nje veture te mire, o faleni ndonje ore, te pakten.

Po edhe ketu ne Peshk te gjithe heshtin si peshku, si ka mundesi? Apo eshte porosia nga lart qe per kete teme nuk duhet te flitet?

Ku jane skifterat e Peshkut?

Po u lodhen robt mer Ben. Duket ashiqare qe Likja eshte superman, askush nuk e prek dot. Si thote ajo fjala e urte, po nuk i munde dot bashkohu me ta. Me Liken te gjithe fitojne. Edhe Rama vetem keshtu fitoi.

Shqipot derisa vazhdojne t'i thone mootit mashallah, kshu m'tullum do ta kene, me sira prej liderave. 

Si tha Klani sot, meqe po heshtin te gjithe, po i bashkohemi dhe ne heshtjes. smiley

he me se 200.000 jane te shkretat

Ore po prandaj paska dale kjo shprehja " a te kishim nja 200 000€ pa do ronim si mbret!" .
Nuk kane faj jo. I kane shembujt gjalle dhe me benza!

Asgje nuk jane aq para aman!

aq para i mban robi ne çorape

Ose poshte dyshekut smiley

Edhe mes kembeve ... Ohuuu ka plot vende.

200mij mban çorapeshkurtri, se çorapet e pipi calzelungës mbajn 200 miljon smiley

A e ka lujt Power Ball-in  Ilir Meta a jo ? ...se nuk paska te ngopme katunari Skraparit. Dhe mos thuj qe s'ka nevoje se ene Ovechkin dhe Mello Anthony i kishin fut numrat. 

Albanian Greed !

A di gjo njeri si dhe kur do i ndaje qafderri Duka ato biletat e Europianit , apo ta majm me shkume ? 

Nashi politika shqiptare ecen me mantren lazaratase; mos me pysni si e bona milionin e pare

E frikshme deklarata te klan tv:
me qene se as opozita e as ndonje tv tjeter su moren me rastin...as ne si tv klan nuk do merremi me kete.
Turp per opoziten, turp per te gjith tv te tjera dhe sidomos per tv klanin

Pse po te merren çar do behet!!

Hahaha! 

Mu m'pelqe fakti qe Kryetari i Kuvendit te Shqiperise as nuk e ka rrujte fare per kete "dekonspirim" te hetimit dhe publikimit te ketij SMS-je! smiley

As pergenjeshtrim, as mohim asgje! 

Tamom bob! smiley

Ej po mire keta plehrat e PS-se qe kane frike ta tunnin varken, se i hiken nga koalicionk dhe i dhjet, po ai gorja qe nuk rri pa honger mut per cdo gjo, si "spjegohet" qe ka ra squke? smiley

 

Po ska thone asigjo kompromentuse...200 mije ka thon. 200 mije ca? Like ne FB ndoshta?

po ta shofesh opionionin e djeshem, po thojshin qe keto te korruptumit qe i kapin mbas emisionit stop (apo ato qe kane kap mbas emisionit fiks fare) qe dalin ne kamera duke mare leke, ketyne as leket mrapsht nuk ja paskan mare mo dot. wtf.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).