Këshilli i Ministrave ka njoftuar këtë paradite largimin nga detyra të MInistrit të Financave Shkëlqim Cani dhe zëvendësimin e tij nga Arben Ahmetaj i cili deri sot mbante detyrën e Ministrit të Zhvillimit ekonomik , Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes. Shkëlqim Cani, ish-Guvernator i Bankës së Shqipërisë e mbante këtë detyrë qysh nga formimi i qeverisë në Shtator 2013. Cani do të vijojë të mbetet deputet pasi ai asnjëherë nuk pranoi ta dorëzonte mantatin, i vetmi që zgjodhi kështu. Në vend të Ahmetajt në Ministrinë e Ekonomisë do të vijë znj. Milva Ekonomi e cila deri sot mbante detyrën e zv-Ministres së Shëndetësisë. 

Arsyet e largimit të Shkëlqim Canit, ekonomist 60 vjeçar nuk janë bërë publike, por sipas njoftimit për shtyp të Këshillit të MInistrave ka qënë Kryeministri Rama ai që ka nisur këtë lëvizje në qeveri dhe jo një tërheqje personale e z. Cani.

87 Komente

Thash se mos u zvencua naTikua ose Oçimua!

Lajm i keq qe financat do i kontrolloje ky njeri.

P.S. Nanji haber nga motra e vogel kemi ketej se u bane kohe pa pyt. smiley

punt e mafjes mo, kush i merr vesh smiley

Asnje cudi. Ahmeti tek financat do te thote mbi te gjitha ashpersim te raprezaljeve ndaj biznesit. Taksat, gjobat, konfiskimet, kontrollet do te behen me te egra duke synuar rritjen e te ardhurave me modelin nje per Shtetin, dy per xhepin. Kush ka biznes, te behet gati, se po materializohet premtimi 'skeni pare gje akoma!'.

Ikonomi tek ekonomia konfirmon fatkeqesisht mendimin e perhapur se KM nuk ja ka haberin nga kjo fushe; ekonomine e kujton tip OJQ-je, qe rron me seminare, strategji letre dhe pordhe te tjera me rigon (fushat ku shkelqen Ikonomi).

Te dyja levizjet te marra se bashku konfirmojne se Rama (dhe kori i yesmen-eve te vet) ushqejne bindjen se per mosrealizimin e te ardhurave (nje per Shtetin, dy per xhepin) nuk ua ka fajin ekonomia reale, por paaftesia per ta 'shkundur' mire 'pemen' e saj; ergo, perzene Canin e shkrete, qe ka profil llogaritari dhe promovojne Ahmetin, profili i te cilit i perngjan qenve te gjahut, te quajtur edhe zagare ne disa krahina te vendit.

Per mbeshtetje dhe partneritet me ekonomine reale dhe boten e biznesit as qe ju shkon nder mend (ketu bejne perjashtim, si tha edhe raporti i FMN-se, bizneset e medha, qe kane akses individual direkt ne qeveri dhe per te cilat behen ligje ad-hoc).

Te dyja levizjet te marra se bashku konfirmojne se Rama (dhe kori i yesmen-eve te vet) ushqejne bindjen se per mosrealizimin e te ardhurave (nje per Shtetin, dy per xhepin) nuk ua ka fajin ekonomia reale, por paaftesia per ta 'shkundur' mire 'pemen' e saj; ergo, perzene Canin e shkrete, qe ka profil llogaritari dhe promovojne Ahmetin, profili i te cilit i perngjan qenve te gjahut, te quajtur edhe zagare ne disa krahina te vendit.

nese eshte sic thua, i bie qe ka bere sh. mire rama

Ministrja e Ekonomiae e ka emrin Ekonomi? smiley

Po ket' te kishin vone qe ne fillim keta!

