Relacioni arkitektonik. Inxhinierët: Këndi është paralel dhe ka lidhje me “Grand Kafe”, hapësirë e rezervuar për prindërit për të pirë kafe apo të lexojnë gazeta teksa kontrollojnë fëmijët .

Këndi i lojërave që pritet të ngrihet në kodrat e Liqenit Artificial të Tiranës, ka nisur të marrë “jetë” një muaj para zgjedhjeve lokale të qershorit 2015. Sipas disa dokumenteve që disponon gazeta “Shqip”, në maj të vitit të kaluar, Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka kontraktuar si konsulent disa operatorë privatë, me qëllim që të përgatisnin masterplanin e parkut të liqenit dhe pesë projekteve pilot. Në relacionin arkitektonik, që ndodhet në Agjencinë e Prokurimeve Publike, është i detajuar ngritja e këtij këndi, që është publikuar edhe nga Bashkia e Tiranës. Ndërkohë, në këtë dokument që disponon gazeta, ndodhet edhe një “njollë e zezë”, e cila shpjegohet në relacion se është “Grand Kafe”. Ky vend për të rriturit, shkruajnë inxhinierët, është një hapësirë e rezervuar për prindërit për të pirë kafe apo për të lexuar gazeta.

Dokumenti – Në rreth, “njolla e zezë” ku është parashikuar të ngrihet edhe “Grand Kafe”. Sipas relacionit arkitektonik, në të do të qëndrojnë prindërit për të pirë kafe apo për të lexuar gazeta

Dokumenti i shtatorit 

Gazeta ka bërë një hulumtim të dokumenteve të paraqitura për ngritjen e këtij këndi lojërash, i cili është kontestuar së fundmi nga shoqëria civile dhe opozita. Madje janë bërë edhe protesta dhe ka pasur përplasje mes protestuesve dhe policisë. Gazeta “Shqip” ka siguruar një dokument që mban datën 25 shtator 2015. Shoqëria private “Bolles + Wilson”, ka bërë edhe një relacion arkitektonik, i cili u është bashkëlidhur dokumenteve të lidhjes së kontratës me firmat që po e ndërtojnë këndin apo të dhënave të tjera. Me interes është ngritja e këndit të lojërave për fëmijë. “Është menduar të jetë një hapësirë pothuajse për të gjitha moshat duke shfrytëzuar në maksimum pjerrësinë e terrenit”, shkruhet në relacion, që më pas jep detaje të tjera. “Zona e këndit të lojërave, sipas masterplanit, është paralel dhe ka lidhje të drejtpërdrejtë me një hapësirë tjetër të quajtur ‘Grand Kafe’, një hapësirë kjo e rezervuar për prindërit, të cilët duke pirë një kafe ose duke lexuar një gazetë kanë në kontroll fëmijët e tyre”, vijon dokumenti. Sipas saj, në majën e kodrës, tarraca e “Grand Kafe” është e pajisur me kioskë akulloreje, gazete, platformë vallëzimi, pikë informacioni në lidhje me parkun, si dhe një zonë për ndihmën e shpejtë. Zona e përzgjedhur për këndin e lojërave, në vazhdimësi të propozimeve në master plan lidhet me një shëtitore, e cila zgjatet drejt liqenit, ku është vendosur klubi i vozitjes dhe një pishinë publike lundruese brenda në liqen, të cilat mbulohen nga një platformë dritash e quajtur “Tufa e xixëllonjave”.

Si do të jetë këndi

Në dokument, këndi i lojërave është menduar të jetë si një platformë lojërash dhe aktivitetesh për të gjitha grupmoshat e fëmijëve, nga mosha 1 vjeç deri në moshën 14 vjeç, pse jo edhe më të rritur. Në këtë platformë aktivitetesh, lojërat e përzgjedhura për çdo moshë përcaktojnë edhe zonat e grupmoshave të ndryshme të kësaj platforme. Sipas relacionit arkitektonik, një platformë e vetme është e ndarë në disa zona, të ndara nga njëra-tjetra, me shkallë, rampa dhe nëpërmjet materialeve. Çdo zonë duhet të jetë e pajisur me tabela druri që tregojnë grupmoshën të cilës kjo zonë i përket. “Këndi i lojërave është konceptuar të jetë një teatër, një skenë e vërtetë ku vetë fëmijët janë aktorët. Nuk ka skenarë dhe regjisorë. Performanca quhet ‘LOJË’ dhe përbërësit përcaktohen nga imagjinata e fëmijëve. Këndi i lojërave është konceptuar si një aventurë, një udhëtim në kohë, një udhëtim drejt fëmijërisë”, thuhet në dokument. Sipas tij, këndi është konceptuar me një shëtitore, e cila rritet dhe zvogëlohet në kuotë duke ndjekur pjerrësinë e kodrës. Nga kjo shëtitore ushqehen të gjitha zonat e ndara për fëmijët sipas grupmoshave të ndryshme.

Sa do të kushtojë

Më 5 janar të këtij viti, bashkia ka shpallur fitues për ndërtimin e këndit të lojërave bashkimin e operatorëve ekonomikë “Star Tek” shpk & “Riviera” shpk & “Kaleshi” shpk. Fondi limit për këtë ndërtim ka qenë rreth 680 milionë lekë të vjetra. Burimi i financimit është në mbështetje të vendimit të Komitetit për Zhvillimin e Rajoneve. Kohëzgjatja e kontratës do të jetë gjashtë muaj kalendarike, duke nisur nga data e lidhjes së kontratës. Ndërkohë, fituesit kanë ofruar 652 milionë lekë për ndërtimin e këtij këndi. Një firmë tjetër është skualifikuar, ndërsa një tjetër nuk ka dhënë asnjë ofertë. Sipas bashkisë, asnjë operator ekonomik që mori pjesë në tender nuk është skualifikuar nga gara.

 

Arkitekti: Do të ketë edhe një urë përmes liqenit 

Peter Wilson, një nga arkitektët gjermanë, që ka ideuar këndin e lojërave, ka shpjeguar se parku do të jetë 50 për qind më i madh, ndërsa do të ketë edhe një urë përmes liqenit. “Vendndodhja e tij është zgjedhja ime dhe unë jam ai që e ka zhvilluar panoramën e zgjeruar të këtij parku. Parku i Tiranës do të jetë më fantastiku që mund të imagjinoni. Ai do të jetë 50% më i madh se aktuali, do të ketë pjesë me ujë të freskët për njerëzit që do të ecin aty, do të ketë ambiente sportive dhe një urë përmes liqenit për njerëzit që duan të shkojnë tek ambientet sportive. Ashtu siç kemi bërë edhe në Korçë, korsi për të vrapuar dhe korsi për biçikleta”, shpjegon Wilson për një televizion privat.

