Dy nxënëse nga medreseja “H. Mahmud Dashi” në Tiranë, i tregojnë Ambasadorit Donald Lu disa veshje dhe suvenire tradicionale shqiptare, të cilat janë ekspozuar gjatë “Festivalit të Javës së Anglishtes” në shkollën e tyre.

Medreseja e Tiranës shpesh është sjellë në vëmendje të publikut për rezultatet e larta të nxënësve në këtë shkollim dhe fitimin e disa olimpiadave, por është bërë edhe pjesë e debatit si shembull negativ i mblesimit të shkollimit me fenë.

Në një model ndryshe, shkolla është shfaqur ditët e fundit me organizimin e një aktiviteti të veçantë, i cili u bë i njohur nga faqja zyrtare e Ambasadës Amerikane, ku vetë Ambasadori mori pjesë si i ftuar në këtë aktivitet.  Por Medreseja organizon plot aktivitete të tilla dhe i bën publike, pavarëisht se jo shumë i kanë kushtuar rëndësi.  

Për ata që janë shkolluar jasht, ose fëmijët e tyre që shkollohen jasht, e kanë provuar se këto aktivitete janë normale në çdo shkollë dhe i përgatisin nxënësit që të kërkojnë dhe mësojnë më shumë për një temë të veçantë apo një personazh të rëndësishëm, dhe pastaj bëjnë prezantim në publik apo tek bashkëmoshatarët e tyre në shkollë. Nuk dihet sa shkollat e tjera tetëvjecare dhe të mesme në Shqipëri bëjnë aktivitete të tilla për ta bërë më interesante mënyrën e të mësuarit. 

Më poshtë janë postime të Medresesë në media sociale. 

JAVA E ANGLISHTES

Një tjetër program që u organizua ne Medresenë e Tiranës ishte edhe vizita e Ambasadorit te SHBA-ve z.Donald Lu. Ai u prit nga drejtori i Medresesë z. Omer Callësh i cili në fjalën e tij përshëndetëse tha:

“Për ne është një kënaqësi e madhe t’ju kemi në shkollën tonë. Kultivimi i vlerave humane si dashuria, respekti, mirësia dhe harmonia kanë një vlerë të veçantë. Vetëm më kultivimin e këtyre vlerave do të arrihet paqja dhe lumturia në botë”. Ambasadori i SHBA-ve në Tiranë, z. Donald Lu falënderoi Medresenë e Tiranës për mikpritjen dhe vlerësoi kontributin dhe vlerat që kjo shkollë i jep arsimit dhe shoqërisë.

“Ju shpërndani vlera dhe besim, të cilat i japin një shoqërie forcë. Kjo është një javë e mrekullueshme anglishteje. Pak ditë më parë ambasadori i Britanisë së Madhe, i cili kishte vizituar shkollën tuaj më foli për aktivitetin dhe kishte mbetur mjaft i kënaqur. U ndjeva shumë mirë dhe e prisja me padurim këtë vizitë. Me lejoni të përshëndes dhe të falënderoj të gjithë mësuesit dhe këta nxënës të mrekullueshëm të cilët performuan kaq bukur”, tha ndër të tjera z. Lu. Gjithashtu nxënësit e Medresesë së Tiranës e njohën z. Lu dhe të pranishmit e tjerë me kulturat e ndryshme të Shqipërisë, Amerikës. Ambasadori Lu bisedoi nga afër me nxënësit dhe mbeti mjaft i kënaqur nga niveli i gjuhës së huaj dhe organizimi i këtij aktiviteti.

Ambasadori Britanik ne Javen e Anglishtes
Që prej ditës së hënë në ambjentet e Medresesë së Tiranës po përjetohet një atmosferë krejt ndryshe nga ditët e zakonshme. Kjo për shkak të javës së anglishtes që është organizuar nga mësuesit e kësaj lënde dhe nxënësit e shkollës. Një nga të vecantat e kësaj jave ishte edhe vizita që bëri z. Nicholas Cannon ambasadori i Britanisë së Madhe në shkollën tonë. Z. Cannon mori pjesë në programin e organizuar enkas për këtë javë. Në program u recituan poezi, u vendos në skenë një skec si dhe u kënduan këngë në gjuhën angleze. Z. Cannon fjalën e tij përshëndetëse e përqëndroi në tre pika kryesore, si demokracia dhe liria, toleranca dhe harmonia ndërfetare dhe historiku i gjuhës angleze. Në fund z. Cannon së bashku me të ftuarit e tjerë shëtitën punimet e nxënësve që kishin pregatitur enkas për këtë javë.