C'u perzine kot jo Can jo Cen? smiley

Milva osht Sami Frasherse, goce per s'mari ... por po flejte me qenin do cohesh me pleshta thuj. Aty nuk te vejne me i dhone shtytje ekonomise. Ti je partner in crime... me i fjale do mushesh trajsen dhe do e ndashe me padronet. Po nuk pate bythe me e bo, nji vit e ke jetgjatsine se vje ai qe osht pa skrupuj dhe e bo ...

Qemolo,

Doren m'zjerm nuk e vejme dot per asnji, po vallahi une te Milva kom besim. Me bohet qejfi qe shpetoi nga detyra e frikshme e justifikimit te tmerreve qe jane bo te Ministria e Shendetsise keto 3 vjet. "Kunder" saj eshte fakti qe vazhdoi aty pavaresisht se car ndodhte, por "pro" saj eshte fakti qe nuk i doli kurre nje llafe. Ishallah te jete ne thjesht nje flirt me qente e Rigroposjes e te mos rrezikoje te gdhihet me pleshta. (e di qe po te dukem naiv kshu qe ma kurse te vonmen ne dukje, t'lutmi shume)

Dhe i vetem, trim ne lufte - thu ti ? Ishalla mer plak, se kena njerez te aferm asaj nahije dhe nuk dum me nigju keq, po si hallve e ftofme duket. Osht qelb keq ai muhabet.

Jo jo nuk pretendoj qe te dali i vetmi trim ne lufte. Thjesht mos bohet pjese e krimit. Vallahi aty ku ka arrit puna ene kaq o shume.

Cani ishte njeri , ne  mos me i miri teknicien i kabinetit te Rames. Kuptohet, ishte nje figure me integritet moral te larte dhe si i tille nuk mund te sillej si qeni pas te zotit. Largimi i tij tregon se Rama gjithmone e me shume po kerkon ti afrohet modelit te kriminelit berisha. Dhe ne kushtet kur opozta tek ne eshte kthyer ne nje dordolec qe as harabelat nuk i tremb dot, situata behet e trishtueshme.

 

ekonomia deh jo financa  kerkon nje figure me te forte dhe me personalitet , nje qasje e ndryhsme radikale ne zhvillimin ekonomik nevojitej dhe Ekonomi nuk me duket mjaftueshem elastike dhe elegante per ta ofruar.

Shqiperia eshte nje fshat i madh.. Cani si intelektual mund te jete i zoti, edhe si njeri mund te jete i arsyeshem dhe ka natyre te qete e miqesore. Por, nuk eshte minister dhe koha tregoi qe financat e shtetit duan energji, force dhe disipline. Domethene dun gjirokastrit.. smiley

Sa heavyweights investime te huaja solli ahmetaj ne shqiperi si minister I ekonomise?

Ndoshta jo shume investime te huaja por ama e ngarkoi ministrine me pjeshka kualiteti te cilat priten te transferohen tek min e re. Ahmetaj ka shije te holle per pjeshka dhe nje uri te papare. Kjo eshte energjia qe duhet.

Fakt eshte qe Shqiperia eshte vleresuar per zhvillimin ekonomik dhe nxjerrjen nga gropa e frikshme qe e kishin lene barbaret... 700 milion e lane borxhin vetem tek biznesi. Shqiperia eshte fshat i madh dhe nuk e di se cfare do bej me pjeshkat Ahmetaj. Tani, te jesh gjirokastrit nuk domethene qe nuk ke difekte smiley

Meqe eshte gjirokastrit I bie qe prinderit ti kete kusherinj te pare smiley

Per Milven me behet qejfi, pavaresisht se me ka ardhe gjithmone keq qe ka ul emrin e vetes duke u perzi me Rigroposjen. Kurse per Ahmetajn te Financat, nuk mund te rri pa u cudit se sa te pathyshem e paska pas kallomin ai i Gjati. Po bohet 20 vjet qe e perdor rondshem here me Kulturen apo Tironen, e prej 3 vjetesh me gjithe Shqiperine, e prape po e co thelle e me thelle. 

