180 Komente

Me kundragaz paska ardh ky cuni te cepi i fotos? 

Po sikur cojne police femra ne keto raste kur mendohet se do te kete perleshje me demonstratoret. Si ndodhi qe u cuan police meshkuj? Po te kishen qene policet femra, nuk do te kishte pasur asnje perplasje, sepse me sa di une te pakten, grate nuk e rrahin njera-tjetren.

Ky mobilizim e fashizëm policor nuk shihet as kur protestojnë ata 300 petritat e PD-së. Kjo tregon sesi të dy partitë tremben nga protestuesit e vërtetë, ata që nuk këmbejnë ajrin e shëndetin e tyre me tesera partie si shumë të tjerë.

Kjo protestë e dridhi parinë partiake të Tiranës, lëshoi këmbana alarmi te shtabet fashisto-naziste të partive të Tiranës.

http://exit.al/2016/02/21/zoti-tahiri-ps...

Eh po you wish ti me keto protestat e paanshme. Sic po shoh une ajo proteste ishte marr peng me kohe. Berishajt kishin derguar pellumbin e tyre te shkruar. http://www.gazetadita.al/superdhendri-dh...

Por kam bindje se realisht ka patur rob qe kane dal per te protestuar pa qene milidele ( tm. Xhibi).

Dhe ky informacion ty të erdhi nga shtabi suprem i PD-së apo i PS-së? Të paktën mëso vendet e Tiranës nëse nuk ke jetuar aty. Ajo foto është bërë para Bashkisë. Sa veta me syze futen nëpër tubime, nuk ka kush i ndalon. Unë për vetë nuk e njoj atë person, as me syze e as pa syze.
Pse nuk del hapur e nuk thua që je pjesë e njërës nga këto bandat kuislinge, PD e PS?

Djali mbahu, une po te them qe sipas burime qe lexova po ta pervetesojne protesten ti derdellit jo po kuisiling jo po satrap. Mos na bej si i qut pash Perendine. Pse duhet ta dij une cfare itinerari kishin protestuesit? Mund te jene nis nga Bashkia e deri ne liqen. Apo ti do me thene qe ka patur 2 paralelisht : qytetaret e paanshem dhe PD?

Po te them qe ajo proteste po pervetesohet. Sdo me e degju puna jote. Ajo qe kam lexu terthorazi deri tani eshte 1. PD qe bene thirrje kundra "oligarkut lokal" e flet per protesten si me qene vet, 2. thirrje per proteste ne ora 10. 

Ti qe bene si zedhendesi i protestes nga maja e Estonise, na shkrive fare. Mire une qe sic e sheh vej linqe nga gazeta dhe aq burime sa lexova ne media? Po ti ku protestove per vete perpara zyre se Savisaarit? lol 

Protesta e PD-së është nesër. Prapë nuk ke vënë syzet. Lexo xhaxhi se të bën mirë. Se ju ka kripur trutë Enveri, Berisha e Rama juve. 

Urno ti xhaxhi http://www.gazetadita.al/basha-te-opinio...

Ta ka pervetesu protesten. Tani une kujt i besoj nje anonimi interneti qe flet nga Estonia per nje proteste qe s'ka qene apo Kryetarit te Opozites? Ik tani gjej shoket. 

Njerëzit lëvizin more pinjoll partie. Sot më del flamuri në Estoni, nesër diku tjetër, pasnesër në Tiranë. Le ta përvetësojë. Njerëzit sytë në ballë i kanë për të parë se kush është kush. Nuk po flas për partiakët, se ata nuk kanë sy në ballë, por tjetërkund. Ata si në PD e si në PS një brumë janë. 

Eej djali kujdes me sharjet e me fyerjet aforfe, se ti qenke me shpirt vogel, se gjithe ata qe mendon se je duke share. A s'e sheh qe une vej vetem ato qe lexoj? Nejse eshte hera e fundit qe flasim bashke, se njerez te tille femiaq cakmak nuk flitet. Ti paske rruge te gjate per tu bere njeri me edukate , e jo me per te mbrojtur dhe kauza per gjithe shoqerine. 

Ka te drejte Edvini, keta qe potestojne nuk jane partiake por qytetare te thjeshte si ne, bravo ju qofte!

Mire protestuesit qe po mbrojne pemet, po policet cfare po mbrojne aty, apo ato shkopat e gardhit? 400 polica me mbrojt shkopat. 

Poshte protestuesit;rrofte policia!

Protestuesit bëjnë shumë mirë që e mbrojnë Parkun, por gabojnë kur godasin policinë gjatë protestës së tyre. Protestuesit dihet të tregohen të zgjuar dhe t'u venë deri edhe zjarrin makinerive të firmës që guxon dhe nis punimet në atë vend, madje t'i gjejnë firmës zyrat dhe t'ua venë zjarrin edhe atyre. Pastaj të kthehen tek zyra e kryetarit të Bashkisë së Tiranës dhe t'i venë zjarrin edhe asaj, me gjithe kryebashkiak brenda. Por gabojnë kur godasin policinë në krye të detyrës. Dhe nxitimi i ministrit të brendshëm për të shkarkuar një polic që s'ka bërë tjetër veç ka reaguar në mbrojtje të figurës së ruajtësit të rendit më bën të mendoj se ndoshta edhe zyra e tij e meriton të digjet bashkë me ministrin brenda.

Protuestuesit u pritën me sharje nga më të ndryshmet nga policia, ende pa hapur gojë, dhe pastaj policia kishte shumë civilë në turmë që provokonin. Heqja e kapeles së atij policit erdhi kur policët filluan të godasin një djalë vetëm pse ai shtuy pak një hu aty.

Bile një polic u kishte thënë protestuesve sapo i kishte parë që "Sot do të derdhet gjak këtu"

E imagjinoj kete skene,kur protestuesit po shkojne drejte vendit te protestes me kengen ...vemi o s'vemi... te kapur dore per dore dhe policet qe i presin duke i share... o ju q...robt...,o moterq....,o b...q...,o legena, o kusare...o Hajdute, o kusare... hahahaha, çfare pamje e bukur..... Rrofte PD-ja!

epo gjith kjo rrumuje vetem per ca drure te semure..

smiley

 

E pashe videon! Dhe me vjen keq te them qe rezistenca ndaj policise se shtetit ne cdo vend normal te botes i pergjigjesh me force policore. Ata qe kryejne keto veprime perfundojne ne komisariat, gjobiten ne rastin me te mire, dhe denohen me burg ose sherbim social ne rastin me te keq.

Ajo zonja ne kete rast nese do ishte ne nje vend tjeter nuk do lihej me aq. Kurse po te kishim polici profesionale, nuk duhet te merreshin me kercime tango, por duhet te perdornin teknika per imobilizim si te djalit dhe asaj zonjes dhe dergimi e tyre te menjehershem ne komisariat.

Per kauzen e liqenit jam dakort, por jo me gjeste te tilla aspak qytetare.

E ke absolutisht gabim! Je out fare, po fare fare! 

Keta qe protestojne jane si ne, qytetare qe ka njezet e kusur vjet qe nuk po na e pjerdh kerkush! Ai park eshte ndertuar me duart e brezave qe shkuan eshte trashegimi e vyer qe na kane lene, ku ata qe jane tiranas jane rritur dhe kane kujtime te pashlyeshme.

Asnje centimeter i parkut nuk duhet prekur pa u menduar 100 here, kurse keta po e shkaterrojne me themel dhe tallin menderen me ne.

Perballe kesaj i vetmi reagim i forte eshte pikerisht ky, konfrontimi final, pa kompromis ... .

E perseris, ju lumte dhe bravo ju qofte!!!

Di te lexosh ti? 

Per kauzen e liqenit jam dakort, por jo me gjeste te tilla aspak qytetare.

na shkrive ti smiley

Dhe une e pashe videon po mendoj qe veprimi i policit ishte i ekzagjeruar. Nga aq sa shohim ne video ajo zonja  i ka shtyre kapelen dhe po te gjykosh nga mosha s'me duket se mbart ndonje rezikshmeri te larte shoqerore.

