Ai duhej të ishte projekti, me të cilin Edi Rama do krenohej përpara zgjedhësve të tij.

Por deputeti i Vlorës nuk e ktheu dot në realitet ‘Lungomaren’ e Vlorës, ndërkohë që po hyjmë në vitin e tretë të premtimit.

Vlonjatët janë revoltuar, duke e akuzuar kryeministrin jo vetëm që nuk e ndërtoi ‘Lungomaren’, por thonë se ka dëmtuar zonën më të bukur.

Ky postim është shpërndarë nga ‘Lëvizja për Vlorën’ dhe faqja në FB, ‘Mirësevini në Vlorë’, si dy faqet nga më të mëdha të vlonjatëve në rrjetet sociale.

Lexoni më poshtë tekstin e plotë:

Dikur ishte plazhi te “Marina” pastaj “lungo mare” me projektet ne leter te Kryeministrit, pastaj “llumo mare” me shtufin qe u mbush gjithe hapesira e plazhit, e sot qe shirat dhe deti bene te tyren duke fshire gjithe llumin duke e marre ate brenda detit, dhe duke e kthyer serish edhe me keq sec ishte para se te fillonte “llumo mare” e kryeministrit, pra sot e meriton emrin “mocal mare” dhurate prej qeverise me aprovimin ne heshtje te bashkise!

Kjo ishte pjesa humoristike e ceshtjes! Pertej budallallekut dhe pa aftesise se qeverise dhe bashkise, ka ca probleme te tjera!

Se pari Vlores prej vitesh nen preteksin e investimit te “lungo mares” po i demtohet turizmi, vija bregdetare e saj eshte kthyer ne nje gjendje “lufte” ku sheh vetem shkaterrime! Zor se mund te besohet se kush erdhi vjet ka deshire te rivije edhe sivjet ne kete qytet me gjendjen qe e pa vjet e sic duken gjasat me keq do jete sivjet!

Se dyti! Shtufi qe u fshi nga bregu ku ishte hedhur, kishte kushtuar, (fjalet thone diku te 1,7 milione euro), keto para nuk jane te xhepit te kryeministrit e as te kryebashkiakut qe kane zgjedhur te bejne sehirxhiun kur zhduken me nje permbytje kaq shume para nga leket tona! Pikerisht keto para jane nga xhepat tane, dhe te brezave qe do paguajne taksa ne kete qytet.

Se treti! Llumi qe mori deti ka mundesi te kete krijuar nje shtrese lluce ne fund te detit, duke ndikuar ne gjithe cilesine e plazhit aty.

Te mos harrojme se deti e pastron veten ne nje periudhe 30 vjecare kur nuk ka element te induktuar artificialisht ne rastin konkret do i duhen edhe me shume!

Se katerti! Fakti i ketij dëmi do kerkoje ( gjithmone sipas projektit qe zbatohet), te ribehet rimbushja! Nese kjo ndodh, me parate e kujt do behet? A eshte e drejte te ribehet me parate tone, kur faji qendron te ata qe mbushen plazhin me shtuf dhe nuk ngriten nje brez mbrojtes per situata te tilla?!

Se pesti! A i takon kryebashkiakut tone te hesht kur sheh se interesat e qytetit jane demtuar prej pa aftesise? A nuk duhet qe te ngreje zerin, te marre masat per sistemimin e gjendjes sa me pare, muajt e veres po afrojne dhe Vlora nuk ka perse te duket si nje qytet i braktisur i sapo dale nga lufta!

Se gjashti do ftonim kryeministrin dhe kryetarin e bashkise te benin pushimet sivjet te plazhi i “mocal mares” qe vete e krijuan!

