Ndërsa emri "muxhahedin" është përdorur nga luftëtarë të ndryshëm në shekuj dhe do të thotë "ai që lufton xhihad", në terma modernë u referohet grupeve militare, ndër të cilët më të spikaturit ishin muxhahedinët afganë që luftonin Bashkimin Sovietik. Por muxhahedinët për të cilët po flitet këto ditë në Shqipëri nuk kanë lidhje me afganët, ata janë "Muxhahedinët e Popullit Iranian", një lëvizje opozitare e krijuar më 5 Shtator 1965 nga studentë universitarë në Teharan për të rrëzuar me forcë regjimin e Shahut. Studentët kishin prirje të majta, dhe prezantoheshin si një organizatë muslimano-progresive, nacionaliste dhe demokratike. "MPI" pati rol aktiv në revolucionin iranian të vitit 1979 që çoi në rrëzimin e Shahut.

Pas rrëzimit të Shahut në Iran u instalua regjimi fundamentalist i Ajatollah Komenit i cili nisi menjëherë persekutimin e "MPI-së" duke burgosur shumë prej udhëheqësve dhe duke përdorur edhe Hesbollahët të cilët sulmonin vendtakimet dhe libraritë e "Muxhahedinëve". Këto sulme e çuan udhëheqësinë e mbetur të "MPI-së" në ekzil në Francë, ku ndodhen ende edhe sot. Në vitin 1975 organizata pati një ndarje ideologjike që çoi në përfundimin se Marksizmi, jo Islami ishte filozofia e vërtetë e "Muxhahedinëve të Popullit Iranian".

Në vitin 2001 Muxhahedinët deklaruan se heqin dorë nga çdo formë dhune dhe se do ta vijojnë përpjekjen për rrëzimin e regjimit aktual në Iran përmes mjeteve paqësore. Ndërsa liderët vijojnë të qëndrojnë në Paris, 3200 anëtarët e tjerë të grupit strehohen në Irak, aktualisht në ish kampin amerikan "Camp Liberty".

Në vitin 2009, Këshilli i Europës i nxorri "Muxhaedinët e Popullit Iranian" nga lista e organizatave terroriste ku i kishin klasifikuar më parë. Që në 2012 edhe ShBA dhe Kanadaja i kanë nxjerrë "Muxhahedinët" nga kjo listë duke i konsideruar një organizatë që lufton me mjete të ligjshme politike për ndërrimin e regjimit në Iran. Në vitin 2002, ishte "MPI" që bëri me dije ekzistencën e programit nuklear të Iranit, gjë që rezultoi e vërtetë.

"MPI-ja" mund të ketë patur deri në 7000 guerrilas të armatosur në Irak (Iraku i Sadamit i strehonte) para luftës së vitit 2003, por një anëtarësi prej 3000 deri në 5000 vetë konsiderohet më me gjasa. Në vitin 2005, 'Council on Foreign Relations" besonte se grupi kishte rreth 10.000 anëtarë, vetëm 1/3 e të cilëve ishin të armatosur. Ndërsa një artikull i vitit 2003 në gazetën "The New York Times" shkruante se MPI-ja përbëhej nga 5000 luftëtarë të vendosur në Irak, shumica e të cilëve ishin gra. Një artikull i vitit 2013 në "Foreign Policiy" shpall se grupi ka tanimë 2900 anëtarë të vendosur në Irak.

123 Komente

po normale qe sduhet folur publikisht per ardhjen e muxhahedineve  e sduhet bere zhurme, se u dolem njeher llafit amerikaneve per armet kimike.. pse, kot u mundua personalisht Kerry gjer ne Albanie... smiley

 

p.s, po keta muxhahedinet e paskerkan stemen si emisioni i lajmeve ne TVSH, ne kohen e Kiço Fotjadhit..smiley, do pranuar !

Po jo mer burre, Kerry aq u mrekullua sa beri letrat per azil ne Albanie (ia dha mceftas Jarit, pranaj s'e takoi tamam, simbas te njejtit stil dmth).

Po keta sikur qenkerkan luftetare te lirise se Iranit. C'duan ne Albanie? Apo liria s'ka atdhe. 

...

kjo eshte "loje Shahu" smiley

po ku jane keta 1000 qe paskan ardhur ne Shqiperi? 

Keta kane qene qamet te forte, aq sa per pak nuk i permbysen ajatollahet: pasi mblodhen 1 miljone iraniane ne shesh, veçse nje vit pas revolucionit te 79, disa jave me pas kryen edhe nje atentat te fuqishem ku la kockat deri dhe presidenti e  kryeministri iranian i asaj kohe!
Qe nga ai moment, muxhahidinet kane pare qametin me sy ne Iran

nuk perdoret kjo shprehje : la kockat kryeministri, por la jeten.. se kockat atje ku vajti nuk i benin pune gjithsesi.. 

Mirese te vijne. Ne gjithmone i kemi respektuar luftetaret per liri. Le ti strehojne ne zonen e plazhit Durres deri ne Golem pasi ka shume kapacitete strehuese te lira dhe buze detit ku ka me mire. Pastaj, gjysma e luftetareve sipas leximit me siper duhet te jene te seksit te bute. Ku ka me mire, bejme edhe krushqia me Iranin e lashte!

Watch "Charlie Wilson's War " to learn more about the mujahideens, or as Charlie calls them " the mujs " ( muxhs)...