Shiko, se keshtu jashte situates bejme te gjithe si profesor. Reagimi i tij ishte jo-profesional kjo eshte pak po e sigurte, por s'besoj se ky ishte duke i bere analizen asaj zonjes sic po ja bene ti. smiley

Une po te them qe ne vende te tjera reagimet jane me profesionale ( ose jo), por s'diskutohet qe kur preket nje polic cdo individ denohet. Pastaj reagimet jane nga me te ndryshme, nga keshtu tek keshtu. Meqe ra fjala keta policet gjerman qe kane shaluar, nuk jane pezulluar, por u hap nje case, ku u diskutua dhe pse nuk u frenua dhe ajo goca. smiley

Na vini ca Linqe me prekje policash, qe dhe ne te krijojme njefare kendveshtrimi.

Falemners!

O Zeqo po me keteTaulant Pallen ke te besh gje?

dashnorin e mamit tat e kam ballçekano, po mos ja thuj njeriu

Ej o Zeqo.., mbahu se le nam. Dashnori mamit tim ka vajt ne pith some, vajti vite.

Mire mire, po kush fluturoi ministrine gezoi.

damn dhe zonja qenka 60 vjece.?!

O liqen o me dru te thate

me shpulla luftojne grate.smiley

I hate to say it por kjo qe beri zonja quhet assault on a police officer.ne momentin qe kjo e preku policin fizikisht i dha te drejten atij te vetembrohet.megjithe objeksionet qe mund te kemi per rilindjen e skullubeqerit qe ka vene ajo ne krye te qoshese , polici ne kete rast eshte i pafajshem.

Cfare mbrojti polici kapelen? Ajo video eshte e turpshme. Ate gjest nuk e ben nje burre ne rruge, jo nje polic qe eshte trajnuar si te reagoje ne situata te tensionuara.

ajo e sulmoi policin .ajo hengri nje shpulle po e bere ketu te palosin me taser.

Teaser eshte nje gje, dhe shpulla eshte nje gje tjeter. Ai s'kishte nevoje te gjuante per te ushtruar dhune, pse u provokua. Shpulla nuk ishte per t'u mbrojtur dhe neutralizuar agresorin. 

polici veproi ne kushte vetembrojtje , ndoshta mund te marre verejtje apo retrajnim si ta menaxhoje ate situate me mire por jo pezullim pasi ishte duke kryer detyren.

ushtroi dhune ne publik dhe abuzoi me detyren. Askush nuk ka te drejte t'i hyje ne dajak tjetrit. Quhen te drejtat humane te individit. Plaka ishte duke mbrojtur dike qe po ku polic po e terhiqte zvarre. Shife videon tamam. 

Nese duam te ndertojme shtet.guri i qoshes eshte : polici eshte i paprekeshem.dil protesto ,therrit , bertit , drejtoju gjykates per nje injunction por me policin s'ke pune ta qellosh apo prekesh ne asnje lloj menyre apo forme.

Ku je rritur qe te duket normale shkulja e flokeve dhe shpulla ndaj nje gruaje ne moshe? Po ta perseris, edhe shoqerite me primitive e kane per turp nje gjest te tille, jo me te kryhet nga nje profesionist. Policet reagojne sipas NORMAVE. Edhe kur perdorin me shume force sec duhet shkojne ne gjyq, jo kur bejne gjeste te tilla qe nuk kane asnje dobi vetembrojtese ose justifikim. Ca di ti per normat e policise amerikane, kush te ka thene qe policet bejne si te duan po u preken?

Dil njehere bjeri nje polici amerikan me shpulle e na defto si shkoi muhabet ?

Nuk e di pse, por më është krijuar mua përshtypja që gjithmonë në raste protestash çojnë këta policët në prag pensioni? Është e qëllimshme apo këta kap aparati e kamera? 

Nga pikpamja teknike nje polic ne prag te pensionit ka me eksperjence dhe me urtesi se nje polic djaloshar faqepadirsur.

Nga pikpamja fiziologjike nje polic ne prag te pensionit s'ka me vershimin e hormoneve si te nje polici djalosh qe ka debit hormonal njesoj si te adoleshenteve protestues, e pastaj mund te ndodhe hataja si perplasje hormonale.

Nga pikpamja letrare eshte konflikt hormonal "eter e bij".

Pra si gjithnje edhe kjo histori reduktohet ne produkt gjendrash hormonale, ne produkt bolesh, dmth eshte pune bolesh (te rrumbullakta). Nga çdo ane qe ta shohesh, rrumullak dynjoja.

 

Teknikisht, fiziologjikisht, e letrarisht je shumë i qartë, sidomos te produkti ....vetëm ato jua mbledhin juve meshkujve lol

Jam shume i qarte edhe biblikisht, meqe kam mbaruar medresene ku te mesojne se Toka eshte e sheshte, jo e rrumullaket si e vezhguar nga pikpamja hormonale oksidentale:

Pastaj Zoti Perëndi mbolli një kopsht në Eden, në lindje, dhe vendosi në të njeriun që kishte formuar. Pastaj Zoti Perëndi bëri që të mbijnë nga toka lloj-lloj pemësh të këndshme nga pamja dhe që jepnin fruta të mira për t'u ngrënë; në mes të kopshtit gjendeshin edhe pema e jetës dhe pema e njohjes të së mirës dhe të së keqes.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zoti Perëndi e mori pra njeriun dhe e futi në kopshtin e Edenit, me qëllim që ta punonte dhe ta ruante. Dhe Zoti Perëndi e urdhëroi njeriun duke i thënë: "Ha bile lirisht nga çdo pemë e kopshtit; por mos ha nga pema e njohjes të së mirës dhe të së keqes, sepse ditën që do të hash prej saj ke për të vdekur me siguri".

Edhe biblikisht?! I kalove gjithë parashikimet e mia smiley 

P.s: Me mollët e përforcove edhe më shumë idenë e "rrumbullaksisë" lol

Jo, jo Tiku: ja ketu gabon. Nuk eshte thjesht pune bolesh, eshte pune Bolesh & Willson.

mir me mir, por jam ne pritje te opinionit te Din Hykes.

 

ktu do jemi e do shofim..

Mortja do provoje burgun, se zari (ket e hudhin pa e rrotullu) leshohet nga duret i pari smiley

Turp ministri tahiri qe pezulloi nga puna policin. pa lidhje fare. sic beri nje banke nje kend per pleq me mjete per palester, ashtu po ben dhe bashkia nje lend lojerash falas per femije. Vetem maloket e PD jane kunder nje kendi lojerash falas per femije, ata qe nuk u ngriten per ndertimin e pallateve te liqeni. Vec ketyre, jane dhe ca beqaresha te tjera te stazhinuara e pa femije, te cilat kane terhequr dhe ca cuna qe thjesht duan te duken para tyre me shprese se mos u del gje ne darke. Nuk duan kende lojerash ata te PD qe bene tiranen xhungel betoni, s'kursyen as parkun rinia, as presidencen, as jeshillkekun e lanes. 

Dhe kur perpiqesh te besh humor, je totalisht i deshtuar, gjembi. Kur s'e ke idene per tiranen, mos fol. Ja, tani mesove nje gje te re, qe gjithe pallatet te liqeni i ka ndertuar PD. Do te thote qe t'u zvogelua sadopak masivi i injorances. 

Faleminderit shkaba, je me e suksesshmja. Ke te drejte qe s'e kam idene per Tiranen, kete e kam thene dhe vete disa here. Falenderoj zotin qe Tirana njihet e mbrohet nga Mallakastrioto-Tepelenase si ti.