31 Komente

S'eshte vetem llumo-marja por edhe rruget fringo te reja te ndertuara ne kohe te sari salltekut qe po gerryhen nga lumenjte.domosdo se ndertohen per te funksionuar vetem kur qielli eshte i kalter, dielli ndricon ,bilbili kendon ,era pune e madhe e jo ne dite te qametit atehere kur infrastruktura te hyn ne pune me shume se kurre.kemi izraelitet qe kane nje jete te tere qe flejne me syte hapur prej sulmeve te arabeve , ne mes te shkretetires kane ndertuar nje shtet qe e ka zili bota .shqipot ne nje nga zonat me te bukura te europes kane jo nje po dy shtete e qe te dyja po i dhjesin .pse i ben keto pune se prapthi o zot i madh.

se pari:   ky investim, Lungomare, nuk i duhet Vlores kur  Vlora ka probleme te panumerta,  bazike, jetike (rruge ,kanalizime, infrastrukture etj etj)  dhe ka vite qe eshte katandisur ne nje qytet  te mjeruar..  (as qytet nuk i thua dot ne fakt  merre me mend ska nje semafor,  dicka kaotike eshte).   jo me kot Vlora  permbytet cdo 2-3 muaj , pa dallim stine e sezoni, saqe ka sfiduar edhe 4-stinet e Vivaldit..

Lungomare  nuk eshte projekt i keq, por eshte nje projekt luksi  qe  ''do te behet''  nga zona e detit,  (kap rreth 1,5 km bregdet)  dhe me se shumti sherben per  sezonin e beharit si dhe mund te perfitojne  rreth 10 deri 20 %  te qytetareve te Vlores qe  jetojne ne ate zone...

por mbi 80%  e qytetareve te Vlores, jetojne ne brendesi te qytetit te Vlores,  qe eshte totalisht i mbaruar, i marre fund!  presupozohet qytet historik gjoja...  

keshtu, eshte idiotizem me brire  te  besh nje investim luksi dhe me shume pak perfitime per komunitetin, qytetaret e Vlores pra, kur keta  kane nevoje per gjerat me baze: pastrime rrugesh e kanalesh, asfaltime te rrugeve gjithe gropa, prishje te ndertimeve pa leje, uje e drita pa nderpreje, rregullimin e trafikut,  po edhe ndonje park e lulishte nese ka mundesi, etj etj...  

ndersa turizmi ndihmon nuk jetohet vetem me te.shumica e puneve qe krijon turizmi jane sezonale e te pakualifikuara , kamariere , pastruese etj.Industria eshte ajo qe krijon pune te mirepaguara dhe paret e industrise ngrejne edhe sektorin e sherbimeve.

taksirat do prisni deri te enjten ne mjes saa te fitoje lali 1.5 biljon dollaro edhe jua ben persembari smiley

Amon mos nisen drejt Tiranes , OLIQENO smiley

Humor kapitalist! Nejse, me e bukura mbetet Saimir-qorri !! ..i ka kapitalizmi keto..liri e shprehjes i thone!

Kish diçka qe nuk shkonte ne fakt ne ate plazh, po nuk guxoja ta thoja se do me mirrnin per nihilist. Kjo gje tregon se Palloshi, Braçe miushi, etj, kane falimentuar para votuesve te tyre. 

Lungomare -- llumomare

Demokraci -- dhimocraci

si vazhdon?

si çdo gje tjeter xhanem. se mos e ndrinë diçka diku dikur e u mbeti kjo smiley

dështim e dëshpërim smiley

O moj vlore c'e pate fat
edi ramen psikopat

Doli Llotaria amerikone me ne fund mo Pjeter ? Cpaskeni qene ju Rilindasit mo vlla smiley

Shife kur te hidhem ne Angli. smiley

ne vazhdim te bejtes te pjetermustakuqit....

 

Vlorë e bukur ne gropë,
ç''ta bënë mutin ne kokë
Edi, Koqoja me shokë.

 

Jo, vazhdon kshu:

Kush eshte burre emigron,

jo n'Amerike, por ne Valone

Te ndertoje memedhe

Lungomare te re.

po po.. edhe vazhdon me tutje:

 

kush eshte burre nuk frigohet,

por  ne Vlore rri e krenohet

me Shpetim Gjik  kryetar

edhe pret  nga rilindja lun-gomar.