Më tej ai thotë se ky park do t’i japë Tiranës një aset të jashtëzakonshëm. “Po unë jam arkitekti i këtij projekti skandaloz, por nuk është një projekt skandaloz. Është një projekt që i jep Tiranës një aset të jashtëzakonshëm”, u shpreh arkitekti gjerman. Për debatet e fundit, ai thotë se nuk mund ta imagjinoj se banorët e ndonjë qyteti mund të protestojnë kundër një këndi lojërash për fëmijë. Fëmijët janë e ardhmja. “Nëse nuk mund të bëjmë gjë për fëmijët, për kë duhet të bëjmë gjëra? Dhe ka një çështje rreth vendndodhjes së këndit të lojërave. Këndi i lojërave për fëmijët është në mes të parkut. Ne nuk duam t’i vendosim fëmijët në një anë të parkut dhe t’i çojmë ata aty, a thua se ata janë të parëndësishëm. Fëmijët duhet të jenë qendra e ambicies sonë dhe qendra e jetës sonë”, thotë ai. Arkitekti thotë së është frymëzuar për ta bërë këtu parkun pikërisht prej asaj çfarë ofron aktualisht Liqeni Artificial, panoramë e mrekullueshme dhe një numër i madh njerëzish që zgjedhin atë për aktivitetet e tyre sportive.

144 Komente

goxha mire

qellimi eshte ruhet balanca ne mes natires e ndertimeve jo te mos behen ndertime fare .

Interesohuni ju lutem, jane a s'jane me pemet aty tek lokali "Njolla e Zeze" e me ktheni pergjigje.

na iku dhe nje koment!

Ajo njolla e zeze me duket se eshte Kisha e Shen Prokopit. Nga google satellite ka te njejten forme dhe eshte pikerisht ne ate vend.

https://www.google.com/maps/place/Tirana...@41.3133865,19.8182794,351m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x1350310470fac5db:0x40092af10653720!6m1!1e1

Ketu do jemi. Ky park do jete fundi i kesaj qeverie. Bejne mire te terhiqen para se Shqupi te leshoje artilerine e rende. Shqupi duron cdo gje por ama prerjen e pemeve nuk mund ta toleroje. Beni kujdes.

eshte njecike si oxymoron .njerez qe vrane 4 demonstrues me duar ne xhepa pa iu dridhur qerpiku e pa kerkuar falje indinjohen per prerjen e 3-4 pemeve.

Te jesh i sigurt qe dhe pdisti me i flakte qe njoh ketu eshte pro parkut po qe falas. 

PD-ja ka zgjedhur kauzen e gabuar per te bere opozite. Have run out of ideas!

Si rritet një park dyfish (me 50%) kur është i rrethuar nga të gjitha anët me pallate? Apo me metoda gjermane të një arkitekti gjerman me emër anglez?

Kete s'arrij ta kuptoj dhe une kete punen e 50%. Pse s'na e shpjegon me qarte ky arkitekti? Dhe ne pamjet qe na u ofruan s'pashe ndonje zmadhim te parkut.

duke i bere me kate e brezare

shkabeeeee. ca me te thene ty, se ti vetem komunen ke pare. keto jane kende lojrash ke lagja, jo ke parku kombetar qe nuk lejohet me ligj edhe ne amerike se eshte zonje e MBROJTUR e NATYRES. 

Nuk ka pas qene kot ajo barcaleta me pedagogun e mjeksise dhe studenten qe nuk dinte te bente dallimin ndermjet indit kockor dhe mishtor. 

Mire pra, po te rreshtoj playgroundet e Central Parkut te New Yorkut se jane disa.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

 

Ju keni me shume mend se cdo arkitekt ne bote kur jeni ne opozite. Kur i leverdis Sales, e harroni Central Parkun e nga nuk gjeni idera me femijet tane qe kullosin te qete ne nje fushe me bar marksist dhe me asgje tjeter. Kur jeni ne qeveri pastaj beni lagje te tera buze liqeni dhe vritni rob nga kater njeheresh nese ju kundershtojne. Kulmi i ndyresise.

Late aq shume nam duke dale kunder nje kendi lojerash per femije sa tani sa dhe ata mes protestuesve qe njiheshin si te pavarur, dolen si karagjoze anarkiste qe nuk mund t'u zesh bese. Marksiste te hallakatur, te vdekur per te rene ne sy si te pervuajturit e shkelur nga sistemi. 

Cdo banor qe jeton ne tirane, cdo i ri qe e ka idene e mbeses apo nipit, cdo i rritur qe nuk eshte beqar i stazhionuar qe ka njohur ngrohtesine e nje qenieje tjeter vetem kur ka perkedhelur qenin e komshijes, e sheh ndertimin e kendit te lojerave si dicka pozitive.

Eshte idiotesi te mendosh se femija ka nevoje vetem per nje fushe me bar dhe per asnje kend lojerash ku te vere ne pune muskujt e te gjithe trupit, fantazine, krijimtarine dhe aftesite per te krijuar shoqeri me femije te tjere. Sinqerisht qe late nam, treguat qe jeni te paafte te mendoni me koken tuaj. Vetem ndikoheni prej partive, qofte prej idiotesise naive, qofte prej interesit.

Shko ke burimi direkt: 

http://www.nyc.gov/html/planyc/html/sustainability/parks-public-space.shtml

A 2007 NYC report highlighted that New Yorkers had fewer acres of green, public space per person than any other major American city. As a result, the City committed to ensuring that all New Yorkers live within a 10-minute walk of a park and that 90% of our waterfronts are open to recreation by 2030. This included opening underutilized spaces as playgrounds, creating and upgrading current parks, and incorporating sustainability throughout the design and maintenance of all public space.

As of 2014, the New York City Department of Parks and Recreation (DPR) has led the City’s efforts in adding 109 acres of new parkland. The City has also worked to expand its Bluebelt wetland system, increase opportunities for recreation along our waterways, and restore coastal ecosystems. The City’s efforts to maintain and expand parks and public spaces are focused in the following areas:

Parks and Open Space

Plazas and Greenstreets

Trees

Waterfronts

Ku eshte hapesira e gjelber qe do shtoje kryetarka ne 6 muaj profesion kryetarke? Vetem po i merr hapesires se gjelbert. Ti kujton se ajri eshte vetem i partiakeve. Po normal bre shkabke, do kesh edhe ti nje park si prejt neva jorkut te bronksit. 

Ne radhe te pare flm qe pranove ne heshtje dhe me anashkalime qe ia fute si kau peles me punen e kendit te lojerave dhe qe thjesht te futi naiviteti ose interesi ne turmen e rendomte qe eshte e paafte te vere trurin ne pune si individ e thjesht ndjek rrymen qe ka me afer. 

Per hapesirat e gjelbra, qe tani jane hequr kangjellat tek presidenca prapa bunkerit te sales dhe gjithe zona e gjelber aty po i kthehet publikut, deri tek artet. Po ashtu po i kthehet dhe zona e gjelber tek pallati i kongreseve, po shtrohet e gjitha nga e para. Lokalet qe kishte lene Sala tek korpusi e tek garda u prishen qe kur erdhi Rama dhe u zgjerua gjelberimi qe aty. U hoqen kangjellat tek instati dhe tek kryeministria, e gjithe zona qe perdorej per parkim aty aty u gjelberua dhe u la e lire. Eshte rrethuar sot edhe liceu dhe do te rindertohet e gjithe zona rrotull, me c'pashe nga tabela, bashke me TVSH.  kaq eshte bere ne gjashte muaj, nderkohe qe eshte premtuar t'i kthehen publikut zona te gjelbra nga pallati i brigadave. eshte premtuar te ndertohen siper stacionit te trenit (ku sigurisht qe i kishte premtuar dhe Basha). Sikur kaq te kishte bere Basha ne 4 vjet, sa c'ka bere PS ne 6 muaj, s'do te kishte ikur per shele fill pas mandatit te pare. 