Gjembi, pse të drejtohet në gjininë mashkullore ky shkabaktu? Nulk jeni prezantuar apo e bën qëllimisht ? smiley

shkabaatje, po ta marr si te mireqene ate qe thua, qe pallatet te liqeni i ka ndertuar PD (vete PD me doren e saj madje). Pyetje per ti si Tiranas i vjeter dhe autokton qe je. Kush ishte KB kur u prishen:

  • kendi i lojrave ne rrugen e Elbasanit?
  • fusha e stadiumit Selman Stërmasi
  • aneksi i stadiumit Qemal Stafa
  • lulishtja perpara PD-se
  • E gjithe zona e Komunes se Parisit
  • etj.

ncncnc gjembi sa torollak je. Je perpjekur por nje M te madh ke arritur, ashtu si per masivin e pallateve te liqeni qe ne fakt jane te gjitha me firmen e kryetarit te komunes Farke, gjithnje i PD.
Kendi i lojerave tek rruga e elbasanit u clirua nga PS nga kioskat qe benin qofte dhe hotelet shumekateshe dhe pastaj u be kendi i lojerave qe eshte ende ekzistent, o gjembi. Eshte ende aty. E qe tani duket bukur sepse u mbollen peme tek rruga, u shtrua trotuari, u vune ndarese rruge, semafore, u gjelberua lana, u rinovua ura... te gjitha nga PS.
Fusha jashte stadiumit Selman Stermasi eshte ende aty por Aleksander Frangaj dhe PDisti tjeter Saimir Mane bene nje pallat 20 katesh mbrapa saj (ambasador 3) me te ardhur Basha ne pushtet. E beri 20 kat me pallate 7 kateshe rrotull dhe ua zuri pamjen te gjithave. Nje "Ambasador" tjeter e bene tek hyrja e liqenit nga ana e filologjikut, ku prene edhe peme. Edhe kjo me te ardhur Basha ne pushtet.

http://i.imgur.com/uACWeZM.jpg?1
Lulishten tek partia demokratike e cliroi PS nga lokalet e kuksianeve dhe e beri lulishte deri sa ligjet e PD ia kthyen te gjithe token familjes me te flakte demokrate ne Tirane, familjes Toptani. Te thuash pse u ndertua ne komunen e parisit eshte si te thuash se pse u ndertua tirana e pse s'u la e gjitha me qerpicin e viteve 30. Te gjitha ndertimet ne pjesen e qendres se Tiranes, qe nga ETC, Kullat binjake e deri tek pallatet ne bllok, kishin siguruar leje qe nga Brojka i PD. Pse je kaq torollak gjembi?

Nderkohe qe cdo rruge kryesore pa perjashtim ne TR, cdo lulishte pa perjashtim, cdo peme e mbjelle pa perjashtim, cdo trotuar, semafor, fasade e rinovuar, park i rinovuar... te gjitha pa perjashtim jane bere nga PS, asnje nga PD. Nese ka bere PD ndonje prej ketyre, vec sheshit provizor, bujrum me thuaj.

Dhe nje gje e paskam harruar ne procesin e zvogelimit te injorances tende, gjembi. Sa ishte rama, para pd kishte lulishte erdhi basha, nisi ndertimi i "Qendres Tregtare Toptani". Shko perseriti tani qe ti fiksozh mire.

Faleminderit zonja shkaba. Pa ty peshku ishte vertet pa uje.

 

Pse je kaq torollak gjembi?

Po c'te bejme o shkaba, keshtu eshte kur ke 6-7-8-9-10-11-12-13-14 vjet pa ardhur ne Shqiperi. S'jemi dot te gjithe te afte te kemi pune qe nderrojme IP se merremi me spam forumeve shqiptare kudo ndodhen.

Per shkaben, Tirana u krijua ne 2005 kur ai zdrypi dora vete ne Tirane. Para asaj kohe, e ka cdo gje me te degjuar si ka qene Tirana. Bunkerizim-Betonizim eshte guida udheheqese. 

Shkaba osht tirons i vjeter

E fshi bythen perhere me leter

Po nga i here ia bojn me hile

i japin leter zmerile

smiley

Ju lutem mos shfrytezoni rastin qe shkaba nuk eshte tani online se ora ne Shqiperi eshte 4 e mengjesit, pavaresisht se ai ben mashtrime e del me flamur Amerikan.

haha, sa me pelqen. Perpiqen te sjellin argument, e shohin pastaj qe ia kane futur kot si kau peles dhe fillojne te shajne nga inati qe dolen si budallenj. s'ka vemendje me te bukur. hahaha. 

@Gaia Tirana u rikrijua me heqjen e sali malokut dhe me heqjen e ndertimeve te gomereve te tij nga cdo lulishte. ky eshte fakt historik qe nuk e kundershtoni dot, sado te perpiqeni t'ia mbani ngrehur moralin berishes me gjuhen tuaj qe vetem artikulon budallalleqe smiley. Fakti eshte qe cdo gje pozitive prej qyteti qe eshte ndertuar ne TR ne 25 vitet e fundit, cdo gje pa perjashtim, eshte ndertuar nga PS. Edhe kater vite qe ia rikthyen mundesine qytetaret PDs me Bashen, beri 0! Zero! Ndaj e hoqen. Faktet jane fakte. 

Kur bejne moral per nje shpulle fytyres sot ata plehrat qe VRANE njerez me duar ne xhepa ne bulevard te vijne zorret ne gryke..

Ministri i brendshem te merret me detyren qe ka dhe jo te bej politike me policin. Nese duhet hequr nga puna apo jo polici e vlereson disiplina e bredshme ne polici, jo ministri.

 

 

 

Kjo teme nuk ja vlen te diskutohet fare , nuk meritojne vemendje mediatike disa protesutes partiake qe mundohet te kapen pas problemeve inekzistente . Kane shume halle qyetetaret e tiranes per te cilat merriton te protestohet , merruni me protestuesit e vertete , jo me kta qe thjesht duhan te bejne zhurme .

I paskan pas hak 300 policat. Qe nga pamja duken te rrezikshem.

Po mire Polici nuk eshte Cifut apo Gandhi qe po i re nje shpulle ne faqe te ofron tjetren.

shperpjestimore protesta, megjithse nuk dua ta paragjykoj, po aq  dhe investimi i madh per nje park lojrash. Absurditet qe te i pari shpjegohet me ekologjine dhe te i dyti si dyshim per interesa kapitale.

Kane dashur ti bien me domate por nqs nuk ke degjuar eshte rrit shume cmimi.

Polici duhet te pezullohet e ti behet ekzaminim psikologjik nga institucionet e autorizuara. Zonjes duhet ti sqarohet qe ne se nuk do kishte gabuar polici sot duhet te ishte ne paraburgim e te dilte para gjykatesit te Henen.

Inshallah polici i zhveshur nuk ja plas qurret zonjes kur ta hasi ne qytet rastesisht  se keshtu ndodh kur zihen kafshet per nje kopsht kalamojsh per hir te polikes se ndonje gjo parimore nuk shof ketu une. 

kta plehrat e shoqerise civile te vazhdojne yxhymin me ne krye disidentin e djathit e avokatin kafshe te bashikise se Lulit, e te prishin ndertimet ne buze te liqenit te Tirones qe jane te lemeritshme ne fotografie e Shkabes.

nje shpulle eshte hicgje, zonja e ha shpullen perdite me dhune simbolike, sepse hapsirat jane zaptuar nga subjekte private me leje ndertimi qe jane dhene pa fund, madje nuk eshte cudi qe vete zonja te kete zaptu ndonje cope toke te mire, qe sot mund te ishte hapsire per kend lojrash.

kjo histeria e kamerave nuk eshte e ndershme, se e ha gjithnje peshku i vogel polic apo fakir qe ndodhet gjithnje ne linje te pare, dhe qe eshte gjithnje fajtori me i vogel.

 

Kesaj zonjes i kane pushtu tokat e te pareve dhe ka ngatarru tubim. Kesaj se shkretes ja kan nxi jeten gjykatat per pronat dhe ka 2 vjet qe sle tubim pa dale si ish-pronare. Keshtu u ngatarru edhe tek ajo greva e urise te se pushuarve nga puna te ish administrates. Njerez te shkatarru nga nervat nga padrejtesite shume vjecare dhe rrezikon te haje koken me nje ish polic qe sapo humbi rrogen e kalamojve per hir te JamArber Malltezit.

ore nese do me e dit un nuk jam fare per trashegimin e prones.

Mendimi jot ky, por te sqarova tragjedine e zonjes, qe i ka shkuar jeta gjykatava, ka lon breket dhe ka pa si ja kan tjetersu pronat e jan bo zengjina Vicidolistat e Skraparllinjte. Une nuk besoj qe ti je me ata qe ja kan vjedh pronat kesaj te shkretes sy nder sy ne gjykata????

rrjedhimisht nuk jam edhe per ta, se ketu robte venerojne pronat vetjake jo ato te perbashketa, per kete  protesta ka nje element emancipues sepse shqetesohet per te dyten.