Tani me siguri qe edhe ajrin do na e japin me koncesion keto vemie.

Nga sa di une partia juaj eshte ne koalicion me Rigroposjen.sic e quajte ti.
Tani ka dy altarnativa,
ose nuk je me anetar i FRD
Ose kerkoni te Rigroposni Shqiperine se bashku.

Karento po ene me ty une i kom ca menime te perbashkta. Po kjo nuk do me thone qe jom si ty! 

Masnej a meno ti se mund te jem une naihere ne koalicion me PS-ne? Qe ne fillim e keni bo gabimin te menoni se une i perkas nji partie. Jo mer Karent une i perkas vetem vetes time. Po mu kerku kontribut ene po mu mush menia me e dhone, kontribuoj. Pernryshe shof punen time. 

Une kontribut me bo Veliajn kryebashkiak, apo Mirela Bogdanin keshilltare bashkiake nuk jap.

Sa per termin Rigroposje, besoj se do kem qene nder te paret qe e kom perdor (te pakten nuk e kom lexu naihere para se ta perdor).

i pari dhe i vetmi smiley

Ke inat tiiii?

E dave menien per Download-in ti apo do vazhdosh te shofesh ondrra me muzike ciu-ciu- cerrrrr?

Nuk mund te arrijme dakordesi ne lidhje me Download-in. Personalisht mendoj se ka nje "shitty line up" por le te dakordesohemi qe mos te dakordesohemi per shijet e tuja muzikore. 

Foto shume e gjetme, doren ne qafe e thumb in ...smiley

 

Qeveri Pe Leshi mo e kane thone e sterthone robt qe ne fillim. U desht me u harxhu tre vjet kot qe ta kuptojshin.

ik Qamil ik, mos u kthe smiley

Arben Ahmetaj do te jete thjeshte zbatuesi i degjueshem i rekomandimeve te FMN e Bankes Boterore.

Nuk ka kapacitet as ai si person dhe as ekonomia Shqiptare per te marre ndonje hap mbreselenes a cilesor ne ekonomi. E rendesishme eshte qe Shqypnia te mos falimentoje e te vazhdoje per ca vjet me rritje anemike 2.5-3%. 

Ahmetaj kishte kohe qe donte tia fuste Canit.. per kete  pagunte lloj lloj halabakesh per te pergojuar Canin si  minister i pa-afte.  nje nga keta , halabaku  Bledi Mane, deri para 1 muaji ka shkruar disa artikuj, duke i bere thirrje km-se per nevojen  e heqjes se disa ministrave nga qeveria e Rilindjes, si ta pazote... i pari ne liste ishte Cani, edhe  sipas ketij Bled kompetentit  duhej zevendesuar menjehere nga Ahmetaj..smiley

tashi per te mos dale hashiqare qe ky Bled qorri paguhej nga Ahmetaj per kete pune, i fuste edhe nja dy emra te tjere ne artikujt e vet.. p.sh edhe Beqaj sipas tij duhej zevendesuar, apo  drejtoresha e tatimeve, qe Bledi e quante "pjeshke te mire", po jo per ate pune... 

nejse, pune langaraqesh, por Rama e paska degjuar me vemendje keshillen e ketij Bledit..smiley

Cani qe kur u vu ishte per kok turku e kjo provohet nga fakti qe ishte ndoshta i vetmi nga ministrat qe nuk iu kerkua te dorezonte mandatin e Deputetit. Mbi Canin u faturua cdo deshtim i ekonomise Shqiptare. 6 mujorin e pare te tij si minister dy here administrata pati vonesa rrogash me 2-3 muaj. Ne janar te 2014 u morren rrogat e tetorit te 2013 dhe sigurisht qe per largpamesit dhe vete Ramen pergjegjesia ishte e Canit. Fjala ishte qe i thuhej Canit....gjeji leket ku te dush, e ne fakt ishte afer shkrakimit ne 2014. Po qe puna per komplote pastaj edhe Ahmetaj une ve bast qe mrena e ka.

