Artisti shqiptar me njërën nga punët e tij të fundit, "Shtëpi Emgirantësh" ekspozuar në Borgo San Giuliano në Rimini.

11 Komente

nuk eshte nga punet e fundit te Gimit, ''shtepia e emigrantit'',  Blendo.  por eshte vendosur se fundmi ne Rimini ne  format 3D.

Agimi ka nje cikel punesh te tilla qe fillon qe nga viti 90-te me ''valixhja e emigrantit'', ku ka marre edhe cmim/e nderkombetar.

Mos ngatrro temen e njejte te ciklit me piktura vizatime me tekniken e re te instalacionit. Un nuk e di se nuk i kam majte bishtukun artistit, e ndoshta gabohem, por kjo veter qe ti e quan ne 3Dsmiley ku ka qene ekspozuar me pare? Si zor te jete bere me pare. Ka shume mundesi te jete e fundit, ta do logjike te jete keshtu. 

O Blendo njeri knej nga arti, O Blendo tjetri anej nga karti i gjykatesit suprem konservator. Nuk ju gjendet kurre dermani. Doni me e nordh Peshkun fare, nam i zi nje komb i tere nuk eshte ne gjendje ne epoken digjitale te mbaje te pakten nje te vetem blog te lire. Vetem per t'honger e per te pi qyl, e pirdhi ne te me berdafe.

 

nuk ngaterrohem o tiku.. edhe une nuk i kam mbajt pishen artistit , ta ndjek neper ekspozita.. por kjo, ''shtepia e emigrantit'',  eshte pune e hershme e tij, prandaj dhe e njohur per mua..

madje edhe vendosja e kesaj pune (qe ti e quan instalacion.smiley.) ne Rimini, qenka i hershem , qe ne 2010-en..smiley  sepse paska qene  tema  ''kulturore'' e qytetit  e tille. 

po o Belul po, e ka bere kur ka qene te "Hosteni" 2Dsmiley.

 

morpo 2D  apo  2F.smiley, ska shume rendesi..  u binde me ne fund qe ne fillim eshte piktura,  pastaj vjen instalacioni..smiley  dhe  kjo pikture eshte histori e vjeter.. 

 

p.s: une e di  pse eshte keqkuptuar Blendi qe e solli si aktivitet artistik te autorit qe ka ndodhur kete periudhe.. po deshe ta sqaroj edhe kete..smiley

Ti sqarohu me Blendin sa te dush, i del vete per zot çfare ka botuar.

Per mu kete lajm se luan as topi si vertetsi, eshte ne rregull me logjiken historike te krijimit (ne fillim 2D dhe pastaj 3Dsmiley) edhe sikur ta kete bere ne kohen e Hostenit me drrasa te Kombinatit Drurit Misto Mame.

Hegeli tha:

Aq me keq per faktet!

p.s.

le qe akoma nuk ke treguar e Thote Linku qe piktura qe ke sjelle eshte bere mbas instalacionit.

 

Nejse djema, me mire vone se kurre  smiley 

Mua me pelqen ky Agimi - i kam pare edhe nje ekspozite ne Shqiperi, diku andej nga rr. Elbasanit me duket.. e ky instalacioni eshte sikur ato te shume te tjereve, prodhohen ne seri per te zbukuruar qytetin

Ide e bukur, vetem se do me pelqente me shume qe ajo valixhja-shtepi te ishte pak me e vogel.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).