Bravo, yll me pese cepa, do behesh pioner tani. te keqen e trunit dhe llogjikes qe perdor. 

lol, cila na qenka llogjika? te mohoj faktet? Une te them ca me shohin syte, gjera lehtesisht te verifikueshme, dhe ti me derdellit fjale per fjale gomarlleqet e sales qe nga arusha e mesme pa piken e informacionit, pa piken e mbeshtetjes ne fakte, dhe logjika jote qenka me e mire? lol ti je pionere e shkura pioneres, se ti ke qene pionere me verte e une jo, ta kane mbajtur trurin ne kavanoz turshi dhe e keni te paafte te logjikoni sot individualisht, po nuk ju drejtoi nje rryme

une zgjedh te jetoj ne vende me shume hapsire te gjelber, prandaj e kam trurin ne kavanoz. Ti do beton. Ate qe do, ate meriton. 

lol? ku thashe qe dua beton? hahahahaha mbajtja e trurit ne kavanoz pioneresh per brezin tuaj dhe represioni i gjithanshem (dajak ne shkolle, dajak nga shteti, dajak nga shteti) ju ka bere te paafte ta pranoni logjiken apo mendimin qe ve ne dukje se e keni gabim. tipike kavenozi dhe kjo, haha

Armando Babani qenka anglez? te gjitha lajmet ne keto media shkruhen nga dava refugjatesh qe as e kane idene si puna jote. Nje studim i ketyre thoshte qe 80% e femijeve jane analfabete. Nje studim tjeter thoshte qe 85% kane akses te perditshem interneti. lol pune refugjatesh

ke te drejt. iken paria e emgrianteve, erdhen katunaret e mocaleve, maleve dhe kenetave n'tirone. s'ke faj, t'ka ardh dita. kane pas thone" katunar kry parrur, qytetar nuk bohesh kurre. une kam lindur ne mes te tirones, shkab katnari, ene me familje me tabon. 

po pra, paria qernkan ata qe nderrojne pelena pleqsh, katunaret qenkan ata qe jetojne si zotni ne shtepine e vet, permiresojne cdo dite e me shume halen qe u la "paria", mes qindra veshtiresive qe u krijon po "paria", sepse u ka ngjallur aq shume vendalinjve andej sa kujtojne te gjithe se dhe ne jemi si ju, qe kudo qe shkoni ulni vleren e pronave ne lagje.

ti jep cope katunari qe s'ka ku shko mo. eshte per turp qe ka lene krytarka ti mbrosh ti nderin. ate bejme ne, lajme halet. aty lidhe gomorin. 

shkabe e more rrogen e komenteve per sot!!

shkabe e more rrogen e komenteve per sot!!

Rroga do paguhet ne dollare amerikane. E para se dollari amerikan eshte me i larte keto kohet e fundit, e dyta per punen shtese qe gjeti IP amerikane dhe beri spam forumeve shqiptare duket sikur eshte ne Amerike.

Eshte photo nga Babani, qe normal ti nuk e njef, se s'ke si ta njofesh ca fotografi eshte. Artiklli eshte i "the Guardian". apo shkollen e keni bo ke kasollja kashtes, me shtate breza. 

The guardian, gazete e politizuar, si shume te tjera ne britani, te vendosura qe Britania te dale nga BE dhe per t'u kallur daten anglezeve shpifin per te gjitha vendet qe duan te futen ne BE, sic shpifen per rumanine e bullgarine. E do te shpifin deri sa te dale nje kryeminister i hajrit qe ti padise per genjeshtrat, sic i paditin vendet e tjera here pas here. aq shume genjejne. 

komuniste te te gjitha vendeve bashkohuni. e shporret edhe angline. 

 Sean Williams in Tirana , thote

 

Babani eshte fotografi.

shkabe po andej nga kombinat, ali demi , varri a vorri bomit etj kane ngritur ndonje kend lojerash per femije?

ali demi e ka nje te madh, pervecse ka liqenin afer, ka lulishte, vend per patinim, fusha sportive te mbyllura dhe kend lojerash edhe publik, edhe privat. 

http://static.panoramio.com/photos/large...

kombinati po ashtu.

https://xhaxhai.files.wordpress.com/2014...

http://farm4.static.flickr.com/3754/1314...

https://c1.staticflickr.com/5/4138/47516...

andej nga varri i bamit sme bie rruga shyqyr zotit as e kam idene po ajo zone ka qene gjithnje e shemtuar e zymte dhe per ti ndenjur larg qe kur kam qene une kalama

shkabeeee mos tall trapin se keto kane qene para se te lindje ti. Nuk shtohet zona e gjelber me piktura mbi park ekzistues. 

kane qene para se te lindja une, por sala yt i mbolli me kioska shtate katesh dhe u desh te vinte pS qe t'i bente lulishte. nuk mjaftonte stili me rremuje orientale qe kane krijuar banoret qe para kohes se enverit aty, por duhej dhe sala. mire qe s'eshte gjithcka ne dore te sales se do ishim vendi i kioskave edhe sot. sepse edhe kur prisheshin te ekspozita, kioskat ketej vazhdonin ndertoheshin ngaqe "ska per te ngrene"

pirdh me salen se lirohesh. fajin e ka saliu gjithmone. ai na beri emgrinate pjatalares neve. s'kishte pune hic bunkerizimi dhe betonizimi qe i keni be shqiperise. 

*pjatalares. Jo pjata. nuk eshte ashtu shprehja popullore. pse keni qejf ta modifikoni te gjithe kete?

nderkohe une s'kam pare shqiptar qe te hape mijera vende pune e te jete ne emigrim. 

vetem ata qe jane ketu arrijne te punesojne me mijera e te xhirojne miliarda. 

dhe artistet te gjithe deshtojne andej. te vetmit artiste te hajrit jane ata qe rrine ketej. 

kur jane te paafte, ikin.

Plani i kendit te lojrave me kujton ndonje qe kam pare ne Athine: betonizim gjithandej dhe zero karakter. Femijet do te jene te kenaqur te kene kendin e tyre ku te luajne, por gjynah prinderit qe i shoqerojne.

 Për debatet e fundit, ai thotë se nuk mund ta imagjinoj se banorët e ndonjë qyteti mund të protestojnë kundër një këndi lojërash për fëmijë. Fëmijët janë e ardhmja. “Nëse nuk mund të bëjmë gjë për fëmijët, për kë duhet të bëjmë gjëra?

Mire e the o dushman xhani , po kujt ia the?

Aha s'qeka gjo. Arkitekt gjermon, te ishte nei zvicerion a xhaponez po hajde. 

Do ti dale tymi dhe ktij arkitektit Gjermon  smiley

S'kishte si justifikohej 780 mije dollare me hedh gura, zhavorr, beton me ndertu kendin e lojrave. I doli era. 

Bashkia korrigjon; është arkitekt 'gjermano-britanik'. 

Cfaredo te ndertoj Velia do politizohet e do kundershtohet sikur eshte fundi i botes. Eshte qesharake interesimi publik per nje plan argetimi femijesh qofte edhe me kafene mrena.