Departamenti i Shtetit: Kerry marrëveshje me Ramën për të sjellë 2 mijë muxhahedinë në Shqipëri, në këmbim të 20 milionë USD 

10 mije dollaro per koke,nuk osht pazar i kec smiley

DASH: Gjatë dy viteve të fundit, Shqipëria ka marrë rreth 1,000 anëtarë të MEK dhe është e angazhuar për rivendosjen e një shtese prej 2,000 anëtarësh...

Muxhahedine ne mesjete, muxhahedine edhe sot.

Muxhajdin do te thote Luftetar i Xhihadit. Xhihadi eshte lufta qe doktrina Islame i detyron myslymanet qe te bejne per te perhapur dhe triumfuar myslymanizmin ne bote.

Tani neve nuk na mjaftojne gjithe kellirat xhihadiste qe kane ardhur gjate 5 shekujve te pushtimit otoman dhe qe kane ndryshuar per keq perberjen tone gjenetike, por duhet te marrim edhe 3 mije te tjere qe te shumohen si minjte edhe per pune 10 vjetesh te jene me dhjetra mijra, te mesojne dhe shqip edhe pastaj te ulerasin plot zell: I'm proud to be Albanian si puna e ketyre sterniperve kokecepa te muxhajdineve te hershem.

Jemi bere minorance ne vendin tone. Ka shans te gjesh me teper shqiptare prej verteti ne Greqi e ne jug te Italise se sa ketu.

Ne vend qe te detoksikohemi nga 5 shekuj orientalizem e kellire Islame, i kemi hapur shalet orientit si mos me keq.

Leri te tjerat..por jane edhe komunista mer..kjo eshte sec eshte!! Si mund ajo toke kapitaliste ti mbaj ..si mund?

Provokacja! Edvin Kristaq Rama e Sorosi kane per ta paguar shtrenjte,pas fotove me sfond e Bunkerit,ky eshte provokimi i radhes..e kjo behet pikerisht ne prag te pervjetorit per rezimin e bustit te te atit shpirteror! smiley

shkurt muhabeti na jena koshi i amerikes,nuk kuptoj arsyne pse u dashka me majte na ata personazha ne shqiperi .Turp i madh per klasen politike shqiptare qe nuk po bahen njerez kurre,kane mete me kame perpjet si kurvat.

 

Kush janë muxhahedinët?

Shpresoj te mos jene shqiptaret e se ardhmes!

U kthyne vallai luftetaret e Spanjes. E paten parashiku ca ketu. Nostradamus paskan qene. 

Dje lexova nje artikull per ta, ku thuhej se Buall Mavria kishte strehuar 210 prej tyre ne kohen e vet, ndersa Palloshi do strehoj rreth 2000 prej tyre. Lind pyetja, ku u strehuan ata 210 dhe ku do strehohen keta 2000 te tjeret, dhe a punojne keta apo kane pretendime, apo e kane mendjen per lufte vetem. 

po jo mo Pjero: Palloshi eshte ne rregull  dhe ka vizione te qarta per  demografine dhe ekonomine ne Albanie..  ata dhjetera mijera shqiptare qe kane ikur e po ikin nga Albanie  gjate qeverisjes se palloshit, e qe jane absolutisht te rinj ne moshe,  po i zevendeson me arixhinj muxhahedine  nga lindja e mesme, si dhe pleq/ pesionista italjane..  

politike e drejte me duket mua.. duhet bere dicka per te mbajtur demografine ne ballance.

Forcon dhe Partine me ate rast, si te mengjer qe jane keta dmth. 

Po me mire merr nja 1000 bangladeshas te varfer, se jane dhe te urte, se sa keta qe me duken si bombe me sahat. 

Jane me te pashem/pashme iranianet. smiley 

"Pershendetje Ina duke mirkuptuar shqetesimin tuaj te drejte,megjithe veshtersite e medha qe ne kemi ne duhet te ndihmojme miqt tane me marrjen e atyre njerzve qe kane mbi gjysem shekulli qe luftojne kunder rregjimeve totalitare te Iranit dhe tani jetojne ne kushtet me te veshtira.ShBA jane vendi me mikprites i planetit por per disa arsye ligjore dhe te tjera nuk i marrin dot ne teritorin e ryre keta qendrestar iranian,ndaj dhe ne per arsye humanitare dhe ne njexhest miqesie ndaj SHBA duhet ti pranojme ata dhe ti shpetojme jetet e tyre nga bombardimet dhe sulmet e egra te disa qeverive kunder tyre.sb"

Ja pra qe dhe krisma nuk ka per te patur . Mirese te na vine vellezerit tane komunisto muslimane . U shtofshim sa me shume .

Korçar, kjo qe solle ne thojza " , koment i kujt eshte, mos valle i Buall Mavrise. 

Vetem nje s.b ka Arnautluku .

Po mire deri sa jane opozit keto ,pse i sjellin ketej smiley ?

E dyta mund ti çojne dhe ne Amerike ..

ne 28 mije km2 jemi ata kane siperfaqe me te madhe smiley 9.631.418 km²

Apo gjej kosh plerash e sill plera 

me varferine ekstreme dhe me problemet sociale ,politike ,kombetare(jetojme akoma te copetuar ne 6 shtete) dhe kete ''mire'' kishim mangut ...

kshu eshte kur qeverisemi nga hajdute e aventurier dhe shoki Sali ,i biri i Rams kishte ken dakort me Ramen thane ...

Nanen bre ku ti keni, malok e çobenj ,enverista e kooperativista...

