55 Komente

Sikur te kisha mundesine e pjesemarrjes ne protesten e sotme...

Eh Kosovëz,moj njerke!Prape,te dua.

Jakove, kandidati yne  i preferuar, Ismeti,  kishte qene ne proteste sot..smiley    gjithmone ne forme,  veshur shik: kostum/ papion si per opera.smiley, nderoi me pjesmarrjen  e tij  protesten.smiley 

Shihe Belul, Fryma Hebibjane tashme ka marre dhene smiley

Ka zera nga simpatizantet e Bibit qe thone se frizura e tij eshte me e  bukur dhe akoma me e rrumbullaket se cicat e Rita Ores,paçka hasmin dhe gojet e liga qe mund te thene te kunderten.

Une sinqerisht shpresoj qe Bibi  gjate mandatit te tij do te permbushe te gjitha premtimet e tij elektorale,e veçanarisht pres pergjigje mbi enigmen shekullore te shqiptarit:

pse kali i Rexhes (nga kenga "Çohu Rexho" ) e mbyti Rexhen pikerisht ne diten e marteses?

Gezuar Pavaresine, Kosoves !

...mirepo ne Veri te saj, sidomos komuna e Leposevac, Kosova nuk eshte e pavarur !

Gezuar!

gjithsesi kane qene 8 vite 'me duar ne xhepa'

KOSOVA asht ma mire se na,po t'mos marre naj virus prej knej dhe te shpetoje prej islamizmit radikal,shpejt do jene mire.

Gezuar!

islamizmi radikal ka ardhur si pasohe e humbjes se shpreses

Kosova ka shance te medha per zhvillim ekonomik, sepse nuk ka probleme me pronesi tokash. Keshtu cdo lloj investitori (shqiptar, serb, japonez, kongolez, etj) eshte nga ana juridike i sigurte! Pasiguria mund te vije vetem nga subjekte te ndryshme nacionaliste dhe fetare, por keto per momentin -per fat- jane ne nje gjume te lehte dimri.

Hajt edhe 100!

Vetem flamure kuq e zi. Hallall shqipe

hallall eshte arabisht, ne kemi fjalen shqipe bravo.

"Bravo" eshte pellazge po ti hysh thelle thelle smiley

smiley   megjithmen, si perkthehet ne shqip hallall! po vrisja menjen po spo e gjeja dot.

Te lumte! Ose sipas dilekteve : tu llumte; te lumte rr...ka; etj etj etj

hallall domethene "e lejuar", te gjitha rregullat qe jane te aprovuara nga Zoti (Allahu ne kete rast). Pak a shume si "kosher " per cifutet. E kunderta do ishte "haram".

Thuhet qe vjen nga "brava" (e deres)  smiley

Gezuar Pavaresine Kosove!

Pafsh dite me te mira!

Ju boft dita njemij Billit me Xhorxhin. Shqipot qe ku e kane mejdanin, le te tregojne ca dine me bo.

ta tregojn ca dine me bo!!! let me think .smiley

Faleminderit Mark.

Zeqo me duket se doli mashtrim kjo gje. Gjithesesi flm per rekllamen.

kush mo!!? te na kene genjyer thua!!?

Ka hall mos i marrim pjesen e aksioneve te Fb qe na takon.  

Aman o zeqo dhe ti. Sikur nuk e di sa mashtrusa ka ne bote. Ja merr Pp, do ti kemi dhe ketu 1,2,3,4,5,6,7 se nuk eshte cudi!

genjeshter pa genjeshter, hunden e Hajdarit ka smiley

smiley E gjete ngjashmerine!

Per tete vjet priteshin mrekullira, por eshte mrekulli me vehte qe Kosova si shtet i brishte dhe i vogel ka mbajtur deri tani. 

Do ishte me interes qe Kosova te angazhonte edhe diasporen e vet, per promovimin e saj ne te gjitha fushat. 

.....edhe  pastaj te perkthenin ne anglisht e frengjisht, promovimin.

o Pjero, mendoj qe Kosova duhej te kishte vendosur  monedhen e vet, e jo te perdorte euro,  pasi  monedha kombetare eshte tregues i sovranitetit te nje shteti.

Punen e monedhes kombetare Belulo, e kam thon me kohe, e ke dhe te VQ. 

pjero, sa paguan per nje perkthim te asaj VQ-se ne anglisht?

1 shishe vere te vjeter , te shekullit yyyy...., 1999..smiley

Mua, sapo te me bjere per here te pare ne dore VQ, do i perkthej Pjerit disa pjese ne anglisht falas, dhe do ta coj per editing disave ketu qe ta redaktojne. 

Gaia e dashur, sa vjet ke pa shku ne Shqiperi. 

Tete behen kete vit. 

Po shko moj kete vit, shko, apo nuk ke njeri atje. 

