Duke nisur prej ditës së sotme, biletat në autobusët urbanë në Tiranë kushtojnë 400 lekë të vjetra.

Megjithëse çmimi i naftës po pëson rënie, drejtuesit e linjave të transportit janë ankuar vazhdimisht se çmimi i mëparshëm nuk mbulonte kostot e shërbimit.

Nga ana tjetër, Partia Demokratike ka depozituar sot një padi në Gjykatën Administrative kundër rritjes së çmimit të biletës.

Padia është bërë nga këshilltarët demokratë në Këshillin Bashkiak të Tiranës. Mësohet se qytetarët kanë refuzuar në masë rritjen e çmimit, duke mos paguar 10 lekëshin më tepër. /Dita/

28 Komente

Ne Kroaci psh dhe konkretisht ne Dubrovnik, per te udhetuar me linjat e autobuzave urban, jane 10 te tilla, cmimi i nje bilete (e cila vlen 59 minuta nga momenti i perdorimit, kushton 15 kn ose rreth 1.82 Euro ose 252 leke ose 6.3 here me shtrenjte sesa cmimi i ri i biletes ne Tirane. Dhe cuditerisht diezelin e kane edhe me te lire se tek ne. 

Ne Rome nje bilete autobuzi me vleshmeri deri ne 100 minuta per te gjitha linjat urbane kushton 1.5 Euro ose rreth 200 leke ose 5 here me shtrenjte se ne Tirane.

Ne Podgorice (Mal i Zi) cmimi i biletes se autobuzit per nje udhetim eshte 0.4 euro ose 55.5 leke ose 40% me i shtrenjte sesa cmimi i ri i biletes per Tiranen. Nderkohe qe cmimi i diezelit eshte pak me i ulet se tek ne.

Ne Shkup cmimi i biletes se autobuzit urban per nje udhetim eshte 30 MKD ose afersisht 0.5 euro ose 70 leke, pra rreth 70% me i shtrenjte se cmimi i ri i biletes ne Tirane, nderkohe qe diezelin e kane me te lire se tek ne. 

Besoj se komentet jane te teperta. 

edhe pa drita, edhe pa buke rrime.. smiley

 

serjozisht tashi.. kto autobuza duhen ndalu ke dera e burgut mor shok smiley qysh o nuk paguarkërkan ?!

 

se nuk esht puna ke 1 lekshi ke 2 lekshi

"Besoj se komentet jane te teperta."

 

-me leje, ta bejme nje pyetje  (jo koment te tepert) mo ? se ti berber i jep briskut gjithmoje nga nje ane.. ja po i marrim si te mireqena keto te dhenat e tua. -po nuk na the: sa e kane rrogen mesatare mileti ne Kroaci- Shkup-Rome, merr vesht, na krahasim me ne.. dmth me ju ne Albanie ?

 

 

Nje dite e zakonshme duke marre autobuzin ne Tirane. Ne vere duhet te jete nje perralle e vertete.

Per mendimin tim berberi ka njefare te drejte, pasi ne krahasim me shume sherbime dhe produkte te tjera (elektriciteti p.sh..), aboneja nuk eshte aq e shtrenjte.

Problemi eshte se ky vendim eshte marre pa asnje konsulence me grupet e interesit si dhe nuk u eshte paraqitur ketyre gjendja financiare/ kostot operative te sherbimit urban. Dmth nuk shpjegohen shpenzimet dhe nevoja per rritje. Plus qe shume grupe (pensionistet, studentet)  kane nevoje per subvension nga shteti.

Sipas kesaj ketu Belulo, rroga mesatare neto ne Shqiperi per 2015 eshte tek 357 euro, ndersa Koratet e kane 742 ose 2 here me teper ndersa cmimin e bilet 6 here!!. Vazhdojme me Maqedonine FYROM qe e ka aq sa ne 356 Euro ndersa cmimin e biletes 70% me te shtrejte!! Ne Mal te zi, rroga mesatare neto 478 Euro ose 34% me te larte se ne nderkohe qe cmimin e biletes e ka 40% me te shtrenjte; pra jemi aty aty, por mos haro qe cmimin e diezelit Mali i Zi e ka nja 10-15% me poshte se tek ne. A doni mo per Belulin? 

smiley  (nuk eshte koment)

Perdorni bicikleta. Me e leverdisshme nga ana ekonomike dhe praktike. Do te beheni me te forte nga ana fizike, trupore, mendore..

Edhe ecja ne kembe eshte nje alternative. Aq me teper qe distancat dhe kushtet klimaterike jane optimale.

Te ecesh ne Tirane perfundon ne zyre i mbuluar me pluhur dhe i qelbur ne djerse. Nuk i perdorin makinat kot. Si dhe shume vete ne fakt ecin, se te marresh ata urbanet eshte tmerr.

Duhet te pastrohet ajri i Tiranes... smiley

Poooo. Kjo eshte vrejtje me vend! Si te pastrojme ajrin e Tiranes.

ne vere do i bije prap cmimi se tani ne dimer po i perdorin autobuset edhe si motobarka me perballu permbytjet smiley

biznesi e donte 70 lek - mos e harroni kte!
Bashkia i tha jo ne menryre absolute. Biznesi u dorezu - qytetaret si berberi fituan.

ja qr, nuk eshte per t'u tall, edhe mu sot m'u rrit me $1 rruga/1 drejtim qe dmth $2/dita smiley

Ju dridhet dora per 10 leke per Partine, jazek ju qofte!