Per cilin polic peshk te vogel po te vjen keq? Policet aty jane dyfishi i protestuesve, plus te paisur me gjithe mjetet e sigurise. Si dhe protestuesit mjafton me i pa nga pamja te kuptosh se c'mall jane.

Vete me duket pak e cuditshme sa e madhe u be kjo protesta. Po mbase klasen e mesme ne Shqiperi kjo ceshtje vertet e prek personalisht, e ndiejne. E madhe fare u be edhe ajo e armeve kimike, nderkohe qe ne Shqiperi groposen plot mbetje toksike e ilace te skaduara.

Mire e ka Gonja me ate kongen. Kaq trap qeka ky. Sajo ore vepra xhigande per te bo pare. Psh futi nje tunel Dajtit a dil m'tale me ate pllanin e Majkos. C'mutin ke me nje park liqeni a park rinia. Apo qefi i modh aty osht t'ia 10sim mire ktyne manallave qe na votojne. 

Turp,turp, turp rregjimi.

Lan nam tu u rraf me grate e botes smiley

 

betonizimi  ne Tirane dhe ne gjithe Shqiperine,  ka nisur vrullshem  nga viti 98-99...  eshte koha kur PS   ka pas ne dore pushtetin qendror si dhe pushtetin vendor ne  bashkite kryesore te vendit : Tirane, Durres, Vlore etj..

ne kohen e Tos Nanes dfhe kryebashkiakeve te PS   u krijuan lagjet monstra ne Tirane,  apo lemeria e ndertimerve pergjate bregdetit te Durresit, Vlores etj...

epo mbushja mendjen shkabes se.!

Po s'kishin faj mer. Si the Tos Nanja (ne ate ncizimin), na duhen ca pare se ngelem duke kruajtur koqet. 

Ka filluar qe ne 91 .te gjitha qeverite te majta e te djathta kane qene thjesht jallan shahite . kane bere sehir ne rastin me te mire jane bere pale ne rastin me te keq.nashi ia hedhin fajin njeri tjetrit  por kete rremulle e gatuan se bashku duke patur natyrisht  si aliate besnike kokat neandertalase te shqipove .nashi qe e menderosen vendin rrine e vrasen mendjen se pse aston martin konsideron maqedonine ndersa ne na duan vetem per te perpunuar plehrat apo te strehojme ndonje muxhahedin

po mire, qe ne 91-in  filloi,  por  ne nje fare menyre ishte  ''zhvillim normal'',  pasi vendi ishte ne kaosin e nderrimit te sistemit.. pune nuk kishte, vetem emigrim masiv si dhe shteti kishte rene!  nuk ishte kurrefare displine dhe  qeveria ate moment kishte vetem  nje prioritet:  sigurimin e ushqimit per popullin,  pasi vendin e kercenonte uria... jo me kot  edhe ai operacioni Pelikan nga Italia.

tashi,  shkaberdhatat me shoke  mund te tallen sa te duan me kioskat edhe me kaosin e atyre viteve,  (sepse keta kane standarte te larta o vlla, qe ne fillim viet 90-te  vitet e qametit  ku behej fjale per buken e gojes dhe mbijetesen e shqiptareve,  sepse harrojne qe sistemi i deshtuar komunist  e la Shqiperine ne dite te zeze, pa buke, katastrofe te plote  dhe  ne vend te kioskave shakberdhatat  donin dyqane te bukura me xhama, drita led dhe duralumin),  mirepo  ato kioskat dhe dyqanet e improvizuara, ishin fillimi i kapitalizmit ne Shqiperi.. (p.sh ai Zamir Mane qe sot eshte nje investitor dhe kapitalist i respektuar ne Albanie, e ka nisur tregetine  pikerisht  duke shitur si ambulant apo neper kioska) ..  prandaj thashe qe kioskat  ishin  zhvillim normal per ato vite, pasi njerezit do  ta  siguronin buken e gojes ne nje fare menyre.:  o do emigronin,  sic beri gjysma e popullsise, ose do shisnin dicka si te mundinin e ku te mundnin...  

Po ca 91shi. Atehere s'kishin mreke robt jo mare pare per pallate. 

Ashtu eshte po qe ne 94 kamza e bathorja ishin mbushur me ndertime pa leje .i kam pare vete kur gjoja policia u perpoq tu prishte shtepite dhe dolen te gjithe banoret, burra gra pleq e femije me hunj gure e c'tu zinte dora per te kundershtuar policine.o bllokua rruga kombetare per nje dite .u be njefare show , policia u zbyth e u harrua ai muhabet.pasi ardhen socialistet ne pushtet ne 97 s'kishte vullnet qe njerezve qe sapo kishin humbur gjithe kursimet ne piramida tu prishje dhe shtepite.socialistet kane kusuret e tyre  se e shtuan me teper katrahuren po e kishte marre ferra uraten mekohe.

qytetet shqiptare nisen te mbajne era qytet kur u prishen kioskat e PD nga lulishtet, nga lana, nga parqet, deri te presidenca kishte kioska. Kioska i thencin. Shtate kateshe. Tirana nisi te duket qytet kur shteti i ndertuar nga PS filloi te shtroje rruget, qe nga rruga e elbasanit, rruga e kavajes, rruga e durresit, rruga e trenit, bulevardi kryesor, brryli, lana, unaza, ... te gjitha pa perjashtim u cliruan nga kioskat e PD, u gjelberuan, u shtruan rruget me asfalt, trotuaret me pllaka, u vune semafore, ndarese trotuaresh, u lyen pallatet, u lyen shkollat, u ribene urat, u mbollen peme. Edhe liqeni u rinovua komplet nga PS, u mbollen peme, u prishen kioska, u shtrua shetitorja, pista e vrapimit. Edhe bulevardi kryesor, edhe rruga te spitalet, edhe rruga myslym shyri, rruget brenda lagjeve. Te gjitha pa perjashtim nga PS. As edhe nje nga PD. Me PD pati vetem kioska e pallate qe hanin trotuare. PD u kthye prape per 4 vite dhe nuk beri as edhe nje gje te vetme. Ore, sikur nje gje te bente e ta shanim se e beri keq. Por nuk beri asgje. Zero! Pervecse dha leje per ndertimi pallatesh te tjera perballe katedrales ortodokse, neper cdo lagje, e madje edhe deri tek liqeni, per te cilat nuk u ndie njeri. faktet jane fakte, ndaj dhe PD eshte shkaperdhyer historikisht nga votat ne TR. 

Der tashti  ekipi i policise kryeson 3 -0 ndaj ekipit te grave shqiptare:

 Goli pare me rrofishate, e nxorri lojtarin kundershtar ne pension te parakohshem

http://youtu.be/EmyqmsWsaJY

Goli dyte : goditje perfekte denimi :

http://www.gazetadita.al/nje-komunikim-j...

Goli i trete pas nje kontrolli perfekt te kokes se kundershtarit, e con ate drejt e ne rrjete:

http://www.m.lapsi.al/lajme/2016/02/21/p...ër-erion-veliajt-video-ekskluzive-e-dhunës-foto#.Vsnz3ZK9KK0

vlen per tu theksuar ne kete ndeshje inferioriteti dhe paraqitja e dobet fizike e ekipit te grave 

 

Mjeke tjetra, nene 3 femijesh.

Duhet te vinte Rilindja me pa Shqiperia kete lloj civilizimi. 

Bravo protestuesve. Qendrimi i policise skandaloz dhe i papergjegjshem, si police te nje shteti fashist.

Jane disa foto qe jane botuar ne media social, po redaksia paska vendos te jape me paqesoren.

Alidea do na e sqaronte me mire. Ne nje foto pashe nje vajze qe i kishin vene prangat, shresoj mos jete ajo. 

Maskarai Veliaj qe vjen nga shoqeria civile. Kur Tirana ka 1 m2 gjelberim per fryme, kur nje qytet duhet te kete minimumin 9 m2 per fryme sipas Organizates Boterore te Shendetesise, shkon me ndertu beton ne nje vend ku eshte mushkria e Tiranes dhe nuk ka nevoje per multifunksionim. Ka plot vende bosh me ndertu keto akrobaci. 