FESTIVALI I LETËRSISË

Është zhvilluar gara edhe për dy nga pesë kategoritë e festivalit të letërsisë, pikërisht ajo e poezisë dhe e këngës popullore. Nënësit pjesëmarrës në këtë festival kanë paraqitur poezitë dhe këngët e tyre përpara jurisë së këtij festivali.  Nxënësit fitues në kategori për poezi dhe këngë popullore do të konkurojnë edhe njëherë në fazën finale për të shpallur fituesit e kësaj gare. Medreseja e Tiranës, në bashkëpunim me Drejtorinë Arsimore të Qarkut Tiranë, organizon festivalin e letërsisë. Ky festival konsiston në pesë kategori: ese, morfo-sintaksë, analiza e një vepre letrare, poezi, si edhe këngë popullore. Rreth 200 nxënës të klasave të 9-ta konkuruan në ambjentet e Medresesë së Tiranës në tre kategoritë e para ku u zgjodhën tre më të mirët nga secila kategori. Finalja do të zhvillohet më datë 26.02.2016 ku do të jepen cmimet për të gjithë fituesit. Medreseja e Tiranës falenderon nxënësit për pjesëmarrjen dhe u uron atyre suksese!

1-5 SHKURT, JAVA E LENDEVE FETARE

`Kultura Islame me pyetje` ishte nje nga aktivitetet qe u zhvilluan gjate javes se lendeve fetare ne Medresene e Tiranes. Ne kete konkurs moren pjese te gjitha klasat ku nga secila klase kishte dy perfaqesues. Konkursi u zvhillua ne dy etapa dhe secila prej tyre perbehej nga 10 pyetje. Ne fund te etapes se pare nxenesi maturant Rigels Kurushi prezantoi perpara te pranishmeve slajtin e tij me teme `Muhammedi- I Besueshmi`.  Ne fund te etapes se dyte pas nje gare shume te forte mes klasave u shpall fituese klasa 12-B. Gjithashtu diten e premte dhe te fundit te javes se lendeve fetare, ne koridoret e shkolles, gjate gjithe dites u lexua kur`an nga nxenesit e medresese.

Aktiviteti i Fizikes

Ne ambjentet e Medresese se Tiranes nxenesit e klases se 12-A dhe 11-A me ndihmen e profesorit te Fizikes Atilla Yildiz organizuan nje aktivitet ku kane bere eksperimente te ndryshme dhe shume terheqese.Gjithashtu disa nxenes kane prezantuar punet e tyre te pregatitura ne slajt. Nxenes te tjere te shkolles qe moren pjese ne kete aktivitet garuan ne lojra te ndryshme dhe fituesit u shperblyen me dhurata nga drejtoria e shkolles.

MEDRESEJA E TIRANES DHURON LIBRA

Medreseja e Tiranes i ka dhuruar libra jashteshkollor bibliotekes se shkolles 9-vjecare Skuraj te rrethit Kurbin. Shkolla 9-vjecare Skuraj eshte vizituar nga nendrejtori i Medresese z.Ardit Dragoti ku eshte pritur nga drejtori i shkolles z. Zef Pjetri i cili falenderoi z.Ardit dhe Medresene e tiranes per kete gjest te cmuar solidariteti...

Shetitja ne Turqi

Një nga shëtitjet e bëra në grupe gjatë gjithë vitit, nga klasa e 12-të është edhe shëtitja që ata bënë në Turqi. Ata patën mundësinë të vizitonin vendet më të bukura dheë më të vecanta të Stambollit. Gjithashtu ata shijuan edhe një pjesë të mirë të ushqimeve të shijshme të kuzhinës turke. Kjo shëtitje u realizua gjatë pushimeve të fundvitit ku qëndruan përgjatë një javë.