Ps I lutem moderatorit mos ti mi fshij fjalet ..

Habitem vetem mua mi fshine ..meshkujve ja lejne ..

Ku e kane hallin ? se bej figure te keqe dhe nuk me del fati smiley

Apo kemi dhe ketu myslimon te ndershem smiley femrave si lejohet ky fjalor smiley

Ju lutna shume nuk ju nderojne dy standarte smiley

Nuk do merremi dhe me edukimin e juaj smiley

He xhan smiley

 

Nuk do merremi dhe me edukimin e juaj

As ne me tuajin qe cdo fjali nuk meriton nje paragraf me vete.

Gjembi te hyri ndonje gjemb xhan ?

Apo je moderatori ?

Te prezantohemi se nuk njof asnje ...

A djali i shokut Sali smiley o djali i dyte e Kristaqit ne amerike smiley

Shpjegohu te lutem se ju partiaket e beni çdo gje personale smiley keni dashurine per udheheqesit me te madhe se per atdheun smiley

Pastaj pse flet ne shumes ?

Flet ne emer te moderatoreve ?

Apo e ke te madh respektin per veten smiley lol

 

Vdes per nje cope magazine.

Tani c'behet me keta? Eshte keput fjala qe do i marrim apo keshtu me te degjume?

Nese po, di njeri te na thote pse i sjellin ne Shqiperi? Sikur bene marreveshje se fundmi me Iranin, dhe sikur s'ka me problem me "regjimin e eger iranian".

Ne kemi mydh dhe shkollen e Partise, ku mund te thellonin njohurite marksiste. Eshte akoma Nexhmija, po do qamet pare per leksione. 

He pra i kishte dhe punen afer me shpine smiley

Akoma tek pularia e Laprakes banon apo e kan kthy ke vila smiley

Me duket se i doli fati Nexhit pregatitet te shkoj ke Veri po me duket se po bje n'dashni me nonji marksist te ri smiley lol

Shiko nei leksion mund ta maj dhe Sala, psh Si lash marksizmin per kapitalizmin. Kurse ministra e deputete, si te boni pare e zeni dashnore ne Albanie. Per literatyre, s'po e them, dihet mo Libri. smiley 

Ate do e lejme ti boj synet 

apo tobestrafkulla nuk i bojne keto adete keto se jane te kuq smiley

 eshte ide e mire .na vetem konak do u bejme .UNHCR etj do paguajne shpenzimet.gjithe ato apartamente bosh mund te jepen me qera ,pronaret e tyre perfitojne.do pajisen me karta ushqimi te cilat do i perdorin ne treg, tregetaret perfitojne .do rrine gjithe diten e perendise mejhaneve e kafeneve duke bere  konkurse ngeshmerie , llafazanerie e hedhje pipie me kallam  me shqipot, mejhanexhinjte perfitojne. eshte win-win per te gjithe .

Shkelqyer fare, rraca jone po e le Shqiperine dhe po e popullojme me muxhahedine, doktrina vazhdon te zbatohet.

 

nashi miqesia me amerikanet ka ca detyrime nuk eshte badiava fare .nje nga detyrimet e miqesise eshte qe te kruhemi e te ofendojme kot se koti nje vend si irani i cili megjithe problemet e tij te brendshme e te jashtme ne s'na ka bere ndonje te keqe.shba e izraeli mund ti japen gojes se kane aparat sigurie te forte , shqipot jane bithezbuluar.

+1

Nje gje s'kuptoj nga gjithe ato vende anetere te natos vetem Shqiperia ishte e disponueshme per ti pritur keta njerez??? 

po kush eshte ai budalla qe e do te keqen brenda ??.smiley    njelloj si me armet kimike, asnje nuk i donte !  dhe ja plasen shqipes,  po shyqyr  morri ndryshe muhabeti..

-por kesaj radhe ska me ashtu, prandaj u mundua vet ne Tirane Kerry  dhe morri  100% garanci, se ndryshe behen gazi i botes prape amerikanet..

Nuk ka shoqni pa sakrifica.

PO pra dhe e bukura eshte se avokatin e djallit e bejne keta qe kane vite qe kane braktisur Shqiperine dhe si muxhahedine albanez qe jane kane gjetur mikpritjen e shteteve ku kane shkuar. Pra. te jesh muxhahedin per vehte dhe te besh kundershtarin per muxhahedinet e tjere nga lindja e larget eshte komplet e pa moralshme. Po ja te tille njerez rriti dhe edukoje PPSH-ja. lol  

Per tia zone derren tjetrit jemi te vetmit ne. Sa i hapi kujfijt e vet Shqiperia, gjysma e bagetise çau ferren ene iku ne perendim dhe atje ju hap derra. Mirpo kur flitet per shpine e tyre qe te bejne te njejten gje me hallexhi te tjere te mbetjes se botes, bojne rolin e shejtanit. Tamom sharlatane.

dera berber, dera. Derrat jane tjeter gje.