Kam njerez plot Pjero po ka Facetime, FB,edhe menyra te tjera komunikimi, nuk esht e thene qe duhet vajtur fizikisht. Plus ka vende te tjera plot te bukura bota qe ja vlen ti vizitosh. Harxhon me shume ne Shqiperi dhe nuk kenaqesh. 

Kjo eshte e vertete qe harxhon me shume ne Shqiperi dhe nuk kenaqesh, por eshte e kendeshme te hecesh ne rruget dhe rrugicat qe i ke kaluar ku ishe i/e vogel. Keshtu qe kete vit, planifiko te shkosh 2-3 jave. 

po ca harxhon me shume ne Shqiperi, o Pjero..?!   -me vjen keq me ty tashi,  se po bie ne kundershtim  me ato qe vet ke shkruar hera-heres ketu pas pushimeve,  ''shenime nga Albanie''

e harrove llogarine/ meny  legjendare:  8 qofte + 2 birra + 2 racion buke = 200 leke.. only in Albanie !! me lire se kaq ska ku shkon, e ske ku gjen.

Po nuk eshte vetem ushqimi, pastak qofte nuk hahen mengjes, dreke, darke. Qofte e Pjerit jane simbolike. Si edhe birra.  Pastaj do levizesh nga nje qytet ne tjetrin, pa edhe hotele e ekskursione. 

rolandbo, kush eshte i interesuar, ta perktheje me leket e veta dhe tia marri fitimin vete. 

Deri tani rrofshin te huajt qe po I shpetojne nga prerja e gurmazit te njeri tjetrit.

8 vjet pavarsi Kosova !!!! 

Pavarsi nga sebet, te varur nga filoserbet , liria ku gjindet !!!!

 

ky Leka i dyte qe me gjason me Filipin e dyte , po me pelqen ..!

 

Kete foton e servirur ketu si festim te pavaresise, Lapsi.al e ka si foto te protestes se opozites ne Kosove.  Live nga Prishtina/ Opozita në protestë. Kujt ti besojme?

Faktin qe PPU ka filluar te botoje shkrime "origjinale" duke perkthyer pjese te wikipedia dhe "bere" si lajm - si ne rastin e editorialit te MEK - edhe mund te kalohet sepse dihet qe nje grup i mire i anetareve te redaksise jane larguar. Kjo nuk do te thote qe lexuesit te keqinformohen, sic eshte rasti konkret. 

Ndoshta ky blog, dhe lapsi e kane te vjedhur qe te dy. E rendesishme eshte te jepet burimi nga eshte marre. 

Gezuar Pavaresine Kosove!

Ne mengjez heret ishte servirur nje tjeter fotografi e cila ishte gjeniale per te kararakterizuar llojin e epokes te sotme (qe i pelqe fort Tirona for-it), por si gjithnje gjenialet nuk kane jete te gjate.

 

une jam kundra pavaresise se krahines shqiptare te kosoves si shtet i vecante.

shqiptaret ne pergjithesi do te festojne si feste kombetare diten qe kjo krahine do ti bashkohet shtetit shqiptar.

kjo dite (e sotmja), festohet nga proserbet dhe proturqit. duket qarte edhe nga flamujte qe mbajne.

ata te isa mustafovicit dhe matoshit mbajne rrecken e ahtisarit,ndersa patriotet e vertete mbajne flamurin kombetar.

eshte fat per kombin shqiptar ekzistenca e vetvendosjes.

pervoja 20 vjecare e shqiperise tregon fare qarte se si mund te katandiset nje popull  qe ne vend te patriotizmit perqafon evgjiterine , qofte kjo e zbukuruar me bojra integrimo-sorrosiste.

 

dhe une se pse jam kunder bashkimit.

A thirrem tradhetar !?

Çuna dhe goca nga 100 e ca vende si keshilltare ekonomike qe kish nxjerr min.fin. , min.ekon., dhe bq vetem 31/ishin plotesuar. 69 vende jane bosh sepse nuk ka njerez kompetentent per ti plotesuar. Dhe thoni pastaj qe nuk po hapen vende pune ne shqp.

bq, 69...ore ku i gjejne kto emra e numra?

nuk ka shkolle per koncensionet, keshtu qe nuk kualifikohemi, pavaresisht deshires se madhe per te kontribuar. 

Kosova nuk ka 8 vjet , ka me shume se 20 shekuj , mijera vjet,  8 vjet thojne serbet . 

Heret iku,   spaska thene asnje fjale per kosoven . 

Kosova ben drite sa  te jete kryeminister Rama i jone, ylli europian, pa Ramen terri e mbulon Kosoven. 

Ai porteti i Adem Jasharit qe kishte perdor Rama per te uru pavarsine e Kosoves,ishte pune e tij apo si,din gja kush me sqaru?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).