Ne fakt, ata qe dalin rregullisht tek liqeni e qe njihen si fytyra ngaqe kryqezohemi perdite, po u thoshin sot pelave e derrave te pare te PD qe erdhen per te shkulur derrasat "po lereni mo te behet parku i kalamajve". Po hajt me. Fushata e PD ka rene kaq poshte qe me shume demton veten se t etjeret.

ka lezet kur sheh vemjet e peshkut qe po hane gelbazen e tyre sipas urdherit te PALLES SE GJATE...te njejtet persona qe na hapin barkun per 21 Janarin kur e lane per te vrare nje polic, tani e quajne te dhunshme nje grua (TE MAJTE) qe eshte futur per ti nxjerre policit nje femije nga dora...ka lezet...shpresoj qe mos te kemi pare gje akoma...RILINDJE!!!

Vallaj, s'ka gje me te 10re se ju qe mbronit vrasjen e 4 vetave e qe tani bertisni "fashizem" per jne shpulle

une nuk u ankova...ti po han gelbazen tende dhe te kolektivit!!! RILINDJE

Jo more morracak se s'po vritet njeri, por po pezullohet polici. S'po dalin te genjejne doktoret qe u qellua me plumb nga afer me arme te vogel. Eshte rilindje 100%, po ta shohesh nga ajo ane. 

Po me pelqen kjo pjesmarrje e komentatorve smiley biles disa sikur ishin larguar caze smiley

Sot zarave te Partise u paguhet komenti dyfish (plus dietat), pranej.smiley

lalala smiley

Njerezit protestojne se u ka ardhur ne maje te hundes nga zhdukja e gjelberimit dhe betonizimi ne kete qytet... Thjesht s'durohet me. Vetem pse jane njerezit kunder ne parim keta qeveriqare s'duhet ta ndertojne. Leri Ram detajet teknike, s'pijne me uje! 

Pse mer, kalamojt (e videos) i kishte bo shume te bukur Partia.smiley 

O pjeter po aty po ndertohet nje park lojrash apo nje restorant i madh me park lojrash? Plus ca ishte gjithe ai beton e burre? Ec e ec video, mbaroi kenga, s'mbaronte betoni. smiley

Mund te kete gjithe qellimin e mire te botes, por njerezit kane humbur  besimin dhe jo pa te drejte.  Nje park duan ta bejne parking duke shkulur pemet e do i ngulin prape thone dhe tani liqeni. e degjeneruan kete vend edhe dy peme qe kane ngelur...

Pervec asaj qe u be sot, ej mu me gezo pa mase kjo ndjeshmeri mjedisore qe paska lulezuar ne ate vend. Kjo eshte e mrekullueshme! A hedh dynjaja me plehra rrugeve si kafshe? Jam kurioze. Se kur isha heren e fundit nje cunak desh ma hodhi qesen e sufllaqes ne fytyre.

Me shume se tek shpulla e policit madje, lajmi duhet te ishte qe njerzit jane shume te ndjeshem per prerjen e pemeve. Te pakten si kryeqytet te jepet nje mesazh gjithe provincave qe ku kane gjetur pyje i kane rrjepur ne rrenje, dhe kur ngelte ndonje filiz i vinin zjarr per kullota ne rastin me te mire, ose se ashtu i tekej ndonje kaqoli ne rastin me te keq. 

Smban uje me pilafi i kujtdo krahu qofte. Ky popull nuk e meriton kete gjendje qe ka...

Nuk kemi faj ne qe ka humb besimi. Ne,dmth Edi Rama,por dhe ne bashke me Edin,kemi dhene shembuj qe i kemi kthy qytetit gjelbrimin . Mjaft t'ju kujtoj zotrinj,lanen dhe Parkun Rinia. Hidhini nje sy  bregut te Lanes dhe reflektoni per nje cast duke u shkeput nga emocionet e dites - mijra tone beton te zhvendos dhe kthimi i asja kasaphane ne ambjent te gjelber. Sot qe flasim,jashte cdo pragmatizmi politik,bllokon ndertimet dhe kerkon moratorium per pyjet. Ne mandatin e tij te trete,mandati me i kontestum i tij,ka mbjellur anes gjithe rrugeve te Tiranes peme dhe sot,rrapat lartsohen duke kriju nje kurore aq te kendshme pergjate gjithe rrugeve te qytetit. Dhe duke qendru te rrapi,Ed Rama,si nje rrap madheshtore do te qendroje i patundur, duke u bere balle forcave obskurantiste qe kerkojne te ndalin perparimin.

Edi eshte udheheqes i madh por i parakohshem per shqiperine smiley

Fatkeqsi qe drejton vetem tre miljon veta.

Pjeter edhe une e kam qejf qe te beje gjerat qe po thone apo qe premtuan, por nuk po shohim ndonje kampion koerence, ska nevoje te marrim shembuj.

Shqipria i ngjan Makondos,fshatit te Markesit te "100 vjet vetmi". Tani ne fshat ka ardh guvernatori dhe prifti,per ti kthy atij moralin dhe ligjin.

shpresojme o pjeter me te vertete se ne ndryshim nga te tjeret qe komentojne ketu ne kemi te njejtin flamur dhe ate duam.

edhe  prifti, per ti kthyer moralin e dhe ligjin e humbur fshatit,  solli me vete shpuren:  Prengen, Ndocin, Frrokun, Roshin, Fidel Yllin, Kokedhimin etj etj etj si keta se eshte shume e gjate lista,  pasi  hengri dhe piu mire e mire me Meten....

Na nevojiteshin dhe djemte e kqinj,si antivirus me luftu te keqen.

po e drejte!  prandaj edhe e keqja u largua  (me dhjeteramijera)  dhe vazhdon te largohet nga Shqiperia.

Kendi i lojrave te femijeve eshte nje ide shume e mire. Une nuk e kam qef Erion Veliaj. Por ne kete rast, demonstruesit e kane kot.

Te gjitha parqet kryesore ne bote e kane nga nje kend lojrash:

Central Park

Hyde Park

St James Park

etc etc.

 

ore te jete  vetem nje kend lojerash  eshte Ok.  çe keqe do te na vije nga nje  kend lojerash  per femije ne park..(?!)

po  puna eshte se mos sjell edhe kafe e restorante nga pas ky  kendi i lojerave.. p.sh si Tajvani te parku rinia.

Belulo rrugen e vlores e hapem nuk i bie me nga pusi mezinit , vetem se vloren e kane lene me gri sbehet....

po shyqyr o vlla,  se bene terkuze ate cope rruge,  bashke me ate pjesen (Vlore-Fier)  qe futesh apo del nga Fieri.. urime!

Vlora brenda eshte katastrofe, nuk besoj se ka shembull tjeter ne Shqiperi.. edhe e kam fjalen ta krahasojme me  qytetet  e medha,  jo estrada e Ballshit etj..  ja cfare pashe sot ne FB  ne nje nga faqet e Vlores...

jo ca fieri, aty o bypassi qe del direkt ne transballkanike si bie me nga hyrje qytetit. Po ky kryetari eshte katastrofe komplet se mire qe ska fonde, po ata pastruesit qe paguhen nga bashkia e qe marrin rrogen cdo muaj pse si nxjerr te pastrojne...

po ajo pjesa e rruges ne Fier, qe te kalon ne ca vende rruge e pa rruge..  eshte edhe nje si tip kopshti zoologjik aty  qe vjen ere e keqe kilometra larg..smiley   po te kesh fatin e keq qe bie shi,  eshte nje pjese e ulet e rruges  qe duhet te kesh makine amfibe ta kalosh..

jo jo, po ai i parkut jep shfaqje per te huajt, fut nje gomar ne kafaz me luanin dhe e filmojne si e shqyen.

Hyde Park e ka nje kafe-restorant, p.sh. St' James's po ashtu. Kensington Gardens, Regents Park, po ashtu. keto qe jane me te medhenj dhe ne qender te Londres.