Ke shume te drejte, por gjate kohes qe po shkruaja kete koment, nuk e di pse kisha ne mendje derrat.

e thote edhe bibla :eshte qejf me i modh kur te japen se sa kur jep .smiley

Dakort, por ky rast nuk osht pune qejfi e as pune pjeshke - lol

o Beqir, ashtu berber  se u ngaterrova.. pse ben si shejtanbudalla..  mos ngaterro emigrantet me  muxhahedinet, apo ushtaret e allahut , si quhen keta.. se pastaj  prape ti do ankohesh qe u mbush Shqiperia me ekstremiste muslimane..

te ishte puna se keta jane thejesht emigrante , hallexhinj, nuk do ishte kurrefare problemi ti merrnin vende te tjera te Evorpes, apo vet Amerika, xhanem.   mijera emigrante pranon cdo vit nga e gjithe Bota.  ca jane 2-3, apo 5 mije emigrante ??   -asgje !  keta po marrin qindra mijera emigrante siriane etj.. 

ama 2-3 apo 5 mije muxhahedine, eshte tjeter pune se  mund te rezultoj ne e keqe e madhe,  prandaj edhe si do kush keta.

PO pse psh cfare kane bere keta dhe keto, ose cfare mund te bejne keta dhe keto muxhahedine  psh kur te vijne ne Shqiperi? Beju me konkret dhe na informo pa dorashka qe te te besojme.

po te me thuash ti se perse nuk i mban vete Amerika 2-3 mije te tille ?  ku eshte problemi  per Ameriken, vend emigrantesh dhe qe pranon shume normalisht mijera emigrante cdo vit nga gjithe Bota dhe te gjitha religjionet, perse keta jo??   perse nuk i pranon asnje shtet tjeter Perendimor, Evropian etj keta ??

-atehere do te them edhe une se perse eshte e rrezikshme qe keta te vijne ne Shqiperi, aq me teper ne mase te tille, krahasuar proporcionalisht edhe me numrin popullsine se Shqiperise sot.

Mire, meqe ma ke dhene si detyre shtepie, do ta studjoje dhe do te te ktheje pergjigje sa me shpejt. 

a u beson dot syve, o Belul? ky berber qe u frikesohej shqiptareve "te prapambetur" te Kosoves qe laheshin ne Durres, eshte eksituar pamase nga ardhja e vellezerve muxhahedine. Dicka me thote se do i kete mbetur pishman ndonje fetish me mjekeroshe. Po mbase mund te jete dhe rezultat i frymes se rilindjes qe ndihet kudo ne atdhe

Ndersa ajo qe me terbon fare mua dhe qe mi ereson syte eshte amoraliteti juaj. Pse ti paske te drejte te strehohesh per jetese me te mire ne nje shtet tjeter dhe keta te mos ta kene kete te drejte, aq me teper qe ne shtetin meme keta i vrasin, ndersa ty te perkedhelin.

Tani, mu ti berber, as me rruhet fare trapi se kush hyn e kush del aty. Dhe kur them hic, hic fare shumzim per 1 mije. Mua me ben pershtypje ky bqimlliku yt. Fakti qe ke ndryshu kaq shpejt mendim 180 grade krahasu me ate kur behej fjale per 210 muxhahedinet qe solli frymori ose per shqiptaret e Kosoves qe vijne vec ne vere. Po ne fakt dhe shume pershtypje s'duhet te me beje se ti ke dhene prova te nji bqimlliku te mirfillte 

lol, po pse cdo gje e lidh me byçen o kanadez prej shqiperie? Pastaj, kjo qe po ndodh sot, apo ka ndodhur dje, nuk ka lidhje as me Ramen e as me Berishen. Edhe ata 210 qe perflet ti nuk i solli krimineli, por i urdheroi amerikoni. Por, mua me iriton keqdashja juaj megjithse teorikisht duhet te ishit me zemermire, pasi jetoni ne vende me te kulturuara. 

eshte e pamundur te mos e lidh berber kur lexoj bqimlliqe prej bqimi 14 karatsh

Meqë Shqipëria është haleja e Evropës, pse mos të hedhim më tepër plehra në të? Nesër qeveria i përdor këta 3000 muxhahedinët për të shtypyr protestat e atyre që do të rebelohen kundra shkatërrimit të vendit e instalimit të diktaturës. Një rrugë e dy punë. 
KËta kanë specializmi në prerje kokash, e do të godasin pa mëshirë shqiptarët që do të protestojnë në mbrojtje të kombit e vendit. 

Meqë Shqipëria është haleja e Evropës, pse mos të hedhim më tepër plehra në të? Nesër qeveria i përdor këta 3000 muxhahedinët për të shtypyr protestat e atyre që do të rebelohen kundra shkatërrimit të vendit e instalimit të diktaturës. Një rrugë e dy punë. 
KËta kanë specializmi në prerje kokash, e do të godasin pa mëshirë shqiptarët që do të protestojnë në mbrojtje të kombit e vendit. 

Ty o bablok te vjen mire te te konsiderojne trafikant droge apo prostitutash andej nga je meqe je shqiptar qe prezumon fajesine e njerezve te cilet ende s'kane shkelur ne token shqiptare?

E kape si u kalu nga 2000 ne 3000 muxhahidine ? smiley 

50% rritje! 

Ata janë terroristë. Pikë. Nuk më intereson sesi më konsiderojnë mua, mua më intereson se ça do të kem në atë copë tokë të quajtur R.SH. Edhe të jetë engjej, nuk i dua. Është toka ime dhe jo e Ramës! 

Po pse teroriste dhe jo luftetar per lirine e vendit te tyre? Po UÇK-ja psh cfare ishte ?

Edhe? Ata janë të huaj. Ç'më intereson mua se ça kanë bërë? Unë si shqiptar nuk kam asnjë cm tokë se qeveria ia ka falur të huajve. Tani po merr edhe kolonizatorë. Ne s'kemi tokë për vete, këta u japin tokë të tjerëve!