Cani eshte tip llogaritari, nuk ka treguar asnje vizion ne profesionin e tij. Tani pasi e shava do them edhe disa pika te forta. Ka ulur koken dhe ka punuar fort. Me shume gjasa ishte me i ndershmi minister ne gjithe kabinetin. Ka nje dikaster me rezultate lehtesisht te matshme (ne shifra), keshtu qe behet kollaj koke turku. Eshte detyruar te punesoje 2 laraska pa eksperience dhe aftesi ne drejtorite kyce te Min. te Financave. Dhe ne fund, ka nje shef qe nuk merr vesh nga ekonomia, po qe perzihet dita dites me shume ne punet e kesaj ministrie.

 

ky nuk eshte lajm i mire. Si do i behet financave tani?
Ngelen duke riciklu te njejtet njerez kur ne emigracion, ka kuadro qe kane shkruar dhe libra e kane programe te detajuar e jane gati te kontribuojne. Vec nje sinjal pritet

Me vjen keq bredho por ca emra jane ne nje liste qe nuk pranohem.me as te dera e jo me te pyesin roje  e dikasterit. Une u mundova ta keshilloj larg e larg pa rene ne sy por si duket nuk e kapi keshillen! Fatkeqesi.

Ta paska treguar listen kusheriri me duket. Ja cfare #rilindje jane, ju tregojne kusherinjeve dhe sekretet shteterore.

me vjen keq po me ksi paragjykimesh per njerezit e afte, shqiperia nuk ka per t'u bere. Ben mire te influencosh te kusheriri. Biles, ben mire ta besh ne emer te GAT-it. Pak formalitet nuk ben keq, perkundrazi. Epitetet si Brace miushi apo Palloshi ishin te nxituara dhe si rrjedhoje e deshires per te bere dicka per vendin. Jam i sigurt se nqse i jepet nje vend kyc ne qeverisje, ato terhiqen direkt ne menyre publike

Bredho te jete per ty edhe e bej sepse e di qe nuk je njeri xheloz apo mendjemadh. Edhe debatet qe kemi pasur kur takoheshim kane qene parimore dhe te drejta. 

Per te tjeret, me vjen keq por i ka.mbyt sektarizmi, dogmatizmi dhe mbi te gjitha prepotenca ballkanike. Si mund te thuash qe me degjoni keshillat kur njerzit/ligjvenesit/ kongresmenet/ mp-s nuk e kane idene se kush je! Dhe kjo jo per faj te tyre. Jo te gjithe lexojne peshkun pa uje , ,sepse kane detyra dhe ngarkesa pune te jashtezakonshme. Nuk punojne te gjithe more zoteri ne magazine!

Tjetra por jo e fundit. Keta mendjeshumte qe shkruajne libra( meqe ra fjala nuk eshte pa arsye pse nuk e blen njeri) e dine qe parlamenti/kuvendi/ kongresi ka nje biblioteke te tijen ku deputetet/ kongresment/mp-t/ ministrat/ k.ministrat/ zv.ministrat lexojne dhe informohen mbi idete e reja qe lindin ne bote?  A e mori mundimin Ay dhe te coje nje kopje ne library-n e p/k/k? Jooooo! Epo nuk te kemi faj more zoteri!

Si mund te thuash qe me degjoni keshillat kur njerzit/ligjvenesit/ kongresmenet/ mp-s nuk e kane idene se kush je!

smileysmiley  Ai te cilit ti i referohesh e ka thene disa here qe njeh dhe e njohin shume pecogrose. Pyete pak per shishen e konjakut ne forme shpate.

O gjembo, keto jane llogje kavaje i thone nga anet tona! Ku e dime ne qe thote te verteten? Mos i kemi mbajt qiriun? Une dhe per librin nuk besoj se e ka bere vete. Kam pershtypje se ka prere me gershere copa gazete me artikuj te ndryshem per ekonomine apo ka degjuar lajmet me vemendje ne tv  (seksioni ekonomia) dhe i ka riprodhuar si te tijat.