Ambientalistet dhe Marksistet radikal mbasi protestuan per krimet e Velise nuk vazhduan te protestojne dhe te percaktojne kafenete ne park si dhe shtepite ne Uje te Liqenit. A nuk ka ardhur koha per te rekuperuar ambientet e liqenit duke prishur ndertimet e ketyre viteve dhe pyllezimin nga e para? 

Ka restorante e kafene dhe vila 3 kateshe ne buze te liqerit. Nderkohe eshte mire ti kushtohet vemendje edhe pemeve te panumerta qe jane demtuar ne Dajt dhe betonizimi nga ndertesa bosh ne parkun kombetar te Dajtit se ai eshte mushkeria e Tirones. Palacot e Shoqerive civile mund te provojne se e duan vatanin jo thjesht duke protestu para bashkise te atij fukarait te fiqve qe sguxoi te prese as 7 peme ne park, por te mbrojne agresivisht parqet kombetar edhe me larg nga zyrat e tyre parazitare nbyth te bulevardit.

Kta Marksistet e llastuar u gafurren edhe para ca vitesh e kerkonin Pranvera Arabe ne Shqiperi qe per fat nuk ndodhi. Hidhni nje sy ne boten Arabe per te kuptuar se Marksistet e Anarkistet Shqiptare jane komplet te palidhur me realitetin dhe u rrofshin videot qe rregjistrojne me smart phonet e blere me parate e mamit dhe babit Hajdut tenderash.

sa te arrijne deri ke parku, kalamajte i ka shtyp nanje makine rruges me trefikun e cemndur qe eshte ne tiront.\

pse budall ishte xhaxhi qe ndertonte nanje kend lodrash per cdo bllok pallatesh, aty ene u rriten mimoza llasticat  qe sot joshin pushtetaret e bashkise e qeverise.

Kush osht t'i ndaloje degjeneratat per t'i shtu nja 30 kate siper asaj Grand Kafe-s ?

Nje mer bab, Grand Kafe thame Grand Kafe bome ... pallati, jut happened to be on top ...

30 kate? kafe? lol, ja dhe nje tjeter qe as e ka idene se per ne cilin vend behet fjale. tipike. lol

Kush je ti mer klluf stilografi , gjithe idera? Ruje ate pergjigjen bythzgjut se jom duke dale ... folim masanej. Sum kapuc.

kush jam une? Nje gje eshte e sigurt. jam dukshem me edukate me te mire familjare.

t'paskan rrit n'detyre m'duket, t'kane vone turn te trete, ti japesh zhevap emigranteve. kot per kuriozitet, sa eshte cmimi nje koment ne turn te trete? se 50 jane ato te shkretat, apo i kan hy mik adminve nga bashkia ti kesh pa limit komentet. 

Nuk e di. Ju qe jeni marre me skafista, me trafiqe njerezore, me pune ne te zeze, me korruptime rojesh kufitare, me mashtrime ne azile, me falsifikime dokumentash e pasaportash, ju qe vidhni nga fondet e asistencave shoqerore te taksave te te tjereve... ju merrni vesh tamam nga keto ndyresi. 

jepi shkabeeee, clirohu. komunste bashkohuni. hajt me kom te mbare te kapesh ene ti noi cope magazinier. 

komunistet jane me te bashkuar se kurre. protesten te liqeni e drejtonte kastriot islami, dora juaj. lol

tamam, ti ishte ai nga maliqi i panxharit aty? sec i ngjan njerit qe kishte dale me spiunu ke protesta. tamam koke maliqsi kishe. 

nuk ta kuptova shqipen. Mbase duhet te marresh fryme thelle nje here e te qetesohesh, ta shkruash prape e kushedi te del dicka me logjike. 

po ca shqipe te kuptosh ti, ti akoma se di ku bi shqipja. hajt shkabe se dhe per ty do rregullohet, do kapesh ene ti noi kocke. puno fort. qeka tha roza per kocka mo, qeka bo aty ke ju. 

kur s'ke c'te debatosh mos fol kodra pas bregut pa lidhje se dukesh si karagjoz mjeran. ta them per mire kete se po nis te ndiej keqardhje per ty. 

po nuk po debatojme o shkave se osht fjale e modhe debati. une thjesht po te ndihmoj te kapesh kuoten me te larte te komenteve qe te justifikosh rrogen ke kryetarka. nder po te bej qe po ta var. 

o shkabe kot per pyetje, si eshte me mire 7 parqe ne shtate lagje te tiranes, tashme te betonizuara (keshtu shmanget dhe getoizimi i tiranes) me lodra me shtateqind mije dollaro apo 1 park i vetem ne mes te pyllit  ku mamate nder te tjera kane fryke se u humbin kalamajte, me po te njejtin cmim.

Ky projekt vjen ne vazhden e ekzibicionizmit, megalomanise qe ka shfaq deri diku veliaj, don't you think so. Jo se eshte ndonje gabim i madh, por pordha e madhe gris breket e te zotte, thote shprehja e vjeter.

seriozisht ti tani, Megalomania??? ekzibicionizmi???

Po fikshites dhe megaloman & egzibicionist vetem ne shq. i degjon t'i bejne bashke smiley

shitja e fikut eshte pjese e delirit moj, ti e mer me verte qe ka shit fiq, ka ndertu nje narrative prej perralle, qe eshte element marketingu; when the legend becomes fact, print the legend

e mire mire qaji hallin cunit te sorosit per kesi gjojnashsmiley

rri albano, se e thate, keni qef me protestu. Ok dakord.

Por mos me thuaj parku kshu e kendi i lojrave ashtu.

cdo projekt duhet diskutuar, para se te ekzekutohet, perndryshe nuk e ve doren ne zjarr, mund te jete edhe i pikuar nga qielli.

Protestes i jap te drejte per sa i perket kundervenies ndaj arrogances, kam thene me heret. Me teper te shqeteson simptomatika se ato dy projekte do beheshin kushdo qe te vinte, ne nje drejtim do ti conte fondet.

ashtu sic e pranoj qe ka bere mjaft pune te mira ne tirane keto kohe, ndihet nje fare reagimi prej komunaleje.

ee ashtu eshte, edhe mua me ka ngel qefi shume, po shqiptarce ama, pse s'me pyeti. Pse s'me trokiti ne dere te me pyeste sinqerisht se a duhet apo jo t'a bej kendin e lojerave per femije. Une per vete nuk e di, mund edhe t'i thosha jo erion, mos!!

per fondet qe neser do rendojne ne supet e taksapaguesve, si dhe per prioritet e mija si qytetar, patjeter.

jeni sh. te shperhapur albano, lini nje arsye nxirrni nje tjeter. Megallomania, fondet, pastaj taksapaguesit, parku me druret, kendi lojnave me beton... Kshu si e keni punen, e vetmja konsistence eshte deshira per te gjet preteks per t'e dale me shkak pa shkak, kunder. Me vjen keq, naten.

te gjitha jane nga pak, prandaj dhe ka pakenaqsi

ja sa mire ia gjete anen edhe kesaj.