Është toka ime dhe jo e Ramës! 

Jo ekzaktesisht e jotja ke edhe nja 2-3 meleone bashkepronare te cilet me sa di une kane autorizuar Ramen e jo ty te flasesh ne emer te tyre .

Ou? Nuk e dija. D.m.th. Rama paska të drejtë absolute mbi tokën dhe trupin tim. S'mbetet tjetër veçse të kapim armët kundra atyre që duan të na dhunojnë dhe kundra teje si mbështetëse të tyre. 

Aferim o trim .tu befte pushka tope.

Me e bukura, eshte se ndersa UE-ja, keta mujahidinet, i ka heq nga lista e zeze, USa i ka akoma. 

Nuk mirret vesht atehere pse Na i sjell Kerry dhe jo ai qypi Monti.

Edhe USA i ka hequr nga lista e zeze para pak vitesh.

Një funksionar i Departamentit të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se qëllimi i vizitës së Sekretarit Kerry në Shqipëri ishte pikërisht të falenderonte shtetin shqiptar për strehimin e muxhahedinëve.

so much per reformen ne drejtesi...

Gazetari thote Shqiperia prej kohesh mbetet vendi me i korruptuar ne Europ, ndersa Rama me rastin e Kerrit, thote 

Albanians are “today more respected than any time in their history,

smiley

Interesant se s'kemi nigju qe te jetojne iraniane ketu, aq me pak disa qindra sic perflitet ne media se jeojne aktualisht ne Shqiperi. A jane integruar keta ne Shqiperi, a shkojne femijet ne shkolle, ku hane ku pine? Eshte shume enigmatike si ceshtje.

epo ne TV, qe ti shohe ambasadori iranian ne Tirane, nuk do dalin ! smiley

Nja 5-6 ujgure erdhen dikur ketu dhe ja ku po te them qe me ka ra rasti te pi kafe nje here me dy prej tyre. Si ka mundesi qe asnje gazetar te mos dije gje se a jane gjalle 1000 veta??? Dhe ku pa, ne Shqiperi! Nje cope vend.

mos harro dhe hipotezen: vijne se pari ne Shqiperi (kryesisht nga Iraku, se atje e kane patur bazen) dhe pastaj, te nesermen çajne ferren per ne France, Angli, Gjermani... (ku komuniteti iranian eshte goxha i rendesishem)

, ku hane ku pine? Eshte shume enigmatike si ceshtje.

 Neper xhamira i ke jane fut thelle .. Shiko se i ke tek Medreseja , te tregu i modh pazari  alla Iran Iraku ! Ka edhe kinez ! 

Iranianet jane shi-ite, jo suni. I bie te jene strehuar masivisht neper teqe (por dhe kjo s'ka te ngjare).

po kta qe vijne jane iranian suni smiley kurd o burr nuk e shiko qe edhe fytyra e Tirones ka marr ngjyrren e kurdistanit ? 

 

Bo, s'di gje. Suni mund te jene, ca s'bo vaki. Kete po thoja, qe publikut nuk i kane thene gje hic. Terr informativ.

Po ca do boj publiku,,? publiku eshte i percare,  nuk ka asnje bosht ku te mbahet, ca thone jane turq , ca thone jane greke, ca thone jane italian, ca thone jane serb .. 

, 2013, at the request of the then Secretary of State Hillary Clinton, Albania agreed to take in over 200 of MKO members on humanitarian grounds. Since then, some 400 members have moved from Iraq to Albania. The total number of MKO members in Albania is expected to reach an estimated 500 members.

Magus, jane shi-te sikurse te gjithe iranianet; eshte pune tjeter pastaj qe ishin aleate te Sadamit (sunit) per te permbysur ajatollakracine. Por tani qe Iraku qeveriset nga shi-te aleate te Teheranit, kane mbetur mes dy zjarresh (Irakut dhe Iranit)

Kerry po vjen në Shqipëri për të sjellë njëmijë moxhahidinë iranianë (fjala ka kuptimin “luftëtar i Xhihadit”- luftës së shenjtë islamike), të cilët janë ndër ekstremistët islamikë më të rrezikshëm të botës. Këta nuk janë refugjatë lufte, siç kërkojnë të na i paraqesin por që nga i pari deri te i fundit, burra, gra, fëmijë janë xhihadistë. Ata gjenden si emigrantë në Irak që në vitet tetëdhjetë, kur i strehoi Sadam Huseini në kohën e Luftës Irak-Iran, për shkak se kishin konflikte me autoritetet iraniane. Që nga ajo kohë këta njerëz kanë jetuar në një kamp-qytet ushtarak, ku edhe gratë e fëmijët përgatiten ushtarakisht për të mbijetuar dhe për luftën e shenjtë islamike. Këta njerëz përbëjnë një problem të madh për qeverinë irakiane të kohës pas Sadam Huseinit, për shkak se ata janë shumë të dhunshëm dhe të prirur për të shkaktuar trazira. Disa herë Policia dhe Ushtria Irakiane kanë sulmuar kampin “Ashraf” ku jetojnë këta moxhahidinë iranianë dhe në këto beteja janë vrarë rreth 100 moxhahidinë. Qeveria irakiane, i ka kërkuar prerë SHBA që t’ i largojë këta njerëz nga territori irakian ndryshe do t’ i asgjësojë si terroristë.
Qeveria amerikane ka menduar ta zgjidhë problemin duke i shpërndarë në Europë xhihadistët iranianë, me c’ rast Shqipërisë i kërkohet të pranojë numrin më të madh nga të gjithë vendet, njëmijë vetë. Është e pakuptueshme se përse një vendi të vogël si Shqipëria, me stabilitet të brishtë, dhe me një numër jo të vogël ekstremistësh islamikë nga pjesa e popullsisë që praktikon fenë islame, t’ i kërkohet të pranojë një numër kaq të madh xhihadistësh. Dhe nuk duhet harruar se pranimi i këtyre xhihadistëve iranianë, është përveç angazhimit që ka marrë qeveria e Shqipërisë për të pranuar refugjatët sirianë të luftës, në një numër prej 75 mijë vetësh, me tre grupe nga 25 mijë vetë secili. 
https://www.facebook.com/kastriotmyftara...