 

 

Vlore moj te rente pika

krietar Shpetim Gjika

ka bere ca punera te liga.smiley

smiley  po ti... "I LOVE YOU EDI RAMA"  E tradhetove sa arrite ne Amerike? Cfare efekti paka patur kjo Amerika.

Zhgenjim total, Vlora eshte e tera gri, varferi ne rritje, por kur skishte ndermend te bente gje pse ua prishi njerezve bizneset?
Mire deri dje qe Vloren e kish inat "Maloku" e nuk bente investime, por tani kush e ka fajin?

Me kedo qe flet thote vetem: Shume keq...

Si e kam thenur edhe me pare vlonjatet ia futen vehtese kur hodhen talianet ne det .do ishin nje hot spot si Monte Carlo urdho nashi 100 vjet nen sundimin shqiptar qyteti eshte mysybet .te vetmet ndertesa qe bien era qytet jane ato qe beri italiani 100 vjet me pare.

po ata qe strehuam kur kapitulluan pse si ze ti, po quan vetem ata te detit.
Na ka bere perendia resk nje klime e nje vend per tu pasur zili dhe shqiptaret e shkrete ngelen rrugeve te evropes duke kerkuar azil, sikur e ka mallkuar me gjithe shpirt...

He mo se s'kenaqeni ndonjehere dhe ju. Malokun ua hoqi, ca doni me. Tashti kerpullen ne Tirone do ta boj Ai se Cun Tirone eshte.

Hoqen miun vune maçokun! Per Vloren qeveria nuk ka asnje shfajsim. Bashkia eshte mbajtur prej dhjetra vitesh nga socialistet ( lejet e ndertimit, abuzimet me fonde, investimet e munguara etj etj) dhe tani mbas tre vitesh kontrolli edhe te qeverise qendrore Vlora prape e shpartalluar.
Mund te kene shume faj socialistet vendore dhe qendrire por me shume e kane vete vlonjatet qe i zgjedhin dhe nuk iu kerkojne te mbajne pergjegjesi.

per saktesi: 19 vjet e  ka bashkine  e Vlores PS -ja, nga te cilat 12 vjet  kryebashkiak ka qene Petoja. qe duhet te ishte ne burg, por ne fakt vazhdon xhirot me Q7 neper Vlore e Tirane.

E.di Belul e di. Njeri me hajdut se tjetri. Ky i fundit i tejkaloi te gjithe si per nga vjedhja por edhe per nga kapadailleku. Ve kryetar bashkie nje fshatar! Dio mio-do thoshte Robert Ndrenika.

Belulo, shife kete qe ka sjelle Alba ,  nuk besoj ta kesh pare Vloren noiher keshtu, kliko tek ajo gruaja ne Bregun e Lumit ne periferi te Tiranes dhe del edhe Vlora me pas.  

http://www.kohajone.com/2016/01/07/ja-si...

si tha plaku i tredhur ne fb "rrebelimi komunist" smileysmiley

Keta shoket e MAPO qe thone kete "Llumi qe mori deti ka mundesi te kete krijuar nje shtrese lluce ne fund te detit" jane te njejtet njerez qe para kamerave moren uje nga deti kur filloi lungomarja ti dergonin ne Itali per analiza "me siguri ishte helmuar deti"... Pa shaka kjo, derguan ne Itali analizat.. smileysmileysmiley 

 

 

 

 

 

apo tashi qi u binjakezu vlona me majamin

Njehere u genjyet e i dhate voten,

kesaj here jepini "Rroten"!

qekur mesoi notin Saliu i Tmerrshem, deti nuk eshte me ai i pari smiley

Kur Saliu i Tmerrshem futet ne det, peshkaqenet dalin ne breg te frikesuar.

Saliu i Tmerrshem nuk noton, thjesht e shtyn detin matane.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).