Pastaj si ka mundesi qe magazinieri jovan bregu njeh pezzo grosso ne belgie dhe nuk e begenisin ne Tir? Aaa kshu afgane, iraniane, pakistaneze etj etj nuk them.qe s'njeh. Bile njeh shume fare. 

Me duket se ketu po behet fjale per PtH, smiley

Une nuk kam permendur emra! Njerzit i nxjerrin vete konluzionet!

E pse u dashka te mos permendim emra vlonjato? PtH e ka atributin e verërave te vjetra. nuk jam fare dakort.smiley

Aaaaa te lutem zoteri! Sa shishe vere te derguar ay qe ti japesh atributet si njohes? Te lutem, mos flasim si kau peles apo tia fusim si kodra bregut! 

 

Jo more zoteri, asnje shishe, une shishen qe ma taksi per linkun qe e ndihmova i thash tja çoj Belulit!!!

Nese keto qe po thua dalin te verteta, i gjithe miti bie si keshtjelle prej rere ne bregun perballe garsonjeres se Tij ne plazhin e Durresit! Se kjo me kujtoi: ja nje fakt qe spekulimi yt mund te mos jete i vertete. Nuk blihen dot garsonjerat ne Durres nga te gjithe. Ja ti psh ke ndonje?

Gjembo une kam nje vit qe.kam blere nje vresht ne jug te Ontarios. Shpresojme.qe ne dy vjet te dalim ne treg  me.nje vere shume cilesore kabernet. Tani per tani jemi duke lidh kontrata ne usa, cad, uae. Me.thuaj ti tani a ia vlen te humb 5' nga jeta ime per te blere nje garsoniere ne albanie?

smiley  Vetem po te jete cabernet ice wine Vlonjato. Pastaj, pse nuk merr keshilla per veren nga mjeshtri qe i blen per 2-3-4-5 euro, i mban 10 vjet dhe ja rrit vleren veres 100 fish. Ose qe bashkon nje vere te 2000 me nje te 2014 dhe nxjerr nje vere te 2007. Do ta kerkosh mjeshtrin por do te jete shume vone!

jo po t'ua lexojme vq-ne per t'i vene ne gjume...jo mor zotri, nuk jam hic dakort. Kush do mend, kerkon! Pse pertojne ata te pyesin ne librari per libra shqip per makroekonomi? 
p.s. shiko, do flasim te pakistanezi kte te premte po nuk e ke keq si ide; fol njehere me kushon; pyete nese behet ndonje gje si zv/minister, pak rendesi ka dikasteri. Po ashtu te nis cv-ne.

Bredho ty ai te njeh shume.mire. Biles ka lexuar dhe ate punen qe ke bere per shfrytezimin e energjise gjeotermale. Gjeniale me tha. Deri ne zgjedhjet e reja drejtor drejtorie ku te duash me.tha per ty. Mbas zgjedhjeve rrugen e ke te hapur per me.lart! Vendos vete.

vertet thua qe me njeh? per ideal na bere qejfin me duket!
ore, po pse kish shkruajtur sot ne fb per pune te dobet ne Min. te Bujqsise, Brace? mos ke ndikuar ti tani qe u be Roni zv/min? e sulmon Ronin thjesht per inat te se ai lexonte VQ-ne apo si ta kuptoj?
Ta nisa cv ne email dhe te shkruajta ketu ne mesazh po se c'me ka ky inboxi i ppu dhe nuk lexoj dot mesazhe qe me nisin. Edhe gjembi me thote qe me ka nisur mesazhe private po nuk me dalin.  

eo mire, rendesi ka qe s'ngeli Astriti papune!
(po eshte aq i mire e i kulluar sa c'thone le te hipe ne varken e Blushit dhe ti nxjerre te palarat ktyre zuzareve te Rames)

eo mire, rendesi ka qe s'ngeli Shkelqimi pa pune!
(po eshte aq i mire e i kulluar sa c'thone le te hipe ne varken e Blushit dhe ti nxjerre te palarat ktyre zuzar-zagarve te Rames)

Berisha për ndryshimet në qeveri: Cani iku sepse s'i dha Olsit koncensionin e TVSH-së

Iku hajduti i floririt Shkelqim Cani.