Dhe jo vetem keto. Dy parqe ketu ne lagjen time, kane qe te dyja edhe kend lojrash edhe kafe-restorant. Ne fakt te gjithat parqet ketu ne londer qe me ka rene rasti te shkoje, te cdo madhesie e kane nje kafe-restaruant. dhe shumica edhe kend lodrash. ne varesi te madhesise dhe mundesive qe te jep ajo.

 

epo ke inat, ne ne parkun tone te liqenit, kemi edhe nje pallat, edhe nja 20 bare, njeri me i shemtuar se tjetri qe nuk shkrijne fare me natyren perreth, por duken si grumbull plehrash dhe rremues plehrash.

me beton e kane? apo me tallash dhe bar? qe te mos thyejne koken femija kur bie nga lodra.. apo kane ne to edhe trena e teleferike qe do te operohen nga firma private. 

ke shkuar tek 7 xhuxhat tek rr. elbasanit? nje pisllik i ndyre, ate e hapi Rama, mire e bukur, dhe tak dha lejen per ndertim dhe e qelbi po aq shpejte sa e rregulloi 

beton, tallash, edhe bar. por edhe gome ne pjesen menjehere poshte dhe perreth lodrave.

Kjo zonja qe paska ngrene shpullen nga Polici qenka Rilindase , paska marre pjese edhe ne greven e picave dhe ne protesten e 21 Janarit ku ngelen te vrare 4 njerez te pafajshem .

Dhe kerkon qe me patjeter Sali Berisha ti bashkohet demostrates .

Ehhh...mer Komandant , po te kerkojne Rilindasit tani .smileyhttp://www.gazetatema.net/web/2016/02/21...

 

 

 

Duhej te kishe shtu; "a c'ja paska bo mire ai polici,pra,dhe pak e ka!" smiley 

smiley

Sa desha , kur cte shikoj  smiley  kerkon Sali Berishen , qenka bere me ne mendova smiley

Prtej shakase,ai polici ishte tregu shtaze. Duket sheshit qe ka reagu ne menyre instinktive dhe eshte pendu ne moment,jo se e ka vra nergjegja,por esht para kamerave. Ai fillon dhe justifikohet si ne sherret e kalamajve "ajo me qelloi e para". Une qe po e shaj mund te kisha reagu me keq se ai,po ai pranaj eshte polic,presepozohet qe eshte stervit per te pas nervat e duhura per te perballu situta te tilla.

Kush jane stervit ato me ? Po jo me vlla se i kane lene nervat me skedinat , dy Police jane nga lagja ime aty , i do me emra e mbiemra po deshe , bixhoz dite nate .

 

@Belul http://www.peshkupauje.com/2016/02/prote...

haha, kioska per te nxjerre buken e gojes thote, per ndertesa shtatekateshe me fitime luksoze. justifikimi standard i hajdutit ky: "vodha per buken e gojes, vrava per buken e gojes, perdhunova per buken e gojes. Kur ato ishin ndertime luksoze, shumekateshe e me pronare gangstere. Asnjeri nuk eshte ankuar per kioskat e lagjes. Rrumpalla u be nga lokalet ne qender, ne lulishte, ne lane, ne park. 

Vetem fillimi viteve 90 thote, kur edhe ne 2001-shin, teksa kishte filluar prishja, ato vazhdonin te ndertoheshin. As kishin ndermend te ndalonin, po te mos ishte PS. E mbaj mend si sot kur dilnim nga lokalet tek parku rinia. Nderkohe qe atje ishin prishur, andej nga gjykata dhe ekspozita vazhdohej ndertimi. 

Dhe nuk ishte ceshtje kohe, vitesh 90 apo varferie komunizmi, sepse deri ne vitin 2014 ishte lejuar lazarati, fshati 100% votues i PD, simboli tipik i malokerise, shkaperdhise e felliqesise qe solli kokrra e malokut dhe gjithe halet qe e ndjekin. Simboli i shkaterrimit qe i sollen Shqiperise vemjet si ju.

E verteta e vetme eshte qe Sala dhe malokeria e tij nuk e dine c'do te thote shtet. Njohin vetem kaos e kafsheri si ne shpellat prej nga vijne.Ky eshte sistemi i tyre, me justifikime tipike hajdutesh, sistemi "mbill hashash per buken e gojes, vidh toke shteti e zapto toke tiransi per buken e gojes, hap lokal luksoze por mos paguaj as uje, as energji, as sigurime punetoresh, sepse e ke per buken e gojes. Hap firma piramidale per buken e gojes , hap universitete me diploma fallco, shkaterro kombin per buken e gojes. Ku ka hajdut e kriminel qe s'e ka shfajesimin gati per krimet qe ben?

si keshtu more shkabe.. mendova se  pikerisht ti, te pakten, do ishe dakord me komentin tim,  pasi ti dhe familja jote hyni te zaptuesit e tokes.  keni ndertuar shtepi  apo bizense ne vende pa leje meqe   jeni  (e)migrante hallexhinj  te  vajtur pas 90-es ne Tirane.

Familja ime nuk ka vjedhur nje fije bari ne gjithe jeten e vet, qe ta dish ti, cdo gje e ka paguar. Perkundrazi, ime eshte pjesetare ne 30 mije metra katror qe ia kane zaptuar maloket e sales. 
Dhe familjaret e mi nuk kane qene hallexhinj as ne kohe te zogut, as ne kohe te enverit, as ne kohe te sales, si nga plaka, si nga plaku. As hileqare e hajdute nuk kane qene, sepse dhe kur komshinjte vinin magnet e grafi tek sahati, plaku im paguante faturen e plote te dritave. Dhe si ata ka plot, dhe pse ju vemjeve ju duket e pamundur. 

eee, keshtu thone te gjithe ata  mijere e mijera  (e)migrante qe shkuan e u vendosen ne Tirane pas 90-es,  (Bathore, Komuna e Parisit, Kopshti Botanik, Kodrat prapa Diellit.smiley  etj,  kemi paguar  cdo meter katror, thone, asgje pa leje...  eshte tamam si te shkosh ne burg dhe te pyesesh te denuarit: nga kriminelat e vegjel, deri te vrasesist,   kot me kane denuar thone, jam padrejtesisht ne burg..

pastaj po te mos ishit hallexhinj ju fmiljarisht, nuk do kishit emigruar  ne Tirane.

Per sa kohe qe respektohet ligji dhe e drejta e prones, Tirana u zgjodh nga shqiptaret e gjithe Shqiperise, u votua nga Shqiptaret e gjithe Shqiperise, jo nga tiranasit, qe te kthehet ne vendin ku shqiptaret e gjithe Shqiperise do te perqendrojne te gjitha veprimtarite ekonomike, politike e shoqerore ne shkalle kombi. Sa per te tjerat, ti sigurisht qe je i lire te besosh c'te duash. Fundja, ti ke vertetuar qe beson shume gjera te cuditshme qe asnje shqiptar tjeter pa perjashtim nuk i beson. 

Nderkohe, sic eshte e vertete cdo gje ne ato qe thashe, e qe ti nuk e kundershton dot ndaj kalon ne sharje personale si dava pleshti qe je, po ashtu eshte dhe fakt i pakundershtueshem qe cdo rruge, cdo trotuar, cdo semafor, cdo fasade, cdo peme e mbjelle, cdo gje qytetare ne tirane, eshte ndertuar nga PS. Me thuaj nje rruge qe ka rinovuar PD dhe pastaj flasim.

nuk te kam share asnje moment personalisht!   por po them nje fakt qe ke thene vete. je i vajtur ne Tirane pas 90-es.. Komuna e Parist nje lagje e re,  eshte lagje ilegale dhe ne proces legalizmi.... 

per rruget qe kerkon, futu ne you-tube  dhe shiko videot e njefare Lambrenedetto.. ai ka shetitur mbare Shqiperine, nga Veriu ne Jug.   goxha mire duken rruget, sipas Lambrenedetos te pakten.