Nuk duhet të harrojmë mësimet nga historia jonë. Kur ndodhi rebelimi islamik i vitit 1914 në Shqipëri, i njohur si Kryengritja e Haxhi Qamilit, Forcën kryesore të rebelimit e përbënin refugjatët boshnjakë të luftës të ardhur në Shqipëri pas pushtimit të Bosnjë-Herzegovinës nga Austro-Hungaria në 1878. Ata që luftuan kundër Ushtrisë Austro-Hungareze, u larguan dhe u vendosën nga autoritetet osmane më së shumti në territorin e Shqipërisë së sotme dhe të Kosovës së sotme. Në 1914 këta përbënë bërthamën e Ushtrisë Islamike të Haxhi Qamilit në Shqipëri. Në atë kohë në Shqipërinë e Mesme kishte rreth 30 mijë boshnjakë. Këta ishin të gjithë fanatikë të tërbuar islamikë, militantë të gatshëm për Xhihad në çdo moment. Ishte një fat i madh për Shqipërinë që pas ardhjes së Ushtrisë Austro-Hungareze në Shqipëri, në fillim të vitit 1916, me rastin e Luftës së Parë Botërore, pjesa më e madhe e boshnjakëve të Shqipërisë u larguan për në Turqi. Ndryshe Shqipëria do t’ ua kishte parë gjithmonë sherrin këtyre boshnjakëve. Largimi i boshnjakëve është arsyeja kryesore që në Shqipëri nuk ndodhën më rebelime islamike pas vitit 1914.
Kuptohet se në rastin e Shqipërisë ardhja e një numri kaq të madh njerëzish nga vendet islamike, krijon një problem shumë më të ndërlikuar në krahasim me vendet e tjera europiane. Për këtë shkak Bosnjë-Herzegovinës dhe Kosovës, dy vende që kanë popullsi të madhe muslimane, nuk iu kërkohet që të strehojnë refugjatë lufte nga Lindja e Mesme. Dhe Shqipërisë i kërkohet që të pranojë xhihadistë iranianë dhe refugjatë lufte sirianë, për shkak të detyrimit që kemi ndaj SHBA që çliroi Kosovën!

Kur i kërkohet Shqipërisë që të pranojë njëmijë xhihadistë iranianë, pasi tashmë ka pranuar 260 të tillë, kjo, në përpjestim me popullsinë, është njëjtë si SHBA të pranojë rreth 140 mijë xhihadistë. Kur i kërkohet Shqipërisë të pranojë 75 mijë refugjatë lufte sirianë, kjo është njëjtë si SHBA të pranojë 16 milion refugjatë lufte muslimanë. Kuptohet se asnjë President amerikan nuk do të guxonte ta bënte këtë gjë, sepse kaq shumë muslimanë nga Lindja e Mesme të ardhur në SHBA do të destabilizonin edhe këtë vend të fuqishëm dhe solid. 

https://www.facebook.com/kastriotmyftara...

Kur ndodhi rebelimi islamik i vitit 1914 në Shqipëri, i njohur si Kryengritja e Haxhi Qamilit, Forcën kryesore të rebelimit e përbënin refugjatët boshnjakë të luftës të ardhur në Shqipëri pas pushtimit të Bosnjë-Herzegovinës nga Austro-Hungaria në 1878

Ky tipi nuk mund te perdoret si reference se i perdredh faktet sipas nevojes.bile eshte text book example si ta gjykoc historine e 100 vite me pare me mendjen e rrethanat e sotme e te perdoresh vetem ate pjese te se vertetes qe te intereson. Katalisti i kryengritjes se haxhi qamilit ishte anarkia ne te cilen ra shqiperia pas largimit te turqise .kauret serbe i therrnin shqipot ne veri , kauret greke ne juge .Keto gjera nuk ndodhnin kur ishim nen sulltanin  prandaj: o burra ta sjellim prape qe te na mbroje.prandaj dul edhe parulla : dum baben.Ne rast se Kac Myftaraj nuk e di se duhet te kete qene me grip ne ore te historise ne shkolle ne 1914 BE nuk ishte themelu hala bile evropa kaure ishte ne prag te terezitjes se luftes se pare boterore e cila shoi nje gjenerate te tere dhe ata qe mbeten gjalle i shoi ne luften e dyte disa vjet me vone.