 

shkurt e di si eshte kjo puna e erion velise  Tiranes dhe Parkut e projekteve te tij, si ajo e nje femre te kalbur  nga brenda e jashte, pucranjoze, qe patinon fytyren me dy gisht krem

Po ti jeton ne Amerike moj dele e perveluar shqipmilitare (deri ne ne ate pike sa i shkul floket virtualisht dhe akuzon Blendin dhe Peshkun si blog te djathte berishist), kurse ata qe protestojne jetojne aty ku po behet parku dhe ndikohen realisht prej tij. Keshtu qe shkulja e flokeve te tua tek Peshku per arsye se protestuesit po i prishen biografine Edit dhe Erjonit s'ka si te krahasohet me protestat e aktivisteve qe jetojne ne Shqiperi, nje pjese e mire te cileve ne fakt jane te mengjer, por kuptohet jo aq te mengjer sa per oreksin tend nexhmije-velist. 

Megjithate, nuk i rrezikohet pushteti Partise me keto protesta, keshtu qe shkuli me avash floket se do bllokosh fshesen me korrent te blogut si e vjeter qe eshte.

Albano, shkaba eshte troll agjitpropi qeveritar, varianti bio dhe shqiptar (meqe me i lire) i agjitprop-roboteve qe bejne follow dhe komente ne Twitter e Facebook pro Putinit me shoke. Ti, Gaia e ndonje tjeter si ju qe i replikoni dhe e angazhoni ne komente sikur ai te ishte nje komentues ordiner i nje blogu, ose jeni shume naive (druaj), ose jeni qamet te monotonizuar tani qe Peshku ka ngelur me pak komentues. Sado monotoni, zgjidhja per muhabet s'eshte angazhimi i shkabes...me mire shko ne Google dhe shtyp nje fraze te rendomte dhe lexo rezultatet lol

smileysmiley Dojsha me pa sa i mban kandari Xhibo. Iku, ke komenti trete. 

Kerko ne google per platforma ne internet ku nje program/kompjuter reagon si njeri, te jesh e sigurt qe nje kompjuter ordiner do te te argetoje shume me shume sesa shkaba. S'po flas per super-kompjutera si ai qe fitoi lojen Jeopardy, po sikur dhe nje aplikacion (app) i rendomte qe eshte falas per Android ose Apple eshte shume here me argetues ne debat sesa shkaba, provoje po s'me besove si eksperiment: 5 minuta debat me nje random app ne telefon vs 5 minuta debat me shkaben dhe ec me thuaj kush te argeton me shume e njekohesisht te ben me pak pishman per kohen e harxhuar. 

P.S. Ca i kane bere iFiqos, ka nevoje te njoftojme OKB apo do ta negociojne trupi diplomatik qe po merret me Sirine?

po kaq e kishte dhe shkaba, two moments of glory in my books. babanin e nxorri emigrant te poshter pjatalares, angline qe nuk e shef dot me sy, dhe shembujt i solli nga neva jorku.  

p.s. me iFiqon, Din Hyken nuk e di ca ka ndodh konkretisht, po GAT-in per ate pune e kemi, s'ka nevoje per presion fare. shkelje e hapur e te drejtave te informimit dhe te shprehjes. Edhe i cik del raporti i DASH dhe do ta perfshijme edhe rastin e iFiqos dhe Din Hykes. 

Se me ka rene mua sot te bej dezhurn ketu te peshku per GAT-in. Urnoni si o puna iher? 

Fiqos i paskan ra m'qaf? E kush kshu? Ai tregatari i fiqve? pupupupu.....kapterro...kapterro... ku je fut mer derr?

po ja dhe iFiqo dhe Dini deshen me vu dore ke koncesionet, direkt ja prene fesht-fesht. 

I pata thene iFiqos, tani qe u be biznesmeni i fiqve krye-major i Tiranes duhet ta ndryshosh nofken se rrezikon, por Fiqo si Fiqo e pati neglizhuar, ja sa ta pi kete cigaren thoshte. Kurse Dini patjeter do kete germuar ndonje teme te vjeter nga ato qe i hapin nam te keq arkeologjise dhe historise. Meqe ra fjala, nga behet Auron Tare dhe c'beri me ate gardhin e Kryeministrise qe do e conte vullnetarisht tek Butrinti duke e transportuar nga Tirana me kalin e tij privat?

E di si osht puna. Meqi o not e s'na nigjo njeri. Fiqon me Dinen i kot kap ke dollapi Xhensikes, po shofim "peshkun" thane. Pa aspi se i dajn grate.

Fevziu i beri nje pyetje Besnik Aliajt ne opinion javen e kaluar a je parimisht pro apo kunder ndertimit te parkut...pergjigja eshte parimisht nje shumice e theksuar shqiptaresh do donin ti shihnin te varur nga kembet sali berishen dhe edi ramen, por ligjerisht nuk lejohet. 

E njejta llogjike vlen edhe per parkun. Parimisht, ku me mire se kend lojrash per femijet. Ligjerisht, bashkia nuk ka leje. Ka shkelur ligjin e urbanistikes. Ka shkelur ligjin e prokurimeve. Madje me keq, qeveria per te lare mutin e bashkise me shurre fallcifikoi edhe lejen ne kundershtim me ligjin duke i vene nje date lejes pese dite para mbledhjes se KKT. Akoma dhe me keq, leja eshte e kondicionuar ne piken tre per dokumenta shtese. E tmerrshme per nje kryeminister qe pretendon se po ben shtet: me teper shenja diktature mendoj une. 

Dhe per ta mbyllur. Qytetaret, intelektualet, militantet, kokepalaret e kushdo qe eshte ngritur ne proteste, nuk eshte se jane kunder kendit te lojrave. Por eshte mese e qarte qe kjo leje per "kompleks multifunksional" eshte vetem majabe ajsbergut per te ndertuar nje ose shume pallate ne liqen. Kjo qe eshte e garantuar. 

Fiqeshitesit Veliaj kur ish ne opozite kish qef te citonte ate proberben e luftes dyte boterore se kur erdhen e moren ate komshiun cifut nuk bera ze, por kir erdhen te me marin mua nuk kish ngelur njeri tjeter te bente ze. Po nuk beme ze sot, pas ca vitesh do themi na ish nje here gjiri i kurvave. 

qeveria e paska cuar shkaben diplomat m'duket, se ndryshe nuk shpjegohet mungesa e shpirtit kritik (flas shpirtin, se mend shume shkaba nuk ka deshmuar se ka, se paku deri tani). 

Perderisa une kam listuar fakte dhe robt qe kane 20 vite qe i lepihen sales ne kete forum i jane pergjigjur me sharje, them se eshte e qarte fare se kush eshte diplomati e se kush ka mend. Nuk ka prove me te bukur qe ke te drejte se sa te vesh linkun e nje prove e si pergjigje te marresh sharje histerike. lol

po restorantin ku do t'ja jape Veliaj? thone qe kete zingjirin e kafeneve Mon Cheri e ka Erjon Veliaj.. 

duhet te kete ndodhur vertet diçka e rende ne psiqiken e shipeve, se nuk ka mundesi qe brenda te njejtes interviste :

 komunizmi ka 25 vjet që ka mbaruar dhe ne ende se kemi nxjerrë lepurin nga barku. Ndoshta jemi popull me lepur në bark

 

 Kritika është cilësia më e madhe që ka shqiptari

 

smiley

Shikoni si vepron bashkia e new york-ut kur dyqani fruta-perimeve zapton me teper siperfaqe nga norma e lejuar..... nuku doli njeri aty te thote , "ohhhh gjynah ska me cfre te ushqej femijet".... " gjyhnah fukara tjetri 

http://youtu.be/64SPF_o7gzU

ketej i hane policet bashkiake e ja u shperndajne zgjedhesve

Ngjitur me kete parkun eshte tashme nje kafe dhe jo pak e vogel e qe ka marre jo pak hapesire nga parku.

