Një nga figurat më emblematike të rilindjes intelektuale të konservatorëve amerikanë, njëri ndër nëntë anëtarët e Gjykatës Supreme të Shteteve të Bashkuara, Antonin Scalia vdiq në moshën 79 vjeçare. Kushdo që ka studiuar sadopak apo ndjekur me interes debatet e mëdha politiko-juridike  amerikane, ka dëgjuar për Antonin Scalian, i cili kaloi tre dekada si anëtar i kësaj gjykate, dhe me opinionet e tij të argumentuara me një intelektualizëm të jashtëzakonshëm, dhe personalitetin e fortë, konsiderohej një lider i mendimit konservator në Shtetet e Bashkuara. Scalia u emërua në Gjykatën Supreme nga Presidenti Regan në vitin 1986 dhe mbajti këtë vend der në fund të jetës.

Anëtarët e Gjykatës supreme shërbejnë në detyrë deri në fund të jetës. Emërimi i një anëtari të gjykatës që ndan pikëpamje të ngjashme me të është një mënyrë për një President amerikan që të ndikojë jetën publike amerikane edhe shumë vite pasi ka lënë detyrën.

Scalia konsiderohet si gjykatësi më me influencë i dekadave të fundit. NYT ka një përmbledhje mbi jetën dhe karrierën e tij.

12 Komente

smiley t'i rrojne te dashurit dhe familja, ça te themi tjeter!!

Gjynof smiley  Ne moshe kaq te re .

i paska rene kazmes tere jeten sidomos 30 vitet e fundit

Lajmin e kishin sot edhe rtv belge. 

Zevendesimi i tij me nje gjyqtar progresist (gje qe do sillte ndryshim 5 me 4, MË NË FUND në favor të ketyre të fundit !!) pas vdekjes se tij te supozuar gjate mandatit te presidentit të ri amerikan, mund të përbente të vetmin ndryshim midis zgjedhjes se demokrates Clinton dhe kandidatit republikan. Por tani qe kerma ngordhi (dhe me të gjitha gjasat do të jete Obama qe do beje zevendesimin e tij), bie dhe e fundit dhe e vetmja arsye e fitores se Clintneshes

Nuk ndodh.

Ke inat, kemi senat.

Mire prit në ne nentor, der atehere mbaje me dor 

Obama will need to secure the support of 60 senators to install his nominee on the high court.

Senate Majority Leader Mitch McConnell, R-Ky., joined Cruz, Rubio and Carson in saying the seat should remain vacant until 2017. As the leader of the GOP caucus, McConnell has great power to make sure that happens.

That rule change angered U.S. Sen. Lindsey Graham, R-S.C. Graham told reporters gathered here for tonight’s Republican debate that that rule change means unless Obama nominates a consensus candidate, he will not get a nomination approved this year.

De mortuis nihil nisi bonum Stalker, pavaresisht se ishte konservativ e besonte se dielli rrotullohet rreth tokes.

Ballcekano 9 kalamaj ky:

Il 10 settembre 1960 Scalia si sposò con Maureen McCarthy, laureata in inglese presso il Radcliffe College. I due hanno nove figli.

paska ikur per qejf:

Il 13 febbraio 2016 muore, per cause naturali, vicino a Marfa, Texas mentre soggiornava prima di una battuta di caccia

Lungo,

Une per vete si kam ndjekur  jo me sadopak, po aspak debatet e medha politiko-juridike amerikane, keshtu qe te te them pse se njohim ne kush ish Anton Scalia, s'ta them dot.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).