Jo kauret serb po cetniket serb. Jo kauret grek po andartet grek. Mesoji mire ca gjera haxhiqamiliste turkoshake.smiley

Meqe e cilesuat haxhi qamilin si islamist e dhunen si monopoly te muslimaneve.terrorizmi islamik eshte dukuri e 50 viteve te fundit I inicuar fillimisht prej palestinezeve .kauret paqesore I futen hundet ne konfliktin e lindjes se mesme duke furnizuar palet e ndryshme me arme .nashi monstrat qe rriten e seliten vete po iu kthehen ustallareve.c'te mbjellesh do te korresh thote bibles.

Ah po prape kauret e paskan fajin....shiko mire ate politiken amerikane qe eshte kapur e infektuar nga sioniste cifute e bejne politike te jashtme per Izraelin e jo per amerikanet e thjeshte. Sa per Europen...ketu me shume ka ateiste se te krishtere. Po e kisha fjalen...qe termat "cetnik" dhe "andart" e percaktojne me mire armikun.

Kerri po bo I  lomsh te modh ne Shqiperi me kete grupin e nuhaxhedineve, ashtu sic e kane zanot Daj Sami kudo ku shkon . 

,Keta muhxhahedinet "patriot " smiley  kane qene dikur miq te Sadamit armikut te Daj Sam Keerit , i cili i furnizonte  dhe i mbeshteste me arme kunder Iranit, tani Sadami ka cof, dhe ne vend te Sadamit tani eshte Daj Sami, (Kerri) 1000 -2000 muxhahein te " mire"  dote t vijne ne Shqimeri, vendin me te besuar te amerikaneve ,( me i korruptuari ne EUROP, sic thuhet, qe per 25 vjet po perpleitet, per te luftuar korrupsionin , me  ndihmen edhe te amerikes Daj Samit smiley, por akoma spo ja del dot &nbspsmiley  do te sterviten pergatiten si diversante per te rrezu qeverine e Iranit !!  

Pune mooti kjo e Kerrit dhe amerikaneve ne Shqiperi ! 

Organazita e ketyre muxhahedineve qe do te vijne ne Alban-je nuk kane besim tek vellezrit myslimon shqiptar se edhe pse jone myslimon, Shqiperia eshte nje vend i koruptum, nuk kane besim smiley 

What better location to establish a clandestine terrorist training camp than in Albania? It is in Europe, but not in the EU and therefore not so open to scrutiny by the international community. It is a Muslim country but is also notorious for corruption and mafia-like gangs,

http://rudaw.net/english/middleeast/iraq...

… Five Iranian nuclear scientists have been assassinated since 2007.

NBC News quoted two senior Obama Administration officials as confirming that the attacks were carried out by M.E.K. units that were financed and trained by Mossad, the Israeli secret service.The sources  were unable to say whether the people trained in Nevada were now involved in operations in Iran or elsewhere. But they pointed to the general benefit of American support. “The M.E.K. was a total joke,” the senior Pentagon consultant said, “and now it’s a real network inside Iran. How did the M.E.K. get so much more efficient?” he asked rhetorically. “Part of it is the training in Nevada. Part of it is logistical support in Kurdistan, and part of it is inside Iran. M.E.K. now has a capacity for efficient operations than it never had before.” 

Erdhen!!?

nuk ka rrezik nuk jane me terrorist. Megjithate ti asimilojme sa me shpejt te heqin dor nga armet.

Analiza e edvinit eshte shum e qarte. Rama do i ket si xhandart e tij per pun te pisa. 

Kush kujton ti se eshte Rama, Sale rrumpalla?

kjo eshte ora origjinale, 

e Edit me fushe te zeze, dhe jo te nbardhe smiley 20. 500 paund, nuk kushton gje i ka bolet e medhoja edi 

20. 500!? aty aty me bolet e Kerrit qenka.

C'lidhje ka, se nuk e thitha?

aty te foto eshte lidhja, Ay nuk mund te krahasohet me Kerrin jo më me nje cop Sale.

Une them nuk eshte si Sala qe t'i perdore si bashibozuke si demokratet e Mamurrsit,ti thu krahasoje me Kerrin.Jo po ta krahasoj me Ban Ki Munin

Ore e kapish qe keta jane disa breza lind e rrit ne lufte per liri a dashni, s'ka ronci fare. Ata ata zanat dine dhe ate do bejne dhe ne Albanie. Berisha me Ramen po te dune le t'i marrin neper kullat e veta se goxha ven kane. 

Këta janë terroristë xhihadistë që kërkojnë të vendosin një Republikë Islamike të tipit ISIS në Iran. Vetë Iraku ku edhe qëndrojnë tani, ka kërkuar largimin nga territori i tij i tyre, pasi herë pas here ka pasur përplasje me ta. Pra, janë një ISIS i vogël, dhe asnjë vend nuk i do për shkak se puna e tyre është të krijojnë shtete si ISIS-i. Tani më thuaj se çfarë do të krijojnë në Shqipëri ata kur edhe irakenët që po luftojnë me ISIS-in nuk arrijnë t'u bëjnë ballë.

Stalkeri thote qe do ikin, pra no worrys djema.

Stalkeri ja fut kot si zakonisht se ata nuk kane te drejte te dalin nga territori i Shqiperise. Po qe per te ikur klandestince e nje nga nje do te kishin ikur me kohe nga aty ku ishin.

po shumica ashtu kane ikur, klandestince : kane qene rreth 100 mije te tille ne Irak! Kane mbetur ende 4-5 mije.

Si nuk paskan te drejte te dalin nga territori i Shqiperise??? Cdo refugjat politik ne nje vend X (ne france, psh) ka te drejte te shkoje ne cilindo vend qe desheron, me perjashtim te vendit prej nga vjen

 

ps: ti kujton se "emigrantet siriane" jane te gjithe siriane ?? As 50% e tyre nuk jane te tille !