O çfare kaqolash ka ky ven!

Jam i sigurte qe shume nuk e dine perse behet fjale.

Parku te behet, peme te mos priten. Po ka bythe qeveriu i Tiranes ta prishe dhe ate kafen egzistuese sepse une nuk pres qe te kete protesta qe perse po prishet kafja. smiley

Liri - Demokraci ! smiley

kafja ne fjale eshte legalizuar nga PD, ajo dhe shume te tjera. ata te pd e mbrojten duke thene qe ka qene aty qe ne kohe te enverit

Jo Shkabe se nuk eshte keshtu si thu ti. Kafja aty poshte ketij venit eshte qe ne kohen e Laverit, njelloj si ajo WC-ja qe eshte pak me tutje. Se qe thu ti Shkabe ka pas shume minikafe aty qe ca jane e ca nuk jane. Natyrisht qe eshte modifiku por njolla ka qene. Une keshtu e maj men.

Nuk e them une, por ate e ka legalizuar PD, bashke me gjithe te tjerat.

Ore Shkabe, kafja ka qene aty qe ne kohen kur ti ishe spermatozoid te koqet e babes e mos e merr per sharje kete se nuk eshte. Privatizimet e ketyre ambenteve u bene ne favor te punonjesve qe u gjenden ne vitin 1991, kamariere, bufetiere. Mbrotjen e tyre ligjore e ka bere PSD e Gjinushit dhe jane te ligjshme me vendim te Gjykates se Kasacionit te asaj kohe.

Po vazhdove me do te klasifikoj o gjib o cope kercu. smiley

Po pra, po thua cfare thashe une. nuk me paskan genjyer, por ti e ditke me mire e me detaje. jane te ligjshme. modifikimet e zgjerimet ia ka legalizuar PD. keshtu me thane, por ti duhet ta idsh me mire dhe kete. Qe s'kane qene aq sa tani ne kohe te enverit.

Ore Shkabe, ne kete menyre qe them une u privatizuan 40 000 ambiente te sherbimeve ne ate kohe duke fillu nga berberhane e deri te WC - te, dyzet mije ne gjithe Shqiperine. Pranej shpesh here gjen klube ne vende parajse por qe s'i prish dot pa i shpronesu mire, po mire fare

Tani meqe ti thu PD une po te tregoj nje rast kur ishte Ilir Meta Kryeminister qe beri nje palester per peshengritjen ketej nga funi i pallatit te Brigadave. Mas ca kohesh u ndryshu destinacioni ne Disko, lavazh 5 mije lek makina. Ashtu eshte dhe tani.

Meta ishte shtangist e beri palester per shtangen, Rama ka qene basketbollist e ben fusha basketi, Nano rulota e e kuqe e zeze, Majko nenji pak, ndersa Berisha bente vathe dhish. Ja kaq eshte kjo.

Nuk ka lidhje cer ka bere ai apo ky, tani duhet zbatu ligji. Kaq. Kush e shkel ndeshkohet.

Pastaj pjesa tjeter eshte llogjike cope kercuje.

po pra, te njejten gje po themi. eshte hera e pare qe behen gjera pa biznese per fitime.

Kur mo? Vetem pas presionit te komunitetit bashkia u terhoq nga projekti i Kafese. Te ishte per lepires si puna jote, ishin bere edhe nja 3-4 kafe aty.

ate e thua ti

S'e kam shkruajtur une kete:

“Zona e këndit të lojërave, sipas masterplanit, është paralel dhe ka lidhje të drejtpërdrejtë me një hapësirë tjetër të quajtur ‘Grand Kafe’, një hapësirë kjo e rezervuar për prindërit, të cilët duke pirë një kafe ose duke lexuar një gazetë kanë në kontroll fëmijët e tyre”, vijon dokumenti.

O malet' e Shqipërisë e ju o lisat' e gjatë!
Fushat e gjëra me lule, q'u kam ndër mënt dit' e natë!
Ju bregore bukuroshe e ju lumenjt' e kulluar!
Çuka, kodra, brinja, gërxhe dhe pylle të gjelbëruar!
Do të këndonj bagëtinë që mbani ju e ushqeni,
O vendëthit e bekuar, ju mëndjen ma dëfreni.

Ti Shqipëri, më ep nderë, më ep emrin shqipëtar,
Zëmrën ti ma gatove plot me dëshirë dhe me zjarr.

Shqipëri, o mëma ime, ndonëse jam i mërguar,
Dashurinë tënde kurrë zemëra s'e ka harruar.

Kur dëgjon zëthin e s'ëmës qysh e le qengji kopenë,
Blegërin dy a tri herë edhe ikën e merr dhenë,
Edhe në i prefshin udhën njëzet a tridhjetë vetë,
E ta trëmbin, ajy s'kthehet, po shkon në mes si shigjetë,
Ashtu dhe zëmëra ime më le këtu tek jam mua,
Vjen me vrap e me dëshirë aty nër viset e tua.
Tek buron ujët e ftohtë edhe fryn veriu në verë,
Tek mbin lulja me gas shumë dhe me bukuri e m'erë,
Ku i fryn bariu xhurasë, tek kullosin bagëtija,
Ku mërzen cjapi me zile, atje i kam ment e mija.
Atje lint diell' i qeshur edhe hëna e gëzuar,
Fat' i bardh' e mirësija në atë vënt janë mbluar;
Nat'atje'shtë tjatrë natë edhe dita tjatër ditë,
Në pyjet' e gjelbëruar, atje rrinë perënditë.

Mendje! merr fushat e malet, jashtë, jashtë nga qyteti,
Nga brengat, nga thashethemet, nga rrëmuja, nga rrëmeti.

Tek këndon thëllëza me gas edhe zogu me dëshirë,
E qyqja duke qeshur, bilbili me ëmbëlsirë,
Tek hapetë trëndafili, atje ma ka ënda të jem,
Bashkë me shpest edhe unë t'ia thërres këngës e t'ia them;
Të shoh kedhërit' e shqerrat, deshtë, cjeptë, dhëntë, dhitë,
Qiellin' e sbukuruar, dhenë me lul'e me dritë.

 

 

Vashë bukurosh'e bariut! që vjen me llërë përveshur,
Me zemërë të dëfryer e me buzëzë të qeshur,
Me dy shqerëza ndër duar, të bukura si dhe vetë,
Në sythit tënt e shoh gazë, që s'e kam gjetur ndë jetë.
Dashi sysk e me këmborë, q'e ke manar, po të vjen pas,
Dhe qeni me bes' i larmë të ndjek me dëshir' e me gas.
Dashç Perëndinë, pa më thua, a mos na pe bagëtinë?
- Pash' atje pas më të gdhirë,... ja atje përtej tek vinë!