Ai falimentoi financat e vendit, por iku jo per kete por se kundreshtoi ti japi Rames nepermjet Olsit 140 milione euro me koncensionin e TVSH!!

Ahmetaj vjen ne financa, per te cilat ka zero njohuri, por ka marre persiper ti japi Rames, nepermjet vellait te tij Olsi, 140 milione euro me koncensionin e TVSH dhe liçencat e Kazinove!

Tre vjet me pare, Ahmetaj president i kompanise "Hermes" qe i kishte qytetareve shqiptare 15 milione euro impulse ne Telekom, por qe mbylli dosjen me ryshfete 2 milione euro, per habine e te gjitheve u emerua superminister i kabinetit te "aleances se qelbesirave"!

Ahmetaj, i pyetur nga nje njeri shume afer tij, se si ka mundesi qe nga mesues anglishteje i arratisur nga vendi per shkak te ndjekjes penale u ngjit kaq larte, Ahmetaj u pergjigj: "Une u emerova sepse e paguaj me shume se kushdo tjeter Edi Ramen".

Bashkepunetor te ngushte te Rames tregojne se Arbeni pas çdo pakoje me euro qe dorezon tek Rama, thote vetem nje fjali: "Me shfrytezo, shef, me perdor mos me kurse"!! 

Cani ne fund e boni i burrni , por ce do , mori me qafe Nuren , shoferin dhe rojen e vet , sa pati fillu Nurja me i pune te mire fare 2000 euroshe ne muaj hajde i tha Cimi se fitum zgjedhjet bohu prape shoferi im , iku Nurja , veni i mire ju zu nga nje LSI -st .

Pjer me vjen keq por faqja nuk hapet, qe do te thote komentet kane avulluar! smiley

Eshte e qellimte miii! Si pret ti te na thote pushoni tani se erdha une?

Fjalet jane te teperta, kur aroma ndihet! smiley

me vjen keq po faqja aty eshte ndonse ketu eshte faji i vete personit qe nuk eshte kompiuterist. nga nje admin.

Prape ta paskan punuar moderatoret e blogut Pjero .

Intervista e Modhe , nuk u gjet smiley

sa turp!

Nuk e di djema, por dhe une e provova tani, dhe per çudi nuk u hap. I lutem noi kompjuteristi, se nese e gjen intervisten, ta fusi ketu. Ka nje shishe te vjeter smiley

Ja ku e ke Pjer. shishen jepja Belulit se e ke afer, 10,20,25,30,40, km.

Rrofsh Zeqo per mundimin, por Belulin e kam 140 km afer smiley

s'ka përse Pjer, nje mundim fare i vogel ishte, vetem nje vrap pele larg e paske Belulin,smiley

Nejse mo,ktij ÇANIT kishte fillu me ju duk vetja si minister kto tre-kater javet e fundit smiley

 

smiley

fiqo, po sikur te kete gisht te pallto e pandit ky?

smiley

Keto shkarkime/emerime emocionale; pa analiza dhe pa dije jane karakteristike e nje udheheqje te papergjegjeshme dhe diktatoriale; sidomos kur kemi te bejme me Ministrin e Ekonomise......

Do ishte e udhes te behej nje analize ku te tregoheshin ritmet e ekonomise, ku te analizoheshin dobesite dhe faktoret, etj etj. ... 

 Pastaj te kerkohej nga Ministri aktual nje plan pune per ti kapercyer veshtiresite, me objektiva konkrete dhe te matëshme.  