Ti ne radhe te pare s'e ke idene e komunes se parisit, se kur u shiten tokat, kush i shiti dhe se si i shiten, keshtu qe s'ia vlen t'i hyj debatit. Atje asgje nuk eshte e zaptuar apo e paligjshme, si alliasi. bathorja e cfare tjeter shkaterroi sala me sojin e tij. Ne pritje te gjate legalizimi kane qene vetem pallatet qe nuk kishin perfunduar trotuaret rreth e rrotull e cfare tjeter duhet me ligj per te marre hipoteken, por probleme zaptimi s'ka pasur. Dhe e fundit, por aspak e rendesishme, une asnjehere s'kam thene qe prinderit e kane pasur shtepi te komuna e parisit, apo qe te jem rritur atje. Ama kam thene te verteten, qe Komuna e Parisit, ashtu si gjithe tirana e re pa perjashtim, ka poziten me te mire gjeografike se cdo lagje tjeter ne tirane, ka pallatet me te reja se cdo lagje tjeter ne tirane. Dhe ky eshte fakt. Dhe pse s'eshte lagjja me e mire ne bote, europe apo ballkan, asnje lagje tjeter ne tirane nuk eshte aq mire sa Tirana e Re, gjithe zona rrotull liqenit, qe nga komuna e parisit e deri tek pallatet tek garda.

shkabe mesa po me duket mu, nje pjese e protestuesve kane pakenaqsi jo vetem per prerjen e disa pemeve apo dyshimin per afere, por kryesisht per arrogancen ne vendimarrje qe tregon establishmenti i bashkise, qe deri diku i ngjason asaj te qeverise. Ok. bashkia ka nje axhende, por nuk mund te shperfillesh opinionin e shoqerise civile, aq me teper kur vete kryetari ka qene dikur nje pjese aktive e saj, prej nga dhe eshte piketuar me tej. Per me teper nuk me duket se po ben ndonje mekat te madh se ai tjetri donte me ndertu gratacielat ngjitur me parkun dhe nuk beri njeri kaq shume ze.

Vetem stalini thosh, une e di me mire se populli cfare eshte e mire per te. Besoj se eshte shperfillja , mospyetje dhe zhgenjimi qe i ndez pak masat sefundmi. Ju e dini vete por duhet me leshu dhe ca pe here pas here, se ka dhe prioritete dhe parku i lodrave nuk eshte prioritet ne kete bashki qe ka 1001 probleme. Ai park nuk permirson jeten e qytetareve sepse eshte mjaft i shkeputur nga qendrat e banimit dhe nuk besoj se ndonje mamake do merrte tre linja autobusesh per te cu femijen deri atje. 

Gjithsesi mua kjo nuk me duket asgje me vendimin per parkimet me pagese qe eshte tashme i miratuar, ku parkingjet dhe ne rrugicat me te humbura te tiranes do behen me pagese me ore. Kjo do sjelli pershtjellim edhe me te madh. Une e kam thene, eri veli ka nevoje te ndertoje personalitetin e vete, boll kopjoi ed ramen dhe obamen.

amà s'duhet me e mohu: u deshen vecse 2-3 vjet qe ai vend te behej si europa. Fiks si ktu, demokraci borgjeze: del mileti proteston, perleshet pakez me policine, nje kapele e rrezuar polici aty, nja dy shpulla si pergjigje atje, kaq. Me te qeshur me te ngjeshur, faleminderit perseri rilindjes

e vertete, protestat kane qene shume here me te ndrojtura me pare. Po mer forme nje klase borgjeze mjaft solide. I ka liberalizmi ketosmiley

... si p.sh. " Demostrata e Heshtur " e '90-tes ne Tirone, ke sheshi. U fol qe do bohej nomi, do dilte me fol Syci e blah, blah... po asnjonit s'ia majti sumatricja. " Klasa borgjeze mjaft solide" ishte kur kaloji si rastesisht Moli me Helenen e i thane qe : Te gjithve ne litar do iu cojme" ... edhe Ismaili mas nja i muji, ia mathi per n'France dhe i boni mootin atdheut.

Ky eshte problemi, qe populli nuk ishte aspak kunder. Une jam nje prej atyre qe del rregullisht nga liqeni e asnjeri nuk eshte kunder. Pleqte qe dalin rregullisht aty po i flisnin sot nje pele te PDs qe kapte derrasat si histerike. Mbesat e mia dalin rregullisht tek ajo zona dhe luajne. Sigurisht qe e duan nje kend lojerash falas. Problemi ketu eshte qe erdhen zarat e PDs, sic duket qarte dhe nga videot. Rob qe as i sheh ndonjehere nga liqeni. Ne cdo plan del ai karagjozi i PDs, avokati ekstremist i 'mbrojtjes konsumatore".

Shkabe , po ta kishte bo Lul Basha ket kendin e lojrave qe do me bo Eri , po kete mendim do kishe dhe sot ?

Eshte pyetje qe buron nga zemra dhe jo provokuese.

Lexo komentet e mia, une kam mbrojtur Lul Bashen dhe per pallatet qe po ben tek diga. Kam thene qe aty duhet te behen ndertime per sa kohe qe mbillen pemet qe do te shkulen e per sa kohe qe ruhet rregulli. Kam qene kunder aktivisteve te PS edhe per ate. Logjika dhe drejtesia jane ato qe duhet te mbizoterojne ne debat, por ketu nuk i njeh njeri.

http://www.peshkupauje.com/2014/08/liqen...

Me vjen keq , nuk po i qendroj korrekt debatit ?

Nuk po te kuptoj. Nese s'me kupton as ti, po te them qe kete qendrim do te kisha sepse nuk ndikohem politikisht. Sic kam qene kunder qendrimit te PS pro ndertimit te pallateve poshte diges, dhe pro qendrimit te PD. Ndertimet duhen bere per sa kohe qe jane sipas rregullave e pa prishur gje. Nuk mund te ndertosh pa prere peme, por mjafton ta mbjellesh diku tjeter. Ja c'kam thene.

http://www.peshkupauje.com/2014/08/liqen...

http://www.peshkupauje.com/2014/08/liqen...

Shqiperia ka vetem 53% te popullsise urbane. Ka ende shume njerez qe do te shkojne ne qytet. Ndertime do te behen, duam s'duam ne, dhe eshte normale. Mjafton te behen sipas rregullave. Aty s'eshte se eshte pjese e pyllezuar, por fushe plot me gjelberim rrotull. Edhe PS do ta kishte bere nje ndertim aty.

Basha po nderton aty ku do te kishte ndertuar dhe Rama, por gomarlleku i Bashes eshte hipokrizia. Shan cdo dite PS-n per ate qe e ben vete 100 here me keq. Cdo akuze e ngritur ndaj PS-s deri tani eshte dicka qe PD e ka bere edhe ne nivele me te renda.

masat shqiptare shembull per pjesemarrje politike edhe per oksidentin smiley  U shqye Berni Sanders t'i perfshije ameriqenet ne politike, po ehe, veshtire... Duhet t'i themi t'i hedhe nje sy shqiperise, se aty s'te falin "shperfilljen, mospyetjen, zhgenjimin " etj etj..

mos i nenvleftso, se ka dhe masa te heshtura, qe rrine rrine dhe fap ja bejne, si me istenji janar. Masanej kauzat jane nga me te ndryshmet nuk eshte e thene te jene politike. Ekologjia psh eshte opiumi i ri i masave. Por qe ndihet nje rritje e lehte e ndergjegjsimit per te protestu, kjo dhe si efekt i zhvillimit te rrejteve sociale ku organizimi eshte me i lehte. Por kjo pra nuk do te thote se po farketohet nje ndergjegje politike, por qe eshte dicka.

  Mos harro se tek ne edhe pse shtetkomb i vogel e thuajse pa ekonomi, ka nje diversitet te madh interesash e grupesh shoqerore. Secili proteston per te veten, eshte bere protesta si me qene lloj sporti. Si te tha stalker lart, me te qeshur me te ngjeshur, faleminderit rilindjes. Nga ana tjeter, ndonje prioritet nga gjithe keto interesa kshu, do mbaje ky qeveriu? 

sigurisht me mire me proteste se sa pa fare, kur ajo eshte dhe me kauze te gjere aq me mire.

Nejse , sot demostruan Rilindasit e zhgenjyer , neser e ka PD -ja , me sa po nigjojme , shkabe - ktu , mos u duk neser anej nga Bashkija per ca ore .