O! sa bukuri ka tufa! Sa gas bije bagëtija!
Vinë posi mblet' e plotë! I bekoftë Perëndija!
Nëpër shesh' e nër bregore janë përhapurë shqerrat,
E kecërit nëpër rripat dhe në gjethet e në ferrat;
Sa me vrap e me gas bredhin edhe lozin shok me shok,
Aty përhapenë me nxit aty mblidhenë prapë tok,
Edhe prapë tufë-tufë përhapenë duke bredhur,
Duke ikur me vrap shumë, duke lojtur, duke hedhur.
Nxitojn' e s'lodhenë kurrë edhe, kur i merr urija,
Secili futet në tufë, suletë ne mëm' e tija,
Posa gjen mëmën e dashur edhe me vrap i hyn në gji,
Rri më gjunjë dhe zë sisën e qumështin e ëmbël pi;
Pa e ëma me mall shumë, ndo dhi qoftë a ndo dele,
Bir' e vetëm e merr në gji me gas e me përkëdhele.

Sa të mirazë ke dhënë, Zot i math e i vërtetë!
E ç'nom të bekuar vure për çdo gjë q'është në jetë!

Sa më pëlqen blegërima, zër'i ëmbël' i bagëtisë,
Qëngji edhe kec'i bukur, që rri më gjunj' e pi sisë!
Përhapurë bagëtija nëpër sheshe, nëpër brinja,
Nër lajthi e nëpër dushnja, ndër murriza, në dëllinja;
Bijen zilet' e këmborët e fyelli e xhuraja,
Dheu bleron e gjelbërojnë fusha, male, brigje, maja,
Edhe gjithë gjë e gjallë ndjen në zemër një dëshirë,
Një gas t'ëmbël' e të shumë, o! sa bukur e sa mirë!
Pelën e ndjek mëz'i bukur, lopës i vete viçi pas,
Dellëndyshja punëtore bën folenë me të math gas,
Ogiçi ikën përpara, i bije tufës në ballë,
Me zemër të çelur shumë vete si trimi me pallë,
Zoqtë zënë këng' e valle dhe po kërcejn' e këndojnë,
E nëpër dega me lule si ëngjëllit fluturojnë,
Larashi ngrihet përpjetë, thua q'i shpie Perëndisë
Një lëvdatë të bekuar për gëzimt të gjithësisë,

Qielli sa ësht' i kthiellt e sa është sbukuruar!
E dielli sa ndrin bukur mbi lulet të lulëzuar!
Gjithë këto lule ç'janë, që u ngjallë menjëherë?
Ngaha qielli ke xbritur? Ver', o e bukura verë!
Çdo lulezë ka me vehte një emër e një fytyrë,
Një bukuri, një mirësi, një shtat, nj'erë e një ngjyrë,
Si dhe çdo dru e çdo pemë, edhe çdo bar e çdo fletë;
Sa është e bukur faq' e dheut! S'të zë syri gjë të metë.

Gjithë kjo bukuri vallë nga dheu të ketë mbleruar,
A me të matht të ti' Zoti pej parajs'e ka dërguar?

Veç një njeri shoh pa punë dhe të mjer' e të brengosur,
Të këputur, të mjeruar, të grisur e të rreckosur;
Lipën i gjori pa shpresë, se atje e pru përtimi,
S'i ka mbetur gas në zemrë, se s'i la vënt idhërimi.
Eshtë njeri, si dhe neve, po epini, o të pasur,
E mos e lini të urët dhe të mjer' e buzëplasur,
Se përtimn' e zi, q'e pruri të gjorën më këtë ditë,
Nuk' e dimë vet' e zgjodhi, apo ia dhanë Perënditë.
Edhe për një mizë, kur heq, i vjen keq njeriut të mirë,
Zëmëra s'thuhetë zëmrë me mos pasurë mëshirë.

Ah! edh' atje tej mbi udhë i duket i shkreti varri,
Rrethuar me lul'e me bar, një të gjori udhëtari,
Që ka vdekur i ri shumë e ka rarë lark shtëpisë,
Mërguar nga mëm' e motrë dhe pej gjithë njerëzisë;
Një zok i helmuar mi varrt i rri si mëmëzë dh'e qan,
Ndarë nga të gjithë shokët edhe zi për të mjerë mban.

Tomor! o mal i bekuar, fron i lartë, që rrij Zoti,
Pas fesë vjetrë që kishinë shqipëtarëtë qëmoti,
Dhe ti Mali-Plak i lartë, që me syt' e tu ke parë
Luftëra të mëdha shumë e punë që kanë ngjarë.
O malet' e Shqipërisë, që mbani kryet përpjetë,
Tëmerr e frikë përhapni, përpini qiejt e retë!
Të patundurë përjetë jini, pa, kur oshëtini,
Udhëtarit në zemër frikë të madhe i vini;
Keni shkëmbënj, gërxhe, lisa, lumënj dhe dëborë ndë gji,
Përsiprë lulez' e gjethe dhe brënda ergjënt e flori,
E ju fusha bukuroshe edhe të majm'e pëllore,
Ju sheshet e lulëzuar, ju bregore gjelbërore,
Q'u fali Zoti të mira, u mba me shumë pekule,
U dha bar e gjeth e veri, zoq e flutura e lule,
Zemërn' e varfërë time aty ndër ju e kam mbluar,
Tek buron nga gjithi juaj uj'i ftoht' e i kulluar;
Jam lark jush i dëshëruar edhe s'e duronj dot mallë,
Po s'e di si dua unë do t'u shoh një herë vallë?

Pjesen tjeter mbas 24 oresh se kaq mban serveri i tatimeve smiley

 

Poshte Qeverija.

Duhen te priten apo jo pemet e vendosin ata qe merren me pemet, jo  k@qet ambientaliste qe nuk dinin ku eshte parku apo njeri qe bente si i forte tek protesta por ku doli ne tv nuk dinte te fliste per zonen dhe i ngeli shkopi ne dore. Aq me pak sharlatanet mediatik dhe imbecilet e SHQUP-t. 

Nese eshte e nevojshme per nje projekt te priten peme qe sjell dobi per komunitetin, qofte park per femije apo per pleqte, eshte vendim qe e merr bashkia e Tiranes. Nuk eshte e thene qe mund te kenaqet cdo njeri, eshte ceshtje lokale kjo ku zerin kryesore e kane banoret e zones. Ndersa ketu, ne kete mesele nuk merret vesh. Fusin hundet te gjithe qe nga nga KM e deri tek i plaku i rrjedhur ne facebook. Me dukej komplet absurde qe bashkia e Tiranes nxirrte deklarata qe te sqaronte publikun qe nuk do behet kafene aty dhe se e kishin anulluar kafenen edhe pse ishte pjese e projektit. Domethene ne kundershtim me arkitekturen dhe projektin e kishin bere kete dhe kam frike se e kishin bere meqe u vune ne presion nga imbecilet qe bejne lufte me bunkere e hunj. Por, askush nuk e ngre zerin si do mbahet ky park per femije? Me cfare te ardhura?  Do paguajne ato bizneset takse me te larte meqe do ju rritet xhiroja nga investimi i bashkise?  

Kishin nxjerr gazetat sot 10-15-23 qyetet me te mira ne bote per te jetuar. Ka ndonje kompjuterist te na i sjell ketu si klasifikim?