 Ne qofte se keto nuk e bindin Qeverine (Kryeministrin bashke me Kokdhine), atehere te kerkohet nga zevendesuesit potenciale idete me te mira, qe te mund te vendosim ekonomine ne levizje.

Kush do ketë idete me te sakta, me plane afatgjata dhe afatshkurtra, me objektiva konkrete dhe raliste fiton postin e Ministrit te Ekonomi. 

Kjo eshte rruga e duhur... 

Vetem ne rast abuzimi te hapur, vjedhje hashiqare, investigim kriminal Ministri mund te shkarkohet menjehere. Dhe pas kesaj merr pak kohe sa te caktohet nje zevendesues i denje per kete detyre te veshtire dhe me pergjegjesi. Ed Rames i mori jave qe te ndiqte Tom Doshin nga grupi, kurse per nje Minister Ekonomie vetem disa minuta???!!! 

Nje Minister  qe merr vesh nga gazeta se qenka shkarkuar, tjetri nuk e di fare se qenka emeruar..

Bir Selman i nenes, ke te qaj me pare. As Buall mavria, kampjon i udheheqjes se papergjegjeshme, nuk bente keshtu...

Kush te tha ty qe shkarkimi eshte bere pa analize? Ka nje tufe me koncesione ministria e Finances kete vit smiley

Plus e dine qe s'kane cfare te shtrydhin me nga biznesi. Jane vendosur lloj-lloj masash shtrenguese keto 3 vite dhe nuk arrihet mbledhja e te ardhurave

Analiza qe shkaktoi shkarkimin eshte dhene me koncesion.

kryeminister Kokderri

minister i mjedisit Koka

kryetar kuvendi Koklopa

kryetari i jugut Kokdhima

po ketij Canit per ca i kishte rrejt menja? smiley

Lexo VQ, po Braçe miushin e harrove!!?smiley

po ky kush i bje me qene o zeqo? Kokeqepa apo Kokoxhambo ? smiley

kjo shpjegon dhe pikiaten ne bursen e Tiranes sot

Si perfundim ka gjo ky apo hic?

Jam me Obin.

Me perjashtim te "Canit te shkrete".

Morali i fabules, futu ne LSI s'ka bir .... me ta marr at' ministri. 

Arben Ahmetaj, djali xhuxhmaxhuxh nga Gjirokastra nuk ka asgjë interesante për çfarë të mbash shënim në biografinë e tij. Përveç faktit se ai ka mbaruar për anglisht me një mesatare të dobët në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja në UT, asgjë tjetër nuk ka në karrierën e tij akademike që mund ta marrësh parasysh. Me një fjalë, autodidakti është person i rrëzikshëm në shkencë. Beni këtë punën e financave e ka “mësuar” rrugëve dhe nuk është produkt i arsimimit dhe studimeve thelluese.

Por pyetja është, pse u desh një Ben aty Edi Ramës? Përgjigjja mund të ishte, kush më mirë se Beni mund të bënte krime në shtet. Rama ka gjetur atentatorin më perfekt për të vrarë shtetin. Historia botërore njeh me qindra shembuj të tillë dhe, në të gjitha rastet, ata kanë qenë thjesht injorantë. Asgjë më shumë se kaq. Asgjë! Mjafton një injoranti t’i përkëdhelësh sedrën, të shkruash për të, ta nxjerrësh si një burrë të madh shteti në televizor, të ngresh lukuninë e shkruesve për ta bërë Benin mendimtar të paparë financash, mendimi ekonomik i tij i një shkalle sipërore dhe s’ke nevojë tjetër për asgjë, pas pak kohësh, do shohësh krimin më të madh ndaj shtetit. Fatkeqësisht këtë e bëjnë vetëm injorantët dhe asnjeri tjetër në botë.

R.Dedaj

Ka diçka qe nuk shkon.

 

U bon dy jave qi S1KQ-ja nuk del prej Shqipnije,

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).