Gjithe fajin e ka Kozeta.

Ej pavaresisht se si rrodhi kjo gje, ku venin me te madh e mori shpulla e policit dhe jo fakti qe robte jane bere me sensitiv ndaj ambjentit, mund te nxjerrim disa mesime :

1. policia jone ende s'ka arrit nivel profesionalizmi te mjaftueshem qe te perballoj situata krize.

2. duhet te kete uniforma me praktike per te tilla lloj organizimesh. 

3. protestuesti ne Shqiperi ende s'kane mesuar taktika si te evitojne marrjen peng te protestave nga partite.

4. por kane mesuar si te kundershtojne forcat e policise. kjo tregon qe ka ik frika.

E thene kjo ndonese gjesti i prekjes se policise s'me pelqeu aspak, Bashkia duhet te degjoj zerin e protestuesve ne menyre kategorike. Parku eshte i tyre, ndaj duhet te behet si duan ata, jo si i do qejfi njeri apo tjetrit kryetar. Ndaj te ulen ne tavoline ta diskutojne dhe nese eshte nevojshem e shohin se ka me shume qytetar tirane kundra se sa pro, te terhiqen nga projekti. 

p.s. me duket mu apo ky blog e ka ul shume piacen. sharje pa fund mer hej.

Mire thoshte Roni me duket, pedeistet i ka bere qytetare shembullore opozita. Keta barbare qe donin te shkaterronin gjithcka, qe kioskezuan e shurrezuan qytetet dhe lejuan qe pyjet te beheshin sikur u kish rene zgjebja, tani jane "sensible" ndaj 5 drureve te prere. Keta fashiste e terroriste qe hedhin shtylla telefoni ne ere, shkaterrojne fshatra, zhdukin njerez ose i cojne per gjueti a i vrasin ne mes te bulevardit, tani jane te ndjeshem ndaj nje shpulle. Po nga ana tjeter, keta te ashtuquajturit Rilindes, duhet te lejojne te rilinde se pari shpirti i protestes qytetare ne Shqiperi e qofte edhe prej kesaj, le te terhiqen, kjo eshte me e rendesishme se nje kend lojerash femijesh a cfare eshte. Le te bejne dhjete te tjera ne pjese te tjera te qytetit, me nje lule nuk vjen behari. Dhe mjaft me prerje druresh e me justifikime idiote si "te semura", se boll jane prere gjate epokes se barbareve e inercise se mepasme.  

je cik naiv ti kinezo. Se kto barbaret qe thu ti, nuk jane vec maloket e kjoskave qe s'kishin pa det me sy. Barbare me te mdhenj jane kta ndertuesit e medhenj qe jo rralle perfaqsojne interesa klanesh mafioze. Se per ate pune, beton u hodh dhe brenda ne Tirane me bekimin e krye-rilindasit, biles mu ne mes te Tiranes, qe thua ti. Sic kane qene dhe kta financusit e PS-se. Njerin e sakrifikun para 2 javesh per ndertime pa leje ne Shkoder gjasme. Po sa kryetare bashkish socialiste i kane bere kaken qyteteve te tyre me leje ndertimi qe nuk zhbehen dot me? shiko gjithe jugun, vloren, saranden, dil ne shqiperi te mesme, durres e tirane dhe ec e fol per te mirat e rilindjes qe po na edukon opoziten po ket here mundohu ta besh esell

Ti o kanadez ke ik icik per lesh, duhet te ta kete mpi trurin e ftohta. Kush permendi maloke ketu. Dhe prandaj thashe edhe inerci pas barbarise. Zanafilla ishte tek ajo fryma e qelbur e antishtetit qe futi doktor Rrumpalla. Kush te foli per te mirat e Rilindjes ketu? Ate vend jo keta "rilindasit", po as Zoti vete nuk e ringjall.

Old Roni ishte etalon mencurie..

Ishte apo s'eshte, ai eshte sot zv. Minister i Bujqesise, ndersa te gjithe ne te tjeret jo.

U ka shkuar ketyre ne mendje se ka edhe metoda te tjera pervecse te rrihen me policet si psh te kerkojne nje urdher pezullimi nga gjykata derisa te sqarohet ky muhabet?.policet mesadi une nuk jane ata qe kane vendosur te ndertohet objekti .

 "qytetarja protestuese "

Gruaja e cila ka reaguar ndaj një polici që po godiste një të ri, duke i hequr atij kapelen dhe që më pas është dhunuar nga policët dhe arrestuar është Mimoza Boçari.

Mimoza është rreth të 60-ve. Është mjeke e sapo dalë në pension. 20 vitet e fundit ka punuar si kirurge pediatre në Gjermani, ku emigroi në fillim të viteve 1990-të.

Është nënë e tre fëmijëve.

Rrjedh nga një ndër familjet më të shquara në Shqipëri, ish pronar të mëdhenj të çpronësuar nga regjimi komunist.

Është një nga zërat më të ndjeshëm në vend për të drejtat dhe liritë e njeriut.

Ishte e vetmja jo socialiste që mori pjesë në grevën e urisë së PS-së në bulevard në maj 2010.

Është protestuesja që u mundua t’i japë ndihmën e parë dhe në duart e së cilës vdiq Hekuran Deda më 21 janar 2011

 Mimoza Bocari  perpara ligjit nuk eshte askushi, Polici eshte ne detyre . po zbaton urdherin, te godasesh policin eshte kundravajtje penale eshte sulm ndaj uniformes, reagimi i policit ishte perfekt, MIMOZA duhet te kete marr nje leksion te mire qytetarie ! Ate shpulle duhet ta mbaj mend ne shenje te respektit ndaj uniformave ! 

 Është mjeke 

Po le t jete ore, e cfare pastaj !  zaten mjeket e kane marre ne qafe ate vend !  

Kapoja shume i shqetesuar se eshte shpulluar nje nga protestueset  e 21 janarit. Besoj nuk ka per te te zene gjumi per nja dy net. As kur u vrane ata te katert nuk u trondite kaq shume, vetem nje nate mbete pa fjetur ne ate kohe.

Protestat e shqiptarve ne mbrojtje te ambientit, duken komike.Nisur nga menyra si e ka zgjedhur shqiptari jetesen, vetem protestat me interes, kolektiv apo individual, kane kuptim, te tjerat , ku mungon interesi direkt i protestuesit, jane te pavend, qesharake, hipokrite, jashte çdo lidhje me ndjenjen e sinqerte humane.

Cili eshte motivi qei shtyn shqiptaret te protestojne ne mbrojtje te ambientit ??? 

 

pse shqiptaret njerez me bisht jane qe nuk paskan interes? Park per femije thote Erioni po eshte nje goxha piste betoni

kush i di parqet e bera nga Rama ne bashki e kupton. Pllaka betoni me ca si pemeza siper per pleqte qe lozin nen hijen siper qe nuk ekziston dhe pllakat poshte qe i pervelojne, ne vapen dhe pluhurin e Tiranes

 

Motivi cili eshte, kete nuk kuptoj ?? .!!! Gjtihe bota nderton per interese, ekonomik, politik, etj.

per te mos folur per "rilindjen urbane" te qendrave te qyteteve te Rames. Kesaj radhe betoni eshte shumefishuar, monster e gjalle. Kudo pllaka, asnje gjelberim. Dhe shatervanet i ka mbire ne mes te pllakave te mos duket uje gjekundi. Kudo nje model, modeli i njeshit Rames shokut te Prenges

Ore ca thua ti tete vjet sala nuk u kujtua per asnje qytet. Cdo qytet pa perjashtim po rinovohet e po duket qytet. Vetem kohet e fundit keto. Behet fjale per qytete ku nuk u eshte marre gjelberimi dhe jane te vogla, cdo qytetar ka akses ne gjelberim per 5 minuta ne kembe. Jane rinovuar qendrat historike. Deri ne

Kukes

Korce 

Shijak 

Fier

Malesi e Madhe

Nderkohe, qendrat duken me shume si qytete ne vende si Lushnja, Berati, Fieri, Durresi, Elbasani, Rresheni, Lezha, 

“Sa lekë do t’i mbeteshin Veliajt kur shiste fiq, nëse do të taksohej?” smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).