Ceremonia e çmimeve Për Vitin 2015

Në përfundim të vitit 2015 drejtoria e Medresesë së Tiranës ka vlerësuar mësuesit për punën e kryer deri tani. Mësuesit më të mirë janë shpërblyer me dhurata në ceremoninë e zhvilluar në ambjentet e shkollës. Drejtori i shkollës ne fjalën e tij theksoi rëndësinë e mësuesit në këtë kohë ku në botë mbizotëron egoizmi dhe ineteresi personal. Edukimi i brezava me frymën altruiste është një mision i rëndësishëm dhe i shenjtë. 
Në një anketë të zhvilluar online me nxënësit e shkollës u përzgjodhën mësuesit më të mirë në 2 kategori:  1) mësuesi që shpjegon më mirë; dhe 2) mësuesi që ka komunikimin më të mirë me nxënësit. 

Bazuar në votat e nxënësve rezultatet janë si më poshtë:
Në 9-vjecare (Vajza) fitues u shpallën Mimoza Dani dhe Marinela Levani.
Në 9-Vjecare (Djem) fitues u shpallën Anila Shehu dhe Romeo Kelolli.
Në gjimnaz (Vajza) fitues u shpallën Ardit Dragoti dhe Aida Ballabani.
Në gjimnaz (Djem) fitues u shpallën Ozgur Kircak dhe Habib Kahraman.

Anash këtyre ata morën pjesë në shfaqje të ndryshme teatrale si dhe provuan gjithashtu hamamin e famshëm turk. Shëtitja e Ishullit të madh të Stambollit ishte nga pjesët më të bukura të këtij aktiviteti social dhe kulturor.

22 Komente

Ne 9-Vjecare (Djem) fitues u shpallën Anila Shehu dhe Romeo Kelolli.

Në gjimnaz (Vajza) fitues u shpallën Ardit Dragoti dhe Aida Ballabani.

Behen dhe lapsuse pa dashje.

Sic sqaron fjalia e mesiperme, keta nuk jane nxenes, por mesues! Duket se medreseja i paska nxenesit e ndare neper klasa ne baze te gjinise, djemte ne nje klase dhe vajzat ne klase tjeter, dhe ketu jane mesuesit ata qe kane marre cmimet! Edhe komentuesi i meposhtem po ashtu e ka lexuar artikullin me shpejtesine e drites e nuk e ka dalluar cilet jane dekoruar!

Shkollimin mund ta kene cilesor, por qe kete ta paguash duke ja shitur shpirtin dogmave te beduineve, sinqerisht... me mire vrit veten.

E pur si muove... Allahu Akbar!

Cmenduri! Keta po prodhojne njerez te dyzuar midis drites se shkences dhe kellires islame.

Ja cfare profeson mbi ceshtjen e rrotullimit te tokes nje klerik Islamik Arab i se njejtes perkatesie kultuore e fetare me kete shkollen qe po publicizohet ketu.

Vini re me kujdes se sa profesional eshte. Imagjinoni me cfare cfare vemendje po e degjon audienca.

O te keqen e Medresese ore... Shkolle njish.

Saudi Cleric Says Earth Is Stationary and Doesn't Move

Fal Allahut ky rapperi nuk ka themeluar nje fe e e nuk ka hapur Medrese verdalle, se... do t'i bente konkurence ketyre Allahu Akbareve tane.

Ky debili eshte nje lloj Muhamedi modern. smiley

Yep!

I thuj atij shanonit e atij tobit mo na grric shum. smiley

Te pares i tregova vendin. Te dytin e kam mik. Plus qe qe ke parasysh na duhet per pune biznesi. Kane ende dhembet e florinjta te hebrenjeve te depozituara ne bankat e tyre keta. You know... Nothing personal... just business.

Me te ngrit nervat. Karafemer leftiste. Scum of the scum.

Meqe ktu paska ligjeruar me af!-of! olsi y-ja (dikur olsi b-yja e rrumbullaket) per felen e shkollimit oriental, po them edhe un diçka ne lidhje me felen e shkollimit oksidental te krishtere (ku folmalisht pretendojme se bejme pjese edhe ne), per shkollen e te vertetes dhe racionalitetit ngambrapamodern qe i ben te gjitha format te rrumbullakta si Toka.