Qeka per te thone, falemneres Minsk. 

Normale qe qytetet e medha europiane jane me mire. Pervecse ua lajne halet emigrantet per dy leke e s'kane pse prekin gje me dore, kontrollojne bankat dhe e mbajne kursin e kembimit me vendet e varura prej kredive shume te ulet, qe te blejne lire nga ne e neve na rendohet quality of living prej shtrenjtesise se mallrave te tyre. Pushtimi modern, ky eshte. Por me habiti fakti qe asnje qytet amerikan nuk ishte ne top 50 per personal safety dhe qe Shqiperia linte mbrapa edhe estonine per kete pune. Ndersa ne Kanada lexova qe jane te paret per personal safety. Dhe ky artikulli poshte e shpjegon se pse. Kur kapi i ftohti i madh qytetet e Amerikes, ra niveli i krimit sepse nuk dilte njeri nga shtepia dhe as vrasesit nuk kishin ke te vrisnin rrugeve. Kanadaja ashtu eshte nente muaj ne vit. Prandaj i gjen keta te kanadase duke e shfryre psikopatine ne internet e duke bere cmos qe ta cojne muhabetin ne piken qe ti shaje dikush nga motrat e nga nenat ne menyre te vazhdueshme. Kush nuk do te psikopatizohej po te jetonte si perime serre mes arabeve per 9 muaj ne vit. http://www.nbcnews.com/news/us-news/does...

shif sa puntore i ke shqiptaret qe s'e kane braktis vendin. Ora 2 a nates i gjen ne vend te punes.
O shkabe, mos harro, ec e haja cik pataten arabit ktu.
Dhe merr naj perkthys ta lexoj tamom 
 

Canada also came in at number one for quality of life and number two for citizenship.

The quality of life sub-ranking is based on several factors: affordability, job market, economic stability, family-friendliness, income equality, political stability, safety, and quality of public services such as the healthcare and school systems.

 

 

shife renditjen. Ka renie te theksuar. Kshu eshte kur e mbush me arabe vendin...
Para disa ditesh i thashe komshiut iranian te pastronim boren ne oborrin e perbashket. Me pa me inat...mbase dhe nuk me kuptoi prej akcentit. Ah - thashe, - te te kisha ne komune te parisit pa ta tregoja une qejfin ty!

Ore zoteri, po si mund te krahasohet iraniani , arabi apo indiani me mamat seksi te km?

perfundimisht nuk behet ky vend. Deficiti i buxhetit andej, arabet dhe dimri ktej...
Nuk e kish keq tjetri kur thosh qe edhe ne ministri te imigracionit kane punesu njerez qe s'e kane idene, qe s'flasin gjuhen tamam. Mundohej tjetri me i sqaru si duheshin bere formularet derisa u dorezu. Arab o vlla, arab e indian. Hajde merru vesh me ta...
Kshu si po shkojne gjerat, mos u habit sikur afrika subsahariane te arrije nivel jetese me te mire se kanadaja

 

Donald Trump fitoi dje ne Nevada...

Ia ka mbushur mendjen katunarise amerikane se fajin e kane mexicanet.

Nuk me duket tamam ashtu.

50% e hispanikeve e votuan Trump-in.

Une mendoj se pervec katundarise,njerezit shikojne dike qe nuk flet politikisht korrekt dhe si pasoje nuk pushohet nga puna se nuk kane cfare ti bejne,dhe nuk shkon tek Xhesi Xhekson,AL sharpton apo ata kllounet e tjere qe te kerkoje falje.

E majta shkoi shume larg me "korrektesine politike" dhe me pushiime njerezish nga puna vetem se thoshin nje fjale..
Tani le ti pine lengun,se Trump-it skane cfare ti bejne.

trump eshte on the wrong side of the history.ai mund tu thote njerezve ate qe kane qejf te degjojne ashtu si dikur hitleri me gjermanet por ato qe thote nuk jane dermani i shpetimit te amerikes.

Imagjino qe edhe ne nje vend te bere nga emigrantet votohet kandidati qe ka neveri emigrantet. ncncnc

Durresi dhe tirana po behen nje qytet i vetem i quajtur durrana.po ashtu shkodra lezha e thumana po behen nje qe do quhet shurrana.andej vlora fieri e berati se merr vesh ku fillon njeri e mbaron tjetri.pak nga pak gjithe uletesira perendimore do behet nje qytet i vetem dhe bujqesia do zhvillohet  ne shpatet e maleve atje ku pula ha strall..

Vetëm sot u prenë rreth 7 pemë në vendin ku bashkia po bën punime të paligjshme te Parku i Liqenit. Megafonët e bashkisë ende bërtasin "Asnjë pemë nuk do të pritet".

Fotoja

si prerje te vjetra m'u duken kto Edvini.

ju del hile'-ja kollaj fare, juve. 2 lekeshe propaganden smiley

Edhe ti e vjetër më dukesh. Duhesh prerë. 

Po pse e zure me mua tani smiley

Po se kështu the, ça është e vjetër, të pritet. 

Edvini, si me i ri qe qenke (se keshtu pretendon) te prisja te kishe me integritet se ne te vjetrit smiley

mos ver fjale ne gojen time qe s'i kam thene,e para. E dyta, mos mashtro me fotot a cfare tjeter sjell ketu.

Hajt shendet.

Ti the që pemët janë të vjetra, prandaj duhej të ishin prerë. Çfarë mashtrimi është prerja e pemëve? Unë në atë park dal përditë bile i njihja ato pemë. 
Apo partia të mëson që edhe kur pritet pema, ajo nuk është prerë, por të kanë bërë sytë. 

Mor njeri, e paske ves natyral mashtrimin, dhe sy per sy, e zeza mbi te bardhe. 

E pe foton? A janë pemë të prera aty? Gjithsej deri tani janë 12. Çfarë mashtrimi ka këtu? Ik shko blej syze. 

So much per te rinjte qe jane ndare nga politika e vjeter. 

 

Ti je papagall i PD-PS. Je njeriu i ri socialist, produkt i 45 vjet komunizëm, që kërkon të na mbash nën feudalizmin PS-PD edhe për nja 50 vjet të tjera. Por ngadalë se ka hendek. 

Edhe une, per te partive te mora ty smiley

Po ti qenke i "te rinjve". Gjynaf, akoma me per faqe te zeze 

Ne jemi qytetarët. Ju të partive do t'ju vijë dita të lani gjynahet. 

ahahahaha salist-komunisti nga me te vjetrit ne peshk ben si qytetar hahahahahahahahhahaw gjalle xhibi dhe ky

Dukesh ti qytetari, qe atje tej, qe kur hap gojen, po lere mos e nga me se qenke dhe troll i mire. Te morem vesh shume mire cfare je. Une me ty e mbylla.

Ik more spurdhjak partiak! Shko ha pallavrat e partive!

Per hir te se vertetes, ajo tha qe ato peme duket qe ka kohe qe jane prere e jo tani.

Pemë plotësisht e shëndetshme e prerë për "kënd lojërash:

Foto

Zamiri i Bitijes?! gazetari/ja presupozon qe i gjithe kombi eshte familiar me Bitijen qe nuk e quan te nevojshme te permende mbiemrin e Zamirit.

Zamir Mane wellknown ne neighbourhoodin tone.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).