Keshtu pra eshte pakti, qe nuk lejohet te dalin. Une uroj qe te jete ndryshe apo qofte edhe qe ta shkelin ate. Le te ikin sa me pare nga Shqiperia se na mjaftojne Allahu Ekberet qe kemi ketu.

ju flisni sikur keta te jene te gjithe Van Dama apo Androida, rob roboter, e vetem luften njohin.. 

keta i kane lene kallashet, do marrin plugin e do te mbjellin qepe, do te ziejne groshe, do te hane bakllava, do te qeshin dhe do te dhjesin sikur Pjetri e olsi etj. qe derdellisin ketu gjithe diten per ta. 

+1

smiley

... do te qeshin dhe do te dhjesin sikur Pjetri e olsi etj. qe derdellisin ketu gjithe diten per ta. 

smiley

 

Do na prishin rracen ariane ....

Ironike, me gjithe keto meraqe racore qe na kane zene... por ne fakt iranianët janë Arianë.

po meraqet nuk jane dhe aq racore, mor burre... p.sh po te ishin emigrante siriane, qe jane hallexhinj, mbi 5 vjet lufte ne vendin e tyre, do kishte mirekuptim, mendoj !

mirepo keta muxhahedinet  jane tjeter lloj "hallexhinj", qe mund ti sjellin probleme goxha te medha atij vendi qe edhe keshtu si eshte, ka shume probleme me sigurine... dhe fakti qe kerkush nuk i do keta, madje te paguajne qe ti heqin qafe, do te thote dicka, apo jo ?? - kete fakt  domethenes sikur e anashkaloni me elegance ju..smiley

pra puna eshte ai llagapi "muxhahedin", qe  dhe pa bere gje fare keta, mjafton per shtypin britanik apo italjan etj, ta nxijne akoma me keq Albanien.. kete sikur e kishe edhe ti merak para do kohe, me duket... imagjino titujt,  "kampe te ISIS ne Shqiperi",  ja hedh njeri  "mijera muxhahedine gati per luften e shenjte ne Albanie",  "Evropa ne rrezik nga Shqiperia", ja pret tjetri.... ja pra ku iku per lesh imazhi i Albanies..smiley

Po vetem nje fakt thashe. Iranianët janë Arianë. Shqetesimet e tua i ndaj  dhe une.

Thoni ca te doni po Kerry e ka marre seriozisht ket pune. Eshte betuar o skorie siriane, o muxhahidina iraniane, nje gje patjeter do ta sjell ne Shqiperi deri ne fund mandatit.

Ironike, me gjithe keto meraqe racore qe na kane zene... por ne fakt iranianët janë Arianë.

S'eshte pune race Blenda. Eshte pune bashkejetese. Ke nje tendence me i hedh ate velon tende te percipte alla Anabel argumentave

Zgjohem cdo dite ne 5.30 te mengjesit "circa" nga pellitjet e ketyre arianeve te tu. Per te permendur thjesht nje detaj te vogel. Mos themi pastaj gjithe Forma Mentis-in Orientalesk qe si kanceri ka 5 shekuj qe po e konsumon komunitetin tone e s'po e le te zhvillohet. Haxhi Qamilet e perditshem qe s'na lejne te shkojme perpara.

Se cfare sjellin te tille luftetare mbase ndihmon shembulli i palestinezeve qe u perzune nga Jordania e Libani, se filluan te hedhin "fishekziaje." Do lene pushken thote e do marrin penden. Po pse se bejne kete andej ku jane tani?  

Kryeministri katalik-perendimor qe ia ngref bazes duke tall bothen me shqip-maloket qe s'kane pare det me sy po sjell muslimane terroriste lindjemesmiste mu n'zemer te Komunes se Parisit? Po pse ca u be Rama, Sali muslimani ne katror me konferencat islamike ne kub? Te pakten te gjeje nje kompani elektricistash me koncension per te zevendesuar siguresat qe do t'i digjen bazes rilindase-krishtere-parimore.

Muxhahedine duhen pranuar ne baza humanitare thjesht si njerez qe duan konake  .ne nuk duhet te behemi pale ne konfliktin qe kane me qeverine iraniane .Nuk di c'pune kane politikanet tane si majko ,berisha e co qe vene e fusin hundet ne punet e botes .kush ia ka mbush mendjen Majkos se eshte nje variant shqiptar i JFK di ndonje te me thote?smiley

".. “Disa vite më parë në mes të Luftës së Ftohtë, Presidenti amerikan Kenedy ishte në Berlinin lindor. Berlini lindor ishte pak a shumë si kampi i Ashrafit në mes të botës komuniste. Dhe nga Berlini ky politikan i madh amerikan deklaroi shprehjen e famshme “Unë jam një berlinas!”. Dhe në emër të të gjithë miqve të mi, ne kemi ardhur këtu të themi ‘men muxhahed hastan’ (ne jemi muxhahed)”, tha Majko. Në fjalën e tij ish-kryeministri Majko thotë se e ka paragjykuar fillimisht lëvizjen e muxhahedinëve në Iran, pasi shumë miq i kanë thënë se “janë terroristë”. Kryeministri shton se pasi ka njohur nga afër atë që ndodh ka kuptuar realitetin...http://www.kohajone.com/2016/02/16/majko...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).