Nejse ishalla s'jep doreheqjen Krietari, se ashtu u betua. 

Ikni more longaraqer. Boni gam-gam per dhjet leke. Ne nje kohe qe ata iu kane zhvesh nga cdo fije dinjiteti e po iu vjedhin e perdhunojne per dite. Qe me kujto ate qe kishte ra ne grope te mootit deri ne fyt dhe kur kerceu i tjeter mrena i tha : Avash mer burre se na ciklove !

Nesēr me rastin e biletës 400 lekshe organizohet protestë masive dhe e dhunshme para bashkisë me thirrjet e egra:
-E duam,e duam 700 lekë biletën!

He mo..?? Ca thote kapitalizmi? Mire ee? Se reklama te mer ne qafe ne fakt,por e ka me te futur thoshin ata te tjeret! Si filloi kjo histori?..se populli i Tiranes e meriton kete, Vlora ate, Durrsi ate tjetren..per mos te thene Shkodra e Kavaja e meriton edhe kete edhe ate!!

Kavaja dhe Shkodra kane monument 2 gishtat e berishes, kjo eshte pasuria me e madhe qe i ka lon ai i modhi . smiley

Po bashkia, e paska lon subvencionimin. Pse nuk perdorin obligacionet e CO2 per subvencionim. Jua boj une llogaritjet nese duan, karagjoze drejtues. 

Pjer, kur Vlonjati kerkoi mendje per investim ne burse, pse nuk ja permende obligacionet e CO2?

Po keto kane rene o gjemb, dhe investitoret kane frike te blejne nga keto paketa se jane terhequr (jo plotesisht) edhe qeverite edhe bankat nga mbeshtetja per to. Megjithate une kam pershtypjen se, tani me marrveshjen e Parisit ku dhe amerikanet u bashkuan (nenshkruan), vlera e ketyre obligacioneve do te rritet, natyrisht gradualisht. 

S'po te kuptoj o Pjer, nga njera ane i kritikon pse s'perdorin obligacionet e CO2, nga ana tjeter po thua qe kane rene e s'ja vlejne.

Nuk them qe s'ia vlejne fare, por shum investitore i jane larguar per shkak se dhe qeverite e bankat u "larguan" ca, pra nuk treguan shume mbeshtetje/interes. Megjithate, investimet nepermjet ketyre obligacioneve po vazhdojne, por kuptohet jo me ritmin e disa viteve te meparshme. 

Gjembo, ne ketej (behemi disa ne fakt) jemi te zhgenjyer nga PtH. E ke vene re si flet ne pergjithesi ne vija te trasha (ashtu sic i degjon majtas djathtas) por asnjihere nuk edhte konkret. Nuk eshte i detajit, i mekanizmit. Vec thote kete gje e kam thene para ca.vitesh por duhet te lexoni VQ. Tani me.nje matematike te.thjeshte sikur ti gjenim ne VQ cdo gje qe diskutohet ketu (sic e sygjeron PtH) i bie qe VQ te jete me disa volume dhe cdo volum me.mijra faqe. PtH mund te na korrgjoje vete duke thene se sa faqe ka gjithsej libri i tij perfshire dhe kopertinen.

Me shto dhe mua tek grupi i "neve".

vec te lutem, mos fol ne emer te grupit. Me sa kam vene re, deri tani, vec ti je ai qe i je qepur Pjerit si Skenderbegu turqve. E diskutuam heren e fundit nqse te kujtohet. Rame pak a shume parimisht dakort ne konkluzionin se asnje liber (qofte dhe me dhjetra volume), nuk mund te mbuloje gjithcka dhe cdo gje. Por VQ ofron nje shikim te gjere (makro do thosh PTh), mbi ceshtjet kryesore, nga te cilat, mund te rrjedhin konkluzione per zgjidhje problemesh te detajuara (ose mikro, gjithmone, sipas PTh)

Ke te drejt Bredho, duhet ta kisha saktesuar qe ti e ke mbeshtetur gjithmone PtH ne grupin tone dhe ke qene me mirekuptues me te. Dhe per hir te unitetit te grupit ne i kemi pranuar mendimet kundra. Por kjo nuk do te thote qe une te mos shpreh hapur dyshimet e mia! Dhe sikurse dhe ti e di, nuk jam i vetmi. PtH mos te rrij te shkruaj vetem tregime me.qofte dhe makina seksi, por te na thote ketu vizionin e tij ekonomik ne kete kohe te veshtire, sidomos per ne ne Kanada. Dhe te lutem, te mos na thote gjera kshu ne pergjithesi!

Cfare me gjyku gjukata administrave, cmimin e miletes apo Bileten at fare bilete ? Biletat administrativisht  per nga forma dhe permbajtja eshte out of order  jashte standarteve ! Akoma perdorin biletet e kohes se Enverit, ne nje kohe qe SHqiperia eshte ne Moshen e Internetit (Berisha ) 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).