Ka pak kohe qe u gjenda ne nje ligjerim te nje profesori te nderuar qe diskursonte ne publik ne lidhje me vlerat e liceut klasik. Per ke nuk njef situaten e shkollimit italian, informoj se liceu klasik eshte nje lloj i gjimnazit tone (petroninsave), ku mesohet kryesisht filozofia dhe gjuhetaria greke dhe romake. Njekohesisht ankohej profesori i nderuar qe kjo lloj shkolle nuk para ndiqet me si perpara (preferohet Polikum-i), dhe sipas tij ky eshte tregues negativ i humbjes se vlerave umane greko-romake te cilat jane baze e qytetrimit perendimor per te kuptuar qe toka eshte e rrumbullaket si format ngambrapamoderne te skulpturave klasike prej mermeri Karrare. Asnje fjale per be per krishterimin, sikur me qene ndonje kulture e prure nga UFO-t mbi Token e rrumbullaket si forme ngambrapamoderne, dhe rrembyer perseri nga UFO-t.

Tani si ta quash kete profesor te nderuar (e me merite si personalitet vertet i njohur ne ambjentin e tij): koqe e rrumbullaket, apo çfare tjeter e rrumbullaket? Se ketu ka vertet nje gje qe nuk shkon, nuk mund te kapercehen 2000 vjet pa i vene re se çfar ka ndodh. Ndonje bari qe ruan dhite ne Sardenje edhe mund ta beje, por nje profesor i nderuar?!

 

Ca ke me mua mo debil?!

Un kam me te gjitha ata inteligjente evropiane qe kane forma te rrumbullakta evropiane.

 

Po projekton. Nqs. ke bythe shko perballoi live. Mos na ca trapin ketu.

vuan nga majaselli

 

olsi B-ja dhe roland B-ja, un nuk kam Bythe si ju qe perballoni live orientalet nepermjet B-se se rrumullaket, e pranej ju çaj B-ne juve ketu.

 

ore une per te miren tende e kam, se e shof qe nuk ka ngelur njeri ne blog (pervec din hykes qe e ke shok te ngushte) pa te dhene shkelma bytheve.

Po ti nuk ke turp!

ty te ka dale cipa. Te duket normale qe 99% e komentuesve te peshtyjne ne surrat dhe te hedhin gelbaza sa here qe na can trapin ketu. Ty biles te pelqejne gelbazat dhe peshtymat qe merr. Nxjerr gjuhen perjashta dhe lepihesh.

Megjithate ti nuk ke pse degjon keshillat e mia. Vazhdo mbllacitu me bythen time. Perderisa te pelqen kaq shume, kush jam une te gjykoj ty.

 

e kishe mire pjesen e dyte te komentit. po e dhjeve me te paren.

provo te japesh opinione pa ofenduar te tjeret, dhe do shikosh qe do te fillojne te te rrespektojne njerezit edhe ty ne vend qe te te japin shkelma bythes.

Just a thought!

Megjithse ti nuk meriton gje tjeter perveç te shares dhe e ke pak, ja po bej nje leshim e te bej nje koment pothuajse normal.

Pjesa e pare e komentit eshte qe O B-ja te beje komente normale ne fillim fare, sepse nuk ka sjelle asnje te dhene qe ne medresene e Tiranes ju mesohet nxenesve qe Toka eshte e sheshte.

Jam i sigurte qe nuk mund te sjelle dot te dhena sepse eshte e pamundur te mesohet kjo teori ne shkolle sot, edhe per faktin se perndryshe nuk do ta vizitonin ambasadoret e perendimit te rrumbullaket.

Dmth O B-ja shpif, dhe pak e ka kete qe i kam thene.

E ti je me keq qe i del per krah shpifsit vetem per inat tim.

 

jo jo, une te sharat e tua i kam si dekorata. do ta kisha per turp te isha "shoku" yt, dhe do me vinte per te vjelle po te me beje komplimente.

Nejse, on another note,  se nuk kam nge te merrem me mizat e kalit,

sapo u ktheva nga golfi. 7 under par, "vllai" jot sot. edhe pse frynte ere. Jam shume krenar me veten time.

dhe meqenese jemi tek krenaria ime ketu. une njerez si puna jote i bej prej plasteline. U largova nga Shqiperia me 1991 me 100 dollare borxh. 25 vjet me pas, kam arritur aq shume ne jete sa ti nuk i arrin dot sikur te jetosh 400 vjet.

po thuaj shyqyr qe te kemi ne menyre qe te ceplendesemi e te tallim bythen, se shkaba ka kohe qe vjen rralle ketej, dhe ky blog kishte filluar te behej pak i merzitshem.

Hajt tung, se ashtu kam nje pune tani.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).